Veel minder te verdelen dan in de uitbundige jaren zestig </C Gemeenteraad Westerschouwen laakt provinciaal dirigisme De Troonrede DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bestemmingsplan Lagezoom UQT VI W ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag I Ji september J 979 136ste jaargang Nr. 22575 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, por jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit NUMMER: Unicef -concert Brouwershaven DEN HAAG, 18-9. Koningin Juliana heeft dinsdag middag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de Troonrede. Dit ge schiedde in een verenigde vergadering van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer, in de Ridderzaal te Den Haag. De letterlijke tekst van de Troon rede luidt: Leden van de Staten-Generaal, In de jaren tachtig, aan de voor avond waarvan wij nu staan, zullen zich waarschijnlijk ingrijpende ver anderingen voltrekken in de inter nationale en de nationale samenle ving. Het proces van internationale ar beidsverdeling en verschuiving van produkties naar andere landen, is in volle gang. Ook ontwikkelingslan den raken in dit proces betrokken. Zij klimmen daardoor op naar een minder ongunstige positie. Deze ont wikkeling 1s gewenst, maar stelt een nieuwe uitdaging -aan onze veer kracht en vindingrijkheid. Immers, wij zouden toch al te maken krijgen met een slechts geringe ekonomische groei. Er zal veel minder te verdelen zijn dan in de uitbundige jaren zestig en zelfs minder dan in het nabije ver leden. Temeer dient zich dit voor uitzicht aan door het snel schaarser en dus duurder worden van energie. Onder die omstandigheden zullen wij tevreden moeten zijn met de hoge welvaart die ons land al is ten deel gevallen. De gerine toeneming die nog binnen het bereik ligt, zal vooral besteed moeten worden voor het scheppen van betere inkomens verhoudingen. Zo is er reden meer te betalen voor zwaar of onaange naam werk en ook omgekeerd. Gemeenschaps voorzieningen Onze welvaarrt bestaat niet alleen uit de partikuliere inkomens, maar ook uil de talrijke voorzieningen die de burgers van ons land van gemeen- schapswege ten dienste staan. Willen we de totaliteit van die voorzienin gen op peil houden en ook de werk gelegenheid, dan is matiging van de partikuliere inkomens noodzakelijk. Blijft die matiging uit. dan betalen dc gemeenschapsvoorzieningen het Het slotfeest van de speeltuinvereni ging „De Molleman" te Zierikzee is weer achter de rug. Poppenkast, pannekoekenbakken, straattekenen en een barbecue waren de hoofdbe standdelen ran deze. zoals de foto toont, bijzonder plezierige middag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gelag ofwel de werkgelegenheid of misschien zelfs beide. In het komende tijdvak valt er niet meer te ontkomen aan een keuze tus sen enerzijds verhoging van uitgaven als. bijvoorbeeld, voor woningbouw en stadsvernieuwing, onderwijs en milieu en anderzijds nog verdere verhoging van de partikuliere kon- sumptie. In 1980 zullen bijna tienduizend woningwetwoningen meer in het bouwprogramma worden opgenomen dan in de meerjarencijfers was voor zien. Deze en andere inspanningen leggen een zware last op de rijksbe groting. De belastingplannen voor het komende jaar zijn echter zo in gericht. dat de koopkracht wordt ontzien van al degenen die van een bescheiden inkomen moeten leven. Om die koopkracht te behouden, is geen Te loonsverhoging nodig. Arbeidsmarkt De regering stelt met bezorgdheid vast dat het deel van de bevolking dat deelneemt aan het arbeidsbestel, steeds kleiner wordt. Verdere maat regelen om de werking van de ar beidsmarkt te verbeteren zijn in voorbereiding. Vermenselijking van de arbeidsomstandigheden zal be staande weerzin tegen het verrichten van beschikbare arbeid verminderen. Ook is het nodig in ons stelsel van sociale zekerheid, met behoud van de wezenlijke verworvenheden daar van, korrekties aan te brengen, om te bewerkstelligen dat het alleen werkt voor wie en voorzover het is bedoeld. De werkgelegenheid in de markt- sektor staat onder zware druk. Dc drastische stijging van de energie prijzen vormt een ernstige bedrei ging. Nederland zal, om een levens vatbare bedrijvigheid te behouden, een aantal produkties geleidelijk moeten opgeven en veel meer aan