Vestiging in de binnenstad van grootwinkelbedrijf moet per geval bekeken worden voor Kleinschaliger cultureel centrum in de binnenstad een breed publiek Hotelbrand op Noordzee- eiland Akkoord Israël-Egypte „Ziejook' gaat samenwerken met twee andere filmclubs Vertrek bevolking uit noorden Ethiopië naar beter gebied Volop werk Middenstandscommissie Zierikzee: STREEKNIEUWS Kerstboter vanaf oktober Toestemming bij orgaan transplantaties Dode bij verkeersongeval Brand doodt 98 kalveren bij belastingdienst Flitsen uit hel buitenland Initiatiefgroep stelt zich voor: 4 ZIERIKZEE, 4-9. De gemeentelijke middenstandscom missie zal b. en w. van Zierikzee adviseren geen vesti ging van een grootwinkelbedrijf buiten de stadswallen toe te laten. Als een aanvrage tot vestiging binnen de stadswallen bij de gemeente binnenkomt zon zij „per geval" moeten bekijken welke zaak er in welk pand' komt. Burgemeester E. Baerends van Tholen, voormalig burgemeester van Mid- denschouwen sprak bij de overdracht ook over de aanleg van boottrailer- hellingen. „De georganiseerde zeehengelsporl in Zeeland, Brabant en Zuid- Holland ivil dat er in Zeeland vier centrale boot trailerhelling en worden aangelegd. Te weten bij Kerkwerve, Scharendijke, Westkapelle en Colijns- plaat. Dat zou de veiligheid van de sportvissers en het toezicht op natuur en milieu zeer ten goede komen." Volgens de heer C. van Heugten, waarin diverse gemeenten in Zeeland, zeehengelsportverenigingen en de landelijke klub van journalisten vertegenwoordigd zijn, is het hard nodig dat de wild groei in de zeesportviswereld aan banden wordt gelegd. Door het ontbreken van enkele centrale sporttrailerhellingen is de kontrole op ongelukken bijna niet mogelijk. Bovendien worden de sportvissers genoodzaakt met veel te kleine en te lichte sportvisboten de zee op te gaan. Daarbij richten deze sportvissers ook nog grote vernieling aan dijken, taluds, inlagen en derge lijke aan bij gebrek aan een trailerhelling. Op de foto draagt de heer J. Hitters de reddingsboot over'aan de heer J. Snepvangers, beheerder van „De Heerekeet". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat advies-besluit werd dinsdag avond door genoemde commissie ge nomen tjjdens haar vergadering in de raadszaal van het stadhuis, na een bespreking van het E.T.I.-rapport. Zowel de kommissieleden met be denkingen tegen de vestiging van een grootwinkelbedrijf binnen de stadswallen als de voorstanders daarvan waren het erover eens, dat een dergelijk bedrijf niet uit de bin nenstad te weren is. Mevrouw H.-Gilden: „We hoeven nergens over te praten, want als een grootwinkelbedrijf binnen de wallen komt, dan kun je daar, vanwege de vrije vestiging, niets tegen doen. De vraag of er wel of niet sprake mag zijn van een dergelijke vestiging komt pas atm de orde, als een groot winkelbedrijf zijn oog laat vallen op een bepaald pand in de binnenstad. Het moet dan vanzelf kontakt opne men met de gemeente, in verband met planwijzigingen." Men was het er unaniem over eens, dat een distributie-planologisch on derzoek zeer gewenst is; men ver wacht daar meer van dan van het ETI-rapport. L. v. d. Ouden verwees naar het standpunt van zijn fractie (CDA): „We hebben niets aan het ETI-rap port." Hij meende dat het in essentie terug te brengen is tot enkele „kre ten"; „Het geeft een vertekend beeld". In de zomermaanden heeft „Ziej- ook" kontakten gelegd met clubs in Middelharnis en Hellevoetsluis. Daarbij zijn afspraken gemaakt over het gezamenlijk huren van films, wat de betrokken klubs van zelfsprekend budgettaire voordelen biedt. In de praktijk betekent dit voor „Ziejook" een kostenverlaging met betrekking tot de helft van haar totale seizoenprogramma. De mogelijkheid bestaat dat een film- klub in Oudenhoorn zich in de tweede helft van het seizoen