Van Agt wil wel ingaan op extra bezuiniging van de V.V.D.-zijde Vandaag gaat dienst (sluitende) begroting 1980 behandelen De ziekenhuiskwestie „Sowjet-Unie ligt voor met met stralings wapens" ADVIES TEGEN MENING VAN DE P.R.V. (ZIEKENHUIS BEHOUDEN) Akkoord haven- sleepdiensten Algemene begrotingsbeschouwingen Dode door drugs Overval op postkantoor Congres D'66 Zierikzee Vergadering Reinigingsdienst Projekt nazorg gegijzelden beëindigd DRIE TIROLERS in 'HEET' BANGKOK AGENDA De politiek maakt zich meester van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De politieke partijen gaan er zich mee bemoeien. Dit blijkt uit een ad vies van D '66, welke partij zaterdag a.s. te Zierikzce congresseert. D '66 heeft voorgesteld het CZV- advies als beste oplossing te volgen, hetgeen sluiting inhoudt van het zie kenhuis te Zierikzee en de bouw van een nieuw ziekenhuis te Goes, „in de nabijheid van de aanlooproute" van de Zeelandbrug. Een goede verbin ding tussen Zierikzee (ZVVN-station) en het Goese ziekenhuis zal nodig zijn. In de zomermaanden zou te Zie rikzee alleen een buitenpolikliniek moeten worden geëxploiteerd voor ongevalspatiënten. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat er op Schouwen-Dulveland veel han den op elkaar komen voor deze sug gesties, dje Schouwcn-Duiveland be roven van een onmisbare instelling, want zoveel moet intussen in wij dere kring wel duidelijk zijn gewor den, dat deze regio zijn ziekenhuis niet kwijt wil. Onder geen voor waarde. De resterende jaren (tot 1990) zal keihard geknokt worden om deze regio-verworvenheid hier te houden. Likwidatie zonder meer kan trouwens al niet op grond van de uitzonderingspositie van het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis, dat - ge lijk bekend - een geschenk is van het Zweedse Rode Kruis. Men kan een zo gevoelig geschenk, „overhan digd" na de stormramp van 1953, niet als een zak aardappelen aan de kant schuiven. Men wil blijkbaar persé de achter haalde grootschaligheid ook in het Zeeuwse ziekenhuiswezen er door drijven, maar dan zal de bevolking van dit gebied, met alle legale mid delen, toch pogen daar een stokje voor te steken. Wij willen het eigen ziekenhuis niet kwijt, omat het een grote verarming zou betekenen van de sociale infra-struktuur en de men sen (patiënten en bezoekers) straks worden gedwongen op reis te gaan als er sprake is van ziekenhuisbe zoek. In 1911 was men al zo helder dat dit gebied een eigen ziekenhuis be hoefde. Het kwam er ook en werd te Noordgouwe gebouwd. Nu, ne gentig jaar verder, zouden wij te rug moeten vallen naar negentiende eeuwse toestanden en het eigen be zit offeren voor een elders te bouwen groot kqmplex, een zuiniger exploi tatie waarvan maar moet worden af gewachte We willen alleen maar uitbreidin gen, verbeteringen en aanwinsten, maar geen verliezen, want Schou- wen-Duiveland heeft ook in dit op zicht in het verleden al opstoppers genoeg te inkasseren gekregen. Het is zaak dat bij officiële en defini tieve beslissingen met deze zaken re kening wordt gehouden. Advertentie September/oktober nersbegrip past daarin, aldus de premier. Een andere VVD-gedachte om de uitkeringen aan thuiswonende jon geren te verlagen in het kader van de WW en WWV wordt in positieve overweging genomen. 1-k^M i 4 r' i\ i n 1 °ok bckÖken de bewindslidcn wal JLfllilN HAAG, lU-lU. „Z.O Cl' ui spruke IS vuil eeil ver- gedaan kan worden aan het niveau ï.i van de aanvangssalarissen voor met tvouwenserisis, dan ligt dat ook aan diegenen die he- name jonge afgestudeerden die m overheidsdienst komen. weren dat de werkloosheid m een vloek en een zucht is weg te werken en dat trekkers van uitkeringen op afstand zijn gezet". Minister-president Van Agt heelt dat woensdag gezegd bij de algeme- mene beschouwingen in de Tweede Kamer. Van Agt verweet oppositieleider Deh Uyl alles in zwart-witschema's te trekken. Uitbouwen van de wel vaart en de voorzieningen in Neder land - die tot de beste in de we reld behoren - past beter