Wethouder Piet de Moor van Brouwershaven overleden Veiligheid langs Oosterschelde voor 1980 sterk verbeterd Verbetering rijksweg ook voor de landbouw noodzakelijk De dijk ver ka velingen rond de Oosterschelde Bijzondere raadsvergadering STREEKNIEUWS „Zwarte lijst" van Waterschap Peilingen en Deltawerken Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 september 1979 Nr. 22568 3 Wethouder Piet de Moor maakte als afgevaardigde van de P.v.d.A. 33 jaar deel uit van het gemeentebestuur van Brouwershaven. Rondvraag' waterschap Behalve zijn gewaardeerde ver diensten op het gemeentelijk be stuurlijk gebied, was Piet de Moor zeer aktief in hêt verenigingsleven, van „zijn" gemeente Brouwershaven. Hij was mede-oprichter van de A.S.V. Brouwershaven, waarvan hij van 1928 tot 1933 bestuurslid was en daarna tot 1972, dus veertig jaar, voorzitter. Bij zijn afscheid als voor zitter onderscheidde de KNVB afde ling Zeeland hem met de gouden bondsspeld en werd hij tot ere-voor- zitter van de sportvereniging be noemd.' De heer De Moor was erbij, toen in 1948 de Oranjevereniging werd op gericht. Hij was daarvan tot heden bestuurslid, waarvan vele jaren als voorzitter. Ook de V.V.V.-Brouwers- haven en de Middenstandsvereniging Brouwershaven profiteerden van de oprichting af van zijn bestuurlijke kwaliteiten. (Vervolg van pag. 1) gen in het waterschap van een slijt laag, voor f 158.600,voor de niet Plan wegen waren de kosten f 115.840,—. Waterzuivering Het maken van een biologische installatie van de bestaande riool waterzuiveringsinrichting te Zierik- zce werd goedgekeurd. Dit is een eerste stap, die uiteindelijk zal re sulteren in algehele nieuwbouw. Door het veranderen volgens het plan Scheele van de bestaande zui vering krijgt men voldoende tijd, om alles te doen wat noodzakelijk is, om een nieuwe zuivering te rea liseren. Deze nieuwe zuivering komt op het grondgebied van de gemeente Middensschouwen. Er moet reeds nu een persleiding in die richting worden aangelegd, die straks voor de nieuwe zuivering kan funktio- neren, maar die nu al stankoverlast bij Zierikzee moet voorkomen. De bestaande zuiveringsinstalla ties worden regelmatig gekontro- lecrd door het nemen van een inten sieve bemonstering. De uitslagen daarvan zijn goed. Westerschouwen moet in de /es topweken van de re- kreatie wel op zijn tenen lopen. maar tot dusver heeft men de zaak kunnen bijhouden. Hef zuurstofge halte wisselt wel eens. Zware metalen Een ander bijkomend nfvalpro- (FoIjo: Zierikzeesche Nieuwsbode) Piet de Moor nam een bijzondere plaats in de gemeenschap van Brou wershaven in. Burgemeester C. Slab- bekoor n maakte daarvan gewag tij dens een bijzondere raadsvergade ring, woensdagavond ten stad huize naar aanleiding van het overlijden van de wethouder. Daarbij waren mevrouw De Moor, de familie en onder andere perso neelsleden van de gemeente aanwe zig. „Geboren en opgegroeid in Brou wershaven'', aldus burgemeester Slabbekoorn, „heeft De Moor de ont wikkeling intens beleefd en door de vele jaren van besturen mede vorm en inhoud gegeven aan zijn gemeen te". „Hü was goed gekend als vereni gingsman, als raadslid en als krui denier. IIy had belangstelling voor zijn medemens, hij heeft door dc ja- dukt van de zuiveringen is het slib. In dit slib komen, zij het in Zeeland niet in verontrustende mate, toch alle zes de zware metalen voor, die dit afvalslib kenmerkt. Ook in onze regio