Toespraak tot miljoen Ierse katholieken in Dublin Nieuwe burgemeester in Rome De nood in Cambodja De monumenten restauratie Bedrijfsuitkomsten en financiële positie landbouwbedrijven OFFICIËLE OPENING VAN HET NIEUWE HOOFDKANTOOR RABOBANK BRUINISSE "'Paus in Ierland Verhoging prijs olieprodukten Militairen hebben zorg om werk Minder bijen Overval in Vlissingen Afgerukte arm aangezet Bekentenis in moordzaak Twee doden in het verkeer Dode na vechtpartij AGENDA 2 DUBLIN, 30-9. Zaterdagmiddag heeft paus Johannes Paulus II zijn eerste mis opgedragen op Ierse bodem temidden van ruim een miljoen enthousiaste Ieren. In zjjn toespraak waarschuwde hij zijn toehoorders, dat de Ierse katho lieken in het verleden al heel wat gevaren hebben doorstaan, maar dat zij opnieuw voor een grote uitdaging staan. KNOCK, DUBLIN. Paus Johanes Paulus de Tweede heeft zondag in een helikopter heen en weer over de Ierse republiek gevlogen opdat zoveel mogelijk Ieren zijn hartstoch telijk pleidooi konden horen om in het conflicht waardoor Noord-Ier land verscheurd wordt, voortaan af te zien van alle geweld. ROME, 29-9. Rome heeft een nieu we burgemeester, de communist Lui- gi Petroselli, die is gekozen als op volger van Giulio Carlo Argan. De 47-jarige Petroselli, een regio naal secretaris van de communis tische partij, neemt het bestuur over een stad van 2,5 miljoen inwoners over die voor meer dan 1,2 miljaid dollar in de schuld steekt. STRAATSBURG, 29-9. De Neder landse liberaal Cornelis Berkhouwer heeft tijdens de zitting van 't Euro pees parlement in Straatsburg ,-ia- mens zijn fractie een ontwerpreso lutie voorgelegd waarin erop aan gedrongen wordt dat de Raad, de mi nisters van de negen lid-staten, en de commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, onmiddelijk massale humanitaire hulp aan de .nog over levende helft van het Cambodjaanse volk geeft. DEN HAAG, 29-9. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM)heeft voor het volgend jaar 21 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de, monumenten restauratie. Hjj wil dit geld gebrui ken voor het behoud yan gespeciali seerde vaklui, mede met het oog op regelmatige voortgang van het moei lijkste restauratiewerk. Hierdoor kunnen 806 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. Ontkieming in oogbal CHICAGO, Illinois29-9. In de oogbal van een Zuidafri- kaanse jongen ontkiemde een zaadje en bloesemde uit tot een achtste van een inch, maar artsen slaagden erin hel plantje te verwijderen zonder schade aan het gezichtsver mogen. Over het zeldzame ver schijnsel werd bericht in het septembernummer van een Amerikaans medisch vakblad. De jongen was in Kaapstad naar dr. Solomon Abel, een oogspecialist, gegaan nadat hij sinds tien weken ongemak in zijn linkeroog had gevoeld waarvoor geen voor de hand liggende verklaring was. Abel vond een ontsproten zaadje van de plant enfamilie waartoe ook madeliefjes, chrysanten en distels behoren. Het plantje ivas uitgegroeid tot een achtste van een inch onder de opperlvlakte van de oogbal. De arts verwijderde zaadje en stekje langs mlcrochirur- gische weg en het oog genas zonder enige schade voor het gezichtsvermogen. De Ierse katholieken kunnen niet op de lauweren van hun katholieke traditie rusten, want ook het Ierse volk is niet immuun voor de ideolo gieën en stromingen, die hand in hand gaan met de moderne bescha ving en vooruitgang. Vooral deze tijd eist een konsequente geloofsbeleving, beklemtoonde de paus. Volksfeest Deze ernstige woorden van de paus belette de Ieren niet om de komst van de paus in het Phoenix park als een groot volksfeest te vieren. Even min werd hun feestvreugde ver stoord door de wetenschap, dat op alle strategische punten scherpschut ters stonden opgesteld en alle denk bare andere maatregelen waren go- nomen om de veiligheid van de paus te waarborgen. Bij zijn vertrek uit Rome zater dagmorgen had de paus zijn bezoek aan Ierland als puur pastoraal be schreven. Aanleiding tot zijn bezoek was het feit, dat honderd jaar gele den in de befaamde Ierse bede vaartsplaats Knock de maagd Maria was verschenen. Hij verklaarde op de uitnodiging van de Ierse bis schoppen te zijn ingegaan, omdat hij graag uiting wilde geven aan zijn waardering