Zevibel pleit voor de grootst mogelijke doorlaatopening Muzikale avond voor gasten m.s. „Prins Willem-Alexander l/r^c Boot vluchtelingen: dertig miljoen HYPOTHEKEN 8,7 M. GEENSE Beraad over Midden-Oosten Straks nog Unifil? Rode Khmers willen parlementair stelsel Same bibüÖ?^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Oosterschelde De taktische kernwapens ISTA - OOSTERLAND Vfiiy"® S^2EELA^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 september 1979 136ste jaargang Nr. 22569 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Brandweer jubileum te Scharendijke MIDDELBURG, 7-9. „Zevibel" «Ie vereniging lol be vordering der Zeeuwse Visserijbelangen, heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland een brief gestuurd in zake de doorlaatopening in de pijlerdam van de Oos terschelde, waarin zij pleit voor de grootst mogelijke doorlaatopening. Dc brief is vandaag in de openbare statenvergadering aan de orde. Voor een redelijk behoud van de mossel- en oesterkultures in. en de funktie van kinderkamer van de Oosterschelde is de grootste door laatopening zeer noodzakelijk, aldus Zevibel. De risico's aan de nu gekozen mid- dendoorlaatopening verbonden, zijn van dien aard, dat voor het behoud van de visserij - zoals die thans op de Oosterschelde wordt uitgeoefend en welke bij de genomen beslissing van de Rijksoverheid naast die van het behoud van de natuur het be langrijkste motief vormde - aan voorzieningen een extra bedrag van f 250.000.000 nodig is, aldus het schrijven. In een bijgesloten nota wordt een opsomming van deze voor- HAIFA. Egypte gaat vanaf 1980 jaarlijks twee miljoen ton olie aan Israël leveren, waarmee het in 25 procent van de Israëlische oliebe- behoefte voorziet. Dat hebben de Egyptische president, Anwar Sadat, en premier Begin van Israël woens dag in Haifa bekendgemaakt. DEN HAAG, 6-9. De aktie Boot vluchtelingen die op 26 augustus in heel Nederland is gehouden, zal aanzienlijk meer opbrengen dan de 20 miljoen gulden die de organisato ren kort na de aktie voorspelden: Donderdagochtend was de stand 28 miljoen gulden (met inbegrip van de spontane giften die in juli en augustus zijn binnengekomen), maai de stroom giften die op giro 999 bin nenkomt, is iedere dag nog zo groot, dat een opbrengst van 30 miljoen gulden binnen handbereik ligt, al dus de Stichting Vluchteling 1976, onder wier auspiciën de aktie werd gehouden. Het korps van Oosierlands Fanfare, dat woensdagavond een optreden gaf voor de patiënten aan boord van de m.s. „Prins Willem Alexander". (Foto: Zicrikzeeschc Nieuwsbode) zieningen met raming van de daar aan verbonden kosten gegeven. Inkorten Rijkswaterstaat zal - zoals bekend ASSURANTIEKANTOOR v—i - Dr. De Kockstraat 28 - Bruinisse Telefoon: 01113-1619, b.g.g. 01677-354 - de komende maanden het noorde lijk deel van het werk eiland Neeltje Jans in de Oosterschelde met 400 m inkorten. Dc reden daarvoor is dat de huidi ge opening tc krap is, waardoor de stroom dc neiging heeft zich naar het zuiden te verplaatsen. De stroom- geul in de Schaar wordt hierdoor veranderd en de plaat Neeltje Jans aangetast. Het bestuur van „Zevibel" vraagt zich af, wat daarvan de gevolgen voor de afmetingen van de door- stroomopening in de toekomstige ke ring kunnen zijn. „Kleiner" „Als de doorstroomopening onge wijzigd zou blijven door bijvoorbeeld het opgerekte gat in de Schaar straks weer tol de huidige afmetingen te rug te brengen, wat bereikt kan wor den door het vergroten van de dam- aanzetten aan één of beide zijden van het betrffende gat, dan is het duidelijk dat als gevolg van de ver grote damaanzettën de kosten van de kering toenemen. Daardoor zou het kostenvei'schil met de grootste opening kleiner worden. Het ligt voor de hand dat de grootste doorlaatopening het plaat sen van meer pijlers vraagt. Het is echter een gelukkige omstandigheid dat hiervoor in de bouwput ruimte aanwezig is. Gezien deze situatie komt het ons bestuur voor dat er geen onoverko melijke technische moeilijkheden be staan tot vergroting van de doorlaat opening," aldus de brief van Zevibel. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ZIERIKZEE, 6-9. Het m.s. „Prins Willem Alexander"» vereerde Zierikzee donderdagmiddag voor dé achleii-l zestigste maal met een bezoek. Aan boord waren zes-S lig psycho-geriatisclie patiënten uit bel verpleegtehuis! voor langdurig zieken „Ter Scliorre" in Terneuzen.1 Vanwege' het mooie weer waren de zieken door hel verplegend per soneel naar de kade gebracht, waar zij een half uur lang de plezierige muziek van Oosterlands fanfare aan hoorden. De drumband stond onder leiding van tamboer-maitre de heer A. Steenpoorte. Na het optreden van de fanfare werden de gasten aan boord gebracht waar /.ij een presentje van de Wel fare-dames van het Zierikzeese Rode Kruis kregen uitgereikt. Het muzi kale programma werd voortgezel met een optreden van de muziekver eniging „Con Amore" uit Noordgou- we onder leiding van dirigent de heer D Viergever. Na een korte pauze werd het koncert vervolgd. Aan het begin van de avond toonden burge meester Th. H. de Meester en zijn echtgenote belangstelling voor het bezoek van de MS ..Prins Willem Alexander" door hun aanwezigheid. De burgemeester richtte zich met een klein toespraakje tot de patien- Iten. Laatste bezoek De „Prins Willem Alexander" fbrengt op 31 oktober voor de laatste maal dit jaar een bezoek aan Zierik zee met patiënten van verpleegte huis uil Ewijk bij Nijmegen. WASHINGTON, 6-9. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, zal op 18 en 19 september in Washington met zijn Israëlische kollega. Mosje Dajan, en de Egyptische minister van defen sie, generaal Kama] Hassan AJi, spreken over de veiligheidsakkoorl den die in het kader van het Israë- lisch-Egyptischc vredesverdrag ge sloten werden. Dit heeft een woord voerder van het statedepartment donderdag meegedeeld. DEN HAAG, 6-9. Wjj moeten ons serieus gaan afvragen of wjj - Ne derland - als er een jaar opzit, nog wel verder willen niet Unifil. Voor wc het weten komt sckrctaris-gcnc- raal Waldhcim van de Verenigde Na- tics vragen of we zo vriendelijk wil len zijn weer voor een tijd troepen ter beschikking tc stellen. Dat heeft VVD-woordvoerder Rlaauw donder dag gezegd in de Tweede Kamer tij dens het Unifil-dcbat. De toestand wordt hoe langer hoe explosiever. Wat doet Waldhcim eraan, om het bestaande konflikt op tc lossen, vroeg Rlaauw zich af. De VVD staal zeer kritisch tegen over een nieuwe termijn. Ook GPV- w oordvoerder Verbrugh zette daar vraagtekens bij. D'66-woordvoerder Brinkhorst wil in elk geval een ka merdebat vóór er een beslissing valt over een nieuwe termijn. PEKING, 7-9. De uit Cambodja verdreven Rode Khmers willen in hun land een parlementair stelsel in voeren. Volgens het persbureau Nieuw China staat dit in een ont- werpprogram van het „Patriottisch en democratisch front voor grote na tionale eenheid van Kampuchea" dat zich als hoofdtaak de verdrijving van de Vietnamezen uit Cambodja stelt. Naar de ambassdeur van het ver- dreven regime van Pol Pot in Peking meedeelde, is prins Norodom Siha- noek aangezocht als voorzitter van hel genoemde front, terwijl hij