U Een Vietnamees gezin komt per 3 september in Zierikzee wonen Wethouder W. den Boer wordt uitgezwaaid in Zierikzee mC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gecoördineerde begeleiding Afscheid met spijt 4 i(^2 Of ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 augustus 1979 136ste jaargang Nr. 22560 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onzé contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. r dit nummer: Komniissariszetel W.M.Z. ZIERIKZEE, 22-8. Per 3 september komt er een Viet- 'SSSSSl^ m namees gezin in Zierikzee wonen. De 27-jarige Ngo fX!èk h? Van Due en zijn 23-jarige echtgenote mevr. Nguyen, daarbi> mce- Thi Lieu, hebben geen moment geaarzeld om woens dag - na de bezichtiging van de woning aan de Kreeft straat 41 hun handtekening onder het huurkontrakt van „Beter Wonen'" te zetten. De gemeente stelde zich garant voor de huursubsidie. Zierikzee was de eerste gemeente die vrijwillig huisvesting beschikbaar stelde aan bootvluchtelingen en het werd om die reden zelfs in de Kamer ten voorbeeld gesteld. In februari komt er een tweede familie. Het Vietnamese gezin Ngo, dat tivee kindertjes van 2 en 3 jaar heeft en de alleenstaande Luong Xuan ïhien op kamers neemt, krijgt alle medewerking van gemeente, instan tie en partikulieren, om de aanpas sing zo soepel mogelijk te laten ver lopen. Want er komt nogal wat kij ken voor de integratie van deze men sen, die per slot van rekening uit een geheel andere cultuur stammen en die aan een geheel andere levens wijze gewend zijn. Terwijl de familie Ngo met kenne lijke vreugde, maar toch zo Oosters bescheiden, de woning bezichtigde, vond er tezeifder tijd een vergade ring plaats. Daar bespraken de direkteuren van de Intergemeentelijke Sociale Dienst, Maatschappelijk Werk, Beter Wonen, het Arbeidsbureau, voorlichtings ambtenaar G. Vilerius en mevrouw H. Gilden-van Geesbcrgen, samen met een vertegenwoordiger van de Vluchtelingenhulp Amsterdam, de procedure, die bp de begeleiding zal worden gevolgd. Gastgezinnen In de kerngroep, die daartoe is sa mengesteld, zuilen vier personen zit ting hebben, onder wie een gemeen telijk vertegenwoordiger. De werk groep bestaat uit de „gastgezinnen" (die het gezin weg-wijs zullen maken in de Nederlandse samenleving) en de kerngroep. Het ligt in dc bedoe ling dat deze groepen i egelmatig voeling met elkaar houden. Boven dien blijft de Hulpverlening Amster dam indien noodzakelijk deskundig adviseren. Op 30 augustus, 's avonds om half acht, zal - waarschijnlijk in het stad huis een informatie-avond worden gtgeven voor de vrijwilligers, die spontaaan hulp aanboden, nadat me vrouw Gilden in de Zierikzeese ge meenteraad dc motie indiende om Vietnamese bootvluchtelingen woon ruimte te verschaffen. De betreffende instanties en parti culieren krijgen daarover binnen kort bericht. Tijdens die bijeenkomst zal een vertegenwoordiger van de opvang Amsterdam aanwezig zijn, wordt per stencil en mondeling in formatie verstrekt over de geschie denis, cultuur, godsdienst en gewoon ten der Vietnamezen en zuilen veel pi-aktische wenken worden gegeven. Veelomvattend Er zullen hoogstwaarschijnlijk twee gastgezinnen nodig zijn. Eén is te weinig, want de begeleiding vraagt veel tijd en inzet, aan de andere kant dient bet gezin ook niet te worden „overspoeld" met begeleiders. Die gastgezinnen krijgen veelomvattend werk te verrichten, zoals begeleiding op medisch gebied (dokters, zieken huizen, tandarts), introduktie bij vrouwenclubs, sport- of andere vere nigingen, bij de peuterzaai, hulp bij het boodschappen doen en het Wer ken met huishoudelijke apparatuur. Zij zullen hen voorgaan in een pro ces naar zelfstandigheid. Een eerste aanzet tot die onafhan kelijkheid zette de jonge Ngo al zelf. Taallessen De heer en mevrouw Ngo zijn al enigszins op de hoogte van de Ne derlandse gewoonten en de taal we gens hun verblijf van vier-en-een- halve maand in het opvangcentrum te Bennekom. Zij hebben daar al ruim 400 uren taallessen gevolgd, me het gevolg dat zij het Nderlands al vrij goed verstaan. Het schrijven gaat ook al aardig, maar hat spreken nog moeizaam. Zij kwamen per vliegtuig vanuit Hong Kong, waar zij vier maanden in een kamp