fp. Akties hebben zich uitgebreid in petrochemie roberl" deniro the deer hunler ihedeer nunler Burgemeesters De stakingen Eigendommen Maria Peron in beslag genomen Dayan bezoekt Op Sardinië ontvoerde Brit terecht Begrafenis Mountbatten Bezetting in Rotterdam Amsterdam staakt verder ONDERHANDELINGS RESULTAAT „DE PRULLEBAK IN" iiiii 2 De stakingen AGENDA HOORNGESCHAL Advertentie In deze regio ritselt het van burge- meesterlyke aktiviteiten, in de zin van de ene komt en de ander gaat en dat allemaal ondanks het feit dat de vaderlandse Grondwet helemaal geen burgemeester kent. Toch is hij (zij) de hoogste ambtsdrager in de ge meente. De Grondwet spreekt slechts van de „voorzitter van de raad", „die door de koning wordt benoemd" en eerst de Gemeentewet geeft die voor zitter de titel burgemeester. Mis schien is het aardig die wettelijke burgcmeesterlyke hoedanigheid nog eens te releveren, nu verschillende burgemeesters of al zyn begonnen in hun nieuwe gemeente of op het punt staan zulks te gaan doen. Burgemeesters hebben - zo blijkt in de praktyk - in deze tijd tijdma- tig wel iets voor op predikanten. De eersten blijven doorgaans een be langrijke tijd langer in hun gemeen te. In de kerkelijke sektor wil nog al eens de gewoonte de kop opsteken dat de geestelijken het na gemiddeld vier jaar voor gezien houden. Derge lijke kortstondige overwegingen zijn niet des burgemeesters en dat is maar goed ook, want een gemeen schap, in de bestuurlijke vorm van een gemeente, vergt wel heel wat meer tijd dan enkele jaren om te „doorgronden" en om een op het wel zijn van zo'n gemeente gericht be leid tot uitvoering te brengen. Dit al les moge waar zijn, doorgaans er kennen burgemeesters zelf, dat het ook weer niet „eindeloos" moet du ren. De praktijk echter laat vaak een natuurlijke afvloeiing zien op grond van anciënniteit. In deze regio kwamen recentelijk beide afscheidsvormen voor: vertrek naar een andere gemeente en pen sionering. Nadien - als alle goede af- scheids- en welkomstwoorden zijn gesproken - begint voor de nieuwe lingen een taak, die doorgaans - en terecht - als een uitdaging wordt be schouwd. Het is allemaal zo nieuw, zo anders, dat die typering niet te zwaar is. Intussen blyft ook een nieuwe bur-, gemeester gebonden aan- de wetten en regels, maar de eigen visie op de gemeentelijke problematiek kan een impuls baren, die voorheen minder voor de hand lag. „Een ander doet het altyd anders", ook al is de mar ge, waarin de „hoogste ambtdragers" zich moeten bewegen, in de loop der jaren alsmaar kleiner geworden. Saillant voorbeeld is de ruimtelij ke ordening, die vaak leidt - door een overvloed aan voorschriften van bovenaf - tot een pietepeuterig ge doe, dat veel vlotter in eigen beheer zou kunnen worden opgelost, zon der dat een ellenlange procedure wordt vereist. Met alle mogelijkheden en onmo gelijkheden moeten intussen de nieu we burgemeesters in de regio het doen; het geldt ook voor hen roeien met de riemen die voorhanden zijn. Voor zichzelf zullen ze echter den ken - of misschien zelfs zeggen: „let op onze daden" en dat is al een oude politiek getinte spreuk. DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer wil dat de vaste commissies van binnenlandse za ken en justitie „op de kortst moge lijke termijn" bijeenkomen om zich te beraden over de mogelijke in voering van de stopkogel als mu nitie voor de nieuwe politievuurwa- pens. Woensdagmiddag rond half twaalf is de brandweer uitgerukt omdat een stapel balen stro, opgeslagen aan de Straatweg, op onverklaarbare wijze in brand was geraakt. De 820 balen konden worden afgeschreven, de brandweer bluste de resten. De eige naar is niet verzekerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 5-9. In de petrochemische sektor is nu zoals al werd verwacht, ook een staking uitgebroken. Woensdagavond namelijk legde de nachtploeg van het bedrijf Cyanamid in Rotterdam het werk neer. BUENOS AIRES, 5-9. Op last van een speciale commissie van de Ar gentijnse regering zijn verscheidene bezittingen van de vroegere presi dent Maria Estela Peron door de staat in beslag genomen. Op de lijst staan drie huizen met meubilair en kunstwerken, waaron der de villa „Puerta de Hierro" in Madrid, een auto en enige bankreke ningen. De commissie voerde als ar gument aan