Provinciale aandacht voor de problemen in Bruinisse Een „informatiecentrum" voor be jaar den werk kan veel goeds verrichten Thailand vraagt hulp voor vluchtelingen Slochteren heeft nog meer gas INVLOED VERHOGING OLIEPRIJZEN Bezoek kommissaris en gedeputeerden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toch verlichting met feestdagen Ineke Tigchelaar-van Rotterdam REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer. C/ti'. Schoolvereniging Nieuwerkerk 75 jaar ZIERIKZEESCHE Donderdag 11 oktober 1979 136stc jaargang Nr. 22588 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18B9) BRUINISSE, 1010. Problematiek Buitendijkse bedrij ven, rekreatie, volkshuisvesting, visserijbelangen en landbouwzaken. Deze onderwerpen kwamen woens dagmiddag aan de orde tijdens een ontmoeting tussen de Bruse gemeenteraad en Zeeland's kommissaris dr. C. Boert ien en de gedeputeerden W. Don en A. L. van Geesbergen. GENEVE, 30-10. Thailand heeft dringend beroep gedaan op de we reldgemeenschap hulp te verlenen bij de opvang van circa 150.000 „uit gehongerde en doodzieke" Cambod.ja- nen, die sinds kort binnen zijn gren zen verblijven. In de komende maan den zal: hun aantal met nog eens 360.000 toenemen, zo luidt de ver wachting van de Thailandse rege ring. Zij wil dat cr internationale druk op Vietnam wordt uitgeoefend om zijn troepen uit Cambodja terug te trekken, omdat anders nooit een ein de aan het vluchtelingenprobleem zal komen. AMSTERDAM, 10-10. Het ontste ken van feestverlichting rond de komende feestdagen is maatschap pelijk verantwoord, ook als men de noodzaak van energiebeperking als uitgangspunt neemt. Maar het zal dan wel op een sobere wijze moeten gebeuren. Dit zegt de energiekom- missie van het Centraal Bureau Le- vensmiddelenbedrijf (CEL) en de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (Raad FGB) woensdag in een advies aan de bij deze organisa tie aangesloten detailhandelsbedrij- vcn. Wethouder C. Jumelet, sprekend namens de fraktic Algemeen Belang, wees met nadruk op de moeilijke si tuatie waarin de buitendijkse bedrij ven zyn gekomen door de uitvoering van de Deltawerken. „De plannenmakers van de ge meente en Rijkswaterstaat beginnen het eens te worden. Voor de bedrij ven gaat het echter allemaal veel te langzaam. Met vrees ziet men het komende winterseizoen en de no vemberstormen weer tegemoet", al dus de heer Jumelet. Hij vestigde de 'aandacht op het feit dal deze Bruse bedrijven van groot belang zijn voor de werkvoor ziening en vroeg zich af in hoeverre het gemeentebestuur van de provin cie bijdrag'en mag verwachten in deze voor de gemeente eigenlijk niet te dragen kosten. Rekreatie De heer A. J. Bal, woordvoerder van de P.v.d.A.^fraktie gaf een uit gebreid overzicht van de rekreatieve ontwikkelingen in Bruinisse in de afgelopen jaren. ..Bij voortzetting van de huidige ontwikkeling wordt het aantal permanente arbeidsplaat sen voor 1980 geraamd op 160. In dien de rekreatie echter als gevolg van de teruglopende bestedingen en fiskale maatregelen (renteaftrek 2e woningen) minder wordt, zal het per soneelsbestand niet uitgebreid wor den. Mogelijk zal dit een verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen teweeg brengen", aldus de heer Bal. Verder wees hij erop dat de Grc- velingcnsluis één van de drukste passagépunten voor de pleziervaart in Nederland is. maar dat deze sluis voor de vele weggebruikers een bron van ergenis is. Ineke Tigchelaar-van Rotterdam werkt, al onderdeel ran haar studie aan de Sociale Akademie in Den Haag, als uitvoerende kracht van het Overkoe pelend Orgaan Bejaarden werk op Schouw en- Duiv eland en St. Phillpsland. Haaf bureau staat in dezelfde kamer a/s dat van Emelile Kleber van het Projekt Kleine Kernen, in hel kantoor ran de Stichting Samenleringsopbouw te Kerkireri e. (Folo Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook besprak de heer Bal de aan leg van de Philipsdam en de moge lijkheid