nog bij de drie klubs voegt. Komend seizoen zal overigens het laatste zijn, dat „Ziejook" voor haar vertoningen van de Concertzaal ge bruik kan maken. Dat bleek tijdens een recent overleg tussen de directie van „Mondragon" en de filmkring. Het nieuwe bestuur bestaat uit Anke v. d. Ende, André Hart, Peter de Koeijer, Leo Nierse, Jan van Ours en Jan Seeleman. (Sekretaris Ben Schot heeft zich wegens ver huizing naar elders uit het bestuur teruggetrokken.) De Bunuels De film die vrijdagavond op het „Ziejook"-programma staat is een produkt van de cineast Juan Bu- nuel, zoon van „de grote" Luis Bu- nuel. Over Bunuel senior is in deze kolommen al eerder geschreven, naar aanleiding van Ziejooks pro grammering van diens eertijds roemruchte filmdebuut „Un Chien Andalou". Juan heeft duidelijk het vak van zijn vader geleerd en ook diens surrealistische zienswijze, zo blijkt uit zijn films, is een deel van zijn opvoeding geweest. Hoewel de zoon de vader wel Verwijt Voorzitter L. J. van Gastel verweet de Z.O.C., dat deze geen besluit heeft durven nemen ten aanzien van even- eventuele vestiging. In haar verga dering van vorige week besloot zij zich „nader te beraden" en, vooral eer een beslissing te nemen, het dpo af te wachten. Van Gastel: „De verantwoordelijk heid van de beslissing werd daarmee weer teruggeschoven naar de ge meente. Dat is een last voor ons." ZOC-voorzitter E. Saman zelf toonde zich over deze opstelling van de ondernemers teleurgesteld: „Ik ben.naar die vergadering gegaan met de bedoeling er een besluit uit te ha len. Het wringt bij mij dat dit niet gebeurd is." Hij zei de inbreng van regionaal consulent C. H. Pols van het KNOV tijdens de vergadering te betreuren: „Als je je verschuilt ach ter bestemmingsplannen en regio- aangelegenheden, dan vind ik dat een tekortschieten in ondernemer schap." Saman verklaarde bij zijn mening te blijven, dat er duidelijk plaats is voor een grootwinkelbedrijf in Zierikzee, mits deze centrum ver sterkend werkt, ook al zou dat bete kenen, dat hij zich als voorzitter zou moeten terugtrekken. Jonker en Waaijenberg stelden zich overigens achter de suggestie van de Z.O.C., dat het voorkeur verdient als nooit zal evenaren, is Juan een uit stekend filmer „in his own right". Zijn filmverhalen zijn voorts iets toegankelijker dan die van zijn va der; als hij de fantastische werke lijkheid (van het verhaal) en de fantasieën van zijn personages door elkaar laat lopen lijken die twee elementen althans duidelijker te on derscheiden. Ook zijn verhaalop bouw is wat minder gecompliceerd dan die van „pappie". Het afgelopen seizoen geeft Ziejook zijn „La fem me aux bottes rouges" vertoond. „Belle de Jour" „Belle de Jour" gaat over de vrouw van een chirurg die een léven als en luxepaardje heeft, maar zich, ondanks of door haar zekere be staan en alle comfort om haar heen, een ongeluk verveelt. Ze is er on tevreden onder, maar het gevaarlijke is, dat zij zich van dat onbehagen niet bewust is. Haar man is niet al te vaak thuis en als tijdverdrijf geeft zij zich over aan allerlei dag dromen en fantasieën. Deze worden steeds erotischer en gaan haar den ken zo domineren, dat de vrouw er de grens met de werkelijkheid door gaat overschrijden. Met een vrien din organiseert zij een dubbel-le- ven: enerzijds een goede echtgenote en toegewijde huisvrouw, anderzijds prostituee. Op een gegeven moment dreigt zij het slachtoffer te worden van een crime passionnel door een van haar „klanten"; het tamelijk aannemelijke verhaal krijgt een onverwacht slot. In de hoofdrol Catharine Deneuve, die ook in La femme aux bottes Rouge het belangrijkste personage vertolkte. een aantal Zierikzeese ondernemers samengaat in één grootwinkelbedrijf. „Deltaoentrnm" Tijdens de rondvraag deelde H. M. Vorwerk namens de ZOC