Commissariszetel in de W.M. komt gemeente Zierikzee toe Hans Massee wil graag weer op expeditie, maar comfortabeler Gemeenschapsruimte Poortambacht bouwen in de polder? Rotary-club Zierikzee organiseert weer fietstocht op zaterdag 8 september Kerkconcert in Ouwerkerk 3 Gemeenteraadsvergadering Zierikzee STREEKNIEUWS Terug van Spitsbergen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE p«uierd»( 53 avfyttvp t$7S Nr. 22556 ZIERIKZEE, 22-8. „De kommissariszetel in de Wa- woordde daarop: „Dat zijn u den. Ik heb geen behoefte ze termaatschappii Zn id west-Nederland, komt Zierikzee sPreken' ais bestuur staan 1 1 J 7 eens met de rug tegen de mu toe'", luidde maandagavond tijdens de raadsvergade- we moeten alles doen om h< J o bestaan van het ziekenhuis ring «Ie mening van de heer W. F. Sprengelmeijer zckere""- (R.U.). 4 w woor- tegen te we wel- ur maar ?t voort- te ver- Zomerkolfiebarweekend Vrijdag 24 augustus en zaterdag 25 augustus wordt het tweede en laatste zomerkoffiebarweekend ge houden, georganiseer! door Youth for Christ Zierikzee. Dit hele week end zal de muziekgroep „Oasis" haar medewerking verlenen. „Oasis" is een internationale groep die jaar lijks wisselt van bezetting, d.w.z. dat er elk jaar weer nieuwe mensen van allerlei nationaliteiten bij el kaar komen om een heel jaar lang door heel Europa concerten te ge ven en daarmee te getuigen van hun geloof. De groep wordt dan ingezet in al lerlei aktiviteiten zoals het pasge houden „Kamperland Muziekfstival" en nu dit weekend. Vrijdagavond zal „Oasiis" een concert geven in het Herv Verenigingsgebouw. Zaterdag avond zulen zij hun medewerking verlenen aan een koffiebar die ge- houdn wordt in de „Lichtboei". Wijkfeest in Poortambacht Dit jaar is geen sprake van een realisering van een wijkakkommoda- tie in Poortambacht. In november 1978 werd het besluit genomen dat er in Zierikzee een nieuwe akkommo- datie voor diverse aktiviteiten zou moeten komen. De Belangengroep Poortambacht en de Stichting Peu terspeelzaal verenigden zich in de Stichting Sociaal Cultureel Werk Poortambacht. In juni van 'dit jaar werd duidelijk dat er helemaal geen geld was voor een akkommodatie. De opbrengst van de enige gehouden ak- tie wil de Belangengroep Poortam bacht gebruiken voor de organisatie van een wij kfeest, te houden op za terdag 25 augustus. Het feestterrein is gelegen tussen de Kabbelaarsbank en de Schelphoekstraat. Op het pro gramma staat onder meer: ballonnen oplaten, skateboardwedstrijd, hoela hoep-wedstrijd, bingo, grote bazar, rommelmarkt en dansen. Voor tij den: zie agenda. iken bij wat er in onze samenleving allemaal gebeurt en anderzijds o\t een positievere waardering te leren [krijgen voor de vrouw al9 volwaar dig en wezenlijk in die maatschappij funktionerend persoon. Met andere woorden, er wordt door vrouwen gewerkt aan de eigen bewustwording en een grotere waar dering voor zichzelf. Hierbij komen onderwerpen aan de orde als: Vrouw als partner; Vrouw als opvoedster; Vrouw als burger. Die gespreksgroepen worden aan geduid als VOS-cursussen en zijn in middels een begrip geworden. Vrouwen die aan de cursussen deel gaan nemen of die erover denken om dat te gaan doen, en alle andere be langstellenden - ook mannen - krij gen gelegenheid om over doel en werkwijze van de VOS meer te ho ren op onze informatieavond op woensdag 29 augustus. Leden van de VOS werkgroep, be geleiders en oud-cursisten zullen daar het één en ander over vertellen. Men kan een indruk krijgen van hoe een cursusprogramma er