HET VUURWERKDRAMA SOVJET SOLDATEN OP CUBA Van der Klaauw sprak met Vance Presentje voor de paus Prijsstijging van woningen Wij Nederlanders gebruiken 450.000 postcodes. PTT Post helpt met adressenboekjes. Gratis op het postkantoor POSTCODE BLIK DOOR HET WERELD Sekretaris Landbouwschap stapt op ELEKTR0 LIEVENSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 september 1979 Nr. '22581 1 Over een paar duizend Russische soldaten op Cuba ontwikkelt zich een gespannen sfeer tussen Rusland en de VS. Niet erg begrijpelijk - er is geen sprake van dat zich zoiets hèr- haalt als de befaamde krisis over Sovjet-raketten waarmee zo pittige ruzie ontstond dat al inderdaad een, grote oorlog dreigde die de Russen slechts konden voorkomen door te buigen voor de eisen van president Kennedy. Nu gaat het om een paar duizend man die men nauwelijks als een echte bedreiging kan opvatten. Dat is geen legermacht die even de V.S. zou kunnen bezetten of zelfs maar bedreigen zoals de raketten destijds. En minister Vance, die wel degelijk de Russische ambassadeur op het matje riep over deze zaak, onthulde tezelfdertijd dat die troepen er al vele jaren zijn. Zonder dat iemand zich erover opwond. Waarom dan n,u wel? Daarover zijn vele opvat tingen. Het is bijvoorbeeld wel opvallend dat de drukte over de Sovjet-solda ten precies samenviel met de top- konferentie van de ongebonden lan den in de Cubaanse hoofdstad Ha vana. Daar probeerde Castro de groep van landen die los willen blijven staan van de twee grote machts blokken een beetje naar het Russi sche blok te loodsen. Eigen opinie? Hij geneerde zich daarbij niet de Russen te loven als vrienden van hemzelf en eigenlijk alle ontwikke lingslanden. Dat klinkt aardig maar als de spreker Russissche troepen achter zich heeft staan kan men er wel aan twijfelen of hij zijn eigen opinie uitspreekt of met de stem van zijn meester moet spreken. De troepenonthulling komt mooi op tyd om de staatshoofden van het slag Tito te helpen Castro's opzet te on dermijnen. Een andere theorie waarom die kleine troepenmacht zo plotseling aan de orde komt is dat degenen die president Carters kansen om een tweede ambtstermijn te veroveren aan de stembus willen verzieken met de onthulling kwamen. Veiligheid V.S. In de eerste plaats wordt hij afge schilderd als iemand die onvoldoen de denkt aan de veiligheid van de V.S. waar Cuba emotioneel een grote rol speelt, die kommunist net NEW YORK. 27-9. Minister Van der Klaauw heeft in New York, en Marge van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, met zijn Amerikaanse kollega Cyrus Vance o.a: gesproken over de modernise ring van tactische kernwapens van de NAVO-troepen in West-Europa, en over een derde ronde van de Amrikaans-Russische onderhande lingen over beperking van de stra tegische bewapening van beide lan den (SALT III). DUBLIN, 27-9. De regering van Ierland heeft onthuld wat zij paus Johannes Paulus II op zijn aan staande bezoek als geschenk aan biedt: een uitermate fraaie gemij terde Sint Patrick - Ierlands pa troonheilige - in zilver. De Rooms-Katholieke hiërarchie zal de paus een glas-in-lood-raam naar een ontwerp van wijlen Evie Hone aanbiden. Veel werk van deze berust in partikuliere koüekties in Groot-Brittannië. over de grens. Boxiendien zou de onthulling prima van pas komen om te voorkomen dat de SALT-2-over- eenkomst wordt geratificeerd door het Amerikaanse parlement. Rede nering: als dc. Russen jaren lang troepen op Cuba kunnen stationeren zonder dat de inlichtingendiensten het merken, hoe houden de V.S. dan in de gaten of de Sovjet-Unie niet grootscheeps op eigen grondgebied de bepalingen van het verdrag schendt en bijvoorbeeld meer kern raketten opstelt dan het verdrag toestaat Het verzet tegen dit akkoord was een beetje verzwakt na een aantal reizen van senatoren naar Moskou. DEN IIAAG. 