bij de werkelijkheid dan steeds vertellen, dat- er niets gebeurt, zei de premier. Premier Van Agt reageerde op de wens van VVD-zyde één miljard extra te bezuinigen met de medede ling, dat het kabinet verdere ombui gingen niet uitsluit. Cijfers wilde hij echter niet noe men, ook niet nadat oppositieleider. Den Uyl hem daarom uitdrukkelijk had gevraagd. Van Agt zei onder zekere voor waarden de suggestie van Rietkerk aanvaardbaar te achten om de be vriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind te handhaven. Handhaving koopkracht „Wij willen ons daarover beraden als de centrale doelstelling - te we- WASHINGTON, 10-10. De Sowjet- Unie heeft met succes proeven geno men met stralingswapens. Operatio neel gebruik ervan zou de bestaande machtsverhouding „drastisch kunnen wyzigen, omdat zij een bescherming bieden tegen ballistische projectie len met kcrnlading, kruisraketten en bommenwerpers". Dit staat in het Amerikaanse tijd schrift „Aviation Week and Space Technology" in de editie van dins dag. De goed im militaire zaken inge voerde journalist Clarence Robin son schrijft in het ai'tikel dat het So wj et-leger geslaagde proeven heeft gedaan met het bestrijden van militaire doelen met behulp van elekronen-stralen. Naar zijn mening heeft het Sowjet-programma voor stralingswapens hiermee een mijl paal bereikt, waar de Verenigde Sta ten niet voor 1982 aan toe zullen komen. Amerikaanse defensie-funk- tionarissen hebben de achterstand erkend. ten handhaving van de koopkracht - gerealiseerd kan worden". Ook wil het kabinet nagaan welke mogelijk heden er zijn in de sociale zeker heidswetgeving rekening te houden met bestaande verschillen in draag kracht. Invoering van een kostwin- AMSTERDAM, 10-10. Na het ge bruik van vermoedelijk te veel ver dovende middelen is in Amsterdam de 23-jarige Amsterdammer L. R. L. om het leven gekomen. Dit heeft de politie bekend gemaakt. De man werd onwel op het Stationsplein en overleed later in een ziekenhuis. (OOST)BERLIJN. De D.D.R. heeft een begin gemaakt met de uitvoering van de amnestie die zij had afgekon digd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de socialistische Duitse staat. OOSTRUM, 10-10. Twee gewa pende mannen hebben woensdag morgen een overval gepleegd op een hulppostkantoor in Oostrum bij Venray. Ze gingen er op een motor vandoor met 60.000 gulden. De beheerster van het postkantoor slaagde er in het kenteken van de motor op e nemen. Deze is in de nacht van 27 op 28 september gesto len in Eindhoven. De daders zijn nog niet gepakt. ZIERIKZEE, 10-10. In verband met liet komend con gres van D'66 te Zierikzee, op zaterdag 13 oktober, bevindt zich onder de te behandelen „stukken" een advies, oorspronkelijk bestemd voor de algemene af- delingsvergadering „De Bevelanden", gehouden op 4 oktober te Goes. Aan de orde kwam de vraag naar de ziekenhuizen te Zierikzee en te Hulst, die gesloten zouden moeten worden (College Ziekenhuisvoorzie ningen (CZV) of handhaving van die ziekenhuizen (Provinciale Raad voor de Volksgezondheid). De C.V.Z. kwam tot de konklusie dat er geen doorslaggevende rede nen aan te voeren zijn, om het zie- kennhuis te Zierikzee te handhaven. Het ziekenhuis zou geen optimale dienstverlening kunnen bieden, ter wijl de exploitatie met grote proble men gepaard gaat. Te grote afstand De P.R.V. stelt dat de gemiddelde afstand voor ambulances naar een centraal ziekenhuis te groot is, even als de gemiddelde afstand voor pa tiënten en bezoekers; er is een slechte kommunikatie met de eerste lijn. Bij het rapport P.R.V. wordt aan getekend dat, indien in Goes het nieuwe ziekenhuis wordt gesitueerd de ambulancetijd hooguit met tien minuten zal worden vergroot; een goed aansluitende busverbinding met het Z.W.N.