„Zelfwerkzaamheid van dorps bewoners is vereiste bij het leefbaar houden kleine kernen" Dorpsbewoners maken films over hun eigen „kleine kern" „DORP BIEDT WEINIG VOOR DE TIENERS" 'n Ei hoort erbij Emeline Kleber STREEKNIEUWS Plattelandsvrouwen Bij tentoonstelling „Leefbaarheid" KEllKYVERVE, 25-9. In het verslag over de eerste bestaansperiode van het lïRW-experiment kleine kernen Schouwen-Duiveland wordt gemeld, dat vanuit de Bond van Plattelandsvrouwen een groep agrarische huisvrouwen zich in huiskamerbijeenkomsten is gaan beraden over de leefbaarheid van hun dorp en hun eigen positie daarin. Hierbij waren in totaal ongeveer veertig vrouwen betrokken. Uit deze gesprekken kwam vooral naar voren dal er in de meeste dor pen gebrek is aan voorzieningen en aktiviteiten voor jongeren. Vooral in de leeJ'tijdskategorie van 12 tot 1G jaar is dit een probleem, met als voornaamste oorzaak dat deze jonge rengroep weinig mobiel is. Aan dit punt zou uitgebreid aandacht moe ten worden besteed en daarom is Emeline Kleber, de l'unktionaris van het kleine kernen-projekt, van plan gesprekjes te houden met tieners. De voorkeur gaat er naar uit om het ini tiatief tot dergelijke aktiviteiten te doen nemen door plaatselijke over koepelende organisaties, zoals bij voorbeeld een dorpsraad. Rijksweg 18 Een tweede belangrijk punt, dat bij deze huiskamerbijeenkomsten ter sprake kwam, was het verkeerspro bleem van Rijksweg 18 Mensen die niet direkt in de kom van de dorpen Nieuwerkerk en Oosterland wonen, hebben vanwege het drukke verkeer grote moeite de-rijksweg over te ste ken en het dorp te bereiken. „Een technisch moeilijk bereik baar dorp is ook een sociaal moeilijk bereikbaar dorp. We hebben hier duidelijk met een leefbaarheids probleem te maken. Het verdient aanbeveling deze zaak dan ook bin nen het „kleine kernen-projekt" in het oog te houden", vult het verslag hierbij aan. SCHARENDIJKE Winterseizoen jeugdsoos Na vier weken gesloten te zijn ge weest opent jeugdsoos ..Trace" za terdag 29 september weer de deuren voor hel jongere publiek. Aan de vormgeving van de sociëteitsruimte is niet veel veranderd, met uitzon dering van de jaarlijkse schilder- beurt. Het bestuur had graag de ruimte wat groter gemaakt, maar dit was niet mogelijk daar deze aan het onderhandelen is met de gemeente, over verbouw of nieuwbouw in de toekomst. Wel gaat jeugdsoos „Tra cé" door met het organiseren van aktiviteiten voor jongeren, waarin vooral de popmuziek centraal zal staan. Zo zal Raymond van hel Groenewoud en de Centimeters dins dag 1G oktober een optreden in het Dorpshuis te Ellemeet verzorgen. Voorverkoop van kaarten begint za terdag 29 september in de sociëteit. Verder staan nog op het programma, zaterdag 10 noveipber de rockforma tie „Turbo" en op 15 december „Pho ney and the Hardcore" en 12 januari de formatie ..White Honey". KERKYVERVE Opbrengst kollekte De PIT-kollekte, die in Kerkwerve werd gehouden, heeft 1 184.20 opge bracht. Dank aan burgerij en koliek- trices voor bovengenoemd resultaat. OIJYVERKERK Opbrengst kollekte De kollekte 1979 voor het Konin gin Wilhelmina Fonds kankerbestrij ding) heeft te Ouwerkerk opgebracht f 937,21. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst f 786,62, dit jaar r-uim 19°/o meer. OOSTERLAND „Help ze een handje" Veilig Verkeer Nederland doet - mede door het kader van het Inter nationale Jaar van het Kind - op nieuw een dringend beroep op ieder een de jonge weggebruiker te be schermen. Onder het motto „Help ze een handje", wil men het kind bescher men tegen de vele gevaren op de weg. Ouderen kunnen een bijdrage leveren aan de veiligheid van hun en andeiTnans kinderen. De leer krachten van alle 8500 scholen ^oor Lager onderwijs en buitengewoon lager noderwijs in Nederland wor den aan de hand van door VVN sa mengesteld lesmateriaal voor de klassen 1 t/m in de gelegenheid gesteld tijdens de verkeersles extra aandacht te besteden aan allerhande verkeerssitauties welke vooral voor kinderen problemen scheppen. Met een wandplaat en een lesbrief, zo mede de bladen „Op voeten en fiet sen" en de „Jeugdverkeerskrant", richt Veilig Verkeer