in de Maasstad prestatie Voortzetting sleepbootstaking De stakingen „Kernenergie voor Pakistan onmisbaar" „...De zandzee zal herschapen schijnen Overlegorgaan akkerbouw in hel zuidwesten N.C.O.V. tegen loonmaatregel Stelsel sociale zekerheid Protest tegen grote opleidingen AGENDA VERLICHTING 2 Het is ronduit een enorme presta tie, dal binnen de gestelde tijdslimiet, het gevarieerde stelsel van partiële dijkversterking, tot een goed einde is gebracht, zodat er voor deze regio thans een veiligheidsmarge ^s ont staan van „een kans van één op de 500 jaar". Voorheen heeft wel nie mand durven voorspellen dat dit reuze-karwei binnen een luttel aan tal jaren te klaren zou zijn. Dit echter is niet de oorzaak, dat er niet eerder mee begonnen is. De trammelant rond de Oosterschelde- dam, leidde in een tjjdsprognose tot de zekerheid van uitstel (1978 werd 1985) en zo lang durfde niemand meer wachten, daar de veiligheid van het gebied op het spel stond. Intussen is wel duidelijk dat een realisering in een veel eerder sta dium (zestiger jaren bijvoorbeeld), de diskussie rond de Oosterschelde- dam een mateloos lichtere toets had gegeven, omdat in de benadering voor en tegenstanders altijd hadden kunnen terugvallen, op de voorlopige (niet onaanzienlijke) veiligheidsver betering als gevolg van de partiële dijkversterking. Dit is echter niet gebeurd, maar de opmerking op zich maakt de gedach te 3an „alle dijken op Deltahoogte" en geen pijlerdam niet tot iets geheel absurds. De tijd echter heeft niet stil gestaan en het is ook zaak van goede orde, respekt op te brengen voor het gigantisch technisch karwei, dat zich afspeelt „onder de neus" van Schouwen-Duiveland. Gebleven is een mate van onzeker heid over de toestand „11a de dam" wat betreft de schelpdicrkultures en het totaal ekologisch gedrag in het betreffende Deltagebied. In dit op zicht hebben de pleiters voor een bredere doorstromingsmogelijkheïd in de pijlerdam natuurlijk gelijk, maar feit is ook dat bij uitvoering van een zo gigantisch karwei de uit voerenden niet eindeloos op twee ge dachten konden blijven hinken. Wie in dit stadium nog zinnige elementen wil aandragen in de dis kussie, moet een minimum aan tech nische nuchterheid in zijn bagage hebben. Los van al deze overwegingen komt het waterschap lof toe voor de snelle klaring van de onderhavige partiële dijkverhoging, die het ooit zozeer geteisterde gebied toch een zekerheid biedt, die - feitelijk - voor heen ontbrak. Gedachtig aan de vele miljoenen, die na de stormramp in dit gebied zijn ge-fcrvesteerd en gekonfronteerd met het totale, geslaagde, proces van herstel en wederopbouw, is dat - 25 jaar na dato - een zaak die met dankbaarheid mag worden gekonsta- teerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De P.v.d.A.-leden Van Den Bergh, Rienks en Van Thijn willen dat staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat een onderzoek instelt naar het afgeven door de K.L.M. van discriminerende verklaringen over personen. DEN HAAG. Het D'66 Tweede Ka merlid Jan Terlouw wil dat het in bezit hebben van gecoupeerde hon den die in Nederland zijn geboren strafbaar wordt gesteld. DEN HAAG. Premier Yan Agt en minister Van der Klaauw zullen op uitnodiging van premier Pjotr Ja- roszewicz van 19 tot en met 22 sep tember een officieel bezoek aan Po len brengen, aldus heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. UTRECHT. Volgens de F.N.V.