voor al uw drukwerk lo I Z1ERICK Scouting Westerschouwen gaat inventaris „De Trek" verkopen Vijfhonderdduizend gulden nodig voor aanleg van woonwagenkamp Dirksland B.V. Drukkerij Lakenman Ochtman SI LENING 1979 PER 1385/1939 Veel Jan Paultjes Succesvol vissen op mosselzaad in de Zeeuwse wateren 4 taveerne Vanaf heden kunt u reserveren voor uw bruiloft - receptie en partijen in een sfeervolle omgeving bij openhaardvuur STAAT DER NEDERLANDEN j: Oud Voor 80 jaar ONZE PUZZELRUBRIEK Flitsen uit het buitenland liUKGU-UAAAJLSTEDE, 28-9. De Stichting Scouting Westerschouwen gaat per oktober het eigen gebouw „We est Paraat", aap de Zandstraat, in ge bruik nemen en dus het bouten klubhuis „De Trek" aan de Duinweg ver laten. De inventaris van dat kamphuis wordt verkocht, waartoe op zaterdag 6 oktober een verkoopdag wordt gehouden. Bij die inboedel behoren onder andere stapelbedden, één-persoons- bedclen, matrassen, dekens, tafels en stoelen. 1-Iet houten kamphuis „De Trek" werd na de ramp in 1953 aan de ge- Zeeland houdt zijn zwervende panter GOES27-9. Zeeland kan de jacht op zijn panter weer heropenen. Het dier veroorzaakte enkele weken ge leden nogal wat consternatie door zijn verschijning in het recreatiege bied De Schotsman Ruiterplaat op Noord-Beveland aan het Vecrse Meer. Uitgebreide zoekakties lever den (oen echter niets op en het zoe- ken door onder meer de groep veld politie van de rijkspolitie in Zeeland werd gestaakt. Deze week dook de panter weer op, maar nu op Zuid-Beveland in Wolphaartsdijk, waar hij door een boer en later door diens vrouw werd gezien op het land. Het dier moet het Veerse Meer zijn overge zwommen want zeilers hebben hem ook al gezien op een van de re crea tie-eilanden in het meer, de haring vreter. Woensdag kwam een inwoonster uit Lewedorp nab\i Goes tijdens het uitlaten van haar hond oog in oog met dc panter te staan. „Een prachtbeest was het", vertelt me vrouw D. C. Driedijk. Hij zat aan cle overkant van de sloot waarlangs ik liep in de zon. Hij glansde prach tig en zag er heel gezond uit. Eerst dacht ik dat het een uit zijn krach ten gegroeide reuzekater wasom dat je hier toch geen panter ver wacht, maar toen ik hoorde dat er in Zeeland een panier gesignaleerd was, heb ik meteen de politie ge beld" Volgens de politie van Goes is hel onbegonnen werk om in een derge lijk uitgebreid gebied als Zuid-Be veland naar het dier te gaan zoeken. De recreatieterreinen zijn nu alle maal verlaten en het dier vindt eten genoeg, want er loopt hier heel wat wild rond. Natuurlijk wordt er naar de panter uitgekeken, maar echte zoekakties leveren pas wat op als de eerste sneeuw is gevallen, dan verraadt het dier zichzelf, aldus de Goese politie. meentc Haamstede geschonken. Op haar beurt gaf dc gemeente het in huur aan de Padvindsters, die er vele jaren, gebruik van maakten. Om de kosten te dekken werd het onderkomen 's zomers verhuurd aan allerlei jeugdgroepen, die meestal in het gebouw, maar ook vaak in ten ten, overnachtten. De laatste jaren werd „De Arek" gehuurd door dc Stichting Scouting Westerschouwen, die het gebruikte voor klubwerk voor meisjes en jon gens van deze groep. Ook deze stichting verhuurde 's zomers aan jeugdgroepen. Zeker tweeduizend jongeren waren er te gast en ver maakten zich uitstekend in de mooie omgeving. Per oktober is dat alles voorby. De