Wetenschappelijke aanteke ningen bij vijf-en-twintig jaar bottenvondsten STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee vergadert 18 september Raad Zierikzee krijgt geen inzage in notulen b. en w.-vergaderingen Rijkspolitie gaat scherper kontroleren in Beddeweeg Gezelschap „Kor en Bot' Vara laat Hans Jacobs vallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donéerd ag 13 september 1973 Nr. 22572 3 De Zeeuwse laatste kiezen van Mammuthus meridionalis hebben 3 mm dik glazuur; het aantal lamellen per 10 cm lengte is 4 tot 4 en de grootste breedte van de kieskronen is 115 mm in de bovenkies en 100 mm in de onderkies. Op grond hier van mogen wy de ouderdom van de kiezen van de Roggenpiaat stellen op ongeveer 3 millioen jaar. waren „heel gewoon". De onderlinge verhouding in de groep was fijn en de stemming - zeg maar - feestelijk. Dinsdag werd een rondril door de Engelse hoofdstad gemaakt, maar de tocht viel wat in het water, als ge volg van een defekt aan de remmen. Toch werd het euvel nog snel ver hopen. De avond bracht men door op Picadilly Circus met winkelen en wandelen, 's Woensdags werd een bezoek gebracht aan de Tower en Madame Tussaud. Donderdag stond Oxfordstreet op het programma, met in de middaguren een bezoek aan Maritiem-museum. 's Avonds bracht men een bezoek aan de wervelende musical „Brasil Tropical". De terug reis verliep rustig en stemmig, maar niemand vond het prettig zo snel al weer Londen de rug te moeten toeke ren. Mammuthus meridionalis, deel van laatste bovenkies. Natuurlijke grootte. Aanrijding Op Zeelandbrug ZIERIKZEE 12-9. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het gezelsehap „Kor en Bot" werd van 20 augustus tot medio september 1976 in liet Maritiem Museum, Noordhavenpoort, een kleine tentoonstelling gewijd aan de vondsten van fossielen uit de Ooster- en de Westersehelde. De Zierikzeesche Nieuwsbode berichtte hierover op 23 en 24 augustus 1976. De vondsten werden gedaan met de kotter ZZ 8 van schipper B. W. Schot, in de laatste jaren door zyn zoons de heren J. en W. C. Schot. Het meeste ma teriaal is in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te Leiden ver dwenen maar er is ook een representatieve kollektie in Zierikzee. Mammuthus meridionalis, deel van laatste onderkies. Natuurlijke grootte. De kern hiervan vormt het mate riaal van olifantachtigen, rhinoceros- sen. paarden, runderen en herten dal op 15 augustus en II september Idol met de ZZ.8 werd opgevist van 35 tot 45 meter diepte langs de zuidkust van Schouwen ten noorden van de Roggendam. De belangrijkste stuk ken uit deze kollektie zijn door mij in 1953 beschreven en afgebeeld, waarna ze werden tentoongesteld in het museum boven in het Stadhuis aan de Meelstraal onder beheer s an de gemeentearchivaris de heer P. van Beveren. Enkele jaren later werd van de zelfde vindplaats een onderkaaks- fragment verkregen dat behoort tol een sabeltandt\jger, de eerste en nog steeds enige vondst van deze aard in Nederland gedaan. Het is zwartbruin van kleur en is een vertegenwoordiger van een Mid- den-Pleistocene soort. Homolherium latidens. reeds bekend uit Engeland, Frankrijk en Duitsland, met een ouderdom van iets minder dan een miLiocn jaar. ben dan die uit het Boven-Pleisto- ceen. 9?' Zwarte hotten •>1 ZIERIKZEE. 