mede, „bezorgd" te zijn over de commer ciële aktiviteiten van het „Delta centrum", een showroom die een week of vijf geleden op het indu strieterrein geopend is. De gemeente heeft grond aan het Deltacentrum verkocht onder do voowaarde, dat die geen detailhan delsbestemming zou krijgen. Het be drijf zou zich daar echter niet aan houden. Wethouder Van Gastel zegde toe, dat de gemeente het geval zal on derzoeken. DUIVELAND Burgerlijke stand over augustus Geboren: 31. Linda Marjolein, d.v. G. H. Kops en van P. C. J. M. van Lieshout (Nieuwerkerk), geboren te Rotterdam; 9. Aleida Gezina Lena, d.v. N. Flikweert en van J. G. Nieu- wenhuis (Nieuwerkerk), geboren te Dirksland; 13. Adriaan Pieter, z.v. J. N. Donselaar en van L. Otte (Ooster- land); 24. Gerrit, z.v. C. Stouten en van L. M. J. Noorthoek (Sirjansland); 27. Ruben Clement, z.v. M. van dei- Have en van A. M. Kodde (ooster- land). Overleden: 5. Adolf Marcelis, oud 8 jaar, z.v. A. A. Roks en van M. Dalebout (Nieuwerkerk), overleden te Rotterdam; 21. Samuel de Vlieger, oud 69 jaar, e.v. Janna Koopman (Oosterland), overleden te Rotter dam. Gehuwd: 17. Jacobus Antonie Smalheer, oud 23 jaar (Brouwers haven) en Tannetje Janna van dei- Wekken, oud 19 jaar (Nieuwerkerk); 17. Jacobus Smalheer, oud 49 jaar (Zierikzee) en Lena Janna Dorst, oud 38 jaar (Nieuwerkerk); 24. Augusti- nus Antonius Sebastiaan Toonen, oud 24 jaar (Rotterdam) en Anna Maria van Putten, oud 20 jaar (Nieuwer kerk). RIJSWIJK (Z.-H.), 5-9. Kerstbo ter, goedkope boter uit interventie- voorraden, zal in ons land vanaf maandag 29 oktober voor de consu ment verkrijgbaar mogen zijn. De prijs voor die consument zal niet hoger, mogen zijn dan 1,80 gulden per pakje van 250 gram. Het bestuur van het produklschap voor zuivel heeft dit woensdag bij verordening vastgesteld. De boter moet verpakt zijn in wikkels met de opdruk „Speciale verkoop EEG". De EEG heeft, zoals eerder ge meld, dit jaar aan ons land 7.500 ton kerstboter toegewezen, tegen 3.400 ton vorig jaar. DEN HAAG, 6-9. De meerderheid van de Tweede Kamer lijkt er wei nig voor te voelen om bij orgaan transplantaties over te schakelen van het „toestemmingssysteem" op het „geen bezwaar-systeem". In het eerste geval moet de patiënt schrif telijk toestemming hebben gegeven voor het na zijn dood verwijderen van organen of moet zijn naaste familie die toestemming na zijn dood geven, in het tweede geval is sectie en het verwijderen van orga nen voor transpantatie geoorloofd tenzij de donor of naderhand zijn nabestaanden nadrukkelijk bezwaar hebben gemaakt. LUNTEREN. 5-9. Door een ver keersongeval in Luntcren is woens dag kort na middernacht de 20-ja- rigc A. van der Lagemaat uit die plaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een truck met oplegger, die bezig was achter uit een inrit in te draaien en dwars op de weg stond. Twee andere inzit tenden van de auto zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen. EWIJK, 5-9. Bij een boerderij- brand in het Betuwse Slijk-Ewijk zijn woensdagmorgen 98 kalveren om het leven gekomen. Het vuur ontstond in de kalverschuur en sloeg later over naar de boerderij aan de Oostcrhoutsestraat zelf. De bewoners bleven ongedeerd. De rijkspolitie schat de schade op een ton. APELDOORN, 5-9. Ondanks de automatisering van de administratie van de belastingdienst is de werk gelegenheid bij deze tak van het overheidsbedrijf in de afgelopen vijf jaar nog steeds toegenomen. Dit is het gevolg van uitbreiding en in tensivering van bestaande taken, alsmede van de inschakeling van de belastingdienst bij nieuwe taken. De toeneming van het personeelsbestand gaat nog steeds door. In de afgelo pen vijf jaar is het aantal perso neelsleden met netto ongeveer drie duizend man toegenomen ook voor de komende jaren is de werkgele genheid bij de