Vanmiddag afronding gesprek tussen bonden en werkgevers Luchttaxi verongelukt: tien doden Bomaanslag in Beiroet Situatie in zuid-Libanon blijft explosief Congres T.U.C. begonnen Vrouwelijke astronauten in de V.S. Spionage in V.N.-kantoor Franse boeren beginnen week van prik-akties Indira Gandhi toch voor de rechter „Heilig- schennende" postzegels GEMEENTE VLISSINGEN GAAT ZIJN KAROLINGISCHE BRUG VERBOUWEN 2 Havenwerkers staken door Prins Bernhard opende symposium vereniging verkeersvliegers Ondernemingsraad Luycks vreest totale sluiting „Flitsen" uit het buitenland Windhoos veroorzaakt schade in Haaksbergen Achtste slachtoffer treinramp bij Nijmegen Dode door botsing tussen trein en auto Jacht overvaren: vier doden STREEKNIEUWS Culturele bestemming AGENDA ROTTERDAM, 4-9. De arbeiders in de Rotterdamse haven blijven hun eisen kracht bij zetten door vandaag (dinsdag) opnieuw te staken. De 8000 havenwerkers, die nu al bijna een week het werk neerleggen, wacht ten op de resultaten van het overleg tussen de honden en werkgevers dat vanmiddag moet worden afgerond. NICE, 3-9. Een tweemotorige luchttaxi van de Deense Charter maatschappij Sterling Airways is maandagavopd met een hrandende motor by Nice in de Middellandse Zee gestort en gezonken. Alle tien inzitten zijn omgekomen, zo deel de politie mee. Het toestel, een Corvette van Franse makelij, wilde in Nice lan den, maar kon het vliegveld niet meer halen. Het kwam uit Stock holm en had in Coventry, Engeland, een tussenlanding gemaakt. Aan boord bevonden zich vijf Britse en drie Zweedse passagiers, plus een bemanning van twee De nen. BEIROET, 4-9. Voor het kantoor van .de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa in Beiroet is vanochtend (dinsdag) een bom ont ploft. Niemand liep letsel op, maar de materiële schade is groot. Het is de tweede aanslag op dit kantoor binnen een maand. Eind augustus ontplofte een bom voor het kantoor twee dagen voor de aankomst van de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Hans "Dietrich Genscher. Aan dit bezoek gingen' ook twee bomaanslagen op het gebouw van de Westduitse am bassade vooraf. DEN HAAG, 3-9. Hoewel er in Zuid-Libanon een stakt-het-vurcn tot stand is gekomen, blijft de situa tie in dat gebied explosief. Het aantal gewapende incidenten dat wordt veroorzaakt door de par tijen in het gebied, neemt niet alleen toe, ook is het karakter van die in cidenten agressiever geworden. Ne derland zal, alleen of samen met an dere landen, bij de partijen in het conflict blijven aandringen op gro tere medewerking aan de uitvoering van Unifil. Dit schrijven de minis ters Van der Klaauw (buitenlandse zaken!) en Scholten (defensie) in hun tweede rapportage over de stand van zaken ten aanzien van het Ne derlands Unifildetachement aan het parlement. Of de deelnemers aan het overleg er vandaag uit zullen komen is nog de vraag. De bonden waren maandag niet zo optimistische, omdat op geen van de punten overeenstemming in het verschiet leek. De werkgevers, verenigd in de Scheepvaartvereni ging Zuid toonden wel enige hoop dat ze eruit zullen komen. In de loop van de ochtend beraad de het bedryfsgroepbestuur van de bonden zich over de stand van zaken van het cao-overleg. Vanmiddag wordt het gesprek tussen de bonden en werknemers op een geheime plek voortgezet. Demonstratieve toelit De stakende havenarbeiders, bij een op het Afrikaanderplein in Rot terdam-Zuid, hielden in de loop van de ochtend een demonstratieve tocht langs de kantoren van de bonden en werkgeversorganisaties. De havenslpers lagen vanochtend nog steeds aan de wal. De aandacht voor hun aktie is wat overspoeld door de aktie van de havenwerkers en de gesprekken over de nog niet afgesloten haven-cao. LONDEN, 3-9. Het jaarlijks con gres van het Britse vakverbond, het