padvinders gaan naar hun eigen gebouw, terwijl dc gemeente, om al lerlei redenen, genoodzaakt is het gebouwtje te slopen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De commissie die adviseert over vernieuwing van het basisonderwijs heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen aangeraden alle kleuter- en lagere scholen de kans te geven als kop pels extra werk te maken van de nieuwe basisschool. De koppels kunnen er wat hulp en geld voor krijgen. UTRECHT. In een brief aan premier Van Agt hebben de bestu ren van de academische ziekenhui zen er zich over beklaagd, dat de „de afgelopen twee jaar in toene mende mate in een beleidsvacuüm terecht zijn gekomen". Hun brièf komt er op neer, dat er met minis ter Pais (onderwijs en wetenschap pen) eigenlijk niet te praten valt. DEN HAAG. Gemeenten kunnen veel geld besparen, soms tot vele tonnen toe, door te besparen op bun eigen energieverbruik. Dit wordt de gemeentebesturen voorgehouden in een brochure van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarin uit een wordt gezet hoe de gemeenten energie kunnen besparen en hoe zy hun inwoners kunnen aanzetten tot energiebesparing. DIRKSLAND, 28-9. Niet alleen in Zeeland of op Schouwen-Duiveland heeft men zorgen met de vestiging voor woonwagenbewoners of liever met het inrichten van kampen voor deze mobiele bevolking ook op Goe- ree-Overflakkee weet men ervan. In de gemeente Dirksland staan de woonwagens aan de Oost Haven- dijk. B. en w. van die gemeente vragen nu aan de raad een krediet van een half miljoen gulden voor de aanleg van een woonwagenkamp .aan de Eerste Stoofweg en b. en w. willen haast achter de zaak zeiten, teneinde de woonwagenbewoners uit hun huidige bizarre situatie te redden. Er liggen echter nog wat voetangels én klemmen betreffende de bereikbaarheid van het nieuwe kamp en de daarvoor nodige veran dering in de wegtraeering. Advertentie havenplein zierikzee 01110-5122 Z1ER1CK need en sfeervol n het hart van zienkzee Uw gastheer Paul de Vos De zaak slaal geheel lol uwer beschikking Blinde doctor TOKIO, 27-9. Japan heeft donder dag zijn eerste blinde doctor gekre gen. Met behulp vuiy zijn gezin slaagde de 48-jarige acupuncturist Eiltsji Nagao Er IIn doctor in cle medicijnen te worden. Dit heeft de universiteit van Tokio bekendge maakt. Nagao schreef z\jn proefschrift in braille, wat zijn vrouw omzette in gewoon schrift. Het onderwerp was de bloedsomloop en zijn verhouding tot acupunctuur. Nagao verklaarde dat hij zijn proefsschrift tien keer had moeten hersbehrijven. Zodoende kwam hel huishouden in gedrang, maar zijn kinderen hadden dit opgevangen. Voorts lei hij dal hij hoopte door zyn prestatie andere blinde studen ten te stimuleren. WASHINGTON. Hoewel nog geen van ebiden zijn kandidatuur officieel heeft gesteld, zijn president Jimmy Carter en senator Ted Kennedy al druk doende de degens te kruisen in de strijd om de demokratischè kan didatuur voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen van november volgend jaar. WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft een kommis sie in het leven geroepen die hem moet adviseren over een oplossing van de kwestie van de aanwezigheid van Russische troepen op Cuba. Vooriztter van de kommissie is oud minister van defensie Clark Clif ford. Dit is donderdag in Washing ton vernomen uit