belastingdienst ten volle gewaarborgd. KIEL, 5-9. Een hotelbrand op het Duitse Noordzee-eiland Amrum heeft in de nacht van dinsdag op woens dag aan zes mensen het leven gekost. Naar de politie meedeelde brak kort na middernacht brand uit in het restaurantgedeelte van hotel „Graf Luckner" ini Noixïdorf op het eiland dat valt onder de deelstaat Slees wij k-Holstein. Snel breidde het vuur zich uit naar de erboven gelegen ho telkamers. De brandweer vond vier lijken in het trappenhuis en twee op de ka mers. BONN, West-Duitsland wil geen kernmogendheid worden en er kan dan ook geen sprake van zijn dat de Bondsrepubliek, al was het maar fi nancieel, deelneemt aan een Frans- Duitse atoommacht. - NAIROBI, 5-9, In Ethiopië vindt een grootscheepse verhuizing plaats van mensen uit het door een jaren lange droogte getroffen noorden van het land naar gebieden die betere agrarische mogelijkheden bieden. Dit heeft het hoofd van het project Sjimelis Ana, Iadugna, in een vraag- Dil, omdat het Zierikzee ontbreekt aan ruimten waarin verschillende culturele manifestaties gehouden kunnen worden zoals dc initiatief groep die voor ogen heeft. De groep speelt ook met ideeën wat betreft de inrichting van een dergelijk centrum. Behalve een zogenoemde „univer sele werkvloer" met daaromheen zit plaatsen voor een 250 bezoekers, zou er een ontmoetingsruimte moeten ko men met mogelijkheden voor expo sities, leestafel en bar. Kleur- en materiaalgebruik, alsmede praktisch gebruik van zaken als stellingsma- lerianl. zouden van dien aard moeten zijn, dat mensen die niet zo gauw geneigd zijn cultuurcentra te betre den! gemakkelijker over de „drem pel" komen. Met andere woorden, dc sfeer in het centrum zou minder „plechtsta tig". wat informeler moeten worden. Vandaar dan weer, dat de initiatief groep een andere dan de traditionele inrichting voorstaat. De publiciteit rondom de aktiviteiten die in dit centrum plaatsvinden, alsmede dc vormgeving van de programma's, moeten samen met de inrichting dc „toegankelijkheid" verder bevorde ren. „Kleinscha 1 iger" Ons staat eigenlijk het idee van een vestzaktheater voor ogen." zegt Willem van Anraad, een der leden van de initiatiefgroep. „Een concreet t^orbeeld voor ons is „De Lantaren" in Rotterdam. De Concertzaal is toch eigenlijk weer net te groot voor Wat wij in gedachten hebben - en te duur ook. Er is toch wel een lande lijke tendens te bespeuren dal cultu rele ontmoetingscentra op een klei nere schaal worden opgezet, of er tot worden teruggebracht. Overigens TRIPOLI. De Libische leider, ko lonel Gaddafi, heeft beklemtoond dat de stopzetting of vermindering van de Libische olie-export naa rde Ver enigde Staten en Europa „waar schijnlijk" is. TEHERAN. Leger en revolutionaire gardisten in Iran gaan door met het innemen van de ene Koerdische stad na de andere en versterken intussen ook hun greep op de voornaamste steden die zij in de afgelopen drie weken van strijd met dé Koerden al hadden ingenomen. gesprek met radio-Addis Abeba be kendgemaakt. Vorig jaar werden al ruim 100.000 mensen verspreid over geheel Etio- pië, met inbegrip van de Ogaden, het gebied waarop het> buurland So malië aanspraak maakt en dat nog niet lang geleden het toneel van een oorlog tussen beide landen was. zou er in de Concertzaal, met zijn zeer traditionele inrichting, wel heel wat veranderd moeten worden voor het overeenkomt met onze ideeën omtrent de toegankelijkheid voor een breed publiek." „Breed publiek" Dat brede publiek betrekt de ini tiatiefgroep bij haar plannen en ideeën door middel van de enquête, waarop men kan invullen aan welke aktiviteiten - te houden in het cul tureel centrum - men de voorkeur geeft. Dat zijn bijvoorbeeld muziek, poppespel, dans, cabaret, poëzie en film, maar ook lezingen, kursusscn, musische vormingsprojektcn