V arkensexport-k westie tussen Nederland en Duitsland onopgelost Oeverbescherming Brezjnjev's voorstel Vikingschip ontdekt in Stockholm „Belangrijke" heroïnelijn werd opgerold Het elementair onderwijs van vier- tot veertien-jarigen Kanker heeft heel wat te maken met leefmilieu Westduits vluchtelingenschip voor Vietnam in opspraak Nederlands schip pikt vluchtelingen op Ontlicht-belasting Klachten over ziekenhuis Nota „Vierstromen- school" Betere prijs voor oud papier Het verantwoor delij kheidsge voel van vakbeweging AGENDA FRUIT Men staat versteld hoezeer „stil staand" water toch nog zyn invloed doet gelden op de bermen. Een af kalvingsproces vindt zonder meer plaats, want „stilstaand" moet inder daad tussen aanhalingstekens. De wind immers brengt de golven in beroering en een golfbeweging ont staat, die invloed heeft op de walle- kant. Een treffend voorbeeld zijn de kreken te Ouwerkerk. Wie ze op een stille herfstmiddag bekijkt, kan zich niet voorstellen dat het sterke water toch zijn invloed doet gelden. In de loop der jaren zijn derhalve ook al flinke delen van de wal door het doorgaans toch woelige water afgeknabbeld. Het water wroet on dergronds in op de wal en plotseling verzakt een deel van een looppad in de diepte. Het gevolg is ook dat bo men langs de rand van de kreken soms in het water komen te staan, waardoor ze afsterven. Het ziet er naar uit dat Staats bosbeheer de zaak thans energiek heeft aangepakt. Op de bedreigde punten is een deel van de bossages weggekapt, waardoor er een grotere afstand ontstond tussen bos en wa ter. Tevens zijn grote hoeveelheden zeer grof grint aangevoerd, dat langs de bermen is gestort. Ingrijpende maatregelen derhalve, om te voor komen dat het sluipend gevaar van de waterpenetratie een halt wordt toegeroepen. We vermelden deze gang van za ken om te attenderen op de durende noodzaak aandacht te besteden aan de bermen, ook langs (rond) afge sloten wateren. Dit heeft in de toe komst stellig konsekwenties ook b.v. voor andere wateren (Schelplioek) en Grevelingenmeer. De ervaring leert dat water altijd „aktief" is en al zijn de onderhavige aanvallen niet vergelijkbaar met vroegere toestan den, aandacht voor de bermen blijft een dringende zaak. Oeverbescher ming is een woord dat in deze regio durend in praktijk en als woordge bruik aan de orde zal blijven. BANGKOK. De Europese Ge meenschap zal haar besluit om 5,6 miljoen dollar (11,2 miljoen gulden) ter beschikking te stellen ter leni ging van de nood onder het Cambod jaanse volk onmiddellijk in daden omzetten. Dit heeft een woordvoerder van de EG in Bangkok, John Hansen, maandag verklaard. BANWINAI ((Thailand). De bittere noodzaak van vluchtelingenhulp blijkt uit deze foto, gemaakt in een vluchtelingenkamp bij Banwinai m Thailand, waar meer dan 43.000 mensen samengepakt zijn. De jonge vrouw op deze foto is lid van de Meo-bergstam uit Laos, die met haar stamgenoten naar Thailand vluchtte. De levensomstandigheden in het overvolle kamp zijn bedroevend. In september stierven 35 kinderen en 12 volwassenen van de bergstam aan ziekten, die verergerd waren door ondervoeding. DEN HAAG, 8-10. De onderhandelingen tussen Ne derland en West-Diiitsland over de beëindiging van de invoerstop voor Nederlands varkensvlees, zijn maandag in Dnsseldorp mislukt. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag maandagavond meegedeeld. Verder zal ons land er bij de Eu ropese Kommissie opnieuw op aan dringen het gerechtshof in Luxem burg te vragen nog deze week in kort geding uitspraak te doen. BRUSSEL, 8-10. De ambassadeur van de NAVO-landen, die maandag in Brussel bijeen waren om lopende zaken te bespreken, hebben hun in stemming betuigd met het besluit van de Sowjet-Unie 20.000 militairen en 1.000 tanks uit Oost-Duitsland te rug te trekken. In een verklaring noemden zij dit een „positief tegen". Niettemin menen zij dat de uitspra ken van Brezjnjev onduidelijkheden