DE STAKING IN DE ROTTERDAMSE STUKGOEDSEKTOR IS VOORBIJ Zeeland vreest pedagogische akademies te zullen verliezen Plan om de sluikbouw met maatregelen te bestrijden G.S. VAN ZEELAND VEGEN BAALHOEKKANAAL VAN DE KAART Overval op supermarkt Staking bij Shell begonnen 2 Slepers nog niet Ludwina Janssen in Nederland Zendschip Mi Amigo geënterd Zeedijk geen partikulier terrein Tanker vlot getrokken Christen-Turken duiken onder Eigen bijdragen ziekenfonds verzekering Dagje meer voor ambtenaren Arbeidsplaatsen plan van Albeda Echtpaar gedood bij een verkeersongeval Per 1 oktober kan rijbewijs korter gelden W adden vereniging: „Beperk auto op Terschelling" Zoon slaat vader dood Tegen wens van regering Een opgeloste moordzaak Turk doodgeschoten AGENDA ROTTERDAM, 24-9. De staking in <le Rotterdamse haven is voorbij. Het gezamenlijk aktiekomité heeft tijdens de dagelijkse bijeenkomst op het Afrikaander- plein in Rotterdam de stakers zaterdagmorgen opge roepen maandagmorgen 0111 half acht „eensgezind" weer aan de slag te gaan. SCHIPHOL, 22-9. Bijna drie jaar nadat zij op het Israëlische vliegveld Ben Goerion was gearresteerd, is de 26-jarige Ludwina Janssen uit Bre da vrijdagavond uit Tel Aviv op Schiphol teruggekeerd. Zij werd vrijdagochtend vervróegd vrijgela ten. Ludwina verliet de KLM-DC 8 via de achtertrap en stapte direkt in een op het platform gereedstaande auto van de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart. Ludwina Janssen werd in 1977 door een Israëlische rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het voorbereiden van een vliegtuigkaping, lidmaatschap van een in Israël verboden Palestijnse organisatie en spionage. DORDRECHT, 22-9. Vrijdagmid dag rond half vijf hebben mensen van de Rijkspolitie te water, de op sporingsdienst van de PTT en het loodswezen in een gezamenlijke ak- tie het zendschip van Mi Amigo ge- enterd en zijn aan boord gestapt. De woordvoerder van de rijkspoli tie te water zei dat het zendschip vrijdagmorgen vroeg binnen de ter ritoriale wateren belandde en is vastgelopen op een zandplaat. Het schip is daarbij lek geslagen en maakte water. Zeven bemanningsle den zijn gearresteerd. De PTT-op- sporingsdienst.heeft de zendappara tuur in beslag genomen. TERNEUZEN, 22-9. De sportvis- serij en de rekreanten in Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen hun zes km lange zeedijk aan de Westerschelde, bij Terneuzen, weer terug. Enkele maan den geleden werd deze zeer geliefde visstek voor alle verkeer gesloten door het waterschap De Verenigde Braaltmanpolders. Dit had hiertoe besloten op ver zoek van Dow Chemical, de Che- miegigant in Terneuzen. Dit met het oog op de veiligheid en het vrijhou den van de weg bij calamiteiten op en rond het bedrijf. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben deze beslissing nu ongedaan gemaakt. Ze vinden de protesten van de zeehengelaars, de rekreanten en de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, die de dijk als toe gangsweg nodig heeft om bij de wa- terinlaat van de pompstations te ko men, terecht. VLISSINGEN, 21-9. Vrijdagmiddag rond kwart over één hebben sleep boten de tanker St. Vincent vlotge- trokken. Het schip liep 's ochtends op de Westerschelde in het? ankerge- bied de Wielingen Noord aan de grond, nadat de ankers waren gaan krabben. De stranding van de tanker die zich in de buurt van de Zeeuws- Vlaamse kust maar op Vlissings grondgebied bevond, veroorzaakte aanvankelijk nogal wat onrust. De gemeente Oostburg heeft nog met de politie, Rijkswaterstaat en het Wa terschap overlegd of het rampenplan met daarin de evakuatie van de be volking in werking moest treden, maar de zaak op hot water bleek zo danig onder kontrole, dat het ram penplan in de kast kon blijven lig gen. Dit betekent dat nu, na precies vier weken aktie in de stukgoed - scktor in de Rotterdamse haven, weer gewerkt wordt. Aktieleider Jim Stavenga liet de ongeveer duizend op het Afrikaan- derplein bijeengekomen stakers we ten, dat het aktiekomité vrijdag na rijp beraad tot de „moeilijke" beslis sing was gekomen om de akties te beëindigen. Over dat advies is za terdagmorgen niet gestemd, maar