JUBILARIS C. DEURLOO HEEFT EEN KORPS OM TROTS OP TE ZIJN ■ppn ■r jSm ■□p H w mL qH - i Afscheid burg. Everwijn Kerkconcert Noordgouwe: kultureel genot IR. FRANK SPAARGAREN NAM AFSCHEID VAN DE DELTADIENST Zeehengelsport-reddingsboot voor Zeeuwse zeegebied Brandweerkommandant onderscheiden STREEKNIEUWS Hoofd waterbouwkundige werken West ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE Maandag 3 september 1979 Nr. 225GR 3 Burgetrteester T. C. Hekman speldt kommandant C. Deurloo de onderschei ding op. BRUINISSE, 31-8. „U lieeft u van uw - vrijwillige - taak nauwgezet geweten, met weinig ophef, bewust, met groot verantwoordelijkheidsgevoel en niet takt. Het moet u tot voldoening stemmen, dat er de laatste tien jaar onder uw leiding een korps is geformeerd waarop u trots mag zijn!" Deze prijzende woorden van burgemeester T. C. Hekman werden vrijdagavond ge richt tot de heer C. Deurloo, die zijn 25-jarig jubileum bij de vrijwillige brandweer te Bruinisse vierde. (Vervolg van pag. 1) De eigenlijke datum van zijn in- diensttreden was op 15 jui 1954, maar de viering was wegens va kantie uitgesteld. Deze avond wa ren er zeer vele belangstellenden in het Dorpshuis aanwezig, van wie de sprekers allen zonder meer de ver diensten van de heer Deurloo, sinds tien jaar kommandant, roemden. Daarbij werd veel gepraat over de veranderingen die zich in die kwart eeuw hebben voltrokken. Ook bur gemeester Hekman tipte die al aan: „Wisseling van mensen, totale ver nieuwing van materieel, uitbreiding van werkzaamheden, dat alles heeft u moeiteloos verwerkt." Ook in an dere opzichten is de taak van de brandweerkommandant verzwaard. Hulpverlening „Wat vroeger slechts brandbestrij ding was, is uitgegroeid tot de te genwoordige hulpverlening", aldus de heer Hekman die ook als hoofd van de brandweer het woord voerde. Het gemeentebestuur was zich be wust geweest dat bij die taakver- Vrijdagavond 31 augustus j.l. con certeerden in de Driekoninge,nkerk te Noordgouwe Art de Jonge, dwars fluit en orgel, en Anton den Boer orgel. Hét programma van voorspel (praeambulum) van Frescobaldi tot rgelspel bij het uitgaan van de kerk, (sortie) van Cesar Franck had een zeer afwisselend karakter en oood de luisteraars volop gelegenheid ken nis te nemen van de dispositie van het Van Vulpenorgel. Na het enigszins gedragen prae ambulum volgde nog een vlot ge brachte Quatro Corrente eveneens van Frescobaldi. Een niet zo vaak te beluisteren componist. Michel Blavet was' op het programma vertegen woordigd door een Allemanden voor fluit en orgel. Hier bleek Art de Jonge een goede embouchure te heb ben. waarbij tevens Anton den Boer bescheiden begeleidde. Vervolgens was Anton den Boer te horen in de passacaglia in d kl. van Buxtehude. Hierin leidde een registerkeus en een beheerst spel tot een fraaie uitvoe ring. Art de Jonge bleek ook een componist tc zijn, want van hem stond een fuga in f-moll voor orgel op het programma. Daar- excelleerde hij in de sonate in g voor fluit en basso-continuo van Handel. Doorgaans hoor je bij de fluit een elavecimbel. Anton den Boer omge leidde sfeervol op het orgel. Vo mts een Engelse componist John Stan ley (1713-1786) van wie een Volun tary ten gehore werd gebracht. Een Voluntary is een solofantasie voor orgel cn in de tijd van Stanley was het gebruikelijk nm de cornetsolo in te leiden door een driestemmige ouverture en die te besluiten met een fuga. /.o ook op dit concert. Het or gel blijkt een fraai cornetregislér te bezitten. Beide concortgevers waren ver vol gens te beluisteren in een fuga van Mozart voor vierhandig orgel. Een ■/eer fraai uitgevoerd werk! Van Mo zart hoort men weinig voor orgel: 'oor mij was het de eerste keer dat ik iets van Erik Satie hoorde: een leuk karakterstukje n.l. de aanvoer der van de gouden schildpadden (la meneuse do tortcs d'or) voor orgel en fluit. Een verrassing was the fi nal question van Jules de Corte, waarna Cesar Francks sortie een eind maakte aan een uur van noog cultureel genot. G.J.W. z