Zojuist ontvangen 20 KORTING Gecoördineerd bejaardenwerk vraagt om vaste funktionaris „Oosterlands Fanfare" zit (tijdelijk?) in geldnood midden in de poststraat-zierikzee BLOEMENHANDEL WICHGERS ONDERGING EEN AANZIENLIJKE UITBREIDING Exclusieve truien o.a. Sabre-Starcot nü 3 Algemeen bestuur overkoepelend Orgaan „Maar men doet er niets aan..." STREEKNIEUWS Tijdelijk in Nutsbibliotheek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 oktober 1979 t Nr. 22588 KEKKWERVE, 11-10. Eind vorig jaar besloot het overkoepelend Orgaan Bejaardenwerk Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland een nieuw onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van uitbreiding of ver anderingen in het bejaardenwerk in die streken. Het algemeen bestuur was van mening dat de afgelopen jaren weinig resultaten hadden opgeleverd. Was zo'n overkoepelend orgaan wel nood zakelijk, vroeg men zich af. Vandaar dat werd besloten zich informatie te verschaffen via instanties en personen, die mogelijk ce ngoede kfjk op de gang van zaken met betrekking tot het werk voor bejaarden beschikken. Er deed zich eigenlijk toen al het probleem voor, dat er in dat orgaan een funktionaris ontbrak die zich met deze zaak zou bezig houden. Immers - alle leden van het alge meen bestuur hadden reeds hun eigen volledige werkzaamheden en dit onderzoek zou op zeer grote schaal plaatsvinden en veelomvattend zijn. De komst van Ineke Tigchelaar - van Rotterdam betekende de oplos sing. Zy is studente aan de Sociale Academie in Den Haag en spitst haar studie toe in de richting van het op bouwwerk, met name de bejaarden zorg. Bij haar opleiding is een. twintig- urige werkweek in die richting ver plicht, vandaar dat ze zich - omdat ze sinds enige maanden op Schou- wenDuiveland woonde - meldde bij de opbouwwerker Dick Doeswijk. Deze was op de hoogte van proble men bij het Overkoepelend Orgaan. Resultaat van deze kennismaking was dat Ineke Tigchelaar als uit voerende kacht van dit onderzoek werd aangesteld. Voorlopig nog steeds onbezoldigd, buiten een klei ne onkostenvergoeding. Die a en b voorwaarden moeten eigenlijk als een eenheid worden ge zien, omdat de gemeente slechts sub- sidieërt wanneer het orgaan als „Stichting" funktioneert. Rijksbijdrage De gemeenten kunnen op hun beurt weer profiteren van een nieu we bijdrageregeling van 80°/o van erm: „De rijksbijdrageregeling ge- koördineerd bejaardenwerk". Er moet daarvoor wel aan een aan tal voorwaarden worden voldaan. Eén daarvan is, dat de gemeentebe sturen een plan voor vier jaren op stellen. Verder moeten er nauwkeu rig omschreven jaarprogramma's zijn die door de gemeenteraad worden goedgekeurd. Inspraak Bovendien is vereist, dat de be langhebbenden, dus de bejaarden en de bejaardemverkinstellingen, vol doende inspraak geven bij het maken van al deze stukken. OOSTERLAND, 9-10. „Oosterlands Fanfare" zit momenteel in financiële zorgen, waarvoor we een oplossing moeten zien te vinden", aldus de voor zitter van het korps, de heer A. C. Meerman, op een bijeenkomst die ge houden werd op dinsdagavond 9 oktober, in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdyk, waar het bestuur van de vereinging aanwezig was. Advertentie de Stad Parijs Centraal punt Uit het rapport, dat door haar en drs. A. J. M. Willemse, consulent be jaardenwerk Stichting Zeeland, is samengesteld, is namelijk duidelijk geworden, dat zo'n vaste funktionaris in het bejaardenwerk geen overbo dige luxe is. Wil het Orgaan goed draaien, is zo'n „centraal punt" no dig. Maar daarbij is, zoals gezegd, gemeentelijke subsidie, maar in eer ste instantie de positieve medewer king van de Ver. B. W. en S. nood zakelijk. Het rapport en de begro ting over 1979 hebben zij reeds ont vangen. Het daarby gevoegde voorstel is als volgt omschreven: „Het dagelijks bestuur stelt voor, gelet op het tota le respons van de enquête, zowei kwalitatief als kwantitatief, met het werk verder te gaan. Voorwaarde hiertoe zal gerealiseerd moeten wor den door: a. subsidiëring door de ge meenten, waardoor de kontinuïteit van het werk zeker gesteld kan wor den; b. het verkrijgen vkn een zelf standige