de verwachting is wel dat de stakers de mening vap het aktiekomité zullen delen. Sleepbootstaking Stavenga riep de stukg'oedstakers op nu onvoorwaardelijk steun te gé- ALMELO, 22-9. Aan het verblijf van de christen-Turken in de Grote Kerk van Almelo is na drie weken een einde gekomen. De groep is reeds zaterdagavond vertrokken, yolgens woordvoerder Ten Hoope van het steunkomité zijn de Turken ondergedoken. In de kerk werd zondagmorgen door de dominee nog een verkla ring voorgelezen dat de leiding van de kerkgemeenschap" er niet aan kan ontkomen zich achter het stand punt van de regering te scharen". Volgens de woordvoerder van de groep waren de Turken zo gedesilli- sioneerd over het vonnis van de pre sident van de rechtbank in Almelo, dat zij uit eigen beweging de kerk hebben verlaten. AMSTERDAM, 2-9. De kommissie rang van de Ziekenfondsraad heeft voorstellen gedaan voor het wijzigen of invoeren van eigen bijdragen voor ziekenvervoer, fysiotherapie, kraam zorg, plastische chirurgie en voor verwijs- en herhalingskaarten voor specialistische hulp. Deze eigen bijdragen zouden in 1980 ongeveer 170 miljoen gulden moeten opleveren. Dat is in Amsterdam meegedeeld door de „Initiatiefgroep Stop Eigen Risico", die deze gegevens put uit het nog niet gepubliceerde koncept-ad- vies onder de eigen bijdragen - waai de kommissie overigens niet unaniem achter staat - dat de Ziekenfonds raad donderdag behandelt. DEN HAAG, 20-9. Tijdens het Centraal Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken tussert de minister van binnelandse zaken en de Ambte narenbonden, donderdag in Den Haag, is overeenstemming bereikt over uitbreiding van vakantie met één dag, met ingang van 1 januari 1980. Dit meldt de Christelijke Fede ratie van Overheidspersoneel. Tevens is besloten om alle 800.000 ambtenaren in overheidsdienst dit jaar de maandagen voor kerst en na oud en nieuw naar huis te sturen. Eén dag krijgen ze cadeau, de ander moet voor eigen rekening worden opgenomen. De verwachting van de CFO is dat de 500.000 trendvolgers met deze maatregelen zullen mee gaan. Het besluit om „de zaak" op de maandagen te sluiten is genomen uit overwegingen van energiebesparing. Door de maandag voor kerst niet te werken kan de centrale verwarming vijf aaneengesloten dagen worden uitgezet en rond oud en nieuw drie dagen. MIDDELBURG. 22-9. Gedeputeer de staten van Zeeland hebben in een brief aan de minister van onderwijs en wetenschappen hun ongerustheid uitgesproken over het plan van Pais om het aantal pedagogische akade mies in Nederland drastisch te ver minderen. Nu zjjn er 135, straks nog 24 als de plannen van Pais doorgaan. Realisering van de plannen kan volgens g.s. voor Zeeland betekenen dat de twee enige pedagogische academies in die provincie - beide gevestigd in Middelburg - moeten verdwijnen. Gedeputeerde staten schrijven de minister dat het verdwijnen van de Zeeuwse pedagogisch academies zou betekenen dat de toch al beperkte opleidingsmogelijkheden voor men sen met een Havo-diploma nog minder worden. Minder Zeeuwse studenten Bovendien, aldus g.s., bestaat de verwachting dat minder Zeeuwse studenten van een opleiding buiten de provincie gebruik zullen maken. Het streven naar een stelsel van ho ger onderwijs met onderwijskundige en bestuurlijke samenwerking tus sen wetenschappelijk en hoger be roepsonderwijs zou met het ver dwijnen van de pedagogisch acade mies verzwakken, aldus g.s. ven aan de nog steeds stakende sleepbootbemanningen van Smit In ternationale. Hij zei verder dat de financiële kommissie van het komité zal doorgaan met het lenigen van de financiële nood van de ongeorgani seerde havenarbeiders die hebben gestaakt. Flitsen uit het buitenland BEIROET. President Fidel Castro van Cuba zal begin oktober op uit nodiging van de Syrische president Ha fis El-Assad Syrië en een aantal andere landen in het Midden-Oosten bezoeken. Het persbureau „Katar" heeft dit donderdag gemeld. MADRID. Het Spaanse ministerie van gezondheid heeft verklaard dat er geen cholera-epidemie heerst. Wel zijn in de gebieden rond Malaga en Barcelona sinds eind juli '101 mensen door die ziekte getroffen. Vijf men sen