ONTOEGANKELIJKHEID GEBOUWEN GROTE MOEILIJKHEID VOOR GEHANDIKAPTEN Ghanees kontigent vervangtIraans in Unifil Gewonden door bedrijfsongeluk bij Broom Chemie in Ter nen zen Spuitende oliebron neemt af IFJ protesteert tegen sluiting Iraanse krant Zeeuwse stichting- voor revalidatie: Boerderij geestelijk gehandicapten is een sukses ELEKTRO LÏEVENSE AGENDA Dirk van den Broek koopt skibaan 2 Advertentie GOES, 16-8. Een duidelijk in het oog springende moei lijkheid, waar in het bijzonder motorisch gehandikap- ten mee te kampen hebben is de bouwkundige ontoe gankelijkheid van gebouwen, terreinen en objekten, aldus staat in het jaarverslag 1978 van de Zeeuwse Stichting voor revalidatie vermeld. Om dit vraagstuk van de bouw kundige toegankelijkheid goed aan te pakken zal in Zeeland een keu ring en inventarisatie moeten plaats vinden van alle voor publiek toegan kelijke gebouwen en objekten. Hier bij wordt niet alleen gedacht aan wat „openbare gebouwen" genoemd wor den, maar ook in de sektoren van re validatie en toerisme, zo meldt de stichting. Als over toegankelijkheid wordt gesproken moet naast de gebouwen en terreinen daarbij ook de openbare weg betrokken worden. De geest van de tijd, die de wandelstraat heeft voortgebracht is een gunstige ont wikkeling voor de lichamelijk ge- handikapten, want hier verdwijnen de trottoirs steeds meer. Ook de mo- GOUDA, 16-8. De boerderij >n Gouda, waar geestelijk geliandikap- ten die door sociale omstandigheden niet op de boerderij van hun ouders konden blijven werken en wonen, is een succes. Dat is de strekking van het evalua tierapport boerderij Gouda, dat door G. S. Braun, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging Sociaal-Peda gogische Zorg en voorzitter van de Stichting Boerderij, is aangeboden aan burgemeester Van Hofwegen van Gouda. Doelstelling Het projekt is vijf jaar geleden van start gegaan. Aan de doelstelling „aangepast woon-, leef- en werkmi lieu voor geestelijk gehandikapte kinderen uit een boerengezin" is vol gens de opstellers van het rapport voldaan. Ze pleiten voor meer van dergelijke projekten in ons land. Inmiddels zijn vergelijkbare boer derijen van de grond gekomen in Alphen aan den Rijn en Egmond aan de Hoef. Ook op andere plaatsen ko men initiatieven van de grond. INGEZONDEN STUKKEN Heeft het behalen van een middenstandsdiploma nog zin? Deze vraag wordt de opleiders van de middenstandsavondscholen de laatste tijd vaak gesteld. Begrijpelijk, want door bepaalde publikaties is er bij toekomstige studenten aan deze opleidingen nog al wat onzekerheid ontstaan. Wat is namelijk het geval? Met ingang van 1 augustus 1980 zijn de vestigingseisen voor het mdiden- en kleinbedrijf enigszins gewijzigd. Wie zich in de detailhan del wil vestigen, zou een opleiding moeten gaan volgen bij een oplei dingsinstituut, dat er dan voor zorgt, dat na ongeveer 2Vs jaar de toekomstige middenstander gerech tigd is zich te vestigen. Iedere branche zou voor zijn eigen oplei dingsinstituut moeten zorgen, dus een aparte opleiding voor b.v. groentehandelaar, kruidenier, schoenhandelaar, meubelhandelaar en ga zo maar door. Voor de mensen op ons eiland zou dit dan betekenen dat ze zo'n 2V» jaar iedere week een- of tweemaal naar b.v. Rotterdam of Middelburg zouden moeten om daar een derge lijke kursus te gaan volgen. Toch is niet alles zo somber als hierboven geschetst. Op de eerste plaats blijft voor diegenen die zich als ambachtsman willen vestigen (dus b.v. als loodgieter, slager of bakker) naast hun vakdiploma's het middenstandsdiploma