Burgemeester H. P. Everwijn geëerd met zilveren legpenning der gemeente Gemeente Bruinisse heeft twee serieuze gegadigden voor gebouwen van Gomavi AKTIEPROGRAMMA DETAILHANDEL DIENSTENBONDEN F.N.V. Wervelstorm David: dood en verwoesting bibuö^ 2EE{^> DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Vakman in het besturen" Kort geding uitgesteld GELD NODIG li SVC ZIERIKZEESCHE Maandag 3 soplenjbpr 1979 '136ste jaargang Nr. 22566 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nümmer: Bioscoop blij f t toch draaien RENESSE 30-8. Na 47 jaar in overheidsdienst werk zaam te zijn geweest, waarvan 23 jaar in de admini stratie en ruim 24 jaar als burgemeester nam burge meester II. P. Everwijn van Westerschouwen wegens het hereiken van de pensioengereehtigde leeftijd vrij dagmiddag in „De Ark" te Renesse, na een ambtspe riode van 15 jaar, afscheid uit de overheidsdienst. In de buitengewone openbare raadsvergadering, die onder grote belang stelling plaatsvond, zei de heer Ever wijn, „geen moment spijt te hebben ge had van zijn beroepskeuze. Mijn werk was mijn hobby en ik zal het erg missen". Toch was hij blij dat het erop zat, zeker in verband met zijn gezond heidstoestand, waardoor hij dit jaar ruim drie maanden op non-aktief stond. Na het werk te hebben her vat werd het hem steeds duidelijker, dat hij zijn werkzaamheden zeker zal missen. De laatste periode van vijftien jaar als burgemeester van Westerschou wen achtte hij zeker niet de gemak kelijkste geweest van de 47 jaar. De heer Everwijn dacht hierbij o.m. aan het proces ter Horst - een ruim zes jaar slepende procedure in zake de Duinpolder - en aan het ge vecht om het groot rioleringsplan rond te krijgen, zowel het plan zelf als wat de uitvoering daarvan be trof. Er waren ook hoogtepunten. Eén daarvan was de grote eensge zindheid, waarmee werd besloten het vroegere hotel „Witte van Haam stede" aan te kopen en in te richten als gemeentehuis. De scheidende burgemeester zei met genoegen op de afgelopen vijf tien jaar terug te zien: „Het was een mooie en dankbare periode in het leven van mijn vrouw en van mij. Moeilijk vaak en zwaar, maar met de uiteindelijke klassifikatie: Dank baar voor deze vijftien jaar van ons leven". Blij was hij toch dat het er nu op zit en dit wel om een tweetal rede nen. Ten eerste vond hij, na een tijd van vijftien jaar als burgemeester te hebben gefungeerd in dezelfde ge meente, de tijd van aflossing van de wacht was aangebroken. De tweede reden, een van zuiver persoonlijke aard, maar toch een me ning die in de kringen van gemeente bestuurders vaker wordt geuit, is het feit „dat het besturen van een ge meente er niet plezieriger op wordt". „Speelruimte" kleiner Verschillende redenen zijn hier de oorzaak van. Ten eerste is de speel ruimte die men als gemeentebestuur heeft door een grotere rijks- en pro vinciale bemoeiing uiterst klein ge worden. De gemeenteraad zou op be paalde essentiële beleidsterreinen, en hij dacht daar bij vooral aan de ruim telijke ordening, méér vrijheid van beslissingen moeten kunnen hebben. Over het financieel beleid tijdens zijn periode zei de heer Everwijn dat de gemeentelijke schuldenlast thans ongeveer f 19.000.000,bedraagt. In 1964 was dat nog slechts ongeveer f 5.000.000,-, een hogere schuld dus van ongeveer f 14.000.000.