waring modern materieel past, vandaar dat er een nieuwe brand weerauto ter beschikking was ge steld en dat het korps is uitgerust met een zogenaamd „stil-alarm". Met de opsomming van taken van de brandweerkommandant en zijn korpsleden besloot burgemeester Hekman zijn toespraak met het overhandigen van een pendule na mens het gemeentebestuur. Daarna speldde hij de jubilaris de onder scheiding op en reikte hem de oor konde uit. Ook onderkommandat M. Jumelet A.Zn. ging nog even in op dat „stil- alarm", maarmee het korps Bruinis se als enige in de regio is uitgerust. Over de aktiviteiten van de brand weer dit jaar vertelde de heer Jume let dat het korps dit jaar ai 16 maal was uitgerukt, waarvan 5 maal in nachtelijke uren. Ook 's nachts waren de man schappen zo snel paraat, dat de wa gen drie minuten na het alarm kon vertrekken. De heer Jumeiet-roemde materieel, jeugdbrandweer, èn de heer Deurloo als kommandant. Zijn felicitaties gingen gepaard met het aanbieden van èen kado voor de kommandant en bloemen voor zijn echtgenote. Taakverzwaring Namens de Inspectie Breda van het brandweer wezen de heer IJzer- loo er in zijn toespraak op, dat de verantwoordelijkheden en werk zaamheden van de kommandant aanmerkelijk waren toegenomen met name door de komst van Pro ject-Ontwikkelaar „Wilma" in de gemeente Bruinisse. Hierdoor waren de kontakten met de inspektie ook veelvuldiger geworden, vooral in het kader van de brandpreventie. Deze kontakten met de heer Deurloo wer den door hem steeds als bijzonder prettig ervaren. De heer Quant, kommandant van het brandweerkorps Zierikzee, wist de lachers op z'n hand te krijgen met een toespraak waarin hij een aantal komische voorvallen aan haalde. Daarna ging hij - ditmaal met ernst - in op problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen Hij noemde daarbij een eventuele sa menvoeging van Flakkee bij Schou- wen-Duiveiand en de mogelijke re gionalisatie van de brandweer, waar door schaalvergroting ontstaat. Behalve om zijn deskundigheid, prees hij de jubilaris als een goede en prettige kollega. De heer Quant besloot zijn toespraak met felicita tie, bloemen en een kado. Namens de jeugdbrandweer sprak de heer Jaap Verkamman zijn grote waardering uit voor de wijze waarop de heer Deurloo zich altijd heeft op gesteld tegenover „de jongens". Er was altijd een prettige sfeer en hiervoor werd dank gebracht. Nadat enige tijd was gepauzeerd voor het nuttigen van nog een kon- sumptie, die door het gemeentebe stuur werd aangeboden, kreeg de ZIERIKZEE „Kermis"reisje bejaardenbond Voor het „kermis"reisje van de be jaardenbond Zierikzee. zo genoemd omdat het (op 11 september) tijdens de kermisdagen wordt gehouden, kunnen zich nog rcislustigen mel den. Daarbij is wel spoed gewenst. Plaats van aanmelding: ..De Roken de Moor". De reis gaat naar de om geving van Dordrecht. heer Deurloo als laatste spreker het woord. Vroeger eit nu Hij haalde daarbij een aantal voorvallen aan uit het verleden, zo als de eerste wedstrijd op Brou wershaven.. „Het was toen gewoon een spelletje, waaraan een ieder veel plezier beleefde. Een groot ver schil met de wedstrijden in deze tijd. Daarvoor is een keiharde trai ning noodzakelijk. Op deze wijze komen de korpsen tot hoge presta ties, hetgeen uiteindelijk resulteert in een goed gedisciplineerd korps, waarmee de gemeenschap optimaal is gediend." Dat de heer Deurloo een bescheiden mens is, kwam heel treffent tot uidrukking in zijn slot woorden: „Wat wij doen als korps is sechts onze plicht". KERKWERVE Nieuwe shirts voor zaalvoefballers Woensdagavond 5 september zal in Café Kerkwerve door de kastelein van deze gelegenheid een aantal nieuwe shirts worden overhandigd aan de zaalvoetbalclub FC Kerkwer ve. Jaarvergadering tafeltennis Op donderdagavond 6 september houdt de plaatselijke tafeltennisver eniging haar jaarvergadering in de zaal Hervormde Kerk aan de Ring. SEROOSKERKE Gymclub start weer Aanstaande dinsdag (4 september) gaat de gymclub van de Dorpsge meenschap Serooskerke, waar een ieder die wil trimmen welkom is, weer beginnen. De lessen worden in het Dorpshuis gehouden onder lei ding van de heer H. de Winter uit Noordwelle. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Woningbestand Nu straks (1 oktober) de 17 wonin gen, die als z.g. „zorgwoningen", naast het verzorgingshuis „In 't Op per" zijn gebouwd, zijn toegewezen aan inwoners van Bruinisse betekent dit, dat meer dan een dozijn wonin gen ter beschikking komt.'Het wo ningoverschot (leegstaande wonin gen) zal zeker wel liggen in de buurt van 5 procent. Een voordeel van de toewijzing aan zorgwoningen zal zeker zijn, dat daardoor ook huur woningen vrij komen. De meeste leegstaande en leeg ko mende woningen zijn echter eigen dom. Meer en meer ziet men ook dat bewoners uit de Randstad of elders die met veel enthousiosme naar Bruinisse kwamen, thans weer min of meer geruisloos verdwijnen. Bijeenkomst van bejaardensozen Ook te Bruinisse gaan de beide bejaarden-sociëteiten weer beginnen met haar bijeenkomsten. De eerste middag onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree wordt gehouden op woensdagmiddag 5 september. De tweede middag onder leiding van mevrouw Van der Linde is op woensdagmiddag 12 september. Bei de bijeenkomsten worden gehouden in het mooi opgeknapte Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Dee- straat 5. Alle personen van 60 jaar en ouder zijn tijdens deze bijeenkom sten van harte welkom. Men hoopt weer op gezellige middagen, waar voor goede belangstelling zal zijn. (Voor tijden: zie agenda.) Droevige gebeurtenis Vrijdagmiddag jl. vond een droe vige gebeurtenis plaats na de hu welijksvoltrekking van het bruids paar de heer J. v. d. K. en mej. N. B. in het gemeentehuis van Brui nisse. Tijdens het voorlezen van de hu welijksakte door de ambtenaar van de burgerlijke stand, werd de va der van de bruid, de heer B. plot seling onwel, waardoor onverwijld de hulp van een arts moest worden ingeroepen. Deze heeft de heer B. in de kantine van het gemeentehuis behandeld in afwachting van de in middels opgeroepen ambulance. De huwelijksvoltrekking werd intussen voortgezet, zodat het paar toch in het huwelijk werd verbonden. De ambulance heeft de patiënt met grote spoed naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst in Zierikzee kon de arts he laas slechts vaststellen, dat de heer B. was overleden. Het laat zich be grijpen, dat er grote verslagenheid en droefenis heerst in de families van het bruisdpaar. Frontale botsing Zaterdagmiddag omstreeks half vier vond op de Grevelingendam een frontale botsing tussen twee perso nenauto's plaats. Door onbekende oorzaak was de wagen, bestuurd door J. C. P. uit Delft, op de linker weghelft geraakt. De tegenligger. M. S. uit München. probeerde de tege moetkomende auto te ontwijken, maar dit gelukte niet waardoor een botsing ontstond. Beide voertuigen werden totaal vernield. Er deed zich geen persoon tijk letsel voor. Talrijke werken Sekretaris J. W. de Jonge wees nog eens op de talrijke werken die onder het bestuur van burgemeester Ever wijn tot stand zijn gekomen. „Hij heeft zich zelf zeker niet gespaard en steeds in een hoge versnelling door gedraaid waarbij ook nog een groot aantal taken ten behoeve van de re gio werden verricht. Namens het personeel werd door de heer De Jonge aan de heer Ever wijn het wapen van de gemeente aangeboden, een tuinparasol, een cassetterecorder en een plant. Na de raadsvergadering werd als eerste het woord gevoerd door bur gemeester T. C. Hekman van Brui nisse namens de vereniging van b. w. en s., de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Raad vap Bestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De heer Hekman wees hierbij op de grote veelzijdigheid, kennis en de grote ambitie van de heer Everwijn. De waarnemend dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, de heer J. M. Goemans sprak woorden van dank voor de goede en prettige samenwerking tussen het Water schap en het gemeentebestuur van