bevatten die opgehelderd dienen te worden. ROME, 8-10. Maandag is in Italië officieel meegedeeld, dat bisschop pen en partikuliere televisie-onder nemingen voortaan ontlicht-belas tingmoeten betalen voor het ver tonen van porno-films. De Italiaanse minister van cultu rele zaken, Bernardo d'Arezzo, die met deze maatregel de zich voort durend uitbreidende golf van porno grafie wil tegengaan, heeft er de na druk op gelegd, dat hij nog steeds tegen censuur is. Maar porno-pro- dukten dienden, evenals tabak en al coholhoudende dranken, belast te worden. STOCKHOLM, 8-10. Archeologen hebben in het centrum van de Zweedse hoofdstad Stockholm, voor het oude parlementsgebouw, een middeleeuws schip ontdekt, zo heelt de directeur van het scheepvaart museum, Per Lundstroem, maandag bekendgemaakt. Het 20 meter lange schip, met plaats voor 18 a 20 roeiers, dateert uit de 13de eeuw. De vondst bewijst dat tot in de 13de eeuw dit type vi kingschepen is gebouwd, terwijl vroeger werd aangenomen dat dit soort schepen na de elfde eeuw niet meer gebouwd werd. De vondst van het schip vult de ontbrekende scha kel tussen soortgelijke vondsten die eerder in Noorwegen zijn gedaan, en 14de eeuws gravures in steen die op een eiland voor de Zweedse kust zijn ontdekt, aldus Lundstroem. DEN HAAG, 8-10. De PvdA-frak- tie in de Tweede Kamer verlangt een onderzoek naar de gang van za ken in het Ritahuis te Eindhoven. Er is een zwartboek over het Ritahuis met klachten over het toedienen van lijfstraffen bij kinderen, het ontbre ken van voldoende medische en psycho-siciale hulp, het ontbreken van een overzichtelijk financieel be leid en de onvoldoende begeleiding van demente en/of bedlegerige be jaarden en ex-psychiatrische pa tiënten. Bij de- voortzetting van het over leg maandag in Dusscldorp stelde de Bondsrepubliek een reeks harde voorwaarden. De Duitsers willen dat de keuring voorafgaande aan de ex port volledig voor Nederlandse re kening en verantwoordelijkheid plaatsvindt. Bovendien kan volgens Duitsland iedere tijdelijke regeling uiteindelijk slechts leiden tot volledige aanvaar ding van de Duitse eis dat elk Ne derlands varken wordt onderzocht op trichinen (haarwormpjes), aldus de woordvoerder. Het ministerie van landbouw en visserij noemt de Duitse houding „bijzonder teleurstellend", vooral ook omdat de Europese Kommissie (het dagelijks bestuur van de EEG) de invoerstop ongeoorloofd vindt. Maatregelen Het ministerie beraadt zich nog over maatregelen. In ieder geval zal Nederland dinsdag in het beheersko- mité voor varkensvlees van de EEG vragen om „marktondersteunende" maatregelen. Volgens de woordvoer der zouden die kunnen inhouden dat aan de verkopers van varkensvlees de garantie wordt gegeven dat ze dezelfde prijs als vóór de invoerstop. mogen berekenen. SALISBURY. De blanke afgevaar digden in het Rhodesisch parlement hebben maandag verklaard dat z(j achter de eis staan van Ian Smith dat het resultaat van de Rhodesië- confercntie in Londen de veiligheid van de blanken in Rhodesië niet mag aantasten. DEN HAAG, 8-10. Met het aan houden van vier Chinezen in Den Haag en zeven uit Thailand afkom stige mannen in Parys, is een bende opgerold, die volgens de Haagse po litie een belangrijke heroïnelijn on derhield tussen Bangkok en Europa. Bij deze aanhoudingen namen de Haagse en Parijse politie bij elkaar zes aanhoudingen in beslag. Dit heeft de Haagse politie maandag meege deeld. i In de Haagse binnenstad hield de politie zondag rond middernacht in een taxi vier chinezen aan, die al enige tijd werden gezocht wegens het overtreden van de opiumwet. De po litie vond later in een woning, waar één van de vc.dr.