Verzwijgen bestaan van zoon prins Hendrik kostte funktie hoofdkommissaris Van 't Sant WADDENZEE Koningin Wilhelmina overwoog echtscheiding V.N.-ploeg in Namibië LEGER VERDRIJFT KOLONISTEN VAN JORDAANOEVER Onroerend goedbelasting Middenschouwen hoger Bezetting- stadhuis Veere opgeheven Koningin Wilhelmina verachtte defaitisten „Encyclopedieën onder colportagewet" Komst voorzitters zionistenfederaties Dode bij schietpartij AGENDA LEZING 2 Het is een beetje tragisch dat met name rond grote waterstaatkundige beslissingen, de belangen van de na tuur en de landbouw nogal eens met elkaar plegen te botsen. Veel van wat thans in Friesland speelt, vindt zyn herkenningspunten in de des tijds gevoerde strüd om een open Oosterschelde, al zijn er verschillen. De provincie Friesland wil een dijk aangelegd zien, waardoor partieel een deel van de Waddenzee wordt geblokkeerd en vierduizend hektare vruchtbare grond vrij komt, die be stemd zou worden voor pootaard- appelteelt. Een aantrekkelijk land bouwkundig projekt. De Waddenzee echter staat onder bescherming van de status van na tuurgebied en heeft als zodanig na tionale en internationale aandacht. Het kabinet heeft het plan van de inpoldering derhalve geschrapt en dat is bij de Friezen niet zo goed gevallen. Het noorden staat derhalve ook weer voor een dilemma. Feit is dat stukjes afknabbelen van de Wad denzee het gevaar in zich houdt dat de natuurkundige waardevolle es sentie van het gebied verloren gaat, want partiële inpoldering kan een precedent scheppen. Van Esbjerg (Denemarken) tot Friesland staan belangengroepen te trappelen iets met de Waddenzee te doen en dat is niet in overeenstem ming met de intentie het gebied als hoogst belangrijk natuurreservaat te behouden. In politieke kringen vindt men dat er een aparte Waddenwet moet ko men, waarop terug gevallen kan wor den zodra deelplannen aan de orde komen. Alternatief voor het betrok ken in te polderen deel van de Wad denzee is het op Delta-hoogte bren gen van de thans bestaande zeedijk. Enfin, by elkaar is het een komplex van toestanden die wij uit de Zeeuw se praktijk kennen. De emoties in Friesland zijn door een en ander alweer hoog opgelaaid en de betreffende bewindsman (mi nister van verkeer en waterstaat) heeft al toegegeven dat de regering er ook moeilijk mee zat, omdat een belangrijk provinciaal belang moest worden afgewogen tegenover een na tionaal (en zelfs internationaal) be lang. Er ligt dus nu een uitspraak van het kabinet op tafel (niet inpolde ren), maar of dit het laatste woord zal zijn moet nog worden afgewacht. Duidelijk zijn de meningen in de Tweede Kamer ook rond dit teer lig gende vraagstuk verdeeld en ook in dit opzicht dringt zich een vergelij king op met hetgeen Zeeland in de zestiger en zeventiger jaren met be trekking tot de Oosterschelde heeft meegemaakt. AMSTERDAM. Bij een steekpartij in een Amsterdamse tram is zater dagavond een 31-jarige inwoner van de hoofdstad, M. Schouten, ernstig gewond geraakt. TEHERAN. De Iraanse overheid heeft meegedeeld dal in twee ge vechten in het noorden en midden van Koerdistan zeventien Koerdische opstandelingen zijn gedood. WINDHOEK, Namibië (zuidwest- Afrika), 15-10. In Namibië wordt spoedig een militaire ploeg van de Verenigde Naties verwacht om plan nen te bestuderen voor een gedemili tariseerde zone langs de noordelijke grens. Dit heeft één van de belang rijkste kranten van Namibië, „Die Republikein", maandag gemeld. Een woordvoerder van het Zuidafrikaan- se ministerie van buitenlandse zaken noemde het bericht echter voorbari ge spekulatie. Het blad zei bevestiging van het VN-bezoek te hebben ontvangen na het (nog niet onthulde) antwoord van Zuid-Afrika aan de vijf westelijke landen die een internationaal erken de formule voor de onafhankelijk heid van Namibië proberen te vin den. DEN HAAG, 15-10. In liei begin van (le jaren twintig heeft zieli een ernstige krisis voorgedaan in hel huwe lijk van koningin Wilhelmina en prins Hendrik. De koningin overwoog