- Vakbondsraad dreigen er opnieuw grote problemen bij de NEHM, de Nederlandse Herslructureringsmaat- schappij. De Raad van Toezicht van de NEHEM heeft minister Van Aar- denne gedreigd volgende week te zullen opstappen, aldus do vakbonds krant. MAASSLUIS. De werknemers van de touwfabriek Holland in Maassluis hebben donderdag samen met de In dustriebond F.N.V. het bedrijf bezet. De bezettingsaktie is ondernomen om te voorkomen dat de directie machi nes en voorraden uit het bedrijf weg haalt. ROTTERDAM, 6-9. In Rotterdam wordt de sleepboot- staking nog steeds voortgezel. Volgens liet aktiekomi- té is er nog steeds geen sprake van kontakt niet de direklie van Smit Internationale. AMSTERDAM. De havenstaking van dit moment is, zoals elke staking trouwens, een droevige zaak. Dat is de mening van mr. H. I. Möller, voorzitter van de Scheepvaartvereni ging Noord te Amsterdam (haven werkgevers) en directeur van het Amsterdamse havenbedrijf VCK, waar ook wordt gestaakt. ROTTERDAM. De situatie in de Rotterdamse haven was ook vrijdag morgen vrijwel onveranderd: totale staking in de stukgoedsektor, stakin gen bij de graan elevator maatschap pij GEM en bij het Container Over slagbedrijf ECT. Ook de vijfhonderd sleepbootstakers zetten hun aklie nog voort. AMSTERDAM. De arbeiders van het Amsterdamse havenbedrijf OBA zijn vrijdagmorgen na een 24-uurs staking weer aan het werk gegaan. Hiertoe werd besloten op een nach telijke stakersvergadering. Bij het Internationale Graanovcrslagbedrijf IGMA, waar donderdag nog werd gewerkt, begonnen de arbeiders vrij dagmorgen een 24-uurs staking. LAHORE, 6-9. Het hoofd van de Pakistaanse kommissie voor kern energie, Munir Ahmed Khan, heeft gezegd dat nucleaire technologie voor zijn land onmisbaar is om de energieproblemen in de komende twintig jaar het hoofd te kunnen bie den. Hij voegde eraan toe dat Pa kistan niet zal buigen voor de bui-» tenlandse druk die op het land wordt uitgeoefend om zijn nucleaire pro gramma niet uit te voeren. Khan oefende kritiek uit op de V.S. die weigeren een kerninstallatie in Karatsji nog langer van brandstof en reserveonderdelen te voorzien. Voorts wees hij erop dat Pakistan een opwerkingsfabriek nodig heeft, om aan de stijgende energiebehoefte te voldoen, maar dat Frankrijk aar zelt deze te leveren. Het land heeft zelf voldoende uranium. De Pakistaanse regering houdt vol dat zijvmet haar aktiviteit op het ge bied van de kernenergie uitsluitend vreedzame doeleinden nastreeft, hoe wel westerse inlichtingendiensten er van overtuigd zijn dat het land aan een atoombom werkt. De stakers willen een gesprek over hun eisen, maar de bedrijfsleiding weigert tot nu toe op dat verzoek in te gaan. Deze houding en de ge slaagde poging van de Smit direktie om de politie in te schakelen hebben volgens de woordvoerder van het ak- tiekomité de verhouding tussen sta kers en direktie nog verder verslech terd. Als de bezetters, die zeer vermoeid waren na de overigens geweldloze aktie van de politie, zijn uitgeslapen volgt vrijdag in het Trefcentrum in Roterdam een nieuw beraad over de nu te volgen stakingspolitielc. Mienng burgemeester Burgemeester Van der Louw is het oneens met de verwijten van de sleepbootstakers over het politieop treden. Volgens dé Rotterdamse bur gemeester blijft het terughoudende politiebeleid gehandhaafd zolang het de openbare orde betreft. Naar het oordeel van Van der Louw had de direktie van Smit alle recht om ont ruiming te verzoeken, vooral omdat er sprake was van bezetting van het hoofdkantoor en niet van de eigën werkruimte. Geen geval dus van de openbare orde, maar van lokaalvre debreuk, aldus de Rotterdamse bur gemeester. 