Interessant programma tijdens werkweek INAS-leerlingen Gelijke financiële regeling voor kleine en grote scholen POMPOENEN LEGGEN VEEL GEWICHT IN DE SCHAAL BELANGSTELLING VOOR „DE LICHTBOEI" Bredere opzet dan vroeger STREEKNIEUWS Kamerbreed tapijt TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 oktober 1979 Nr. 22583 ZIER1K.ZEE, 1-10. „Zo'n werkweek is echt niet alleen voor cle gezelligheid, maar is vooral van groot belang voor de leerlingen. We kunnen er in de les ook vaak naar verwijzen". Aan het woord mevrouw M. G. Le- poeter, scliooldekaan aan de huishoudschool „Prinses Juliana", over de werkweek, die zij zojuist met dertig INAS-leerlingen in Arnhem heeft doorgebracht. tijk of een tweejarige opleiding ver deeld in één jaar school en het tweer de jaar afwisselend school en prak tijk. Mevrouw Lepoctcr wijst erop, dat de meisjes of jongens, die stage lopen nog puur als leerling gezien moeten worden en een goede begeleiding moeten krijgen van de mensen, waar de praktijkperiode wordt doorge bracht. Het stage lopen is verdeeld in diie fasen: één periode in de gezondheids zorg, één in de welzijnszorg en één in cle maatschappelijk dienstverle ning. Uit een enquête onder de leer lingen is onlangs gebleken, dat som mige leerlingen door ervaringen in het praktijkjaar van richting veran deren, maar dat het grootste ceel zich bij de eerder gedane beroepsr keuze houdt. De INAS-opleiding is toegankelijk voor leerlingen met een diploma L.B.O. met minimaal twee examen vakken volgens het zogenaamde C- programma, voor leerlingen met een diploma Mavo 4 of Mavo' 3 of met een overgangsbewijs naar de 4e klas HAVO of VWO. Toekomstmogelijkheden Een gediplomeerd INAS-leertuig heeft ruime toekomstmogelijkheden; zoals verdere opleiding in de ge- zondheidssektor, het volgen van cur sussen voor assisterende beroept n in de gezondheidssekitor en M B O kursussen in de welzijnssektor. Stonden de docenten vier jaar ge leden nog wat sceptisch tegenover de INAS-opleiding nieuwe stijl omdat er toch wel „gepionierd" moest wor-J den, thans heeft men reeds veel goe-1 de ervaringen opgedaan met dej nieuwe INAS-opleiding. Scliooldekaan poeier. mevrouw M. G. Le- (Foto: Zierikzeesche -Nieuwsbode) Sinds dc INAS-opleiding nieuwe styl, die vier jaar geleden ecu feit werd, is zo'n „tripje" naar Arnhem aan het begin van het kursusjaar n verplicht onderdeel van de opleiding. Eén blik op het programma laat zien dat de aktiviteiten ook duidelyk zijn afgestemd op de INAS-leerstof. Zo brachten de leerlingen de afge lopen week een bezoek aan „Het Dorp", een leefgemeenschap voor li chamelijk gehandikapten. Ze v/erden er rondgeleid door één der bewoners van „Het Dorp", die hen zijn eigen ervaringen vertelde. Verder hoorden de werkweekgangers een lezing door mensen van de Paula Stichting een partikuliere stichting met beroeps krachten voor de opvang van mis handelde vrouwen. Paleis van Justitie Er werd ook een bezoek gebracht aan 't Paleis van Justitie. Eén groep woonde een zitting van de Politie rechter bij en de andere groep van de Bijzondere Kamer van de Recht bank. Na afloop werden in de jeugd herberg „Alteveer" de ervaringen van dit bezoek aan het Paleis van Justitie uitgewisseld. Over het bijwonen van de toneel voorstelling „Geleerde vrouwen" van Molière in dc Schouwburg waren de meningen verdeeld. By sommigen sprak deze voorstelling bijzonder aan, maar anderen klaagden alleen over de harde stoelen in de stads schouwburg. De INAS-leerlingen zagen vereer de film „Waarneming". Een film, die laat zien hoe één persoon door di verse mensen op verschillende ma nieren beoordeeld kan worden. Ma afloop werd er over dit thema fw- diskussierd. Verder werd er aandacht besteed aan dramatische vorming en werden de leerlingen de beginselen van 't werken met pantomine bijge