innovatie moeten doen dan tot dus ver. Binnenkort ontvangt u een daarop gericht beleidsplan. De invoering van mikro-elektro- nika in industrie en dienstverlening kan ingrijpende gevolgen krijgen. Een diepgaande bestudering daarvan is door het kabinet op gang gebracht. Het kabinet heeft een omvangrijk arbeidsplaatsenplan gemaakt. Bij d«_' overheid zal een regeling voor vrij willige vervroegde uittreding wor den ingevoerd. Buiten de marktsek- tor zullen tien- tot vijftienduizend arbeidsplaatsen voor werkzoekenden ter beschikking komen. Energieverbruik De toeneming van het energiever bruik moet door besparingen sterk worden getemperd. Dezer dagen krijgt u hel eerste deel van de nota energiebeleid. Daarin worden vér strekkende maatregelen aangekon digd. De aardgasprijzen moeten wor den verhoogd. Verder moet ons land minder afhankelijk worden van de invoer van olie. Dat vergt, naast be sparing, het benutten van andersoor tige energie. De beslissing over het al dan niet in ruimere mate toepas sen van kernenergie in ons land, zal met de grootste zorgvuldigheid wor den voorbereid. De komende maat schappelijke diskussie staat hierbij centraal. Dat het gebruik van kernenergie huiver wekt, komt mede omdat ons land zo dichtbevölkt is. Dit stelt hoge eisen aan de zorg voor mens en milieu en aan de in richting van de ruimte. U hebt al nota's ontvangen over de Waddenzee, over de landelijke gebieden en over de toekomstige struktuur van ver keer en vervoer. v Het kabinet acht duidelijkheid ge boden over de toekomst van de Mar kerwaard. Het zal zijn voorlopig oor deel hierover binnenkort formule ren. Ook zal het kabinet in de ko- WESTERSCHOUWEN, 17-9. Met alleen de aanteke ning van de PvdA-fraktie dat zij zich op enkele punten niet niet liet voorstel van 1>. en w.ikon verenigen, lieefl de gemeenteraad van Westerschouwen maandagavond het ontwerp-hesleininiiigsplan Lagezoom vastgesteld. De heer S. Koos. waarnemend fraktielcider van dc PvdA wegens vakantie van de heer J. Lustig zei. dat het voor zijn fraktic in welke vorm dan ook onaanvaardbaar was dat aan weerszijde van Pauwlyntjcs- weg dc mogelijkheid geopend zou worden tot het bouwen van landhui zen. hetgeen men in strijd acht met het streekplan. Het gebied tussen Kooijmansweg en Roelandsweg zag men als een ge bied met bijzondere landschappelijke waarde. Op die plaats wil men dan ook geen attraktiepark gerealiseerd zien. al ziet men wel de behoefte hieraan in Westerschouwen, maar dan niet daar. De heer L. Tieleman, fraktie-voor- zitter van het CDA. vond het een Landhuizen „verplaatst1" Enige deelnemers aan hel kringconcours van de „Bru-ruiters" in Sirjans- land. Zie voor verslag elders in dit nummer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mende maanden zijn oordeel kenbaar maken over de toekomstige behoefte aan luchthavens in ons land. Landbouwgrond Landbouwgrond is schaars gewor- fVervolg pag. 2) duidelijk slechte zaak, dal bij de wij ziging van het streekplan in 1978 de struktuurnota niet gelijktijdig is vastgesteld, want nu heeft men geen enkel houvast om het bestemmings plan aan op te hangen. De gewijzigde inzichten namelijk, het aantal rekreanten van 90.000 te rug te brengen naar 60.000, is juist duidelijk in de struktuurstudie van de gemeente verwerkt, en bepaalt tevens de draagkracht voor de re- kreatie in het gebied Lagezoom. Met het nu voorgestelde plan is het zo, dat de provincie thans gewoon dik- teerl en de raad heeft maar uit te voeren. Meer is niet haalbaar is daarbij het argument, daarom doet de mening van de gemeenteraad eigenlijk niets ter zake". Na het ter visie leggen zijn 25 bezwaarschriften binnen gekomen van zgn. natuurbe schermers om minder te bouwen en. van de zijde van de grondeigenaren, die sinds 1972 wisten wat er volgens het streekplan op hun grond mocht gebeuren, wordt juist om meer ge vraagd. Dc CDA-fraktic vindt dc wyziging van het streekplan 1978 tegenover dc vroegere en hedendaagse fruitte lers cn grondeigenaren zeer onbillijk, zeker ten zuiden van dc Hogezoom. Het gebied Hoge-Lagezoom is niet opgenomen in het natuurmonument „de Kop van Schouwen", men wil het echter wel voor een groot deel agrarisch houden, met grote open zones. De heer Tieleman vroeg zich af: „Wat moet een noodlijdende agrariër nu met deze