Twee gegadigden voor gebruik van gebouw „De Blokkendoos" Maaskant wil meetapparatuur fabriceren in Gomavi-hallen De Christen- Turken Kennedy favoriet LOONGRENS ZIEKENFONDS GAAT NAAR VEERTIGDUIZEND GULDEN Vroege overstroming in Venetië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Brouwershaven Een blad boordevol tips, achtergrondinformatie en gezelligheid. Gratis bij u in de bus. Verkoop vrijdag in de raad IffLféjl (f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 september 1979 136ste jaargang Nr. 22579 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- •vekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Zilveren jubileum „Oosterschelde'' f BRUINISSE,24-9. Wanneer de gemeenteraad van Bruinisse vrijdagavond akkoord gaal met de verkoop van grond en opstallen van de voormalige visfileerfa- briek Gomavi B.V., aan de Maaskant Dok maat schappij B.V. te Stellendam, zal in «lit gebouw voortaan een geheel nieuw prodnkt worden vervaardigd voorde pe- tro-ehemische en chemische industrie zogenaamde ca- pacitieve meelapparatnur. royementsophcffings- ALMELO, 24-9. De chef van de Almelose vreemdelingenpolitie J. Schoonermark heeft maandagmid dag meegedeeld, dat er weliswaar niet van een heksenjacht op de on dergedoken 36 christen-Turken spra ke is, maar dat dè politie wel terdege de verblijfplaats van deze groep pro beert te achterhalen. „We voeren een aktief opsporingsbeleid", zo stolt hij. Eerder maandag had een andere woordvoerder van de Almelose poli tie meer relativerend opgemerkt dat de Turken bij gelegenheid wel zou den opduiken en worden aangehou den. Een opmerking, die volgens de chef van de vreemdelingenpolitie het beleid niet geheel dekt. De unieke perenverkoop aan de Burghse Ring inspireerde de kunst schilder Jacobus de Voogd tot dit olieverf-schilderij. Hij legde dit dorpstafereéltje vast in 1978, toen de heer Slager deze verkoop voor de 25- ste keer als veilingmeesterleidde. Het schilderij is uiteraardin herfsttinten, met zacht licht, uitge voerd. Rechts luistert een groep dorpsfiguren belangstellend naar de heer Slager. Ook is burgemeester H. P. Everwijn, toen nog in funktie, op hdt doek te herkennen (tweede van' links). Op de voorgrond (links) staat de echtgenote van de schilder, zoals hij zelf beschrijft „geïmpor teerd uit Amsterdam nog wat on wennig in dit unieke Burghse gebeu ren". Jacobus de Voogd werd op 1 juni 1912 in Souburg geboren en woont in Burgh-Haamstede. Zijn op leiding was oorspronkelijk autodi- dakt, hij volgde privé-lessen bij G. Jacobs te Vlissingen (in 1947 1948) en bij Pierre Stordiau, Den Haag Parijs/ Argenton sur Creuse (1950/1952). Zijn technieken zijn tekenen, akwarel en i olieverf. Hij ontving opdrachten van partikulicren en via kunsthandels I Den Haag en Amsterdam. Maaskant bleek de hoogste in schrijver (van de twee gegadigden) met een bod van t' 150.000,voor de grond en f 520.000,— voor de opstal len. Aan Maaskant zal worden ge vraagd, hoeveel arbeidsplaatsen in de nieuwe vestiging zullen ontslaan. Werkplaatsen Er wordt met spijt gekonstateerd. dat het niet mogelijk blijkt de 70 vrijgekomen werkkrachten werk te geven in een eigensoortige branche ais Gomavi. De Industriebond FNV en een aantal werknemers hadden daarom gevraagd. Het FNV vroeg tevens een vinger in de pap wat be treft Arbeidsvoorwaarden en garan ties omtrent de werkgelegenheid in de nieuwe fabriek. Voorgeschiedenis In een uitgebreid schrijven zetten b. en w. de voorgeschiedenis uiteen, die heeft geleid lot deze verkoop. Na de aanvraag tot surseance van betaling volgde het faillissement met daarna het juridisch steekspel tussen de gemeente Bruinisse en de hypotheeknemer de Rabobank Stel lendam-Goedereede, met uiteinde lijk het elkaar vinden van de partij en op voorwaarde dat het gebouw zo spoedig mogelijk zal worden ver kocht. Er kwam een zestal belang stellenden, waarbij tenslotte twee potentiële serieuze kopers overble ven. Uit de opbrengst van. het ge bouw (f 520.000,zal door de ge meente worden gekort de achter stallige erfpachtscanon, de taxatie kosten. de premie, brandverzekering en eventuele kosten. Het overblijvende bedrag zal wor den gestort op een depötrekening by de Rabobank Stellendam. Bank en curator in het faillissement betwis ten elkaar het eigendom van het overblijvende bedrag, maar de ge meente staat daar verder buiten. De meet-apparatuur, waarin in een bijgevoegd schrijven van Maas kant wordt gesproken, is door Maaskant ontwikkeld in samenwer king met een van de bekendste che- jnische bedrijven in Nederland. De apparatuur is getest en vol doet aan de te stellen eisen, zodat in de fabriekhallen van Gomavi kan worden overgegaan tot massa-fabri cage, naast, andere mechanische prod uk ten. TEHERAN. In de afgelopen zes maanden is minimaal voor twee miljard dollar aan vreemd geld uit Iran gesmokkeld. Deze raming van de direkteur-secretaris van de Cen trale bank van Iran, Houssein Han- jani, is verspreid door het officiële Iraanse persbureau Pars. WASHINGTON, 24-9. Volgens een opiniepeiling waarvan het resultaat is gepubliceerd in het jongste num mer van „U.S. News and World Re