Eerste deel van de Zeeuwse oorlogsgeschiedenis gereed gekomen Straks olietekorten? Sloop „De Groene Poort" te Oosterland „SPIEGELING" BEWAARHEID BIJ TONEELVOORSTELLING PROLOOG •EVE 2 Plechtigheid op 6 november De kerncentrale te Borssele Zwendel op grote schaal Kind onder traktorband Overval op postkantoor Herkenbare scènes voor vrouwen Een explosief avontuur! GROTE LRCHPRRRDE AGENDA MIDDELBURG, 3-10. Op dinsdag 6 november a.s. zul len in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de eerste exemplaren worden uitgereikt van het eerste deel van de geschiedenis van Zeeland gedurende de Na ccn inleidend hoofdstuk over Zeeland in de periode tuscn de bei de wereldoorlogen wordt een uitvoe rig beeld geschetst van dc gebeurte nissen tijdens dc meidagen van 1940. In de volgende hoofdstukken wordt in chronologische volgorde een groot aantal facetten van de bezettingspe riode behandeld. tweede wereldoorlog. Die exemplaren zijn bestemd voor de kommissaris der koningin als ver tegenwoordiger van de provincie en voor leerlingen of studenten van in stellingen voor algemeen voortgezet onderwijs en van beroepsonderwijs in de zeven Zeeuwse regio's. UTRECHT. Omstreeks kwart over één donderdagmorgen is bij het ge bouw van de Voedingsbond en Ver- voersbond FNV aan de Utrechtse Goeman Borgesiuslaan een bom ont ploft. De politie heeft een deel van de omgeving afgezet, omdat er zich bij het gebouw nog een tweede bom zou bevinden. WENEN, 3-10. De olieverbruikende landen zullen in de komende maan den te maken krijgen met olietekor ten. Dit heeft de voorzitter van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) en minister van olie zaken van de Verenigde Arabische Emiraten, Mana Said Al-Oteiba, woensdag verklaard op een studie bijeenkomst van de OPEC over de toekomstige ontwikkelingen op de wereldoliemarkt. DEN HAAG, 3-10. De regering heeft lering getrokken uit het onge val met de kerncentrale in Harris- burg, waar de reactor ernstig is be schadigd en radio-aktiviteit is vrij gekomen. Zij heeft enkele procedu res en systemen aangepast in de kerncentrale Borssele. De gevoelig heid van de centrale in Borssele voor een gelijksoortig ongeval is echter veel geringer en er zijn daarom geen redenen sluiting in overweging te geven. (Vervolg van pag. 1) rimentele proefwoning met zonne- energie systeem bouwen. De woning zal als woonhuis in gebruik worden genomen door één van de medewer kers van dit bedrijf. In antwoord op ccn vraag van de heer L. Meerman (SGP) deelde de voorzitter mede, dat er een Finse woning gebouwd zal worden, die past in de omgeving. De raad ging akkoord met het voorstel van het kollege een parkeer verbod in te stellen aan de Zuidzijde van dc Burgemeester van der Havc- straat tussen de Sandströmstraat en de Noordstraat in Oosterland. Tijdens dc rondvraag verwees de heer Meerman naar de vernielingen die worden aangericht door de jeugd, die op de daken van dc scholen klimt. ,.Doe er wat aan", luidde zijn advies. Wethouder A. L. Bakker zei dat het een zeer moeilijk probleem was en dacht dat alleen een rol prikkeldraad afdoende zou zijn, maar dit vond hij niet zo'n fraai gezicht. Mevrouw Van der Zande pleitte ervoor via het on derwijzend personeel een beroep op de ouders te doen. Later in de rondvraag kwam me vrouw A. C. Hoogcndoorn-Herfkens nog eens terug op die vernielingen door de jeugd. „Wc moeten ons ook eens afvragen wat hebben wij dc jeugd in Duiveland eigenlijk te bie den", aldus mevrouw Hoogendoorn.. Stemproceclure De PvdA woordvoerdstcr drong er verder op aan dat het hoofdelijk stemmen tijdens de gemeenteraads vergadering in de toekomst geschiedt konform de gemeentewet. Aan haar verzoek koppelde zij een uitleg van de te volgen procedure. „Ik ben diep ontroerd door uw lesje gemeentewet, het is alleen jammer voor u dat het niet helemaal juist is. Dc stcmprocc- dure wordt geregeld in het regle ment van