en bewondex'ing voor de eeuwenoude trouw der Ieren aan - DEN HAAG, 29-9. De maximum prijzen voor huisbrandolie en diesel olie gaan met respektievelijk 1 cent (exclusief b.t.w.) en 1,2 cent (inclu sief b.t.w.) .per liter omhoog. De ver hoging gaat op maandag 1 oktober in. Dit heeft het ministerie van eco nomische zaken vrijdag bekend ge maakt. Ook de maximumprijzen van pe troleum gaan dan omhoog met 1,5 cent tot 2,7 cent per liter (inclusief b.t.w.) de hoogte van de verhoging is afhankelijk van de hoeveelheid die in één keer wordt gekocht. Stookolie wordt 10,60 gulden (exclu sief b.t.w.) per ton duurder, bij le vering per spoor of lichter en 13,20 gulden bij levering per tankauto. OIRSCHOT, 29-9. De pantseron- dersteuningscompagnie, gelegeid op de Generaal Majoor De Ruyter van Steveninckkazerne in Oirschot, heeft minister Scholten van defensie in een brief daadwerkelijke steun ge vraagd om dienstplichtigen na hun diensttijd zo snel mogelijk aan een baan te helpen. „Dit zal de betrokken dienstplichtigen meer zekerheid ge ven en het zal doorwerken op hun motivatie ten aanzien van de dienst plicht". Volgens de briefschrijvers blijkt dat veel dienstplichtigen de grootste moeite heben om na hun dienstplicht weer aan de slag te komen. De diensttijd heeft een negatieve in vloed op hun maatschappelijke loop baan. DEN HAAG, 29-9. Het totale bc- stahd .aan b(jen in ons land is terug gelopen tot ongeveer driekwart van het gemiddelde van de afgelopen jaren. Dat komt niet doordat de afgelo pen winter veel bijenvolken zijn doodgevroren, maar door de ongun stige nazomer van 1978 en het kou de voorjaar van 1979. Daardoor heb ben dc bijenvolken zich slecht ont wikkeld, leefden de bijen korter en waren zij vatbaarder voor enkele ziekten. Dit heeft minister Van der Stee (landbouw en visserij) geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid Van Rossum (SGP). De bewindsman tekent daarbij aan dat. onder bijen geen volkstellingen of steekproeven worden gehouden, zodat de schat ting van het aantal bijen in ons land slechts globaal is. geloof en kerk en voor hun missio naire inspanningen. De missionaire traditie der Ierse kerk gaat terug tot in de eerste eeuwen van onze jaar- lelling. Zo waren het ook Ierse mis sionarissen, die de kerk in Nederland vestigden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BENNEKOM. Een aantal Neder landse organisaties heeft in een te legram aan premier Botha van Zuid- Afrika „dank, en hulde" gebracht voor de „moed en de wijsheid om de bestaande wetgeving ter regeling van de verhoudingen tussen de vol keren van Zuid-Afrika te willen her zien". AMSTERDAM. Volgens 61 procent van de Nederlanders moet er een maximumloon komen. Dit is dc uit komst van een in augustus gehouden enquête van het Nipo. ROTTERDAM. De directie van Albatros-UKF dwingt met haar .on verantwoorde, harde opstelling" de stakers bij Albatros tot scherpere acties. Dat is de kern van het tele gram dat het actie-comite zondag avond heeft gestuurd aan de direc tie van UKF-Pernis. DEN HAAG. De werkloosheid is in september ten opzichte van de vorige maand gedaald met 5.500 tot 212.600 personen, zo blijkt uit de voorlopige tellingen van het ministerie van so ciale zaken. ROTTERDAM. Het personeel van Van Nelle in Rotterdam heeft tij dens de donderdagochténdvergade- ring het laatste cao-bod van de di- rektie unaniem verworpen. Er is be sloten tot volgende week donderdag te wachten op een beter bod, anders zullen er -akties volgen, aldus be stuurder P. Janssen van dé Indu striebond FNV. DEN HAAG. De donderdag door de regering uitgebrachte sektornota is een belangrijke bijdrage voor de komende diskussie over het sociaal- ekonomisch beleid. Dit zegt de Tweede-Kamerfraktie van het CDA in een eerste kommentaar op die no ta. ROTTERDAM. De Industriebond FNV heeft woedend gereageerd op hetingrijpen van de Shell-direktie donderdagmiddag in het stakings- konflikt, door een van de fabrieks- poorten van de raffinaderij in Pernis open te laten trekken. LEEUWARDEN. Het bestuur van de Algemene Vereniging van Jour nalisten (AVJ) staat niet achter de plannen van de Nederlandse Vere niging van Journalisten (NVJ) om akties te voeren in het dagbladbe drijf. Het AVJ-bestuur stelt dit