Nederland zich vooral ook tot de jeugd zeil'. De leerlingen krijgen genoemde brief en bladen mee naar huis, omdat er namelijk een les instaat die samen met dê ouders kan worden gedaan. VVN heft zich ook tot de gemeente lijke overheid gewend met het ver zoek de verkeerssituatie om en na bij de scholen zo veilig mogelijk te maken cn mede te werken aan het lot stand komen van speciaal aan gegeven schoolroutes. BRUINISSE Herv. Vrouwengroep Dinsdagavond 25 september kwam de Herv. Vrouwengroep „Helpt El kander" weer bijeen. Wegens afwe zigheid van de presidente mevrouw B. de Waal-Jumelet. nam mevrouw De Korte-Padmos de honeurs waar. Na een woord van welkom en aan sluitend hierop gebed door mevr. De Korte, werd gezongen Ps. 105 de ver zen 1 en 4. Mevr. Kik-Boudeling hield hierna een meditatie. Na de pauze kwamen de heren Van der Kroon van de vereniging Veilig Ver keer Nederland en sekretaris De Rijke van de plaatselijke afdeling Bruinisse aan het woord. De heer De Rijke sprak eén inleidend woord waarna de heer Van der Kroon aan de hand van dia's op vele aktuele vraagstukken inging. Met name werd gewezen op het belang" van verkeersmaatregelen welke de vei ligheid van onszelf en in het bijzon der onze kinderen helpen bevorde ren. Het bijbrengen van begrip voor de verkeerssituatie behoort o.a. me de tot de taak van Veilig Verkeer Nederland. De heren werden har telijk dank gezegd voor deze inte ressante en leerzame uiteenzetting. Tot slot werd gezang 291 de verzen 1 en 9 gezongen waarna mevr. Kik- Boudeling eindigde met dankgebed. Wijnavond Vrijdag 12 oktober organiseert de Stichting Dorpshuis Bruinisse de vijfde wijnavond in 't Durs'uus, deze avond zullen The Evergrens de muziek verzorgen.Voor tijd zie agenda. een konkreel geval tot een bevredi gende oplossing te komen omtrent het probleem van de winkelvoorzie ningen. Het is een algemeen erkend kleine kernen-probleem, waarover talloze studies en artikelen zijn ver schenen. „In principe zijn vrijwel alle kleine winkeltjes gedoemd te verdwijnen als de huidige eigenaar er uitstapt", staat als mening in het verslag; „Het geheel van juridische en ekonomische regelingen drukt bijzonder zwaar op dergelijke klein schalige bedrijven en maakt het voortbestaan van deze wezenlijke voorzieningen des te onzekerder." ScliiU'cixlijke Dat winkelbestand komt ten aan zien van Scharendijke aan de orde in verband met de sterke rekreatie- ve ontwikkeling aldaar in de afge lopen vijf jaar. Daar zijn winkels, maar het inkopen doen van de plaatseijke bevolking wordt in de weekends door de overstroming" van rekreanten sterk bemoeilijkt. „Hel winkelbestand is in de laatste jaren nauwelijks aangepast aan deze ont wikkeling, hetgeen veel ongenoegen veroorzaakt bij de allochtone bevol king. „Kenmerkend is", aldus het rap port, dat de autochtone bevolking zich hierbij grotendeels neerlegt of de zaak niet^ (zichtbaar) als proble matisch ervaart". De „nieuwkomers" in Scharendij ke wonen hoofdzakelijk in de wijk de „Putmeet". waar een wijkraad zich in eerste instantie richt op de voorziënirtgen in die woonbuurt, maar de leden ervan zouden graag zien dat. de raad werd uitgebouwd tot bijvoorbeeld een overkoepelend dorpsraad. Emeline Kleher, funktionaris van hei ..kleine kernen-projektSchouwen- Duiveland. „Geen enkel dorp is onleefbaar!". (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) KERKWERVE, 25-9. „Neem de leerliiigennorm voor de scholen. Die richt lijnen zijn centraal opgesteld, ge richt op de steden. Het moet in principe mogelijk zijn, zeker door middel van dit projekt. die bestaande rege lingen ten opzichte van de kleine kernen aan te pas sen". Over de kontaktmogclijkheden tus- en autochtonen en allochtonen heeft een kleine werkgroep uti het BRYV- experiment van gedaehten gewisseld met het kollege van b. en w. van Middenscliouwen. Rekreatie Wat Bruinisse betreft wordt aan getekend dat de explosieve uitbrei ding van de rekreatie aldaar tech nisch vrij goed is opgevangen, maar dat aan de maatschappelijke gevol gen onvoldoende aandacht is be steed. varen dat dit over het algemeen ook gebeurt. Dorpsraden In dat opzicht acht