Sinas Ledenvergadering van P.v.d.A. kiest voor Jaap Groen als derde wethouder Zierikzee Kommissie van P.W. vergadert „besloten" over restauratie brug buiten Zuidhavenpoort nu Tweede Kamer: punt achter zaak-Aantjes DODE BIJ ONGELUK OP KRUISPUNT HEUVELSWEG Hulp aan Cambodja Tanker verliest gasolie in Westerschelde DE ZIERIKZEESCHE COURANT Irritatie over keuze C.D.A. Krediet voor molen „De Hoop" vruchtenlimonade liter fles ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 augiisliih 1979 UOslc jaargang Nr. 22501 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Ziceer/s Rode Kruis Ziekenhuis ZIERIKZEE, 28-8. De lieer Jaap Groen, gemeente raadslid voor de PvdA, wordt de derde wethouder van Zierikzee, als hel aan de leden van zijn partij ligt. Dinsdagavond vergaderde de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid in de „Zeeuwsche Herberglie" over de kandidaatstelling. Dc overige fraktics (CDA, WD, RU) bleken eenstemmige voorkeur te hebben voor de heer Groen, als de man op de nieuwe zetel; over de an>r dere mogelijke PvdA-kandidnten heerste by deze partijen verdeeld heid. Zelf kiezen Een aantal afdelingsleden had er uiteraard nogal moeite mee, dat door de andere partijen in de eerste plaats was gekozen voor een bepaal de persoon en niet zozeer voor de partij. „Wij bepalen onze eigen keuze wel, dat hoeft niemand anders voor ons te doen", was de teneur van di verse opmerkingen. De heer Groen tegen zijn partij genoten: ..Mijn eerste gedachte was ook: hoe Turft het CDA ons te vra gen om een wethouder, gelet op de onderhandelingen direct na de ver kiezingen, en dan ook nog te bepalen wie dat moei worden." Maar „na enig nadenken", zo zei hij, bleek hij toch wel genoeg voordelen te zien die „de gok" voor zijn partij de moei te waard maakten. Verkiezingsuitslag Belangrijk voor velen, onder wie afdelingsvoorzitter Andrée v. d. Weghe. was dat het in overeenstem ming met de verkiezingsuitslag zou zijn. als Zierikzee een P.v.d.A.-wet- houder kreeg. De voorzitter: „Het zou onverklaarbaar tegenover de kiezers zijn, als we geen wethouder leverden." Raadslid drs. R. Sayers: „Langs deze weg invloed krijgen is heel be langrijk, zowel met betrekking tol het beheer van portefeuilles, als ten aanzien van het gemeentelijk beleid. De fraktie zelf krijgt dan ook eerder informatie." „Conservatief" Sayers zei verder ie hopen, dat de kiezers begrip zullen opbrengen voor de overwegingen van de partij om in een kollege te „stappen", dat hij als „uiterst conservatief" schetste. Wegens dat laatste wilde hij zelf niet kandidaat gesteld worden. Zo ook de heer H. Asma, die liet blijken geen groot vertrouwen in het CDA als partner te hebben en erop wees. dat het vanuit deze partij naar hem toe ook niet botert. Asma vond overigens, dat een derde wethouder bepaald niet overbodig was, gezien het feit dat „de taakverdeling onder wethouders nu niet optimaal is, het geen blijkt uit het feit dat ze her haaldelijk met twee of drie man ko men opdagen als er maar één nodig is." En: „Tegenover dc kiezers móeten wij wel gaan zitten." Bestuurslid de heer J. de Coninck deelde mee. dat er lang is overlegd omtrent de kandidatuur en dat het bestuur uiteindelijk unaniem tot de conclusie is gekomen, dat de heer Groen „dc meest geschikte kandi daat" is. Aan het eind van de avond stemde de overgrote meerderheid van de aanwezige leden hiermee in. Het idee voor de benoeming van een derde wethouder werd vorig jaar al geopperd door burgemeester Th. H. de Meester, die niet alleen een betere werkverdeling binnen het kollege van b. en w. voor ogen stond, maar - afgaande op de opmerkingen tijdens genoemde vergadering - le vens, zo niet op de eerste plaats - „politieke rust". Gedeputeerde staten hebben zich in principe al akkoord verklaard met een derde wethou derszetel. DEN HAAG, 29-8. Er moet een punt gezet worden achter de zaak- Aantjes. Dat is de mening van de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer, die woensdag hier een debat aan wijdde. Of Aantjes terug kan komen in de politiek? Formeel zijn er geen be zwaren tegen. De Kamer heeft hierin geen enkel beslissingsrecht, aldus P.v.d.A.