in een telegram aan de Vereniging Ne derlandse Dagbladpers (werkgevers). UTRECHT. Tien huisartsen en arts-assistenten in opleiding tot huis arts in Zaamdam en Amsterdam heb ben in „Medisch Contact" gepleit voor een „verzachting" van de be staande verplichte pensioenregeling voor huisartsen. DEN HAAG. Naast de opluchting over het einde van de staking bij de de Shell-raffinaderij in Per nis is het nodig er op te wijzen dat de problematiek in deze zaak blijft liggen. Dit heeft minister Albe- da van sociale zaken in het radio programma TROS Aktua gezegd. HILVERSUM. De parlementaire televisierubriek van de Vara, „Haag- sche Kringen", verdwijnt definitief van 't scherm. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft hiertoe besloten, omdat de arbitrageprocedure in het conflict is mislukt. GRONINGEN. De acteur Rutger Hauer heeft 20.000 handtekeningen Academisch ziekenhuis Groningen ter overhandigd aan het bestuur van het ondersteuning van de aktie tegen de opnamestop van leukemie-patiënten in het ziekenhuis. Als gevolg van geldgebrek is een aantal bedden op de afdeling Leukemie (bloedziekten) „gesloten". HILVERSUM. Indien de Nederlan der de matiging één jaar zou kunnen doorzetten, zal dit een versterking van het proces naar een duidelijk la gere inflatie dan de omringende lan den en duidelijk lagere arbeidskosien dan de concurrerende landen tot ge volg hebben. DEN HAAG. De Nederlandse Do- venraad en de Nederlandse Vereni ging van Blinden en Slechtzienden krijgen elk een jaarlijkse subsidie van 50.000 gulden als bijdrage in de kosten van de landelijke bureaus van de organisaties. DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat de scheepswerf I.H.C. Verschure in Amsterdam zijn poorten zal moe ten sluiten. Uitstel van die beslis sing vindt minister Van Aardenne eigenlijk niet langer verantwoord. AMSTERDAM. In een woning aan de Willemstraat in Amsterdam heeft de politie vijf kilo heroïne gevonden. Dit werd vrijdag meegedeeld. In ver band met deze vondst is de bewoner van het pand, de 43-jarige D. K. aan gehouden. DEN HAAG. Binnenkort zal men in Nederland Hongaarse fietsen kun nen kopen, want een missie van de Hongaarse industrie is er in geslaagd een Nederlandse order voor de jaar lijkse levering van 25.000 fietsen in de wacht te slepen. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft bij de Argentijnse autoriteiten zijn bezorgdheid geuit over een nieu we wet die het mogelijk maakt ver misten, van wie geruime tijd niets is gehoord, officieel dood te verklaren. ZEIST. Dè PvdA-fraktie in de Tweede Kamer zal over tien dagen komen met voorstellen tot matiging van de hogere inkomens, die een miljard gulden vrij moeten maken. Dat geld móet worden gebruikt voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Fractievoorzitter Den Uyl heeft dat zaterdag aangekondigd op de PvdA- partyraad in Zeist. DEN HAAG, 29-9. De BEF geeft jaarlijks een samenvattende be schouwing over de ontwikkeling van bedrjjfsuitkomsten en financiële po sitie van landbouwbedrijven. De gemiddelde boerderij - een be drijf van 21,4 ha met een omvang van 160 Standaard Bedrijfs Eenhe den - had in 1977/1978 een ne gatief netto-overschot van f 23.400. Per ondernemer bedroeg de gemid delde arbeidsopbrengst f 22.500 of f 8,25 per uur. Per arbeidskracht per jaar werd 2685 uur gewerkt; op cie weidebedrijven 2800 uur en op de akkerbouwbedrijven 2200 uur. Het ondernerriersgezin, dat. tevens inkomen verkreeg uit de - in de kJs- ten opgenomen - vergoeding voor ar beid van gezinsleden en voor eigen vermogen alsmede van buiten het bedrijf, had een besteedbaar gezin - inkomen van f 46.100 waarvan f 11.600 werd bespaard. Gemiddeld werd per bedrijf f 40.000 geïnves teerd, waarvoor per saldo f 15.500 vreemd vermogen werd aangetrok ken. Akkerbouw Op grotere akkerbouwbedniven stegen de kosten per eenheid produkt in 1977/78 sterk als gevolg van lngo- PANAMASTAD. Zondag te mid dernacht is dc Amerikaanse vlag, die 76 jaar over dc Panamakanaalzonc gewapperd heeft gestreken. De re publiek Panama oefent nu dc soeve reiniteit over het grootste deel van do zone uit. Er zullen slechts zes strategische punten z(Jn die net lot het jaar 2.000 onder verantwoorde lijkheid van de V.S. bleven. ATHENE. Sinds