TUC, is maandug in Blackpool be gonnen met een oorlogsverklaring aan de economische politiek van de Conservatieve rcgcring-Thatcher. Voor een front van 1200 gedele geerden zei Tom Jackson, de ver- bnodsvoorzitter, dat deze politiek rampzalige gevolgen kan hebben en dat zij de sociale structuur van Groot-Brittannië dreigt te versto ren. De regering drijft het werkloos heidscijfer door haar restrictieve geldpolitiek moedwillig omhoog. Zij bedient zich van conjunctuurpolitie- ke instrumenten die in de jaren dertig al gefaald hebben, zo ver klaarde Jackson. HOUSTON, 3-9. Het Amerikaanse ruimtevaarderskorps heeft er voor het eerst in de geschiedenis vrouwe lijke collega's bij gekregen. Zes vrou wen voltooiden hun opleiding van dertien maanden. Havenslepers Het aktiecomité van de havensle pers, die anderhalve week geleden DEN HAAG, 3-9. In aanwezigheid van veie prominenten uit de Neder landse luchtvaart heeft prins Bern hard maandagmorgen in het con gresgebouw in Den Haag het Sym posium „Menselijke factoren in de burgerluchtvaart" geopend. Het Symposium is georganiseerd door de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers, VNV, in het kader van het 50-jarig bestaan van de VNV. Aan het Symposium nemen ongeveer 150 afgevaardigden deel van burgerluchtvaartmaatschappij en, burgerluchtvaartorganisaties, fabrikanten alsmede wetenschap pers deel. blEMEN, 3-9. De ondernemings raad van Luycks in Diemcn vreest, dat op wat langere termyn een vol ledige sluiting dreigt van dit Nutri- cia-bedryf. Dit blijkt uit een verklaring naar aanleiding van het beëindigen van de aktie die het personeel van Luycks drie weken lang tevergeefs heeft gevoerd tegen de reorganisatie plannen van Nutricia, die onder meer overplaatsing van een deel van de produktie van Diemen naar Remia in Den Dolder inhouden. De konse quentie is, dat het personeelsbestand in Diemen wordt ingekrómpen van 130 tot vijftig werknemers. De O.R. vermoedt, dat de volgende stap van Nutricia de overplaatsing van de resterende produktgroepen naar een andere vestiging zal zijn. met de wilde staking waren begon nen, kon vanochtend nog niet mee delen wat er zou gebeuren. Het wachten was nog op het werk van de bemiddelaar in het konflikt tus sen de havenslepers en de direktie van de Smit sleepbedrijven. De vervoersbonden blijven zich onthouden van steun aan de sleep bootbemanningen, omadt zij, zoals maandag in een gesprek met de ha venslepers werd gesteld, vasthouden aan d in juni afgesloten cao. Zij wij zen de eisen van de havenslepers af. Wie er bemiddeld was ook vanoch tend niet bekend. NEW YORK, 4-9. Volgens de „New York Times" is het hoofdkwartier van de V.N. in New York een soort oefenterrein voor spionnen. Voor de VN-diplomaten zijn de operaties van inlichtingendiensten in het glazen paleis aan de East River een „aan vaarde praktijk". Het hoofd van de VN-kommissie voor de. mensenrechten, de Neder lander dr. Th. C. van Boven, heeft maandag een bericht in een Londens blad bevestigd, dat de telefoon in zijn privékantoor in Genève wordt afgeluisterd. Dat de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst C.I.A. of een andere geheime regeringsinstan tie daar achter zat, kon hij evenwel niet bevestigen. PARIJS, 3-9. Deze week - de eer ste werkweek na de traditionele va kantie in augustus - houden de Fran se vakbonden een reeks prikakties uit protest tegen het beleid van pre mier Raymond Barre. Op het pro gramma van de „aktie-week", geor ganiseerd door de communistisch georiënteerde CGT, de grootste Franse vakcentrale, staan, een dui zendtal protestbijeenkomsten en een reeks werkonderbrekingen in de be langrijkste bedrijfstakken. Het staat nog niet vast of de leden van de an dere grote vakcentrales de CFDT, en van, kleinere bonden ook mee doen aan de akties. Een week