Het Vrij dit winterprogramma ligt nü voor u klaar! HET VUURWERKDRAMA boek snel RgbobaillS Q voor het beste eruit is DE FINANCIËLE POSITIE VAN DE LANDBOUW IN AFGELOPEN JAREN 'n Ei hoort erbij Rentevoet in de Y.S. naar rekordpeil geld en goede raad Een onjuist woonruimte toe wij zingsbeleid Demonstratie- optocht Koerden Winkeliers willen koopavond op vrijdag Oud-Kamerlid Nederhorst overleden Nederlandse getuigen in zaak-Strippel Meer betalen voor zwart rijden Driemiljoenste na-oorlogse woning Vrouwen Markelo boos door uitsluiting Wal biedt de BEELDBUIS? ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 augustus 1079 Nr. 22564 7 Advertentie DEN HAAG, 28-8. By het Landbouw-Economisch Instituut is een publi- katie verschenen over de financiële positie van de landbouw, met gegevens over de vermogenspositie, de inkomens, de investeringen en de financierings middelen van de landbouwers in 1977/78 en in twee voorafgaande jaren. Het geïinvesteerd vermogen nam sterk toe. Het balanstotaal van de land bouwbedrijven is daardoor per 1 mei 1978 opgelopen tot gemiddeld f 1,1 miljoen. Daarin is ook de waarde van de gepachte grond en gebouwen begre pen, die gemiddeld ca. t' 350.000 be draagt. De toename is voornamelijk een gevolg van de herwaardering van de produktiemiddelen. Met name de grondprijsstijgingen beïnvloeden in sterke mate het vermogen in de landbouw. Ook de investeringen die, evenals in het voorgaande jaar, op een hoog niveau lagen, droegen bij tot de groei van het geinvesteerde vermogen. Voor de financiering van de inves teringen waren de eigen middelen van de landbouwers de belangrijkste bron. Doch het beroep op vreemd vermogen was eveneens aanzienlijk. Er werd f 1,7 miljard (gemiddeld 21.000 per bedrijf) aan vreemd ver mogen aangetrokken voor de finan ciering van de investeringen. Inkomen groter Uit het rapport blijkt verder dat- het inkomen in 1977/78 gemiddeld v. at hoger was dan in 1976/77. Zo was het ondernemersinkomen - het inko men dat de boer door inzet van ei gen arbeid en eigen kapitaal uit zijn bedrijf heeft verkregen - in 1977/78 gemiddeld f 33.100, terwijl dit in 1976/77 f 30.900 bedroeg. Er waren echter grote onderlinge verschillen. De inkomens op de ak kerbouwbedrijven en de gemengde bedrijven met overwegend akker bouw waren in 1977/78 relatief laag, terwijl de inkomens op de weidebe- drtfven en de gemengde bedrijven met rundveehouderij en met inten sieve veehouderij gemiddeld een gunstiger beeld te zien gaven clan in het voorafgaande jaar. DEN HAAG, 29-8. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) meent dat het gemoenteoestuur van de Bra bantse gemeente Prinsenbeek een onjuist woonruimte-toewijzingsbc- leid voert. De gemeente namelijk weiger! de inschrijving van woning zoekende personen die de voorkeur geven aan ren andere samenlevings vorm dan de huwelijkse staat. .Stnatssert'e'aris Brokx noemt dit beleid onjuist en zal het gemeente bestuur vragen de inschrijving en toewijzing van woningen ter plaat se ook mogelijk te maken voor on- gehuwden die wensen samen te wo nen Di» blijkt uit het antwoord op set') Jf lelijke vragen van de Kamer- eden Muller-Van Ast (PvdA) en verkerk-Terpstra (VVD). Ook binnen elk bedrijf sty pe kwa men grote inkomensverschillen voor. In 1976/77 had tweederde deel van de landbouwbedrijven een onderne- mersinkomen plus