„Bij behartiging van algemeen belang mag dat van enkeling niet uit oog worden verloren" Eerste Vietnamese gastgezin in Zierikzee Wervelstorm „David" <-/G DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester Van Bommel bij installatie: ZIERI Dinsdag 4 september 1979 136ste jaargang Nr. 22567 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, por jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Bejaardendag CJ V Zierikzee OOSTERLAMD 3-9. .De lijd dal een burgemeester hel alleen voor hel zeggen had ligl ver achter ons. Geluk kig. U mag van mij - terecht - als full-timer een grote inbreng verwachten,, maar besluiten doen we met el kaar,'" aldus Duivelauds nieuwe eerste burger, de heer Jan van Bommel, tijdens zijn inslallatierede maan dagmiddag in het dorpshuis „Oosterhof" te Ooster- Iund. Ter gelegenheid van zyn installatie, waarvoor een buitengewone raads vergadering was uitgeschreven, waren behalve uiteraard de gemeentelijke bestuurderen en vooraanstaanden vele huidige en ex-collega's van de nieuwe burgemeester aanwezig. Bijzondere aanwezige was de heer Huiskcns als ver tegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in Zeeland. „Het is naar mijn mening ook van groot belang te luisteren naar de burgers", zo vervolgde de burge meester. „Inspraak van die zyde is belangrijk. Hierbij moeten we wel beseffen, dat de gemeenteraad een eigen verantwoordelijkheid heeft. Ik zie het resultaat van inspraak als (een) element by de afweging in de besluitvorming. In dit kader is hel ook weieens goed ons te realiseren, dat het zeker niet onder alle omstandigheden mo gelijk is het iedereen naar de zin te maken. Bij de behartiging van het algemeen belang zal zeer beslist het belang van de enkeling niet uit het oog mogen worden verloren. Maai er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat het algemeen belang zó groot is, dat het belang van de enkeling moet wijken. Dit echter mag alleen na een zorgvuldig afwe- gings-proces." Principes Met die woorden maakte de bur gemeester Van Bommel, die op merkte noch een visie op een aantal zaken te willen geven, noch een soort programma van het gemeen telijk beleid te willen ontvouwen, duidelijk op welke principes hij zijn aandeel in het gemeentelijk beleid wil gronden. Zijn ambt omschreef hij als „een dienende functie". Nadere studie over zijn nieuwe gemeente had hem geleerd, zo zei hij. dat Duiveland „een mooie ge meente is met goede voorzieningen op het gebied van onderwijs, sport en recreatie en een goed ambtelijk apparaat. Met zijn portefeuille voor finan ciën verklaarde hij „zeker niet on gelukkig te zijn", maar gezien in het Jicht van de huidige economische si tuatie veronderstelde Van Bommel, dat „nut en offer nóg vaker zullen moeien worden bezien." Zijn echt genote - zo liet de burgemeester weten - wil zich na vestiging in Duiveland „waar nodig inzetten". Ontvangst en installatie Een half uur voor de buitengewo ne raadsvergadering arriveerde het burgemeestersechtpaar met zijn kinderen Jolanda, Ronald en Jan, aan de gemeentegrens, waar bij de Staphorsterkruising een commissie van ontvangst, bestaande uit me vrouw Hoogendoorn en de heer Schiettekatte, wachtte. Loco-burgemeester A. L. Bakker opende de. vergadering, waarna ge meente-secretaris de heer J. van der Maas het Koninklijk Besluit terza ke van de benoeming voorlas. Vervolgens schetste de loco-bur gemeester in een korte toespraak het reilen en zeilen der gemeente, waarop hij dc heer Van Bommel de ambtsketen ornhjng en de voorzit tershamer ter hand