dient men voorzichtig te zijn met het uitspreiden van dit slib op bouw- cn weiland. Het kan wel, maar hier past bescheidenheid. Bouwland kan 2 keer zoveel door staan als weiland, vooral bij bewei ding met schapen is voorzichtigheid geboden. Spreker vroeg vervolgens aan dacht voor de begroting van de Technologische Dienst van de geza menlijke Zeeuwse Waterschappen. Het nieuws hierin is het uitbreiden van het aantal inwoner-equivalen ten, door opneming van het A.W.L. in Zeeuws-Vlaanderen. Dc kosten ad f 1.374.000,— zullen door 639.000 equivalenten moeten worden ge deeld. De pensionering van water schapsbestuurders heeft in deze re gio ook de aandacht: in de novem- bor-vergadering komen daarover voorstellen. De vergadering ver leende goedkeuring betreffende de voorstellen van het dagelijks be stuur tot verkoop van een gedeelte van de waterloop in Poortambacht, groot 1950 m- voor f 1950,aan de gemeente Zierikzee, van 450 meter weg (gedeelte Stolpweg aan de ge meente Duiveland) en tot overname van de gemeente Brouwershaven van de zuiveringstechnische werken in deze gemeente voor dc boekwaar de groot f 2.833.510,73. ren heen voor velen als klankbord gefungeerd. Hij sprak graag met iedereen, maar kon ook goed luisteren. Hij reageer de vaak impulsief, hij was een man die intens beleefde en vaak de be hoefte had om meteen zijn mening kenbaar te maken. Hij heeft met alle tekortkomingen die hij ook had zijn dienende taakopvatting, voor zijn ge zin en voor de gemeenschap, ten vol le beleefd en getracht inhoud te ge ven." Betrokkenheid Burgemeester Slabbekoorn herin nerde aan de vele vergaderingen op allerlei gebied, die Piet de Moor als vertegenwoordiger van de gemeente bezocht, vooral ook de bijeenkomsten en uitvoeringen van plaatselijke ver enigingen: „Hij gaf graag blijk van zijn betrokkenheid en waardering." De burgemeester stelde er prijs op blijk te geven van „dankbaarheid voor zijn werk, zijn kameraadschap en vriendschap" en hij wenste de fa milie De Moor en vooral mevrouw De Moor kracht toe, De heer C. J. dc Munnik sprak na mens alle frakties van de gemeente raad van Brouwershaven oprechte deelneming uit aan mevrouw De Moor en de kinderen. Toen Piet de Moor koninklijk werd onderscheiden wegens zijn dertig jarig lidmaatschap van de gemeente raad had de heer De Munnik gezegd: „Gelet op de grote hoeveelheid werk en de zeer vele uren die een wet houder aan de gemeente moet beste den, heeft hij die onderscheiding zeer zeker vez'diend." Zorgelijke tijden Hij herhaalde die woorden en her innerde aan de watersnoodramp in 1953: „Het zal u allen bekend zijn wat er toen van een gemeentebe stuur werd verlangd." Ook de ge meentelijke herindeling in 1961 was geen gemakkelijke taak. „We weten dat in die tijd een gemeentebestuur der nogal wat moest aanhoren, maar ook de heer De Moor heeft zich vol ledig ingezet om de problemen daar omheen tot een goede oplossing te brengen." En over de lange tijdsspanne van de gemeentelijke aktiviteiten van de heer De Moor: „De werkzaamheden Deze mededeling deed dykgraaf A. M. Geluk in de rede, waarmee hü dinsdagmiddag de algemene verga dering van het Waterschap in 's Landskamcr te Zierikzee opende. Met het snel tot stand komen van deze verbeteringen, dankzij de mede werking van velen, is volgens de dijkgraaf een bijzondere prestatie verricht. Hij was daar dankbaar voor, maar: „We zien uit naar 1985, als de stormvloedkering