dat mevroum Peron de ze bezittingen „onrechtmatig" ver kregen heeft. Daarentegen achtte zij de aankoop van het landgoed „San Vincentè", 25 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, wel wettig. Maria Peron bevindt zich daar on der huisarrest( sinds zij in maart 1976 door de militairen werd afgezet. Dat is door bestuurder Piet Schee- Ie van de Industriebond FNV beves tigd. By Cyanamid werkt ongeveer driehonderd man personeel. De stakers eisen van de direktie dat de cao-onderhandelingen zo spoedig mogelijk worden hervat en dat er verbetering komt in de ar beidsomstandigheden op het punt van veiligheid en gezondheid. Vol gens Scheele is er sprake van een wilde staking, die dus niet is uitge roepen door de industriebond. „Maar", zo zei Scheele, „wij zullen de mensen bij Cyanamid niet in de kou laten staan". Brieven Evenals bij vrijwel alle andere pe trochemische bedrijven in het Rijn mondgebied is ook bij Cyanamid het cao-overleg stukgelopen omdat de direktie de vakbondseisen onaan vaardbaar vond. De belangrijkste eisen zijn - de industriebond blijft daar volgens Scheele aan vast hou- BQNN, „6-9. Mosje Dayan, de Isr raëlisclie minister van buitenlandse zaken, zal op verzoek van zijn West- Duitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher van 9 tot 11 september een bezoek aan de Bondsrepubliek af leggen. Volgens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zal dit de vierde ontmoeting zijn tussen de twee ministers in twee jaar. Zij zullen van gedachten wisselen over allerlei internationale en bilaterale kwesties. Dayan zal ook een ontmoe ting met Bondskanselier Schmidt, hebben. CAGLIARI, 5-9. De Britse zaken man Rolf Schild die ruim twee we ken geleden met zijn vrouw en doch ter op Sardinië verdween, is terecht. Een patrouille van de Carabinieri vond hem woensdagochtend op een landweg bjj het dorp Bono in bet noorden van het eiland. Volgens de politie die ervan over tuigd is dat het om een ontvoering gaat, is Schild vrijgelaten om het losgeld (20 miljard lire, bijna 50 min) bijeen te brengen voor zijn vrouw en dochter. De 55-jarige Schild, een ingenieur van Duitse afkomst, zijn vrouw Dap hne en hun dochter Annabelle ver dwenen in de nacht van 18 op 19 augustus in de omgeving van hun vakantiehuis in de noordelijke kust plaats Palau. LONDEN. De Britten hebben woensdag afscheid genomen van graaf Mountbatten, die vorige week maandag omkwam bij een vermoe delijk door het verboden Ierse Re publikeinse leger (IRA) gepleegde aanslag. De plechtigheid riep herinneringen op aan de staatsbegrafenis die Win ston Churchill in 1965 ten deel viel. Koningen, admiraals en generaals uit de hele wereld waren naar de Britse hoofdstad gekomen voo£ een ceremonie die Mountbatten's carriè re weerspiegelde als geallieerd lei der in de Tweede Wereldoorlog, laatste onderkoning van Brits-Indië en hoofd van de Britse strijdkrachten in vredestijd. Prins Bernhard en prinses Bea trix woonden de plechtigheid bij. Er waren veertien vorstenhuizen verte genwoordigd. den - werktijdverkorting tot 35 uur per week en invoering van een vijf ploegendienst. Inmiddels jieeft de industriebond brieven gestuurd naar andere „wei gerachtige" petrochemische bedrij ven als Shell Chemie, ICI, Tiófine en Aluchemie. In die brief wordt met akties gedreigd als niet snel de cao onderhandelingen worden hervat. De eisen blijven^ een 35-urige werkweek en een vijfploegendienst. ROTTERDAM, 5-9. Ongeveer drie honderd stakende sleepbootmensen hebben woensdagavond bet hoofd kantoor van Smit Internationale aan de Houtlaan in Rotterdam bezet. Doel van deze aktie is volgens een woordvoerder van het aktiekomité om zo snel mogelijk een gesprek te krygen met de direktie van het be drijf over de eisen van het stakende personeel. Belangrijkste eis is nog steeds vijftig gulden netto per week erbij. Het personeel van de stads- sleepdiensten staakt nu al bijna twee weken voor die vijftig gulden, maar de direktie zegt tot nu toe steeds dat daar niet over te praten valt omdat er al een cao-1979 is afgesloten. LAATSTE NIETJES ROTTERDAM, 5-9. Het Aktiekomité Rotterdamse Havenarbeiders, dat de wilde staking in de haven leidt, heeft het onderhandelingsresultaat van de bonden en werkgevers dinsdagavond afgewezen en „naar de prullebak" ver wezen. Woensdag komen de stakers op nieuw op het Afrikaanderplein bij een. Dan zal het aktiekomité voor stellen om de staking voort tc zetten. Stakingsleiders Schults en Stavin- ga verklaarden dinsdagavond desge vraagd dat het resultaat van de on derhandelingen volstrekt onvoldoen de is. Geen van de eisen van de sta kers is ingewilligd, zo meenden zij. De laagstbetaalde De bonden hebben berekend, dat het nu bereikte onderhandelingsre sultaat inklusief het eerder door de leden verworpen c.a.o.