geleden al belegden CGT en CFDT samen een driedaag se treinstaking. NEW DELHI, 3-9. Een bijzonder gerechtshof in New Delhi heeft maandag afwijzend beschikt op een verzoek van de vroegere Indiase premier Indira Gandhi om een rechtszitting waarin zij terecht moet staan op beschuldiging van machts misbruik, te verdagen tot na de ko mende parlementsverkiezingen. De zaak zal op de al eerder vastgestelde datum van 11 september beginnen. Mevrouw Gandhi wordt ervan be schuldigd zeven personen te hebben laten arresteren die haar een brief hadden gestuurd met een protest te gen de noodtoestand van 1975. Een andere beschuldiging betreft het „hinderen" van vier ambtenai'en die een onderzoek deden naar de aktivi- teiten van Indira's zoon Sanjay. JERUZALEM, 4-9. Het opperrabi- naat van Israël heeft maandag aan de posterijen officieel gevraagd' om onmiddellijke onttrekking aan de circulatie van een serie postzegels die het als „heiligschennend" be stempelt. De afbeeldingen op de serie zijn ontleend aan de talmoed en het op- perrabinaat huivert bij de gedachte aan de behandeling die postzegels in het briefverkeer ondergaan. De gewraakte postzegels passen in de reeks die de Israëlische posterij en altijd uitgeven aan hel. begin van het Joodse nieuwjaar. WARSCjJjlAU. Poolse dissidenten hebben irfKbt weekeinde de oprich ting bekenBgemaakt van een poli tieke partij, het „Verbond van het onafhankelijke Polen". Dit gebeur de in Warschau bij een demonstra tie van naar schatting 3.000 mensen bij het graf van de onbekende sol daat. SANTIAGO, Chili. In de Chileense hoofdstad Santiago zijn dertien jon gelui maandag begonnen aan een hongerstaking omdat de Chileense regering huns inziens niet ingaat op hun eis dat zij de lijken krijgen van vijftien familieleden die na dë staatsgreep van 1973 om het leven zijn gebracht. HAAKSBERGEN, 4-9. Het kerk dorp St. Isidorushoeve (gem. Haaks bergen) is maandagavond getroffen door een windhoos. Tientallen bo men, waaronder oude eiken werden ontworteld. Enkele versperden we gen. Zeker tien tot vijftien huizen en boerderijen liepen schade op. Vooral dakpannen en eternietpla- ten moesten het ontgelden. Van één boèrderij werd door de windkracht zelfs een schoorsteen, gerukt. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade loopt volgens een schatting van de politie in de vele duizenden guldens. NIJMEGEN, 4-9. Het treinongeluk by Nijmegen, dat een week geleden aan zeven mensen het leven kostte, heeft maandagavond nog een slacht offer geëist. Het is de 33-jarige R. Roovers uit Winssen (Gld). De heer Roovers (on gehuwd) overleed in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen aan ernstige verwondingen, aldus de Nijmeegse poitlie. Nog vier gewonden van het treinongeluk liggen in het zieken huis. Zij verkeren niet in levensge vaar. ROOSENDAAL, 3-9. Door een botsing op een met knipperlichten beveiligde ovreweg in Nispen tussen een trein en een auto is de 42-jarige taxichauffeur J. A. Cappetijn uit Roosendaal maandagavond om het leven gekomen. De auto van het slachtoffer raakte klem onder de locomotief van de trein, de Bre- tagnc express van 's-Hertogenbosch naar Bretagne. AMSTERDAM, 3-9. Twee echtpa ren zijn maandagmiddag door ver drinking om het leven gekomen na dat hun plezierjacht in het Noord zeekanaal was overvaren door een binnenvaartlanker. De lichamen van de twee vrouwelijke slachtoffers zijn inmiddels geborgen. De twee Nederlandse echtparen maakten op het jacht „De Corbulo" een vakantietrip door de Nederland se wateren. ZIER1KZEE Aanrijding Maandag vond op de kruising Mol-Dam-Melkmarkt oen botsing tussen twee personenauto's plaats. H.S. uit Apeldoorn reed met zijn wa gen over de Dam en sloeg links af de Melkmarkt in. De chauffeur zou geen voorrang hebben verleepd aan L.C. uit Zierikzee die over de Mol kwam aan rijden, waardoor een aan rijding ontstond. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd door ta- keibedrijf J. de Jonge uit Zierikzee weggesleept. Er deed zich geen per soonlijk letsel voor. Baldadigheid Vele ouders van schoolgaande kin deren hebben geklaagd over de bal dadigheid die op en rond het ZWN- terrein te Zierikzee plaatsvindt. De vernielingen worden veelal aange bracht aan rijwielen, die door jon gelui van buiten Zierikzee daar neer gezet worden om zich van het ene schoolgebouw naar het andere te kunnen) verplaatsen. Gespreksvaardigheid en vergadertechniek De cursus Gespreksvaardigheid en Vergadertechniek van de ZVU (ge leid door Gabri de Groot) omvat twaalf lessen en wordt gegeven op dinsdagavonden. Hoewel deze cursus pas in januari start, kan men zich nu reeds opge ven bij mevrouw G. M. Molegraaf, telefoon 01110-3921. SEROOSKERKE Inbraak Van een bouwkeet in werkhaven „De Sehelphoek" werd zondag een deur geforceerd. Ontvreemd werden een signaal-ontvanger, een voit-mc- ter, een ampère-meter, een hertz- meter, een slijpmachine. Van de da- der(s) ontbreekt nog ieder spoor. BRUINISSE VLISSINGEN, 4-9. De gemeente Vlissingen gaal sanien met de R.O.B. (Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek) de Karolingische burg in OostrSouburg rekonstrueren. Deze in de negende of tiende eeuw gebouwde volks- of vluehtburg werd tien jaar geleden tydens archeologische opgravingen blootgelegd. Aanvankelijk ging men er van uit, dat de burg tegen aanvallen van de Noormannen was gebouwd. Uit la tere vondsten in Denemarken, de ba kermat van de Vikingen, is gebleken dat de Noormannen de kunst van het burgen bouwen van de Zeeuwen moeten hebben afgekeken. Tijdens een perskonferentie in het stadhuis van Vlissingen zei ir. J. A. Trimpe Burger, provinciaal archeo loog en verbonden aan het R.O.B., dat het herbouwen van de Karolingi sche burg in Souburg een unieke zaak is. Het is namelyk de enige in zftn snort, die nog op z^jn oorspron kelijke bouwplaats kan worden her bouwd. Dat is mogelijk, omdat de minis ter van c.r.m. het gebied in 1968 op de archeologische monumentenlijst liet zetten, dit ondanks hevige pro testen van de gemeente Vlissingen en Gedeputeerde Staten van Zee land. De gemeente deed zelfs een be roep op de kroon om het c.r.m.-be- sluit ongedaan te krijgen. Publieke bestemming De bevolking van Souburg zal door middel van Uvee hoorzittingen ook haar wensen ten aanzien van de her bouw van deze Karolingische burg kenbaar mogen maken. Volgens wethouder F. Smit van Vlissingen zal de burg niet alleen als toeristische trekpleister moeten fun geren, maar zal de burg ook op cul tureel gebied iets voor de bevolking moeten betekenen. Het is de bedoeling dat. van de burg, die een doorsnee heeft van 160 meter, een vierde deel volledig - met wallen, grachten, huizen, straten en poorten - wordt herbouwd. Op het tweede kwart worden de grondvor men van de burg aangegeven. De rest van het terrein moet volgens ir. Trimpe Burger in afwachting van nieuwe onderzoekingsmethoden ..in de ijskast worden gezet". Dit deel zal open gebied blijven. De gemeente Vlissingen heeft in zyn meerjarenplanning een bedrag van anderhalf miljoen gulden uitge trokken voor de rekonstruktie van deze Karolingische burg. Men streeft ernaar om de burg in 1981-'82 her bouwd tc hebben. Motorkotter afgeleverd In opdracht van de firma L. Pad mos en Zonen, machinefabrieken te Bruinisse-Stellendam, werd bij scheepswerf Harlingen te Harlingen gebouwd de motterkotter UK. 207 Annie, voor de heer P. de Boer uit Urk. Het vaartuig wordt ingezet in de z.g. snurrevaadvisserij, een visserij methode, die slechts beperkt in Ne derland wordt uitgeoefend. De UK 207, behoort tot de kleinere Noordzee kotters: lengte 21.2 m., 5.75 m. breed en 2.50 m. hol. De 300 p.k. motor en de 2 hulpmotoren, van resp. 164 p.k. en 138 p.k. zijn gele verd door Samofa Harderwijk. Het schip dat bij Padmos Stellendam ge heel bedrijfsklaar werd gemaakt, word vorige week aan de eigenaar op Urk overgedragen. Dagelijks Zierikzee St. LievensmonstertorenTe beklim men van 10.00-17.