De winter programma 's liggen nu voor u klaar! boeksn l Rabobank Q Ontmoetingsdag bejaarden en en C.J.V. in ontspannen sfeer Serie nieuwe visserijschepen wordt afgebouwd bij firma Maaskant Bruinisse Aktie voor „Oosterlands Fanfare" werd een groot succes NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE HULDIGT MEVROUW K. GOUDZWAARD voor het beste eruit is Voor de zevende keer STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN J ongeren vredeskrant 1979 Jubilaresse aan zondagsschool geld en goede raad ZIERIKZEE, 3-9. Zaterdag 1 .september werd voor del zevende maal met zeer veel succes, een bejaarclendagf georganiseerd door de CJV „Samen Verder" uit Zie-f rikzee in haar. kamp te Renesse. Deze bejaardendag was één onderdeel, van het start weekend waarmee de CJV hel nieuwe seizoen opent. Zo'n zestig bejaarden werden door de firma Van Oeveren uit Zierikzce belangeloos per bus naar het CJV- kamp te Renesse gebracht. Tegen tie nen arriveerde het gezelschap (dat wel wat kleiner was dan in vorige jaren) in het kamp, waar men met een kopje koffie werd verwelkomd. Samen met de ongeveer 40 jonge C.J.V.-ers die weekend in het kamp doorbrachten, luisterde men daarna naar een welkomstwoord door CJV voorzitter B. D. Schot. Deze legde nog eens de nadruk op de bedoeling- van deze dag: een ontmoeting tussen jong en oud. Verder vestigde hij de aandacht op het negentigjarig jubi leum van de vereniging, dat volgend jaar zal plaats hebben en dat dsn zeker passend zal worden gevierd. Quiz Onder leiding van Anneke Nouwt werd vervolgens een leuke guiz ge daan met vragen o.a. naar aanleiding van dia's over oud-Zierikzee en aan de hand van fraaie poppen over kle derdrachten. Er werd vol enthou siasme meegespeeld.* Na afloop van de quiz werd or, vooral over de klederdrachten rog druk gediscussieerd over de ant woorden of die nu wel of juist niet goed waren. Tegeri twaalven was ér"1 een 'gezellig borreluiïrtj.e'. Tevens had mon.de gelegenheid bm eens. rónd be kijken op het terrein.. Met opzet had men de aktivitciten op deze dag een beetje beperkt ge houden omdat men niet aan de doel stelling van de dag voorbij wilde schieten. Deze bedoelt namelijk een ontmoetingsdag te zijn waarbij het kontakt centraal staat. In het verleden had een te per soonlijk overladen programma soms gemaakt dat dit doel een beetje in hot gedrang dreigde te komen. Za terdag zat het echter allemaal wel goed. In een ontspannen sfeer ging men allemaal zeer pleziering met el faar om. En heel duidelijk bleek dat er van de zijde van de bejaarden veel belangstelling is voor het wel en wee van de CJV. Bootreis Bijzonder geïnteresseerd bleken veel bejaarden in de onlangs aange kochte boot de Vita Pugna. Er bleek zelfs bij hen belangstelling te be i-taan om eens een tochtje mee fe maken op deze nieuwe aanwinst van \e Zierikzec-se CJV. Heel spontaan besloot een der bejaarden, mevr. v. BRUINISSE, 4-9. Bij Maaskant Machinefabrieken te Bruinisse en Stellendam wordt thans intensief ge werkt aan het gereedmaken van de serie nieuwe Noordzce-visscry sche pen. die men als bouwopdrachten in portefeuille heeft. In de haven van Bruinisse arri veerde vorige week, het casco van de Noordzeekotter UK 154, van schipper S. van Slooten uit Urk. Het casco van dit nieuwe schip werd gebouwd op scheepswerf De Tille te Klooster stille. De afmetingen zijn 35.60 lang, 8 meter breed en 4.55 meter hol. Op de werf te Kloosterstille is reeds een 1600 p.k. Deutz dieselmotor geplaatst. Het schip zal in Bruinisse geheel ver der worden afgebouwd en wordt uit gerust met Maaskantbedrijfslieren. Bij Maaskant Stellendam is de af bouw bijna voltooid van de UK 165 van schipper J. A. Foppen. In dit schip is een 1600 p.k, MAC diesel motor gebouwd, de afmetingen zijn eveneens 35.60 x 8 x 4.55 meter en ook dit schip heeft. Maaskant be drijf slieren. Het casco