welingelichte bron nen. MANILLA. President Marcos van de Filipijnen heeft donderdag amnes tie afgekondigd voor 1602 politieke gevangenen, van wie de meesten we gens ondermijnende aktiviteiten ge vangen zitten. Het ministerie van defensie zei dat deze maatregel be doeld was als stap naar grotere na tionale eenheid. CAPRI. De Britse variëté-arüeste Gracie Fields, is donderdagmorgen zeer onverwachts in haar huis op het Italiaanse Capri gestorven. Zij is 81 jaar geworden. LONDEN. Britse vissers hebben de regering gevraagd de jacht op jonge zeehonden weer toe te staan. Zij zijn. bezorgd over de nadelige in vloed van de zeehonden op de vis stand. Dit is donderdag in LonÖ\n vernomen. Advertentie 'Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee Telefoon 01110-2255 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BORNE. Nederland krijgt volgend jaar (van 24 tot cn met 30 maart) een zogeheten Encrgicbcurs. Het gaat volgens dc organisatoren, waar- ondre dc Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) om een Europese primeur, want nog nooit is op zo'n grote schaal infor matie verstrekt over alles wat met energie heeft te maken. DEN HAAG. Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil het aantal BB-kringen van de organisatie Be scherming Bevolking terug brengen van thans 46 tot ongeveer 28. Hij heeft de Tweede Kamer meegedeeld dc verkleining van het aantal krin gen spoedig te willen realiseren. Het aantal noodwacthers zal worden te ruggebracht tot ongeveer 50.000 man. DEN HAAG. Koerdische studenten in het buitenland hebben een beroep gedaan op internationale organiisa- ties zich tc bekommeren over het lot van hun volksgenoten uit Iran. Vol gens de voorzitter van dc Koerdi sche studentenbeweging in het bui tenland. Fuad Mohammed Hussein, verslechterd de situatie in het Traan- .e Kne.rdirtan de laatslo lijd vait <lng tot dag. MM bedrag opén bedrag koers de koers wordt ria de inschrijving op 2 oktober 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 november aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 november 1985 af Vervroegde.aflossing is niet toegestaan inschrijving 2 oktober a.s. van 9 tol 15 uur via banken en commissionairs storting 1 november 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DUBLIN, 27-0. Veel Ierse vrou wen die dezer dagen een kind krij gen laten het als het een jongetje is John Paul dopen, tor ere van paus Johannes Paulus II die op bezoek jcomt. Er zijn daarnaast ook Ierse vrou- w endie voor hun nieuwe zoontje de eigenlijke voornaam van de paus, Karol, kiezen. Pe inosselarij j' geneesmiddel MOSKOU, 27-9De Tibeta- neh van vijfduizend jaar gele- de>7. haddeh een bestrijdings- middel voor de gewone ver- l' koudheid, berichtte woensdag i' het Sowjetrussische persbu- i' reau Tass. Russische geleerden die ou~ f de verhandelingen van Tibe- iaanse artsen bestudeerden, I zijn er achter gekomen dat i dezen een of andere soort efe- i drine - een middel dal ook ,1 vandaag nog wor.dt gébruikt f bij de behandeling van. v$r- koudheden - hadden gewon nen uit de plant Ma-Hoean, aldus het persbureau.. De geleerden uit O elan O ede tussen de grens van Sowjel- t Mongolië, hebben een beroep gedaan op Oriëntalisten, schei- t kundigen, taalgeleerden en biologen de oude Tibetaanse recepten te proberen té ontcij feren. Z1ERIKZEE/BRUIN1SSE, 