doorbrachten, nadat zij met een kleine twintig bootvluchte lingen na 20 dagen dobberen waren opgepikt door een schip van de Ned- lloyd. Benodigdheden Aan hun onzekere toekomst komt nu een einde. Over een dag of tien zijn ze ingezetenen van Zierikzee, bewoners van een fijn huis. Voordien echter dient die woning nog te wor den schoongemaakt en zijn er vloer bedekking (liefst gladde, zoals lino leum), overgordijnen en eventueel vitrage nodig. Aanbiedingen zijn welkom. Alle overige benodigheden, meubi lair en inrichting worden meege bracht uit Bennekom. Het jonge echtpaar Ngo, met tolk en hegeleidster, voor zijn toekomstige looning aan de Kreefstraat 21. „Zierikzee verdient hiervoor een bloemetje", klonk een enthousiaste reactie van een begeleider. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 22-8. „Wij zijn hier hijeen op deze bij eenkomst om afscheid te nemen van onze oud-wethou der, de heer W. den Boer. Er is spijt dat aan een voor velen lange, periode van samenwerking een einde moest komen", waren de wat verdrietig gestemde ope ningswoorden van burgemeester Th. H. de Meester. In de Vierschaar van het stadhuis wconden woensdagmiddag vele ge nodigden het officiële afscheid bij van de heer W. den Boer, die inmid dels als burgemeester van Midden- schouwen werd geïnstalleerd. „In september 1966 bent begon nen als raadslid en daarin hebben wij u als aktief man leren kennen". Op 29 november 1976 werd de heer Den Boer gekozen als wethouder en niet veel later werd hij tot loco-bur gemeester benoemd. Hij heeft in al die jaren zitting in vele besturen ge had. In totaal waren dat er 21, het geen neerkwam op ongeveer hon derdtachtig vergaderingen per jaar. „Een burgemeestersambt is geen ge makkelijk ambt voor eon man, maar het schenkt veel voldoening door het kreatieve en het zelfstandige wat er van uitgaat. Ik weet wel, niemand is onmisbaar, maar met wethouder Den Boer was het buitengewoon prettig samenwerken, niet alleen als mens de afscheidsbijeenkomst, want hoe hoger je getild wordt, hoe dieper je valt". Bij mij rijst de vraag hoe komt een wethouder erbij om naar de funktie van burgemeester te solli citeren. Volgens ingewijden zijn er slechts twee oorzaken. Of hij is van nature een optimist, of hij had op het moment van de sollicitatie een black-out." De heer Den Boer kreeg een lamp aangeboden namens de me dewerkers op het sekretarie. maar ook in zijn werk. Namens het kollege van b. en w. en namens de gehele gemeenschap, dank voor al les", aldus de heer De Meester. Als herinnering aan de periode in Zie rikzee kreeg de heer Den Boer een oude prent van Schouwen-Duiveland aangeboden. Centrum-gemeente De heer C. Bij de Vaate dankte na mens de raad voor het vele werk, als raadslid en wethouder door de heer Den Boer verricht. „Het zal toch wel enige verandering geven, liet werken in een centrumgemeente of de ge meente Midaenschouwen. Als cen trum-gemeente heeft Zierikzee toch een bijzondere taak. Door het ont breken van mogelijkheden komt de centrum-funktie in het gedrang en verliezen wij op dat punt steeds meer terrein. Natuurlijk gaat het niet op dat Zierikzee alle funktics zou moeten bezetten die eilandelyke vertegen woordiging vragen, maar in het ver leden is mijns inziens wel wat erg veel van Zierikzee afgesnoept en vooral die vertegenwoordigingen of commissariaten die geld opbrachten. Waar geen vergoeding aan vast zat. was toch beduidend minder belang stelling voor. Ik weet dat u zich altijd hiertegen verzet hebt cn ik ben er zeker van dat wij u in de toekomst ten goede pleitbezorger zullen hebben voor Zierikzee nis centrumgemeente", al dus dc heer Bij de Vaate. Resultaat Volgende spreker was de heer L. J. van Gastel „Als ik wat vertelde terwijl u uw stukken doornam, dan had ik woleons het gevoel dot ik te gen het schilderij boven u aan het praten was. U las met aandacht dat gene waar u mee bezig was. Het re sultaat van deze methode van wer ken blijkt gunstig te zijn" De hoer A. G. Izeboud, gcmcente- stkretaris sprak namens het sekre- tariepersoneci. „Ik weet dat de heer Den Boer van soberheid houdt. Hij zei tegen me ..overdrijf het niet op De heer Den Boer, zijn echtgenote en de burgemeester buigen zich over