van de UK 165 werd ge bouwd bij scheepswerf De Hoop. Hardinxveld. De plaats van de UK 165 wordt straks ingenomen door de UK 42 van visserijbedrijf A. de Vries uit Urk, waarvan het casco vorige week bij de Tille in Kloosterstille te water werd gelaten. Dit schip is iets groter dan de beide vorige en meet 38 me terlang, 8 meter breed en 4.55 meter hol. Een 1600 p.k. Deutz zal hier voor de voortstuwing en dc visserij zor gen, waarbij tevens weer Maaskant lieren zullen worden gebruikt. kOn gedwongen, kpntakt. tussenjong en oud-tij'dëns 'de bejaardendag, die gde CJV „Samen Verderuit Zierik- zee in haar kamp ie Renesse hield. (FOto:" Zierikzeesche Nieuwsbode) d. Pol Schoon om eenseven. na te -gaap« hpeveèk•mensen.er.mee zouden willen -en .aan -het eind. van' de- midr óag had zij -reeds" een-lijst met-20 'na- mep.-Zij \yas 'overigens van .mening dat, er nog v/eLmeer',.belangstelling zou. bestaan, omdat „lang -niet iëcler- een er was" En rnevr. v. d.P.ol is dah uok van' plan- óm- op - de bejaardep- s'oos pok eens na te gaan of er nog belangstellenden zijn. Van de zijde van de CJV werd bè- ioofd, dat men de mogelijkheden zal bekijken om een tocht met bejaar- d n ie organiseren. Mocht het even tueel een tocht van meer dan een dag worden dan beschikt men over 30 slaapplaatseri. Als het eèn tocht van één dag zou betreffen kunnen er nog veel meer mensen mee. Of het allemaal zo ver zal komen moet de toekomst leren, in elk geval was de CJV-Ieiding zeer ingenomen met de spontane belangstelling voor het schip. Zeeuws ilialekl Na een gezamenlijke koffiemaal tijd, gevolgd door een uurtje ont spannen, verzorgde de heer S. J. Berrevoets uit Goes het middag-pro gramma met declamatie, voor een deel in Zeeuws dialect. Hij oogstte met zijn optreden zeer veel succes. De kreet „van mij had hij nog een uurtje mogen doorgaan" werd dan ook na afloop van vez-schillende kan ten gehoord. In verband met het warme weer werd het gehele mid dagprogramma binnen afgewerkt, omdat de bejaarde gasten liever uit de zon bleven. Rond half vijf kwam er een eind <an de zeer geslaagde dag waarvan door jong en oud voloop werd geno- ien. De bejaarden bedankten voor de fijne ontvangst en de CJV-voor- zitter B. D. Schot dankte tot slot iedereen voor de medewerking. Met de bus werdten de bejaarden weer naar Zierikzee terug gebracht. NIEUWERKERK Muziek en lampions Zaterdagavond was het, begunstigd door mild cn rustig weer, druk in het dorpscentrum van Nieuvverkerk. Om even half acht kwam vanaf „Ons Dorpshuis" de drumband „Nu met IIopc" uit Bruinisse, gevolgd door dc muziekvereniging „Oefening en Uit spanning", alles onder leiding van dc heer A. Radewalt, bij de muziektent aan. De drumband maakte nog een „ronde", waarna' de muzikanten de muziektent beklommen. Het publiek heeft bijzonder kun nen genieten van de fantasierijk ge speelde stukken. Na dit eerste deel van de avond zong de Chr. Gemengde Zang Ver eniging „Een naanp is onze Hope" onder leiding van de heer P. H. Wessels, een aantal goed ingestu deerde liederen. Rond half negen, na afloop van de zangvoordracht, marcheei'den de Drumband en de muziekverenigingen naar het Dorp- huisplein, alwaar vele kinderen (met hun ouders) stonden te wach ten met een brandende lampion. Een half uur lang trok de „muziek" met de vrolijke lampion-optocht door het dorp. Deze zeer gelaagde avond werd voorbereid door de Verenigingsraad, in het kader van het 10-jarig be staan. BRUINISSE Terugval in hoge mossefprijzen Twee faktoren, het warmere weer en de (och iedere week ruim vol doende aanvoer hebben gezorgd voor enige terugval in de nog steeds hoge mosselprijzen. Vooral de mosselen van dc Zeeuwse percelen, die wat kleiner van stuk zijn, hebben hier het gelag moeten betalen. Voor deze kwaliteit was de terugval nog al ri gorous, minder gold dat voor dc ge middeld goede kwaliteit uit