i Stapel bezwaarschriften tegen bestemmingsplan Lagezoom De nationale visserij vijf kamp jaarlijks succesvol evenement Horeca-prijzen omhoog Graanoogst in zuid-west- Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Westerschouwen Doe mee met VéGé Scholen voor de zeevisvaart ibL/yUj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 September 1979 136ste jaargang Nr. 22572 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 MH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; Succesjes(t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer. Resultaten Gezel'scha p Kor pii Bof WESTERSCHOUWEN, 13-9. In de maandagavo.nl a.s. te bonden raadsvergadering gaat de raad van Wester- sebonwen zieh buigen over bel vaststellen van het be stemmingsplan Lagezoom. Het onderhavige plan heeft tot doel de bestemming en hel gebruik van gronden te regelen in bet gebied dat ligt in de omgeving van Ho- gezooni, Lagezoom en Roelandsweg. Naast dit algemene doel is het bestemmingsplan noodzakelijk om de volgende redenen: Het realiseren in grotere com plexen van zomerwoningen en het ontwikkelen van rekreatiegebieden in een afgerond geheel; Ingevolge de Wet op de Ruim telijke Ordersing moeten alle plan nen die onder vigeur van de oude Woningwet tot stand zijn gekomen worden aangepast. Het onderhavige bestemmingsplan is een gedeeltelijke vervanging van de vigerende plannen: Plan in hoofdzaak Renesse, uitbreidings plan in onderdelen Hogezoom, Haamstede en regeling bebouwde Kom Renesse. De begrenzingen van het plan sluiten aan op de grenzen van de vigerende plannen Buitengebied Oost en West en de in voorbereiding zijnde plannen Renesse West en Dreef. Tegen het bestemmingsplan Lagezoom zijn niet minder dan 25 Advertentie Spaaraktie in het teken van het be dreigde dier plus elke week de VéGé Toptien en 30 speciale aanbiedingen bezwaarschriften ingediend van de meest uiteenlopende aard. Waar de een van meninig is dat men te ver gaat, is een ander weer van mening dat men juist niet ver genoeg gaat. Door een vijftal reklamanten wordt aangevoerd, dat het gebied ten noor den van de Hogezoom een buffer- funktie heeft ten opzichte van het aangrenzende natuurgebied (natuur monument Kop van Schouwen) en dat door uitbreiding van het aantal erblijfseenheden de rekreatiedruk op deze gevoelige randzöne te groot ordt. Verder wordt in het bezwaar schrift gesteld dat in het streekplan Schouwen-Duiveland, herziening 1978, wordt aangegeven, dat het ge bied ten noordwesten van de Hoge zoom een eenheid dient te vormen met het aanliggende natuurgebied, waarbij de aanwezige verblijfsvoor- zieningen tot de huidige omvang beperkt moeten blijven. Door een aiidere reklamant wordt be/.waar gemaakt tegen het feit, dar op zijn terrein maar 42 rekreatieve verblijfseenheden mogen worden geplaatst. Aangevoerd wordt, dat met deze zeer lage dichtheid zijn onrendabel fruitteeltbedrijf niet rendabel te maken zal zijn, mede gezien ook de hoge investeringskos ten voor de rekreatieve ontwikke ling. Ten aanzien van deze bezwaren wordt door het kollege' aangevoerd, dat by de vaststelling van de streek planherziening 1978 wel degelijk de mogelijkheid is opengelaten tot uit breiding van de rekreatieve ver- blijfsvoorzieningen op de onderha vige terreinen en dat in de voor schriften genoemde aantallen in overleg met de provinciale instanties tot stand zijn gekomen. Met de aangegeven rekreatieve occupatiemogelijkheden (kamperen met een zeer lage dichtheid) zal kunnen worden bereikt, dat de agrarische bedrijfsvoering (fruit teelt) op de onderhavige percelen kan worden voortgezet. Niet rendabel Indien deze beperkte uitbrei dingsmogelijkheden voor rekreatie ve verblijfsvoorzieningen niet wor den geboden, zal het boomgaardbe- stand ter plaatse als zijnde niet ren dabel onherroepelijk verdwijnen, hetgeen afbreuk zal doen aan de landschappelijke kwaliteit van het gebied en de funktie van buffer- zóne welke