HET VUURWERKDRAMA Voorzitter: „35-urige werkweek voor landbouw zeer onwezenlijk" Staking bij Albatros voorbij Stakingskans bij Michelin 'n Ei hoort erbij KERKVORST HEEFT ZORGEN OM GEBREK AAN VREDESWIL dozen luxe post drukkerij q Hoofdbestuur Z.L.M. Nekslag met bijl Paus tot V.N. Peuter viel uit raam Twee doden in het verkeer /ii:rikzi:ks(;hk nieuwsbode Douderdag 4 oktober 1979 Nr. 22584 7 BERGEN OP ZOOiM, 2-10. „Ook al zijn de kruitdam pen na de stakingen van de afgelopen week groten deels opgetrokken, toch vrezen wij dat de schaduwen van deze stakingen zich verder op de ekonomische ont wikkelingen in ons land af zullen tekenen". Aldus de voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij, de heer A. J. G. Doelcman, in zijn ope ningswoord tijdens de hoofdbestuurs vergadering afgelopen maandag te Bergen op Zoom. ROTTERDAM. 3-10. De 130 werk nemers van de kunstmestfabriek Albatros, besloten de staking te be ëindigen en hebben woensdag het werk weer hervat. Volgens het alc- tiekomité, dat de staking een week lang heeft geleid, is er op dit mo ment geen sterk werknemersfront te formeren dat zich kan meten met de gezamenlijke werkgevers. UTRECHT. 3-10. Bij de bartdenfa- briek Michelin in Den Bosch (1200 werknemers) dreigt een staking. Oorzaak van het konflikt is volgens distriktsbestuurder J. Kerkels van de Industriebond FNV de weigering van de direktie om met de bonden te praten over de cao-verlangens voor invoering van een arbeidsplaat senovereenkomst (APO) en het ver lenen van faciliteiten voor vak bondswerk in het bedrijf. ROTTERDAM, 3-10. De 31-jarige A. N. uit Rotterdam is in die stad gearresteerd, omdat hij ervan wordt, verdacht de 20-jarige M. D. met een bijl in de nek te hebben geslagen. Hij zou dat hebben gedaan om een ruzie te beslechten. Het slachtoffer is in het Clara-ziekenhuis in de Maasstad opgenomen. Advertentie Alle goede bedoelingen om de in flatie zoveel mogelijk te beteugelen worden op deze manier doorbroken, zei hij. De strijd op het loonfront, die zich nu afspeelt bij de grote bedrij ven, die de kosten voor het meren deel kunnen doorberekenen, vindt echter zijn weerslag evengoed op an dere bedrijven, die niet in staat zul len zijn de kosten van hogere lonen en kortere werktijd door te bereke nen. Zo komt de eis van een 35-urige werkweek in de landbouw als zeer onwezenlijk over, zei de ZLM-voor- zitter met nadruk. In de landbouw zal dit weer kostenverhogend werken en in elk geval zeker geen extra ar beidsplaatsen scheppen, waarschuw de hij. Men zal het daarentegen nog meer gaan zoeken in de richting van de arbeidsbesparing. Het zal ook weer een kostenverhoging zijn, waarmee men in Brussel, zoals de laatste jaren helaas is gebleken, geen rekening houdt. Maar ook de Nederlandse overheid is onvoldoende bereid de ekonomische en sociale gevolgen van de kostenstijging op te vangen. Kleine ondernemer Doeleman sprak er voorts zijn grote teleurstelling over uit dat ook dit kabinet weinig rekening houdt met de belangen van de kleine on dernemer. Lastenverlichting voor de zelfstandigen wordt niet van beteke nis verleend. Wel gaat dé vermo gensbelasting met totaal 115 miljoten omlaag, maar daartegenover staat een verhoging van de successierech ten met 110 miljoen, zei de ZLM- voorzitter Het is juist het eigen familiever mogen, dat zo'n belangrijke rol speelt bij de financiering van1 het kleinere bedrijf. Ook in de sociale