de Wad denzee. Iioewel diverse partijen worden gelost met een hoog tarra-percenta- ge, wat uiteindelijk het bedrijfsre sultaat ongunstig beïnvloedt, laat de aanvoer weinig te wensen over. Wanneer in de week van 27 tot 29 augustus in drie dagen meer dan 35.000 tonnen bruto aan de markt kwamen,- kan men niet spreken dat de aanvoer zoveel minder was dan andere jaren, zoals wel wordt ver nomen. En voor topkwaliteit wor den onveranderd topprijzen betaald, zodat de meerdere tarra dikwijls wordt gecompenseerd door de bete re prijs ten opzichte van een vorig jaar. Maar ongetwijfeld zullen naast de hoge tarrapercenfages de aftrek voor dode mosselen in de lading, nog meer schade voor de kweker betekenen. Dat. is een tol die aan het warme zomerweer moet worden betaald én mede eèn gevolg van.de lange afstand die moet Worden af gelegd van de Wadden naar de los plaatsen tê Yerseke. Deze keer werd ook een Jading naar het opvang- fonds verwezen, iets wat in dit nieuwe seizoen nog niet voorkwam. In Zeeland zijn 85 vis-verkooppfaalsen Nederland! telde per 1 januari 1979 1982 verkoopplaatsen in de visde- tailhandel, (viswinkels, met inbegrip van harkthandel die ruim 1000 plaat sen voor haar rekening neemt). In 1950 had men in ons land nog 4618 verkoopplaatsen en in 1960 nog 3786. Provnciegewijs vindt men de meeste verkoopplaatsen in Noord en Zuid-Holland (975). In Groningen is op 90 plaatsen vis te koop, in Friesland 67, Drente 46, Overijssel 143, Gelderland 153, Zeeland 85, Noord-Brabant 186, en Limburg 64. GOES Zeeuwse jaarbeurs voor woonideeëit Van elf tot en met zestien februari 1980 wordt de eerste Zeeuwse jaar- Ongeveer 3500 loten verkocht OOSTERLAND, 1-9. De op zaterdag 1 september j.l. gehouden uniformaktie van de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" is tot een dave rend succes uitgegroeid. Onder het motto: „Kleren maken de man" was een loterij in elkaar gezet. Zaterdagochtend gingen de muzikanten, voorafgégaan door een geluidswagen van huis tot huis om loten te verkopen. In de mid daguren werd ook nog een bezoek gebracht aan Bruinisse voor lotenverkoop. Zo kon het gebeuren dat er om streeks 3500 loten aan de man (en vrouw) gebracht werden. Jong en oud van de leden waren ijverig in de weer om gelden bijeen ie krijgen om de 19 jaar oude uniformen te vervangen door nieuv/e cxemparen; kosten rond f 25.000,-, dus geen peu leschilletje. In de avonduren vond direkt al in het dorpshuis „Ooster hof" de verloting plaats. De trekking werd verricht door loco-burgemees ter A. L. Bakker van Duiveland. Na dat de muzikanten enige nummers hadden geblazen, en ook de drum band in aktie was geweest, werd een aanvang gemaakt met de trekking. Prijzen De hoofd- of eerste prijs: Een reis voor twee personen, drie dagen naar Parijs, werd gewonnen door de fa milie C. van der Maas uit de Lage Maireweg alhier. De tweede prijs: Een mooie camera, kwam in handen, van de heer D. van Gink uit het het Noord-Brabantse Nispen, en de derde prijs: Een draagbare radio, werd eigendom van de heer Van der Waals uit Rotterdam. Verder kwa men nog tal van kleinere prijzen aan de man. Na afloop van de ver loting speelde de muziekvereniging enige nummers onder leiding van de directeur de heer G. van de Waal. Bij het einde van deze feestavond werden dankwoorden gesproken voor dit grote succes, aan diegenen die door lotenaankoop deze aktie had den willen steunen, en aan allen die hadden meegewerkt. De volgende aktie van: „Kleren maken de man" zal plaats hebben op vrijdag 9 en zaterdag 10 novem ber a.s. met een grootse bazar in het dorpshuis „Oosterhof" met vele leu ke attracties etc. beurs voor woonideeën „Interieur- Zeeland '80" gehouden. De beurs is in de evenementen hallen van de Coöperatieve centrale tuinbouwveiling. Óp deze nieuwe Zeeuwse woonbeurs voor konsu- menten worden uitsluitend inte