-hten verbleef, een koffer met vier kilo heroïne. Deze partij zou volgens de politie onge veer 1,2 miljoen gulden hebben op gebracht. Eerder die dag werden in Parijs zeven Thaise mannen aangehouden. Hierbij nam de politie twee kilo he roïne- in 1 BERLIJN. De Sowjet-Unie en de DDR hebben maandag In een geza menlijk communique de NAVO-lan den opgeroepen af te zien van hun voornemen nieuwe Amerikaanse ra ketten voor de middellange afstand in West-Europa op te stellen. WILLEMSTAD. De Nederlandse marinier P.P.M. Arkesteijn is tijdens militaire oefeningen op het Antil liaanse eiland Curacao door een auto* aangereden en later aan zijn ver wondingen overleden. UTRECHT, 8-10. Het elementaire onderwijs van 4 tot 14-jarigcn is niet In strijd met de midenschool ex perimenten. Tevens is het een mis verstand dat er geen geld beschik baar zou zijn voor het ontwikkelings plan en dat de middenschool de nek wordt omgedraaid. Dit zei plaatsvervangend secreta- ris-gerleraal Van Boven van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen vrijdag in Utrecht. Hij sprak daar bij de opening van del katholieke scholengemeenschap Lu-| netten. Volgens Van Boven is voor het ontwikkelingsplan een bedrag van honderd miljoen beschikbaar. Hij voegde eraan toe dat de experimen- ten middenschool niet alleen door gaan maar dat bovendien de vier uitgangspunten van die midden school nu aanvaard zijn voor het to tale beleid in de eerste fase van het voortgezet onderwijs. GRONINGEN, 8-10. De mogelijk heden voor de behandeling van kan ker zyn helaas nog beperkt. Na het stellen van de diagnose heeft minder dan de helft van het aantal kanker patiënten een overlevingskans. Dit zei de secretaris-generaal van het ministerie van volksgezondheid en miliehygiëne, dr. P. Siderius, in Groningen bij de opening van een tweedaags symposium over „chemo therapie van kwaadaardige gezwel len". Chemotherapie is een behandeling met medicijnen. Volgens dr. Siderius hangt kanker grotendeels samen met het leefmilieu. Maatregelen Bestrijding van kanker moet dan ook vooral plaatsvinden door maat regelen in het leefmilieu te hemen zodat kanker kan worden voorko men. De behandeling van kanker heeft vooral een aanvullende bete kenis", aldus de secretaris-generaal. Het symposium wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van het Rooms-Katholieke Ziekenhuis in Groningen. Het congres wordt ge organiseerd door de medische staf van dit nieuwe ziekenhuis en het in tegraal kankercentrum Noord-Ned- iand (IKN). SINGAPORE, 8-10. Het Wcstduitse vluchtelin^nschip „Cap Anambur" is in een schandaal verwikkled. dat het hele Duitse comité „Een schip voor Vietnam" in opspraak dreigt te brengen. Het comité werkt met geld, dat door Westduitse parlikuliercn hijeen is gebracht. Volgens rederij kringen werft het schip vluchtelingen om met een snel succes de geldgevers te laten zien dat hun geld goed besteed is. In Sin gapore wordt nu de spot gedreven met het hulpschip. „Wie vluchtelin gen heeft kan ze altijd kwijt bij de Cap Anambur". Het schip ligt nu met 226 vluchtelingen op de rede van Singapore. Naar verwachting wordt het grootste deel nog deze week naar West-Duitsland gevlogen. Het schip kruiste in de Zuid-Chi- nese zee voor de Indonesische Anam- bas eilanden en had bericht dat net 226 vluchtelingen uit zee had opge pikt. Maar zaterdag is in Singapore bekendgeworden dat de vluchtelin gen van twee Deense schepen en een Westduitse vrachtvaarder zijn over genomen. In één geval heeft de Cap Anambur een 600 km verwijderd schip gevraagd of de vluchtelingen overgenomen konden worden. DEN HAAG, 8-10. De VVD-partij- kommissie onderwijs heeft maandag een rapport uitgebracht, waarin zij voorstelt het aantal vakkenpakket ten, waaruit leerlingen van MAVO, HAVO en Atheneum een keuze kun nen maken, te beperken tot vier. Het aantal eindexamenvakken in deze pakketten zou echter uitgebreid moeten worden tot acht a tien. De kommissie wil met haar vierstro- menschool de huidige mammoetwet verbeteren op die onderdelen, waar tegen de VVD bezwaren heeft. ENSCHEDE, 8-10. In Twente is maandag de prijs van oud papier omhoog gegaan van acht naar veer tien cent per kilo. Een woordvoer der van Van Gelder