-. Dat is niet gering, maar. dat bewijst dat er vele kapitaalswerken werden uitge voerd waarmee de gemeente gediend was. Financieel gtczoinl Aan reserves was een stijging van ongeveer f 7.000.000,te melden, waarmee b irgemeester Everwijn zei. „het te durven stellen, dat de gemeente financieel gezond te noe- me is". Als vrienden Dank bracht de heer Everwijn aan zijn medebestuurders in de afgelo pen vijftien jaar. „Uiteraard waren or wel eens meningsverschillen en botsingen. Maar tot breuken is het gelukkig nooit gekomen en als vrien den kunnen wij van elkaar afscheid nemen". Ken bij/onder woord van dank richtte hij tot gemeentesekretaris de heer .f. W. de Jonge, die er na de eerste moeilijke jaren van samen voeging in was geslaagd een voor treffelijk lopend administratief ap paraat op te bouwen volledig dienst baar aan de bestuurders van de ge meente en van de bevolking. „Uw inzet, uw kennis van de voorschriften en van jurisprudentie, uw fantastische geheugen en uw liefde voor uw werk hebben er op niet geringe wijze toe bijgedragen dat ik met voldoening op deze vijf tien jaar terug zie, aldus de heer Everwijn. Dankwoorden Dank bracht hij ook aan de mede werksters en medewerkers van dé heer De Jonge, de direkteur van Ge meentewerken en Bouw- en Woning toezicht, de heer Z. Roseboom en zijn staf, de rijkspolitie die in de gemeen te Westerschouwen zo'n moeilijke taak heeft, het vrijwillige brand weerkorps, en de andere vrijwilli gers organisatie's, zoals de Strand- reddingsbrigade en de afdeling Wes telijk Schouwen van het Rode Kruis. Verder sprak de heer Everwijn woorden van dank tot de kollega's, de wethouders en sekretarissen van de andere gemeenten waarmee hij mocht samenwerken in de vereni ging van B. W. en S. het dagelijks bestuur en technische dienst van het waterschap „Schouwen-Duiveland" en de inwoners van de gemeente. „Vaak, te vaak naar mijn zin, heb ik neen moeten zeggen op een ver zoek van u. Maar, weest u ervan overtuigd, als het neen was dan kon dat ook persé niet anders". Tot zijn vrouw sprak hij woorden van dank voor de wijze waarop zij hem steeds heeft bijgestaan en voor alles wat ze als burgemeestersvrouw in de gemeente heeft gedaan. Tot slot nam hij afscheid van de leden van de raad. Gaarne wenste hij een bestuurskracht en wijsheid toe voor de toekomst. Hij sprak (laarbij (le wens uit. dal de eenheid en besluitvorming zal mo gen toenemen en dat beraadslagingen in een wat mildere toon jegens el kaar gevoerd zullen worden dan dat het wel eens het geval was. De scheidende burgemeester deed dit met een strofe van het Schouwse Volkslied, dat als volgt luidt: Blijft één, blijft één, houdt moedig stand, O Volk, dat aan het Schouwse strand. Het pand bewaart dat, schoon en goed, De Trots van Neerland blijven moet. Met een gerust hart zei hij hierna de ambtsketen aan loco-burgemees ter J. C. de Feiter over te dragen. Stormachtige ontwikkeling Loco-burgemeester J. C. de Feiter vestigde de aandacht op de storm achtige ontwikkeling van de rekrea- tie in de gemeente Westerschouwen in de afgelopen vijftien jaar welke veel inspanningen hebben gekost om alles in goede banen te leiden. „Teleurstellingen zijn de heer Everwijn zeker als burgemeester niet bespaard gebleven", aldus de heer De Feiter. maar: „Tegenspoed komt de schranderheid van de veldheer ten goede" zei de loco-burgemeester. Dank bracht hij hem voor de wijze waarop het steeds voor het welzijn van de gemeente op de bres heeft gestaan. Als erkentelijkheid hiervoor over handigde hij aan de scheidende bur gemeester de zilveren legpenning van de gemeente met de daarbij be horende oorkonde. Vakman Namens de raad werd een af scheidswoord gesproken door de heer L. C. Hoogerhuis; die de heer Everwijn een vakman noemde in het besturen. De heer Hoogerhuis zei dat de voorzitter te maken heeft ge had met een kritische raad: „Soms werd er meer aan politiek gedaan, dan dat er in het belang van de bur gers werd gepraat. Er werd dan niet bestuurlijk gedacht." Dank bracht hij ook aan mevr. L. C. Everwyn-v. d. Bout voor het vele werk t.b.v. bejaarden, vroüwenorga- nisaties ei^ verder verricht sociaal werk in de gemeente. Namens de raad bood de heer Hoo gerhuis een foto van de raad, sym bolisch een foto.