gereed zal zijn". Problemen Bij de verbetering aan de dijk in de Zuidhoek tyebben zich problemen voorgedaan, in verband met de slap pe ondergrond. Verschillende keren werd de perskade daardoor bij het zandspuiten opzij geduwd en het ge lukte slechts met grote moeite de to tal e benodigde hoeveelheid zand in voorraad te spuiten. Vooral in dc omgeving van het woonwagenkamp deden er zich op dit gebied veel moeilijkheden voor. Veiligheid rijksweg Een andere zaak van veiligheid, die het Waterschap al geruime tijd bezig houdt, is de toestand van dc Rijksweg van Zierikzee naar het Hel le gatsplein. „Op onze brief van 31 maart 1977 aan de Rykswatcrstaat om dc aan dacht te vestigen op de ons insziens gevaarlijke toestand in verband met dc verkeerstoename hebben we de zer dagen een nietszeggend ant woord gekregen", aldus oen teleur gestelde heer Geluk. „Wie deze zomer heeft aanschouwd welke toestanden zich op deze we gen op de haast niet over te steken kruisingen voordoen, komt tot de konklusie dat het zo niet langer mag", benadrukte de spreker. Hij deed een dringend beroep op Rijks waterstaat spoedig aanzienlijk^4ver beteringen en beveiligingen aan te brengen. Ook verzocht hij het pio- vinciaal bestuur aktiviteiten te ont plooien om het rijk te bewegen tot het aanbrengen van verbeteringen op deze weg. van een raadslid en zeker van een wethouder zijn nu in 1979 niet meer te vergelijken met hetgeen in 1946 van een gementebestuur werd ver wacht." Tot mevrouw De Moor zei dc heer De Munnik: „Mede door uw grote werklust, wilskracht cn uw bereid heid om dc kruidenierswinkel alleen te runnen als uw man weer eens weg was voor de gemeente, hebt u het uw man mogelijk gemaakt om zyn werk als gemeentebestuurder te kun nen doen. Wij danken u voor deze steun, die u aan uw man hebt gegeven, en dat deze steun ten goede is gekomen aan de gehele bevolking van de gemeente Brouwershaven." „Het is betreurenswaardig", aldus de heer De Munnik, „dat we op deze wijze afscheid moeten nemen van ons collega-raadslid Piet de Moor. Hij heeft na 33 jaar een beter en mooier afscheid verdiend." Wethouder Piet dc Moor wordt aanstaande zaterdag om twee uur be graven op de Begraafplaats van Brouwershaven. Tevoren (aanvang half twee) is er een rouwdienst in het „Tonncnmagazijn". ZIERIKZEE Wandeltocht voor vakantiewoning invaliden De netto-opbrengst van de zesde Lions wandelmars, op zaterdag 15 september, is bestemd als bijdrage in de stichtingskostcn voor een va kantiewoning voor invaliden. De deelnemers kunnen kiezen lus sen marsen van acht, vijftien of vijf entwintig kilometer. De start is bij de L.T.S. Als herinnering aan de loop ontvangen de deelnemers na af loop een bronzen Lions-medaille met draaglint. Alle reglementen, richt lijnen en bepalingen van de Neder landse Wandelbond zijn bij de toch ten van toepassing. Voor tijden: zie agenda. DREISCHOR Consert Zaterdagavond a.s. zal de harmo nie „Nut en Uitspanning" uit Zonne- maire concerteren in de mobiele tent aan de Ring. Het korps o.l.v. de heer E. A. de Looff, zal een gevarieerd programma ten gehore brengen. Vooraf wordt een korte mars door Dreischor gemaakt. Zoals gebruike lijk wordt tijdens het concert de Ring voor het gemotoriseerde ver keer gedeeltelijk afgesloten. „Een gecoördineerd aktie van pro vincie, betrokken gemeenten cn wa terschappen lijkt ons noodzakelijk opdat eindelijk schot in de zaak komt". Dc heer