rechtsvorm van het or gaan". ZIERIKZEE „Zuinig beleid" voor De Jongeichool en de „Maltarakkers" De Johan Louis de Jongcschool en de „Maltarakkers" hebben te kam pen met een teruglopend aantal leer lingen, zo staat te lezen in' het ge meenschappelijk jaarverslag over het schooljaar 1978-'79, dat is opge nomen in de zojuist verschenen krant van deze twee scholen. Bere keningen die gebaseerd zijn op het aantal leerlingen dat de kleuter school bezoekt, wijzen uit, dat de eerstvolgende jaren een nog sterkere daling lc verwachten is. Toch staat deze zorg niet op zich zelf, want het is niet alleen het ge- ringei-e „aanbod" van kleuters dat debet is aan het teruglopen van het leerlingenaantal. Omstandigheden die in andere ja ren niet of minder mee speelden wa ren er de oorzaak van dat meer leerlingen uitgeschreven moesten worden dan verwacht. Het onver wachte vertrek van gezinnen naar elders, plaatsjhgen bij het buitenge woon onderwijs, verhuizingen naar Poortambacht en dientengevolge vaak het overgaan naar de Jan Wouter van den Doelschool, alsme de het bijzonder gemakkelijk over stappen naar het openbaar onder wijs, zijn zaken die maakten dat het aantal leerlingen afnam. „Zuinig" Voor het eerst in een lange reeks van jaren is deze basisschool dan ook gestart met maar één eerste klas. Advertentie Slapt U maar «ensbinnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied. Daar heeft de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. Financieel staat de school er goed voor. Toch zal men een zuinig be leid moeten blijven voeren, want door de afname van het aantal leer lingen lopen ook de inkomsten te rug. Vaste kosten zoals die van ener gie, onderhoud en lonen blijven echter ongeacht het leerlingenaantal stijgen. Aldus het in het jaarverslag gestelde. Schoolblad Verschillende verhaaltjes, spellet jes en gedichtjes zijn ditmaal in de schoolkrant van de P.C. kleuter school „Rehoboth" opgenomen. Te vens kan men het jaarverslag 1978- 1979 van deze school in de krant le zen, waarin onder andere het af scheidsfeest van juffrouw Noordam wordt gememoreerd. Verder worden mededelingen gedaan over de spaar potjes (voor Sinterklaas en kerst feest), schooltijden, melkkaarten en de Suriname-zending. Schoolblad Door uitbreiding van de huizen bouw in Poortambacht vertoonde het leerlingenaantal een stijgende lijn, (74 kleuters). Dat staat te lezen in het jaar-verslag 1978/79 dat woi'dt gegeven in de schoolkrant van de christelijke kleuterschool „De Speel doos". Op grond van het gemiddeld aantal leerlingen van het vooraf gaande schpoljaar mocht een derde leidster benoemd worden, maar een derde lokaliteit om de kleuters on der te brengen was niet realiseer baar. Door deze benoeming vond een wijziging in het schema van werk zaamheden plaats. Het aantal oudste kleuters werd verdeeld in kleine groepen, waardoor meer individuele begeleiding mogelijk werd. Verder staat in deze krant een be schrijving van de verschillende pro- jekten, bijvoorbeeld de projekten „water" of „thee drinken". Een op merking van een van. de kinderen bij het thee zetten was: „Thee op school is véééél lekkerder dan thuis" Concertzaal-bioscoop De Concertzaal-bioskoop draait nog steeds.... waar we helemaal aan gewend zijn. Of er niets is ver anderd: vier vuisten en drie Tiro- lers. Halleluja en holadieel Bud Spencer en Terence Hill hou den grote schoonmaak in de door een Griek gedomineerde onderwe reld van Miami. Als gokkers infil- teren zij er, maar al vlug hebben zij geen fiches, geld of kaarten, maar tegensputterende tegenstanders in hun ovebekende knuisten. Aan de andere kant van de wereld en in een ander tijdsgewricht staat een drietal Tirolers, onder wie een pastoor, hun - ook al - overbekende „mannetje" in wat wordt genoemd „Heet Bangkok". Sarah, je rok zakt af. je rok zakt af in Bangkok.... (Eigenlijk heet de film „Was treibt die maus im Badehaus). Ziehier de twee films op het bios- koopprogramma van dit weekend. Er is een publiek voor dit soort pro- duktcn, daar kun je niet om heen. maar het blijft povertjes. That's all, folks. RENESSE Witsnuit-dolfijn aangespoeld Dinsdagmiddag werd aan het