12-9. Van de hand van dr D. A. Hooper, rustend palaeontoloog te Oegstgeest, ontvingen wjj een exklusief artikel over de bot- tenvangst in de Ooster- en Westersehelde. Inkorting van het artikel zou aan de waarde tekort doen. terwijl publikatie in één keer ruimtelvjke te moeilijk is. zodat wjj dr Hoop ers artikel, in enkele afleve ringen zullen publiceren. De zwarte bottenfauna bevat ook elementen die bepaald ouder zpn clan twee millioen jaar: dit kan worden vastgesteld aan de hand van verge lijking met fossielen die elders zijn gevonden en waarvan de ouderdom vastligt. Een voorbeeld hiervan is de grote Zuidelijke olifant, Mammuthus me ridionalis. waarvan in 1951 het voorste deel van een linker laatste bovenkies werd verkregen: Zierik zee Museum no. 10.0 (fig. 1). Op 20 augustus 1977 werd het achterste deel van een rechter laatste onder kies opgevist (fig. 2). Nu zijn de laat ste kiezen, de verstandskiezen, van een olifant de meest kenmerkende voor de soort. De kenmerken van de ze wel tien tot twaalf lamellen waar uit een complete iaatste kies bestaat, wijzen op een primitief en oud sta dium van Mammuthus meridionalis, slechts iets meer gevorderd dan het oudste stadium dat wij van deze soort kennen, n.l. dat van Laiatico in Italië. 3 Ms millioen jaar oud. Dit Ita liaanse stadium is gekenmerkt door dik glazuur, 3Vz tot 4 mm dik, dik ker dan in latere stadia, met uitstul pingen in het midden, 3la tot 4 la mellen per 10 cm lengte, loodrecht op de lamellen van voren naar ach teren gemeten, cn een grootste kroonbreedte van meer dan 100 mm, dit alles geldend voor de laatste kie zen. De kiezen zijn in onafgesleten staat nauwelijks hoger dan breed. Van de opgeviste Zeeuwse botten weet men nooit precies uit welke la gen ze komen maar in navolging van professor dr. r. M. van dor Vlerk heeft men jaren lang gesproken van „Zwarte botten", die uit het Onder- Pleistoceen zouden datoren. en ouder zijn dan de bruine of grijze botten die uit hogere en dus jongere lagen zouden komen. Üe zogenaamde zwarte bottenfauna van de Scheloc zou dateren van ongeveer twee tot' anderhalf millioen jaar geleden ze zijn veelal zwart van kleur on geven een metaalachtige klank als er op getikt wordt. Ook zouden de „zwar te" hotten een hoger asgehalte heb Dinsdagmiddag moest mej. A. A. M. uit Nieuwerkerk met een been breuk opgenomen worden in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, na dat zij op de Zeelandbrug was aan gereden door een auto. bestuurd door mevrouw M. C. S.-K. uit Middel burg. Om half één die middag reed de Nieuwerkerkse richting Goes toen zij op de Zeelandbrug het stoplicht passeerde dat haar voorrang gaf op haar tegenliggers. Mevrouw S.-K. reed echter door het rode licht, waar door de aanrijding ontstond. Auto en brommer raakten beschadigd. Kerkdienst met geestelijk gehandicapten Zondagmiddag 16 september wordt in de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat een kerkdienst gehou den die mede is voorbereid door geestelijk gehandicapten op Schou- wen-Duiveland. Zo hebben een aan tal bewoners van het gezinsvervan gend tehuis Schouwenoord de tekst voor de schriftlezing vastgesteld, persoonlijk de predikanten bena derd en de liturgie samengesteld. Aan de verzorging van de dienst ver lenen eveneens een aantal geestelijk gehandicapten hun medewerking. Predikanten zijn: drs. R. G. E. Lut- mers en de heer F. Bergsma. (Voor tijden: zie onze rubriek Pre dikbeurten in de krant van vrijdag a.s.) Subsidie Werkgroep Vrouwencafé B. en w. stellen in de vergadering: van dinsdag 18 september opnieuw voor een subsidie te verlenen aan de Werkgroep Vrouwencafé Zierikzee. Er was een bedrag van 1290 gulden aangevraagd voor het komend pro gramma voor de resterende periode van het jaar 1979. Bi.i een hoofdelijke stemming daarover, in de vergade ring van 16 juli, staakten de stem men daarover, zodat het verzoek werd uitgesteld. Ondertussen is ko men vast te staan, dat de groep niet rechtstreeks, voor het optreden van het cabaret „Proloog' een subsidie van het ministerie van c.r.m. zal ver krijgen. Het staat evenwel vast, dat het rijk terug ontvangt. Daarom stelt de gemeente dit bedrag volledig van het college de raad voor de gevraag de subsidie te verlenen. Brons van Ad Braat in Westkapelle Een door de Zierikzeese beeldhou wer Ad Braat