stelde. Voordien verklaarde de heer Bakker nog „er ten zeerste verheugd over te zijn, dat zo vlug een benoeming tot stand is gekomen." Het besturen van een gemeente vond hij „nog steeds gecompliceer der worden, juist nu de welvaarts pot scheurtjes gaat vertonen." Voordat deze buitengewone raadsvergadering werd beëindigd, gaf mevrouw A. F. v. d. Zande- Vleugels Schutter een kort histo risch overzicht van Den Bommels nieuwe gemeente en gemeentesecre taris Van der- Maas zegde namens het personeel van de secretarie, de dienst gemeentewerken en het zwembad, zijn volledige medewer king toe aan de nieuwe magistraat. Hij benadrukte, dat de gemeentese cretaris wettelijk geen beleid voert, „maar er wel ten nauwste bij betrok ken wordt," en drong aan op het wederzijds schenken van vertrou wen. In zijn dankwoord beloofde de bur- gemeester wederzijdse hulp en trouw zowel aan de sekretaris als aan de gemeenteraad. De aanwezigen leken hun ingenomenheid met de nieuwe burgervader te demonstreren, door bij sluiting der vergadering langdu rig te applaudiseren, wat burgemees ter Van Bommel stralend zich liet welgevallen. Sprekers houden, waar hij zich eerst moet zien in te werken. Toekomst' Later op de middag richtte zich een tiental sprekers tot de heer en mevrouw Van Bommel. In hun doorgaans informeel en kort gehou den speeches lag in1 bijna alle ge vallen een accent op het „zich thuisvoelen in de nieuwe gemeente", evenals op de kwaliteiten van de „nieuwkomer", voorzover er sprake was van oud-collega's/relaties van Van Bommel. Sommige sprekers vertoonden de neiging de kersverse burgemeester wat „vakkennis" bij te brengen. Oud-burgemeester J. D. de Kam verhaalde op zijn bekende joviale toon over de tijd, dat Van Bommel en hij collega's waren op de ge meentesecretarie van Maasdam en al lang een vriendschappelijke rela tie onderhielden. Hij vond Van Bommels benoeming dan ook „ple zierig voor ons beiden." De oud burgemeester noemde Duivelands bestuurderen „goed", zijn voormali ge medewerkers „ijverig" en de be volking „tegemoetkomende, vrien delijke, hardwerkende mensen." Bestuurlijk overleg Burgemeester Th. H. de Meester, sprekend namens het college van B W S, de Kring van Burgemees ters en „als buurman", gewaagde over de vele contacten van een bur gemeester en citeerde dienaangaan de uit de uitgave „Dc burgemeesters van deze tijd". Hij betrok zijn nieu we collega in het bestaande overleg tussen dc betuurders. dat hij bui- tengewoon prettig en collegiaal noemde en tevens, verder gaand dan Schouwcn-Duiveland. Burge meester Van Bommel liet echter weten nog niet zo ver te zijn; hij wilde hel voorlopig bij Duiveland Namens de hoofden van openbare scholen op Schouwen-Duiveland nodigde de heer Provoost zijn nieu we burgemeester uit „meteen aan de slag te gaan op het gebied van het onderwijs, wat de laatste posi tief beantwoordde - („Ik vind on derwijs vreselijk belangrijk en wil me daar voor de volle 100 procent voor inzetten"). Ds Kolkert, de oudste der Duive- landse predikanten, meende te mo gen concluderen, dat „we een ge zellig en kerkelijk meelevend bur gervader hebben gekregen." „Nu word ik. als ik het goed heb zelf uw predikant," zei hij, „en daar zie ik wel toekomst .in." Voor een vrolijke noot zorgde de heer C. J. van Bommel, oudste oom van de burgemeester, die deze is „voorgegaan" in zijn ambt.. Afgaan de op zijn eigen persoon,-zo liet dc.