de vergoeding -/oor arbeid van medewerkende ge zinsleden en inkomsten van buiten hei bedrijf minus belastingen en pre mies van volksverzekeringen - was ir> 1976/77 bij 46 °/o van de landbouw bedrijven lager dan f 30.000. In 1977/ 78 was dit percentage gedaald tot 31. DEN HAAG, 29-8. Naar schatting vijftig Koerden, woonachtig in Ne derland, hebben woensdagmiddag oen demonstratieve optocht gehou den door de Haagse binnenstad te gen de „uitroeiingsoorlog" van de ayatolla Chomcini tegen de Koerden in Iran. De soet met Koerden, waarvan de meestcn gekleed gingen in nationale klederdracht, begaf zich naar de am- cassade van Iran in d.e Javastraat in Den Haag. Daar werd een petitie achtergelaten, waarin zij onder meer autonomie eisen voor de Koerden in Iran. ROTTERDAM, 29-8. De Rotter damse grootwinkelbedrijven en de Rotterdamse Ondernemersorganisa tie hebben wethouder Riezenkamp (haven en economische zaken) ver zocht de wekelijkse koopavond weer op vrijdag te kunnen houden. De Rotterdamse winkelbedrijven vinden de koopavond öp donderdag geen succes. De omze op donderdagavond is namelijk aanmerkelijk lager dan voor 1 november 1978, toen de koop avond nog op vrijdag was. GOUDA. 29-8. Het oud-kamerlid G. M. Nederhorst is dinsdag op 71- j.rige leeftijd in zijn woonplaats Gouda overleden. Hij was van 1946 tot 1971 lid van de Tweede'Kamer voor de Partij van dc Arbeid. Daar na was hij tot 1977 lid van de Eerste Kamer. Hij was verder lid van onder rndere het Europees parlement, de assemblee van de Raad van Europa en de raadgevende vergadering van cic Noord-Atlantische Verdragsorga- nisatic. Het overlijden van drs. Gerard M. Nederhorst kwam geheel onver wacht. Hij sterf in zijn geboortestad Gouda, in welke plaats hij op 17 ok- ober 1907 werd geboren. AMSTERDAM. 29-8. De Neder landse en Duitse justitie gaan sa menwerken om bewijsmateriaal te verzamelen tegen de voormalige Duitse SS-officier Arnold Strippel. In verband hiermee wordt in de loop can volgende week de Frankfortse officier van Justitie E. Botte in Ne derland verwacht. Hij zal in Am- sterdam aanwezig zijn bij het ver hoor van diverse Nederlandse ge- tuigen, b een nader licht kunnen werpen "i Strippels aandeel in het zogenaamde .bunkerdrama" in Vught. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. L. de Beaufort, woensdag meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. Tien van de elf provin ciale gedeputeerden voor de milieu zorg in Nederland gaan op 15 sep tember a.s. naar de Verenigde Sta ten om het milieubeheer daar te be studeren. DEN HAAG. Vanuit de Tweede Kamer is bij de bespreking van het tarievenplan voor het openbaar ver voer, door de fractie van PvdA en CDA gevraagd de thans geldende reductiei'egelingen voor jeugdigenn en 65-plussers voor alle vormen van openbaar vervoer ook van toepas sing te verklarn voor blijvende in validen. LEEUWARDEN. Een groot noor delijk zuivelblok, waarvan de vor ming is opgehouden door formeel- juridische bezwaren van een der betrokken coöperaties, komt er nu toch. Veertig coöperatieve melkvee- houdersverenigingen in Groningen en Drenthe, aangesloten bij de gro te coöperatieve Domo-Bedum, wor den per 1 januari a.s. ook deelgenoot van de coöperatieve condensfabriek Friesland CCF in Leeuwarden. De algemene vergadering van de CCF heeft tot deze toelating besloten. ZWOLLE. De