4- HAIFA, 6-9. President Sadat van Egypte heeft donderdag in Haifa ge zegd dat hij in het kader van de sa menwerking met Israël de Negcv- woestijn wil laten profiteren van het Nijlwater waarmee het schiereiland Sinai zal worden bevloed. In een rechtstreeks door de Israë lische radio uitgezonden vraag- en antwoordspel met Israëlische hoofd redacteuren, zei Sadat: Het zou slechts een uiting van goede-nabuur- schap zijn en denk eens aan aller- hand andere mogelijkheden". „Democratie" Gevraagd wat er te gebeuren zou staan als hij als president van Egyp te zou aftreden: zou Israël dan niet en Sinaï en de vrede verliezen? Ant- 'woordde de Egyptische president: ..Egypte wordt niet meer geregeerd door één man, het is een democratie, met democratische instellingen, met meer dan één partij. De jongste opi niepeilingen gaf 5.000 negatieve reacties op de vrede met Israël, te gen 41.000 positieve. Ik wijs uw hy pothese af". VLISSINGEN, 7-9. Op 7 September zal de plaatsvervangend di- rckt'eur-gcncraal voor de landbouw- en voedselvoorziening van het ministerie van landbouw cn visserij, dr. ir. M. P. M. Vos, het inter provinciaal overlegorgaan voor de akkcrbouwaangelcgcnhcdcn in het zuidwesten installeren. Deze installatie vindt plaats in hotel Godcric tc Roosendaal om 15.30 uur. Het overlegorgaan is in 1979 ingesteld door dc drie raden voor dc bedrijfsontwikkeling in de landbouw in de provincies Noord-Bra bant. Zeeland cn Zuid-Holland. Het orgaan heeft tot doel als ge spreksforum tc fungeren voordo drie raden en de landbouworgani saties in dc provincies op liet terrein van tcchnisch-ekonomisehe problemen in de akkerbouw van het zuidwesten. „Flitsen" uit het buitenland BEIROET. De Syrische Middel- la ndsezeehaven. Latakia, waar de oude vete tussen fanatieke moslems en de minderheidssekte van de Ala- widen zich sinds een week in on lusten heeft ontladen, is door Syri sche troepen hermetisch van - de buitenwereld afgesloten, zo is don derdag door de Falangistische radio in Beiroet gemeld. JOHANNESBURG. Als gevolg- van een zware "aardschok die don derdagochtend vroeg het gebied van Johannesburg trof, zijn in een goud mijn te Boksburg twee zwarte mijnwerkers om het leven gekomen en twee gewond. PEKING. Het Chinese spoorweg- net moet worden uitgebreid met hel*-"' oog op de plannen voor een groot scheepse modernisering van het land. Naar de minister voor de spoorwegen, Guo Weitsjeng, don- derdag heeft meegedeeld heeft het spoorwegnet nu een lengte van ruim 50.000 kilometer. MOSKOU. De minister van bin nenlandse handel van de Sowjet- Unie, Alexander Struyev, heeft de Russen in een tv-toespraak van tien minuten gewaarschuwd om geen geloof té hechten aan geruchten over een nieuwe golf van prijsver hogingen. De prijzen van katoen, linnen, kleding en schoeisel zullen op korte termijn worden verhoogd, zo verwachten de Russische consu menten. MAPUTO, Salisbury. De radio van Mozambique heeft donderdag be kendgemaakt dat soldaten van Zim- babwe-Rhodesië die per helikopter werden aangevoerd en werden be schermd door straalgevechtsbom- menwerpers, een aanval tot diep op Mozambikaans grondgebied hebben gedaan. De aanval in de streek van de vallei van de rivier De Limpopo kostte volgens een mededeling van het ministerie van defensie lm Ma puto een aantal burgers het leven. TEHERAN. Een Islamitische re volutionaire rechtbank onder leiding van de religieuze leider ayatollah Chalchali heeft in de Koerdenstad Saqqezz weer vier mannen laten doodschieten wegens „gewapende opstand". Zij waren na een vuurge vecht met veiligheidstroepen gevan gengenomen. CAIRO. Mol ingang van 1 oktober zullen in Cairo twee