r,lIoltV"n|ode f L.R. EN PONYCLUB WESTELIJK SCHOUWEN SLUtT SEIZOEN AF MET KRINGCONCOURS „Terugkweek Zeeuwse oester schaadt het visbestand" Een tentoonstelling Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te RENESSE 4 Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 INGEZONDEN STUKKEN Zaterdag werd door de Landelijke Rtfvereniging en Ponyclub „Westelyk Schouwen", op de fraai gelegen terreinen aan de Hoogenboomlaan te Re- nesse, het Zeeuwse ruitérseizoén afgesloten met een geislaagd kringconcours. Aan dit concours werd door niet minder dan elf Landelijke Rüyerenigingên deelgenomen, met rond de driehonderd deelnemers/sters. Het programma "werd 's., morgens geopend met dressuurwedstrijden en in niet minder, dan veertien ringen en het springen voor eerst de.pony.'s en daarna de paarden,. Verder was er nog het mennen iri de klasse L/M. Bij .de opening van. het middagpro gramma gaf ook de burgemeester; van Westenschouwën J.L.'Niemants-. verdriet-Leenheer blijk van haar be- langstelling. Parade De parade, welke deze; .keer niet aan het slot van het. programma werd gehouden, waaraan door., alle. ruiters en amazones werd deelgeho-" men bood als vanouds weer een fraai schouwspel dat de harten van de paardensportliefhebbers weer sneller deed kloppen. De parade werd afge nomen door burgemeester Niemants- verdriet-Leenheer, de federatiever tegenwoordiger de heer J. K. Mun ters en de voorzitter van Westelijk Schouwen de heer H. Bremer. Para- dekommandant was de heer A. Bak ker, lid van de organiserende vereni ging. Het midagprogramma was samen gesteld uit het springen voor pony's in de klasse L (voorspringen en. over springen), M en Z en het springen voor paarden in de klasse L (voor springen en overspringen), M en Z. Door een aantal leden van Weste lijk' Schouwenwerden, op hét cön-, cours. ook verschillende'suksesjes ge boekt.' 'Bij.' de -ach't- en: .'viertallen paarden".;- wist 'WestelijkSchouwen .beslag; teolegggn op-de-le. prijs niet 1 puntje voorsprong,; op. de Gouwe Reyers ui.t Seroöskerke (W.k J, v. d: Bijl'werd.i.eTbij-de. indivi duele dressuur in- "de 'klasse L -,1 paarden/in 'ring ;1'0. :.Mej.' J. Goens'e 'wist hiér" beslag 'te léggen op de' 2è plaats.- - - - B-sprfaigen Bij het :.B sprlngén voor. paarden .was'er een-2e'plaat s'voor 'H. Krijger •met J,. v. - d.'Bijl 'op'de 3e'plaats. A. Bakker wist het nummer L springen voor paarden te winnen. Van de Schouwse Ruiters legde mej. D. Klompe beslag op de le prijs bij de individuele dressuur klasse B paar den. Van Westelijk Schouwen promo veerden verder Joh. Kristelijn bij het springen van de klasse D naar L, J. v. d. Bijl. bij de dressuur van de klasse LL naar L 2, Erika Butler bij de pony's van klasse L 2 naar M en Margo Goudswaard van de klasse B naar L. 's Morgens deed zich nog een in cidentje voor toen enige jongens met steentjes naar een pony gooiden. De pony schrok hiervan zodanig dat hij in het prikkeldraad liep en aan beide Deltafederatie ZIERIKZEE/BRUINISSE, 2-9. De Deltafederatie, overkoepelend orgaan van 104 hengelsportverenigingen in het zuidwesten van het land, met plm. 47.000 leden, overweegt ernstig een gerechtelijke procedure aan te spannen tegen de Nederlandse Staat (Dienst der Domeinen). De directie Visserijen van het De- parlement van Landbouw en Visse rij gaat steeds meer geloof hechten dat het experiment van het terug- kweken van de echte Zeeuwse