27-9. De sekretaris van het Landbouwschap, ir. II. H. Smeenk (83) legt op 1 oktober z(jn funktie neer. Hjj wordt op die datum opgevolgd door de huidige plaatsver vangend sekretaris, drs. M. L. de Heer (50). Ir. Smeenk neemt donder dagmiddag na een meer dan dertig jarige carriëre btf het Landbouw schap afscheid, aldus heeft het schap donderdag meegedeeld. Ir. Smeenk trad in 1946 als sekre taris van de Akkerbouwcommissie (nu: hoofdafdeling akkerbouw) in dienst bij de Stichting voor de landbouw, de voorloper van het Landbouwschap. Sinds 1966 was hij algemeen sekretaris. Hij blijft aan het schap verbonden ais adviseur in algemene dienst. De komende man werkt sinds 1961, toen hij werd aangetrokken als medewerker van de sociaal-eco nomische afdeling (EG-aangelegen- heden), bij het Landbouwschap. Hij kreeg in 1967 de leiding over deze afdeling en is sinds 1972 plaats vervangend algemeen sekretaris. SCHEVENINGEN, 27-9. De voort durende stijging van de prijs voor woningen kan tot staan worden ge bracht en het tekort aan betaalbare woningen kan worden opgelost, in dien een goede samenwerking tot stand wordt gebracht tussen de ze ven partijen, die bij de woningbouw betrokken zjjh/Dit zijn de overheid (rijk, provincie en gemeente), de architect, het toeleveringsbedrijf, de financier, de inspraakgroep en de prjoektontwikkelaar. Dit alles onder leiding van de laatste, omdat deze niet op het terrein van de overige zes komt. Dit heeft in Sheveningen drs. J. Poot, president-direkteur van de projektontwikkelingsgroep Pan Eu rohome Holding, verklaard op een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze onderne ming. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Fran- cois-Poncet heeft er bij Israël en de Palestijnen op aangedrongen een dialoog te beginnen. Hij zei dat de tijd daarvoor rijp was. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken wil in een „breed opgezet" vredesplan voor Libanon, waaraan de Verenig de Staten werken, van „alle oorlog voerende partijen" ook Israël en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO betrekken. PARIJS. De V.S. zullen op 31 ok tober de invoersubsidie op olie af schaffen. Dat is bekendgemaakt op de vergadering van ministers van energie van dc zeven belangrijkste Westerse industrielanden in Parijs. BAHREIN. Saoedi-Arabië heeft de periode gedurende welke zijn produktie van ruwe olie met maxi maal één miljoen vaten per dag mag worden vergroot met drie maanden verlengd. Dit heeft het of ficiële persbureau van Saoedi-Ara bië meegedeeld. SANTO DOMINGO. Luitenant- generaal Rafael Adriano Valdes Hi- lario, minister van defensie van de Dominicaanse republiek, heeft mee gedeeld dat men een komplot heeft ontdekt van tien man - zeven offi cieren en ex-officieren en drie bur gers - om de regering van presi dent Antonio Guzman omver te werpen. Acht van de tien zijn in middels gearresteerd. NEW YORK. Hodding Carter, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie Van buitenlandse zaken, heeft in New York meegedeeld dat de Vietnamese tropen in Cambodja - rond 200.000 man - een groot of fensief zijn begonnen om de guerril la-eenheden