-plein te Zierikzee naar ziekenhuis in (west-) Goes zou een verlenging van de reistijd van hooguit 15 minuien ten gevolge hebben. Overneming CZV- advies Voorgesteld wordt overneming van het CVZ-advies als beste oplos sing. Het nieuwe ziekenhuis moet gesitueerd in de onmiddelijke nabij heid van de aanlooproute van de Zeelandbrug. Verder: goede voorzie ningen van het stationsplein te Zie rikzee naar het Goese ziekenhuis. Overweging verder een z.g.n. bui tenpolikliniek in Zierikzee voor on gevalspatiënten in de zomermaan den en nauwe samenwerking van verpleegtehuis te Zierikzee en zie kenhuis te Goes met name voor de (psycho)-geratische patiënten. Vandaag viert prins Constatijn, tweede zoon uan prins Claus en prinses Beatrix, zijn tiende verjaar dag. (Foto: Max Kool) UTRECHT, 10-10. De meeste men sen die de afgelopen jaren in Neder land gegijzeld zijn geweest, zijn er tot nu toe zonder veel kleerscheuren doorheen gekomen. Ze hebben de gy- zelingsakties en de nasleep ervan be ter doorstaan dan aanvankelijk werd verwacht. Dit bleek woensdag in Utrecht bij de presentatie van het verslag „na zorg gegijzelden van de treinen bij Wijster en De Punt", dat door dc stuurgroep die het projekt heeft be geleid is uitgebracht aan de centrale beleids- en ondersteuningsgroep ten behoeve van nazorg aan ex-gegijzel den (een in januari 1976 geïnstal leerd orgaan dat bij gijzelingen de regering kan adviseren, en aan de Ziekenfondsraad die het projekt heeft gefinancierd). Het nazorgprojekt is direkt na af loop van de treinkaping bij de Punt in juni 1977 voor twee jaar van start gegaan. Het is op 1 oktober van dit jaar beëindigd. SCHARENDIJKE, 11-10. Vandaag (donderdag 11 ok tober) vergadert in „De Putineet" te Scharendijke de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Dniveland. In deze vergadering zal de begroting 1980 worden behandeld sluitend met een batig saldo van f 25.845,97. By deze begroting wordt onder niecr dc volgende toelichting gegeven: De bijdrage van de gemeenten wordt f 2,50 per inwoner (was f 2,40); dc ge bruikers gaan f 85,per gezinshuishouding per jaar betalen (was 81,50); dc 65-pIusscrs f 64,(was f 61,50); caravans f 120,(was f 40,75); tenten f 31,(was f 30,containers van 1100 liter f 680.(was f 655,De stortgelden worden f 10.50 per kubieke meter. Met deze verhoging annex dc kos ten van het losse huisvuil, zullen dc verhoogde personeelskosten moeten worden betaald. Dc personeelslasten zullen zo wordt vermoed met f 224.000.- stijgen, niet alleen door dc 5" a salarisverhoging, die het perso neel in het vooruitzicht wordt ge steld, maas ook door de twee perso neelsleden waarmee men de vuilop haaldienst wil aanvullen. Ook op het kantoor is een administratieve nieu we kracht ontonbeerlijk. Wagenpark De nog in bestelling zijnde huis- vuilwagen mee gerekend zullen in 1980 vijf huisvuilwagens van 15 nr1 voor de ophaaldienst beschikbaar zijn. allen in goede staat verkerend, terwijl nog twee kleinere acht jaar oude wagens ter beschikking van de dienst staan om in noodgevallen, (bij grote drukte) dienst te doen, wanl het gelijkertijd in bedrijf zijn van zes wagens is in de zomer geen zeld zaamheid meer. Om op alles voorbereid lc zijn, zou de directeur graag zien, dat kon wor den over gegaan tot het bestellen van een nieuwe wagen die gezien de lan ge levertijd in 1981 zou kunnen wor den ingezet, na in 1980 te zijn besteld. Ook do rente van hel daarvoor in 1980 aangevraagde krediet verhoogt natuurlijk de exploitatierekening. Het invoeren van gewijzigde werk tijden in de zomer en in de winter periode heeft goed gewerkt, ook kos ten besparend, omdat „overwerk" kon worden ingeperkt. Wel moeten in de zomermaanden tijdelijke ex tra krachten worden aangetrokken Of de vuilverdichter na een dienst tijd van drie jaar voor een nieuwe moet worden ingeruild, is nog een kwestie van overweging. Veegniachine De nu goed funktionerende veeg- machine had in het begin nogal wal „kinderziekten" men onderzoekt thans of de „inzet" van de machine nog kan worden verbeterd, dit is ook het geval met de routes van de vuilniswagens. Opruiming zwerfvuil bleek een goede vondst, daar door de Dienst al veel op dit gebied, voor een milieu vriendelijker aanzien van wegen en poldersloten