zijn overleden in het ::iekenhuis, met cholera maar door andere oor zaken. Alle zieken in het land zijn Spanjaarden. UTRECHT, 20-9. Minister Albeda moet zich niet voordoen als de red dende engel voor de duizenden werklozen. Hij dient zich te realise- x-en dat zijn arbéidsplaatsenplan voor 1980 ruim duizend arbeids plaatsen tekort komt om te voldoen aan de meerjarenramingen van vo rig jaar. Het plan van Albeda ver dient zelfs het predikaat „pleister op de wond" niet. Dit zegt de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) in een eerste kommentaar op de dinsdag versche nen miljoenennota. Naslagwerk voor de kleu ter AMSTERDAM, 22-9. Ook voor de allerkleinsten onder ons is er nu een naslagwerk op de markt. Het is getiteld „De kleuterencyelopedy" en geeft in simpele bewoordin gen antwoord op talloze vra gen waarmee kleuters hun omgeving plegen,' te bestoken. Volgens uitgeverij Meulen- hoff, die het boek vrijdag in Amsterdam ten doop hield, betreft hier een uniek initia tief, dat ook internationaal veel belangstelling heeft ge trokkenJ. Het boek bevat 670 zorgvul dig gekozen trefwoorden, die in voor de kleuter bevattelijke termen worden gedefinieerd. Elk trefwoord is verder voor- zien van een illustratie, zodat het geheel tevens als prenten boek dienst kan doen. BORSELE, 22-9. Bij een verkeers ongeval in de gemeente Borsele op Zuid-Beveland is vrijdagavond het echtpaar J. Rijk (39) en mevrouw M. Rijk-Oosldijk (49), beide uit Ovezan- de, om het leven gekomen. De auto waarin het echtpaar meereed en die werd bestuurd door hun 20-jarige dochter E. M. Rijk kreeg geen voor rang van I een linksafslaandë truck met oplegger. Vader en moeder Rijk overleden ter plaatse, terwijl de dochter zwaargewond in een zie kenhuis in Goes moest worden op genomen. DEN HAAG, 22-9. Per 1 oktober kunnen rijbewijzen worden afgege ven met een kortere geldigheidsduur dan vijf jaar. Hierdoor wordt het mogelijk automobilisten, die van wege hun gezondheidstoestand niet voor een lange periode goedgekeurd kunnen worden, toch een rijbewijs te geven voor de duur van bijvoorbeeld één of drie jaar. Als dit rijbewijs na deze korte periode moet worden ver nieuwd, is opnieuw een medisch on derzoek vereist. Door deze inkorting van de geldigheidsduur kan men be trokkenen zo lang mogelijk in het bezit laten van een rijbewijs, terwijl de risico's worden beperkt door pe riodieke geneeskundige kontrole. HARLINGEN, 21-4.' In een brief aan de gemeenteraad van Terschel ling pleit de landelijke vereniging voor het behoud van de Waddnezee voor het invoeren van auto-beper kende maatregelen op het eiland. Maandag zal de gemeenteraad op- nieüw diskussiëren voor het al of niet invoeren van dergelijke maat regelen. Het beperken van autoverkeer komt zowel de rekreatie als het be houd van rust in natuur en land schap ten goede, zo stelt de vereni ging. Beperking van het verkeer zal de ekonomie van het eiland volgens de Waddenverehiging niet nadelig beïnvloeden. Bij dezé laatste stelling verwijst zij naar een rapport van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf dat na onderzoek konkludeerde dat het bestedingspa troon van rekreanten op het eiland niet zal veranderen door auto-beper kende maatregelen. NISTELRODE, 22-9. De 27-jarige C. K. uit Nistelrode heeft bekend dat hy zijn 58-jarige vader in diens wo ning met een hamer op het hoofd heèft geslagén en daarna heeft be roofd van een portemonnee met tweehonderd gulden. Het slachtoffer overleed korte tijd latei* in een ziekenhuis in Oss. Het drama speelde zich vrijdagavond af. Een en ander is zaterdagmiddag dooi de politie bekend gemaakt. Tijdens de beroving waren de va der en de zoon alleen thuis. Toén de moeder en een vijftienjarige dochter omstreeks het middernachtelijk uur thuiskwamen, vonden zij het slacht offer met ingeslagen schedel zittend in een stoel. De verdachte werd en kele uren later in Berghem aange houden. DEN HAAG, 20-9. Minister Bec- lacrts van Blokland gaat de beunha- zery in de bouwwereld, de sluik bouw, bestryden met een parket maatregelen dat hij donderdag in een notitie aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Tot de