-akkoord be tekent, dat de laagstbetaalde in de haven, die uitsluitend in dagdienst werkt, er per week 37,50 gulden op vooruit zou gaan. Daar komt dan per 1 september nog twee procent prijs compensatie bij. Schroer wilde zich niet uitlaten over de vraag of het onderhande lingsresultaat voldoende zou zyn om een eind te maken aan de havensta king. De kans daarop zal volgens hem wel groter worden als de loonsver hoging per 1 januari wordt gegeven. Schepen Sinds de staking van de sleepboot bemanningen van Smit, bijna twee weken geleden zijn 71 zeeschepen naar andere havens uitgeweken. Het betreft hier schepen die gemeld heb ben door te varen. Er zullen volgens de havendienst ongetwijfeld meer schepen zijn geweest, die de haven van Rotterdam hebben gemeden. De ze zijn door hun rederijen al bij voorbaat naar oen andere haven ge dirigeerd. Referendum UTRECHT. Hel bondsbestuur van de Vervoersbonden FNV heeft het negatieve advies van het Centraal Bedrijfsgroepbestuur Havens niet overgenomen omdat het dat niet verantwoord vindt. Het zal de werk gevers niet om heropening, van de onderhandelingen vragen. Het gaat het resultaat van de onderhandelin gen via een schriftelijk referendum voorleggen aan zijn leden in de ha vens en het zal de Federatieraad van de Vervoersbonden FNV aanstaande donderdag een uitspraak vragen over het door het bestuur gevoerde beleid. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Wegens enorm succes geprolongeerd A.s. zaterdag 8 september en zondag 9 september EMI Films presenteert Een Michael Cimino film Dé film van '79 Bekroond met 5 Oscars, waaronder voor beste film en beste regie. Een film over mensen.... ROBERT DE NIRO in Een Michael Cimino film 'THE DEER HUNTER" netpe MICHAEL CIMINO OstnDulea by EMI Fitmj Limitea Technicolor- Panovislon- CITY FILM Ud Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar ((Extra lange voorstelling Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijkse lampionoptocht start muziektent, muzikale mede werking van „Nu met Hope" pn „Oefening en Uitspanning". Zondag 9 september Bruinisse Bungalowpark „De Kreek", 14.00 uur r tiesten-prom i nenten voetbalv/ec - strijd. Maandag 10 september Zierikzee U.V.V.-gebouw, Kerkhof Z.Z., 13.30- 16.30 uur, eerste soosmiddag U.V.V. Willibrorduskerk, 19.00 uur, concert Les Petits Chanteurs dc Lille. Dinsdag 11 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, spelmiddag A.N.B.O. Oostërland Oosterhof, 13.45 uur, „Meer bewegen voor ouderen". Woensdag 12 september Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, vergadering Vrouwen in de PvdA. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardensociëteit. Donderdag 13 september Zonnemaire Cafe Bommenede; Klaverjaswedstrij- den; 20.00 uur. 14 september Zierikzee Aula Chr. Mavo; Ver. Chr. School onderwijs, 19.30 uur. Aula Christelijke Scholengemeen schap algemene ledenvergadering 19.30 uur. Bruinisse Stoofpolder, 20.00 uur, start kompe titie schaakvereniging TOG. AMSTERDAM, 6-9. De stakingen in de Amsterdamse haven duren voort. Volgens een woordvoerder van de vervoersbonden ligt het werk bij de Container Terminal Amsterdam (C'TA) volledig plat, evenals bij het stuwadoorsbedrijf Muller en Co. Bij deze bedrijven werd gisteren even eens gestaakt. Ook de arbeiders bij het overslagbedrijf Amsterdam (OBA) zijn donderdagochtend een staking begonnen, voorlopig voor 24 uur. Bij het Verenigd Cargadoors- kantoor (VCK) is de situatie niet ge heel duidelijk. Er zou daar door een deel van de arbeiders worden ge werkt. Bij enkele kleinex-e bedrijven beraadt men zich nog over akties. Dagelijks Zierikzee St. LievensmonstertorenTe beklim men van 10.00-17.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein; 8.00-13.