oes ter, die in 1962/1963 ten gronde ging zal slagen. Tot aller verrassing overleefden namelijk een groot aantal exempla ren in de Grevelingen deze winter. Bovendien wordt ieder jaar een stuk van het Grevelingenmeer in beslag genomen om die terugkweek (het uitzaaien van het dat jaar geoogste oesterbroed) te bevorderen. In to taal zijn daar nu eind 1979 160 ha. voor in gebruik. De Deltafederatie gaat uit van dc mening, dat het uitzaaien en weer opvissen (eerst van schelpen en col lecteurs, later het opvissen en weer uitzaaien daarvan) schade toebrengt aan dc voedselvoorziening van de platvis of de forel, waarop door de sportvissers wordt gevist. Er zou door een en ander veel voedsel dat de platvis nodig heeft verloren gaan. Schadevergoeding Ook mist de Deltafederatie de in komsten, die anderg als schadever goeding werd betaald door de mos- selvissers, die één of twee dagen in het jaar in het Grevelingenmeer naar mosselzaad kwamen vissen en daarvoor f 1,- per geviste mossel- ton zaad betaalden. De Dienst der Domeinen door kruiste de overeenkomst met de mos selkwekers, maar inkasseerde zelf van dezen wel een flinke pachtver- goeding. Reden om bij Domeinen aan te kloppen voor een flinke scha devergoeding en die zonodig langs gerechtelijke weg binnen le halen, aldus de heer van Overveld, voor zitter van die Deltafederatie op de jaarvergadering te Kapelle. Advertentie Ook uiv adres voor hoeden en shawls <5 5 WzrO Een deelnemers. aaiv de .menproe- -,ven. (Foto: -Zierikzeeseho Nieuwsbode) voorpoten werd geblesseerd én door de' veearts móest worden behandeld. -Mede .dankzij het voortreffelijke weer was. hetgeen geslaagd •ruitef- evenemeht en eéh góede afsluiting van^het Zeeuwse' ruiterseizoen van dé landelijke rijverenigi-ngen*. De uitslagen Acht- en viertallenpony's: 1. Oranjezon 125 priti; 2'.. Gouwe Reyers 116 pnt:; 3. Walchëreïv lOl-pnt.; 4. Schouwse Ruiters 1ÖÖ pnt. Acht- !.eni v'ieftaUën 'paaÈden: 1. .Westelijk Schouwen. 131.pnt.; 2. Gou- wé Reyers-13.0 pnt.;'3. Walcheren 122 ptit.;-5. Schouwse Ruiters 105 pnt. Individuele dressuur klasse B po ny's: 1. mej. A. Goedhart, Oranjezon 127 pnt.; 5. W. de Boer, Schouwse Ruiters, 122 pnt. Individuele dressuur klasse L 1 pony's: 1. mej. M. de Visser, Gouwe Reyers, 134 pnt.; 3. mej. C. v. d; Weele, Schouwse Ruiters, 127 pnt.; 5. mej. H. de Bruine, Westelijk Schou wen, 124 pnt.; 7. J. Verburg, Weste lijk Schouwen 123 pnt. Individuele dressur klasse L 2/M en Z pony's: 1. Mej. T. Schaap, scheldestad, 139 pnt.; 6. A. Kriens, Westelijk Schouwen, 131 pnt.; E. Butles, W.S., 121 pnt; C. Butler, W.S. 122 pnt. Individuele dressuur klasse B paarden: 1. mej. D. Klompe, Schouw se Ruiters, 128 pnt.; 4. mej. M. Goudswaard, Westelijk Schouwen, 120 pnt.; 6. mej. R. van Dijke, Bru, 110 pnt. Individuele dressuur klasse B paarden (ring 9): 1. mej. N. de Roo, Reimerswaal, 121 Va pnt.; 5. mej. P. Houtgraaf, Westelijk Schouwen, II6V2 pnt.; 7. H. Bonnet, Bru, 115 pnl. Individuele dressuur klasse L 1 paarden: 1. J. v. d. Bijl, Schouwse Ruiters, 131. Vs pnt.; 2. mej. J. Goen- se, Westelijk Schouwen, 129 pnt; 3. W. Meyer, Westelijk Schouwen, 127 pnt.; 8. J. Verburg, Westelijk Schou wen, 120 pnt. Individuele dressuur klasse L 1 paarden (ring 11): 1. mevr. M. Geluk, Oranjezon, 134 pnt.; 5. J. Flikweert, Schouwse Ruiters, 115 pnt. Individuele dressuur klasse L 2 paarden: 1. mej. M. Blom, Oranje zon, 125 pnt.; 