van de Rode Khmer uit te schakelen. CANBERRA. De Australische mi nister van de basisindustrie, lan Sinclair, is afgetreden nadat eerder op de dag een rapport was versche nen, waarin hij werd beschuldigd van falsificeren van dokumenten van bedrijven van de familie Sin clair, waarmee grote bedragen ge moeid zouden zijn. ROME. Een vooraanstaand Ita liaans poitikus heeft gezegd dat zijn land de PLO eenzijdig zou moeten erkennen als de andere lid-staten van de EEG daar niet voor zouden voelen. BONN. De taxichauffeurs van Bonn mogen niet. met een korte broek achter het stuur gaan zitten, besliste woepsdag een Westduitse rechter Van Beroek. ISTANBUL. In Istanbul zijn vier personen gedood en acht gewond bij twee aanslagen op café's, zo heeft de politie bekendgemaakt. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 29 SEPTEMBER NED. 1: De jeugdige televisiekij kers kunnen de volgende program ma's verwachten Kocka, het konijn met de geruite oren en De film van ome Willem. Daarna het goochel- programma Een wereld vol trucs en de natuurfilm De Schotse Hooglan den. In Captain Caveman wordt het verwarrende verhaal van het dode- mansrif verteld, terwijl in Popkrant aandacht wordt besteed aan de standaard-elpee, de nieuwe Neder landse hits en ontwikkelingen in de ivereld van de popmuziek. Het avondprogramma vangt aan met een slapstickfilm Laurel en Hardy in zaken: De geluidsbarrière is de titel van de zevende aflevering uit de serie De geschiedenis van de luchtvaart. In deze editie komt de periode vlak na de Tweede Wereld oorlog aan de orde, toen de lucht vaart een snelle en spektakulaire ontwikkeling doormaakte. In de daaropvolgende aflevering van Love Boat richt de aandacht zicy tot Su- zarma Wells, een voormalige ser- veerster die zich dankzij een erfe nis tot de meer fortuinlijken kan rekenen, maar die tevens twijfelt aan de oprechte liefde van haar vriendjes. De sfeerfilm Mens en trein wordt gevolgd door het vier luik, Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwamring, van Heere Heeresma. In de hoofdrollen zijn onder meer de volgende spelers te zienJohnny Krgaykamp, Hugo Metsers, Pleiini Touw en Rijk de Gooyer. NED. 2: Ferry Maat opent de-uit zending met de presentatie van de disco-show De Tros top 50: Vervol gens Afscheid van een zoemer een door Ron Brandsteder waar het zo merse seizoen wordt uitgewuifd door Boney M„André van Duin, Pussycat de Dolly Dots, Dr. Hook, Julio Iglesias. Voorts het vierde en laatste deel van Pearl. Doug North heeft de verrassingsaanval niet overleefd, tot het grote verdriet van zijn ouders. Dokter Lang raakt door de schokkende taferelen dermate geëmotioneerd, dat ze Cal Lanford opzoekt en hem haar liefde ver klaart. Minder rooskleurig ziet het er uit voor Jason en Midge eerstge noemde stort zich met succes en daarom niet minder krampachtig op zijn carrière, terwijl zijn vrouw zich meer en meer overgeeft aan diverse twijfelachtige genoegens. Aktua tv besluit de uitzending. ZATERDAG 29 SEPTEMBER NED. 1: 10.45 Teleac13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Kocka, het konijn; 15.39 De film van Ome Willem16.10 Wereld vol trucs; 16.30 De Schotse Hooglanden; 17.00 Captain Caveman; 17.10 Pop krant; 18.00 Nieuws voor doven; 13.