dinsdag klagen de inwoners van de Griekse hoofdstad Athene over moeheid, brandende ogen en een moeilijke ademhaling. Dit vanwege een hardnekkige ver vuiling van de lucht door chemische dampen. BRUINISSE, 29-9. Op vrijdag 12 oktober zal liet nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank aan de Lange Ring 2 te Bruinissc, offieieel worden geopend door burgemeester T. C. Hekman. De opening vindt plaats om N.OO uur, waarna bezichtiging volgt van het nieuwe kantoor Daaraanvolgend is een feestelijke bijeenkomts gepro grammeerd in 't Durps'uus, waar een welkomstwoord zal worden gespro ken door de heer Jac. de Jonge, voorzitter van het bestuur. Andere sprekers Verdere sprekers zijn de heren T. C. Hekman, de heer R. Zijlstra, voor zitter van de Raad van Toezicht van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenlecnbank B.A. en de ne*?.- L. A. M. Elenbaas, voorzitter van het bestuur van de „Deltakring" van Rabobankcn. Tijdens deze bijeenkomst vindt ook een donatie plaats, waarna de voor zitter een dankwoord spreekt. Na dien volgt een koud buffet in ,,'t Durps'uus en in de avonduren (19.00- 21.00 uur), een receptie en „Open Huis" in het bankgebouw. ROTTERDAM. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in de ha ven van Rotterdam 145 miljoen ton goederen overgeslagen. Dit is ruim 12 ton meer dan in de eerste helft van vorig jaar. De stakingen maken deze gunstige ontwikkeling in de Rotterdamse haven echter ongedaan. DEN HAAG. Minister-president Van Agt zal alles in het werk stel len, opdat de Tweede-Kamerleden volgend jaar de begrotingen van de verschillende ministeries op Prins jesdag in hun bezit hebben. De be windsman heeft dat beloofd in een antwoord op schriftelijke vragen uit de kamer van D'66, P.v.d.A,, C.D.A. en V.V.D. re kg-opbrengsten en een stijging van de prijzen van produktiemidde- len met 8,7%. Omdat bovendien de opbrengstprijzen van consumptie- en pootaardappelen dit jaar veel la ger waren, liepen de bedrijfsuit komsten sterk terug. Het netto-over schot was zowel op de grotere als de kleinere akkerbouwbedrijven i 29000 negatief. Om de gezinsbestedingen te financieren moest daardoor warden onlspaard, en de investeringen liepen ten opzichte van de voorgaande ja ren met gunstige bedrijfsuitkomsten sterk terug. Weidebedrtfven Op de grotere weidebedrijven daalden de kosten per eenheid pro- dukt met 6,7als gevolg van de ia- gere krachtvoerprijs, de t.o.v. het droogtejaar 1976/77 ruimere gras- groei en de hogere melkproduklie per koe. Dit leverde een aanmeikelij- ke verbetering van het netto-ovcr- schot op van negatief f 38.300 to! ne gatief f 14.800 op de grotere, en van negatief f 36.700 tot negatief f 23 750 op de kleinere weidebedrijven. De besparingen namen daardoor sterk toe, nl. van f 5900 tot f 30.d00 op de grotere, en van f 2000 negatief tot f 8700 op de kleinere weidebe drijven. VLISSINGEN, 28-9. Vrijdagavond heeft een omstreeks 20-jarige jonge man de Finatabank in Vlissingen oe- roofd. De man stapte de bank bin nen bedreigde de twee aanwezige bankbedienden met een op een wa pen lijkend voorwerp en eiste geJd. Dat werd hem gegeven waarop de jongeman verdween. Het is niet be kend hoeveel geld de overvaller heeft meegenomen, maar dat moet volgens opgave van de Vlissingse po litie enkele duizenden guldens zijn. MAASTRICHT, 29-9. Een 50-ja- rige werknemer van een Maastrichi- bedrijf, die in de nacht van donder dag op vrijdag per ongeluk zijn rech- teronderarm .werd afgerukt door een transportband, is vrijdag in het St. Annadal-ziekenhuis in Maas- stricht geopereerd. Na een operatie van tien uur zijn chirurgen en. anesthesisten, erin. ge slaagd om de afgerukte onderarm aan te hechten. Daarbij werd ge bruik gemaakt van micro-chirurgi sche technieken die door chirurgen van het Annadal-ziekenhuis geregeld worden geoefend in het biomedisch centrum van de Rijksuniversiteit Limburg. HARDENBERG, 29-9. De 19-jarige J. W. uit Hardenberg heeft bekend dat hij op 6 september 's avonds de 30-jarige. mevrouw H. Reintz uit die zelfde gemeente heeft vermoord in het Vriezeveense bos het lijk werd daar: drie dagen later gevonden. De jongeman kneep volgens de politie de keel van de vrouw dicht toen zij vertelde de politie te