zij het bestaan van dorpsraden heel prettig, omdat, daardoor een kontaktmogelijkheid aanwezig' is tussen bevolking en ge meente en omgekeerd. Voor de ge meentelijke herindeling lagen die zaken immers anders, omdat iedere kern toen zijn eigen gemeente-be stuur had, dat daarom ook dichter bij de inwoners stond. Duidelijk voorbeeld is Noordgouwe, omdat daar helemaal niets was, omdat daar van de grond af moest worclen begonnen. De Dorpsraad daar ont plooide veel aktiviteiten. maar - zo als in relatief veel kernen op Schou wen- Puiveland - is het ontbreken van een dorpshuis daar een aktueel en rujprnd piobleem. „Omdat de ciozn. i iu feite weinig gehoor vonci V *»r haar akkommodatie-pro- bïebm bil hel gemeentebestuur, werd aan de regionale werkgroep kleine kernen gevraagd een inter mediaire funktie op z.ich le nemen. De werkgroep heeft daarop een ge sprek gehad met b. en w. van Brou wershaven en de noodzaak van zo wel tijdelijke als permanente ak- kommodatie bepleit", staat in het rapport te lezen. Alle aktiviteiten samen hebben er toe geleid dat op *1 oktober in Noord- gouwe een informatie-avond wordt gehouden, waarbij de wensen van de bevolking ten aanzien van een dorps huis aan de orde zullen komen. Het ligt in de bedoeling daarna zo spoe dig mogelijk over te gaan tot reali sering van een permanent onderko men. Dorpshuizen Ook in Noord wel le. waar evenzo een dorpshuis ontbreekt, worden door de dorpsbewoners b< -prekin gen gevoerd met het gemeentebe stuur over hel totstandkomen van een voorziening. In Serooskerke on derzoekt de dorpsgemeenschap de mogelijkheden voor uitbreiding van het bestaande dorpshuis. Hoewel het verslag dus geen kon- klusies geeft, maar wil aangeven in welke richting er gewerkt gaat worden, welke punten (er wordt lie ver niet van „problemen" gespro ken) aandacht nodig hebben, blijkt toch dat Dorpshuizen een belangrijk gegeven zijn bij de leefbaarheid der dorpen. Dat vult althans te beluis teren uit informatie vanuit de be volking zelf. Ook liet voortbestaan van scholen cn die vaak ene dorpswinkel, wordt door inwoners genoemd als essen tieel voor die leefbaarheid. Winkel» In het verslag wordt gezegd, dat hel geen eenvoudige zaak zal zijn in Als centrale vraag wordt hierbij aangegeven: tot aan welke grens staat de groei van rekreatieve voor zieningen en de nieuwbouw voor de autochtone bevolking van relatief kleine kernen, een gezonde maat schappelijke ontwikkeling niet in de weg. Waarna wordt afgevraagd of de ontwikkelingen kunnen worden om gebogen of de nadelige gevolgen er van voorkomen, wat of gemeente besturen en partikulier initiatief eventueel kunnen doen en of er een bepaalde vorm van overleg tussen de verschillende dorpen mogelijk kan zijn, waardoor overeenkomstige ontwikkelinggen onderkend worden en er gezamenlijk naar oplossingen kan worden gezocht. Over die ontwikkelingen naar aanleiding van de uitbreiding van rekreatie wordt veel gepraat, had Emeline Kleber ervaren. Men er vaart ook de positieve kanten, maar men is het er over eens, dat op dit gebied niet verder moet worden ge gaan. Haar persoonlijke mening over de kwestie van de „tweede wo ningen" is, dat dit soort rekreatie geen blijvend verschijnsel zal blij ken. Bij de voorlopige konklusie ver meldt het rapport, dat duidelijk is en ook wordt verwacht, dat de presen tatie van het rapport konkreet van aanpak en inhoud dient te zijn. „De bevolking is niet blij met een experiment, en wenst in feite alleen mee te werken, als er duidelijke ge volgen en oplossingen uit voort kunnen komen." Naar die daadwerkelijke bijdra gen wordt dan ook steeds gevraagd, zeker waar het de harde problemen betreft, zoals het scholenprobleem, het gebrek aan bepaalde aktivitei ten. het verdwijnen van een winkel. Eerste analyse Rond oktober van dit jaar zal een eerste analyse van aandachtspunten worden gemaakt cn aan de hand daarvan zal een keuze worden ge maakt voor nader te realiseren pro- jekten. Het ontstane beeld van de inventarisatie en oriëntatie van het eerste half jaar zal, samen met een voorzichtige visie op konkrele ont wikkelingen. dienen als achter grond van waaruit het