Natuurbeschermers zorgelijk over toekomst Oosterschelde Aanbesteding restauratie brug Zuidhavenpoort komt wederom in kommissie P.W. ter sprake Tweede Kamer krijgt rapport van RIOD niet te zien ISTA - OOSTERLAND Thema-nummer Zeeuws Nieuws DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraadsvergadering Zierikzee Auto Louis GoedbSoed Noordwelle Uw dealer voor: Tel. (Ot 114) 1495 - Sin1 Joosfdijk 41 - Burg. v. d. Havesfraaf 48 ZIERIKZEESCHE Vrijdag 24 augustus 1979 136ste jaargang Nr. 22561 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda" Redakteur: M. J Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Terug naar 1947een échte zomer De haven van Bruinisse, één van de 37, die aan de Oosterschelde zijn ge legen. Vijftien havens bieden nu 965 ligplaatsen voor de watersport. Zou den ze alle volledig voo rde water sport worden aangewendzo meldt Zeeuws Nieuws in het Oosterschel- de-nuvimer, dan bedraagt de capa citeit 13.730 ligplaatsen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Advertentie i I De herinnering is het parfum f t van de ziel f f George Sand f ZIERIKZEE, 24-8. De Stichting Zeeuws Coördinatie- orgaan voor Natuur-, Landschap- en Milieubescher ming heeft voor het binnenkort te verschijnen Zeeuws Nieuws als thema „De Oosterschelde" gekozen. Het is een doorwrochte uitgave geworden, waarin alle facet ten op milieu-gebied worden behandeld. Er wordt aandacht besteed aan de inrichting (ook van voor en na de watersnood) en het aktuele vraag stuk hoe de Oosterschelde zich zal ontwikkelen na het gereedkomen van de compartimenteringsdammen in 1985. Het kostte da gemeenschap drie miljard om de Oosterschelde niet geheel af te sluiten, maar een blij vende verbinding met de Noordzee te laten houden vanwege de grote natuurschappelijke waarden. Garanties „Welke garanties", vraagt eindre- dakteur B. J. Smulders zich in zijn inleidend artikel „De Vechtpet op" af, „zijn er eigenlijk dat die drie miljard 't milieu inderdaad volle dig ten goede zullen komen. Welke garanties zijn er tot nu toe dat de belangen van rekreatie, visserij, be roeps- en pleziervaart, onderge schikt zullen zijn aan de belangen van het ecco-systeem. Welke instan tie zal het beheer gaan voeren en hoe zal dat er uitzien? Wie bepaalt straks wanneer en hoe de storm vloedkering moet worden gebruikt? Welke wettelijke status krijgt het gehele pakket van maatregelen?" In de artikelen van Zeeuws Nieuws worden hier en daar suggesties ge daan, soms ook waarschuwende vin gers geheven. Doelstelling Smulders benadrukt, dat de par- tikuliere natuurbescherming de in standhouding en de ontwikkeling van het natuurlijk milieu in de Oosterschelde de enige acceptabele doelstelling vindt. „De regerings- en parlerrientsbeslissing die leidde tot méér investering van die drie mil jard gulden rechtvaardigt deze be nadering ten volle", is zijn mening. Men zal geen beslissingen mogen ne men waarvan de gevolgen niet meer teruggedraaid kunnen worden en de partikuliere natuurbescherming zal een grote inbreng moeten hebben bij de opstelling van het draaiboek voor het gebruikmaken van de storm vloedkering." Natuurbouw, waarbij kunstmatig gekreeerde „natuurgebieden" moe- ZlERlKZEn. De nieuwe ingang - toegankelijk voor gehandikapten - bij de Rabobank werd in de raads vergadering een „loffelijk streven" genoemd, maar wat betreft de esle- tische waadde, had men weinig waardering poK Ziel ikzeesche Nieuwsbode) ten dienen als kompensatie voor het verlies van onder invloed van na tuurkrachten ontstane natuurgebie den, wordt door de natuurbescher mers afgewezen. - Grondige studie Zij vinden een grondige studie naar nog onzekere faktoren gewenst; pas na het bereiken van. een nieuwe evenWichtssituatie na de totstandko ming van de stormvloedkering kan volgens hen op grond van feiten (en niet op grond van verwachtingen! de gewenste ontwikkeling nader worden aangegeven. Ten slotte zou den zij de im-ichtingsschets wettelij ke status willen zien krijgen. Grevelingen Het moet volgens Smulders zeker niet de kant op van de Im-ichtings schets voor het Grevelingenbekken, waarvan recente kroonuitspraken het vrijblijvende karakter nog eens hebben - ,ide2 streept. Chris Kalden beschrijft de beïn vloeding van de menselijke aktivi- teiten (verblijfrekreatie, watersport, visserij, scheepvaart), dus de maat schappelijke druk op de Oosterschel de. Zijn hoofdstuk draagt de veel zeggende titel „Haalt de Ooster schelde 1985." Hij pleit voor een zeer terughoudend beleid t.a.v. de Oos- sterschelóe, totdat de effekten van de stormvloedkering *op geomorfolo- gie en natuurkundig milieu, alsmede de effekten van menselijke aktiviteit op dat milieu, voldoende duidelijk zijn. Zeepark Oosterschelde M. Bakker en Th. A. J. Vette vin den dat de regering met een voorstel zal moeten komen voor een „Natio naal Zeepark Oosterschelde." Dit voorstel zal dan de procedure van de Planologische kernbeslissing, die vertaald zou moeten worden in een streekplan voor het betreffende ge bied, moeten doorlopen. Dit streekplan zou de lyn aan moeten geven die de gemeenten in hun bestemmingsplannen moeten volgen. Het zal zich moeten uitspre ken over inrichtings- en behcers- aspekten. Hoofdstukken Verdere hoofdstukken, diep