zou kunnen uitzien aan de hand van onderwer pen die hier en op ander plaatsen behandeld zijn. Deze informatieavond wordt ge houden in de Beatrixschool, schuin tegenover het houten bruggetje op de Grachtweg. Munt voor Kruis Het Rode Kruis is op zoek naar uw vakantiegeld. Naar muntjes waar geen bank belangstelling voor heeft. Overgebleven peseta's, lires, shillingen om maar wat te noemen, wil het Rode Kruis in grote bergen zien te verzamelen. Bestemming: het fonds voor vakentiewerk, waar uit ondermeer de boottochten met de Henry Dunant voor zieken en ge- handikapten worden bekostigd. De aktie heet Munt voor Kruis. De en veloppen met muntgeld kunnen worden gedeponeerd in het Rode Kruisgebouw, Paternosterstraat l te Zierikzee. Wetswinkel eerder open In verband met de vele aanvragen zal de wetswinkel na de vakantie- rpeiode vervroegd worden heropend. Inplaats van 13 september wordt er al op donderdag 30 augustus begon nen. Daarna kan men er, zoals ge woonlijk in het gebouw van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening, weer iedere tweede en vierde donderdag van de maand tussen 19.00 en 20.00 uur terecht. Yogalesien Met ingang van maandag 27 au gustus zullen de yogalessen in het pand in de Meelstraat worden her vat. ELLEMEET ZIERIKZEE, 20-8. De heer W. B. C. Janssen en vijftig anderen te Zierikzee hebben op 25 juni een brief gestuurd naar de gemeente Zierikzee om het behoud van het plantsoen aan de Schelphoek straat. De gemeente zou de bestemming van dat stuk grond naar hun mening moeten veranderen. Deze brief kwam maandagavond tijdens de raadsvergadering ter sprake bij de behandeling van de ingekomen stukken. De heer C. Bij de Vaate (CDA) vond dat de brief verkeerd was gesteld. De bestemming is in overeenstemming met wat de ge meente wil gaan doen. In Poortambacht moet een gemeenschapshuis komen. Als de inwoners van Poortambacht schrijven „bouw het maar in de polder", rijst de vraag of Poortambacht wel achter dat gemeenschapshuis staal. B. en w. moeten daar een gesprek over hebben." De heer Groen vond dat er in ieder geval met de mensen gepraat moest worden over wat de problemen zijn. „Poortambacht onder schrijft het nut van een wijkakkommodatie, maar liever niet op het plantsoen, want daar is zo'n leuk grasveld. De bestemming van die akkommodatie is echter wel daar gepland, misschien is daar een gesprek over te houden," aldus de heer Groen. „Oorspronkelijk is op die plaats een grotere groenstrook gepland dan er nu is. West wordt misschien anders dan de bedoeling was en staat de akkommodatie daar dan nog wel centraal," vroeg de heer Bij de Vaate zich af. De Meester zei dat iedereen de wijkakkommo datie wel wilde hebben, maar het liefst zover mogelijk van hun deur verwijderd. „De akkommodatie in de polder wordt natuurlijk nooit goedgekeurd." De burgemeester stelde voor aan de raad de zaak in De zaak kwam aan de orde by de - langdurige behandeling van de in gekomen stukken, naar aanleiding van een verslag van de vergadering van B. W. en S. De heer Sprengel- raeger drong erop aan de kwestie van de comuiissariszetel in deze vere niging ter sprake te brengen. De RU-v/oordvoerder herinnerde eraan hoe de „koek" destijds werd verdeeld toen in Zierikzee de burge- meestersfunktie vakant was. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester wilde er liever geen halszaak van maken, maar zei toch achter de woorden van de heer Sprengelmeijer te staan. De voorzit ter wees erop, dat ook enkele andere zetels - Brugmij, RTM, Haringvliet brug - destijds naar andere gemeen ten gingen door gebruik te maken van in Zierikzee heersende vakatu- res. Wethouder L. J. van Gastel was van mening, dat ten opzichte van de commissariszetel in de WMZ geke ken moest worden naar het aantal gebruikers en niet naar het grond gebied waar de waterwinning plaatsvindt. Aankoop Zeepedninen Voorafgaande aan deze aiskussie kwam ook de aankoop Zeepeduinen door de WMZ ter sprake. Mevrouw H. G. Gilden-van Geesbergen (PvdA) stelde de raad voor zich aan te slui ten bij de mening van het kollege van b. en w. van Westerschouwen, dat zich tegen deze grondverwerving van de WMZ heeft uitgesproken. Te vens drong zij aan op een duidelijke uitspraak van de raad. Mevrouw Gilden wees erop dat de aankoop van de Zeepeduinen uitsluitend bedoeld is een bufferzone te verkrijgen tus sen twee waterwingebieden. Had de V.V.V. een verkeerde da tum gekozen voor dit kerkconcert of is een dergelijk evenement niet be steed aan de Duivelandse toeristen en inwoners? Hoe het bok zij, een handjevol publiek dinsdagavond bij het optreden van het vocaal ensem ble „Ars Musica" en organist Arie Noordsij bood een vrij droevige aan blik. Jammer, want de uitvoerenden toonden zo'n grote inzet, dat zij een goed gevulde kerk hadden verdiend. Het mocht echter niet zo zijn en het gevolg was dat het kerkconcert met een. vrij kille sfeer was omweven. „Ars Musica" is een vocaal en semble bestaande uit vijftien leden, allen amateurs, voornamelijk af komstig uit de Hoekse Waard. Arie Noordsij, die aan dit concert ook zijn medewerking verleende was orga nist in de Ned. Hervormde Kerk in Spijkenisse. Zoals gezegd, toonde het ensemble veel inzet en wisten de leden een respektabel niveau te bereiken. Vrijwel alle nummers kwamen er puntgaaf uit. Men schroomde ook niet enkele moeilijke liederen, zoals „II mio martir" en „Hor care can- zonette" van Montiverdi ten gehore te brengen. Heel fraai klonk vooral „Mai Lied" van Schubert. Het Fran se lied „Observant la loi Suprème" van Fauré kwam er iets „te dik" uit en verloor daardoor wat aan spon taniteit. De drie mannelijke leden van „Ars Musica" zorgden voor een uitstekende ondersteuning in de 4 koralen van Bach „Jesu meine Freu- de". Dat was ook het geval met „Now is the month of Maying" van Morley, een fraai lied, dat met dui delijk enthousiasme werd gezongen. Heel speels klonk het „Tanzen und Springen" van H. L. Hassler. Een hoogtepunt van dit concert was het optreden van dé sopraan Addy van der Stelt. Ze zong twee liederen van Dvorak: „Gott is mein Hirte" en „Herr, nun sing ich ein neues Lied". Vooral met dit laatste wist zij bewondering af te dwingen Addy van der Stelt mocht een zeer spontaan applaus in ontvangst ne men. Wat de orgelsolo's betreft, moet gezegd, dat deze nou niet zo geluk kig gek'ozen waren. De toch wat frêle tonen van het ensemble had den beter afgewisseld kunnen wor den met een prettig in het gehoor liggend krachtig orgelspel, in plaats van moeilijke stukken als een Pas torale van Bach of „Ruhig bewegt" van Hindcminth. Iets beter tot zijn recht kwamen de zes variaties op „Mein junges Leben hat ein End" van J. P. Sweclick. De organist wist het onderscheid tussen berustend, blijheid, lakoniek, vol vertrouwen en bezinnend duidelijk weer te geven. Voor een welkome afwisseling zorgde ook de sopraan Lauri Brink man. Het was jammer dat ze werd gekweld door zenuwen, zodat de liederen „If music be the food of love" en „Ah, how pleasant 't is to love", beide van H. Purcell er nogal aarzelend uitkwamen. No