projekt klei ne kernen cn de leefbaarheid van de dorpen benaderd zal worden. „Overigens", zo eindigt het ver slag. „kunnen alleen konkrete op lossingen voor de lcefbaarhcidspro- hlematiek en beleidsvoorstellen dit experiment haar bestaansrecht ge ven". Daarbij is de inbreng van de be volking zoals gezegd heel belang rijk. „Niet alleen gedurende de drie-en-een half jaar van het ex periment. maar ook daarna", voegt Emeline Kleber daaraan toe. „De werkgroep „kleine scholen" houdt zich met dit probleem bezig. Maar het is - ook in andere opzich ten - zaak dat de bevolking aan geeft Ifoe haar situatie is. of het be leid in hun dorp juist is. Boven dien moet men van het idee afstap pen van: „we kunnen zelf niets doen!" Aan het woord is Emeline Kleber. funktionaris van het BRYV-experi- ment kleine kernen Schouwen-Dui veland. ter aanvulling van het ver slag over de eerste vier maanden van hel bestaan van dit projekt. Eerste verslag Het is een voorzichtig gesteld ver slag, omdat het werk van de funk tionaris in het eerste half jaar voor namelijk oriënternd en inventarise rend gericht is. Er werd ook in eer- .vtu instantie niet uitgegaan van een doelgerichte en tevoren opgestelde gedragslijn; veel kontakten werden bepaald door de reeds bestaande w< rkrelnlies van de opbouwwerker van de Stichting Samenlevingsop bouw met groepen en personen. Wanneer een problematiek of akti- viteit binnen het kader van de „leefbaarheid van de kleine kernen" viel. speelde de opbouwwerker deze floor. Daarnaast werden ook nieuwe kontakten gelegd. „Geen enkel dorp is onleefbaar", is de overtuiging van Emeline Kleber. Zij is daarbij de stellige mening toe gedaan dat zelfwerkzaamheid van de inwoners, juist in die kleine kernen, een vereiste is. „Het gemeenschaps leven moet komen uit de mensen zelf". Zij heeft als zeer positief er- Advertentie Per dorp zal een groepje filmers samengesteld worden, dat in eerste instantie een draaiboek zal maken. Naar dat scenario wordt een film of diaserie van ongeveer 20 tot 25 mi nuten samengesteld, voorzien van geluid. Het resultaat zal binnen enkele maanden gereed moeten zijn, want de films en de Tentoonstelling kleine dorpen zullen eind februari begin maart tegelijkertijd worden gepre senteerd. In kleine kernen, die nu de gemeen telijke herindeling geen eigen ge meenteraad meer hebben, kan een dorpsraad eventueel ook als kon taktmogelijkheid dienen tussen ge meente en dorpsbewoners. Bij toe val heeft het „kleine kernen-pro jekt," dal het belang van die dorps raden onderstreept, onderdak gekre gen in het voormalige gemeentehuis te Kerkwerve, waar ook de Stich ting Samnlevingsopbouiv is geves tigd. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) KERKWERVE. 25-9. Vanuit liet projekt kleine ker nen is een bijzonder aardig initiatief ontstaan 0111 de tentoonstelling „Leefbaarheid in kleine dórpen" te voorzien van een plaatselijk aksent. Dat gaat gebeuren door het in schakelen van inwoners uit die klei ne kernen op Schouwen-Duiveland. die een film- of diaserie gaan maken over hun eigen dorp. De funktiona ris van het kleine kernen-projekt. Emeline Kleber. zal dit projekt ko ordineren. Doel van de film zal zijn een kri tisch beeld van het dorp te schep pen. waarin duidelijk de aspekten van de leefbaarheid naar voren ko men, zoals het verdwijnen van de middenstand, het ontbreken van een dorpshuis en het postkantoor; scho len die steeds minder leerlingen heb ben en de gevolgen daarvan op het dorpsleven. Men hoopt op deze manier tevens de dorpsbewoners bewust te maken van de leefbaarheid van het eigen dorp van nu en in de toekomst, ge toetst aan het verleden. Maar ook de positieve kanten van het dorpsleven zullen daarbij wor den belicht. Deze week is een groep filmers bij een gekomen, afkomstig uit de kernen Serooskerke, Drcischor, Kerkwerve, Noordgouwe. Noordwellc en Elle meet, om de gezamenlijke aanpak te bespreken. YY'anneer inwoners uit andere dorpen belangstelling heb ben, kunnen zij zich wenden tot Emeline Kleber, p/a Stichting Sa menlevingsopbouw, Ring 10. Kerk werve. Tel. (01110) 5663. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4