vervaardigd bronzen beeld is dinsdagavond 11 september in Westkapelle officieel onthuld dooi de echtgenote van buigemeester L. M. Moermond van die plaats. Ter ge legenheid van de onthulling was een groots dorpsfeest opgezet. Het le vensgrote beeld stelt een dijkwerker voor die met een basaltkei zeult. Braat vervaardigde het in op dracht van deze gemeente; hij heeft ei alles bij elkaar zestien maanden aan gewerkt. Vrijdag jl. werd het beeld geplaatst. Zijn oorsprokelijk ontwerp gold een dijkwerker die. bukkend een basalt kei in een dijk- gat plaatste, maar de gemeente Westkapelle wenste een rechtop staande gestalte. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" vergadert op donderdag 20 september in het Her vormd Verenigingsgebouw, Vrouwenkontakt P.v.d.A. Woensdag 19 september houdt het Vrouwenkontakt in de P.v.d.A. in „De Zeeuvvsche Herghe" de eerste bijeenkomst van dit seizoen. Voor tijd: zie agenda. WESTEN SCHOUWEN Kennismaking met nieuwe burgemeester Op woensdag 19 september zal in een buitengewone openbare verga dering van de gemeenteraad in het gemeentehuis te Haamstede me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer worden geïnstalleerd als bur gemeester van Westerschouwen. Diezelfde avond is er voor de in woners van, Burgh-Haamstede in datzelfde gemeentehuis gelegenheid kennis te maken met de burgemees ter. De inwoners van Renesse kunnen dat doen op donderdag 20 septem ber in het Dorpshuis aldaar. Op 21 september komt mevrouw Niemantsverdriet naar de N.H. Winterkerk om de inwoners van Noordwelle te ontmoeten. Diezelfd-e avond, ook 21 september, is er een kennismakingsbijeenkomst in het. Dorpshuis van Serooskerke. Voor tijden: zie agenda. ZIERIKZEE Engeland-reis scholieren Een groep leerlingen uit de exa- inenklas van de Cbr. Scholengemeen schap Mavo en L.H.N.O. bracht een bezoek van een week aan Londen. Dit jaar - de reis is een traditie - kon de groep beschikken over oen eigen bus. De oversteek van Boulog ne naar Dover vond plaats onder stevig winderige omstandigheden en heel wat scholierenmagen reageerden daarop. Golven van 2 tot 3 meter Het college komt daarnaast tot de konklusie, dat voorshands geen wet telijke middelen aanwezig zijn om verdere maatregelen te nemen tegen de geluidsoverlast die de muziek in die bar zou veroorzaken, aldus dit antwoord, dat betrekking heeft op de raadsvergadering van 18 september. Het probleem was al eens behan deld tijdens een besloten vergadering op 10 augustus. Op 24 augustus heeft overleg plaatsgevonden met de rijks politie, dat resulteerde in de toezeg ging tot verscherpte kontrole. TUdcns de raadsvergadering waren onder andere sugegsties gedaan om de muziekvergunning tot twaalf uur 's nachts le verlenen cn om weer een sluitingsuur voor horeca-inriehtingen op te nemen in de Algemene Politie Verordening. Er werd zelfs voorgesteld de bar te sluiten, maar daarbij licht het college toe, dat voor de exploitant geen ver gunning of ontheffing ingevolge de A.P.V. vereist is. zodat die maatregel niet kan worden genomen. Sinds april 1977 kent de A.P.V. bovendien geen bepalingen meer inzake het verlenen van muziekvergunningen (wel moot die worden aangevraagd voor het maken van muziek op of aan de weg). Het is bovendien gebleken, aldus ZIERIKZEE. 