- ze voormalig burgemeester van Hel- levoetsluis en Heinenoord weten, zijn „de Van Bommels altijd ruzie makers geweest", iets wat diverse latere sprekers - die „het" weten konden - zich haastten te ontkennen waar het ging om de reputatie van Duivelands nieuwe eerste burger. De laatste: „Ome Kees, dat was een slechte binnenkomer, hoor." Niet temin bleek de oude heer Van Bom mel de mening toegedaan dat zijn neef over „ruggegraal" beschikte; en: „ze zullen best blij met je zijn.' Dordtse „deputatie" Dordrechts wethouder van finan ciën P. C. Janse was naar „Ooster hof" gekomen om de ex-referenda- ris van zijn afdeling te bedanken voor diens werk voor de Dordtse gemeenschap. „Een zeer voortreffe lijk ambtenaar en een bijzonder Dc familie rnuis hoopt Nyn bij aankomst te voelen. eftsttahtwaar het zich spoedig (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 1-9. Maandagmid dag 3 september oin vier uur betrok het eerste Vietnamese gastgezin in Zierikzee zyn woning en wel aan dc Kreeftstraat nummer <11. Dc heer Ngo Van Due en zijn vrouw Nguyen Thi Lieo werden met hun kinderen Long en Tung (2 en 3 jaar oud) me teen by aankomst door een buurt bewoner met bloemen verwelkomd. Dc Vietnamezen werden vergezeld door mevrouw Henny Gilder, lid ven dc Kerngroep, en hun twee, bij hen in de buurt wonende pleeggezinnen. Dankzij de vlotte medewerking van de plaatselijke middenstand was er vloerbedekking in het huis aan wezig, waren lampen beschikbaar. een geiser geplaatst en kon vlak na aankomst een gasfornuis worden aangesloten. Een gepensioneerd vrij williger heeft de tuin van onkruid ontdaan. Wat nog in het huis ontbreekt, zo heeft de Kerngroep vastgesteld, is een wasmachine, ccn naaimachine, een stofzuigertje oen (klein) dames- fietsje. een klok. een keukentrapje en (event.) een tv-loestel. Dat zijn attributen die in een nor maal Nederlands gezin ook thuisho ren. Aangezien deze Vietnamezen hebben verteld zich graag Neder landers te willen gaan voelen en het de taak van dc pleeggezinnen is de ze gasten hij hun eerste schreden «n dc Nederlandse samenleving tc be geleiden, heeft dc Kerngroep dc be volking van Zierikzee gevraagd ge noemde huishoudelijke artikelen be schikbaar tc stellen. Bij het echtpaar Ngo, dat afkom stig is uit een Vietnamees kust- plaatsje. waar dc man in de visserij gewerkt heeft, komt - waarschijn lijk half oktober - hel familielid Luong XUan Thien inwonen. Het gastgezin, dat bijvoorbeeld gisteren heeft geleerd hoe een bed op Ie ma ken, spreekt al een beetje Neder lands. Hel heeft verklaard „erg ge lukkig te zijn in Zierikzee"; het denkt zich hier snel thuis te voelen. Metterwoon zullen nog vier a ijf Vietnamese gezinnen in Zierikzee gehuisvest worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is moeilijker bewondering gaande te houden dan op te wekken. Sanial Dubay. Het nieuwe burgemeestersechtpaar van Duiveland, de heer en mevrouw J. van Bommel, tijdens de buitengewone raadsvergadering maandagmiddag in „Oosterhof". De burgemeester spreekt hier zijn installatierede uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) aardige man." luidde Janses oor deel. „Iedereeeri. zegt dat je zó'n aardi ge jongen bent en je bént ook bij zonder aardig - maar, Duivelanders, vergist u niet, uw nieuwe burge meester is .geen eitje dat te vroeg uit de pan is gekomen," liet de heer Bijkerk uit' Dordrecht, ex-collega, weten. De heer H. R. A. L. Klein Kranen burg, vertegenwoordiger van de Statenkring Dordrecht (der CHU): „Zo wel politieke als ambtelijke bekwaamheid hebben in Jan van Bommel fraai vorm gekregen, hij is een bekwame kerel, met een helder hoofd en een warm hart." En in het bijzonder tot de gemeenteraad: „U heeft