de oude prent van Schouwen-Dui veland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gesprekje „Op weg naar uw werk had u al tijd tijd voor een gesprekje met wie dan ook. Daaruit blijkt wel dat u al tijd open voor alles en iedereen stond. In het leven gaan vele dingen voorbij, behalve de herinneringen. Er komt een tijd dat u afscheid moet nemen van de agrarische wereld, daarom dit boek van Rien Poortvliet, te Hooi en te Gras met allerlei on derwerpen uit de agrarische we reld," aldus de heer J. J. Louwerse. direkteur gemeentewerken. „Als er aan ons gevraagd zou wor den, maak eens een profielschets van een wethouder, dan kon u gerust zijn meneer Den Boer, want dan mocht u blijven zitten", zo sprak de heer G. Dijkstra als voorzitter van de personeelsvereniging. „U bent richt door zee, open en we wisten wat we aan u hadden. Als lid van de per soneelsvereniging hebben we een fijne tijd met u gehad, u was altijd één van ons." Dankwoord De heer Den Boer ging in, zijn dankwoord in op de woorden van alle sprekers. „Het was een reeks van sprekers en een reeks fraaie ge schenken, maar het was allemaal veel te erg. Wethouder zijn is bijzon der mooi werk, boeiend werk, maar eerlijk gezegd het vergt veel van je. In het begin van mijn ambtsperiode ging het allemaal wat gemoedelijker. Na afloop van de raadsvergadering gingen we nog naar Concordia. Voor een beginnend raadslid is dat zeer allerlei achtergronden. Wil je dit nuttig voor het te weten komen van werk als wethouder goed doen, dan is het noodzakelijk dat je een stuk speelruimte krijgt. Hartelijk dank voor alles, wat u voor mij geweest bent", besloot de 'neer Den Boer. DEN HAAG. De omvang van de Nederlandse uitvoer is in het twee de kwartaal van dit jaar met negen procent toegenomen, zo heeft het CBS berekend. De invoer was zeven procent groter dan verleden jaar. De grootste stijging vertoonde de uitvoer van chemische produkten. namelijk met veertien pet. De uit voer van aardolieproduklen was twaalf pet groter dan verleden jaar, de uitvoer van metaalprodukten steeg tien pet, die van voèdings- en genotmiddelen met negen en die van textiel en kleding met zeven pet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Als verder alles verloren i blijft de toekomst toch be- f j staan. t i Bovee f Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koud en buien Half- tot zwaarbewolkt en enkele re gen- of onweersbuien; matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur onge veer 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 aug. Zon op 6.37, onder 20.47 Maan op 8.17, onder 21.28 Eerste kwartier: 30 aug. (19.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 aug. 5.28 17.34 10.52 23.16 Springtij: 25 aug. Temperatuur zeewater te Vlissingen 18,1° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-8. Aan het koele weer van de laatste dagen komt nog geen einde. Al dagenlang wordt het weer in onze omgeving beheerst door een depressie, waarvan de kern nu boven het zeegebied ligt ten noorden van Schotland. De depresise doet koele oceaanlucht via de Britse eilanden naar West-Europa stromen. De tem peraturen komen in de middag in deze lucht nauwelijks boven de twin tig graden. Dit is voor De Bilt voor deze tijd van het jaar ongeveer twee graden onder het gemiddelde. Rond de depressie trekken storin gen mee, die buien veroorzaken. In de nacht van woensdag op donder dag bereikten dergelijke buien het westen van ons land. Sommige van deze buien gingen vergezeld van on weer. Een volgende storing bevond zich donderdagochtend boven Ierland en Wales. Verwacht wordt dal deze sto ring ons land in de nacht van don derdag op vrijdag zal passeren. Vrij dag overdag worden perioden met zon verwacht, maar plaatselijk kan ook een bui tot ontwikkeling komen. SCHIPHOL. Dc KLM heeft een nieuwe Boeing 747M aan haar vloot toegevoegd. De nieuwe KLM aan winst arriveerde vanuil Seattle in de Verenigde Staten, waar de 747 toestellen worden gebouwd, op Schiphol. Met de komst van dit' toestel is de KLM 747 vloot uitge breid tot 12. Vermoedelijk in oktober zal de laatste door de KLM bestel de Boeing 747 aan de maatschappij worden afgeleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1