stappen te ondernemen, opdat haar in 1901 gesloten huwelijk ontbonden zou wor den. Reden daartoe was de relatie die de prins in de eerste helft van de twin tiger jaren onderhield met een vrouw die „Elisabeth le Roi" wordt ge noemd en als zodanig de geschiedenis zal ingaan. Uit die relatie werd een zoon geboren, die van ,zyn moeder de naam Henry mee heeft gekregen. Dit blykt in het negende deel van de Geschiedschrijving van het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog door prof. dr. Lou de Jong. DEN IIAAG, 15-10. Koningin Wil helmina verachtte defaitisten. Al op die grond kenden talrijke leden van het Londense kabinet-De Geer sinds de zomer van 1940 geen goed meer doen in haar ogen. Dit blijkt uit het dinsdag versche nen negende deel van de op twaalf delen begrote reeks Het Koninkrijk der Nederlanden, in de Tweede We reldoorlog van de hand van prof. di. L. de Jong. Prof. De Jong is dit jaar wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afgetreden als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Am sterdam. Het twee helften omvattende ne gende deel, getiteld Londen, is tot dusverre het omvangrijkste in de reeks: de wetenschappelijke uitgave van dit doel beslaat bijna zestien honderd pagina's. Prof. De Jong be schrijft er in, voortbouwend op lij nen die in eerdere delen al werden aangegeven, de gang van zaken in de Tweede Wereldoorlog binnen en rond de Nederlandse groepen in Lon den en daarbuiten. DEN HAAG, 15-10. De CDA-Twee- de Kamerleden Andela-Baur en Bei- nema vinden dat encyclopedieën voortaan onder de colportagewet dienen te vallen, gezien de omvang en aard van de verkopen. In schrif telijke vragen verzoeken de twee ka merleden de staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken op zo kort mogelijke termijn maatregelen hiertoe te treffen. DEN HAAG, 15-10. De voorzitters van verschillende Europese zionis tenfederaties zullen naar Nederland komen om zich gezamenlijk te be raden over de ontwikkeling van dc verhoudingen tussen West-Europa en het Middenoosten. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Zio nistenbond, A. van Gelderen, beves tigd. „We willen eens rustig van ge dachten wisselen over wat wij daar aan zouden kunnen bijdragen", aldus Van Gelderen. Uit veiligheidsoverwegingen wilde hij tijd en plaats van de bijeenkomst niet bekendmaken. Op een zeker tijdstip heeft de vrouw de relatie met de prins ver broken en is naar België verhuisd. Prins Hendrik heeft de toen in Brus sel zetelende Nederlandse gezant jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch ver zocht „Elisabeth le Roi" namens hem le benaderen. De gezant voldeed aan dit gehoor en zou zelf eveneens een liaison d' amour met de vrouw zijn aangegaan. Gefingeerde naam De naam „Elisabeth le Roi" plaatst De Jong in zijn boek tussen aanha lingstekens, omdat deze gefingeerd is. De naam is gebruikt door voor malig hoofdkommissaris van politie te Den Haag, F. van 't Sant, de enige vertrouweling van koningin Wilhel mina in deze kwestie. In 1956 heeft Van 't Sant de toedracht aan De Jong medegedeeld, nadat hij jaren lang (en daarna tot aan zijn dood in 1966) deze voor het koninklijk huis zwaar kompromitterende details tot voor de hoogste instanties heeft ver zwegen. Wegens zijn manipulaties in dezen, is hij in opspraak geraakt en heeft ontslag genomen als hoofdkom missaris. Prof. De Jong acht het waarschijn lijk dat koningin Wilhelmina niet op dc hoogte is geweest van het be staan van het natuurlijke kind van haar man. De ware identiteit van de „Elisabeth le Roi" is De Jong niet bekend, zo heeft hij verklaard. In de jaren dertig heeft de vader landse pers meedere keren al dan niet duidelijke verbanden gelegd tus sen de amoureuze escapades van prins Hendrik en de affaire Van 't Sant. Over „Elisabeth le Roi", die aan het eind van de jaren twintig Europa heeft verlaten, na „afge kocht" te zijn door de zoon van de inmiddels overleden gezant Van Vre denburch, was tot op heden echter niets bekend. JERUZALEM, 