uitge spit in dit Oosterscheldenummer van Zeeuws Nieuws, zijn: De donkere diepte; Water en plankton van de Oosterschelde; Verdronken dorpen; Landschap, flora en fauna van de zeedijken rond de Oosterschelde; Marikultuur in het Scbeldelaad- schap; Enkele zwaartepunten van vroegere en latere aktiviteiten; Vo gels en de Oosterschelde; Schorren; Veranderingen in heden, verleden en toekomst en hoeveel waarde zal de Oosterschelde nog hebben voor vo gels. DEN HAAG, 24-8. De Tweede Ka lmer krijgt een rapport van het Ryks- itüut voor Oorlogsdokumentatie, waarin het instituut haar rapport in zake mr. Aantjes toest aan de rap porten van de kommisie van drie en de bijzondere kamerkommissie, niet te zien. Minister-president Van Agt, mi nister Pais (onderwijs) en minister De Ruiter (justitie) hebben dit het bestuur van het RIOD per brief la ten weten. De drie bewindslieden hebben be sloten het „geschrift" niet aan de Kamer te zenden omdat de onder zoekers (De Jong en Van der Leeuw) in hun beschouwingen feiten uit hun eerdere rapport (dat tot Aantjes ver trek uit de politiek leidde) betrek ken die door noch de commissie van drie, noch de bijzondere kamerkom missie zijn onderzocht omdat dit niet tot de taak van die kommissies be hoorde, aldus de bewindslieden. Dr. L. de Jong, met A. van dei- Leeuw samensteller van het „ge schrift", zei donderdagavond desge vraagd geen kommentaar te willen geven op het besluit van de minis ters. Advertentie ZIERIKZEE, 24-8. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) toonde zich in de deze week gehouden gemeen teraadsvergadering niet erg gelukkig niet de wijze waarop het kollege het advies van de kommissie pu blieke werken had opevolgd betreffende de aanbeste ding voor de restauratie brug Zuidhavenpoort. De heer Van Velthoven zei het enigszins te betreuren dat dit werk wat is „uitgewaaid" naar vyf aanne mers, onder wie ook van buiten de regio. Hij verwees naar het advies van de kommissie P.W.. uitgebracht in een vergadering op 9 april j.l„ waar in werd gesproken over een onder handse aanbesteding. De heer Van Velthoven was van mening, dat men tenslotte op een klein aantal aan nemers zou uitkomen en dat de aan dacht specifiek gericht zou zijn op aannemers uit de regio. Op uitnodiging Radsvoorzitter, burgemeester Th. H. de Meester was van mening dat een aanbesteding op uitnodiging een soort onderhandse aanbesteding is en dat het kollege derhalve nauwe lijks was afgeweken van het advies van de kommissie P. W. De heer J. Groen (PvdA), eveneens lid van deze kommissie, bevestigde dat men inderdaad tegen een open bare aanbesteding had geadviseerd, maac achtte de wijze waarop het kollege nu had gehandeld - aanbe steding op uitnodiging - wel in over eenstemming met het advies van de kommissie P.W. Hij wees ook op de financiële voordelen, die een verge lijking tussen vijf aannemers kan op leveren. De heer W. F. Sprengelmeijer was van mening dat het advies toch een wat verkeerde uitleg had gekregen. Hij dacht dat er met een open be groting onderhandeld zou worden. Deze diskussie leidde tot het be sluit de aanbesteding restauratie brug Zuidhavenpoort nogmaals in de konimisic publieke werken te be spreken. (Dat zal gebeuren in een openbare vergadering op woensdag 29 augustus a.s. Red.) (Vervolg pag. 3) NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Off.dealer van Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1245 NEW YORK. De voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stelt 35 miljoen dollar ter beschikking voor visserijprojec ten van ontwikkelingslanden die hun visgronden hebben uitgebreid. Het geld moet hun helpen bij het benut ten van nieuwe visgronden. Dit heeft Kenneth Lucas, plaatsvervangend directeur-generaal van de afdeling visserij van de FAO, tijdens een persconferentie in New York mee gedeeld. Hij woont daar de VN-con- ferentic over het Internationale Zee recht bij. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij koel Enkele buien, mogelijk met onweer; morgen ook perioden met zon; zwak ke tot matige wind uit west tot noordwest; minimumtemperatuur ongeveer 8 graden, middagtempera- turen omstreeks 17 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 proeent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON-EN MAANSTANDEN 25 aug. Zon op 6.39. onder 20.45 Maan op 9.20. onder 21.51 26 aug. Zon op 6.41. onder 20.42 Maan op 10.24, onder 22.13 27 aug. Zon op 6.43, onder 20.40 Maan op 11.28, onder 22.37 Eerste kwartier: 30 aug. (19.09) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 25 aug. 26 aug. 27 aug. 6.01 6.28 6,51 18.04 18.33 18.59 11.22 11.50 0.44 23.49 12.17 Springtij: 25 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor zaterdag wordt aanhou dend koel weer verwacht met een wisselende bewolking en nu en dan een bui. De depressie die voor dit weer ver antwoordelijk is, trok over Schot land en Engeland naar het zuiden van de Noordzee en maakte vrijdag morgen aanstalten om zich ten noor den van de Wadden naar Denemar ken te verplaatsen. Vooral in Noord-Holland vielen er in de nacht van donderdag op vrij dag veel regen- en onweersbuien. Er viel daartussen 20 en 60 mm regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1