Israëlische kranten in het Arabisch en de En gelstalige Jerusalem Post te krijgen zijn, zo heeft het dagblad „Al Ach bar" in de Egyptische hoofdstad donderdag vanuit Haifa bekendge maakt. BRUSSEL. In Brussel is uit be trouwbare bron vernomen dat de cholera-epidemie in Zaïre zich uit breidt. Als gevolg daarvan wil de regering in Kinsjasa op meer lan den dan tot nu toe een beroep doen mee te werken aan de bestrijding. WASHINGTON. Andrew Young die vorige maand aftrad als perma nent vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten bij de Verenigde Na ties naar aanleiding van een rel over zijn onder eigen verantwoordelijk heid gevoerde gesprek met een ver tegenwoordiger van de PLO, is woensdag naar Afrika vertrokken. Overigens hebben Van der Louw en de politie-autoriteiten er de di rektie van Smit op gewezen dat het inschakelen van de politie ernstige gevolgen zou kunnen hebben en het konflikt zou verharden. Desondanks handhaafde de direktie het verzoek om het bezette hoofdkantoor te ont ruimen. RIJSWIJK, 6-9. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond vindt dat de lonen moeten worden gematigd, maar niet via een loon maatregel. Dat zou zwarte beloning in de hand werken, aldus het NCOV in het septembernummer van zijn blad De Ondernemer. Volgens het NCOV kunnen dc loonkosten ondanks een loonmaatre gel moeilijk of niet beheerst worden, als bedrijven hun personeel eerder met pensioen laten gaan of meer va kantiedagen geven. Een nadeel van een loonmaatregel is verder dat na afloop ervan vaak een inhaaleffect ontstaat. VENLO, 6-9. Behoud van het stel sel van sociale zekerheid is alleen mogelijk als de kosten daarvan in de hand kunnen worden gehouden. Staatssekretaris De Graaf van so ciale zaken heeft zich woensdag in deze bewoordingen uitgelaten tijdens de opening van een sociale markt in Venlo. Volgens De Graaf moeten de kos ten van dit stelsel, nu de ekonomi- sche groei beperkt is, scherper dan ooit worden afgehouden tegen de uitgaven aan andere overheidstaken als onderwijs, milieu en dergelijke. DEN HAAG, 6-9. Meer dan twee duizend docenten en studenten van pedagogische academies en oplei dingsinstituten voor kleuterleidstei-s houden vandaag in Utrecht een de monstratieve bijeenkomst. Zij protes teren legen de plannen van minister Pais van onderwijs en wetenschap pen om het aantal opleidingsinstitu ten in te krimpen van 135 kleine tot 24, die gemiddeld meer dan 1200 stu denten tellen. De pedagoge mevr. ]jiof. drs. W. Bladergroen is een van cie sprekers; zij wijst op de nadelen van schaalvergroting en centralisa tie. Liever met koffie ENSCHEDE, 6-9. De Koninklijke Luchtmacht zal zich zo soepel mo gelijk opstellen tegenover mensen die op zaterdag 15 september even tueel protesteren tegen de open dag :op de vliegbasis Twenthe. „Ik ont vang die mensen liever met koffie en een roomsoes dan dat ik ze met harde hand verwijder"zegt kolonel M. C. Jansen, commandant van de vliegbasis' Twenthe. Als gastheer verwacht hij wel dat de bezoekers zich aan de huisregels van de luchtmacht houdenDit be tekent bijvoorbeeld dat het uitdelen van pamfletten en andere verstorin gen niet zijn toegestaan. WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 september Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-'480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondag morgen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN Dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De artsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Flach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buylendijk. Tandarts D. ÏL de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.l. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Schelde, Noorddyk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS TRIPOLI. Sedert kolonel Moeam- mar Khadafi een jaar geleden zijn nieuwe economische leer uitvaar digde mag worden gezegd, dat Ly- bië oen socialistische staat is gewor den. De jongste, spectaculaire ont wikkeling is de overneming van Li bische ambassades door volkscomi- té's. STRAATSBURG. Turkije heeft volgens de commissie voor' de men senrechten van de Europese Raad in Straatsburg bij zijn inval in Cyprus in 1974 de conventie over de rechten van de mens geschonden. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening lel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van ten maalsehappeiyk werker door. Bel voor noodgevallen slarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Dagelijks Zierikzee St. Lievensmonsterloren: Te beklim men van 10.00-17.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein; 8.00-13.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Maandag 27 aug. t/m 15 september Zierikzee Gravensteen, 10.00-17.00 uur, expo sitie Johan Kappetein en Gert-Jan Willemse. 18 augustus t/m 17 september Middelburg Zeeuws Kunstenaarsmuseum: Ten toonstelling Kees Hermans. Ope ningstijden: di t/m vrij 10.00-12.00 uur, 14.00-17.30 uur; wo en vrij 19.00- 21.30 uur; za 9.00-12.30 uur, 14.00- 16.00 uur. Vrijdag 7 september Zierikzee Willibrordusschool, 16.00-17.30 uur, „open receptie" t.g.v. jubileum P. R. M. v. d. Sneppen. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ledenvergadering damklub Zie rikzee. Concertzaal; voorstelling „Ziejook"; 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk 20.00 uur concert .Frans jongerenkoor „Les petits chanteurs de Lille". Zonnemaire Café Bommenede,, 20.00 uur, ope ningsavond Bond van Opzichzelf- staanden. Noordgouwe Aatobedrijf Akkerdaas, 9-21 uur, autoshow. Burgh-Haamstede Big „S"; eerste soosavond in nieuwe seizoen; 20.00-23.30 uur. Zaterdag 8 september Zierikzee Autobedrijf Kort, 13.00 uur, start i'ietstoertocht. Rotery Club Zierikzee. Noordgouwe Autobedrijf Akkerdaas, 9-17.30 uur, autoshow. Dreiscbor Muziektent, 19.30 uur concert „Nut en Uitspanning". Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijkse lampionoptocht start muziektent, muzikale mede werking van „Nu met. Hope" en „Oefening en Uitspanning". Zondag 9 september Bruinisse Bungalowpark „De Kreek", 14.00 uur .•rtiesten-prominenten voetbalwed strijd. Maandag 10 september Zierikzee U.V.V.-gebouw. Kerkhof Z.Z., 13.30- 16.30 uur, eerste soosmiddag U.V.V. Willibrorduskerk, 19.00 uur, concert Les Petits Chanteurs de Lillc. Dinsdag 11 september Zierikzee De Witle Raaf. 20.00 uur, Vrouwen café. Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, spelmiddag A.N.B.O. Donderdag 13 september Zonnemaire Cafe Bommenede; Klaverjaswedstrij- den; 20.00 uur. Dorpshuis Nieuwerkerk; informatie VOS-kursussen voor alle vrouwen in de gemeente Duiveland; 13.45- 15.00 uur. 14 september Zierikzee Aula Chr. Mavo; Ver. Chr. School onderwijs 19.30 uur. Aula Christelijke Scholengemeen schap algemene ledenvergadering 19.30 uur. Bruinisse Sloofpolder, 20.00 uur, start kompe titie schaakvereniging TOG. Renesse Open dag ANIB in het C.J.V.-kamp Rampweg, Renesse 9.00 uur. Zaterdag 15 september Bruinisse Hengelconcours Grevelingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis. Zierikzee L.T.S. zesde Lions wandelmars, start 25 km 13.00 uur; start 8 en 15 km 14.00 uur. Oosterhof, 13.45 uur, „Meer bewegen voor ouderen". Woensdag 12 september Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 nut", vergadering Vrouwen in de PvdA. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" 19.30. 20,30 en 21.30 uur, beatballet. Zierikzee Renesse Bowling Renesse; Bond van Opzich- zelfstaanderv, 20.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardensociëleit. Dinsdag 9 oktober Nieuwerkerk Kleuterschool, jaarlijkse school avond. (Verbeterde datumopga ve) Zaterdag 22 september Dreischór Muziektent, 20.00 uur concert „Cres cendo". Nieuwerkerk Muziektent, concert, 18.15 uur drum band; 20.00 uur zangvereniging. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 5396. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Waar ze vroeger vooral mee zaten was de verlichting in de avonduren. Nii horen en zien we dat 5 procent energiebesparing best mogelijk is, terwijl het niet mogelijk blijkt, maar toen (de vorige eeuw) viel er niets te besparen, of men kwam ia een Egyptische duisternis terecht. Aan lichtknopjes viel uiteraard niet te draaien en het enige instrument dat uitkomst bieden kon, was de tuitlamp, die gebruikt werd tot het begin van de negentiende eeuw. De tuitlamp was geen wonder van techniek, maar straalde toch enig" licht af en dat was op zich al heel wat, bij gebrek aan alternatie ven. De tuitlamp bestónd uit een oliebakje met een buisje, waardoor een stukje lampkatoen was gesto ken. Zelfs echter in de loop van de achttiende eeuw begon de positie van de tuitlamp al te wankelen, na - zeg maar - eeuwen dienst te heb ben gedaan. Boeren konden uiter aard niet profiteren van de verlich ting in de woongemeenschappen, ook al stelde die niet veel voor. Maar het was tenminste iels. Op het platteland echter ivas men helemaal op zichzelf aangewezen en landbouwers die het even konden betalen, gingen stilaan grijpen naar kaarsen. De tuitlamp - of „snotneus" echter had een taia leven en bleef ook op de boerderijen nog lang in zwang. De lamp werd opgehangen aan de zijmuur en moest het werk bijlichten. De kwaliteit van de bril len was ook nog niet je dat en dit bij elkaar opgeteld geeft een indruk van het kijkgesiumper in die tijd. Toen echter kwamen de kaarsen, maar die waren nog niet in de win kels te koop. De boer maakte ze zelf. In het najaar werd niet alleen een varken, maar ook een koe ge slacht en het geviel dat een koe beest over een fikse hoeveelheid buikvet beschikt dat dienstig bleek om er kaarsen van te maken. Koe- buikvet-kaarsen dus! Bij hei pro- duktieproccs werden cjjUndervor- mige blikken gebruikt. Heel vaak klaarden de boeren het karweitje zelf, maar soms kwam er een ambachtsman aan te pas. Dat zelf doen overigens gaf een eigen stijl aan het vroegere leven. Het was een uit noodzaak geboren doe-hel-zelf-systeem, waarbij het aan kunstzinnigheid niet ontbrak, want overal zag men voorbeelden van volkskunst, die zomaar - als vanzelf leek wel - uil de mensen voort kwam. Ieder „ding", ieder gebruiksvoorwerp had een eigen simpele - maar vaak aandoenlijke - versiering, die van schoonheidszin getuigde. In deze tijd valt men weer terug op al die voorbeelden van volkskunst, maar het materiaal staat te boek als zeldzaam antiek of kurieus. Ooit immers was er de „grote opniiming", een vernieuwing, waarbij veel fraais teloor ging. Nog maar enkele jaren voor de ramp trof de ophaaldienst op een stoep: twee echt antieke Delfts blauwe schalen, een kompete uilpave van de „Kroniek van Zeeland" en een spinnewiel van zeker 100 jaar oud. SCHIER El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2