afloop mochten de organist en de leden van „Ars Musica" bloemen in ontvangst nemen van de heer H. J. Kramer namens de V.V.V. Duiveland. AP. „Als de WMZ deze grond aankoopt, betekent dat een forse investering, die ten laste komt aan de gebrui kers", luidde haar mening. Mevrouw Gilden vond dat de veiligstelling van dit natuurgebied in de eerste plaats een zaak is van de natuurbe schermers. De voorzitter zei nog riet over tuigd te zijn van de ernstige veront rusting en wees erop dat d2 zaak in de eerstvolgende vergadering van B. W. en S. ter sprake zal komen. De heer C. Bij de Vaate (CDA) noemde de argumenten van me vrouw Gilden „simpel en aanneme lijk", maar wilde toch graag het ad vies van B. W. en S. afwachten al vorens een standpunt in te nemen. V 2rder wilde hij zich ook eerst op de hoogte stellen van de argumenten van de WMZ. De heer Sprengelmeyer sloot zich by de woorden van de heer By de Vaate aan en Mas van mening dat ook de veiligheid van het waterwin gebied een belangrijke zaak is. Ten slotte werd besloten de uitspraak van de raad in deze kwestie aan te houden tot de volgende raadsverga dering. Behoud Rode Kruis Ziekenhuis Het behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis kwam in deze raadsvergadering ook weer aan de orde. De voorzitter wees erop dat in middels veel wordt gedaan ter be houd van het ziekenhuis. Vooral de reakties van deskundigen - huisart sen en verpleegkundige sektor - noemde hij zeer belangrijk. Hij wees erop dat de beslissende instanties, gevoeliger zijn voor deskundige kom- mentaren dan voor emotionele reak ties. Overigens zei de voorzitter ook zeer blij te zijn met de positieve re akties van het publiek. De heer drs. R. Sayer (PvdA) liet zich kritisch uit over de begroting van het Zweedse Rode Kruis zieken huis. Hy pleitte voor een snellere in diening en voor een Nota van Toe lichting. Verder informeerde hy naar een zeer hoge post betreffende ver voerskosten van één der specialisten. „Het bestaan van het Rode Kruis Ziekenhuis staat of valt bij de aan wezigheid van enkele topspicialis- ten", wasde mening van de voorzit ter. De heer Sayers vroeg zich daar op af of sommige mensen geen mis bruik maken van de situatie waarin het bestuur van het Rode Kruis Zie kenhuis verkeert. De voorzitter ant- ZIERIKZEE Lijst gevonden voorwerpen Rijkspolitie Zwarte polstas met inhoud; groen jack; portemonnee donkerkleurig mt 3 kleppen; bruin kindrjasje; goud of goudkleurig horloge; blauwe knipportemonnee met inhoud; foto toestel; geblokt kinderjas met bont kraag; sleutelbos met verm. 1 auto sleutel; halsketting; sleutel aan bruin lederen slutelhangr; waarde papieren met autosleutel; fototoe stel; blouse; rood lederen portemon nee; zwarte hond verm Labrador; autosleutels van verm. Peugeot; road portemonnee met stadsopdruk; goudkleurig armbandje met naam- gravering; lipsleutel; jong zwart katje met 'witte bef; sleutelhanger met 2 sleutels; jas met capuchon in verschillende kleuren; laars; porte monnee met inhoud; lipseutel met rood label; geschenken bon; sleutel aan koperen bandje; rijzweepje; ny lon jack; bruin jasje; licht bruine portemonnee; sleutels in etui; op vouwbare kinderwagen; papagaai; parkiet; zonnebril; dameshorloge, doublé; doublé herenhorloge; bruine lederen portemonnee; borstel; geel achtige hond met lange staart; giro pas; zilveren kettinkje; zaklantaarn; /.onnbril in zilverklurig etui; dames horloge zilver; bruin lederen schoen; blauwe trui; identiteitskaart; kin dervestje; plastic zak met zwem spullen; ribfluwelen