W wij hebben hem! de nieuwe OPEL KADETT Geruststellende mededelingen over de dijk verbeteringen langs de Oosterschelde PARTIKULIERE REDDINGSBOOT VOOR DE ZEEUWSE EN ZUIDHOLLANDSE DELTA AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. C/g DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering Waterschap Ligplaats haven Flaauwers wur 2EQT 0i bilt ZEE' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 september 1979 136ste jaargang Nr. 22568 WAARIN OPGENOMEN 1 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24.95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen' De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Cultureel Centrum in binnenstad? ZIEKIKZEE, 4-9. De hoofdschotel van de agenda voor de algemene vergadering van het waterschap Schou- weu-Duiveland, vormden de mededelingen van de voorzitter de heer A. M. Geluk over de stand van zaken betreffende de in uitvoering zijnde werken aan dijken en wegen van het waterschap. Het punt, waarnaar ook in de openingsrede reeds was verwezen, het ver hogen en verzwaren van de zeewering van de Zuidhoek en de Gouwevcer- polder alsmede enige gedeelten aan de zuidkant van de polder Schouwen kreeg hierbij de meeste aandacht, omdat het hier het sluitstuk betrof van de dyksverhogingen en verzwaringen in de regio. De dijk van de Vier Bannen pol der ter hoogte van het Gouwe Veer is het verst gevorderd. Driekwart gedeelte is onder profiel gebracht, aan het laatste stuk tot aan de Stel- weg wordt hard gewerkt. Van 10 september af, zal 10.000 m'1 klei uil het Sloe deze dijk versterken. Bij Pikgat komt men binnen afzienbare tijd gereed. De slappe ondergrond in de Zuid hoek, waarbij de perskade bij het zand opspuiten opzij werd gedrukt, was een tegenslag, die noopte tot het in voorraad spuiten van het beno digde zand. Want had men voor het begin van de bouwvakvakantie dit zand- spuiten niet kunnen beëindigen, dan zou dat enorm kostenverhogend hebben gewerkt. De oplossing werd nu gevonden, door aan weerszijden van de Zeelandbrug 33.000 m:' zand in voorraad te spuiten. Dit zand wordt nu door transportauto's naar het werk gebracht. Het bestaande woonwagenkamp dient daartoe te worden ontruimd. Het nieuwe kamp vordert al. Er wordt gewerkt van het havenhoofd richting Zeeland- brug, om straks te eindigen met hei stuk Brug-Woonwagenkamp. Dooi de tegenslag heeft het werk vertra ging opgelopen, maar men hoopt toch wel begin november klaar te zijn. Kostenverhoging Burgemeester W. den Boer vroeg naar de kostenverhoging, die het gevolg is van deze tegenvaller, maai de voorzitter kon geen exakte cijfers geven. De kostenverhoging is in elk geval niet schrikbarend en de tran sportkosten van het zand in depót naar het werk, wegen niet op legen de kosten van het zandspuiten, in dien men deze maatregel (het aan leggen van het zanddepót) niet had getroffen. De nieuwe sporlvisreddingsbOOl, die een afmeting heeft van zes bij twee- eneenhalve meter blijkt zelfs voor het gebruik van invaliden zeer ge schikt te zijn. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) In antwoord op een vraag van bur gemeester Th. II. de Meester of er nu nog zwakke plekken voor komen, antwoordde de heer Geluk ontken nend. Men kan een storm weerstaan die eens in de 500 jaar voor komt. De heer De Meester komplimen- teerde het bestuur met het zo voort varend aanpakken van een toch wel gigantische karwei. De heer Geluk prees de goede samenwerking die was ondervonden met de Delta dienst, de Provinciale waterstaat, de landbouw, de Stichting Natuur en Milieu, de Planologiscshe Dienst, en andere instanties. Dankzij een goed samenspel kon men met voortva rendheid werken. In 1959-1960 had het bestuur van Schouwen al voor dij ks ver hoging gepleit. Een voorbehoud maakte de heer Geluk op het punt van de oeverver dediging. Van Westcrschouwcn tot de Grevelingcndain wordt regelma tig gepeild. Een insicve kontrole geeft hier ook wel waarborgen, maar geen waarborg van 1 kans op de 500 jaar. Een oevcrafschuiving kan plaats vinden, ook als men die niet ver wacht, dat is een kwestie van eb en vloed en van het stroompatroon, dat zich soms wijzigtt. Het verhogen en verzwaren van de waterkering ter plaatse van de bebouwde kom van Bruinisse (be stek DO. 22) kwam gereed, evenals het aanbrengen Vctn bestortingen op de onderzeese oever van de Suzan- na's en Kisters inlaag. Hier werden 102.000 ton hoogoven fosl'orslakken gedropt; 5500 ton fosforslakken moeten nu- nog gestort worden bij de Zoetersbout aan het begin van het Mastgat. Weg verbeteringen Het verbeteren van de Platte Ca- pelledijk, de Sluisweg, de Galgeweg, de Kempensweg en de Zandweg geeft geen moeilijkheden, hiermee is men volop bezig. Van de f 54.870, waarvoor het uitbreden en herzet ten van de betonzuilen op het Oost havenhoofd te Zierikzee is aanbe steed, worden er f 18.000,gedra gen door de gemeente Zierikzee. Het aanbrengen van bestortingen op de Kreukelberm en langs de strekdammen voor de zeewering van onder meer de Zuidhoek en Borren- damme vergde 1600 ton strotsteen en kost f 72.500,-. Het uitbreken en