7. IJ,. Krijger. Weste lijk Schouwen, 118 pnt. B springen paarden: 2. H. Krijger; 3. J. v. cl. Bijl (beide Westelijk Schou wen). L springen paarden: 1. A. Bakker, Westelijk Schouwen. UTRECHT. De Nationale Kruis vereniging en de Werknemersorgani satie in het Kruiswerk hebben maan dag de eerste CAO voor het kruis werk en de tbc-bestryding onderte kend. Dc CAO, waar ruim elfduizend medewerkers onder vallen, heeft een looptijd van 1 oktober 1979 tol 1 mei 1981. Drie weken drenkeling DURBAN, 30-0. De Australische zeeman Kim MacPherson (25) van de vergane kuster Induna uil Dur ban is ongeveer 640 kilometer ten zuiden van Madagascar als waar schijnlijk enige overlevende van de 18-koppige bemanning opgepikt door een Grieks schip. Hij had drie weken in een red dingsboot rondgedreven op de Indi sche Oceaan ynet het lijk van een maat aan boord. Zijn toestand werd „redelijk" genoemd. Hij verklaarde de enige le zijn, die met een boot van. de zinkende Indnnn hnd roeten weg te komen. VISSEIUJBERICHTEN Prijzen trokken weer wat aan in de mosselarij In de week van 24 tot 28 september werd de aanvoer van mosselen (voor al die uit de Waddenzee) afgeremd omdat bijna alle mosselkwekers op maapdag en dinsdag mosselzaad vis ten, om daarmee de lege plaatsen op hun Zeeuwse percelen aan te vullen. Door de verminderde aanvoer trok ken de prijzen voor de Zeeuwse mos selen, die vorige weken nogal fors waren gezakt, weer wat aan. Het waren vooral deze Zeeuwse mosselen, overigens van uitstekende kwaliteit, die in de rest van de week (woensdag tot vrijdag) aan de markt verschenen.' Intussen is vrijdag 28 september ook de verzending naar Parijs be gonnen en ook daarvoor heeft de handel zich in de afgelopen week wat willen bevoorraden. Maar een opleving zoals een tiental jaren of meer terug geeft dat niet meer. De export naar Frankrijk loopt terug: er wordt nu gezegd dat de prijs te hoog zou zijn. Zou het echter niet veel meer het Franse chauvinisme zijn dat een rol speelt waardoor de Fransen liever meer betalen voor hun eigen „boucheaux", dan voor de goede Hollandse mossel MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 1-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 369 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2575-3725; werkpaarden 1400-2525; oude paarden f 1150- 21500; 3rja,rige paarden, f 1300-2175; 2-jarige paarden f 1200-1900; hitten f 650-1125; veulens f 450-1150; pony's f 225-600. Prijzen per kg geslaóht gewicht; Oude slachtpaarden f 4,50-5,60; jon- riïtlclIlCiPcltiC ge slachtpaarden f 4,90-5,90. De handel was voor slachtpaarden zeer matig; voor pony's lui. Sterft de damsport uit óp Schóutven-Duiveland In de onlangs gehouden ledenver gadering van de damklub Zierikzee e.o. bleek dat de zaken er somber bij staan. Door het vertrek van een aan tal leden bleek het bestaan van de damklnb plotseling op losse schroe ven te staan. Reeds het laatste sei zoen werden er op vele klubavonden niét meer dan 2 a 3 partijen afge werkt. De sfeer op zulke avonden ontbrak en bij de spelers ging het plezier er oo(c af. Door het zeer scha mele lédenaantal werd er gesugge reerd of het nog wel. nódig was om de damklub voort te zetten. Bij stemming bleek dat de meeste leden er toch wel voor waren de damklub in leven te houden zodat besloten werd het komende seizoen nog door te gaan. Door het weinige aantal klubspelers werd besloten dit seizoen in