broek (lang); draagbare radio; plastic zak met snoer; beige portemonnee met in houd; rode portemonnee met in houd; herenhorloge: groene porte monnee met inhoud; rood portemon nee met veter. Fietsen en bromfiet sen: z.warte damesfiets: zwarte he renfiets; zwarte damsfiets; donker groene damesfiets; bruine dames fiets: groene damesfiets; zwarte da mesfiets; grijs/groene damesfiets; herenfiets (sportmodel); zwarte he renfiets; groene damesfiets. Auto-ongeluk Dinsdagmiddag is E. F. uit Hein- keszand ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk op de Provinciale Weg. Hij was bezig een vrachtwagen in te halen, maar wilde te snel terug naar de rechtenvcgholft. Hij raakte daardoor in een slip en kwam in een sloot terecht aan de linkerkant van dc weg. De auto was total loss. Informatieavond VOS-werkgroep Voor de tweede keer organiseert de VOS-werkgroep Schouwen-Dui- veland VOS-kursussen. Het doel is om enerzijds meer betrokken te ra- De dag erop - woensdag - zat hy weer fit en uitgerust by Wil Stolk aan de bar van café „De Ban- jaard", voortdurend uitgestoken han den schuddend van vele binnenstap pende kennissen en begroet met een: „Hoe was het?" „Een intensieve belevenis", zegt hij van zijn vijf weken durend ver blijf aan de Noordpool, waar de „Spitsbergen-expeditie" materiaal verzamelde, dat een eerste aanzet moet vormen tot het in kaart bren gen van de nederzettingen der Ne derlandse walvisvaarders. In de be ginfase van het verblijf liep alles niet zo bijster mee. De boot, die het gezelschap naar het Noorden zou brengen, liet het afweten, maar ge lukkig verleende toen de „Norske Polaris" medwerking. De 250 kilo meter die moest worden afgelegd kostten echter net zoveel tijd als de heenreis van Amsterdam naar Spits bergen. Alles was nat De volgende tegenvaller was de nattigheid. Tien dagen lang bleef het sneeuwen en regenen. „Het leek op slecht Nederlands winterweer", legt Hans Massee uit, „en je kon niets droog houden. Je sokken waren nat. je kleding, het was zaak om dan toch je slaapzak geheel droog te houden". Dc onderzoekers sliepen in tenten. Daarin stonden slechts twee primus sen. bij een temperatuur van rond hel vriespunt. „Maar aan die tempe ratuur wende je zo. dat was geen probleem. Die nattigheid was hel ergste", aldus dc technische man van deze expeditie. Wat hield dat technische nu in? Een paar voorbeelden: „Het aan sluiten en startklaar maken van de radio, het onderhoud van de gene rator voor de stroomvoorziening en van de buitenboordmotoren van de rubberboten". In verband met de aktie Boot vluchtelingen zal in Ellemeet het Verenigingsgebouw zondagavond ge opend zijn om giften te brengen. In de andere plaatsen zullen de inza melingen in de kerken plaatsvinden. Keihard werken Later werd het mooier weer. Zelfs zó goed, dat de mannen zestien uur achtereen aan de slag konden, ook al omdat het voortdurend dag, 24 uur licht bleef. „Doordat je in dat dag ritme leefde, koh je wakker blijven". Het kwam zelfs voor, dat Hans Mas see, na zijn „nacht-wachtdienst" weer mee ging met de ploeg, die 's ochtends om een uur of zes/zeven opnieuw op pad ging naar een ander eiland, met de rubberboot. Heel af en toe las hij een hoofdstukje in het boek „Nooit meer slapen"...! Gewoon oprapen In die goed-weer tijd werd er dus keihard gewerkt. Zelfs zo intensief, dat het verblijf verkort kon worden, omdat er zoveel materiaal was ver zameld. „Je hoefde er niet naar te zoeken", verklaart Hans. ,,'t Is er ge woon, het ligt er". Van de traan- ovens (drie