het vervult. Ten aanzien van het bezwaar te gen een te lage bezetting stelt het kollege, dat het totaal van 100 re kreatieve verblijfseenheden voor de totaliteit van de gebieden A en B is voortgekomen uit het terzake ge voerde overleg met de provinciale instanties en dat een groter aantal niet aanvaard zal kunnen worden, omdat dan strijd zal ontstaan met het streekplan Schouwen-Duive land, herziening 1978 en dat de vei'- deling van de 100 rekreatieve ver blijfseenheden over de gebieden A en B is gerelateerd aan de opper vlakte van deze gebieden. Woondoeleinden Door een aantal reklamenten wor den verder bezwaren aangevoerd te gen het feit, dat in het ontwerp de OOSTERLAND, 12-9. Door onbeken de oorzaak brak woensdagavond om streeks half elf brand uit op de zol der van cafétaria Neffen d'Eule aan hel Marktplein, eigendom van de fa milie A. Dorst. Doordat de brand- weérgarage slechts 100 meter van de vuurhaard gesitueerd is, was de Dui- veland.se brandweer direkt paraat, onder kommandant L. A. Ista, en kon een uitslaande brand voorkomen worden. Gebruik werd gemaakt van de hogedrukspuit en een drietal stralen. Door de hevige hitte en de enorme rookontwikkeling was de zolder niet te betreden. Via de achterkant kon de brandweer staande op ladders in de buurt van de vuurhaard, komen. Binnen een half uur was men de brand meester en tot half één 's nachts werden nablussingswerk- zaamheden verricht. De zolderkamertjes waren totaal verkoold en een gat was in de zolder gebrand. Van de oorzaak, alsmede van de omvang van de schade is nog niets bekend. De eigenaar was wel verzekerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) op hun percelen voorkomende be bouwing niet is gebracht onder de bestemming woondoeleinden, tegen de in het ontwerp aangegeven groenstroken, tegen de mogelijkheid tot landhuizenbouw in de aangege ven gebieden C en D bij de Pauw- lijntjesweg, tegen de beperkte be- bouwingsrnogelijkheden in dit ge bied, tegen ontsluiting van het ge- (Vervolg pag. 3) Waarschijnlijk volgende week maan dag of dinsdag krijgt de honderd- veertig jaar oude vuurtoren van Haamslede een nieuwe roestvrij sta len lichtkoepel. De huidige is van koper. De nieuwe koepel werd on langs per tonnenlegger aangevoerd; hij kwam aan in de werkhaven aan de Schelphoek en ging van daar over de weg naar Haamstede. De toren zal gedurende een nacht zijn licht niet kunnen laten schijnen over de Zeeuwse wateren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STELLENDAM 12-9. De Nationale Visserij vijfkamp is jaarlijks weer een evenement in het leven van de Ne derlandse scholen voor de zeevisvaart, waar de toe komstige bemanningen van de Nederlandse kotter- vloot, die zorgt voor de vis op ons menu, worden op geleid voor hun toekomstige werk. Dit jaar was het weer de Chr. School voor de Zeevisvaart te Stel lendam onder leiding van de heer J. Troost, die deze dag mocht verzor gen. Scholen voor de zeevisvaart zijn gevestigd tc Vlissingen, Stellendam, Katwijk, Urk en Den Helder. Stellendam heeft ook een aantal jongens van Schouwen-Duiveland binnen zijn muren, al kan van een eigenlijke vissersvloot voor Schou wen-Duiveland niet worden gespro ken, (zeevissers). In totaal heeft de Goercese school 63 leerlingen, die, dat zouden de uit slagen van de onderlinge wedkam pen bewijzen uitstekend voor hun toekomstige taak worden geschikt gemaakt. Een andere bijkomstigheid, die tot verheuging slemt is, dut ook Vlissingen goed uit de bus kwam en dat Vlissirvgen het wal leerlingen aantal met meer dan 8(1 leerlingen thans landelijk een uitstekend figuur slaat. De tijd, dat er sprake van was, dat de Zeeuwse school zou moeten worden opgeheven, wegens gebrek aan leerlingen ligt nog niet 7.0 ver achter ons. Jaren aaneen, In de zestiger jaren en ook nog wel daarna, was het jaar lijks een penibele kwestie, in de Zeeuwse Staten. Maar het vertrouwen dat men al gemeen in het voortbestaan van de