strand van Rcnessc een 1.20 m lange witsnuit-dolfyn gesignaleerd door de heer G. Aanvankelijk dacht men dat het een bruinvis betrof. Vervolgens werd de konservator van het Zeeuws Biologisch Museum, de heer Phaff ingeschakeld. De dol fijn werd intussen nntgchouden door do politic die het dier ook naaf hei Het is noodzakelijk dat iedere stichting zelf begint met het maken van plannen (het „instellingsplan"), dat als voorstel bij de gemeenten wordt ingediend. Het Overkoepelend Orgaan Bejaardenwerk Schouwen- Duivcland en St. Philipsland deed dat deze zomer. politiebureau vervoerde. Daar is de dolfijn enige tijd later gestorven. Na onderzoek van het kadaver door mensen van het Delta Instituut voor Hydro-biologisch onderzoek in Yer- seke werd vastgesteld dat het een witsuit-dolfijn betrof. Het is een zeer zeldzaam dier waarover nog vrijwel geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Achttien jaar geleden spoelde eveneens een witsnuit-dolfijn aan in Zoutelande. Het dier is waarschijnlijk in deze omgeving terecht gekomen door het in de war raken van zijn sonar waardoor het richtingsgevoel ontre - geld wordt. De politiegroep Schou- wen-Duiveland heeft in samenwer king met de veldpolitie het kadaver overgebracht naar Yerseke voor na der onderzoek. Vermoedelijk zal het worden opgezet in het Rijksmuseum voor natuurkundige historie in Lei den. BURGHSLUIS Bom gevonden op Neeltje Jans Dinsdagmiddag omstreeks 16.00 uur werd een bom gevonden op het werkeiland „Neeltje Jans". Het be trof een vliegtuigbom van Franse makelij, die - vermoedelijk in de Tweede Wereldoorlog in ie Ooster- schelde is terecht gekomen. De bom is 60 cm lang en heeft een doorsnee van '20 cm. Leden van Explosieven- Opruimingsdienst hebben de bom meegenomen en zuilen hem één de zer dagen in de Westerschelde op blazen. NIEUWERKERK Kollelkte „De fakkels bijeen" Komende week zal te Nieuwerkerk de huis-aan-huis kollekte worden gehouden voor de Stichting Christe lijke Blindenhulp onder de naam „De fakkels bijeen". Deze slichting omvat vele verenigingen zoals „Bar- timeus" te Zeist, „Sonnekeerdt" te Ermelo, „Het Schiidt", te Wolfheze, aan de Christelijke Blindenbiblio theek te Ermelo en de Vereniging tot werkverschaffing voor blinden te Amsterdam en aan „Dennenheul" te Ermelo. In die tyd was de bloemenwinkel gevestigd in het naast gelegen pand, de vroegere Nutsbibliotheek. De heer B. G. Wichgers en zyn echtgenote H. Wichgcrs-Soctcr, zijn de Nutsspaar- bank zeer crkentcnlyk voor het feit dat zy deze ruimte mochten gebrui ken. De verkoop ging derhalve gewoon door tijdens die verbouwingsperiode en woensdagmiddag kon tijdens een open huis het resultaat van de werk zaamheden getoond worden. Er werd een stukje privéruimte op geofferd aan de winkel en er kwam Onder het motto: „Kleren maken de man" is de vereniging een aktie begonnen voor nieuwe uniformen. Een aktie die ongeveer f 20.000,- zal vergen, waarvan reeds f 3000 binnen is door middel van een verloting. Bazar Men zal trachten op 9 en 10 no vember a.s. een grootse bazar te hou den in het dorpshuis „Oosterhof" waarvoor naar het bestuur hoopt, grote belangstelling zal bestaan. Er zal weer een Rad van Avontuur zijn, een schiettent, ballen gooieh, raden een fraaie nieuwe draaitrap. De hou ten vloer werd vervangen door frisse plavuizen en zodoende kreeg het ge heel een ruimer aanzien en kan er praktischer gewerkt worden. Meer effekt De' opmerkelijke spiegelwand bleef gehandhaafd en krijgt door de nieu we verlichting zelfs een nog groter effekt. Overigens werd er niet alleen in de winkel verbouwd, maar in de kelderruimte veranderde ook heel wat. naar namen van poppen in Schouwse dracht en nog veel meer. Deze bazar zal op vrijdagavond 9 november om streeks 7 uur geopend worden. Hartverwarmend is voorts het feit dat een aantal bejaarde dames uit ons dorp zich bereid heeft verklaard, ten behoeve van deze bazar, een aan tal kledingstukken, handwerken, borduurwerken, etc. te vervaardigen, die naar men hoopt gretig van de hand zullen gaan. Sekretaris J. Knuist van O.F. te vens kapelmeester, hulpdirigent en Voorheen had de familie Wichgers onder de