kon worden gedaan. De „containers" zyn in de Dienst niet meer weg te denken. De destructiedienst vraagt nog een aanpasing voor de gemeenten Brui- nisse en Duiveland. Op het kantoor in Kerkwerve wordt uitgezien, naar de veranderin gen die de wet Afvalstoffen en de Wret Chemische Afvalstoffen, voor de Dienst zullen mee brengen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont: A.s. zateradg 13 oktober en zondag 14 oktober Aanvang 20.00 uur Toegang alle leeftijden ALS TWEEDE VOORSTELLING op zaterdag 13 oktober: Heffeamvan TIROLER SLIPPERTJES en KOMMETJE WALDHOORN... ineen nieuwe daverende sexkomedie! Aanvang 22.30 uur Toegang 16 jaar LAATSTE NIEUWS ROTTERDAM. 11-10. Dc gemeente Rotterdam heeft donderdagmorgen het ontwerp - akkoord bekendge maakt dat een eind moet maken aan de zeven weken oude staking van het personeel van Smit Havenslccpdicn- sten. Kern van het akkoord is een uitkering ineens van duizend gulden netto aan alle havenslepers. Naast de uitkering van 1.000 gul den omvat het akkoord tevens dc in stelling van een kommissie van goede diensten, die de sociale verhoudin gen by Smit moet herstellen. Verder zullen Smit en de werkwillige haven- slepers alle aanklachten, die vorige weck na schermutselingen waren in gediend. intrekken. Smit heeft zich bereid verklaard de kerstgratifikatie nu al aan de havenslepers uit te ke ren. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigi ngsgebou wt je, 14-16 uur, kinderklub. Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nleuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Tot en met 12 oktober Zierikzee Vierschaar Stadhuis; Tentoonstelling Streekarchivariaat, 9.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Donderdag 11 oktober Zierikzee Chr. Geref. Kerk, Zevengetijstraat, 14.30 uur-17.00 uur en 19.00 uur- 21.00 uur verkoping eigen gemaakte spullen dameskrans Ger. Gemeente in Nederland. Havenplein 24, 19.00-20.00 uur, rechtswinkel. Scharendijke „De Putmeet'; Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, 15.30 uur. Chr. Geref. Kerk, 19.45 uur, streek- vergadering NCVB. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur; Klaver- jaswedslrijd. Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw: Informa tiebijeenkomst over welzijnspanning; 19.30 uur. „De Prins van Oranje", Ver. tot Be houd Natuurmonumenten, 20.00 uur. Vrijdag 12 oktober Zierikzee Mondragon, 14.00 uur, lezing Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. Serooskerke Dorpshuis: Tentoonstelling „Seroos kerke, verleden, heden en toekomst"; 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede; open avond Bond van opzichzelfstaanden; 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal kerk Geref. Gem., 19.30 uur, Staatk. Geref. Studievereniging „Schouwen-Duiveland". Bruinisse Rabobank, 14.00 uur, officiële ope ning. Hervormde Kerk, 19.30 uur, samen- zangavond. ,t Durps'uus, 21.00 uur, wijnavond. Rabobank houdt open huis van 19.00- 21.00 uur. Zaterdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur, Regio naal Kongres D'66, onderwerp „Energie". Concertzaal-bioskoop; Even en on even: 20.00 uur; Drie Tirolers in heet Bankok: 22.30 uur. Serooskerke Dorpshuis: Tentoonstelling „Seroos kerke, verleden, heden en toekomst"; vanaf 9.00 uur. Zondag 14 oktober Zierikzee Concertzaal-bioscoop; Even en On even: 20.00 uur. Maandag 15 oktober Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, le denvergadering P.v.d.A. Vergadering „Philatelica" „Huis van Nassau" 20.00 uur. Scharcndyke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 16 oktober Zierikzee ZWN-station, 13.00 ur, daarna Dorps huis Nieuwerkerk en Pleisterplaats „Huis van Nassau": Fraklievergade- ring VVD; 20.00 uur. Café-Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Graaf van Haamstede, 14.00 uur, le zing Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnis. na hall xes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenlies (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2