belangrijkste maatregelen behoort de bepaling, dat voortaan bij het aanvragen van een bouwver gunning ook de naam van de aan nemer die het werk gaat uitvoeren moet worden opgegeven. Is een bouwvergunning verleend, dan moet dezé met gegevens over bouwobject eri aannemers in een openbaar re gister bij gemeenten worden opge nomen. Over de inhoud van het nieuwe beleid bestaat overeenstemming met de Vereniging van Nederandse ge meenten en de Vereniging van Ka mers van Koophandel en Fabrieken. Verder zijn geraadpleegd, het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond, het Nederlands Christelijk Onderhemersvèrbond en het Alge meen Verbond Bouwbedrijf. MIDDELBURG, 22-9. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben op dracht gegeven het door België zo vurig begeerde Baalhoekkanaal uit het streekplan Oost-Zecuwsch- Vlaanderen te schrappen. Daarmee handelt het provinciaal bestuur zeer tegen de wens van de Nederlandse en Belgische regering. Op 12 juli j.l. heeft minister Beel- aerts van Blokland nog uitdrukkelijk aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland gevraagd het Baalhoekka naal in hel streekplan te handhaven, omdat de aanleg van dit voor Bel gië zo belangrijke kanaal deel uit maakt van de Schelde-Maasverdra- gen, waarin ook Nederlandse belan gen, zoals het terugdringen van de waterverontreiniging, zwaar wegen. Niet van belang Het Zeeuws Provinciaal Bestuur heeft deze argumenten opzij gescho ven en de Provinciale Planologische Dienst opdracht gegeven het streek plan zodanig le veranderen dat het Baalhoekkanaal er uit verdwijnt. Het Provinciaal Bestuur komt daarmee tegemoet aan de wens van Provinciale Staten die al in 1977 via een motie te kennen hebben gegeven niets meer te voelen voor dit kanaal, omdat het totaal niet van belang zou zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanleg van het Baalhoekkanaal komt namelijk uitsluitend België ten goede. Het verbindt het nieuwe Ant werpse industriegebied op de linker- Schelde-oever met de Westerschelde. Zceuwscli-Vlaandercn zou alleen offers moeten brengen. Want voor de aanleg van het kanaal, dat via het Zeeuwschvlaamse plaatsje Paal bin- nendyks landinwaarts via Emma- polder in noordoostciyke richting naar de Belgische grens zou worden aangelegd, zou niet alleen veel kost bare landbouwgrond moeten worden opgeofcfrd, maar ook een aantal hui zen in Paal zou moeten verdwenen. Het kanaal zou bestemd zijn voor schepen tot 125.000 ton. G.S. van Zeeland vinden dat het lange uitblijven van beslissingen van de Belgische en de Nederlandse rege ring reden genoeg vormt om het Baalhoekkanaal nu definitief uit het streekplan te schrappen. ARNHEM, 22-9. De 20-jarige Arn hemse kok, die deze week bekende op zaterdagavond 1 september de evenoude Ineke Jacobs uit Ooster beek in een bosperceel aan Je Schelmseweg in Arnhem te hebben aangerand en gewurgd, kon worden aangehouden na een duik in het po- litie-archièf. Geen enkele van de ruim driehonderd tips, die na het gebeurde binnenkwamen, zette de politie op zijn spoor, maar de ont dekking, dat de kok in de afgelopen twee jaar een aantal zededelicten pleegde, was de aanleiding tot zijn arrestatie begin deze week. NIJMEGEN, 22-9. Tijdens het symposium over de fascistische orga nisatie Grijze Wolven in het gebouw De Vereniging in Nijmegen is zater dagmiddag een 28-jarige Turk door het hoofd geschoten. De man, ver moedelijk afkomstig uit Zwolle, overleed op weg naar het ziekenhuis. Een 16-jarige Turk raakte licht gewond bij de vechtpartij, die aan het schieten vooraf ging. Het geheel speelde zich af in de gang naast de zaal en later bij de achteruitgang van het gebouw. Vier mannen zijn gevlucht. Twee van hen werden kor te tijd later in een café in Nijmegen aangehouden. LAATSTE NIEE\S S MUIDEN, 24-9. Op de supermarkt Maxis aan de rijksweg van Amster dam naar Amersfoort ter hoogte van Muiden is even voor 8.00 uur maan dagochtend een overval gepleegd. De daders zijn in een auto gevlucht in de richting Amersfoort. De buit bedraagt ongeveer 700.000 gulden, aldus deelde de. rijkspolitie in Amsterdam mee. ROTTERDAM, 24-9. Om acht uur maandagmorgen is bij de