winkel de beschikking over een kleine werkruimte. Verder was er een kelder, die zó laag was dat men er alleen kruipend door kon. Die kelder werd uitgegraven en er ont stond een uitstekende werkruimte. Het overige gedeelte van de bene denverdieping werd zo fraai ver bouwd en ingericht, dat het thans als verlengstuk van de winkel dienst kan doen. Men vindt er vooral de potterie en de droogbloemen. De heer en mevrouw Wichgers mochten woensdagmiddag vele ge lukwensen met hun zakelyk initia tief in ontvangst nemen. Kijkje in hel nieuwe interieur van bloemenhandel Wichgers. (Foio: Zierikzeesche Nieuwsbode) instrukteur van de nieuwe leerlin gen van het korps, deed een duik in de oude vergeelde notulenboeken van de vereniging waaruit bleek dat de vereniging werd opgericht op 18 november 1896 onder auspiciën van de toenmalige burgemeester, de heer J. C. van der Have. Er waren toen 17 werkende leden. Thans zijn het er 42 en 13 van de op 31 maart 1976 op gerichte drumband. Een aantal diep tepunten in het bestaan van de ver eniging kwamen uit de verf. In oorlog en ramp verloor men zo goed als alle instrumenten en waren de zorgen om weer opnieuw te be ginnen niet klein. Aan het begin van de zeventiger jaren was het ledental gedaald tot 9, maar nieuw leven in het bestuur maakte dat het in een tweetal jaren weer op kon lopen tot 27 In 1923 schonk de toenmalige Ambachtsvrouwe van Oosterland mevr. douariëre Baronesse dr. A. W. Schimmelpenninck van der Oye aan de vereniging een prachtig nieuw vaandel. Haar zoon, de-huidige Am bachtsheer van Ooster- en Sirjans- land: F. A. L. C. barbij Schimmel penninck van der Oye te Wassenaar is nog steeds beschermheer van dë muziekvereniging. De heer G. de Waal uit Bergen op Zoom fungeert momenteel als directeur van de ver eniging, terwijl de heer J. van Put ten de touwtjes van de drumband in handen houdt. Het oudste lid is de heer Dolf Roks (66) die al 54 jaar meeblaast in het korps, eerst be speelde hij een alt, toen een bugel daarna een piston en een bariton. Vele „ups en downs" heeft Roks mee gemaakt in deze staat van dienst en hij weet hiervan ook veel te ver tellen. Optreden 1976 Bijzonder geslaagd was het optre den in het jaar 1976, samen met de plaatselijke Chr. Gemengde Zang vereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" op het sporttei'rein „De Saële", uniek in zijn soort. Momen teel speelt het muziekkorps in do derde klasse van de Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen (KNF). Het is niet voor tic eerste maal dat de „muziek" een beroep doet op de burgerij van Oosterland. Zes jaar ge leden werd een grootse aktie op touw gezet om te komen aan hoog nodige nieuwe instrumenten, die bij zonder slaagde. De bevolking van Ooster- en Sir- jansland heeft in de Joop van de ja ren steeds getoond zijn bijna 80-ja- rige muziekvereniging een warm hart toe le dragen en het bestuui hoopt ook ditmaal niet bedrogen uit te komen. „Laai u ons met deze ak tie „Kleren maken de man" niet in ons hemd staan", aldus de voorzit ter, de heer Meerman, die cr velen hoopt tc zien op de komende bazar op 9 cn 10 november a.s. in het dorpshuis „OoslerhoP aan dc Sint Joostdijk. DREISCIIOR Vogelvangers betrapt Dinsdagmorgen werden in het na tuurgebied Dijkwater bij Dreischor Iwee vogelvangers betrapt. Zo wer den gesignaleerd door mensen van Staatsbosbeheer, die meteen de po litie waarschuwden. Dc vogelvangers die het gemund hadden op de zoge naamde „puttertjes" kleine fraaie vogeltjes, bedienden zich van lijm stokken. vlagnelten en staanders. Omstreeks tien uur kon één vogel vanger in dc kraag worden gevat Een politieman konstateerde dal er twee lunchpakketjes gereed lagen en derhalve werd afgewacht lot dc tweede vogelvanger zich ook zou vertonen. Dat gebeurde inderdaad enige tijd later. De wetsovertreders werden meegenomen naar hel poli tiebureau. Het waren twee inwoners van de gemeente Best in Bral «ank ZIERIKZEE, 10-9. Bloemenhandel Wicligers aan hel Havenpark opende heden-donderdagmorgen weer haar (eigen) deur na een aanzienlijke verbouwing, die ongeveer acht weken duurde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3