de eerste klasse uit te komen. Een droevig besluit als men bedenkt dat Zierikzee op een haar na het kampioenschap in de Zeeuwse hoofdklasse miste. Zeer vaak wordt er op de damklub afgevraagd of er dan nergens interesse voor de dam sport bestaat op Schouwen-Duive land? Sterft de damsport een lang zame dood op Schouwen-Duiveland? Mensen, laat de scharnieren van uw hersenen eens werken en kom eens een avond dammen op de damklub. U hoeft hier helemaal niet goed voor te kunnen dammen, wij brengen u graag de kneepjes van deze edele denksport bij. Iedere vrijdagavond vanaf 19.30 uur in het Verenigings gebouw 't Vrije te Zierikzee. Damklub „Zierikzee". Open brief aan de raadsleden van het Christen Democratisch Appèl en de Reformatorische Unie. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 1-10. Prijzen per 100 kg. Klei-aardappelen binnenland: Bin tje 35-55 mm f 19,00-19,50; Bintje 50 mm opw. f 21,50-22,00; - Bintje 55 mm opw. f 23,00-24,00; Eigenheimers 35 mm opw. in zakken f 36,00-39,00. Zandaardappelen binnenlandBin tje 35-55 mm f 16,50-17,50. Klei-aardappelen export: Bintje 35-50 mm f 17,50-18,00; Bintje 45 mm opw. voor Italië in zakken f 23,50; Bintje 50 mm opw. f 21,50- 22,50. Zandaardappelen export: Bintje 50 mm opw. f19,50-21,00; Bintje 35 -50 mm f 15,00-16,00. Blankschillige rassen van de kleigrond voor over zee 40 mm opw. in zakken f 19,00- 19,50. Voeraardappelen f 7,50-8, Stemming binnenland zowel als export: rustig. SCHEEPVAART Acmaea, 27-9 van Shellhaven naar Teesport Aludra, 28-9 te Rotterdam Moordrecht, 27-9 van 840 zw Galapagos naar Santos Nedlloyd Dejima, 27-9 van 90 z. Socotra naar Singapore Amersfoort, 30-9 t.a. Rede Belize Diloma, 30-9 te Hamburg. Nedlloyd, 29-9 van 300 zw Cochin naar Singapore. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuw- en St. Joos- land en Ritthem (toez.): H. E. Ver meulen, Echteld; te Okkenbroek (part-time): D. G. Posthuma, kand., Groningen; te Baarn (wijkgemeente 3): J. Wieman, Vlaardingen; te Vlaardingcn (Rehoboth kerk): C. D. Kousemaker, Zwijndrecht. Aangenomen naar Nijmegen: R. van der Woude, Almen; naar Ois- terwijk c.a.: J. A.- van Boven, Groenlo; naar Laren (Z.-H.) als pre dikant voor bijzondere werkzaam heden (pastorale verzorging ver- pleegkliniek „De Stichtse Hof": mevr. E. Bakker, kand., Hoevelaken. Bedankt voor Meerkerk: J. Koo ien,' IJsselstein. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kralingscheveer- Krimpeti aan de IJssel: J. H. Uleha- ke, Leeuwarden. Bedankt voor Katwijk en Valken burg (Z.-H.): H. M. Smit, Zaamslag. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Ermelo: P. J. Kok, kand., Wageningen en D. Quant, kand., Ede. Beroepen te Schiedam en te Rot terdam-West: J. P. Boiten, kand., Zeist; te Lutten en te Arnhem: A. Dingemanse, kand., Utrecht; te Er melo: D. Quant, Ede; te Enschede- West: H. v. d. Schaaf, Dordrecht. Bedankt voor Oud-BeijerlandH. de Graaf, 's-Gravenzande; voor To ronto (Canada): A. v. d. Woerd, Zeist. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Beroepen te Rock Valley (USA): M. Mondria, Waardenburg, die be dankte voor Zwijndrecht. Bedankt voor Middelburg-Zuid; J. Karens, Opheusden; voor Oud- Beijerland: D. Hakkenberg, Lisse; voor Nicuwerkerk (Zld.): B. Rcin- ders. Hardinxveld-Gicsscndam. Bedankt voor Bonthuizen: J. Kos ter, Bórncvcld. Oud Gereformeerde Gemeente Ooslerland Donderdag 4 oktober. 