wel degelijk een duizendpoot gekregen." De voorzitter van de Dordtse wo ningbouwvereniging „Ons Huis", van welks bestuur Van Bommel nog deel uitmaakt, de heer E. J. Bouman, feliciteerde de raad* en de gemeente met „deze burgemeester", die hij „een groot vakman op het gebied van de volkshuisvesting" oordeelde. De heer Van Boekhoven, burge meester van Nieuwerkerk a/d IJs- sel, een collega uit de tijd dat ook oud-burgemeester De Kam nog ter gemeentesecretarie van Maasdam werkzaam was, schiep een beschei den soort van reünie-sfeertje en be nadrukte eveneens, dat Duiveland een „voortreffelijk burgemeester" zou krijgen. Dc lieer Van Bommel verklaarde aan het eind van de trits sprekers nogmaals dat zyn gezin en hy naar Duiveland zijn gekomen „met de be doeling" ons voor dc volle honderd procent in tc zetten." 's Avonds werd in „Oosterhof" een receptie gehouden om de bevol king, waaronder de plaatselijke verenigingen, in de gelegenheid tc stellen kennis te maken met hel bur gemeestersgezin Verwachting tot woensdagavond: Nazomerweer Droog met zonnige perioden; mini mumtemperatuur circa 10 graden en mistbankenmiddagtemperaturen ongeveer 21 graden; zwakke tot ma tige, naar zuid tot zuidwest draaien de wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 sepl. Zon op 6.57, onder 20.20 Maan op 19.53, onder 5.19 6 sept. Zon op 6.59, onder 20.18 Maan op 20.26, onder 6.41 Volle maan: 6 september (12.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 sept. 3.01 15.18 8.40 21.01 6 sept. 3.53 16.11 9.19 21.48 Springtij: 8 september Temperatuur zeewater tc Vlissingcn 17.7 C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De weersverbetering die dins dag begon zal woensdag doorgaan. De storing, die maandag in ons land zoveel neerslag gaf trekt via Oost- Duitsland verder naar het oosten weg. Een hogedrukgebied boven Frankrijk breidt zich nu uit in de richting van ons land. Hierdoor zal het woensdag droog zijn met zonnige perioden, waarbij de temperaturen in het binnenland tot ongeveer drie en twintig graden kunnen oplopen. Ook op het weer in andere delen van Europa zal dit hogedrukgebied een gunstige invloed hebben. In Frankrijk zullen de temperaturen boven vijf en twintig graden komen en in Engeland wordt het vooral in het zuidoosten meer dan twintig graden. In de toestand in zuid-Euro pa komt weinig verandering: mid dagtemperaturen van vijf en twintig tot dertig graden en in Spanje en Portugal zelfs boven dertig graden. MIAMI-PARÏJS, 3-9. Dc wervel storm „Duvid", die in net weekeinde met windstoten tot 240 km per uur over de Dominicaanse Republiek en dc Antillen raasde, heeft in de ge troffen gebieden aan zeker 1.400 mensen het leven gekost. De storm bereikte maandag - de vlagen liepen nog op tot 100 iim per uur - de kust van de Amerikaanse staat Florida, waar hij in een gebied met lage luchtdruk zorgde voor gloedgolven en zeer zware regenbuien. Op het kleine Antilliaanse eiland Dominica kwamen volgens een maandag op de Franse televisie ge dane mededeling zeker 700 mensen door de wervelstorm om hei leven. Op de twee grote Franse Antillen- eilanden Guadeloupe cn Martinique vielen wonderwel geen slachtoffers. MOSKOU. De Russische leider Leonid Brezjnjew heeft dc opening van de topkonferentie van niet-ge- bonden-Ianden in Havanna aange grepen om krachtig uit te halen naar de Westerse landen. Zonder ze met name te noemen veroordeelt Brezjnjew de rol die deze landen spelen in Afghanistan, in het Mid den-Oosten en in Indo-China.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1