15-10. Israëlische militairen zyn maandag begonnen met het verdrijven van honderden religieuze militante kolonisten, die op de westelijke Jordaanoever tien tallen illegale posten opgericht had den. De kolonisten protesteerden met Draaiorgel ingerekend UTRECHT, 15-10. De Utrecht- se politie heeft een draaiorgel in beslag genomen. Dat ge beurde na een klacht van een winkelier die het beu was, dat het orgel urenlang voor zijn nering deuntjes bleef draaien. Ondanks herhaald aandrin gen van de politie wilde de or geldraaier van geen wijken weten. Tenslotte zag de politie zich genoodzaakt het pierre- ment, inklusief 26 muziekboe ken en een centenbak, mee naar het bureau te nemen. hun aktie tegen wat zij noemden de magere toewijzing van gebied voor Joodse nederzettingen. Met een gericht schot op de ban den heeft een militair voorts gepro beerd de auto van een prominent extreem-rechts parlementslid tot stoppen te dwingen, aldus Radio-Je- ruzalem. Mosje Sjamir, die kort geleden het regerende Likoed-blok van premier Menachem Begin verliet en zich bij de nieuwe nationaal-religieuze par tij „Tehija" (herleving) aansloot, wil de naar een „waarnemerspost" rij den die joodse kolonisten in de nacht hadden gevestigd. Bij een wegver sperring kwam het tot een heftige woordenwisseling tussen net Knes- seth-lid en de soldaat. „Als de Pales- tijnen hier vrij mogen rondlopen, dan mag ik als jood dat ook", zei Sjamir, die daarop kans zag door te rijden. De soldaat schoot toen op een band, maar miste deze. EINDHOVEN. Volvo Car B.V. is in principe bereid in de fabriek in Born ongeveer 35 miljoen gulden te investeren, waardoor de perskapa- citeit kan worden uitgebreid met vier nieuwe persen. VEERE, 15-10. Maandagmorgen hebben acht jongelui van de sport club Veere het stadhuis van Vecie bezet. De jongelui zyn het niet ctns met het tempo waarmee de gemeen te Veerc de sportvelden in deze ge meente aanlegt. De acht jongelui zijn rond had! acht het gebouw binnengedrongen en hielden het bezet tot ongeveer kwa> t over elf. B. en W. van Veere die zich in hun bureaus hadden terug getrokken wisten de bezetters na gesprekken met het bestuur van de sportclub Veere ertoe te bewegen de bezetting op te heffen. De acht jongelui zijn door de politie ver hoord. Daarna zullen twee van nen samen met het bestuur van de sport club Veere een gesprek hebben met het college van B. en W. van Veere. Burgemeester A. Hack van Veere zei de grieven van de bezetters overi gens niet terecht te vinden. Juiit vrijdag jl. heeft hel gemeentebestuur toestemming gekregen twee nieuwe sportvelden aan te leggen, waarmee in januari 1980 begonnen-zou wor den. Het bestuur van de sportclub Vee re was overigens niet van de be/ti ling op eie hoogte. ROTTERDAM, 16-10. Bij een schietpartij in een Griekse bar tegen het centrum van Rotterdam is dins dagmorgen vroeg een man doodge schoten. Een ander raakte lichtge wond. De politie heeft drie mannen ge arresteerd, die er na de .schietpartij vandoor gingen in een auto. De identiteit van het slachtoffer staat nog niet vast. De politie heeft het vermoeden dat het een Griekse zeeman is. Volgens een woordvoei- der ging de schietpartij om een uit de hand gelopen ruzie, waarbij het slachtoffer eerst tegen de grond ge slagen en toen door het hoofd ge schoten is. (Vervolg van pag. 1) AMSTERDAM. Een grotr puinhoop; dat is de enige benaming, die voor een dergelijke situatie in de hoofdstad kan gelden. Op de hoek van de Oude Zijds Voorburgwal en de Damstraat proberen voetgangers en fietsers hun weg tussen de auto's te vinden, maar ook die kunnen geen kant op vanwege werkzaamheden aan de teeg. Stratenmakers en andére werkers kunnen vaak niets doen vanwege de geparkeerde auto's. Wethouder Van Burg wees er op, dat de investeringen van dë gemeen te al behoorlijk zijn geminderd. De heer A. B. Koster vroeg zich af hoe het staat met het totaal aan af schrijving cn bespaarde rente van de gemeente. Het voorstel tot verhoging van de belasting kan