zullen waar schuwen omdat hij haar had ver kracht. Tevoren had hij de vrouw, die lo pend onderweg was naar huis, op een landelijke weg' opgewacht, met geweld in de auto"geduwd en naar het bewuste bos gebracht. LIMMEN, 30-9. Bij een botsing tussen een personenauto en de trein Haarlem-Alkmaar op een niet be-, veiligde overweg in Limmen zijn zondagmiddag twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers, in zittenden van de auto, zijn de 42- jarige J. Bleeker en diens 12-jarige zoon W. C. Bleeker uit Beverwijk. Het wrak van de auto moest met een kraanwagen van het baanvak verwijderd worden. De trein, die be schadigd raakte, kreeg een vertra ging van bijna een uur, aldus de Ne derlandse Spoorwegen. Maandag 1 oktober Kerkwerve O.l.s. Prinses Irene, 20.00 uur, verga dering schoolraad. Brouwershaven Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Dinsdag 2 oktober Zierikzce „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwen café. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare kommissievergadering sport-, jeugd- en kulturele zaken. Renesse Dorpshuis: Bejaardengymnastiek; 18.30-19.15 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Filmvoorstelling „Er gebeurt helemaal niets" met aansluitend forumbespreking, 19.45 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis: Vergadering gemeen teraad; 20.00 uur. HAARLEM, 30-9. De 18-jarige Maarten Scheelings uit Haarlem is zondagmorgen dood in zijn woning aangetroffen nadat hij zaterdag be trokken was geweest bij een vecht partij tussen twee groepen jongeren in die stad. De politie van Haarlem heeft zondag de 22-jarige J. S. uit die plaats aangehouden, op verdenking van zware mishandeling de dood als gevolg hebbend. Dagelijks St. Lievensmonstertoren: Te beklim men van 10.00-17.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noord gouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Zierikzee Galerie Nobel. 13.00-18.00 uur. expo sitie. Elke 2e en 4e donderdag van de maand Schouwen-Duiveland Havcnplein 24, rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". 14.30 uur, bejaar- densoos. Woensdag 3 oktober Geref. kerk, 20.00 uur, vergadering Geref. vrouwenkontaktgroep, Burgh Hervormde kerk, 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, tentoonstelling „Leefbaarheid in kleine kernen". Dreischor Dorpshuis: Optreden vrouwengroep „Proloog" met programma „Afspie geling"; 20.00 uur. Donderdag 4 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Streekfederatie P.v.d.A., 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Burgh Hervormde kerk, 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, tentoonstelling „Leefbaarheid in kleine kernen". Vrijdag 5 oktober Bruinissc Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Ver.-gebouw: Afdeling Rode Kruis; 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober „Durps'uus", 10.00-17.00 uur, Dag van de Postzegel. Burgh-Haamstede Kamphuis „De Trek" (Duinweg 20), 10.00-16.00 uur, verkoop inventaris. Sirjansland Verkoping Vrouwenvereniging. 14.30 -17.00 uur en 19.00-21.30 uur. Dinsdag 9 oktober Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, lezing Vrouwenraad afd. Brouwershaven over „Moeder- en Kindzorg in Ke nya". Nieuwerkerk Kleuterschool. jaarlijkse school avond. (Verbeterde datumopgave) Donderdag 11 oktober Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw: Informa tiebijeenkomst over welzijnspanning; 19.30 uur. Vrijdag 12 oktober Bruinisse Rabobank, 14.00 uur, officiële ope ning. Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, zang avond. ,t Durps'uus, 21.00 uur, wijnavond. Zaterdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur, Regio naal Kongres D'66. onderwerp „Energie". Dinsdag 16 oktober Zierikzee ZWN-station, 13.00 ur, daarna Dorps huis Nieuwerkerk en Pleisterplaats Haamstede Graaf van Haamstede, 14.00 uur, le zing Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Westerschou wen Oosterland 13.00 uur, excursie Ned. Bond van Platelandsvrouwen afd. Duiveland Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, fraktie-vergade- ring PvdA. 19.30 uur. (01110) 2255 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertcnlies (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2