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Laurel en Hardy Advertentie Gebruik 'm goed. in zaken; 19.19 De geschiedenis van de luchtvaart; 20.06 Love boat; 20.53 Mens en trein; 21.37 Journaal; 21.55 Film thuis: zwaarmoedige verhalen; 23.25 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De TROS Top 50; 20.00 Journaal; 20.27 Afscheid van een zomer; 21.20 Pearl22.30 Aktua tv; 23.25 Nieuws. ZONDAG 30 SEPTEMBER NEDJ; De zesde en laatste Ves per wordt in de namiddag voorafge gaan door een rechtstreekse repor tage van het bezoek van Paus Jo hannes Pauhis II aan de Maria be devaartplaats Knock in Ierland. De avond begint met het Zweedse mu ziekprogramma Zo maar luisteren naar Bach, gevolgd door Niki, Ma ma en Kung Fu. Dit is de titel van een natuurfilm over de chimpan seefamilie van het Arnhemse Bur gers Dierenpark, waarin de pro grammamakers aantonen dat deze mensapen ook in gevangenschap getuigen van intelligentie en sociaal gedrag. Na de Italiaanse verfilming van De Meeuw en de door Croiset gedramatiseerde autobiografie van de NCRV brengt de omroep nu de Drie zusters op het scherm in de uitvoering van het Amsterdams Pu- bliekstheater. De drie hoofdperso nen zijn de generaalsdochters Olga, Mas ja en Irirta. Zij wonen in een plattelandsdorp en houden zich on ledig met overpeinzingen over Mos kou, waar ze geboren en getogen zijn. De komst van een regiment soldaten blaast hun leven even nieuwe hoop in, maar zodra deze vertrokken zijn wordt' het pijnlijk duidelijk dat er niets anders op zicht dan dat de drie gezusters hun leven weer helemaal banaf het be gin moeten opbouwen. In - Ander Nieuws wordt aandacht besteed aan verleden, heden en toekomst van het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat zeveytïg jaar geleden werd opgericht. NED. 2: Studio Sport 1 en Sesam straat worden gevolgd door de En gelse dokumentaire De kunst, van dé Hausa's, deze vorvien een van de grootste bevolkingsgroepn uit het zuiden van de Sahara en zij onder scheiden zich door' hunt veelzijdige kunstnijverheid. In Intermezzo wordt Strawinsky's Scherzo fantas- tique ten gehore gebracht, waarna de uitzending wordt voortgezet met Studio Sport 2 en Vijf minuten be denktijd. De VpRO-uitzending be gint met het slot van de serie Mo dern leven. Gerda en John zijn apart gaan wonen. Ongelukkiger wijs blijkt het om financiële rede nen noodzakelijk om officieel le scheiden met alle emotionele gevol gen vandien. Voorts Monty Pythons flying circus gevolgd door Hollands spoor, het konltakt met de rugge- graat van het. vaderland, de resi dentie. Het laatste nieuws wordt ge volgd door een samenvattende re portage van het bezoek dat de pans aan Ierland bracht. ZONDAG 30 SEPTEMBER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws voor doven; 14.15 Be zoek van de paus aan Ierland; 17.00 Vesper; 17.30 Wilde ganzen; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Zo maar hiisie- ren naar Bach19.30 Niki, Mama en Kung Fu; 20.15 Drie zusters22.35 Anfder nieuws; 23.15 Nieuws. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 16.00 Opn school Tijd; 18.00 Nieuws; 18.05 Studio Sport; 18.30 Sesam straat; 18.45 De kunst van de Hau sa's; 19.05 Intermezzo19.20 Studio Sport; 20.30 Vijf minuten bedenk tijd; 20.35 Nieuivs; 20.40 Modern leven; 21.40 Monty Python's Flying circus; 22.20 Hollands spoor; 23.00 Nieuws; 23.05 De paus in Ierland. MAANDAG 1 OKTOBER NED. 1: De jeugd komt. vanavond het eerst aan bod met het teken- filmpje Staaltje de locomotief. Daarna De herten van Rhum een Engelse natuurfilm over een kudde van 300 herten op het eiland Rhum. De opening van het mini-voetbal seizoen wordt ingeluid door de wed strijd Oost-Nederland tegen All Stars, waarna de NCRV de