Onroerend goed-belasting op raadsagenda Middenschouwen Gouden jubileum „Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek" Provinciaal bezoek Bruinisse HISTORISCHE PRENTEN EN DOKUMENTEN IN GEMEENTEHUIS VAN BRUINISSE WIJZIGINGEN SUBSIDIES AAN ZSC '62 EN WIK 3 B. en w. achten verhoging nodig STREEKNIEUWS Begrotingsvergadering Middenschouwen Aktie streekarchivariaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 oktober 1979 Nr. 22589 SCHARENDIJKE, 11-10. In de raadsvergadering van 25 september van de gemeente Middenschouwen staakten de stemmen over het voorstel van 1». en w. tot verhoging van de tarieven van de onroerendgoed- helasting per 1 januari 1980. B. en w. verzoeken de raad echter met klem om in de vergadering van maan- dajj 15 oktober dat voorstel wel te ondersteunen. Drie leden van de raad, de heren W. C. van den Bosse, mevrouw J. Kloet-Schellingerhout en de heer C. J. van Burg, stemden voor, de ove rige leden L. C. Hart. L. den Boer en A. B. Koster waren er tegen. De tegenstemmers gebruikten als hoofdargument, dat in 1980 een her taxatie zal plaatsvinden, zodat de onroerend-goedbelasting in 1981 een hogere opbrengst zal hebben. Een ander argument was, dat het fi nanciële beeld van de gemeentebe groting voor 1980 niet ongunstig was. Wat het argument van hertaxatie van de objekten betreft, wijzen B. en W. er op, dat zij reeds eerder heb ben toegezegd te zijner tijd met een voorstel te zullen komen tot bijstel ling (verlaging) van de tarieven, zo dat tengevolge van de hertaxatie geen abnormale verhoging van de belasting zal ontstaan. Mosselkotter had aanvaring De mosselkotter YE 116, schipper Jan Louwerse, kwam in ernstige moeilijkheden, toen zijn elektriscshe stuurinrichting (de piloot) plotseling uitviel en het schip stuurloos werd. Dat gebeurde dindagsavond op het Amsterdam-Rijnkanaal in de omge ving van Maarssen. De kotter kwam voor een ander schip terecht, en kreeg door de daar op volgende aanvaring", zodanige lekkage van het boeganker van het aanvarende schip, dat kollega's de „Bru 68" uit Bruinisse en een ander vaartuig uit Yerseke te hulp moes ten komen om het voor zinken te behoeden. En dit laatste deed ook de brandweer van Maarssen die bij zonder doeltreffende hulp verleen de. Zeilen werden voor de lekkende gaten gespannen onder het schip door, zodat het drijvende bleef en naar de werf in Vreeswijk kon wor den gesleept. De vier opvarenden (waaronder een passagier) bleven ongedeerd. Zou dat niet gebeuren, dat zouden de onroerend-goedbelastingen met minstens twintig procent worden verhoogd. Investeringen Het belangrijkste tegenargument van b. en w. is dat in de naaste toe komst rekening moet worden ge houden mei een aantal investerin gen, te weten het rijwielpad Heu vels weg: 10 procent van f 1.500.000, is f 150.000,het sportkomplex Scharendijke f 1.000.000,en de verenigingsgebouwen Ellemeet en Kerkwerve f 1.000.000,een totaal van f 2.150.000,Dit bedrag vergt jaarlijks een bedrag van f 209.273, ten laste van de gemeente. Wanneer de eerstvolgende drie jaar de onroerend goedbelasting jaar lijks met 3,5 procent wordt, ver hoogd, betekent dit dat er in 1982 een opbrengst van f 396.920,zal zijn (werkelijke opbrengst 1979 f 358.000,De voorgestelde verho ging moet volgens b. en w. gezien worden als een poging tot het op peil hóuden van de bestedingsruim te voor de gemeente. Wanneer de opbrengst niet jaarlijks wordt aan gepast, zal er in 1982 f38.920,min der worden ontvangen. B. en w. dringen aan op de verhoging, want zou dit jaar nog niet tot uitvoering van de kapitaalswerken worden be sloten, dan is het noodzakelijk te reserveren voor de te verrichten in vesteringen. Veldbloem-straten Omdat de straten in het nieuwe bestemmingsplan „Putmeet II" te Scharendijke aansluiten op die van „Putmeet I" stellen b. en w. de raad voor die ook de namen van ZIERIKZEE Ouderavond „Prinses Julianaschool voor L.H.N.O." In het gebouw „De Kluut" aan de Grachtweg werd een ouderavond SCHARENDIJKE, 11-10. Evenals voorgaande jaren komt bij de behandeling van de gemeentebegroting 1980 - op maandag 15 oktober - ook de staat voor sub sidieverlening aan de orde. Over de beide sportvere nigingen, ZSC '62 en WIK, die een jaarlijkse subsidie voor de kosten van de akkoininodatie ontvingen, geven b. en w. van Middenschouwen een uitvoerige toelich ting. Dc subsidieverlening, zo blijkt daaruit, hield voor beide clubs een gratis gebruik van de akkomodaties in. ZCS '62 ontving daartoe f 4200,— en WIK f 4000,Vooral voor wat betreft het clubgebouw, dat volgens b. en w. een flinke bron van inkom sten is, achten zij die bijdrage toch wat veel gevraagd van de gemeen schap, omdat aan andere .sportvere nigingen geen subsidie wordt toege kend. Omdat de s.v. WIK nu een nieuwe akkomodatie heeft, waarvoor de klub een bedrag aan huur zal gaan betalen, achten b. en w. ver lenging van subsidie niet meer wen selijk. Clubgebouw De s.v. ZSC '62 kreeg subsidie van f 200,in de kosten van het veld (die f 200,bedragen) en de huur van het klubgebouw ad f 4000, Omdat b. en w. van mening zijn dat een klublokaal veel geld opbrengt, achten zij subsidieverlening daarvoor niet noodzakelijk, maar zij vinden het redelijk dat door de vereniging geen huur voor het gebouw wordt betaald. Zodra echter een nieuwe akkomodatie aanwezig is, moet vol gens hen wel worden betaald. Nu dc s.v. WIK f 500.- huur betaalt voor dc velden, dient ook de sv ZSC' '62 naar dc mening van B. en W. een bedrag te vergoeden. In de jaren te rug aangegane overeenkomst is dit bedrag bepaald op f 200.- hetgeen in het voorstel een redelijk bedrag wordt genoemd. Omdat b. en vv. sportieve rekreatic, dus sport buiten de wedstrijdsfeer, en opleiding van kader een goede zaak achten, willen zij voor de sport verenigingen een subsidie verlenen voor sportieve rekreatie in totaal f 1000,en voor opleiding van sport- technisch kader totaal f 500, Praktisch Gelet op de praktische hanteerbaar heid is, voor de overige instanties die gesubsidieerd werden, voor de jaar lijkse en vaste bijdragen geen pro centuele verhoging toegepast. De in stanties die een bedrag per inwoner verkrijgen hebben te maken met een verhoging. Er zijn enkele verzoeken' om verlening van subsidie in 1980 binnengekomen, waarvan sommige om verhoging vroegen. Op de volgende aangegeven sub sidies willen b. en w., om verschil lende redenen, wijzigingen toepas sen; Nederlandse Hartstichting, Ned. Vereniging voor Rheumabestrijding, Zeeuwse Stichting voor Beroepen- voorlichting en School- en Beroeps keuze, Stichting Welzijn Buitenland se Werknemers, Maatschappelijk werk aan L.O.M.-scholen, Stichting gemeenschappelijke bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland. het Groene Kruis Schouwen-Duiveland en de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Geadviseerd wordt geen subsidie te verlenen aan de Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers en de Stichting Vliegveld Midden-Zee land. Samenvattend stellen b. en w. de raad voor de subsidiestaat vast te stellen zoals die als bijlage bij de be groting is gevoegd. veldbloemen te geven. De straat lig gend in het verlengde van de Klap- roosstraat, beginnend bij het kruis punt Klaproosstraat-Akkerbloem- straat, zou dan Klaverstraat gaan heten. De straat die rond loopt en aanvangt aan het eind van de Kla verstraat zou Boterbloemstraat worden genoemd. gehouden speciaal bestemd voor de ouders van de leerlingen van de brugklassen. De avond begon met een gezellig samenzijn in de hal. Mevr. Geelhoed, lid van de Ouderkommissie sprak oen welkomstwoord. Daarna zette de direkteur, de heer Van Dam het programma voor deze avond uiteen. De avond stond ge heel in het teken van de kennisma king van de ouders met de leer krachten en met de aktiviteiten in de brugklassen. Daarom was het vaak nodig dat de ouders weer plaats namen in de schoolbanken. Hierbij bemerkten de ouders wel dat er in het onderwijs veel veran deringen hebben plaats gevonden, vaak ten goede van de leerlingen. De avond werd besloten met ge animeerde diskussies. C.P.B.