Shell-raf- finaderij in Pernis de door de Indu striebond FNV uitgeroepen stakings- aktie begonnen. Alleen technisch personeel en ope rators kregen van de stakingsleiding toestemming om het terrein te betre den om te beginnen met de afbouw van de produktie. Anderen moesten van de stakingsleiding buiten de poorten blijven. Ruim voor acht uur meldden zich voor het politiebureau in Hoogvliet ongeveer duizend werkwilligen om zich daar als zodanig te laten regis treren. De duizend man gaven daar mee gehoor aan een oproep van de Shell-direktie om dat te doen. De politie is boos over deze mededeling van de direktie, omdat zij nu een maal niets te maken heeft met het inschrijven van werkwilligen. Dagelijks Zierikzee St. Lievensmonstertoren: Te beklim men van 10.00-17.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwc Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Zicrikzcc Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur. expo sitie. Elke 2e en 4e donderdag van de maand Schouwen-Duiveland Havenplein 24, rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Iedere donderdag Zicrikzcc Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis". 14.30 uur, bejanr- densoos. Maandag 24 september Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, 19.00- 21.00 uur, schrijfayond Amnesty In ternational. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 19.00- 21.00 uur, schrijfavond Amnesty In ternational. Dinsdag 25 september Zierikzee Wijkgebouw Groene Kruis, 15.15 en 16.15 uur, bejaardengymnastiek. Huis van Nasau, 20.00 uur, Philate- lica. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeenle- ï-aads vergadering Middenschouwen. Haamstede Parkeerterrein AMRO-bank, 14.00 uur, excui'sie Ned. Ver. v. Huisvrou wen, afd. Westerschouwen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. ,,l' Dorps'uus", 20.00 uur, bijeenkomst plattelandsvrouwen Noordwelle e.o. Brouwershaven Tonnemagazijn; avond N.B.v.P. met lezing; 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis; Afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Woensdag 26 september Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw: Be jaardenmiddag NCVB, 14.30 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Alg. le denvergadering t.t.v. Scaldina. Haamstede Rekreatiezaal „Duinoord": Bejaar- densoos; 14.30 uur. Ned. Herv. kerk; expositie Leefbaar heid in kleine dorpen; 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Serooskerke Dorpshuis: Bejaardensoos; 14.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, lezing Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duiveland Donderdag 27 september Haamstede Ned. Herv. kerk; expositie Leefbaar heid in kleine dorpen; 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Mondragon, 19.30 uur Openbare Be stuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Zonnemaire Café „Bommenede"; Klaverjaswed- strijden; 20.00 uur. Vrijdag 28 september Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, open avond, Bond van opzichzelfstaanden. Bruinissc Gemeentehuis, 19.00 uur vergadering gemeenteraad. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur filmvoorstelling. Zaterdag 29 september Zierikzee „De Beuze". Rommelmarkt voor die- ï'enasiel. Middelburg „De Schakel". Ruildag postzegels enz. 10.00-17.00 uur. Maandag 1 oktober Kerkwerve O.l.s. Prinses Irene, 20.00 uur, verga- dex-ing schooh-aad. Woensdag 3 oktober Burgh Ned. Herv. kerk; expositie Leefbaar heid in kleine dorpen; 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Donderdag 4 oktober Burgh Ned. Herv. kerk; expositie Leefbaar heid in kleine dorpen; 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uux*. Dinsdag 9 oktober Brouwershaven Tonnenmagazijn; avond N.B.v.P./ Vrouwenraad over „Moeder- en Kindzorg in Kenya"; 20.00 uur. Nieuwerkerk Kleuterschool. jaarlijkse school avond. (Verbeterde dalumopgave) Dinsdag 16 oktober Zierikzee ZWN-slation, 13.00 ur, daarna Dorps huis Nieuwerkerk en Pleisterplaats Haamstede Graaf van Haamstede, 14.00 uur, le zing Ned. Vei', v. Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 5396 (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2