Westerschouvven. Ds. L. de Wit voerde het woord na mens de predikanten te Wester - schouwen. Dank bracht hy de heer Everwijn voor de volle belangstelling welke hij steeds aan de dag heeft ge legd voor het kerkelijk werk in de gemeente, alsmede voor het jeugd- en bejaardenwerk. Hamens de Stichting Renesse en de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen werd het woord gevoerd door de heer M. J. Steur. Namens direktie en bewoners van de Stichting Rusthuizen sprak hij woorden van dank voor de betoonde inzet bij o.m. de renovatie van het Rusthuis „Duinoord", wat hij onder streepte met het aanbieden van een jplatenboru Woorden van dank en waardering sprak de heer Steur ook namens het bestuur van de Stich ting Renesse, waarvan de heer Ever wijn ambtshalve vijftien jaar voor zitter is geweest. Erkentelijkheid Woorden van waardering en er- Aldus besloot ir. F. Spaargaren zjjn dankwoord op de receptie die vrQ- dagmiddag ter gelegenheid van zijn afscheid van de Deltadienst werd ge houden in het op het werkeiland Neeltje Jans gelegen direktiekantoor „Bouwput Schaar" van de afdeling waterloopkundige werken. Spaargaren, die in 1964 bij de Del tadienst kwam en deze verliet als hoofd van de afdeling Waterbouw kundige Werken West, treedt in dienst bij de Koninklijke Volker- Stevin. „Juiste moment" De laatste jaren was zijn direkte chef ir. M. j. Loschacoff, die zelf over niet al te lange tijd eveneens de dienst verlaat en die als eerste de jeugdige ingenieur toesprak. Hij gewaagde van Spaargarens „talent en ambitie, *die op het juiste moment en in de juiste dienst terecht zijn gekomen." Naar het oordeel van de chef had de stromvloedkering er anders uitgezien als Spaargaren („Je bewoog je hier als een vis in het wa ter") daar niet bij betrokken was ge weest. Die betrokkenheid noemde Loschacoff „een volledige betrokken, heid, vol fantasie." Het vertrek van zijn medewerker verklaarde hij, door te wijzen op diens „speciale belangstelling voor het concipiëren, voor de principes voor de waterbouwkundige construc ties. Nu we in een fase zijn gekomen dat de uitwerking van het projekt gedetailleerder wordt, is het van zelfsprekend dat je hier weggaat." „Verbindingen" Ir. H. Engel, hoofd Deltadienst, die namens alle afdelingen sprak op de ze informeel gehouden receptie, met op instigatie van ceremoniemeester ir. Theo v. d. Schaaf kort gehouden speeches, noemde Frank Spaargaren een „prima verbindingslegger" tus sen ontwerp en uitvoering, de plan nen en het beleid. „Jij hebt een ge weldige rol in het ontwerp gehad; jouw aandeel zal ons bijblijven" be loofde Engel de man die hij voorts noemde als „een kustwaterbouwkun- dige van formaat met grote commu nicatieve gaven." „Respectabel" Algemeen direkteur van Dosbouw. kentelijkheid werden verder nog ge sproken door F. K. Vos, voorzitter van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen", drs. P. Vis, namens de Stichting Samenlevingsopbouw, de heer J. van Sluijters, namens het vrijwillige brandweerkorps Wester- schouwen, de heer W. Krijger voor zitter van de personeelsvereniging, oud-raadslid J. C. Hendrikse en me vrouw C. van der Klooster-van Sons- beek namen de bejaardensozen te Westerschouwen, die mevrouw Ever- wijn-v. d. Bout een zilveren arm band met Zeèuwse knopjes aanbood. Burgemeester Everwijn besloot de bijeenkomst met een. woord van dank voor de gesproken woorden en de aangeboden geschenken. s Avonds was er een bijeenkomst, waarop de bevolking van Wester schouwen, massaal opgekomen, af scheid nam van burgemeester en me vrouw Everwijn. Schaakvereniging T.O.G. begint nieuwe seizoen De schaakvereniging TOG van Bruinisse gaat het nieuwe schaaksei zoen op vrijdag 7 september begin nen en wel in het rekreatieoord „De Stoofpolder". Iedere vrijdagavond zal er daar weer worden gespeeld. Het bestuur heeft de zomermaanden ge bruikt om een aantal aktiviteiten voor te bereiden Op initiatief van een werkgroep voor veiliger bootvissen is de laatste jhren een aantal sportvisboten op be