en oos terse bewegingssporten. Een aftasten van de behoeften dus. Tevens kan men zich via hetzelfde formulier opgeven voor deelname aan de Werkgroep Kulturcel Cen trum i.o„ die als dc resultaten van de enquête bekend zijn. de uitgangs punten van de initiatiefgroep tot dis cussiepunten zal maken. I)c Werkgroep zal naar verwacht wordt half oktober gestalte krijgen: eind van dit jaar zon al met tie ge meente gepraat kunnen worden over de nader uitgewerkte ideeën, even als met provinciale organisaties als de ZCR cn SCZ. Overigens blijkt uit dc enquête ook. dat de initiatiefgroep het cultu reel centrum tevens wil zien als een servicecentrum, waar zowel georga niseerde als ongeorganiseerde groe pen initiatieven (zoals lezingen en cursussen) kunnen ontplooien. „Voedingsbodem" Willm van Anraad: „Mensen die HAIFA, ISRAEL, 5-9. President Sadat van Egypte en premier Begin van Israël hebben woensdag in Hai fa bekendgemaakt dat zy een tijde lijk akkoord hebben bereikt over het toezicht op de linies die in de woes tijn van Sinai hnn legers scheiden. Het mandaat van de vredesmacht van de Vemeigde Naties in dat ge bied is niet vernieuwd als gevolg van tegenstand van de Sowjet-Unie en het probleem had geleid tot nieuwe wrijving tussen Egypte en Israël. De twee staatsleiders zeiden op een gemeenschappelijke persconferentie dat zij te gelegener tijd een perma nent akkoord over de kwestie zouden bereiken samen met de Verenigde Staten. Noch Sadat noch Begin trad ten aanzien van het tijdelijke ak koord in bijzonderheden. De Israëlische premier deelde mee dat ook overeenstemming werd be reikt over de kwestie van de toe komstige olielevering door Egypte aan Israël en dat Israël de streek van Santa Catcrina in Sinai voorty- dig aan Egypte zou overdragen. iels willen ondernemen op dit gebied moeten ook over ruimte kunnen be schikken. Het cultureel centrum kan bovendien nog dienst doen als infor- matie-documentatie-centrum, waar bijvoorbeeld ook de bibliotheek, die nu te ver buiten het centrum ligt, ge vestigd zou kunnen worden. Het zou mooi zijn als je dergelijke „buiten posten" naar de binnenstad zou kun nen halen, dan wordt een culturele voedingsbodem in het centrum ge concentreerd." Gevraagd of de initiatiefgroep al bepaalde panden voor vestiging op het oog heeft, laat Van Anraad we ten, dat men ook daar wel ideeën over heeft, maar dat de groep zich dienaangaande nader zal beraden vooraleer in die richting uitspraken te doen. Behalve Van Anraad, bestaat de „Initiatiefgroep Kulturcel Centrum" uit A. Meintema, J. en M. de Jong en Bert de Ruiter. Een embleem van de Initiatiefgroep Kultureel Centrum i.o. Even eigen tijds als de opvattingen van de ini tiatiefgroep m.b.t. een cultureel cen trum is de kijk op het wapen van Zeeland: ren gezellig, informele, dus allerminst traditionele leeuw. Catharine Deneuve, hoofdrolspeelster in de film die „Ziejook" komend weekend vertoont hier op de „set." van haar meest recente film, „Courage Fui/ons". Deze film, waarvoor afgelopen voorjaar in Amsterdam opnamen werden gemaakt, gaat over de Franse studentenopstanden van mei 68 Rechts op de foto regisseur Ives Robert. ZIERIKZEE, 5-9. Met de vertoning van Juan Bunuels „Belle de Jour", vrydagavond a.s. in de Concertzaal, begint voor Filmkring „Ziejook" het nieuwe seizoen. Dat zal worden ingegaan met een sinds onlangs gedeeltelijk gewijzigde bestuurssamenstelling en in een samenwerkingsverband met an dere filmklubs. ZIERIKZEE, 5-9. Deze week zijn onder de Zierikzeese bevolking een groot aantal enquêteformulieren, voor zien van begeleidend schrijven, verspreid door de Inia- tiefgroep Knltnreel Centrum i.o. De initiatiefgroep wil de mogelijkheid onderzoeken die er zijn om tot opriehting van zo'ii centrum te komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4