zeevisserij blijkt te hebben, spiegelt zich nu ook in onze eigen provincie af. Maar een visserij gemeente als Urk heeft op zijn school 123 leerlin gen. Naast onder wijzend personeel aan bedoelde scholen werkzaam, waren onder meer nog aanwezig drs. Lan- straat van het Visserijschap, de heer Reimer van de Nautische inspectie en de heer Honijk van het K.O.F. (Konnklijk Onderiwijs Fonds, voor de Binnenvaart) die na een kort in leidend woord van directeur Troost, door burgemeester G. van Velzen uit Goedercede in de Stollen damse school welkom werden geheten. Moeilijkheden Burgemeester van Velzen stond DEN HAAG. 13-9. De prijzen in hotels, café's én restaurants gaan met ingang van vandaag (donderdag) om hoog. Alleen de koffie mag niet duurder worden, aldus woensdag het ministerie van economische zaken. Het gaat volgens economische zg- ken om toeslagen. Zo mogen prijzen voor eten, drinkwaren tot en met 1,50 gulden 5 cent omhoog. Prijzen tussen 1,50 en 5 gulden mogen tien cent stijgen, prijzen tussen 5 en 10 gulden 20 cent, tussen 10 en 20 gul den 50 cent, tussen 20 en 50 gulden één gulden en pryzen van meer dan 50 gulden met twee gulden. DEN HAAG, 13-9. Ondanks de vrij strenge winter en het koude en natte voorjaar is de graanoogst dit jaar niet tegengevallen. Dit heeft een woordvoerder van het Landbouw schap woensdag desgevraagd mee gedeeld. In het zuid-westen van Nederland, waar negentig procent van de oogst- hinnen is, lag de opbrengst per hek- tare rond de zes ton. Volgens de woordvoerder ligt deze opbrengst hoven het langjarig gemiddelde. even stil bij de moeilijkheden waar mee de Noordzeevissers nog steeds worden gekonfronteerdde quotering van de vangsten en de prijsstijgingen van de olie. onmisbaar voor de grote kotters, beide faktoren haden naast andere tot gevolg dal de overheid de laatste jaren een intensieve bemoei ing had met de zeevisserij. Een bi - drijfstak belangrijk vooi ons land, niet in grootte, maar wel in zijn bij drage aan de Nederlandse economie De bemoeienis van de handelaren met de vissers is van meer belang dan de overheidsbemoeing, die maar matig wordt gewaardeerd, gelukkig 7.ag spreker lichtpuntjes, wat de gang van zaken in deze visserij momen tcel en in de toekomst betrof. Hij hoopte op een sportieve strijd in deze vijfkamp. die als geheel word gewonnen door de ontvangende school. Stellendam behaalde als eindtotaal 34 punten. Tweede werd Den Helder met 23 punten, op de voet gevolgd door Vlissingen en Urk met 21 punten, terwijl Katwijk met 13 punten de rij sloot. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ook liet ongeloof heeft zijn dogmatisme en derhalve zijn. fanatisme. Arréat Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koel Wisselend bewolkt en overdag moge lijk een bui; minimumtemperatuur van 13 graden aan zee tot ongeveer 6 graden in het binnenland; middag- temperatuur ongeveer 17 graden; tot matig afnemende wind uit west tot noordwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procenti N.B. Voor de temperaturen geldt voor z.aterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 7.12, onder 20.00 Maan op 0.29, onder 16.17 Nieuwe maan: 21 september (11.36) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 14 sept. 9.46 22.26 3.17 16.00 Doodtij: 15 september Temperatuur zeewater te Vlissingen 18.2° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-9. Het KNMI deelt mede: Een bewolkingszóne beho rende bij een stormdepressic op dc Noordzee trok vandaag vanuit En geland over ons land naar Duits land weg. Achter deze zóne wordt met west tot noordwesten wind koele lucht aangevord, waarin geen hogere middagiemppraturen voor komen dan 17 graden. Bovendien wordt de lucht iets onstabiel van opbouw, zodat ook en hui mogelijk is. Veel regen en wind heeft do stormdepressic gebracht in Schot land. het noordelijk doel van de Noordzee en Noorwegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1