orde en niet in de ge meentewet", was het antwoord van dc voorzitter. Hij wees erop als nieuwe burgemeester niet meteen allerlei gewoonten in de gemeente overboord te hebben willen zetten, maar zegde toe het stemmen in de toekomst vMgcns de voorgeschreven procedure te laten verlopen. Behalve de leden van de Zeeuwse staten en de leerlingen of studenten zijn voor de bijeenkomsten uitgeno digd delegaties van inwoners uit al le Zeeuwse gemeenten, degenen die bij de voorbereiding van de geschied schrijving betrokken zijn geweest en personen die blijkens het boek in de oorlogsdagen en de eerste jaren daarna een positieve rol hebben ge speeld. Een aantal jonge Zeeuwse musici zal medewerking verlenen in de bijeenkomst. De schrijver Dit eerste deel van de Zeeuwse ge schiedenis 1940-1945 is geschreven door de heer L. W. de Bree, in leven leraar geschiedenis en conrector aan de rijksscholengemeenschap „Schel- demond" in Vlissingeri en o.a. auteur van een aantal in Zeeland spelende historische romans met een vaak do- kumentair karakter. Toen de heer De Bree op 28 maart 1977 overleed \Vas hij met zijn geschiedschrijving gevorderd tot het voorjaar van 1943. Dit gedeelte zal nu verschijnen. Rijn erg zout NOORDWIJKERHOUT, 3-10. Het zoutgehalte van het Rijn water is de afgelopen twee maanden zoveel gestegen, dat de Westlandse tuinders aan de alarmbel hebben getrokken. Het water, dat zij voor de be vloeiing van de gewassen ge bruiken, heeft de grens van de toelaatbare zoutbelasting sinds half september overschreden. De Stichting Reinwater, die voor de tuinders aktie voert ter vermindering van het zoutgehalte van de Rijn, doet een beroep op de regering stappen te ondernemen. De stichting wil dat de re gering Frankrijk een termijn gaat stellen binnen welke de kalimijnen in de Elzas het af valzout overeenkomstig het zoutverdrag van 1976 gaan op slaan in plaats van in de Rijn te lozen. Formele opdracht Provinciale staten van Zeeland gaven de formele opdracht tot het te boek stellen van Zeelands wederva ren in de jaren 1940 tot. 1945 in hun vergadering van 25 juni 1973. Voor de verwezenlijking van de opdracht stelden zij gedurende de daarop ge volgde jaren steeds de nodige gelden beschikbaar. De in Zeeland gekozen handelwijze om tot een beschrijving- van de tweede wereldoorlog te ko men is uniek in Nederland. Aan het voorstel van gedeputeerde staten inzake de geschiedschrijving lag o.a. ten grondslag een advies van het Rijksinstituut voor Oorlcgdöcu- mentatie. Van die zijde is o.a. gewezen op de aparte positie die de provincie Zee land in de tweede wereldoorlog in nam in het bezette Nederland en ook op het feit dat er wel verspreide ge schriften en monografieën bestonden, maar dat een samenvattende ge schiedenis ontbrak. Al eerder, in het begin van de ja ren '70, was vanuit de kring van het voormalig verzet in Zeeland de vraag opgeworpen of het niet goed zou zijn de verschillende kanten van het Zeeuwse verzet in een boek vast te leggen. Daar verder over denkend kwam men al spoedig tot de conclu sie dat een geschiedschrijving met een algemeen karakter de voorkeur zou verdienen. De Zeeuwse Culturele Raad was het daar mee eens en ad viseerde het provinciaal bestuur een besluit van die strekking te nemen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Twee gewapende mannen hebben een gewapende over val gepleegd op een kamerverhuur bedrijf in de Beethovenstraat in Am sterdam, aldus heeft de politie woensdag meegedeeld. De overval lers bedreigden de eigenaar met een pistool en dwongen hem twee en veloppen af te geven met de op brengst van de kamerhuur. DEN HAAG. Blykens een con- junkturenenquête, die het Centraal Bureau voor dc Statistiek in mei on der tweeduizend consumenten heeft gehouden, is er geen verandering ge komen in het pessimisme, dat dc consumenten by een rondvraag in januari van dit jaar over de econo mische vooruitzichten