Overijsselse Raad voor de Arbeidsmarkt heeft minister Gardeniers van c.r.m. gevraagd of zij haar collega Albeda van sociale za ken ertoe wil bewegen alsnog extra geld beschikbaar te stellen voor werkgelegenheiaesprojekten in dé bosbouw. Op die manier kan volgens de raad het toenemende aantal ex- agrariërs aktief blijven in een sek- tor, die nauw verwant is aan hun vroegere werk. t SNEEK. Ir. A. de Zeeuw, direc teur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorziening bij het mi nisterie van landbouw, heeft in Sneek een nieuwe mengvoederfa briek van Koudijs-Wouda geopend. Deze fabriek, waar honderd mensen werk hebben, kan continu veertig ton mengvoeder per uur produceren Zij vervangt een bedrijf in de Sne- ker binnenstad, waarover vaak klachten binnenkwamen van om- wonneden. DEN HAAG. De Westduitse staats- sekretaris van buitenlandse zaken, Klaus van Dohnunyi, zal 12 septem ber een bezoek brengen aan het An- re-Frankhuis in Amsterdam, aldus heeft cle ambassade van de bondsre publiek meegedeeld. Aansluitend op dit bezoek heeft hij een gesprek met burgemeester Polak. LEEUWARDEN. Gedeputeerde staten van Friesland hebben een ontwerpregeling gemaakt voor de gemeentelenke herindeling van Friesland. Van de 44 Friese ge meenten zullen er volgens de ont werpregeling 23 opgeheven moeten worden. Negen nieuwe gemeenten zullen daarvoor in de plaats komen. Het zijn de gemeenten Dokkum, Franeker, Gaasterland, de Greid- slachten, Boarnsterhim, Nijefurd, Noarderaldian en Skartsterlan. AMSTERDAM. Het Amsterdams PvdA-raadslid drs. J. Htorn heeft burgemeester Polak schriftelijk ge vraagd de gemeenteraad of de raadscommissie algemene zaken al dan niet vertrouwelijk inzage te ge ven in het dossier van het onder zoek dat de rijksrecherche heeft in gesteld naar gedragingen van leden van ac Amsterdamse narcoticabri gade in het begin van de jaren ze ventig. DEN HAAG. De PTT brengt vol gend jaar twee postzegels uit. die beide bekende figuren uitbeelden. Gekozen is voor prinses Wilhelmina, de vroegere koningin en voor Win ston Churchill, de Engelse premier in de oorlogsjaren. De uitgifte van beide zegels geschiedt in het kader van de verschijning van dc Europa zegels. een serie die volgend jaar in het teken staat van bekende histo rische figuren. DEN HAAG. Het Russische blad „Sovctskaya Rossia" ziet de samen werking tussen do Nederlandse en Westduitse vliegtuigfabrieken Mes- crschmitt, Bolkovblohm en VWF- Fokkcr als de aanzet tot een wapen multinational, zo blijkt uit het me dedelingenblad van de Sowjetambas- saric in Den Haag. DEN HAAG. Het advies vaa de Raad voor de Jeugclvorming over politiek jongerenwerk is volgens het /.-.stuur van het Politiek Jongeicn Kontakt (P.JK) waardeloos. Het be stuur ziet geen enkele aanleiding om cp basis daarvan op welk beslui tvor- mingSnivcau dan ook. tc diskuscië- ren over de betekenis van het poli tiek jongerenwerk cn over de ma nier. waarop de politieke jotigercn- eiganisatics eventueel gesubsidieerd worden. AMSTERDAM. Randstad Holding NV (voorheen NV Randstad Uit zendbureau) heeft in 1978 een om- zet bereikt van f 382 min behaald, wat ten opzichte van 1977 een stij ging met ruim 26 pet betekent. De winst na belastingen steeg van f 4,7 tot f 7,5 min, zo blijkt uit het jaar verslag. DEN HAAG. De nieuwe opperbe velhebber van de Navo-troepep in Europa, de