sektor blijft de overheid duidelijk in gebreke om de landbouw voldoende te steunen. Slechts vijftien miljoen komt van het Aanvullend beleid in de miljoenen nota voor de Landbouwbegroting be schikbaar in het kader van de ruil verkavelingen. Ook is er nog geen ruimte voor de vérdere ondersteu ning van de bedrijfsverzorgingsdien- sten, ter verlichting van de steeds groter wordende spanningen op de landbouwbedrijven. De voorzitter waarschuwde ver volgens voor het feit dat de steeds stijgende olieprijzen zeker niet te on derschatten gevolgen zullen hebben voor de landbouwbedrijfsvocring. Kostenstijgingen doen zich in dit opzicht niet alleen voor in de tuin bouw, maar zijn zeer zeker ook voel baar in de akkerbouw en de veehou derij. Vroegtijdig inzicht hierover is bijzonder noodzakelijk, iets wat ook het dagelijks bestuur van het KNLC is onderschreven. Het KNLC reageert hiermede op een brief omtrent dit probleem, die enige tijd geleden door de ZLM werd verstuurd naar de lan delijke organisatie. Gelukkig kon de heer Doeleman zich tot slot positief uiten over de weersomstandigheden, die ideaal zijn Bodemvondst in Italië L'AQUILA, 3-10. In de Abruzzen, een bergachtige streek in het mid den van Italië, is bij de stad UAqui- la een prehistorisch onderkomen van jagers gevonden. Het is ongeveer 50.000 jaar oud en stamt uit de oude steen t ij cl (Palcolithicu m Het betreft een grot van een kleine 150 vierkante meter. Archeologen vonden er ruw afgewerkte vuurste nen en botten van dieren, die mis schien van tijgers en jaguars zijn geweest. NEW l'ORK. 3-10. In zijn rede voor de Verenigde Naties heeft paus Jo hannes Paulus als zijn grote zorg uitgesproken, dat er gceu werkelijke vredeswil aanwezig is en dat de bewapeningswedloop uiteindelijk zal leiden tot een allesvernietigende oorlog. om de verschillende oogstwerkzaam- heden uit te voeren. De droogkosten voor de granen bleven beperkt en bij het rooien van aardappels is het al tijd nog beter om met wat harde kluiten te kampen dan in de modder te ploeteren, konkludeerde hij. De prijsontwikkeling bfj granen is teleurstellend. Onze hoop blijft dan ook gevestigd op de prijsontwikke ling van de vrije produkten, zei Doe leman tot slot. GRONINGEN. 3-10. De anderhalf jaar oude Elroi Kranenburg uit Gro ningen is in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij maan dag had opgelopen doordat hij van vijf meter hoog uit een raam viel. Zijn moeder had hem in bed ge stopt omdat hij ziek was. Zij had hem met een sjaal vastgebonden aan de spijlen van zijn bed en de dokter gebeld. Toen deze arriveerde bleek dat de peuter zich had losgewurmd, een raam had open gemaakt en er uit was gevallen. „Makke Marie bevorderd NEW YORK, 29-9. Mary Glatzle, een 37-jarige politie- vrouw in New York, is vrij dag belooufl voor het feit dat zfj zich 500 keer heeft laten overvallen. Mary Glatzle werd van re chercheur derde klas bevor derd tot rechercheur eerste klas. Vanwege haar staat van dienst werd cle tweede klas overgeslagen. Mary treedt in vermommin gen op en lokt would-be overvallers in de val. Veelal poseert ze als oude dame. In het korps wordt zij „Muggable Mary" genoemd. Flitsen uit het buitenland. CONCEPTION. 