Papierfabriek spreekt „van een spektakulaire stij ging na het jarenlang bedenkelijk lage prijspeil". Hij verwacht dat nu ook in andere delen van Nederland spoedig het verkopen van oud papier lukratiever wordt. Dit vooral tegen 1 de achtergrond dat oud papier steeds Ibelangrijker wordt bij de recycling. (Zo krijgt Van Gelder de beschikking lover een machine die beter dan nu ■tijdschriften en oude kranten kan Iverwerken bij de produktie van Ikrantepapier. UTRECHT, 8-10; „Dit kabinet maakt misbruik van het verant woordelijkheidsgevoel van de vak beweging. Dank zij dat verantwoor delijkheidsgevoel heeft de vakbewe ging grote aarzelingen om extra looneisen te gaan stellen nu loon matiging aan de leden bijna niet meer te verkopen is. Maar de rege ling misbruikt de opstelling, van de vakbeweging en wandelt wat non chalant over de vakbondsverlangens heen. Het kabinet bedrijft met dat verantwoordelijkheidsgevoel een soort chantage onder het motto: de vakbeweging slaat toch niet met het loonwapen". Aldus Gerrit Terpstra, hoofdbe stuurder van het CNV en speciaal be last met het arbeidsvoorwaardenbe leid. DEN HAAG, 8-10. De Nederlandse sleper Smit-Lloyd 43 heeft 31 Viet namese bootvluchtelingen in Singa pore aan land gezet. De Vietnamezen waren in de Zuidchinese Zee door de sleper van hun vluchtvaartuig opge pikt. Een woordvoerder ven hel mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dit maandag desgevraagd be vestigd. De autoriteiten van Singapore lie ten de vluchtelingen toe nadat zij van de Nederlandse regering de ga rantie kregen dat de vluchtelingen over enig etijd in Nederland zullen worden opgenomen. Een groep van 84 vluchtelingen die al enige tijd in Singapore verblijven, vertrekt binnen enkele dagen naar ons land, zo verklaarde een woord voerder van de Verenigde Naties. Dagelijks Zierikzee St. Lievensmonstertoren: Te beklim men van 10.00-17.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, lcinderklub. September/oktober Zierikzee Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwer kerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Tot en met 12 oktober Zierikzee Vierschaar Stadhuis; Tentoonstelling Streekarchivariaat, 9.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Dinsdag 9 oktober Concertzaal-bioskoopPopey-Festi- val 16.00 uur; Force 10 from Navaro- ne 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, lezing Vrouwenraad afd. Brouwershaven over „Moeder- en Kindzorg in Ke nya". Nieuwerkerk Kleuterschool: Bijeenkomst Stich ting algemene kleuterschool; 19.45 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Nieuwerkerk Kerkgebouw Badhuisstraat, 19.45 uur, Geref. Vrouwenverenigingv Donderdag 11 oktober Zierikzee Chr. Geref. Kerk, Zevengetijstraat, 14.30 uur-17.00 uur en 19.00 uur- 21.00 uur verkoping eigen gemaakte spullen dameskrans Ger. Gemeente in Nederland. Havenplein 24, 19.00-20.00 uur, rechtswinkel. Scharendijke „De Putmeet"; Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, 15.30 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, 19.45 uur, streek- vergadering NCVB. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur; Klaver- jaswedstrijd. Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw: Informa tiebijeenkomst over welzijnspanning; 19.30 uur. Goes „De Prins van Oranje", Ver. tot Be houd Natuurmonumenten, 20.00 uur. Vrijdag 12 oktober Zierikzee Mondragon, 14.00 uur, lezing Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. Zonnemaire Café Bommenede; open avond Bond van opzichzelfstaanden; 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal kerk Geref. Gom., 19.30 uur. Staatk. Geref. Studievereniging „Schouwen-Duiveland". Bruinisse Rabobank. 14.00 uur. officiële ope ning. Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, zang avond. ,t Durps'uus, 21.00 uur, wijnavond. Zaterdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur. Regio naal Kongrcs D'66, onderwerp „Energie". Maandag f5 oktober Zierikzee Zeeuwschc Herberghe. 