Amerikaanse generaal Bernard W. Rogers, zal 13 septem ber een officieel bezoek aan Neder land brengen, aldus heeft het minis terie van buitenlandse zaken mee gedeeld. Generaal Rogers, die 29 ju ni in funktie is getreden, brengt be zoeken aan de hoofdsteden van alle Navo-landen. DEN HAAG, 29-8. Op voorstel van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat besloot de minister raad de boete voor het rijden zon der geldig plaatsbewijs in bus of in terlokale tram met ingang van vrij dag 31 augustus te verhogen behal ve de normale ritprijs zal voortaan f 25,- moeten worden betaald. Tot nu toe bedraagt deze toeslag op dit zogenaamde zwart rijden f 5,-. Voor stadstrams en metro wordt een aanpassing van de toeslag gere geld door de plaatselijke overheid. Ook in Rotterdam zullen „zwartrij ders" per 1 september f 25,- moeten betalen. NEW YORK, 29-8. Chase Manhat tan Bank, op twee na de grootste bank in de Verenigde Staten, heeft haar prime rate (basisrente) ver hoogd tot het nog niet voorgekomen peil van 12,25 procent. De meeste banken hanteerden de laatste, weken een tarief van twaalf procent voor leningen aan hun beste klanten uit het Amerikaanse bedrijfsleven. Dat peil was nog maar een keer eerder voorgekomen, namelijk in juli 1974 ten tijde van een diepe economische recessie in de VS. NIEUWEGEIN, 29-8. De regering wil bereiken, dal in de drie weste lijke provincies van ons land (Noord en Zuid-IIolland en Utrecht) 55 pro cent van de woningproduktie zal be staan uit woningnet woningen: een aandeel dat de laatste jaren schom melde tussen de 40 en 50 procent. Dit omdat het woningtekort voor 70 procent gekoncentreerd is ia ge noemde provincies. Het dit jaar in gezette beleid om bij de toewijzing van gesubsidieerde woningen voor rang te geven aan de groeikernen en grote steden in het westen cn de groeisteden daarbuiten, zal het vol gend jaar worden voortgezet. Dit heeft donderdag staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting en j uimtelijke ordening verklaard in Nieuwegein (één van de groeiker nen), waar de driemiljoenste na de oorlog gebouwde woning aan de be woners kon worden overgedragen. MARKELO, 29-8. Het Markelo's Vrouwenberaad is boos op de plaat selijke politieke partijen, die - met uitzondering van de PvdA tegen een vrouw als nieuwe burgemeester zijn. De raadsfrakties vinden dat een vrouw niet past in het gemeentebe stuur van Markelo. Het Vrouwenbe raad bestrijdt dit in een brief aan de kommissaris der koningin in Over ijssel, mr. J. Niers. Zulks in de noop dot de kommissaris rekening houdt met hun opvatting. De opstelling van politiek Markelo beschouwt het Vrouwenberaad als diskriminatie, die voortvloeit uit het feit dat mannen zijn oververtegen woordigd in de gemeenteraad. VRIJDAG 31 AUGUSTUS NED 1: De AVRO begint de avond met WKRP in Cininnatti. Daarna de AVRO-academie, waarin het eerste deel van een tweedelige documen taire over hel begrip „assertiviteit" gebracht wordt. Vervolgens het slot van Angélique. Angélique zit nog steeds gevangen op het schip van Escrainville, die meent dat het schip van de Peyrac hem niet meer zal kunnen inhalen. Dat valt echter le lijk tegen en weldra springt De Pey rac met zijn mannen aan boord. Na het journaal brengt de AVRO de vijfde serie opnamen van het North Sea Jazz Festival, waarin Count Basie en Dave Brubeck aan