18 lijken, rno- gelijkvan Chilenen die als vermist geboekt stonden, zijn dinsdag op last van de justitie opgegraven nabij de Chileense stad Concepcion, 500 km ten zuiden van Santiago. ANKARA. In de buurt van de stad Kars in Oost-Turkije is dinsdag een k andidaat van de gerechtig- heidspartij, de grootste oppositie partij in het land, bij een bomont ploffing om het leven gekomen, zo 'is woensdag in Ankara vernomen. JERUZALEM. De Nederlandse mevrouw Ung'er die ernstig gewond was geraakt bij een bomaanslag op 19 september, verkeert niet langer in levensgevaar. Dit hebben de be handelende, artsen in het Jeruza- lemse Hadassah-ziekenhuis woens dag meegedeeld. DAMASCUS. De zwarte Ameri kaanse leider dominee Jesse Jack son heeft woensdag verklaard dat zijn rondreis door het Midden-Oos ten meer kan opleveren dan hij ge dacht had. TEHERAN. In Iran zijn twee mannen door een vuurpeloton te rechtgesteld. Dit heeft het Iraanse persbureau Pars meegedeeld BRUSSEL. Nederland heeft een kandidaat voor de post van sekreta- risgeneraal van het nieuwe (geko zen) Europees parlement. Het is mr. H. A. L. Vijverberg, die door chris ten-democraten uit het parlement, verzocht is zich kandidaat te stellen voor deze belangrijke funktic. TEL AVIV. Syrië beschikt sinds twee weken over hoogvliegende on- dei-scheppingsj a chtbommen werpers van het type MIG-25, zo heeft het hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst, generaal-ma joor Yehosjua Saguy, dinsdag bekendge maakt. NEW YORK. Paus Johannes Pau lus II heeft zijn boodschap van vre de en sjteun voor de armen overge bracht van het forum van de Ver enigde Naites naar de gettowijken van New York en het Yankee Sta dium. Daar hield hij de Amerikanen met name voor dat ze niet slechts „de kruimels van het feest" aan de armen kunnen geven. TEHERAN. Ongeveer duizend werkloze Iraniërs zijn naar het kan toor van de eerste minister getrok ken. terwijl ze werk eisten. Advertentie „De voortdurende voorbereidin gen voor de oorloR zoals blijkt uit de produktic van slecds meer. steeds sterkere en geraffineerdere wapens in el-verse landen, laten zien, dat de wens leeft om klaar te zijn voor een om log. En klaar zijn voor oorlog be loken!, dal men een oorlog kan be ginnen. Het betekent ook. dat het r ;.iko genomen wordt, dal op een bepaald ogenblik, efgens, op een oi andere manier, iemand hol ver- schkrikkelijke mechanisme van do algehele vernietiging op gang kan brengen". Dc paus wilde daarom nadrukke lijk de oproep van zijn voorganger Paulus 0 in 19(55 voor dc Verenigde Naties herhalen: „Geen oorlog meer. Nooit meer oorlog, nooit de een te gen de ander of zelfs do een boven do ander, maar altijd „samen". (briefpapier/enveloppen/ cards) FLORENCE. Gemaskerde jongelui hebben in de nacht meer dan hon derd bussen van het openbaar ver voer in Florence beschadigd uit protest tegen de verdubbeling van de- tarieven. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet heeft dinsdag zijn beslissing over het met Egypte en de Verenig de Staten gesloten akkoord inzake hot toezicht op de Israëlisch-Egyp- tische grens in de Sinaï aangehou den, omdat enkele minister bezwa ren maakten. EPE, 3-10. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de weg Epe-Vaassen, ter hoogte van het dorp Ernst in Gelderland, zijn de 20-jarige H. G. Hanekamp-van As sen en de 14-jarige A. Veldhuis uit Ernst om het leven gekomen. De be stuurder van de andere auto is met verwondingen naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht. Deze knalde tij dens het inhaler* van een file in een onoverzichtelijke bocht tegen dc hem tegemoet komende auto, waar in de beide vrouwen zaten. Zij wa ren op slag dood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De drie mannen die maandagavond in een Chinees res taurant- aan het plein in Den Haag een man hebben doodgeschoten zijn nog voortvluchtig. De politie heeft nog weinig vorderingen gemaakt in het onderzoek. ROTTERDAM. Uit een bouwkeet van Aannemingsbedrijf Voormolen in Rotterdam is voor 20.000 gulden vaan gereedschap en portofoons ge stolen. De nog onbekende daders kwamen binnen door een raam te forceren. UTRECHT. Staatssekretaris Wal lis de Vries (c.r.m.) heeft de centra le raad voor gezinsverzorging mee gedeeld, dat hij van plan is om per 1 januari 1982 een rijksbijdragerege ling voor de gezinsverzorging in te voeren. AMSTERDAM. De Nederlander gebruikt steeds meer diepvriespro- dukten: in 1978 lag het verbruik op 13,9 kilo per hoofd van de bevol king. Verwacht wordt, dat dit ver bruik dit jaar zal oplopen tot 15,1 kilo per persoon. SCHIPHOL. De Chinese vice-pre- mier Wang Renzhong, tevens minis ter van landbouw, is dinsdag op Schiphol aangekomen voor een achtdaags bezoek aan ons land. De vice-premier staat aan het hoofd van een uit zestien leden bestaande delegatie. DEN HAAG. Het tweede-kamer- lid Ruud Nijhof van DS'70 heeft minister Van der Klaauw gevraagd zich in te spannen voor een veer tigtal gevluchte Vietnamese militai ren die in een vluchtelingenkamp in Thailand verblijven. Zij dreigen te worden uitgeleverd aan de Vietna mese autoi*iteiten. UTRECHT. De kabinetsplannen om het mes te zetten in de aftrek baarheid van hypotheeki'ente. heb ben voor grote verwarring en onze kerheid gezorgd in de wereld van financiële adviseurs en bij potentië le kopers van tweede woningen. AMSTERDAM. Een Europees voetbalelftal zal, vermoedelijk in hét volgende voorjaar, te Los Ange les een wedsrijd spelen tegen de ,„Rest" van de wereld. De baten van die wedstrijd zullen bestemd zijn voor UNICEF. VLISSINGEN. Het Nederlandse politie-apparaat heeft behoefte aan een eigen wetenschappelijk bureau. Dat zei mr. J. van Marion, commis saris van politie in Vlissingen, dins dagmiddag tijdens de beëdiging van vier jonge politieagenten. DEN HAAG. Vanaf 1984 moet met de bouw van enkele kerncen trales worden begonnen, voor die tijd moeten alle planologische voor bereidingen zijn getroffen. Dit staat in het woensdag in Den Haag ver schenen rapport, „Energie tot 2000" van de prof. Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. GRONINGEN. Bij een Groningse zwendelzaak zijn zeker 66 mensen betrokken. Een woordvoerder van de politie zei dinsdag dat het onder zoek nog steeds voortduurt. Afvalstoffenwet DEN HAAG, 1-10. Met een „ludie ke happening" heeft het ministerie van volksgezondheid maandagmor gen de inwerkingtreding van de af valstoffenwet per 1 oktober gevierd. Bij het gebeuren, waarbij minister Ginjaar en een aantal ambtenaren aanwezig waren, werden vlaggen ge hesen die waren gemaakt van plastic vuilniszakken en er werd een weer ballon opgelaten. Dit alles onder de tonen van draaiorgelmuziek. Wal biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 5 OKTOBER NED. I: Het eerste programma onderdeel van vanavond is de nieu we serie Het zal je kind maar wezen, met in de hoofdrol Frank Spencer. Chiel Montagne presenteert daarna zijn programma Op volle toeren, waarin 't Nederlandse lied „life" ten gehore wordt gebracht. Een grieze lig huis aldus luidt