-woordvoerder Voogd. Wet had de P.v.d.A. een oordeel. De so cialisten zien geen reden te twijfelen aan de oprechtheid van de getuigenis van Aantjes in de naoorlogse Neder landse politiek. „Als Aantjes zelf zijn getuigenis overeind wil houden, dan zou hij nu dezelfde consequentie moeten trekken, namelijk dat hij niet in de dfrekte politiek terugkeert", al dus Voogd. De Kamer sloot zich daar in grote lijnen bij aan. KERKYVERVE. 28-8. Op het kruispunt Duivcndjjkscwcg-Heuvelswcg- IToriswcg gebeurde dinsdagavond om 18.25 uur een ongeluk met dodelijke afloop. Het slachtoffer is de zestienjarige A. J. Smalhecr uit Brouwershaven, leerling aan dc Christelijke Mavo te Zierikzee. Zijn zusje Kaatje liep arm en beenbreuken op. De jongen reed op zijn bromfiets over de Duivendijkseweg richting Florisweg. Zijn zusje /.ut achterop. D; bromfietser werd bij het over steken van de Hcuvelsweg geschept door een auto bestuurd door H. N. it Stellendam. Beide kinderen wer den geraakt en naar het Zweedse Rode Krnisziekenhuis vervoerd. De jongen is later aan dc verwondingen cverleden. Het zusje maakt het naar omstandigheden redelijk. In de auto zaten vier personen, van wie er drie lichte verwondingen opliepen cloor rondvliegend glos. De brommer zaak te totaal vernield en de auto raakte flink beschadigd. PEKING. Premier Hua Guofeng van China heeft een uitnodiging van president. Carter aanvaard om te ge legener tijd Amerika te bezoeken. Carter gaat naar verwachting begin volgend jaar naar China. BANGKOK, 29-8. Uit Bangkok is woensdag een vliegtuig met twintig ton medicamtenten en voedsel naar Cambodja vertrokken. De vlucht is het werk van het Internationale Rode Kruis en het Kinderfonds van de V.N. Er reizen funktionarissen mee, die zullen proberen een groot scheepse internationale hulpaktie op gang te brengen. Volgens berichten uit Phnom Penh lopen de komende twee maanden miljoenen mensen gevaar van hon ger-om-te komen. Het wordt r.coT"- kelijk geacht maandenlang 700 ton rijst per dag naar Cambodja te brengen. Reizigers melden, dat men maar een kilo rijst per persoon per week krijgt, terwijl ongeveer 450 gram per dag als het minimum wordt beschouwd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE, 29-8. De Kommissie Publieke Werken heeft woensdagavond de bespreking over de aanbeste ding van de onderbouw van de brug buiten de Zuid- havenpoort in besloten vergadering behandeld. Dat gebeurde op verzoek van de lieer L. S. P. van Veltlio- ven CDA), gesteund door de lieer W. F. Spreugelmeij- er (RU). De heer J. Groen (PvdA) liet nog tijdens de openbare vergadering weten het met deze gang van zaken beslist niet eens te zijn. Dc heer Van Velthoven kreeg ech ter zijn zin. Naar aanleiding van zijn te stellen vragen „hinkte hij op twee gedachten", aldus zijn zeggen. Het zakelijk deel zou hij best in open baarheid willen behandelen, maar wanneer hij namen van aannemers moest gaan noemen, achtte hij het met het oog op hun privacy verant woorder achter gesloten deuren te vergaderen. De heer Groen vond dat overbodig, omdat die namen al tijdens een open bare raadsvergadering waren ge noemd. De twee heren van het Adviesbu- ro Witteveen en Bos. die de plannen rond de restauratie van de brug kwamen toelichten, spraken dus voor een kleiner gezelschap, dan Voordien aanwezig was. Tevoren was gesproken over de restauratie aan dc romp van de ko renmolen „I)c Hoop". Dc kommissie P.W. ging akkoord met een krediet verlening van 225.000 gulden om een begin te maken met een gefaseerd plan tot restauratie. Dit zou het gemeentelijk aandeel in de totale kosten, (ongev. 500.000.