26-9. Dc twéé eerste dagen van deze weck, 24 en 25 september, zyn door de Zeèuwse raósselvissersvloot benut óm intensief op mosselzaad te vis sen. Deze vissery is zeer succesrijk geweest. Het was bekend, dat „bijna over al" in Zeeland, zaad was gevallen en daarom werd tamelijk verspreid ge vist. CHICAGO. De Koninklijke Shell- groep heeft de leveranties van ruwe olie aan, derden beperkt, in verband met een.vermindering van haar voor raden en een ontoereikende aanvoer van ruwe olie. De vissers uit Yerseke hadden al thans zeker maandagmorgen, even als de meeste schepen uit Zierikzee, de Yersekse Bank uitgekozen als vis- plaats, maar toen bekend werd dat ook een uitgestrekte zaadbank voor kwam, in dat deel van de Ooster- schlde, dat op de kaart staat als „Vuylbaard", (de Noordbevelandse oever van de Oosterschelde) trokken velen ook daar naar toe. Ook het Volkerak was bij velen in trek en het is in geen tientallen jaren voor gekomen, dat men zoveel mogelijk heden had, om in Zeeland naar mos selzaad te vissen. Ieder kwam dus goed aan zijn trekken en de gereed liggende percelen konden, gedeelte lijk van mosselzaad worden voor zien. Op 8 en 9 en 22 en 23 oktober zal opnieuw vergunning worden gege ven om op het Zeeuwse mosselzaad te vissen. CAGLIARI (Sardinië) - ROME. Sardinische ontvoerders hebben in de nacht van woensdag op donder dag de 15-jarige dochter van de Mi lanese industrieel Oinque vrijgelaten. De politie vond haar ten noorden van Nuoro in het kreupelhout. Ze was in goede gezondheid. KOEWEIT. Koeweit heeft woens- dagecn Sjiietén-leider cn alle leden van zijn familie naar Iran uitgewe zen op beschuldiging van aktiviteit tegen de regering in strijd met de betten van het land. Dit hebben twee toonaangevende bladen in Koe weit donderdag bekendgemaakt. SALISBURY. Strijdkrachten van Zimbabwe-Rhodesië hebben donder dag een aanval uitgevoerd in het buurland Mozambique, om installa ties te treffen van het Patriottisch Front. Dit is meegedeeld in een com muniqué van het opperbevel in Sa- Ondanks enige onjuistheden die in de opgave van vorige week wa ren geslopen, kwamen er gelukkig toch nog heel wat oplossingen bin nen. Voor degenen dienog wat tijd willen spanderen aan een kruis woordraadsel' kunnen hun hart weer ophalen aan de opgave die hieronder volgt. Eerste prijs: Dc beer S. L. Bcilsma Kerkring 17 Niéuwérkcrk Tweede prijs: Jan Kees Flikwccrt Lange Blokweg 44 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. shag: 4. he mel; 8. port; 11. lakei: 13. gazel; 15. ijs; 17. lor; 18. mot: 19. zij; 20. tak: 22. ets; 24. bar: 25. neg; 26. jool: 28. lui; 30. glee; 32. geel; 33. marge; 35. eeuw; 37. Lt.; 38. mee; 40. los; 42. wij; 43. een; 44. map; 45. NS: 47. cru; 49. nar; 51. re: 52. sage; 54. waard; 57. ever; 59. Belg: 61. are; 62. sein; 63. dek: 64. nap: 66. kap; 68. set: 70. el; 71. oor; 72. min; 74. t.w.; 75. prent 77. motor; 79. Luik; 80. otter; 81. pa- gen. VERTIKAAL: 1. spijt; 2. al; 3. gal; 4. hert; 5. ei; 6. eg; 7. lama; 8. pet; 9. O.L.; 10. twijg; 12. koel; 14. zorg; 16. sajet; 19. Zeeuw; 21. koe; 23. sla; 24. big; 25. nee; 27. olm; 29. Urk; 31. les; 32. glans; 33. meeuw; 34, eland; 36. wijzer; 39. eer; 41. opa: 46. sabel; 47. cel; 48. dar; 50. ree; 51. renet; 53. gek; 55. aap; 56. rek; 58. vis; 60. gnoe; 62. spit; 63. deel; 65. Arno; 67. Amor; 69. twee; 71. ork: 73. nop: 75. pi; 76. T.T.; 77. me; 78. Ra. De nieuwe puzzel ADVERTENTIE: Inmaakpotlen 6 liter inhoud 1.44: 10 liter hoog of laag model 2.40: 15 liter f 2.70 en 20 liter f 3,60. BRUINISSE. Nu de woningnood le Bruinissc is opgelost komen ook uit andere gemeenten legio aanvragen binnen om een vestigingeccrgwnïnQ en een woning in deze gcmceii'c. Deze weck was cr zelfs een aanvraag uit Curagao. ZIERIKZEE. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslist dnf de gemeenteraad, van Zierikzee drie luctliowders kan benoemen. BRUINISSE. Enkele mosselkwc- kers zijn ertoe overgegaan hun vaar tuigen tc voorzien vah geluid dem pers op dc motor. Het hinderlijke la waai onder het varen is daardoor geheel uedwenen. Men kan aan boord van deze schepen wéér een rustig gesprek voeren. NOOKDIVELLE. Dc in 1940 op het strand aangespoelde cn op dc be graafplaats alhier begraven twee Franse militairen werden onlangs door de zorg van het Ministerie va oorlog opgegraven om naar Roosen daal ie worden verroerd. HORIZONTAAL: 1. dag van del week; 6. vreemde taal; 11. het vaar water aangevend merkteken; 13. met gas gevulde holte;. 14. laagtij; 16. half] (Latijn); 17. vergevorderd in tijd; 18.' soort onderwijs (afk.); 19. leeg om hulsel van iets ronds; 21. niet één enkele persoon; 23. vermogend; 24. plaats in N.-Holland; 26. wijze waar op iets staat; 27. traditionele vijand schap; 28. telwoord; 30. puntig kin baardje; 31. familielid; 32. lengte maat; 34. jaargetijde; 35. deelbaar door twee (rekenkunde); 36. deel v.e. revolver; 37. kleur; 40. platvis; 43. overdekt onderaards kanaal voor af voer van vuil water; 44. niet beves tigd; 46. kleurling; 48. mannelijk be roep; 49. kweking (van vruchen enz.) 51. staat in de VS; 52. voordeel; 53. gulhartig; 55. deel v.e. blad tussen twee ondiepe insnijdingen met een ronde raud; 56. titel (afk.); 57. tij ding; 58. op alle plaatsen; 60. che misch symbool: 61. weefsel; 62. pro- jckticl met min of meer spitse punt; 64. aan beide zijden geruwd weef sel; 65. oudste v.e. groep van perso nen. VERTIKAAL: 1. deel van Europa; [2. let wel (afk. Latijn); 3. halsdoek; 4. stad in Duitsland; 5. het niét hebben ,van wat men nodig heeft; 6. grootste soort hert; 7. plaats waar twee plan ken tegen elkaar komen: 8. opening: 9. loofboom; 10. mannelijk beroep: 12. niemandal; 13. helder wit ge kleurd; 15. grondvlak v.e. vat; 18. li turgisch hoofddeksel; 20. edelknaap. hofjonker; 22. graansoort; 23. toe spraak; 25. „vallende" ster: 27. tro pische vleermuis; 29. door verdich ting zichtbaar geworden waterdamp in de lucht; 31. zoetwatervis; 33. snelle loop; 34, borrelend spoor dat een varend schip achterlaat; 37. klaphoed: 38. schoorsteenzwart; 39. reddingsgordel; 41. stekelhuidig dier; 42. zangstem; 43. aan alle kanten: 44. herrie, lawaai; 45. plaats waar de zee bij onstuimig weer effen en stil is; 47, werktuig der zeilmakers om de naden glad te wrijven; 49. hoog bouwwerk: 50. aan een coüponblad gevoegd bewijs; 53. soort Afrikaanse papegaai; 54. bioskooprang; 57. glansloos; 59. voorwerp waarmee men snijdt; 61. laatstleden (bfk.l: 63. militaire rang (afk.). 1 2 3 4 5 4 7 9 14 11 12 13 14 15 ■1* 17 14 19 20 21 22 23 24 2b 24 27 29 29 30 31 32 33 34 35 3» 37 31 H39 40 41 *2 43 44 45 46 47 41 41 50 51 52 53 B 55 54 57 51 59 44 Ct 42 43 44 45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4