het werk te zien zijn. Het gesprek met de minister-president wordt ge volgd door Akelige mensen, een programma mei de cabaretgroep Don Quishocking. NED. II Om te beginnen hel spel Cijfers en letters, gevolgd door de Barry Hughes kwis, waarin de bloe menmeisjes van Rijnsburg strijden tegen de ploeg van de Koninklijke Marechaussee. Daarna een speel film van Howard Hawks uil 1955, getiteld Slaven van de Nijl. De film speelt zich af in 2600 v. Chr. tijdens de Vierde Dynstie. Farao Cheops keert naar zijn land terug met een enorm leger, slaven. Onder die slaven bevindt zich de bouw meester Vasthar, die zich samen met zijn zoon opwerpt als leider van de slaven. Van Cheops 'krijgt hij de opdracht een bouwwerk op te rich ten, dat hoger moet zijn dan alle bestaande werken. En Vasthar ont werpt een grafmonument, dat zijn gelijke in de hele klassieke wereld niet kent. Na de actualiteitenrubriek Brandpunt brengt de KRO de twee de aflevering van Jozef Stalin, de rode Tsaar. Na de dood imn Lenin kwamen meerdere politici in aan merking voor de leiders funktie, waaronder Stalin en Trotsky. Ka- menev en Zinoviev zorgden er uit eindlij k voor dat StaJié de' macht zou krijgen, opdat Trotsky geen al te grote vinger in de pap zou heb ben. VRIJDAG 31 AUGUSTUS NED. 1: 18.00 WK Wielrennen 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws: 18.59 WKRP in Cincinnatti; 19.25 Avro-academie; 20.00 Angélique 21.37 Journaal; 21.55 North Sea Jazz Festival; 22.45 Gesprek met de Min.- President23.00 Akelige mensen; 23.40 WK Wielrennen, NED. II: 13.00 Nieuws voor slecht horenden; 18.00 Nieuws voor slecht horenden; 18.55 Journaal; 18.59 Cij fers en Letters; 19.25 De Barry Hu ghs Quiz; 20.00 Journaal; 20.27 Sla ven van cle Nijl; 22.10 Brandpunt; 22.35 Jozef Stalin, de rod Tsaar; 23.25 Journaal; 23.30 Sluiting. Ze heeft het vluchtig gelezen. Zal ik u eens wat zeggen, meneer? Waarschijnlijk hebben meerdere mensen een dergelijk briefje thuis gekregen. Ik bedoel: Bram Pools, zijn beide schoolvrienden Verhoen en Benninger, de ex-echtgenoot Van' Duiten en wie weet nog meer. Wat denkt u hiervan?" HooKverf begon iets te begrijpen. „Speculerend op de vrouwelijke nieuwsgierigheid ging de moorde naar het feestterrein, wachtte Nittel op en volgde haar. Als hij inderdaad meerdere briefjes verzond zeg: naar oude vrienden en bekenden, en deze waren even nieuwsgierig, zo dat ze ook naar ht vuurwerk gingen kijken, wist deze man of vrouw, dat hij of zij het voor de justitie moei lijk zou maken, want dan waren er uit de aard der zaak meerdere ver dachten. Als jouw theorie juist is, is het wel bijzonder geraffineerd op gezet, want op deze wijze lokte hij dus verschillende mensen, die op de een of andere wijze zich zouden kunnen comprommiteren naar het feestterrein". Boelaan knikte. „Precies, meneer. En daarom geef ik geen cent om die alibi's. Temeer omdat ze stuk voor stuk geert van alle waterdicht zijn. Als u het mij vraagt meneer, moeten we de dader toch zoeken onder de naaste kennissen van Nittel: Pools, Verhoen. Benninger. Grada - nee, ik schakel haar ook niet uit - en die ex-echtgenoot in Boxmeer. Als mede misschien ook nog die bank directeur. meneer Bansjaar,. want die man vertrouw ik niet erg. Dat met 's bankboekje van Nittel Grada wil.er een eed op afleggen, dat zij Nitteus boekje van de Boe renleenbank, nummer 1343 