-reportage van het gebeuren op deze dag en de geluid bandjes hiervan aan. (Vervolg pag. 3) UTRECHT, 1-9. Het behoud van de werkgelegenheid voor de bijna 300.000 werknemet-s die momentcel in de detailhandel hun dagelijks brood verdienen is een van de centrale punten in het akticprogramma voor de detailhandel van de Dienstenbonden FNV. Met de ondernemers moeten af spraken worden gemaakt voor het behoud van de werkgelegenheid, op leiding personeel, verbetering van het werkklimaat en de belangenhar- tiging in de onderneming. Die afspra ken moeten worden vastgelegd in ar beidsplaatsenovereenkomsten. De ondernemers moeten verder ren aandeel leveren in do opleiding van de werknemers. Belangrijk in strument om dit alles mogelijk te maken is verkorting van de werk week of werkdag en vervroegd uit treden, aldus de dienstenbonden in hun aktieprogramma. In de detailhandel werken momen teel in totaal 460.000 mensen, van wie bijna tweederde werknemer is. Van de 300.000 werknemers werken or 100.000 in het' grootwinkelbedrijf, de rest werkt in kleinere bedrijven. Subsidie Volgens de dienstenbonden FNV is de werkloosheid in de detailhan del toegenomen tot boven het lande lijk gemiddelde. Drie jaar geleden was het werkloosheidspercentage er nog slechts de helft van het lande- BRUINISSE. 3-9. Binnen niet al te lange tijd zullen de bedrijfsgebouwen van de voormalige visfileerderij Go- ininsle af te leiden uit de aanmeldingen die de ge- inavi BV een nieuwe besteniniing krijgen. Dat is len- meente Bruinisse beeft ontvangen van gegadigden die deze moderne - gebouwen als fabrieksruinite willen aanwenden. Zo zou rlc heer 1\ Maaskant, waar- nemend-direkteur en gedelegeerd commissaris van Gomavi. tevens me de-eigenaar van de Machinefabrie ken Maaskant BV Bruinisse/Stellen dam, een serieuze gegadigde zijn voor overname van zUn „eigen" be drijf. De machinefabriek is wegens een zeer goed gevulde orderportefeuille genoodzaakt tot uitbreiding en heeft daarom plannen gebouwen en grond van Gomavi aan te kopen; in de fa briekshallen zou de produktie van lieren en afsluiters worden aangevat. Maaskant, zo wordt beweerd, heeft een tankafsluiter van een geheel nieuw systeem ontworpen, waarvoor van de kant van één der grote ben zinemaatschappijen belangstelling zou bestaan. Het bedrijf kan wei k- gelegenheid scheppen voor metaal bewerkers, kantoorpersoneel en on geschoold personeel dat in het be drijf zelf kan worden opgeleid. Vis isconserven Een tweede serieuze gegadigde is de eonservenfabriek ..Landa" uit Bergen op Zoom-Hoogerheide, een bedrijf dat zich specialiseert in de produktie van visconserven, kokha nen etc. „Landa" zou in Bru mossel- conserven en rolmops willen gaan produceren en werkgelegenheid heb ben voor dertig personen (hoofdza kelijk vrouwen). Kort ge»ling uitgesteld Het kort geding over het eigen domsrecht van de fabrieksgebouwen is voorlopig uitgesteld, in verband met do gebleken interesse voor dc panden. De gemeente Bruinisse ont leende haar aanspraak op het erf- pachtrecht, de Rabobank