-afdeling naar Domeinen Dinsdag 9 oktober brachten de le den van ne C.P.B. afdeling Schou wen-Duiveland een bezoek "aan de boswaehtery Westerschouwen. De heer Aarnoudse verwelkomde het gezelschap en vertelde ze het éëh en ander over het ontstaan van dit bos rijke gebied en over de aanleg waar in 1923 aan werd begonnen. Dit bosgebied is 275 ha. groot en er zijn eerst wandelpaden en latei- later ook fietspaden aangelegd. Ook werden dia's vertoond over de plan tengroei, korstmossen, het nieuwe- en het oude pompstation voor het drinkwater. Met paarden werden 's winters oude en dode bomen ver wijderd, gezaagd en naar de verza- zamelplaats gebracht, vanwaar ze naar België gaan waar er vezelplaat van wordt gemaakt. Daarna begon de rondwandeling o.l.v. de boswach ter. Hij wees op veel bijzondere din gen, die men bij een normale wan deling niet opvallen. Ook zag het ge zelschap veel reesporen; ongeveer 15 exemplaren bevolken het bos. Na de wandeling werd de heer Aarnoudse hartelijk door de presi dente, mevr. Van der Panne, be dankt voor zijn interressante rondlei ding. Botsing op rotonde Op de rotonde bij Zierikzee zal de Duitser B. uit Sprockheuvel geen voorrang hebben verleend aan C. H. uit Schiedam, waardoor een botsing ontstond. Beide auto's liepen mate riële schade op. Kollekte-opbrengst De kollekte ten bate van de Die renbescherming heeft alhier opge bracht f 1857,11. renesse Politieauto total-loss Donderdagochtend is een politie auto, bestuurd door J. B. uit Oos- terland, total-loss gereden bij een botsing op de Hoogenboomlaan in Renesse. Het ongeluk gebeurde op het moment dat de andere wagen bestuurd door G. v. S. een inrit wil de inrijden, waarbij hij geen voor rang zou hebben verleend aan de po- litie-auto. scharendijke •A.iSWV. xC - kerkwerve Demonstratie De Vereniging - voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland orga niseert voor dinsdag 16 oktober in samenwerking met C.A,R. te Goes een demonstratie van het rooien van aardappelen met loofk-lappen en krielkneuzen. De demonstratie vind plaats op het bedrijfvart de 'gebr. Viergever aan de Heuvelsweg". Bij eventuele uitstel wordt de demon stratie op dinsdag 23 oktober gehou den. Voor tijd: zie agénda. dreischori Schrikreaktie Een traktor, bestuurd door J. v. d. W. uit Sommelsdijk, wilde van een bouwland af de Gaanderseweg oprij den op het moment dat J. d. J. uit Dreischor kwam aanrijden. Deze schrok zo van de traktor, dat hij zijn stuur omgooide, rond draaide en te gen een bermpaal klapte. De wagen raakte beschadigd, de bestuurder liep geen persoonlijk letsel op. bruinisse Burgerlijke stand over september Geboren 6. Antoine, z.v. B. de Jonge en C. J. Feijtel; 12. Lèon Christopher, z.v. L. P. Bil en J. M. Hersevoort; 24. Ma- rinus. z.v. L. de Jonge en R. Moód. Gehuwd 7. van der Sluijs, Maarten (25 jr.) met van Ast, Helena (21 jr.); 13. Wagemaker, Pieter Cornelis (27 jr.) met Verwijs, Racheline (19 jr.); 14. Jumelet, Stoffel (29 jr.) met Stouten, Fransina Elisabeth (23 jr.); 21. Dek ker, Jakob Jan (25 jr.) met Koster, Wilhelmina Cornelia (23 jr.). Overleden 14. Siilkers, Jacobus (Zierikzee), wdnv. D. de Koning, 86 jr.; 1.9. van Gilst (Reimerswaal) ,wdv. G. R. van Meurs, 94 jr.; 21. Berk, Hendrik wdnv. I. Steenhoek, 75 jr.; 21. Beekman, Sdra wÖv. S. 