19.30 uur, ds. J. van Prooycn, Rhcncn. Tot onze opperste verbazing ver namen wij, dat de raad niet tot een beslissing kon komen over het al dan niet toekennen van een, door de rij ksbï jdr age-regeling emancipatie- aktiviteiten gefourneerde, subsidie voor het werk in het vrouwencafé. Dit verbaast ons hierom zo, omdat in dit geval de subsidie niet uit ge meentegelden, - doch uit de hiervoor bestemde èmaneipatiepot moet ko men. Nog groter wordt onze verba zing als we dé brieven onder ogen krijgen van de CDA-staatssekretaris voor emancipatiezaken, waarin dui delijk wordt aangegeven, dal zij voor plaatselijke en regionale emaneipa- liezaken gelden ter beschikking stelt voor aktiviteilen, ondernomen door partikuliere organisaties, die het zelfbewustzijn van vrouwen als in dividu en als groep ontwikkelen. Ten aanzien van enkel dit ene punt zou men al kunnen stellen dat het vrou wencafé voor deze subsidie in aan merking dient te komen. Ook ten aanzien van de andere in deze brief vermelde voorwaarden is de lijn naar het werk in een vrou wencafé zichtbaar. Vergelijk de doel stelling van het vrouwencafé met de brief van de staatssekretaris d.d. 22- ü-'79. De houding van de heren van de Reformatorische Unie kunnen we, hoewel laakbaar, op z'n minst konse- kwent noemen. Hun houding ten op zichte van de vrouwenemancipatie is nooit mis te verstaan geweest: De vrouw dient ondergeschikt te blij ven aan de man. De wijze van stemmen echter van de raadsleden van hel CDA heeft ons op zijn minst verbijsterd. Is het waar, dat de motivatie voor dit stemgedrag ligt in het feit, dat en kele CDA-raadsleden van mening zijn, dat dit soort aktiviteiten uit eigen middelen betaald dient te worden. Indien dat de reden mocht zijn willen we graag enkele punten on der uw aandacht brengen en wel: a. Het vrouwencafé is geen vere niging waar kontributiegelden be schikbaar zijn, maar een open cen trum, waarin vrouwen van alle po litieke, sociale- en leeftijdsgroepe ringen elkaar kunnen treffen. b. Dat in het vrouwencafé aktivi teiten georganiseerd worden, die, om de drempel niet nodeloos groter te maken, geen toegangsprijs verdra gen. c. Het vnl. die vrouwen zijn, die als doelgroep worden genoemd in de circulaire van de staatssekretaris - vrouwen in achterstandsituaties dus - die geen geld beschikbaar hebben om aan emancipatorische aktivitei ten uit te geven. Kortom, u treft met uw beslissing de voornoemde doel groep uit de nota het hardst. Plet is ons inziens tenslotte hoogst merkwaardig, dat op dergelijke gronden het initiatief van een groep vrouwen de kans niet krijgt, omdat enkele heren raadsleden weigeren zich op de hoogte te houden van wat binnen onze samenleving aan de gang is. We hopen van harte, dat u met de vrouwen binnen het CDA eens flink van gedachten wisselt. Wij raden u aan daar de nota's van uw partijgenote mevr. Kraaijeveld-Wou ters, staatssekretaris voor emancipa tiezaken, in te betrekken. De werkgroep Vrouwencafé. Archiefdiensten, zijn door de over heid ingestelde diensten die ingevol ge wettelijke bepalingen speciaal be last zijn met de bewaring en het voor onderzoek toegankelijk maken van de archieven van diezelfde overheid. Zo kunnen enkele gemeenten (al dan niet in samenwerking met een of meer waterschappen) collectief een streekarchivariaat vormen. Het streekarchivariaat, dat in het begin van dit jaar van start ging, omvat het gebied van geheel Schou