de titel van de daaropvolgende aflevering van Der rick. De arts dr. Beek weigert de doodsakte te tekenen voor het over lijden van de oude mevrouw, die in het pension van mevrouw Schlör woojide. De reden hiervoor is, dat de amandelgeur die hij in de kamer van de dode aantrof, hem verdacht veel deed denken aan het dodelijke gif tige blauwzuur. Na het journaal presenteert Henk van der Meyden in zijn TV privé, waar een aantal illus tere gasten, waarna het Humanis tisch Verbond de uitzending besluit met het eerste van een drietal pro gramma's over ouder worden: Beter laat dan nooit. NED. II: De NCRV verrast de jeugdigen vanavond met een nieuwe reeks avonturen van Pommetje Hor lepiep. Voorts een aflevering van de serie Lassie, die samen met Ron en Dale in kontakt komt met een ou derloze e?i dakloze jongen. Wanneer ze hem willen helpen kiest hij het hazepad. Lassie zet de achtervolging in. Eddy Becker presenteert hei spelprogramma Kwistig met muziek waarin een aantal kandidaten wordt getest op hun kennis van lichte mu ziek in het algemeen en die van country en western in het bijzonder. James Herriot krijgt te maken met een bijzonder onhandelbaar paard. Gelukkig weet Siegfried een trukje om zowel het paard rustig te krijgen en de boeren over te halen hun re kening te betalen. Daarna de aktua- liteiten rubriek Hier en Nu waarin tevens het gesprek met de minister president is opgenomen en de dag sluiting die door dominee Maasland wordt uitgesproken. Na het laatste journaal brengt de NOS eèn verslag van een gespeelde partij tennis in de Haarlemse Kennemer Sporthal. De gegadigden voor deze wedstrijd zijn Björn BorgRoscoe Tanner, Eddie Dibbs, Tim Gullikson en Tom Okker. VRIJDAG 5 OKTOBER NED. I: 10.20 Open school; 10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Het zal je kind maar wezen; 19.35 Op volle toeren; 20.30 Derrick; 21.37 Journaal 21.55 TV-Privé; 23.00 Beter laat dan nooit; 23.35 tiieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep; 19.25 Lassie; 20.00 Journaal; 20.27 Kwistig met muziek; 21.45 James Herriot; 22.35 Hier en Nu; 23.25 Tol besluit; 23.35 Nieuws; 23.40 Tennis. Advertentie Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op toto- en filmgebied.Daar heeft :-::l de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. Boclaan legitimeert zich. „Recher che. Hebt u telefoon?" „Ja," De man kijkt op de kaart en dan naar het gezicht van dc man. „O, bent, u het." Blijkbaar herkent hij de politicman. De rechercheur wijst op de op een kier staande deur, „Wilt u de zaak hier in het oog houden, terwijl ik bel? Als u iets verdachts ziet of hoort, roept u me dan onmiddel lijk." De buurman snapt langzaam, dat er ictvS ernstigs aan dc hand is. „In orde," antwoordt hij en post vast bij dc deur. Intussen belt Boelaan het bureau op en vraagt een patrouille wagen naar de flat te sturen. In het kort zet hij uiteen, wat er met de deur van de flat aan dc hand is. En dan begrijpt de dienstdoende kol le- ga, dat het echt menens is. In afwachting van de komst der patrouillewagen neemt Boelaan dc taak van de buurman weer over. Hij probeert naar binnen te kijken, maar dat lukt niet. Zover krijgt hij de deur niet open. Op de ring zijn nu meer mensen gealarmeerd en staan buiten te kijken. Sommigen in nachtgoed, pyama of in kimono of ochtendjas. „Is er wat met juffrouw Alsting?" vraagt een van hen. Ook mevrouw Krever is er ineens. Ze herkent