heeft ge zien. Er klopt dus iets niet, als me neer Blansjaar het ontkent. Waar kan dat boekje gebleven zijn? We hebben 'i helemaal niet onder Nit- tels bezittingen aangetroffen". Hoolwerf zei: „Grada kan het om de een of andere reden weggehaald hebben". Boelaan dacht na. „Dal kan, maar nee. Het lijkt me niet waar schijnlijk". Hoolwerf vermoedde, dat zijn re chercheur voor wat betreft de brief jes el eens de spijker op z'n kop ge slagen kon hebben. En daarom vroeg hij: „Heb je een bepaald iemand op het oog?" Boelaan dacht nog steeds na. „Ik kom niet los van de gedachte, dat Pools het gedaan heeft. Ik heb van morgen de rit naar dat zomerhuis - of wat er dan nog van over is - mét de wagen gemaakt. Ben je bekend met de wegen, dan rij' je zeker bin nen vijf en twintig minuten erheen. En omgekeerd natuurlijk. Nittel is zo ongeveer kwart voor tien vermoord. De moordenaar zal wel vroeg op het feestterrein gekomen zijn om Nittel niet mis te lopen. Zeg, dat hij om half negen uit Heeten wegreed, dan kon hij - laten we het ruim nemen - om tien uur weer in zijn wagen zit ten en vijf voor half elf terug zijn in zijn zomerhuisje. Nog geen twee uur in totaal". De chef dacht na. „Mevrouw Schothaas heeft verklaard, dat ze nu hun beider aankomst, plus minus vier uur in de middag, niet moer weg geweest zijn." „Mevrouw Schot haas is naar alle waarschijnlijkheid zijn minnares. Wie weet, hoe gek ze op hem is. Een vfouw pleegt dan heel gemak kelijk meineed, meneer". Hij keek op zijn horloge. „Ik ga nog even naar die Benninger, meneer, die woont het dichtst bij Dorringen. Desnoods neem ik. daaraan sluitend ook nog meneer Verhoen. In Holten. Als u het goed vindt". Door F. VAN FALCKENOORT Hoolwerf knikte. „Oké, dan ga ik voor de tweede maal vandaag mijn vriend Geet-Jan een bezoek bren gen. Wat zal die man blij zijn, als hij me weer ziet verschijnen Directeur Blansjaar begon rood aante lopen, toen Hoolwerf met een beminnelijke lach op zijn gezicht het privékantoor betrad. Hij zei: „Het begint nu de spuigaten uit te lopen, meneer Hoolwerf. Ik kom zodoende op achter met mijn dagelijkse werk zaamheden. Bovendien brengt u me iedere keer helemaal uit m'n ca dans". Hoolwerf was niet in het minst geïmponeerd. „Tja, meneer Blans jaar, als u telkens met fabeltjes op de proppen komt, om te proberen me op dezè wijze om de tuin te lei den, is het uw eigen schuld, dat we u telkens moeten lastig vallen. Want voor wat uw gedragingen betreft op Koninginnedagdaar klopt niets van, he?" „Pardon? Koninginnedag? Toen was de bank gesloten en ons kan toor eveneens". „Dat weet ik," antwoordde de in specteur van de recherche knikkend. ..U hebt gezegd, dat u de gehele dag bij uw verloofde in Neede was. niet waar? Behoudens dan, dal u een eindje bent gaan toeren. U was in Ruurloo en daar hebt u wat gedron ken. Weel u nog. hoe laat dat was? De man dacht na ,maar haalde daarna zijn schouders op. „Het /.al een uur of half negen geweest zijn. Misschien negen uur. Ik kijk niet elk ogenblik op mijn horloge". Goed laten we '1 houden op hal/ negen. Nu ga ik uw verhaaltje afmaken volgens de waarheid, want toen zei u tegen uw verloofde: weet je wat we verder doen? We rijden naar Dorringen en gaan daar naar het vuurwerk kijken. Dat is elk jaar 'n spektakelstuk van de eerste rang. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7