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein; 8.00-13.00 uur. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Maandag 27 aug. f/m 15 september Zierikzee Gravensteen. 10.00-17.00 uur, expo sitie Johan Kappelein en Gert-.Jan Willemse. 18 augustus t/m 17 september Middelburg Zeeuws Kunstenaarsmuscum: Ten toonstelling Kees Hermans. Ope ningstijden: di l m vrij 10.00-12.00 uur, 14.00-17.30 uur; wo en vrij 19.00- 21.30 uur; za 9.00-12.30 uur, 14.00- 16.00 uur. Dinsdag 4 september Zierikzee 's Landskamer. 14.00 uur, algemene vergadering Waterschap Schouwer. - Duiveland. Raadzaal. 19.30 uur, openbare kom missie-vergadering. „Witte Raaf', 20.00 uur. Vrouwen café. Dorpshuis, 19.30 uur, start gymclub Dorpsgemeenschap. Woensdag 5 september Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. 14,30 uur, bejaardensociëteit, Kerkwerve De Heerekeet, 11.00 uur, overdraging zeehengelsport-reddingsboot. Zierikzee Meester Breetveld speeltuin, 14.00 uur, speelmiddag. Bovenzaal Mondragon, 20.00 uur, bijeenkomst plattelandsvrouwen. Kerkzaal St. Domusstraat, 20.00 uur, vergadering Gereformeerde Vrouwengroep. Dreischor Bejaardensoos, 14.30 uur. Donderdag 6 september Zierikzee ZWN-station, 8.30 uur, exkursie plat telandsvrouwen Duiveiand. Nieuwcrkerk Ons Dorpshuis, 14.30-17.00 en van 19.00-21.00 uur, verkoping goederen. Zaal Hervormde Kerk, Ring, 19.30 uur; Jaarvergadering tafeltennis vereniging „Kerkwerve". Bruinisse Hervormd verenigingsgebouw, bij eenkomst Philatclica, jongeren 19.00- 20.00 uur, ouderen na 20.00 uur. Vrijdag 7 september Zierikzee Willibrordusschool, 16.00-17.30 uur, „open receptie" t.g.v. jubileum P. R. M. v. d. Sneppen. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ledenvergadering damklub Zie rikzee. Brouwershaven St. Nicolaaskerk 20.00 uur concert Frans jongerenkoor „Les petits chanteurs de Lille". Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, ope ningsavond Bond van Opzichzelf- staanden. Noordgouwe Aatobedrijf Akkerdaas, 9-21 uur, autoshow. Zaterdag S september Noordgouwe Autobedrijf Akkerdaas, 9-17.30 uur, autoshow. Dreischor Muziektent, 19.30 uur concert „Nut en Uitspanning". Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijkse lampionoptocht start muziektent, muzikale mede werking van „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Zondag 9 september Bruinisse Bungalowpark „De Kreek", 14.00 uur .'•rtiestcn-prominentcn voetbalwed strijd. Maandag 10 september Zierikzee Willibrorduskerk, 19.00 uur, concert Les Petits Chanteurs de Lille. Dinsdag 11 september Oosterland Oosterhof, 13.45 uur. „Meer bewegen voor ouderen". Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, spelmiddag A.N.B.O. Woensdag 12 september Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, vergadering Vrouwen in de PvdA. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardensociëteit. 14 september Bruinisse Stoofpolder, 20.00 uur, start kompe titie schaakvereniging TOG. Open dog ANIB in het C.J.V.-knmp Rampweg, Renesse 9.00 uur. Zaterdag 15 september Bruinisse Hengelconcours Grevelingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf .9.00 uur in het dorpshuis. Zaterdag 22 september Dreischor Muziektent, 20.00 uur concert „Cres cendo". Nieuwcrkerk Muziektent, concert. 18.15 uur drum band; 20.00 uur zangvereniging. (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 5396. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging J01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2