meter middellijn) zijn de restanten zo te vinden, meer schuimen pijpen, of gedeelten daar van, kon je oprapen". Masscc vond een jute zak, gevuld met Nederlands zout, nog puntgaaf en geheel intakt. Hy verwachtte dat het jute by het oprapen zou scheuren maar dal bleek na zeventig jaar nog in prima staat te verkeren. „Er zyn daar geen bakterieën, daar komt dat door", aldus zyn zeggen. „Daarom kun je er ook niet ziek worden". Hans ziet herrit Wel dreigde er gevaar van een an dere kant. Al na drie of vier dagen meldde zich de eerste beer, vandaar dat wachtlopen een vereiste was. Het verhaal daarover bewaart hij echter voor een later interview, dat geld voor de expeditie zal opleve ren ZIERIKZEE, 22-8. De Rotary-club Zierikzee organiseert op zaterdag 8 september een fietstocht door de pol ders van Duiveland en Bruinisse. Al le fietsliefhebbers kunnen aan deze tocht deelnemen. Deze tocht moet gezien worden als een soort vervolg op de fietstocht, die vorig jaar ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Rotary- club werd gehouden. Vorig jaar meldden zich 77 deelnemers aan. Dc organisatoren hopen nu nog meer mensen op de fiets te krijgen. Het gaat niet om het tempo, maar om prettig te fietsen door de fraaie pol ders. Om één uur 's middags wordt het startsein gegeven en daarna heeft men tot vijf uur de tijd de route af te leggen. Opdracht Iedereen die voor vijf uur binnen komt en de opdracht goed heeft ver vuld dingt mee naar de waardebon- Behalve beren, waren er rendie ren, poolvosjes, soorten ganzen die 's zomers aan de noordpool broeden en in Nederland de winter doorbren gen, visdiefjes en de Noorse stern. Deze laatste vogels waren erg agres sief: „We hielden een stok boven ons omhoog, zodat ze niet vlak over je hoofd konden scheren nen, die beschikbaar worden ge steld. Verder zal er een herinnering.- - tegel worden uitgereikt, ook aan de genen die later dan vijf uur de fi nish bereiken. Wat die opdracht betreft moet ge zegd worden, dat het de deelnemers niet al te moeilijk gemaakt zal wor den, maar töch zal men even op de tellen, of liever gezegd de „bordjes" moeten letten. Langs de route wordt een aantal bordjes met het woord „Rotary" uitgezet. Het gaat erom het. juiste aantal van deze borjes te no teren. „Er zit echter ook nog een klein addertje onder het gras", waar schuwt een van de organisatoren de heer J. J. Bouman. Start en finish vinden plaats by garagebedrijf Kort in Zierikzee. De route is ongeveer 40 km en loopt van Zierikzee door de polder van Ouwer kerk, langs de zeedyk naar Bruin is ye en Sirjansland, vandaar binnendoor naar Nieuwerkerk en door de Bedde- waardse polder terug naar Zierikzee. Volgend jaar, ook weer In augus tus, de gunstigste tijd, volgt een tweede expeditie-tocht. Gaat Hans Massee dan weer mee? Zó niet meer „Op deze manier zou ik het niet meer doen. Het onderkomen moet comfortabeler zijn, alles moet groot ser worden opgezet om effectiever te kunnén werken. Het is wel goed ge weest, dat we tegenslagen hebben gehad, want we weten nu exact hoe we het niet moeten doen. „Spijt van het meegaan?" Ik had het.niet wil len missen, deze brok. ervaring". Er volgt nog een reünie van de expeditiè-lèden. In Zierikzee, in De Banjaard! ZIERIKZEE, 22-8. Hans Massee is weer terug uit Spits bergen. Dinsdag landde hij tnet de groep Nederlandse onderzoekers, die samen de Carl Deenig Spitsbergen Expeditie van het Arctisch Centrum van de Groningse universiteit vormden, op Schiphol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3