rieurbenodigdheden tentoongesteld, zoals meubelen, tapijten, parket vloerbedekikng, plafonds, verlich ting, gordijnen en de tientallen aan verwante branches. GOEREE Kottervissers „vangen" nog steeds hasj De Goereese kottervissers brengen nog regelmatig partijen hasj aan de wal, die ze in zee in hun netten heb ben gekregen. Het spul wordt bij de politie ingeleverd om vernietigd te worden. Het gaat wekelijks om hoe veelheden van 150 tot 160 kilo. OUDE TONGE Haven van Oude Tonge wordt uitgebaggerd De haven van Oude Tonge wordt uitgebaggerd en berekend Is, dat 40.000 ma bagger moet worden ver wijderd. Het vrijgekomen slik wordt direkt op vrachtwagens gestort en gebruikt bij de aanleg van de Phi- lipsdam, waarheen het vla onder- lossers wordt verscheept. SCHEEPVAART Abida, 3-9 van Hoek van Holland naar Petit Couronne. Arriersfoort, 3-9 te Oranjestad. Diloma, 3-9 te Flotta verw. Maasbree, 2-9 van Rotterdam naar Canarische eilanden. Ondina, 3-9 van Townsville naar Andjuna. Van 23-30 september wordt de Vredesweek 1979 gehouden. Door het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wordt ook dit jaar in dat verband veel nieuw materiaal uitgegeven, waaronder'de .Vredeskrant 1979. Twee pagina's uit die kant vormen de Jongèrenvredeskrant, die werd verzorgd door de jongererioganisa- tiès: C.J.V. (Christelijk Jongeren Verbond), H.J.R. (Hervormde Jeugd raad) enJj.CJj.J. (Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk). De jongerenvrëdèskrant is ook in een, afzonderlijke overdruk verkrijg baar en bestemd om mee tè werken in groepen van 10 tot 14 jarigen, in school- of klubverband. Voor de jongstën van deze leeftijdsgroep wordt materiaal geboden om eens wat verder op het spoor te komen wie of wat „de vijand" is. De ouderen krijgèn zeven en één „anti-dooddoeners" voorgeschoteld, om mee aan dé slag te gaan. Je kunt je door andermans dooddoeners in de hoek laten drukkën. Maar je kunt pok wat anders doen. Het besluit nemen te blijven naden ken, je niet te laten kisten en zélf samën met anderen gaan zorgen voor een gelukkig en rustig mogelij ke toekomst. De jongèrenvredeskrant wil in de eerste plaats jongeren een hart on der de riem steken! De jongèrenvredeskrant is te be stellen bij: Hervormde Jèugdraad, Postbus 114, 3970-AC-Drièbergen, of per giro door storting van hét vèreistë bedrag op gironr. 482800 t.n.v. Penn. Her vormde Jeugdraad, Driebërgën. On der vermelding van: eks. j.v.k. Prijs: 10 eks. f 2,50; 25 eks. f 5,—; 50 eks. f 7,100 eks. f 12,(inklusief portokosten). Namens de jeugdorganisaties, HANS LOURENS NIEUWERKERK, 2-9. Vijfentwintig jaar gelfetteii be; sloot mevrouw K. Goudzwaard-Wandel mee te gaan werken aan de zondagsschool te Nienwerkerk. Veletl hebben bij baar „op zondagsschool gezeten", en nog steeds zet zij zieli in voor dit werk. Dc kerkcraatl van dc Hervormde Gemeente heeft haar als dank een receptie aangeboden in „Rehoboth" na afloop van dc kerkdienst. Deze- kerkdienst, waaraan allo kin deren van do zondagschool hebben meegewerkt, was een gezinsdienst met doopbediening, o.l.v. ds. W. J. Kolkert. In „Rehoboth", waar zich veel ouders en oudleerlingen hadden verzameld, nam ds. Kolkert het woord. Hij dankte mevrouw Goud zwaard voor het vele en langdurige werk, dat zij voor de zondagsschool verricht heeft en sprak de hoop uit dat de jubilaresse deze werkzaam heden nog vele jaren onder Godsze gen mag blijven doen. Namens de Ned. Herv. Kerk bood ds. Kolkert haar ëen kadobon aan. Van mevrouw Marja Jansen-de Valk vertolkte de waardeing van de leidsters en medewerksters, zij bood daarbij een prachtig bloemstuk in een koperen pot en een fraaie kin derbijbel aan. Mevrouw Goudzwaard, getroffen door de vele blijken van waardering, bracht op haar beurt dank voor deze prettige samenkomst te harer ere. Advertentie f i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4