port", zou senator Edward Kennedy de demokratische kandidaat worden voor de presidentsverkiezingen van 1980 indien de demokratische kon- ventie nu gehouden werd. Drieënvijftig procent van de leden van het Nationale Demokratische Komité, aan wie in vijftig staten in het kader van de opiniepeiling vra gen zijn gesteld, beschouwt Kennedy als de favoriet in de strijd om de de mokratische kandidatuur. Carter zou slechts 30 procent van de stemmen krijgen. AMSTELVEEN, 24-9. De Ziekenfondsraad behandelt donderdag een ont- \verp-ad\'ies voor de staatssekretaris Veder-Smit (volksgezondheid) en De Graaf (sociale zaken), waarin wordt voorgesteld de loongrens voor de ver plichte ziekenfondsverzekering volgend jaar op 40.250 gulden te brengen. De loongrens ligt nu op 38.150 gulden. De loongrens wordl ieder jaar aan gepast aan de stijging van het index cijfer voor de lonen en die was in de periode 31 juli 1978 tot 31 juli 1979 5,59 procent. Het optrekken van de grens zal waarschijnlijk leiden tot een geringe daling van het aantal verplicht ver zekerden (ruim zeven miljoen), door- BROUWERSHAVEN, 25-9. Hul kollege van 1). en w. van Brouwershaven stelt cle raad voor twee afzonder lijke huurovereenkomsten aan te gaan voor de ver- [himr van het gebouw „De Blokkendoos", de voorma- flige kleuterschool aan de Haven Zuidzijde. Het gemeentebestuur heeft twee verzoeken ontvangen om van het ge bouw gebruik te mogen maken, te weten van de Stichting „Het Knut- selhuis" en van de Stichting Peuter speelzaal Brouwershaven. Hef aangaan van de huurovereen komsten zal worden besproken in de gemeenteraad op maandag 1 oktober. De peuterspeelzaal wil vier ochten den in de week gebruik maken van het gebouw, nl. op maandag-, dins dag-, donderdag- en vrijdagochtend en het Knutselhuis. dat zich bezig houdt met hei kreativiteitswerk voor de schooljeugd, op de dinsdag- en woensdagmiddag. Onderverhuur De Stichting Peuterspeelzaal zou gaarne zien dat zij als enige huurster wordt aangewezen, waarbij deze stichting dan weer bereid zou zijn onderverhuur aan te gaan met de Stichting „Hot Knutselhuis". Het kollege is echter van mening dat het aangaan van twee afzonder lijke huurovereenkomsten aanbeve ling verdient, daar voor beide stich tingen rechten en plichten dan ge waarborgd worden. Verder wijst het kollege erop dat men zich in geval van geschillen zich rechtstreeks tot de verhuurder (gemeente) kan wen den. In deze raad komt verder aan de orde de verkiezing van een nieuwe wethouder, de opvolger van wylen PvdA-wethouder P. de Moor. De Pv dA-fraklie heeft laten weten pas in ile raad van maandagavond a.s. haar kandidaat voor de wetbouderspost bekend te zullen maken. Vooraf gaande aan de wet houders verkiezing zal bel nieuwe PvdA-raadslid de heer M. K. Ilellendoorn worden be ëdigd. ZIERIKZEE. Wie een extra vleug je schoonheid wil oppikken te Zie rikzee, spoedde zich naar de omge ving van de Zuidwellébrug. De om geving daar (toren, Slingerbos, oude. brug) heeft veel moois te bieden. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's I f Wanneer het gevaar voorbij s f is, wordt de heilige bespot. a dat het loonindexcijfer over de pe riode november 1978-november 1979 naar verwachting met iets meer dan 5,59 procent omhoog zal gaan. Bij de voorgestelde loongrens zou het maximum premiedagloon moe ten worden bepaald op 132 gulden. Dat is het loonbedrag waarover ma ximaal ziekenfondspremie moet wor den betaald. Het kollege stelt de raad verder 'voor te komen tot vaststelling van de eerste wijziging van de voorwaar den waarop het gemeentelijk sport terrein te Zonnemaire in medege bruik wordt gegeven aan de voetbal vereniging „Zonnemaire". Benoeming Ook komt in deze raad aan de orde de benoeming van mejuffrouw M. Cornelisse als onderwijzers in vaste dienst aan de openbare basisschool in Brouwershaven. Tenslotte stelt het kollege voor het raadsbesluit tot verkoop van grond in het bestemmingsplan Delingsdijk aan de heer A. van Donge. in te trekken, daar de heer Van Donge door omstandigheden moet afzien van de aankoop van het perceels- gedeelte. VENETIË. 24-9. Laagliggende plei nen en straten van de lagunestad Vnetië zijn maandag na het eerste hoogwater van het seizoen over stroomd. Voetgangers moesten laar zen of wagens gebruiken om door de stad tc komen. Funktionarissen deelden mee dat het hoogwater onverwachts een me ter boven het normale niveau was gekomen. Doorgaans vinden derge lijke walerstijgingen alleen 's win ters plaats. In september is dit hoogst ongebruikelijk. De langdurige regenval, de lage luchtdruk en het draaien van de wind naar het zuidoosten waren ver antwoordelijk voor het onverwachte hoge water. Dit kwam zo vlug dat. zoals gewoonlijk gebeurt, de loop bruggen niet meer klaargemaakt konden worden. Advertentie - de kans uw energierekening van 1978 terug te verdienen; - allerlei besparende tips voor thuis en onderweg; - een gezellig spel voor het hele gezin, - een leuke wedstrijd met pracht- prijzen; - een aardige strip voor de kinderen. ENERG is een uitgave van het ministerie van Economische Zaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1