i Speculaas ê\G\ Raad Duiveland besluit tot sloop van „De Groene Poort" Bruinisse poogt waardevol antiek stuk voor de gemeente te behouden (V nu I De vakbeweging en de leden MINISTER ALBEDA: VIJFPLOEGENDIENST IS BESPREEKBARE ZAAK i r r T-Tf iyF f #3vz cj nar vi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pleidooi voor sociale woningbouw Waar het om draait Om een gevelsteen pak 400 gram BlBiig *i/y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 oktober 1979 136sle jaargang Nr. 22584 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. IN DIT NUMMER: Zeeuwse oorlogsgeschiedenis op schrift NIEUWERKERK, 2-10. „Het is al zo jammer dat het gebouw weg moet, dus als er iets anders moet komen, dan moet dat toeh zeker aangepast worden aan de om geving". Aldus de heer C. J. Hillebrand (PvdA) dinsdagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering van Duive land, betreffende de sloop van de voormalige basisschool „De Groene Poort" in Oosterland. De heer Hillebrand liet namens zijn fraktie weten met het voorstel van het kollege akkoord te kunnen gaan, maar drong aan op een aan vulling. B. en w. stelden voor het eerder genomen raadsbesluit „De Groene Poort" te verkopen, in te trekken en een krediet van f 50.000 beschikbaar te stellen voor de sloop van deze school. De heer P. J Venema, aan wie het gebouw verkocht zou worden, ver zocht de gemeente de verkoop niet te laten doorgaan, daar het om per soonlijke redenen voor hem be zwaarlijk was geworden de gebou wen zelf te gaan bewonen en ge bruiken. Sociale woningbouw De woordvoerder van de PvdA- fraktie vroeg bij het kollege om een garantie dat de vrijkomende grond gebruikt zal worden als bouwterrein in de sociale sektor. Verder vroeg hij om een aan de omgeving aangepaste bouw. De heer J. v. d. Maas (CDA) zei sociale woningbouw op zo'n klein stukje grond „niet te zien zitten" als de verkoopprijs (f 250.000) gehand haafd zou moeten blijven. Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleu- gel Schutter was van mening dat het gemeentebestuur al blij mocht zijn als de grond zo snel mogeljjk tegen de bedongen prijs verkocht kon wor den. Dit leverde een protest van de heer Hillebrand op, die vond dat het er helemaal niet om ging of die grond wel snel verkocht zou worden. Raadsvoorzitter, burgemeester J. van Bommel, zei dat de heer Hille brand naar zijn hart had gesproken. De voorzitter wees er echter op dat sociale woningbouw in een bijzon dere omgeving een bepaalde archi- tektuur vereist en weieens extra kos ten met zich mee kan brengen. Die kosten zouden dan voor rekening van de gemeente moeten komen Bo vendien zou in dit geval volgens de voorzitter ook de grondprijs wel om laag moeten. Toch zegde hij toe, dat het kollege met een voorstel aan de raad zal komen als woningbouw in de sociale sektor enigszins mogelijk is. Tenslotte wees de voorzitter erop dat ook bij verkoop aan partikulie- ren voorwaarden voor aangepaste bouw gesteld kunnen worden. t Financiële konsekwenties De heer A. v. Klinken (SGP) ve?-| tigde de aandacht op de financiële konsekwenties van hei niet doorgaan van de verkoop van de voormalige school. Hij wees erop, dat het gebouw op f 200.000 was getaxeerd en dat het stukje grond na de sloop derhalve wel erg duur zou worden. De voorzitter was van mening dat men niet de rentebijschrijvingen moest gaan „loslaten" op de ge taxeerde waarde. „Het gebouw is af geschreven en heeft geen boekwaar de. Het gaat hier om een geval van een mindere opbrengst, maar niet om een verlies", aldus de burgemees ter. Tenslotte ging de raad met alge mene stemmen akkoord met het voorstel van het kollege. De heer Hillebrand zei zich er van bewust te zijn een teer punt ter sprake brengen toen hy de aandacht vestigde op de gang van zaken met de