12-9. De gemeente raad van Zierikzee vergadert dins dag 18 september in de raadzaal van het stadhuis. Op de agenda staat on der meer de benoeming van een der de wethouder. Voorts worden voorstellen behan deld lot voorziening in vacatures van kommissies, besturen e.d. in verband met het vertrek van wethouder W. den Boer; tot aankoop van een ge deelte waterloop in het toekomstige plan Poortambacht VIII van het wa terschap „Schouwen-Duiveland"; tot vaststelling van een voorbereidings- besluit in verband met de bouw van een woning aan de Gouvveveer- .seweg door de heer M. M. de Looze; tot wijziging van de leges verordening; tot beschikbaarstelling van subsidie aan de Werkgroep Vrouwencafé Zierikzee voor het jaar 1979 en over subsidiëring van de drumfanfare van de gymnastiekver eniging „Rust Roest" te Zierikzee. Tenslotte zullen begrotingswijzi gingen worden vastgesteld inzake de aanleg van een vervangend speelter rein aan de Miereweg en de verho ging van de post „leges bouwveror deningen", en in verband met het treffen van voorzieningen op de alge mene begraafplaats voor het bijzet ten van urnen. Het college van B. en \V. is niet bereid voortaan de notulen of een besluitenlijst van zijn vergaderingen voor de leden 'van de raad ter inzage te leggen. Het had toegezegd zich over dit verzoek van de heer R. Sayers, in de raadsvergadering van 25 juni, te beraden. B. en W. staan op het standpunt, dat het beraad binnen het college in het algemeen een vertrouwelijk ka rakter draagt en dat daarin vele per soonlijke zaken van burgers aan de orde komen die zich niet lenen voor verdere „verspreiding". HAAMSTEDE NCVB bijeenkomst Dinsdag 18 september zal de NCVB afdeling Haamstede weer een bijeen komst houden in de Rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk. Deze avond zal dis. G. v. d. Stoel spreken over „Bedevaart naar Taizé. Voor aanvang: zie agenda. RENESSE'H AAMSTEDE Expositie Woensdag 19 en donderdag 20 sep tember is in de Ned. Herv. Kerk van Renesse de al eerder op Schouwen- Duiveland gehouden expositie Leef baarheid in kleine dorpen te bezich tigen. Op woensdag 26 en donderdag 27 september wordt de expositie in Haamstede gehouden - eveneens in de Ned. Herv. kerk. SEROOSKERKE Plannen toneelgroep Dorpsgemeenschap Vanavond (donderdag) beginnen de repetities van de toneelgroep Dorpsgemeenschap Serooskerke voor het toneelstuk „Tussen twee vuren". Geluidsoverlast „De Steeg" ZIERIKZEE, 12-9. De Rijkspolitic heeft toegezegd de kontrole te zullen ver scherpen op bromfietsers die geluidsoverlast veroorzaken in de Beddeweeg. buiten bar disco „De Steeg". B. en w. schryven dit in antwoord op vragen van de raad, die op 20 augustus 1979 zyn gesteld. De regie is in handen van P. Steu- tel en het ligt in de bedoeling dit spel in november voor de leden van de Dorpsgemeenschap ten tonele te voeren. De toneelgroep is voorts van plan in januari een uitvoering te geven voor de sportverenigingen. Het derde toneelspel wordt tijdens- de Stra-feesten in 1980 gebracht. SCHARENDIJKEKERKYVERVE Ds. J. B. Duk Bij het vermelden van de leeftijd van ds. J. B. Duk, die het beroep heeft aangenomen naai- de Hervorm de Gemeente van Kerkwerve en Scharendijke, zijn de cijfers verwis seld. Hij is geen 65 jaar, zoals stond vermeld, maar 57. BROUWERSHAVEN Spoedeisende raadsvergadering De gemeenteraad van Brouwers haven komt morgen (vrijdag 14 sep tember) in spoedeisende vergadering bijeen. Er zal dan een onderwijzeres in vaste dienst worden benoemd aan de openbare basisschool te Dreischor. Voorts wordt vergaderd over het ver zoek van de geloofsbrief van en de toelating als raadslid van de heer M. E. Hellendoorn Voor tijd: zie agenda. Ouderavond ,,'t Schuitje" De gemeentelijke kleuterschool ,,'t Schuitje" houdt op donderdag 20 september de jaarlijkse ouderavond in de school. Er wordt slechts een huishoude lijk programma behandeld, omdat op 2 oktober in het „Tonnenmagazijn" een film wordt gedraaid over de op name van een kind in een zieken huis. Als titel draagt deze 'rolprent „Er gebeurt helemaal niets." Na afloop beantwoordt een forum eventuele vragen. Tijdens de ouder avond worden de gebruikelijke za ken als jaarverslagen en bestuurs verkiezingen afgewerkt. Daarnaast wordt een toelichting op het projekt „kleine scholen" gegeven door mej. E. L. Quant en vertelt mevrouw