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgefcouwtjo, 14-16 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Maandag 27 aug. l/ro 1S september Zierikzee Gravensteen, 10.00-17.00 uur, expo sitie Johan Kappetein en Gert-Jan Willemse. 18 augustus t/m 17 september Middelburg Zeeuws Kunstenaarsmuseum: Ten toonstelling Kees Hermans. Ope ningstijden: di t/m vrij 10.00-12.00 uur, 14.00-17.30 uur; wo en vrij 19.00- 21.30 uur; za 9.00-12.30 uur, 14.00- 16.00 uur. Donderdag 6 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 14.30-17.00 en van 19.00-121.00 uur, verkoping goederen. Kerkwerve Zaal Hervormde Kerk, Ring, 13.30 uur; Jaarvergadering tafelteimis- vereniging „Kerkwerve". Bruinisse Hervormd verenigingsgebouw, bij eenkomst Philatclica, jongeren 19.00- 20.00 uur, ouderen na 20.00 uur. Vrijdag 7 september Zierikzee Willibrordusschool, 16.00-17.30 uur, „open receptie" t.g.v. jubileum P. R. M. v. d. Sneppen. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 1.9.30 uur, ledenvergadering damklub Zie rikzee. Concertzaal; voorstel!fhg „Ziejook"; 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk 20.00 uur concert Frans jongerenkoor „Les petits chanteurs de Lille". Zonnemaire Cafc Bommenede. 20.00 uur. ope ningsavond Bond van Opzichzelf- staanden. Noordgouwe Aalobodrijf Akkerdaas. 0-21 uur, autoshow. Burgh-Haamstcdc Big „S"; eerste soosavond in nieuwe .ceizoen; 20.00-23.30 uur. Zaterdag 8 september Noordgouwe Autobedrijf Akkerdaas. 9-17.30 uur. autoshow. Muziektent, 19.30 uur concert „Nut en Uitspanning". (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 5396. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nu kan men wel vallen over die vijf cent, die de postzegel straks meer gaat kosten, maar dat is alleen het financiële aspekt. Sinds ik voor een klein mottig scheerkwastje re- centelijke ettelijke tientjes heb neer moeten tellen, sta ik daar nooit meer zo verbaasd van. Er is echter heel iets naders. De laaiend knappe beslissers rond Tante Pos hebben gelijktijdig besloten de telefoon gedkoper te maken en - ongewild wellicht - wordt de toch al schrale neiging van het publiek elkaar brieven te schrijven - nog verder ondermijnd. Op mijn jaardag kreeg ik vroeger altijd talrijke epistels, niet allemaal literaire meesterwerken, maar vele toch doorspekt met grappigheden en natuurlijk goede wensen, die het hart deugd deden. Nu is dat alle maal anders. Eindelijk gezeten in de verjaarstoel, omringd door felicitan- len en al oif niet sterk vocht in de glaasjes, begint het eindeloos gerin kel. Tante Da uit Wolvega voelt zich schuldig. Ze beperkt zich niet tot een blote felicitatie, wat dat dan ook z\jn mag, maar koppelt aan haar felicitatieve mededelingen, een pan vol familiebijzonderheden. Verder brengt zij de dure tijden en de nood der wereld Ier sprake en nauwelijks opgelegd, zijn daar aller lei verre vrienden, die vroeger tot de schiercilandeliTkxrschare'bvhoor- dcn. Ook zij schreven vroeger brief jes, maar praten zich nu leeg in de hoorn. We komen ook wel op bezoek bij Friese vrienden en daar is het hele maal bar. Dan iè Title aan de lijn en dan Tatte en allemaal onverstaan baar voor een Zeeuw natuurlijk. We staren wat nostalgisch naar de bel letjes in het glas, want de dronk is nog niet geopend, maar Jubbega en Tjietjerkstradeel praten maar door, op hel thema „Frieslan boppe", welke kreet wel juist moge zijn, maar herhaling .verdooft, gelijk be kend. Waar blijft - zo wil ik de leiding van (ons aller) P.T.T. vragen, de noodzaak nog om gedachten op schrift te zetten voor duizenden mensen, als men met hoorngeschal ook uit de voeten kan. Die noodzaak is dringend aanwezig, maar door deze heilloze diskrepantic tussen schrijven en spreken, zullen op den duur clementen van analphabetisme in onze samenleving binnensluipen en acht de P.T.T. dat nu echt wel verantwoord? Het zal steedsmoeilijker worden zich schriftelijk uit te drukken. Als dan het lezen zich nog beperkt tot de tv-ondertiteling b\j buitenlandse films, dan is er echt sprake van een nieuw vaderlands kultureel tijd perk, dat heel ver tegemoet komt aan de geneugten van de luie stoel. maar vooral het lerarendom in een peilloos verdriet zal onderdompelen, want vragen ze op den duur met trillende lip: waar doen we het fei telijk allemaal voor?" SCH1ERE1LA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2