-) zijn geweest, wanneer CRM en pro vincie de aangevraagde subsidie had den verleend. Gcrn subsidie e.r.in. CRM had echter bericht - voorlo pig - geen middelen beschikbaar te hebben, vandaar dal werd voorge steld de restauratie in gedeelten af te werken. Volgens direkteur ge meentewerken J. Louwerse bestaat er goede hoop, dat met die ruim twee ton de molen uitwendig kan worden opgeknapt. Hij had kontakt gehad met twee molenbouwers in Zeeuws-Vlaanderen. die echter pas eind 1980 eventueel met deze werk zaamheden kunnen starten. Men zal toch blijven pleiten voor subsidie, om daarmee het binnen werk te kunnen herstellen. De uit wendige restauratie van dc molen zal niettemin ook in overleg met c.r.m. geschieden, wanneer dc raad zijn fiat aan deze kredietverlening zal geven. „Het stadsgezicht is ermee ge baat". zei de heer Louwerse in zijn toelichting, waarmee de kommissie leden het eens waren. Onk <l<» laatste De heer Sprengelmeijer ging een stapje verder, door ervoor te pleiten dat ook de molen aan de haven in het bezit van de gemeente zou ko men. hoewel die in nog slechtere staat verkeert dan ..De Hoop". De ontwerp-begroting 1980 van de dienst gemeentewerken gaf weinig problemen. De heer Groen vond het i Beroemde gezegden worden zeer zelden juist geciteerd, Simeon Strunsky In mei 1977 kocht de gemeente Zierikzee de molen „De Hoop" voor de sym bolische prijs van een gulden. Het doel daarvan was om dit monumentdat het stads-silhouet van Zierikzee mede bepaalt, te restaureren. Het gaat er nu van komen, wanneer de raad zich achter de plannen en de kredietver lening van de kommissie Pxiblieke Werken schaart. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een loffelijk streven, dat die met f 941.280.- riiet uitgaat boven die van het vorige jaar (f 960.460.-). MIDDELBURG. 29-8. Dc Duitse tanker „Trans Express 52" geladen met gasolie is woensdagmiddag in dc Springergeul in dc Westerschelde bij slecht zicht ter hoogte van boei vijf lek geraakt. De tanker. 1436 brt, verliest per kwartier ongeveer vijf kubieke me ter gasolie. De totale lading bedraagt 1302 ton gasolie. „Inmiddels is 20.000 liter uit het schip in het water te recht gekomen," aldus de rijkspoli tie. Drie tankschepen zijn naar dc Trans Express 52 gevaren om de Ia- ding over te nemen; waarvan er één inmiddels weer vol is vertrokken naar Terneuzen. De tanker is tegen half zeven woensdagavond vlot ge trokken door twee sleepboten van Muller in Terneuzen. Het schip wordt versleept naar rustiger water, waar het verder wordt leeggepompt. Daarna zal het voor reparatie naar een werf in Terneuzen worden ge bracht. TOKIO. De premier van Japan. Masayoshi Ohira. heeft tijdens een persconferentie bekendgemaakt dat hij volgende maand het Huis van Afgevaardigden zal ontbinden. Ohiro wil hiermee zijn positi^ versterken len aanzien van verscheidene poli tieke problemen van zowel binnen landse als buitenlandse aard. Vcrwacthing tot vrijdagavond: Zomers Flinke zonnige perioden en een klei ne kans op een onweersbui; van nacht minimumtemperaturen onge veer 12 graden en enkele mistban ken; middagtemperaturen ongeveer 23 graden; zwakke tot matige ver anderlijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperatuur: omstreeks 14 gr. Max.-lemperatuur: omstreeks 23 gr. Kans" op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug. Zon op 6.49. onder 20.31 Maan op 15.49. onder 0.08 Eerste kwartier: 30 aug. (19.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 aug. 9.16 21.40 2.51 15.24 Doodtij: 2 sopt. Temperatuur zeewater te Vlissingcn 17.5 C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich op het ogenblik aan de westelijke flank van een hogedrukgebied, waarvan hel centrum zich nu boven Tsjecho-Slo- wakije bevindt. De zwakke zuidelijke stroming op deze flank voert warme lucht naar ons land. waarin de middagtempera turen tot dicht bij de vijf en twintig graden kunnen oplopen. Boven Frankrijk bevindt zich een zone met wat meer bewolking. Deze zone trekt de komende 24 uur over ons land, waarbij de kans op een lo kaal buitje iets groter wordt, maar overigens zal het nazomenveer zich nog wel even kunnen handhaven. DAMASCUS. Syric heeft deze maand tussen de 50 en 70 ultramo derne Russische tanks type T-72 ont vangen. zo wordt van diplomatieke zijde in Damascus vernomen. Deze tank is nog nooit buiten de landen van hel Pact van Warschau gele verd. Militaire deskundigen ver wachten. dat Syrië er minstens 350 van zal krijgen. Advertentie 79

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1