grond". In de struktuurstudie zijn de land huizen uit andere kwetsbare gebie den en uit de buitengebieden naar het gebied Hoge- en Lagezoom ge bracht, omdat het in dat deel van de gemeente goed wonen zou zijn. met name aan Weerszijden van de Pauw- lijntje^weg. Daar zou juist de aan tasting s an de natuur zo gering mo gelijk zijn. Dit deel van het plan geeft nu een agrarische bestemming aan. met dc mogelijkheid tot ontheffing (door B en W) voor de bouw van één land huis per ha. Een zwake konstruktie noemde de heer Tieleman dit, daar in het streekplan 1972 dit een woon gebied van 2 tot 5 woningen per ha. was opgenomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er beslaat een gehuicheld on geloof, evenzeer als er gehui chelde vroomheid bestaat. L. Hurrelbrinck „Midciburg diktcert en wij als raad moeten dan, in een hoek gedreven een bestemingsplan vaststellen dat men zich heel anders had voorge steld", liet de heer Tielman horen. De CDA-fraktie vinden het een onjuist beleid, als er geen rekening wordt gehouden met ekonomie en werkgelegenheid: „Het provinciaal- en het gemeentelijk bestuur heeft hier een duidelijke taak te vervullen. In het rekreatieve deel is duidelijk ingeleverd. Er zijn open zones, wat gaat hiermee gebeuren?" vroeg hij zich af. „Wordt dit een niemandsland of gaat de gemeente dit aankopen om b.v. als wandelgebied te dienen?" Geadviseerd werd, de uitgangen van de rekreatieparken zo veel mo gelijk uit te doen monden op de nieuwe verkeersweg naar de Hoo- genboomlaan en op het PTT-park, om de druk op de landelijke Lage zoom te ontlasten. Attraktiepark Tegenover de gedachte van hel slichten van een atraktiepark staat de CDA-fraktie niet afwijzend. Wel vraagt men zich af wat men hier nu eigenlijk onder verstaat. Er zullen veel mensen het hoofd moeten bui gen en berusten. Als CDA-fraktic zou men liet ech ter betreuren als de bezwaren col aan dc Kroon toe werden doorgezonden, daar er heel veel belangen in dit ge bied om afronding cn legalisatie vra gen. De heer J. v. d. Berge, sprekende namens de Reformatorische Unie, wees er op dat tijdens het voorover leg was gebleken dat er een grote mate van dirigisme was van de ho gere besuursorganen. Hij vroeg zich dan ook af, wat voor inbreng en in vloed een raadslid eigenlijk nog heeft bij het maken van een bestemmings plan. Ook de heer v. d. Berge vestig de de aandacht op de gewijzigde in zichten ten aanzien van het streek plan 1972 cn de herziening in 1978. Goede zaak Een goede zaak vond hij het. dat dc terreinen Berkenhof, Elzenhof en de Toekomst nu een definitieve be stemming krijgen. Tegen dc uitbrei ding van dc campings Borrelput cn Oase had hij geen bezwaren, mits deze uitbreiding alecn bestemd is voor uitdunning op dc eigen terrei nen. Voor een attraktiepark wordt niets gevoeld. Akkoord gaat men met het mid denstuk Kooyrnanswcg-I'aulyntjrs- wcg. «aar het aantal te bouwen wo ningen is teruggebracht van 800 naar .>60, mits er geen grootschalige voor zieningen plaats vinden zoals een su permarkt en horecabedrijven. (Vervolg pag. 3) WA7 ftlLT Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking; kans op regen of motregen; krachtige wind uit het zuidwestenmiddagtemperaturen plm. 18 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Mm.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 7.20. onder 19.48 Maan op 5.07, onder 19.10 20 sept. Zon op 7.22. onder 19.40 Maan op 6.09. onder 19.34 Nieuwe maan: 21 september (11.36) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwatcr 19 sept. 3.14 15.28 8.57 21.16 20 sept. 3.56 16.03 9.30 21.47 Springtij: 23 september Temperatuur zeewater te Vlissingcn 17,5° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-9 Het K.N.M.l. deëlt mede: Nederland bevindt zich in een krachtige zuidwestelijke stroming. Een wolkenzone markeert daarin het overgangsgebied tussen koele lucht in het noorden en vrij warme lucht in het zuiden Die wolkenzone zal zich het komende etmaal dicht bij of boven ons land bevinden. Er zal daarom veel bewolking zijn .waaruil wat regen of motregen kan vallen. De neerslaghoeveelheden zullen ech ter niet groot zijn. In het tempera- luurverloop komt weinig verande ring d.w.z. dal het 's middags onge veer 18 graden wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1