Stellendam aan het hypotheekrecht. Beide par tijen hebben elkaar nu op diverse punten gevonden. Bovendien zou hierbij de al bestaande relatie tussen deze bankinstelling en de firma Maaskant meespelen. Serieuze gegadigden worden ver ondersteld volgende week hun bod uit te brengen, waarna de gemeente raad over de toewijzing zal beslissen. lijk gemiddelde. De slachtoffers val len vooral onder de jongeren en rnet de automatisering dreigt de uitstoot van arbeidskrachten nog groter te worden, vrezen de diensten bonden. De dienstenbonden constateren dat het veelvuldig aannemen van laag geschoold en dus „goedkoop" perso neel zowel kwantitatief als kwalita tief een nadelig effect heeft op de werkgelegenheid in de detailhandel. Deze sector dreigt een vergaarbak te worden van niet en half geschoolde krachten. Vaak parttimers (een derde van het totale werknemersbe- staat uit parttimers in de detailhan del). SANTO DOMINGO, 3-9. Dc wer velstorm David heeft op zijn nu ai zeven dagen durende tocht door het Caribiscli gebied aan honderden en vellicht duizenden mensen het leven gekost. Veruit de meeste slachtoffers vie len hel korl voor hel afgelopen weekeinde in de Dominicaanse Re publiek. Zondagavond laat raasde dc wervelstorm met orkaanklacht over dc met toeristen volgepakte Ba- homa-eilandcn en zette koers naar c;e kust van Florida. Gevreesd wordt uat hij in dc loop van do dag (maan dag) dc stad Miami zal treffen. De zwaarste windstoten van de wervelstorm David, die al eerder v.ord omschreven als de krachtigste van deze eeuw, bereiken volgens of ficiële schattingen 145 km per ;ur. Advertentie 's Morgens geheld 's avonds geld! Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finanrieringskantoor M. Geense Bruinisse Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Burgemeester H. P. Everwijn - aan zijn zijde zijn echtgenote mevrouw L. C. Everwijn-v. d. Bout - tijdens zijn afscheidstoespraak: „De speel ruimte van een gemeentebestuur is door de grotere rijks- en provin ciale bemoeiing uiterst klein gewor den Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t f De jaren leren ons veel dat dé dagen niet weten. Ralph Waldo Emerson. Verwachting tot dinsdagavond: Koel Wisselend bewolkt mot vooral aan vankelijk enkele buien; minimum temperatuur omstreeks 11 graden; middagtemperaluren circa 18 gra den; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk nog harde wind uit west tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4. sept. Zon op 6.56. onder 20.22 Maan op 19.17, onder 4.00 Volle maan: 6 sept. (12.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 sept. 2.02 14.25 7.55 20.16 Springtij: 8 september Temperatuur zeewater te Vlissingcn 17.9 c C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag komt het weer in ons land onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die maandag boven Ierland arriveerde en naar het oosten trekt. Er is echter boven Ierland en het aangrenzend oceaan- gebied nog veel bewolking aanwe zig, waaruit plaatselijk wat metre- gen valt. Het /iel er dan ook niet naar uit, dat het dinsdag in ons land onbewolkt zal zijn. Wel zullen er perioden mei zon zijn en het 1)1 ij ft waarschijnlijk droog. Het blijft dinsdag vrij koel met tempe raturen, die niet veel zullen ver schillen mei die van maandag. De grens van de koelere lucht, die ons land zondag met regen- en onweers buien passeerde, lag maandag op de grens van West- en Oost-Dultsland en trekt verder naar Polen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1