uitzen- Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. Zaterdag 29 september, 20.27 'uur, Nedrland 2: Afscheid van een zo mer, een programma waarin de zo mer wordt uitgewuifd door diverse artiesten. De foto toont de groep Pussycat. ding voortzet met The Streets of San Francisco. Steve is bij een vriendin op bezoek en kijkt naar een televisieprogramma over Rodeo. Op een gegeven moment is er sprake van een fataal ongeluk, maar later op de avond komt Mike vertellen hoe de vork in de steel zit. Het journaal wordt gevolgd door Slich ting Socutera en door Chantage een Canadees televisiespel over een mi nister die na een levensgevaarlijke aanrijding veroorzaakt le hebben doorrijdt. Een journalist is van het voorval getuige. Bang om groter re groeien is cle titel van een film over een meisje dat leed aan annorexia nervosa een excessief gebrek aan eeliust veroorzaakt door psychische spanningen. NED. 2: Ook op deze zender aller eerst een tekenfilm voor cle jongere kijkers onder de titel Doctor Snugg les. Ad Visser presenteert vervol gens AVRO's Toppop gevolgd door de eerste aflevering uil de zesdelige serie Maria Speermalie gebaseerd op de gelijknamige roman van Her- inan Teirlinck. Terwijl ze wat stoeit tussen de dennebomen is Maria ge tuige van de dood van haar moeder. Na de begrafenis trekt haar vader zich terug en wordt Maria elders ondergebracht. Wanneer ze haar vader een tijd later weer ziet, blijkt deze zowel fysiek als mentaal ge heel van de kaart te zijn. Daarna muzikale hartewensen waarin de verzoeken worden gerealiseerd door Lee Towers, Lenny Kuhr, Albert West. Francis Goya en Letty de Jong. Tot slot Televizier magazine en de eerst klas uit de AVRO's aca demie: assertiviteit getiteld Ik wil. MAANDAG 1 OKTOBER NED. 1: 10.00 Schooltelevisie 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Kortweg 18.55 Nieuws: 18.59 Staaltjede lo comotief: 19.05 De herten van Rhum; 19.50 Minivoetbal20.40 The streets of San Francisco; 21.37 Jour naal: 21.55 Stichting Socutera; 22.05 Chantage; 22.50 Bang om groter te groeien; 23.30 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Maria Speer malie: 21.30 Muzikale hartewensen; 22.30 Televizier magazine; 23.15 AVRO Academie: 23.35 Nieuws. 54 .v. V-. „Hebt u het vuurwerk gezien?" „Allicht. Maar er gebeurde niks. En toen het afgelopen was, ben ik teruggelopen naar mijn wagen. Pas toen, even voor ik instapte, hooi'dc ik van terugkomende mensen, dat er een' ongeluk was gebeurd. Ik bleef toen nog enkele minuten en tenslot te hooide ik, dat er een vrouw was neergeschoten. Midden tussen de mensen. De volgende avond las ik in de krant, dat Nittel was neerge schoten, tijdens het vuurwerk. Op het feestterrein in Dorringen. Zo doende begon ik iets van de samen hang te begrijpen. Dat er meer men sen zo'n briefje zouden hebben ont vangen, kwam niet bij me op. Enkel de gedachte: de moordenaar heeft me opzettelijk naar Dorringen, naar dat vuurwerk gelokt in de hoop op deze manier mij er de schuld van kunnende geven. Ik had immers in dertijd wal met haar gehad cn ze chanteerde me daarna, niet? Reden genoeg om 'm te knijpen. En hele maal, toen u me daarna bezocht. Daarom verzweeg ik, dat ik naar Dorringen ben gereden." Boelaan keek de man nadenkend aan. „U bezit geen wapen, al of niet mei vergunning?" De man lachte even. „Wat moet ik ermee doen? Ik kijk wel Uit. Enne, wat Nittel betreft, ik.had een gloei ende hekel aan haar, maar om naar de andere wereld te helpen Nee. Kvintig jaar bajes zou het resultaat