'G. deGraaff, 75 jr. Ambulance-dienst exit .De familie Salemink te Bruinisse is wellicht wat al te optimistisch ge weest toen men dacht dat-het ren dabel was om naast de hondenkennel en het asiel, die aan dé Moonweg zijn gevestigd ook een ambulance dienst rendabel kon worden uitge oefend. Het is jammer dat dit laatste toch niet mogelijk bleek. Met'veel toewijding werd gewerkt Kot opge ven yan de diénst betekent' een ver arming voor de regio puiveland. Het zieken vervoer zal 'nu weer uitslui tend door dé dienst van hét zieken huis moeten worden ondernomen. Het is de vraag óf het aantal am bulance-auto's waarover men nu nog op Schouwen-Duiveland be schikt, voldoende is. Een mensenlé ven kan op 'het spel staan, als het er op aan komt tijdig in het ziekenhui? te zijn. Aanrijding Donderdag werd. het verkeer op de Grev'elingendam even stopgezet door een marechaussee, omdat een militaire colonne de kruising met de weg naar de plaat van Oude Tonge wilde oversteken. De bestuurder van een personenwagen, H. B. uit Cu- lemborg, zag dit te laat en klapte op de al stilstaande wagen van P. B. uit Haarlem. Beide wagehs raakten to tal-loss, er dééd zich geen persoon lijk letsel voor. Raadsvergadering De gemeenteraad van Midden schouwen komt maandagavond 15 oktober bijeen in het gemeentehuis te Scharendijke. Op dc agenda staan onder meer de volgende voorstellen: Tot naamgeving van een tweetal straten in het bestemmingsplan „Putmeet II"; tot het vaststellen van de Vergoedingsregeing; tot. het vaststellen van, instfukties voor: a. de medewerker in algemene dienst; b. de concierge van het gymnastiek lokaal te Scharendijke; c. de con cierge van de gemeenschapsruimte „De Putmeet"; tot het vaststellen van de regelen met betrekking tot het pachten van het buffet in „De Putmeet"; tot het vaststellen van de 21e en 22e wijziging van de gemeente begroting voor 1979; na der voorstel tot het vaststellen van de verordening tot wijziging (2e) van de verordening op de heffing van de onroerend-goedbelastingen; tot het vaststellen van diverse subsidies, zo als vermeld in de staat Q behorende bij de gemeentebegroting voor 1980; aanbieding van de gemeentebegro ting voor 1980. Voor tijd: zie agenda. brouwershaven Opening peuterspeelzaal „De Blokkendoos" Woensdagmiddag 31 oktober wordt in Brouwershaven het .nieuwe on derkomen van dc Peuterspeelzaal Brouwershaven en „het Knutselhuis" feestelijk geopend. Het pand heet „De Blokkendoos" en is gelegen aan dc Haven ZZ 25. Deze gelegenheid wordt tevens aangegrepen om het vijfjarig jubi leum van de Stichting te vieren. Daartoe wordt 's avonds een receptie gehouden. MIDDELBURG, 11-10. Op 27 ok tober hoopt de „Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek" haar 50- jarig bestaan te vieren te Kapelle (Z.-B.) in liet Gemeenschapscentrum „De Vroonc". Op dié dag zal een bijzondere uit gave van ,d'e nieuwe druk van het Woordenboek der Zeeuwse Dialec ten - dé zesde.' - aan de kommissaris der Koningin worden aangeboden, en geheel nieuwe uitgave van de Vereniging „Kinderversjes en volks liederen in Zeeland" zal eveneens worden gepresenteerd. De dames Boertien, Hekman, Van Geesbergen en Don brachten - ter wijl de heren bijeenkwamen in een besloten raadsvergadering - een be zoek aan de renovatiewoningen. Di- rekteur van de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" ing. Ph. H. van Doórne verzorgde de toelichting over dit grote' renovatieprojekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) sers van Bruinisse nog steeds be dreigd worden door de afsluitings- Wërken in het kader.van het Delta plan. „Door de aanleg van de Philips- dam zal het in 1971 benutte alterna tief van het Volkerak gebied verlo ren gaan. Te gelijkertijd zal een tweede alternatief, de benutte moge lijkheid vóór het kweken van