bracht. Deze leerzame werkweek werd afgesloten met een vrolijke „Bonte Avond" op donderdag en eon spannende en gezellige bowlingoch tend voorafgaand aan het vertrek op vrijdagmiddag. Vroeger en nu Mevrouw Lepoeter vertelt desge vraagd dat de nieuwe INAS-opiei- ding (Interim Algemene Schakel Op leiding) veel meer praktij kmogelijx- heden biedt dan de vroegere JNAS- opleiding (Inrichtingsassistente). Dc opleiding is breder opgezet en geeft de leerlingen meer keuzemogelijkhe den. De duur van dc huidige oplei ding kan zijn: één jaar zonder prak- (Vervolg van pag. 1) kort had dit geen probleem opge leverd. Het vervoer van de kleuters per busje kon gekombineerd worden met vervoer van de lagere school- leerlingen. Nu dit aantal leerlingen echter flink is toegenomen, moeten de kinderen uit de klassen 5 en 6 per fiets naar school. Tot nu toe heeft dit nog geen moeilijkheden op geleverd, maar de heer Kievith pleitte toch voor de mogelijkheid van extra vervoer bij slechte weersom standigheden. Hy wees er op dat het met de fiets naar school moeten, een belem mering kan betekënen voor ouders in Scharendijke hun kinderen naar de openbare lagere school in Ellc- mcet te laten gaan. De heer Van Burg was van me- ning dat dit probleem soepel bena derd moest worden. Hij hield het verzoek v,an de heer Kievith om een bijdrage echter nog even af en pleitte voor een onderlinge regeling tussen de ouders. „Als zo'n interne regeling faalt, kunnen we altijd nog bij el kaar komen", aldus de heer Van Burg. Aftredingsschema Verder kwam men deze avond tot het vaststellen van een aftredings schema voor de leden van de school raad. De heer Van Burg drong er te vens op aan snel naar een nieuwe voorzitter uit te zien, daar hij we gens zijn funktie als wethouder nu in een moeilijke situatie verkeert door ook als voorzitter van de schoolraad te moeten optreden. Dc schoolraad besloot het kollege van b. en w. te verzoeken mevrouw S. Moelker-Vermeulen als vertegen woordigster van de schoolraad af te vaardigen by de proeflessen van een nieuwe hoofdleidster voor de kleu terschool in Kerkwervc. Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland Op donderdag 11 oktober verga dert in „De Putmeet" te Scharendij- ke, de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land. Aan de orde komt o.m. de be groting 1980. ZIERIKZEE Gemeenteraadsvergadering Tijdens de rondvraag vestigde de heer Schipper er de aandacht op dat de c.v. in zijn school dag en nacht „doorbuldert". Een vreemde situatie, volgens de hoofdonderwijzer, daar het gemeentebestuur voortdurend aandringt op zuinigheid. De heer Van Burg zegde toe te adviseren tot het plaatsen van een dag- en nacht- klok, zodat de c.v. kan worden af gesteld. naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee overgebracht. Aan belde voertuigen ontstond ma teriële schade. NIEUWERKERK Stichting kleuterschool De Stichting Algemene Kleuter school vergadert op dinsdag 9 ok tober, in het gebouw van dc school aan dc Ribesstraat 20. De bijeenkomts betreft zowel de vergadering van begunstigers van de Stichting als de ouderavond. Ver kiezing bestuursleden vindt plaats, door begunstigers van de Stichting, door het aftreden van de dames me vrouw Flikweerl en mevrouw Van Zalm. Kandidaten zijn de heer Beu kers en mevrouw Van Tol (van hel openbaar onderwijs) en de heren Bal, Van Dijke en De Valk (voor het christelijk onderwijs). Na de pauze spreekt Gabri de Groot van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland, over het onderwerp „Angst en agressie bij hel jongste kind". Vertoond wordt de film „Ang sten van kinderen". Aftredend in de ouderkommissie zijn de dames Van 't Hof, Van Bloois, De Koning, Den Haan en Van Wes ten. Voor het openbaar onderwijs zijn herkiesbaar de dames Van 't Hof, De Koning en Van Westen; voor het