G. C. v. d. Werve-v. d. Rassel over „dagindeling en gang van zaken op school." Voor tijd: zie agenda. KERKYY'ERVE Opbrengst kollekte Vorige week werd in Kerkwerve gekollekteerd voor de kankerbestrij ding. De opbrengst is f 1064,48. Bijeenkomst N.C.V.B. Woensdag 19 september a.s. begint het nieuwe NCVB-seizoen. Als gaste is uitgenodigd mevrouw Dirkse uit Goes. Haar lezing over de S.O.S. kin derdorpen wordt geïllustreerd met dia's. Verder zullen er die avond mede delingen worden gedaan over de cursus „Creatief koken", die de af deling Kerkwerve dit najaar gaat volgen. Leden kunnen zich nog op geven voor deze cursus. Ook nieuwe leden zijn welkom. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Oud papier-aktie Zaterdagmorgen 15 september zal de muziekvereniging „Crescendo" weer oud papier ophalen op het dorp. In de polder komt de vereniging vrijdag langs. De inwoners worden vriendelijk verzocht het oud papier (geen plastic) goed gebonden en tij dig gei'eed zetten. NIEUWERKERK Familie fiets-puzzelrit Op zaterdag 15 september organi seert de Verenigingsraad een fami- lie-fiets-puzzelrit over- een gedeelte van Schouwen-Duiveland. Gestart wordt op de Kerkring.,,Tevoren kun„ nen deelname-formulieren worden afgehaald aan „De Meebaal" te Nieu- kleine vergoeding gevraagd. De rit is werkerk. Voor deelname wordt een plm 17 km lang. De minimum leef tijd voor individuele deelname is 12 jaar. ROTTERDAM. Volgens de woord voerder van de Vervoersbonden FNV zijn enkele avondploegen in de stuk- goedsektor aan het werk gegaan. Hy wilde om „taktische redenen" niet zeggen om hoeveel havenarbeiders en om welke bedrijven het gaat. HILVERSUM. 12-9. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft Hans Jacobs in de kwestie rond de parle mentaire televisierubriek „Haagsche Kringen" laten vallen. Volgens een arbitrage besluit van hel dagelijks bestuur zal dit programma moeten .doorgaan in de vorm. waarin hot ook het vorige seizoen is geweest. Dus met Hans Jacobs, Jan Tromp. Harry van Wijnen, Koos Postema. Joop van Tijn en regisseur Siem Suurhoff, maar wordt Hans Jacobs wel gevraagd terug te treden als eindredakteur. b. en w„ dat de exploitant zodanige voorzieningen heeft getroffen, dat de muziek in zijn bar het toelaatbare geluidsnivo niet overschrijdt. Zo doende kunnen er moeilijk maatre gelen worden getroffen om hem te verbieden na twaalf uur 's nachts de muziek „uit te draaien". Sluitingsuur Het voorstel om weer een sluitings uur voor horeca-inrichtingen in te stellen, vond ook geen gehoor bij het college. Na ruim twee jaar. toen werd die bepaling niet meer in de A.P.V. opgenomen, is ervaren dat dit systeem redelijk goed werkt. Ook de rijkspolitie, alsmede de horeca-on- dernemers. zijn die mening toege daan. Voornaamste reden van het af schaffen van het sluitingsuur was betere spreiding van het vertrekken de publiek, waardoor politickontrole wordt en is vereenvoudigd. Wanneer dat sluitingsuur, via de A P V., weer zou worden verplicht, worden alle andere branchegenoten, die te goeder trouw zijn. mede gedu peerd. is de mening van b. en w. Teruggaan naar de oude situatie, zoals die gold voor april 1977. acht het college niet aanvaardbaar, om dat deze handelswijze geen resultaat zal opleveren u él HAAMSTEDE - Woensdagavond overleed de 70-jarige Abraham ran Dongen uit Haamstede aan de gevolgen van een ongeval, dal zich afspeelde op de Vroonweg, ter hoogte van de afslag Breedsteweg. De heer Van Dongen vloog door onbekende oorzaak met zijn wagen uit de bocht; de auto klapte na over een greppel en door struikgewas geschoten te zijn legen een boom. De be stuurder overleed ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar het mortuarium ip Haamstede; het wrak van dr auto moest worden ireggetakeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3