huur van de tydeljjke burgemees ters woning in de Hoge Kerkstraat in Nicmverkerk. De ambtswoning in de Wethouder van Klinkenstraat wordt thans nog bewoond door oud-burgemeester J. D. de Kam. Burgemeester Van Bom mel had de voorkeur zo spoedig mo gelijk in de gemeente te wonen en derhavvi> werd door het kollege een. tussenoplossing gezocht en gevonden. De heer Hillebrand was van me ning dat deze gang van zaken toch wel financiële konsekwenties heeft en wees erop dat het verschil in huurprijs niet zo gering is. Hij stelde daarom voor voormalig burgemees ter De Kam het verschil in huurprijs te laten betelen, daar deze toch ook. voordeel heeft door maar één keer te moeten verhuizen- In eerste instantie werd gestemd over het kollege voorstel, de tijde lijke huurovereenkomst voor de wo ning in de Hoge Kerkstraat aan te gaan. Dit voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. In tweede instantie werd het voorstel van de heer Hillebrand in stemming gebracht. Zijn voorstel werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Zonne-energie De raad besloot verder tol verkoop van een perceel grond aan de Kerk- laan te Sirjansland aan het aanne mingsbedrijf Blockinvest B.V. te Rotterdam. Dit bedrijf zal een expe- (Vervolg pag. 2) WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben de Sowjet-Unïe woens dag de gelegenheid geboden de ko mende. 12 maanden een rekord van 25 miljoen ton Amerikaans graan te kopen. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van landbouw, Dale Hathaway, bekend gemaakt na een bijeenkomst van Amerikaanse en Russische funktionarissen in Wash ington. UTRECHT, 3-1/3. De vakbeweging moet tegenover de leden openharti ger zijn over de haalbaarheid van de doelstellingen. Dat is nodig om herhaling van de toestanden in de Rotterdamse havens te voorkomen, waarbij de FNV allerlei verwijten naar het hoofd krijgt. Dit waarschuwende geluid liet voorzitter Jan Brouwer van de Dienstenbonden FNV woensdag ho ren op het FNV-congres in Utrecht, waar de FNV en de aangesloten bon den woensdag diskussieerden over de Miljoenennota van het kabinet- Van Agt en over het arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar. UTRECHT, 3-10. Minister Albeda van sociale zaken vindt, dat er onder bepaalde voorwaarden best te pra ten valt over overheidssteun voor de invoering van een vijfploegendienst bij kontinubedrijven. In een interview met de Vakbonds krant, het orgaan van de FNV, zegt Albeda dat hij bereid is na 1980 geld l BRUINISSE, 3-10. De heer A. Seliilperoort (Oude- Istraat 26) beeft in de gevel van zijn buis een unieke Isteen niet bet volgende opschrift: „Dit buys is goet en ■beqnaan, de eleene mossel is syn ïiaein". "U s«fcs£'.-. Reeds in 1974 is met de eigenaar overeen gekomen dat - indien hij ooit tot verkoop van genoemde ge velsteen zou moeten besluiten - hij de gemeente als eerste in de gele genheid zal stellen de steen te kopen. Betrokkene heeft thans die gelegen heid geboden. Taxaties zijn verricht inzake de prijs, die maximaal uitkwamen op een bedrag van f 3000, maar de eige naar vraagt een aanzienlijk hoger bedrag, omdat een onbekende par- tikulier een hoger bod heelt uitge bracht. Het kollege gaat niet opbie den tegen deze partikulier, maar noemt een aankoopprijs van f 3500. Zesduizend gulden Blijkens een schrijven van burge meester T. C. Hekman heeft de ge noemde partikulier f 6000 geboden. Hij stelt derhalve voor aan de bur gerij, te zorgen voor het verschil tussen f 6000 en f 3500, om Bruinisse in het unieke bezit te laten van deze gevelsteen. Giften voor dit goede doel kunnen worden gestort op een aparte rekening bij de Rabobank, onder het motto: „Gevelsteen". Do burgemeester is ook bereid giften in ontvangst te nemen, die later wor den verantwoord. Tntussen is ook door de burgemees ter uitdrukkelijk onderstreept, dat het hier uiteraard niet gaat om het protegeren van een partikulier. maar louter om het behoud van de histo rische steen, die Bruinisse eenvoudig niet missen mag. In dier voege moet de aktie worden gezien. Kennende Bruinisse zal het - naar wij aanne men - best voor elkaar komen! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ter beschikking te stellen om in zwakke bedrijven de overgang van het vier- naar hèt vijfploegensys- teern mogelijk te maken, als er tus sen werkgevers en werknemers en de regering een „breed plan" kan worden opgesteld voor het sociaal- ekonomisch beleid in de komende jaren. Albeda doel deze uitspraken aan de vooravond van een informatief gesprek tussen werkgevers en werk nemers en de regering, met als on derwerp de plannen van de regering zoals die in de miljoenennota zijn' neergelegd. Dit gesprek vindt don derdag 4 oktober in Den Haag plaats. Vermenselijking Albeda vindt dat uit het oogpunt van vermenselijking van de aroeids- omstandigheden overschakeling van vier naar vijf ploegen wenselijk is, en dat daarom bij het arbeidsvoor waardenoverleg hierover gepraat moet worden door werkgevers en werknemers, aldus de vakbonds krant. De werkgevers hebben tot op heden weinig bereidheid getoond over een vijfploegensysteem te gaan praten. Eén van de argumenten te gen vijf ploegen is, dat zwakke con- linu-bedrijven daar de dupe van zouden worden. Volgens Albeda valt dit argument weg als er goede cen trale afspraken hierover kunnen worden gemaakt in het kader van een meerjarenplan voor de sociaal- economische ontwikkeling. Albeda is van mening dat binnen zo'n centrale aanpak Shell de ver langens van de industriebond FNV, een vijfploegendienst en daarbij een 35-urige werkweek, moeilijk had kunnen afwijzen, zo meldt de vak- bondskrnnt. Advertentie De Kinderboekenweek begon woensdag in Zierikzee met een pop penkastvoorstelling in de leesbiblio theek aan het Groene Weegje. Van stilte, die daar normaliter behoort te heersen was geen sprake, wam tweehonderd kinderen keken, luis terden en leefden luidruchtig mee met de avonturen van de poppen in „Je weet niet wat je ziet achter de horizon", een titel die lieerde aan het. thema van de kinderboeken week. Zie voor. verslag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Een mens is vaak eerder een redenerend, dan een redelijk wezen. A. Hamilton ftlU Verwachting tot vrijdagavond Mogelijk een bui Eerst veel bewolking met mogelijk een bui, later enkele opklaringen; middag! emporat uren rond 16 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tol 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturenomstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON. EN MAANSTANDEN 5 okl. Zon op 6.46, onder 18.10 Maan op 18.21, onder 5.55 Volle maan: 5 okt. (19.57) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 okt. 2.36 14.51 8.00 20.28 Springtij: 8 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-10. Het K.N.M.I. meldt: Van donderdag op vrijdag wordt veel bewolking verwacht en moge lijk een bui. Overdag wordt do kans op buien minder groot en zijn later ook enkele opklaringen mogelijk. De middagtempernturen zullen rond 16 graden liggen. Dit veranderlijke weer wordt veroorzaakt door een omvangrijk lagedrukgebied dat zich van Spanje via de Britse eilanden naar IJsland uitstrekt en nog lang zaam wat oostwaarts opdringt. Bo ven Oost-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied met een uitloper naar ZuidScandinavic. Het brengt daar droog weer met opklaringen, waarbij in de nacht de temperatuur op veel plaatsen lot even onder het vriespuni daalt en overdag tempe raturen tussen 5 en 10 graden wor den bereikt. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1