christelijk onderwijs zijn kandi daten de dames Van Dijke en Klee- mans. OOSTEICLAND Bibliotheek Woensdagavond 3 oktober zal het lenen van boeken van de bibliotheek der Gereformeerde gemeente weer een aanvang nemen. De uitlening bevindt zich in de voormalige pas torie van de gemeente aan de Sint Joostdijk 13, naast het kerkgebouw. Voor tijd zie agenda. Ophalen oud papiei Ten bate van het zendingswerk van de Geref. Gemeente zal het zen- dingskomité zaterdag 6 oktober weer oud papier en vodden ophalen. De bewoners worden beleefd verzocht i het oud papier en de vodden zoveel [mogelijk gebundeld gereed te zetten, |wat een vlotte afvoer bevordert. |Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. ■van de Velde werd in de maand sep tember weer gekollekteerd ten bate van de Mbuma-zending door Ellie Bakker, Connie de Bi-uine, Chris van der Hulle, Anja en Tineke Meerman. Arianne Morks en Jannie Steenpoor- te. De opbi-engst bedroeg over ge noemde maand de mooie som van f 280,05. SIRJANSLAND Verkoping Op zaterdag 6 oktober houdt de Vrouwenvereniging de jaarlijkse verkoping. Voor tijden: zie agenda. BRUINISSE Machinefabriek Padmos B.V. In de vernieuwing van de Noord- zee-kottervloot speelt ook machine fabriek Padmos B.V. behoorlijk mee. Bij de scheepswerf Bodewes-Gruno B.V. te Foxhol werd voor deze firma (gevestigd te Bruinisse en Stellen dam) als hoofdaannemer, te water gelaten het casco van de VLI 114 „Grietje", voor de heer J. Siereveld te Arnemuiden. De Vlissingen 114 krijgt een 1250 pk Stork hoofdmotor en Mitsubishi hulpmotoren, een Seffle stuurma- chine en Hodi straalbuis. De vislier is van het fabrikaat Rid- derinkhof B.V. te Hattem. Elektro- industrie Bakker te Sliedrecht kreeg opdracht voor de aandrijvingsappa- RENESSE, 29-9. Vorige week werden bü het Tuincentrum Rcncsse, aan de Laone te Rcnesse, zo'n tweehonderd pompoenen ingeleverd door kin deren van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkcc, die hadden deel genomen aan de wedstrijd „Wie kweekt de grootste reuzepompoen". Deze wedstrijd werd in heel west-Nederland uitgeschreven door de Nederlandse Vereniging van Tuincentra. Ongeveer tweehonderd pompoenen werden ingeleverd bij het Tuincentrum Renesse om. te worden gewogen voor de wedstrijd: „Wie kweekt de grootste reuzepompoen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De plaatselijke tuincentra die aan deze aktie deelnamen hadden voor de kwekers van de drie zwaarste pompoenen in hun regio drie fraaie gegraveerde bekers ter beschikking met daarnaast nog een tiental troost prijzen. De zwaarste pompoenen din gen bovendien mee in de landelijke wedstrijd met een kans op de hoofd prijs: een fiets. ratuur, I.N.A. te Rotterdam voor de navigatie en visopsporingsappara- tuur; Promac zal het visruim van koeling voorzien. De'kotter zal te Stellendam worden afgebouwd. Bijzondere gaslen bij de viering van het 25-jarig bestaan van de „Lichtboei" waren de „stichters van dit clubhuis majoor en mevrouw J. W. Gelderman, die daartoe uit Amersfoort, waren overgekomen. Op de (kleine) foto het echtpaar, mevr. Gelderman met de haar aangeboden bloemen. De expositie van de resultaten van de kursussen trok heel veel belang stellenden, onder wie het burge meestersechtpaar en het raadslid mevrouw H. Gilden-van Geesbergen. De heer en mevrouw De Mee.vcer werden onder andere te woord ge staan door Ted Stigtei", die een de monstratie weven gaf, onderdeel vin haar kursus Textiele Werkvormen. Links de heer Bergsma, rechtsbij de deur mevrouw Bergsma. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsouöc) i j t Het merendeel van de pompoenen- die bij het tuincentrum Renesse werden ingeleverd schommelden in gewicht zo i-ond de twintig kilo. Daarnaast waren er echter de nodige uitschietesr naar boven zowel als naar beneden. Een lief pompoentje, met een gewicht van 51 gram werd ingeleverd door Arwin v. d. Waal uit Renesse. Wel een verschil met de winnaar in deze regio Wilco Hart uil Scharendijke. Met een pompoen van maar liefst 52,5 kilo liet hij alle andere pompoenkwekers in de regio ver achter zich. Bovendien is hij met deze „reuze-Reuzepompoen" ook niet kansloos voor een prijs in de lande lijke wedstrijd". Dat Scharendijke over goede grond voor de pompoenenteelt beschikt mag blijken uit het feit dat ook de tweede prijs in deze regio in Scha rendijke terecht kwam. En wel bij J. Meganck, die een pompoen kweek te met een gewicht van 33,8 kilo. Ja cob Kwaak uit Ellemeet legde met een pompoen van 31,5 kilo beslag op de derde plaats. Aanstaande zaterdag zullen de prijzen worden uitgereikt op het tuincentrum Renesse. Voor tijd: zie agenda. Gomavi B.V. exit Gomavi B.V. (e Bruinisse. de nu failliet visfabriek exporteerde zoals bekend, zijn gehele produklie naar Italië, een land dat ondanks zijn 8000 km lange kustlijn veel vis im- In 1.978 wel voor 426 mil- lire. Van de 544.000 ton aange- vis, was ruim 350.000 ton vangst. Veikeerskontrole Maandag 1 oktober werd in dc voormiddag op de Grevelingendam een grote verkeerscontrole gehouden. Medewerking werd verleend door de Rijksvcrkeersinspektie. dc belasting dienst, Verkeersgroep Zeeland en dc Rijkspolitie groep Schouwen-Duive land. In totaal werden 270 voertui gen aangehouden. Tegen negen en twintig chauffeurs werd procesver baal opgemaakt. Advertentie Allo merken Worden door ons gratis opgemeten gratis advies gratis bexorgd gratis gelegd Uw vakman-specialist Woensdag 3 oktober komt de ge meenteraad van Zierikzee in open bare vergadering bijeen. Op de agen da staat een voorstel tot voorziening in vakatures in kommissies, bestu ren e.d., ontstaan wegens ontslag name van de heer W. den Boer als raadslid/wethouder. Verder komt een voorstel tot wijziging van de „Advies- en Bijstandsverordening" aan do orde. Het kollege komt ook met een voorstel tot voorziening in vakatures in kommissies, besturen e.d. in verband met de benoeming van de heren C. Bij de Vaate en P. de Rijke tot wethouder. KERKWERVE Ongeval Maandagmiddag 1 oktober vond omstreeks 17.00 uur een aanrijding plaats op dc Heuvelsweg te Kerk- werve met twee personenauto's. S.W.H. uit Kerkwervc reed met de wagen over dc Heuvelsweg en kwam uit dc richting van de Lange Blek weg. Uit de richting van de Dee- tingsdijk kwam E B. uit Oosteriand aanrijden. H. wilde linksaf slaan en zou geen voorrang verleend hebben aan B. waardoor ccn botsing ont stond. ff werd met verwondingen Raadsvergadering De gemeenteraad van Bruinisse komt vrijdag 5 oktober bijeen in het gemeentehuis. Op de agenda staan onder meer dc volgende punten: vaststelling „Bezoldigingsvcrorde- ning gcmeentepcrsonecl 1979-3"; nieuwe verordening op dc heffing en invordering van marktgelden; ver hoging tarieven hondenbelasting cn zategeldcn gemeentehavens: herzie ning archiefverordening; hei aan gaan van een vaste geldlening ad. f 600.000: wijziging destruktieverov- dening; verkeersmaatregel verbin dingsstraat Dokter de Kockslraat Molenstraat tussen hel bejaardente huis cn de 32 zorg woningen; verkoop grond Havenkade aan Eureka- Skolbrouwcrijen; krediet aanleg trottoir cn brandpad bij in aanbouw zijnde 11 nieuwe woningen aan de Pr. Wilhelminalaan; voorbcrcidings- besluit grond aan de Dorpsweg; be handeling vragenlijst nieuwbouw/ vernieuwbouw voor de periode 1980- 1982; verwerving in eigendom van gronden en opstallen hoek Nieuw- straat/Dreef: nieuwe stofzuiger chr. lagere school; aanbod aankoop ge velsteen pand Oudestraat 26 („Dit buys i' goet en bcquaam dc clenne mossel is syn naem"). Voor tijd zie INTERIEURVERZORGING MOL 17.19 ZIERIKZEE TEL 01110 3997

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3