ten toon sprei den. Advieskominissie In de loop van de jaren dat hij aan het boek heeft gewerkt heeft de heer De Bree nauw overleg gevoerd met een advieskommissie. Die bestond (en bestaat) uit de heren P. G. van den Bosse, lid van gedeputeerde sta ten van Zeeland, dr. P. J. Meertens (die tussentijds werd opgevolgd door mr. W. D. de Bruine, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek voor Zeeland), drs. A. H. Paape, directeur Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, mr. drs. A. J. M. Visser, leraar geschiedenis te Middelburg en J. J. de Reij, ambtelijk secretaris. Het eerste deel van de geschiedenis 1940-1945 verschijnt - met een pro vinciaal subsidie ,van f 28.600,bij Uitgeverij Den Boer te Middelburg in een oplaag van 5.500 exemplaren (in een gebonden editie en als reu zepocket). Voor de voltooiing van de ge schiedschrijving Zeeland tijdens de tweede wereldoorlog is enige tijd ge leden een opdracht gegeven aan drs. G. Taal te Leeuwarden, wetenschap pelijk hoofdmedewerker voor nieuw ste geschiedenis aan het instituut voor geschiedenis van de rijksuniver siteit te Groningen. ROTTERDAM. Dc stakende haven- slepers van de Smit-sleepbedryvcn zyn er woensdagavond in geslaagd een van de vijf sleepboten, die waren ingezet om het sleepwerk in de Rot terdamse haven over te nemen, aan wal te krijgen. ZWOLLE. Overijssel hoopt de ko mende twee jaar anderhalf tot twee miljoen gulden bijeen te brengen voor ontwikkelingssamenwerking. Het is de bedoeling met dit geld een groot watervoorzieningsprojekt in Tanzania van de grond te helpen. DEN HAAG. De uitgaven van dc sociale verzekeringen zullen zich tot en met 1983 ontwikkelen in dc rich ting van 67 miljard gulden in 1979 tot 92 miljard in 1983. DEN HAAG. De regering acht een aanpassing van de gasexportprijzen boven hetgeen kontraktueel is vast gelegd, gerechtvaardigd. Dahrom zal minister Van Aardenne van ekono- mische zaken op korte termijn over die gasprijzen overleg gaan voeren met die landen waaraan Nederland gas levert. ROTTERDAM. Het actiecomité van de stakende slepers heeft het perso neel van de Rotterdamse Haven dienst gewaarschuwd voor de risi co's die kleven aan het verlenen van assistentie aan binnenkomende en vertrekkende zeeschepen. ROTTERDAM. Uit een huis aan de Knikbloem in Rotterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag een geldkist met 45.000 gulden gestolen. De dieven, die ook nog een filmca mera en een cassetterecorder meena men, kwamen het huis binnen door het openbreken van de voordeur. DEN BOSCH. Er bestaat geen aanvaardbaar alternatief voor mati ging van de inkomens. Als die lijn zou worden losgelaten heeft dat ernstige gevolgen voor de werkgele genheid in de overheidssector en in de partikuliere sektor. DEN HAAG. Op uitnodiging van de minister-president van Italië zal minister-president Van Agt zaterdag 13 oktober een kort werkbezoek aan Italië brengen voor besprekingen ter voorbereiding van de komende ver gadering van de Europese Raad te Dublin. Dit heeft de Rijksvoorlich tingsdienst in Den Haag laten weten. ARNHEM. De Rijksdienst Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft de afgelopen twee weken in een weiland ten zuiden van Arnhem restanten blootgelegd van een groot Romeins fort (castellum). Romeinse soldaten hebben hier vermoedelijk vanaf het begin van dc eerste eeuw tot in de vierde eeuw na Christus gebruik van gemaakt. ARNHEM, 4-10. Een speciaal Ne derlands rechercheteam heeft in de afgelopen zes weken samen met de Duitse politie een omvangrijke zwendelzaak aan het licht gebracht. De zwendelaars blijken in Duitsland bij honderden firma's goederen te hebben aangeschaft zonder ooit een cent le betalen. Veel van deze goe deren zijn teruggevonden in Neder land. De totale waarde van de ver duisterde spullen bedraagt minstens twee a drie miljoen gulden. De Nederlandse politie arresteerde in