geweest zijn en dat heb ik toch wer kelijk niet voor haar over. Hoewel het voor heel wat mensen een be vrijdend bericht zal zijn geweest." „Waarom voor hcol wat mensen?" Hij lachte grimmig. „Dacht u. dat ze enkel mij chanteerde? Ze deed het ongetwijfeld meerdei-en. Ik weet toch, dat ze het Ruud en Bram ook geprobeerd hebben? En Joost mag weten wie nog meer." Een goed uur later nam Boelaan met een stevige handdruk afscheid van Verhoen, „Als u werkelijk niets anders gedaan hebt dan uit nieuws gierigheid naar het vuurwerk kij ken, hebt u van ons niets meer te vrezen. Dat verzeker ik u. Maar o wee, meneer Verhoen, als u ons vandaag weer een verhaaltje op de mouw heeft gespeld. Dan spaar ik u zeker niet meer!" Dc man zei tenslotte op de stoep: „Zal ik u eens een tip geven, me neer? U staart zich waarschijnlijk blind op een man, hetgeen uit de aard der zaak voor de hand ligt. dat wel. Maar waarom zou een vrouw het niet gedaan kunnen hebben? Bijvoorbeeld dc echtgenote van een van Nittels slachtoffers? Neem aan, dat mevrouw X er achter komt. dat haar man uitgezogen wordt dooreen chanteuse Die mogelijkheid be staat immers ook?" De rechercheur knikte nadenkend. „U zegt, dat uw vrouw wantrou wend is en jaloers. Neem aan. dat zij er acher kwam, dat Nittel u langzaam ruïneerde, zou zij in staat zijn om het te doen?" „Nou, niet met een revolver. Bij mijn weten kan ze er helemaal niet mee omgaan. Maar een mes, in een vlaag van woede.ik sta dan zeker niet voor haar in. Vast niet!" 21. Als Boelann terug is in Dorringen, wijst de dorpsklok hall zes. Hij pas seert het politiebureau en ziet, dat boven in dc recherchekamers alles donker is. Morgen is het zondag, denkt hij. Het is voor dit weekeind mooi genoeg geweest. Hij gaat naar zijn kosthuis om te eten. neemt een bad en kleedt zich opniuw aan. Zich verder verheugende op een rustige avond. De buurman komt tegen Door F. VAN FALCKENOORT .achten binnenwippen. Men voelt wel wat voor cn kaartje leggen en Jaap wordt als vierde man uitgeno digd mee te doen. Zo verloopt de avond prettig. Er is wat te dr:nken. Jaap denkt: ik hoef toch niet meer te rijden, dus neem ik een borreltje op dc goede afloop. Terugkijkend op wat ik van de week allemaal gedaan heb. Dan is t zeker wel verdiend. Op de terzijde gestelde vragen of er al schot zit in het onderzoek naar de moord op dal meisje-Stoolberg, antwoordt hij enkel: „We zijn er met z'n allen aan bozig, maar het gbal "niet snel." Voor het overige wordt er gekaart. Jaap wint zowaar een paar gulden. En het is al een eind na middernacht, als hij met een zwaar hoofd naar zij kamer gaat en in bed stapt. 'De volgende morgen wordt hij wakker, als men op zijn deur bonst: „Meneer! Telefoon! Politiebureau voor u aan de lijn!" Op zichzelf is dat niets bijzonders, want het is vaker gebeurd, dat men hem op de onmogelijkste tijdstippen belt: 's nachts, 's morgens vroeg. Maar op zondagmorgen half acht dat is wel heel eigenaardig. Terwijl hij overeind komt, ervaart hij. ik heb koppijn. Teveel gedronken en te -laat naar bed gegaan. Maar hij is binnen tien sekonden beneden en meldt zich via de microfoon. Het is zijn chef. „Kun je hierheen komen? De ouders van Grada Alsting in llellendoorn hebben gebeld. Ze zijn ongerust. Grada heeft een lang weekeind en zou zaterdag in de loop van de middag komen. Maar zo is niet komen opdagen en heeft ook niets van zich laten horen. I)e tele foon in haar flat wordt niet opge nomen." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7