de veerhaven en, de vlucht- haven van Zijpe tè maken tot jacht- havenlokaties. Hij vroeg zich af wat de uiteindelijke bestemming van de veerhaven en vluchthaven alsmede van de werkhavens bij de Philips dam zal zijn. Over de aktiviteiten van de volks huisvesting in de gemeente sprak dc heer L. J. van den Bos (sgp), terwijl cda-woordvoerder de heer H. Schot de landbouw- en visserij problemen aanstipte. Hierop komen wij nog na- dei' terug. KERKVVERVE, 11-10, „Er zijn vaak veel voorzienin gen voor bejaarden in een bepaald gebied, maar de goede onderlinge aansluiting kan ontbreken. Alseron- volledigheden ontdekt worden of als de goede samen werking ergens hapert, gaat men in de projekten aan de slag om te proberen de gang van zaken Ie verbeteren". Aldus wordt in liet boekje „Gb- koürdinecrd be.jaardcnwcrk, wat is dat?" een uitgave van het Provin ciaal Opbouworgaaii Stichting Zee land. onder andere verklaard. Inpkc Tigchelaar-van Rotterdam is daarmee sinds begin van dit jaar be zig, in hel kader van haar studie aan de Sociale Akademie in Den Haag. Zij werkt voor het Overkoepelend Orgaan Beiaardenwerk Schouwen- Duiveland en St. Philipsland en heeft onderdak gekregen bij de Stichting Samenlevingsopbouw in Kerkwcrve. Het belang van de bejaarde is voor haar het voornaamste doel. Boven dien is zij van mening, dat door ge coördineerd werken van partikulic- ren. instanties en instellingen kan worden bevorderd, dat dc - vooral alleenstaande - bejaarde langer zelf standig kan blijven wonen, minder afhankelijk van familiehulp. Uitgangspunt van haar fimktic is. dat er een vast, centraal adres zal komen, naar informatie kan worden verschaft over allerlei vormen van bejaardenhulp, waar zowel instan ties als bejaarden ^kunnen worden geïnformeerd. In het half jaar. dat zij haar stage werkzaamheden verricht, heeft zij al heel wat gegevens vergaard. Ook uit haar onderzoeksverslag blijkt, dat niet alle instanties behoefle hadden aan samenwerking, o.a. omdat die meenden dat vanuit hun eigen or gaan goed gewerkt werd. Zeer velen reageerden echter postiief. Haamstede Zo zal de groep bejaardenhelpsters in Haamstede worden ontlast van een taak door dc instelling van een „tafeltje-dek-je" aldaar. Direkteur A. Kort van Rusthuis ..Duinoord" is zon dienst aan hel opzetten, maar hij zal - in verband met gemeentelijke subsidie - moeten wachten op de Stichtingsvorm van het Orgaan. Et- zijn zo'n kleine tien aanmeldingen en er kunnen twintig mensen met kant en-klare maaltijden worden gehol pen. Dc ..gamellen" (pannetjes-bovcn -elkaar) zijn vrij kostbaar, maar alle kerken hebben bijvoorbeeld al finan ciële bijdragen toegezegd. Vrijwillig sters om het voedsel rond te bren gen zijn er reeds, zeven in getal. De bejaardcnhelpsters kunnen nu tijd vrij maken voor andere bezigheden, waaraan de bejaarden ook vaak zeer behoefte hebben: het maken van een praatje, of wat hulp bieden in ander opzicht. Dc ..Tafeltjc-dckjC-scrvicc in dc gemeente Middcnschouweii, een ini tiatief van mevrouw Timmermans, loopt goed. Zelfs in dc afgelopen bar re wintertijden werden de maaltij den door haar bezorgd. Met Brouwershaven erbij heeft zij zeventien adressen. Wat de gemeen te Brouwershaven betreft, kan een vandaar uit georganiseerde dienst eventueel van pas komen. Telefooncirkel Veel informatie verschafte ook de Rode Kruis colonne. Het ligt in de bedoeling een „telefooncirkel" op te zetten, bedoeld als een dagelijks kon- takt. Een vrijwilligster begint met een bejaarde op te bellen, die op zijn beurt weer een bejaarde beit, tot de cirkel is^ gesloten en de vrij willigster hel telefoontje van dc laatste van de rij heeft ontvangen. Dc lelefooncirkel heeft zowel een controlerende als een sociale bedoe ling. De kleine kern In Brouwershaven wordt gepro beerd een gespreksgroep bijeen tc krijgen, waaruit een inventarisatie kan volgen,van heigeen bij de be jaarde, vooral die uit een kleine kern. /elf leeft. Er wordt