te vens staatshoofd van Cambodja zou moeten worden als dat land is „be vrijd". De prins heeft nog niet ge reageerd. Tot dusver heeft hij steeds elke verbintenis met de Rode Khmers afgewezen. DEN HAAG, 6-9. Met de uit spraak dat Nederland een goed bondgenoot zal blijven waar het eventuele besluit van de NAVO over de modernisering van tactische kernwapens betreft, is minister Van der Klaauw niet in hel minst voor uitgelopen op beslissingen over de vraag van nieuwe systemen. Dit blijkt uil zijn antwoord op vragen die drie tweede kamerleden hadden gesteld naar aanleiding van de be sprekingen die hij vorige maand in Bonn heeft gevoerd mei zijn West- duitse cc^lega, Hans-Dietrich Gcn- Verloren illusies zijn bladeren, losgeraakt van de boom des harten. Espronceda Het hertekampje aan de Driekoningenlaan zou best wat meer „bevolking" kunnen gebruiken. Daarom is één van de drie reeën tijdelijk vervangen door am bokje, dal voor „gezinsuitbreiding" dient té zorgen. Wanneer de, zó men hoopt, aanstaande vader, voor nageslacht heeft zorggedragen,zal hij zijn „familie" weer moeien verlaten, omdat een bok vaak agressief is' tegenover mensenkinderen. Op deze foto de mannelijke gast (achteraan) met de twee reeën. (Foto: Zierikzeësche Nieuwsbode) Verwachting" tot zaterdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend mistbanken, weinig wind en minimum-tempera turen rond 10 graden; overdag droog en perioden met zon; rriiddagtempe- raturen ongeveer 21 graden; matige zuiden wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 19 gr. Kans op en droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B., Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 sepl. Zon op 7.02, onder 20.13 Maan op 21.25, onder 9.27 9 sept. Zon op 7.03, onder 20.11 Maan op 21.55. onder 10.47 10 sept. Zon op 7.05, onder 20.09 Maan op 22.26, onder 12.04 Laatste kwartier: 13 september (7.43) HOOG- EN LAAGWATER 8 sept. 9 sept. 10 sept. Hoogwater 5.30 17.44 6.12 18.25 6.49 19.07 Laa g water 10.41 23.15 11.24 24.00 12.09 Springtij: 8 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Zaterdag zal het rustig weer zijn. Een hogedrukgebied bij Bretag- ne trekt naar het noordoosten en wordt vannacht boven Nederland verwacht. Tijdens opklaringen zal op uitgebreide schaal mist of laaghan gende bewolking ontstaan die zich in de ochtend vrij lang kan hand haven. Zaterdagmiddag komen er weer zonnige perioden en loopt de tem peratuur tot ca 20 graden op. Een depressie ten zuidwesten van Ierland trekt naar het oosten maar zal zaterdag het weer in Nederland waarschijnlijk nog niet beïnvloeden. In midden-Europa en in het Mid dellandse Zeegebied is het nog steeds mooi zomerweer. Op veel plaatsen loopt de temperatuur er bij veel zon tot 25 graden op. UTRECHT. Bij voortzetting van de huidige chaos in dc havens staat hot als een paal boven water dat dc werkgelegenheid in het geding komt. Dat zei voorzitter J. Schroër donder dag in Utrecht op een vergadering van de Fcderatieraad. die zich moest uitspreken over het tot nu toe door het bestuur van de Vcrvoersbonden FNV gevoerde beleid in het havcn- konflikt. DEN IIAAG. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft tegenover zijn Israëlische ambtgenoot Dajan bij diens jongste bezoek aan Nederland zeer nadruk- keiyk dc Nederlandse afschuw uit gesproken over dc Israëlische bom" bardemcnlcn op Zuid-Libanon. Die demarche is kennelijk niet zonder Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01 tl4) 1495 - Sinf ioosfdijk 41 - Burg. v. d. Haveslraef 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1