trouwbaarheid getest. Een van de bo ten die als zeer goed bij hogere wind krachten uit de bus kwam is de voor Unicef bij Amerglass in Oosterhout ontworpen kraamboot de Amer-Del- ta 20 (foot). Samenwerking De heer Snepvangers heeft, in sa menwerking met Amerglass, het idee tot werkelijkheid gebracht zo'n aan gepaste kraamboot van Unicef-Ban- gladesh alk reddingsboot voor het Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeege bied te gaan gebruiken. Een en ander zal in nauw overleg gaan gebeuren met de reddingsboot van Burghsluis. T. van Dam, tenslotte die een, door zijn gehoor als zeer humoristisch er varen speech vol inside information en „bedrijfsgrappen' hield, beoor deelde de afscheid nemende onder meer als „zeer respectabel en be kwaam". Spaargarens echtgenote betrok Van Dam in de laatste van zijn reeks spits geformuleerde „stellingen": „Tony is lief, Tony is knap, wij vin den Tony veel knapper en liever dan Frank." Waarmee meteen een eind Zo zal er op de eerste avond een ledenvergadering worden gehouden. Op het programma staan verder het organiseren van een kersttoernooi en twee snelschaaktoernooien waar bij het dan o.a. gaat om het schaak kampioenschap van Schouwen-Dui veland. Een achttal spelers zullen meedoen in de kompetitie van de Zeeuwse Schaak Bond. Het voorne men is verder, mee te doen aan het snelschaken georganiseerd door de Z.S.B. met één of twee teams. Be langrijk is verder dat de heren A. Douw en J. W. de Jonge schaakles gaan geven aan leerlingen op de ba sisscholen te Bruinisse. Aan het persoonlijk kampioenschap van Zeeland zal worden deelgenomen door de heren M. Muller en J. D. de Korte voor T.O.G, Op 14 september begint weer de verenigingskompeti tie. (Voor tijd: zie agenda.) De einduitslag vorige kompetitie was: 1. J. D. de Korte; 2. M. van Driel; 3. A. v. d. Berge; 4. A. Slin ger; 5. M. Muller; 6. J. L. de Jonge; 7. H. P. Dolk; 8. K. Klink; 9. Th. Muller; 10. J. C. Hagens; 11. M. Houkamp; 12. A. van Wezel; 13. R. Bal; 14. W. v. d. Berg; 15. R. Wey- ers; 16. C. v. d. Berge; 17. J. Reu- rich; 18. A. Kik; 19. mej. P. C. Ha gens; 20. L. Houkamp; 21. Th. v. d. Have; 22. J. Huizer; 23. J. Nieu- wersteeg; 24. H. Knop. Voor nieuwe leden en inlichtingen kan men terecht bij de heer M. Houkamp, Pr. Margrietstraat 16, te lefoon 1865. De laatste jaren hebben er een toe nemend aantal ongevallen met sport visboten en andere rekreatievaartui- gen plaatsgevonden langs de Noord zeekust en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse delta. Een reden waarom diverse organisaties hun best doen door veiligheidsvoorschriften hierin verbetering te brengen. Deze partikuliere redidngsboot van de heer Snepvangers zal ten dienste van elke boot in nood staan in de verre omgeving. Amberglass, heeft zich bereid verklaard voor dit goede doel deze boot tegen kostprijs te fa briceren. De exploitatie zal geschie den voor kosten van de heer Snep vangers, die hierbij rekent op diver se partikuliere bijdragen. was gekomen aan de superlatieven in de richting Spaargaren. De ge fêteerde dankte de sprekers, zijn (in middels ex-) collega's van alle afde lingen en de aanwezigen voor de als plezierig ondervonden samenwer king. vriendschap, het onderling ge groeide vertrouwen en de blijken van belangstelling bij zijn afscheid. Voorts loonde hij zich ingenomen met de grote mate van vrijheid die hem zowel in zijn werk als in de omgang met mensen door zijn werk gever gelaten was. De familie Spaar garen ontving onder meer een ets, een luchtfoto van het werkeiland en een portable t.v. BURGHSLUIS 31-8. „Ik lieb liet idee, dat de storm vloedkering een waar kunstwerk wordt, waar de Zeeu wen straks met vertrouwen naar zullen kijken". KERKWERVE, 3-9. De door Amerglass B.V. geproduceerde zeehengel- sportreddingsboot voor het Zeeuwse- en Zuidhollandse zeegebied wordt op woensdag 5 september in café de Heerekeet aangeboden aan de heer J. C. Snepvangers, beheerder van het Flaauwershaventje in Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3