volgens hem niet goed beoordeeld worden omdat de gemeentebegroting voor 1980 nog moet worden behandeld. Hij zou daarom graag verdaging van het voorstel willen zien. De voorzitter releveerde, dat het bij de gemeenten gebruikelijk is, dat belastingverhoging aan de orde ko men. voordat de gemeentebegroting behandeld wordt. Wethouder Van Burg bracht nog naar voren, dat in de toekomst een begroting op middellange termijn, een meerjarenraming, misschien wenselijk zou zijn. Hij wees de heer Koster op de verantwoordelijkheid die hij op zich zou laden wanneer in de toekomst geen investeringen kun nen worden gedaan bij gebrek aan middelen. Inflatiokorrektie Wethouder Padmos benadrukte, dat een verhoging van dc onroerend- goedbelastingen met 3'/s#/o gezien moet worden als een inflatickorrck- tie. De heer L. C. Hart zag de nood zaak tot verhoging van de o.g.b. niet zitten. Hij bleef tegen belastingver hoging. Een voorstel van de heer Koster tot verdaging van de stemming over het voorstel van burgemeester en wethouder kreeg geen ondersteuning. Do heer L. den Boer verklaarde, dal in de fraktie van het CDA de afspraak is gemaakt, dat niet ak koord gegaan kan worden met de be lastingverhoging. Begroting Hierna werd aan de raad overge legd de gemeentebegroting voor 1980 met aanbiedingsbrief van burge meester en wethouders. De begro ting heeft een stelpost voor nieuwe kapitaalslasten van f 200.000 en een post voor onvoorziene uitgaven van f 61.656.16. Een commissie uit de raad. be staande uit de raadsleden zonder de wethouders, zal de begroting on derzoeken. De behandeling van de gemeente begroting zal plaats vinden in de raadsvergadering van 30 oktober a.s. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur vergadering Ge meenteraad. Café-Restaurant „De Witle Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Herv. verenigingsgebouw: Vrouwen groep „Helpt Elkander", 19.30 uur. Donderdag 25 oktober Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. UVV-gebouw (naast politiebureau;; wijkvergadering Poortambacht, 20.u3 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 14.00- 17.00 uur en van 19.00-21.00 uur ver koopmiddag „Tryfosa". Het voorstel van burgemeester c.i wethouders werd hierna in stemming gebracht. Tegen stemden de heren L. C. Hart en L. den Boer. Voor wa ren de heren A. B. Koster, W. C. van den Bosse, mevr. J. Kloet-Schellin- gerhout en de wethouders van Burg en Padmos. Aldus 5 stemmen voor cn 2 tegen. Burgemeester en wethouders had den een voorstel gedaan tot toeken ning/verhoging van een 9-tal subsi dies. De heer W. C. van den Bosse ver zocht aantekening tegen subsidietoe kenning aan de Stichting Cultuur spreiding Zeeland te zijn, omdat de ze stichting voorstellingen gaf in strijd met Gods Woord. De heer Koster vroeg waarom sommige subsidies met meer dan 3«/2°/o worden verhoogd. Deze op merking gold niet voor dc Ncd. Hart stichting en de ed. Vereniging voor Rheumabestrijding. De voorzitter merkte op, dat het percentage van 3V2°/o geldt voor de tarieven, die de gemeente in reke ning brengt. De verschillende subsi dies worden door de voorzitter hier na nog eens toegelicht. De raad ging met het voorstel van burgemeester en wethouders ak koord met dc gevraagde aantekening van de heer W. C. van den Bosse. Vrijdag 26 oktober Zierikzee R.K. kerk. Uitvoering Z.O. (rat). V. 20.00 uur. Noordgouwe Café v. d. Weijde, 20.00 uur, verga dering Oranjevereniging Noordgou- we/Schuddebeurs i.o. Maandag 29 oktober Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, le zing Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schouwen (voor iedereen toegankelijk). Ellemeet Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade ring V.O.Ó. Dinsdag 30 oktober Haamstede Parkeerterrein Amro-bank, 14.00 uur, exkursie Huisvrouwen naar kassen Sirjansland en wolspinnerij Zonnemaire. Woensdag 31 oktober Brouwershaven „De Blokkendoos" (Haven ZZ 25), 15.30 uur, feestelijke opening; 19.15- 21.00 uur, receptie. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, lcinderklub. September/oktober Zierikzee Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Dinsdag 16 oktober Zierikzee „Huis van Nassau": Fraktievergade- ring VVD; 20.00 Uur. Herv. verenigingsgebouw, 20.00 uur, Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen". Café-Restaurant „De Witte Raaf", 2.0.30 uur Vrouwencafé. Scharendyke Dorpshuis Ellemeet; Raymond van het Groenewoud en de Centimeters; 21.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Roemeens Dans- en Muzickensemble „Ciocir- lia" (ZVU). Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.00 en 19.30 uur, filmvoorstellingen door werk groep Jeugdaktiviteiten. Donderdag 18 oktober Zierikzee Soos Chr. Geref. kerk (Bcddewccg): Praalavond CDA-jongcren; 21.00 u. Bruinisse Ned. Hervormd Ver. Gebouw. 16.00 uur: filmvoorstelling voor de jeugd. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, fraktie-vergade- ring PvdA, 19.30 uur. Concertzaal: Zicjook - voorstelling: ..Una giornata particolare"; 20.00 u. Maandag 22 oktober Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, schrijf- avond Amnesty International. 19.00- 21.00 uur. Rekreatielokaal Geref. Kerk. schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Badhuisstraat, 19 30 uur. interkerkelijke samenkomst. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half xes Redaktie (D1110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nou, dat was dan weer eens iets heel anders; vanaf Moskou achter de Oeral dus - was de hele aarde met kamerbreed tapijt bedekt. Een eindeloze vlakte en daar stond ik met twee grote koffers, in de ene waarvan een projektor, want in Si berië moest ik - „aan de hand van plaatjes" - iets vertellen over Schou- wen-Duiv eland. Jammer, vervoer was er niet, wel gleed er hoog langs de hemel een sigaarvormige Ufo, maar tegen de horizon ging het niet goed, want het ding klapte mei grote rookontwikkeling uit elkaar. Enfin sjouwen dus maar verder naar de verre verte. Eindelijk doem de een enorme barak op, vol met vrouwen, die hard aan het studeren waren, maar ze lieten me voorlopig ongemoeid. Het was ook lastig, want mijn Russisch was niet best of - lie ver - ontbrak., geheel. Hoe dat dan straks moest met die plaatjes? Eindelijk kwam er een funktiona- ris. Die verlangde projektie op een wand, maar dan moest de projektor om een hoekje staan. Met hand en beengebaren betoogde ik, dat zulks niet Icon. Geen lichtstraal zou om een hoekje willen schijnen. De man zei letterlijk: bij jullie in het westen nietmaar hier wel", zo dat een v>rij indrukwekkend oosl- wesl-meningsverschil was ontstaan. Dat werd stevig bakkeleien; de projektor werd opgesteld en de licht straal kwam terecht op een deur vlakbij, maar niet op het als scherm bedoelde wand. „Zie je nu wel", riep de Russische funktionaris, terwijl ik dat zelf had moeten roepen, want het ging dus duidelijk niet. De plaatjes kwamen niet op de wand. De dames gingen er zich nu mee bemoeien en keken toornig mijn richting uil. Zo krijg je het natuur lijk Spaans benauwd en een oplos sing was niet in zicht. Gelukkig teas er de wekker van 7 uur, die een ein de maakte aan de gekste droom van hel jaar, maar dat kun je niet zeker weten en is een individualistische benadering van de zaak. Wie weel wat een ander droomt? In ieder geval is duidelijk dat in ternationale probleems-elemcnten gemakkelijk doordringen in het on derbewuste. Ging hel in werkelijkheid nu ook maar om een projektor en Jicht om een hoekje", dan zou de wereld heel wat rustiger en veiliger zijn. Dromen zijn bedrog, hoewel er in de „dikke boeken" verhalen slaan, als even zovele bewijzen, dat ze echt zijn. Ka merbreed lapijl achter de Oeral in tussen zou een kans zijn voor de meubel, en aanverwante zaken, maar ook dot is jiktie. u>ot droom- deskundigen er verder ook van zou den willen denken of zeggen. Enfin (de wekker) de lezing in Siberië is jammerniet doorgegaan. Komt misschien nog! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2