Geluk achtte steun van belanghebbende organisaties cn van dc bevolking by zo'n aktie van betekenis. Slootonderhoud De goeden niet te na gesproken merkte de dijkgraaf op, dat het slool- onderhoud, verricht door de aange- ZIER1KZEE, 4-9. By dc rondvraag in de op 4 september gehouden ver gadering van het Waterschap Schou wen Duiveland, wilde de heer L. J. van Gastel met klem nog eens onder steunen, wat door de dykgraaf In zyn openingswoord was gezegd betreffen de de veiligheid en de verkeersdruk te op Rijksweg 18. Ook voor de land bouw, die met verscheidene wegkrui- singen op genoemde Ryksweg uit komt, is een betere beveiliging, c.q. wegverbreding, dringend noodzake- lyk, was hij van mening. De heer J. van de Zande (Ooster- land) vroeg nadere inlichtingen over de bestrijding van perevuur, iep ziekte en andere ziekten in de berm beplanting. Ir. G. D. Kloosterboer antwoordde dat het bestuur van het waterschap zich wel zorgen maakt, over vooral het perevuur. In samenwerking met DUIVELAND Gemeentegids „Duiveland" Deze week verscheen bij allé in woners in de brievenbus een exem plaar van de nieuwe gemeentegids „Duiveland". Dit keurige boekje bevat voor een ieder een schat gegevens betreffende zijn of haar woonplaats. Duiveland, vertakt in de vier kernen Nieuwer- kerk, Oosterland, Sirjansland en Ouwerkerk. Een duidelijk beeld van het algehele gemeente-apparaat, ge volgd door gegevens over brand weer, politie, onderwijs, culturele organisaties, muziekverenigingen, zangvernigingen. Gezondheidsraad, godsdienst, kerkelijke instellingen, P.T.T., banken, dorpshuizen en vere nigingsgebouwen, sportverenigingen, woningbouwverenigingen, oranje verenigingen, middenstandsvereni gingen, politieke partijen, overige overheidsinstellingen en organisa ties, terwijl de laatste bladzijde is benut voor een keurige inhoudsopga ve. Een ieder die dit boekje bij de hand heeft en ook houd, kan meteen volledig over zijn of haar gemeente zijn ingelicht. BRUINISSE PIT-kollekte BRUINISSE, 5-9. Evenals in het gehele land zal in Bruinisse in de week van 10 tot 15 september de P.I.T.-kollekte worden gehouden. landen, achteruit gaat. Er blijkt steeds meer dat steeds minder aan goed slootonderhoud wordt gedaan, zo had het Waterschap gekonsta- teerd. ,-,Bij deze zomerschouw heb ben wij een lange lijst met namen die een aanschrijving ontvangen", aldus de heer Geluk. Hoewel hij er begrip voor toonde, dat vaak moeilijke om standigheden de oorzaak zijn van deze nalatigheid, had hij toch de in druk dat te vaak ook slordigheid en onzorgvuldigheid in het geding zijn. „Schouwen-Duiveland ligt er niet meer zo onderhouden bij als wij ge wend waren", zei hij tot slot. „Wij zullen dc schouw handhaven cn nauwkeurig toezien of aan dc eisen wordt voldaan. Voor dc toe komst dienen dc landgcbruikers hiermee rekening te houden. Het is van het grootste belang voor een goe de waterbeheersing in ons water schap". de Planlenziektekundige Dienst en Staatsbosbeheer worden zieke mei doorns en andere struiken binnen een kring van 500 meter van de be drijven verwijderd. Maar helaas ko men er nog plaatsen voor, waar de ziekte voortwoekert. Hij noemde Hierbij onder meer de meidoorns rond de Begraafplaats te Brijdorpe. Bij de iepen betreft het veelal jonge bomen. Een nauwkeurig on derzoek van Bruinisse tot Burgh vindt plaats, waarbij zieke bomen worden gemerkt en door andere ver vangen. Gaten in de meidoornbe