verband met deze zaak vijf men sen onder wie drie hoofdverdachten uit Epe en Apeldoorn. De Duitse po litie verrichtte ook enige aanhou dingen. Advertentie HEILIGERLEE, 3-10. De 6-jarige Bob Jager uit Winschoten is woens dagmiddag in een bandenfabriek in Heiligerlee onder een zware tractor band terechtgekomen en vermoede lijk door verstikking om het leven gekomen. Het jongetje was met zijn grootvader naar de fabriek gegaan, waar hij tussen de-banden wat aan het spelen was geweest. Het is nog onduidelijk hoe de band bovenop het slachtoffer terecht gekomen is. LEIDSCHENDAM, 3-10. Bij een overval op het postkantoor in Stomp- wijk (bij Leiden) heeft een man woensdag enige duizenden guldens buitgemaakt. Hij dwong de kantoor- houdster, onder bedreiging van oen wapen, in een achterkamer op de grond te gaan liggen, nadat zij hem een gedeelte van het in het postkan toor aanwezige geld had gegeven. Hoewel de 24-jarige kantoorhoud ster de man, toen hij wegrende, on middellijk achterna ging, kon zij hem niet meer achterhalen. Nadere bijzonderheden kon de gemeentepo litie van Leidschendam nog niet ver strekken. DREISCIIOR, 3-10. „Eigcnlyk zou ik hel liefst alleen willen slapen, kin deren zyn er toch al", was een opmerking van één van dc vier vrouwen in het spel „Spiegeling", dat dc werkgroep Proloog woensdagavond ten tonele voerde in het Dorpshuis te Dreischor, op uitnodiging van het Zicrik- zeese „Vrouwencafé". Het was een optreden uitsluitend voor en door vrou wen, die tweemaal zoveel publick trok als werd verwacht. In verschillende scènes schetst het de situaties van vier verschillende vrouwen: dc 17-jarige nog thuis wo nende scholiere Sylvia, de 50-jarige huisvrouw met twee volwassen kin deren. Anna, dc 30-jarige huisvrouw met twee kleine kinderen Els, cn de 40-jarige alleenstaande werkende vrouw Heieen; elk van de vier in konflikt met dc dingen die van haar worden verwacht elk op haar eigen manier vechtend om de moeilijkhe den de baas te blijven. In dc eerste fase van het stuk wor den de verschillende persoonlijkhe den geïntroduceerd, daarna worden meer facetten van situatie cn pro blemen getoond.. Via hen beoogt „Proloog" te laten zien hoe mocilyk het is werkelijk solidair te worden, hoe dc verschillende situaties vrou wen ten opzichte van elkaar isoleren. Dit komt onder andere naar voren iu de scène waarin F.ls 's avonds laat een vriedin op bezoek krijgt die haar problemen aan Els kwijt wil. Els: „Ik begrijp het niet... jullie zien er altijd uit of het zo goed gaat, nee, dat had ik nooit gedacht". o, >gelegde rol Tevens wil dit toneelstuk tot uit drukking brengen dal van dc vrou wen verwacht wordt dat zij dc rol speelt, die haar van kinds af aan is opgelegd, dat zc haar leven ten dien ste stelt van anderen, haar man. haar kinderen, dc maatschappij. Anna: „Ja. voor mij is het wel raar. Voor jezelf koken? Ik denk alleen maar. wie houdt er niet van spinazie b.v., of ik het zelf lekker vind weet ik eigenlijk niet eens meer". In dc slotscène blijkt dal deze vrouwen allemaal iels met elkaar te maken hebben. Daardoor krijgen de voorgaande monologen meer beteke nis, cn blijkt dat deze vrouwen door met elkaar te praten, elkaar beter kunnen gaan begrijpen cn ondersteu nen. Diskussie Na afloop van de voorstelling was er gelegenheid met „vrouwen onder elkaar" onder wie dc spelers over dit onderwerp tc diskussiëren. Dc eerste reaktie: „Waarom is deze avond alleen toegankelijk voor vrou wen". „Wij weten uit ervaring dat vrouwen geremder, minder spon taan reageren wanneer bv. hun man naast hen zit. Zij hebben dan het ge voel hun man af te vallen wanneer zij eerlijk vertellen hoe de situatie thuis is. Als vrouwen het gevoel hebben dat hun man hier bij had moeten zijn. omdat hij dan haar pro blemen beter kan begrijpen, kan zij nog altijd daarover met hem thuis praten. Nu is hel een keuze" aldus Proloog. Uit de reaklies van vrouwen uil dc zaal bleek dat dc situaties in liet sjk'1 veelal herkenbaar waren, zodat een aardige diskussie ontstond. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanslaande zondag 7 oktober en dinsdag 9 oktober Het grandioze'vervolg op Alistair MacLean's "De Kanonnen van Navarone" COLUMBIA PICTURES PRESENTEERT EEN GUY HAMILTON FILM ROBERT SHAW HARRISON FORD BARBARA BACH EDWARD FOX en FRANCO NERO als LESC0VAR afMfc Naar het boek „Commando Navarone van Alistair MacLean. verschenen bii Elsevier Amsterdam in uw boekh Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar MATINEE- VOORSTELLINGEN ffA'.M Aanstaande zondag 7 oktober 14.00 uur en dinsdag 9 oktober 16.00 uur (Aanstaande zaterdag 6 oktober geen filmvoorstellingen!) Donderdag 4 oktober Zicrik'zec „Huis van Nassau". Slreekfederalie P.v.d.A., 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Burgh Hervormde kerk, 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, tentoonstelling „Leefbaarheid in kleine kernen". Vrijdag 5 oktober Bruinissc Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Herv. Ver.-gebouw: Afdeling Rode Kruis; 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober De Lichtboei, 20.00 uur, Youth for Christ koffiebar. Burgh-IIaamsledc Kamphuis „De Trek" (Duinweg 20), 10.00-16.00 uur, verkoop inventaris. Renessc Tuincentrum Renesse, 14.00 uur, uit reiking prijzen „Pompoen-wedstrijd" Oosterland De Oosterhof, 14.00 uur, verkoop Welfare-artikelen. Bruinisse „Durps'uus", 10.00-17.00 uur, Dag van de Postzegel. Sirjansland Verkoping Vrouwenvereniging. 14.30 -17.00 uur en 19.00-ftl.30 uur. Zondag 7 oktober Zierikzee Concertzaal-bioskoop; Popey-Festi- val; 14.00 uur; Force 10 from Nava rone 20.00 uur. Dreischor Klubtoertocht R.W.C. Schouwen- Duiveland, start De Drie Schapen, 9.00 uur. Dagelijks Zierikzee St. Lievensmonslertoren: Te beklim men van 10.00-17.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwc Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Elke 2e en 4e donderdag van de maand Scliouwcn-Duivcland Havenplein 24, rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou-' wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwcrkcrk „Ons Dorpshuis". 14.30 uur, bejaar den soos. Tot en met 12 oktober Zierikzee Vierschaar Stadhuis; Tentoonstelling Streekarchivariaat, 9.00-12.00 uur en 1 00 16(H) uur. Dinsdag 9 oktober Concertzaal-bioskoopPopey-Festi- val 16.00 uur; Force 10 from Navaro ne 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, lezing Vrouwenraad afd. Brouwershaven over „Moeder, en' Kindzorg in Ke nya". Nieuwcrkcrk Kleuterschool: Bijeenkomst Stich ting algemene kleuterschool; 19.45 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Donderdag 11 oktober Scharendijkc „De Putmeet"; Reinigingsdienst Sehouwen-Duiveland, 15.30 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, 19.45 uur, streek- vergadering NCVB. Bruinissc Ned. Herv. Ver.-gebouw: Informa tiebijeenkomst over welzijnspanning; 19.30 uur. Goes „De Prins van Oranje", Ver. tot Be houd Natuurmonumenten, 20.00 uur. Vrijdag 12 oktober Bruinissc Rabobank, 14.00 uur, officiële ope ning. Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, zang avond. ,t Durps'uus, 21.00 uur, wijnavond. Zaterdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur, Regio naal Kongres D'66, onderwerp „Energie". Maandag 1S oktober Scharendijkc Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 16 oktober Zierikzee ZWN-station, 13.00 ur, daarna Dorps huis Nieuwcrkcrk en Pleisterplaats „Huis van Nassau": Fraklievergade- ring VVD; 20.00 uur. Haamstede Graaf van Haamstede, 14.00 uur, le zing Ncd. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. 13.00 uur, excursie Ned. Bond van Platelandsvrouwen afd. Duiveland (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertcnties (01119) 660' Bezorging (01119) 000

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2