gedacht aan de bereikbaarheid van openbare gebou wen. winkels, artsen, openbaar ver voer. maar ook aan uitstapjes en ont spanning. Ineke Tigchclaar is van plan bin nenkort bezoeken aan dc bejaarden- sozen tc brengen. Zjj wil in korte praatjes informatie verschaffen over haar werkzaamheden, over hulsvcs- tingsmogclijkhcden, uitkeringen, ver zekeringen, pas 65 cn dergelijke on derwerpen. Verder kan zij aandacht vestigen op haar funktic, haar bereikbaar heid. waarbij zij hulp of steun kan bieden. Begeleiding Er kan nog wel een jaartje over- beengaan. eer dit „informatiecen trum voor bejaardenwerk" optimaal za) kunnen funkl ioneren. Ineke heeft bij haar werkzaamheden daartoe be geleiding van opbouwwerker Dick Doeswijk. met wie zij samen dc plan nen verder uitwerkt. (Zie ook elders in dit nummer: ..Gecoördineerd bejaardenwerk). Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan zon Af en toe regen, maar morgen ook enkele perioden met zon; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperatuur omstioeks 12 graden, middagtemperatuur onge veer 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol 7. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmual: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waraden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 6.58. onder 17.51 Maan op 22.58, onder 14.00 Laatste kwartier: 12 okt. (22.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagw ater 12 okt. 7.21 19.48 0.57 13.25 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. II-I0. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds bevindt ons land zich in een zuidelijke luchtstroming. De extreem hoge temperaturen van woensdag, toen in ons land 26 gra den gemelcn werd, w orden niet meer bereikt. Een oceaanfront is tol onze omgeving doorgedrongen en brengt veel bewolking. Langs dit front trek ken kleine storingen van zuid naar noord, die af en toe regengebieden met zich brengen. Zo'n gebied be reikte ons donderdagochtend. Hel zal zich in de nacht van donderdag op vrijdag weer van ons land verwijde- ren, zodat er vrijdag weer kans is op enkele opklaringen. De mogelijkheid van een bui blijft echter bestaan. r DEN HAAG, 10-10. De aardgasre serve van bet Slochtcrcnveld blijkt aanzienlijk groter te zijn dan tot dusver is aangenomen. Een herwaardering die door de Nederlandse Aardoliemaatschappij is uitgevoerd heeft tot de konklusie geleid dat de totale reserves van het Slochterenveld, voor zover die aan Nederland zijn toe te rekenen, met 150 miljard kubieke meter moeten worden opgewaardeerd. Minister Van Aardenne van eko- nomische zaken heeft dit woensdag meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer waarin hij de stand van de aardgasreserve per 1 juli van dit jaar verstrekt. Van die 150 miljard kubieke meter kan, volgens de .NAM, slechts 56 miljard als be wezen worden beschouwd. DEN HAAG, 10-10. De verhoging van de olieprijzen heeft in Neder land ecu veel sterkere invloed op de produktieprijzen van elektriciteit, gas cn stoom dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese Kommissie, het dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, op vragen van een Frans lid van het Europees parlement, de socialist Ansquer. In het algemeen, aldus de kom missie, zijn de sektoren die het zwaarst zullen worden getroffen hef vervoer, dé wining van delfstoffen (andere dan metalen), de opwek king van elektriciteit, de chemische industrie, de ijzer en staalindustrie, de automobielnijvei'heid en de bouw- sektor, en, in mindere mate, de landbouw, de papierindustrie, de gieterijen en de rubberindustrie! Zeeland's kommissaris dr. C. Boer- tien bracht met de gedeputeerden W. Don en A. L. van Geesbergen woensdagmiddag een bezoek aan Bruinisse. Op de foto v.l.n.r.: dr. C. Boertien, burgemeester T. C. Hek man, gedeputeerde A. L. van Gees bergen engemeentesekreiaris de heer B. de Groot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1