paling in het afgesloten Grevelingen meer voor een tiental bedrijven weer moe ten verdwijnen", aldus de heer Schot. Grevelingen Hij wees in dit verband op het beleid van Direktie Visserijen en dc Dienst der Domeinen te streven naar een zoute Grevelingen met een ver binding naar de Oosterschelde om de cultures de doorstroming en het kustwater weer terug te draaien. „Reeds nu worden visgronden ver huurd aan oesterexporteurs van Yer seke als springplank funktie voor de ze ontwikkeling", aldus de CDA- woordgaerder. De heer Schot was van mening dat de visrechten van de Grevelingen be horen aan de vissers van Bruinisse zoals de Oosterschelde aan Yerseke en Zierikzee voor welke tak van vis serij dan ook. Ten aanzien van de landbouw pleitte hij voor zoet watervoorziening via een pijpleiding. Verder vroeg hij de aandacht van de provincie voor de sterk gestegen grondprijs, die het voor jonge ondernemers niet meer mogelijk maakt een bedrijf over te nemen of zelfs gedoemd worden uit het ouderlijk bedrijf te vluchten. Stank voor Bruinisse De heer Schot sprak verder over de zeer kwalijke lucht bij de Greve- lingendam. „Di( is direlct op te los sen door in deze waaihock de daar gestorte grove steen te vervangen door een tegenglooiing of een gedeel te asfalt", was de mening van de CDA-woordvoerder. BRUINISSE, 10-1.0. Het is een goede gedachte geweest om bij <le entree van het nieuwe genieentehuis van Bruinisse, ongeveer tegeiiover fle receptie, een paneel aan te brengen waar zo nu en dan bet een en ander van kunst en kuituur kan worden tentoongesteld. Na verschillende scliilderijenexpo- si ties is daar nu een kleine selektie aangebracht van prenten cn doku- men ten. die betrekking hebben op het verleden van Bruinisse, vroeger ook Oost-Düiveland genaamd. Door de zeer beperkte ruimte moest het uieteraard bij een paar losse grepen blijven. Toch is hetgeen dcor het Strqpkarc'nivariaat Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland hier bijeen is gebracht, boeiend ge noeg, om er eens kennis van te ne men. Vanzelfsprekend is de gerepro duceerde papyrusrol met Egyptisch schrift alleen aangebracht om aan te geven, hoe groot het verschil is met latere geschriften, zoals ook in het gemeentearchief van Bruinisse aan wezig zijn. Drievoudige doelstelling Dc bescheiden expositie in Bruinis se heeft een drievoudige doelstelling: ih de eerste plaats is het attraktief voor de bezoekrs van het gemeente huis om op niet al te nadrokkelijke wijze in kontakt te worden gebracht met enkele geschriften en gebeurte nissen uit het verleden van BUu; ten tweede wordt er de aandacht op ge vestigd, dat ook de gemeente Brui nisse is aangesloten bij het dit jaar tot stand gekomen Streckarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland en tenslotte vestigt deze tentoonstelling ook nog de aandacht op de tentoonstelling, die momen teel (van 3 tot en met 12 oktober) door het streekarchivariaat in het stadhuis te Zierikzee wordt gehou den onder dc titel: „Geschreven voor toen bewaard voor later". Hetgeen in het gemeentehuis van Bruinisse wordt getoond, varieert van een fotokopie van een oud stuk uit het eigen archief tot een afbeelding van een vroeger koninklijk bezoek Ondt stukken De presentatie door hel streekar chivariaat (een initiatief van de gc- meentesekretaris de heer De Groot) wil bovendien de inwoners van dc gemeente Bruinisse wijzen op het belang van oude papieren, die nu nog maar al te vaak door partikulieren achteloos Worden weggegooid. Daar om hel verzoek: men overwege eens of er stukken van bepaalde instel lingen of personen onder eigen be rusting zijn, die in aanmerking ko men om in dc gemeentelijke archief bewaarplaats veilig voor bet nage slacht te worden bewaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3