dc rechercheur. Heel liefjes adviseert ze: „Probeer haar cr uit te roken: misschien helpt dat..." Maar anderen kijken haar veront waardigd aan, dus zwijgt ze verder maar. Boelaan antwoordt niet op ge stelde vragen. Evenmin op de reak- tie van mevrouw Kremer, die cr on gewassen en onverzorgd er /.o moge lijk nog lelijker uitziet. Hij steekt oen sigaret aan. Dienst of geen dienst, hij heeft er nu een nodig. Want hij voorvoelt het ergste: een tweede dode te zullen aantreffen. Het duurt geen tien minuten, dan is de geüniformeerde politie boven. Met een paar woorden legt Boelaan uit, wat er volgons hem mogelijk kan zijn. Dc oudste politieman, die als heel wat jaren meeloopt in Dor ringen, neemt een radicale maafre- gel. Hij is een grote vent, die nog altijd aan sport doet. „Ga es op zij, mensen," zegt hij op korte toon en loopt zelf terug, tot zijn rug dc bal- lustrade raakt. Jaap Boelaan snapt meteen, wat hij van plan is. Zo goed en zo kwaad al mogelijk wordt de aanloop genomen. Hij komt in een vaartje met zijn schouder tegen de op een kier taande deur. Aan de kant, waar dc veiligheidsketting hem nog tegenhoudt. Men hoort een gekraak, maar de deur geeft nog niet mee. ,Nog één keer," zegt de man in kwestie en neemt opnieuw een aanloop. Nu geeft de deur mee en komt met een harde klap tegen de gangmuur terecht. Boelaan weel nog net zijn zware kollega vast te pakken, anders zou hij languit in dc gang tei'echt gekomen zijn. Kalk- brokken vallen neer. Revolutie bouw, stelt Boelaan één sekonde vast, maar gaat dan meteen naar binnen, gevolgd door de oudste agent. Wat Jaap Boelaan heeft gevreesd, wordt bewaarheid: Grada Alsting ligt, nog net zo gekleed als toen de rechercheur haar een aantal uren tevoren in haar flat had aangetrof fen op haar bed. Dc deur van de slaapkamer staal open. Op dc grond een leeg flesje. Voorzichtig neemt Jaap het op en constateert: slaapta bletten. Hij voelt de slap van hel Door F. VAN FALCKENOORT bed afhangende pols, maar hoofd schuddend Iaat hij die al spoedig los. „Ik vrees, dat we te laat zijn. Wim." zegt hij zacht tot zijn kolle ga, Maar deze is dadelijk weer ak- ticf: „Ik bel in elk geval het zieken huis: wie weel, is cr nog wat aan te doen 22. Op die buiten zo prachtige mei zondag vechten in het kleine Dor- ringse ziekenhuis de artsen om het leven van Grada Alsting. Men weet niet, hoeveel tabletten er in hel flesje hebben gezeten. Men weet evenmin, hoe lang hel geleden is, dat ze haar toevlucht nam tot deze wanhoopsdaad, maar naar alle waarschijnlijkheid al enige uren ge leden. Dus maag leegpompen heeft weinig zin meer. De aris heeft een opwekkende injectie toegediend en verder doet men alles wat medisch menselijkerwijs mogelijk is om in deze jonge vrouw het leven terug te brengen. Zolang er nog geen verstij ving intreedt, heeft men hoop. Al voelt men nauwelijks dc hartslag. Op hel polilieburcau is de hele recherchestaf weer present. Jaap Boeiaan verwijt zichzelf nu. dat hij het meisje bang gemaakt hecfl. Aan de andere kant is hij er nu rotsvas» van overtuigd, da' zij wat op haar kerfstok heeft. Maar wat? Overi gens is het nog altijd niet duidelijk, welke rol die Gert-Jan Blansiaar in dit alles heeft gespeeld, Is hij die zaterdagmiddag nog bij haar in buis geweest. Nadat dc rechercheur weg gegaan was? Waf weet die direk- teur? Wat verzwijgt hij 1«>t nog toe? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7