planting vullen zich dikwijls zelf op. Het gemeentebestuur van Midden- schouwen gaat ook de meidoorns op Brijdorpe aanpakken, zo kon burge meester W. den Boer, ter vergade ring aanwezig, aanvullen. Gezworene M. J. Steur (Noordwel- le), achtte het slechte onderhoud, zo als het achterwege laten van snoeien in oude boomgaarden en in het z.g. cultuurlandschap funest voor hel voorkomen van plantenziekten. Voorzitter A. M. Geluk konstateer- de een grotere absentie yan inge landen dan vroeger. Hij zou de ver gaderingen van het waterschap graag beter bezocht zien. Op 2 en 6 novem ber zullen distriktsvergaderingen plaatsvinden, op 27 november de volgende algemene vergadering. Bij het begin van de vergadering werd de heer L. Becu, te Zierikzee als hoofdingeland .van de gebouwde eigendom beëdigd en geïnstalleerd. De voorzitter was verheugd over de benoeming van de heer Becu, die hij een man met kennis van zaken op waterstaatkundig gebied noemde. De nieuwe hoofdingelande had als hoofdambtenaar van de Deltadienst reeds vaak met het waterschap sa mengewerkt. ZIERIKZEE, 4-9. Dykgraaf A. M. Geluk vergastte zyn gehoor by de algemene vergadering van het wa terschap op een lystje van diefstal len, vernielingen en inbraken, die zich in 1979 voordeden. Een geliefd „inbraakprojekt" was het poldermagazijn in de Zuidhoek. Daar herhaalden de inbraken zich zo dikwijls dat er weinig meer te stelen of te vernielen viel. Ook het polder magazijn in Scharendijke werd vaak „bezocht". Grote kuilen werden ge graven in een dijk bij Kerkwerve en. zelfs in de tuin van 's Landskamer. Op de Delingsdijk werden eerst 35 bermpaaltjes vernield en later ook nog eens een partij reflektorpalen. Dit laatste was een schadepost van f 1300,—. ZIERIKZEE, 4-9. Het hoofd van de Waterbouwkundige Dienst van het Waterschap Schouwen-Duiveland, ir. G. D. Kloosterboer, kon by het agen dapunt „Peilingen" terug verwijzen naar de juni-vergadcring, waarin de uitkomsten van de laatste peilingen uitvoerig waren behandeld. De strandmetingen aan het Naard- dei'strand en het strand van Burgh en Westland waren niet ongunstig, maar de voor het Noorderstrand lo pende geul wordt steeds ondieper. Waar bij de strandovergang aan de Westerban het strand iets afneemt wordt een nieuwe palen i*ij gezet om de afneming tegen te gaan. De peil- boot heeft een grote schoonmaak beurt gekregen. Voor het punt Deltawerken ver wees de heer Kloosterboer naar dc succesvolle excursie die in juli naar het werkeiland „Neeltjc Jans" werd gemaakt, dat sindsdien door duizen den is bezocht. Deze overzichtsfoto, met vooraan de volkstuintjes aan dc Loan van St. Hilaire. is genomen van dc Haven- dijk af. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 5-9. In de nacht van dinsdag op woensdag is in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, na een kortstondige ernstige ziekte, wethouder Piet de Moor van Brouwershaven overleden. Hij was 33 jaar raadslid en van 13 maart '67 af wethouder, waarvan de laatste vier jaar loco-burgemeester. In 1975 werd hij koninklijk onderscheiden met de ere-medaille in Prestatie Waterschap goud. Hij werd 67 jaar. ZIERIKZEE, 4-9. Vóór het aanstaande stormseizoen, dus vóór 1980 zal het Waterschap Schouwen-Duive land gereed zijn met de partiële dijkverhogingen langs de Oosterschelde, waarmee de veiligheid in hoge mate zal zijn verbeterd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3