wen-Duiveland en St. Philipsland. Daarnaast zijn ze in de praktijk er ook toe overgegaan om steeds meer te gaan verzamelen wat op de his torie van de stad of streek betrek king heeft: foto's, prenten, tekenin gen en partikuliere archieven. Helaas, zo moeten we stellen, valt dit niet onder de wettelijke bepa lingen. Helaas in die zin, dat daar door juist zo onnoemelijk veel be langrijke stukken verloren gaan. „Oude troep" opruimen is een veel gehoorde kreet bij wisseling van funlctionarissen binnen vereniging of instelling. Historische facetten In de praktijk (bijvoorbeeld bij onderzoek naar de geschiedenis van stad of streek) is dóar juist een gro te behoefte aan om zoveel mogelijk facetten van de historie te kunnen belichten. Uiteindelijk zijn dét toch, naast de overheidsarchieven, de bronnen waar men de gegevens uit kan putten die licht werpen op de sociale, economische en andere toestanden in een bepaalde, tijd. Met de term partikuliere archieven be doelen we niet alleen keurig geor dende, soms vele meters strekkende stukken van bijv. grote instellingen, maar evenzo de bij kleine instellin gen voor soms onbetekenend lij kende stukken. Omdat er nog zoveel onbekend heid is met het bestaan van archief diensten - misschien is er hier en daar sprake van drempelvrees - hebben wij gemeend door middel van een bescheiden tentoonstelling iets nader in te moeten gaan op het funktioneren van die dienst. Deze tentoonstelling is te zien in de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee van 3 tot en met 12 okto ber, van 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Ook de mogelijkheid voor instel lingen en partikulieren om hun stukken aan archiefdiensten in be waring te geven komt daar aan de orde. In-bewaring-geving: de naam zegt het al: de spullen worden aan de zorg van een achiefdienst toever trouwd onder in onderling overleg nader vast te stellen voorwaarden. Het kost niets, de stukken blijven volledig eigendom van de in-bewa- ring-gevcr. Vele instellingen en partikulieren hebben reeds tot hun genoegen van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Daarom verzoeken wij u: overweegt ook dit eens voor de stukken van uw instellingen. Het kan voor u voordelig zijn wegens ruimtebespa ring. Uw stukken worden bovendien brandveilig en ook onder zo goed mogelijke omstandigheden bewaard. Wanneer u niet zonder meer wilt dat derden kennis nemen van uw stukken (want in beginsel zijn alle archieven en verzamelingen van de archiefdiensten openbaar, d.w.z. vrijelijk door iedere burger in te zien), dan kunt u dit bij de in-be waring-geving schriftelijk vastleg gen. Houdt u bij uw overweging ernstig rekening met het feit dat er al téveel voor onze kennis belangrij ke dokumenten verloren zijn gegaan door brand, zoek raken, waterscha de of, erger nog, gewoon via de vuilnisbak. Hebt u nog vragen, of liever nog, kunt u reeds nu beslui ten uw stukken aan de archiefdienst in bewaring te geven, neemt u dan vrijblijvend konlakt op mot: W. ,H. Kcikes, streekarchivaris (buiten kantoortijd telefoon (01110) 2341). H. Uil, adjunct-streekarchi varis (buiten kantoortijd tele foon (01110) 4562). Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van liets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling ol telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur lel privé: (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4