20.00 uur, le denvergadering P.v.d.A. Vergadering ..Philatelica" ..Huis van Nassau" 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur. vergadering gemeenteraad. Dinsdag 16 oktober Zierikzee ZWN-station, 13.00 ur, daarna Dorps huis Nieuwerkerk en Pleisterplaats „Huis van Nassau": Fraktievergade- ring VVD; 20.00 uur. Café-Restaurant „De Witte Raaf", 2,0.30 uur Vrouwencafé. Haamstede Graaf van Haamstede, 14.00 uur, le zing Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. Dorpshuis, 20.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Oostcrland 13.00 uur, excursie Ned. Bond van Platelandsvrouwen afd. Duiveland Woensdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Roemeens Dans- en Muziekensemble „Ciocir- lia" (ZVU). Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, fraktie-vergade- ring PvdA, 19.30 uur. Maandag 22 oktober Nieuwerkerk Vergaderlokaal Badhuisstraat, 19.30 uur, interkerkelijke samenkomst. Dinsdag 23 oktober Café-Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Vrijdag 2'6 oktober Noordgouwe Café v. d. Weijde, 20.00 uur, verga dering Oranjevereniging Noordgou- we/Schuddebeurs i.o. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660' Jammer hoor, maar met de appel tjes en peertjes zit het niet goed. Niet dat ze niet wilden groeien. In tegendeel, ze groeiden dit jaar pri ma. Ze groeiden zelfs ontzettend goed, want de natuur is onbereken baar. Neem als voorbeeld de Golden Delicious. Dat is anno 1979 in Ne derland een puike appel, waar niets aan mankeert. Goed van vorm en goed van smaak. „Onze" Golden Delicious bijvoor beeld is veel beter dan de Franse, het zij zonder chauvinisme gezegd. Die Franse appel wordt groen ge plukt, gaat dan in kisten op export en moei onderweg maar zo'n beetje aanrijpen. Dat gaat ten koste van de smaak. Aanschouw intussen de gril len van het vaderlandse appeleten- de' publiek. Dat prefereert de Fran se appel en laat het kostelijk eigen fruit staan. Toch heeft de teler er alle zorg aan besteed, maar het ge volg is wel dat hij zijn geslaagde oogst voor een futje van de hand moet doen en dat doet pijn, vooral als men bedenkt dat de tussenhan del (overigens hier geen kwaad woord van de tussenhandel), de oor spronkelijke aankoopprijs ongeveer verdubbelt, zodat hel publiek voor fruit nog flink te betalen heeft. Als ik tussenhandelaar zou zijn, deed ik wellicht hetzelfde, want we zijn allemaal zivck naar het vlees, maar de kweker zit wel met tranen in de ogen. Hij trotnmell zijn hele gezinnetje op, om te plukken, te sorteren en te verpakken, werkt tot diep in, de nacht in de oogsttijd, maar van behoorlijk centjes binnen komen is geen sprake. De Golden Delicious worden zo doende „Mandarijnen op zwavel zuur' en op deze fraaie herfstdag, wil ik daar tranen over storten, want hel leed van anderen moet ons ook aangaan, nietwaar? Dat vroegere Duivelandse mannetje zei het al kernachtig: „wa van va are komt, smaekt lekkerder". Overigens zitten eigen kwekers dubbel met de handen in het haar. Wal jaren ge leden moest (zeiden de mensen van de voorlichting) alles op de kwan titeit worden gegooid en nu moet alles op de kaart van de kwaliteit worden gezet. Ga er maar aan staan. Maar nog, al zou de Golden Deli cious verworden tot een zure pruim, dan zal ik die appel toch nog eten en het Gallische produkt vergeten, zo frankofiel kan een mens niet worden. Vaderlands fruitdaar zit dus wat aan vast. Misschien valt het hier en daar eens te bedenken, want een mens moet leven nietwaar: ook de fruitkweker, die zijn appelen en peren wel ziet groeien en goed en mooi ook. maar die schamel betaald wordt. En hoe dat nu toch allemaal kan. We hebben toch een E.E.G. en is dat dan geen mooie instelling? Welzeker, maar - dan toch maar even op z'n Frans - „la vie est du re" („het leven is hard") met en zonder E.E.G. schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2