herzetten van basaltglooiing in de Dijkdistrikten en Vier Bannen werd, evenals het vorige werk aangenomen, door de firma De Klerk en wel voor f 128.061,04. Het plan tot het verbeteren van de ■Middenweg, Braamsweg, Oostcr- wcegje en Dreischorse djjk is goed gekeurd. Het voornemen om ook de Helle weg in dit plan mee te nemen is op aanraden van hogerhand ver vallen. Het vei'beteren van de Omloop- weg. Krijn Kareis weg, Groeneweg (Middenschouwen), Bootsweg, Heer- nisseweg en Groeneweg (Brouwers haven) gaat niet door omdat van de Kultuurtechnische Dienst geen sub sidie wordt verkregen (Bezuiniging Bestek 81). Nu zullen alleen de Krijn Kareis weg en de Groeneweg in Middenschouwen worden aange pakt, de andere wegen niet. Stevin B.V. afd. wegenbouw, voorzag een aantal kwartiaire we- Vervolg pag. 3) IvERKWERVE, 5-9. Sinds woensdag is er voor hel Zeeuwse en Zuidhollandse zeegebied een extra (parli- kuliere) reddingsboot bijgekomen. Hij ligt in haven Flaauwers en is eigendom van de heer J. Snepvangers, beheerder van .,De Heerekeet1'. In nauwe samenwer king met de reddingsboot van Burghsluis zal de nieu we boot in dienst staan van elke in nood verkerende boot in de verre omgeving. Reden voor dit partikulicrc initiatief is het toenemend aantal ongelukken met sportvissersboten en andere rekreatievaartuigen langs de Noordzeekust en de Zuidhollandse en Zeeuwse delta. Bovendien doen organisaties hun best door veiligheidsvoorschriften hierin verbetering te brengen. De. nieuwe reddingsboot is een aangepaste „kraamboot" van Uni- cef-Bangladésh; geproduceerd door Amerglass b.v. De heer J. Hitters Jr., sales-manager van deze firma, droeg het schip woensdagochtend officieel over. Pleidooi In zijn speech hield hij een plei dooi voor de aanleg van enkele boortrailerhellingen, waar onder andere de sportvissers hun boten tc water kunnen laten. Daaraan is zijns inziens een groot tekort. Hij vond het een duidelijke zaak dat bij de inrichting van de Oosterschelde ernstig rekening moet worden ge houden met de natuurlijke waarden van het gebied. „In de komende jaren komen er niet meer dan vijftienhonderd lig plaatsen. Maar al op dit ogenblik staan twaalf- a vijftienhonderd vis- bootjes op een trailer, die bijna ner gens tc water kunnen worden gela ten. Nu gebeurt dat op ongewenste en gevaarlijke plaatsen. Door de aan leg van enkele goede boottrailcrhcl- Iingen kan hieraan een einde worden gemaakt". De heer Hitlers was van mening, dat de aanleg van deze hellingen in diverse delen van Zeeland en Zuid- Holland zowel het belang van de rekreatie als het belang van het na tuurbehoud en milieubeheer dienen. „Bovendien verschaffen goede vei lige bpottrailerhellingen aan sport vissers de mogelijkheid bolen van vier tot zes meter te water te laten. Hoewel dit een zaak is van de Rijkspolitie te water, waterschappen en milieuspecialisten van de delta van Rijkswaterstaat vind ik dat het haventje van Flaauwers een ideale plaats is voor de aanleg van een helling. Het te water laten van boot jes zou dan in de hele omgeving verboden kunnen worden, wat meer veiligheid schept," aldus de heer Hitters. Werkgroep De reddingsboot is van het type Amcr-Delta 20 foot en heeft twee motoren van elk vijfenzestig pk. Op initiatief van een werkgroep voor veiliger bootvisscn is de boot op be trouwbaarheid getest en kwam by hogere windkrachten als zeer goed uit de bus. Advertentie met voorwielaandrijving Showroom geopend: Vrijdag a.s. 9.00 tot 21.00 uur; zaterdag 9.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe - Telefoon (01112) 347 - 254 Gezicht op de Zeelandbrug en op de Oosterschelde. De verbeteringen aan de dijken rondom deze veelbespro ken zee-arm zullen voor het storm- sizoen gereed zijn. De veiligheid is daarmee in hoge mate verbeterd, zo kwam tot uiting tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Goede manieren bestaan uit kleine opofferingen. t Verwachting tot vrijdagavond: Koeler Perioden met zon en mogelijk een bui; middagtemperaturen ongeveer 20 graden; minimumtemperatuur circa 13 graden; matige, naar zuid west draaiende wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol 8. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 sepl. Zon op 7.00. onder 20.15 Maan op 20.56, onder 8.05 Laatste kwartier: 13 september (7.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 sept. 4.43 16.58 9.58 22.30 Springtij: 8 september Temperatuur zeewater tc Vlissingcn 17.9 0 C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-9- Het K.N.M.I. deelt mede: Het warme weer van donder dag maakt vrijdag plaats voor een koeler weertype. Het front dat deze koelere lucht begrenst zal in de loop van de nacht Nederland passeren. Het Is niet erg aktief meer cn daar om is er maar een kleine kans op een bui. Vrijdag overdag zullen er weer zonnige perioden zijn en dc middagtemperaturen lopen uiteen van 18 tot 21 graden. In grote delen van West-Europa heerst fraai zomerweer. De hoogste temperaturen worden daarbij in Zuidwest-Frankrijk bereikt name lijk ongegveer 30 graden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1