vereist. Voor de detailhandel is er geluk kig ook een andere weg. De drie organisaties voor middenstands- avondonderwijs, waarbij qlle erken de en gesubsidieerde middenstands- avondopleidingen zijn aangesloten, hebben namelijk met de stichting S.T.I.V.O. een overeenkomst geslo ten, die inhoudt, dat studenten met een middenstandsdiploma bij deze stichting een éénjarige opleiding kunnen volgen, waarna ook deze studenten zich als detailhandelaar kunnen vestigen. De opleidingen die de S.T.I.V.O. verzorgt, zijn vakopleidingen op het gebied van de zgn. „huishoudelijke artikelen", maar hierbij dient be dacht te worden, dat één vakdiplo ma op het gebied van de detailhan del het recht geeft zich in elke branche te vestigen, met uitzonde ring van de drogisterijen, de handel in gedestilleerd en in vuurwapens en als ambachtsman. Mochten naar aanleiding van dit artikeltje bij geïnteresseerden nog vragen zijn. dan kunnen die zich voor verdere inlichtingen wenden tol de direkteur van de Zierikzeese Middenstandsavondschool: de heer P. R. M. van der Sneppen, Drieko ningenlaan 13, telefoon 2442 of 4094. steld met adressen van voorzienin gen, die voor gehandikapten ver krijgbaar zijn. Een „sociale" kaart is in voorbereiding, dit is een typisch kategorale wegwijzer voor zowel de gehandikapte als voor de hulpverle ner. Tenbehoeve van de bijscholing van wijkverpleegkundigen over het onderwerp „een gezin met een licha melijk gehandikapt kind" werd door de Zeeuwse stichting voor revalidatie een belangrijk deel van de voorlich ting verzorgd. Aanleg Elektr.- en vvaterJnstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114- 1368 01119 - 634 Dagelijks derne winkels zijn meestal drempel loos toegankelijk. Ongunstig voor vi sueel gehancfikapten is dat in die winkelcentra allerlei obstakels ge plaatst worden, zoals bloembakken, banken en vitrines, die een blinde, daar niet verwacht. Openbaar vervoer In de provincie Zeeland is een buurtbusprojekt van de grond geko men en in Middelburg zal een stads bus gaan rijden. Personen die niet kunnen wandelen of fietsen of dege- nen die niet over autovervoer be schikken zullen hiervan het moeste gebruik maken. Deze groep wordt voor een aanzienlijk deel gevorrrd door in meerdere of mindere mate lichamelijk gehandikapten. De Zeeuws© stichting voor revalidatie heeft de provinciale instanties voor het openbaar vervoer attent gemaakt op het resultaat van onderzoekingen omtrent aangepast openbaar vervoer, die door de Rotterdamse Tramwagen zijn verricht. Wonen De in 197? in werking getreden Tijdelijke Verstrekkingenwet Maat schappelijke Dienstverlening bevat bepalingen over gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven voor zo wel geestelijk als lichamelijk gehan dikapten. In Zeeland is een plan ningskommissie samengesteld, en hierin werd de Zeeuwse Stichting voor revalidatie uitgenodigd, als des kundige op hte gebied van tehuizen en dagverblijven voor de lichamelijk gehandikapten. De stichting werd verzocht hieromtrent een concept plan op te stellen. Dit is in het jaar 1978 geschied en het plan is daarna door de planningskommissie overge nomen en vervolgens door Provin ciale Staten aanvaard. Het plan dat de periode van de eerstkomende vijl jaren bestrijkt, houdt voor wat het wonen betreft in, een tweede gezins vervangend tehuis naast „De Schans" te Goes van 25 plaatsen, een depen dance van „De Schans" voor 6 per sonen en later nog 1 a 2 van zulke woonvormen. In oktober 1978 kwam het belang rijke bericht dat de staatssekretaris van volksgezondheid en milieuhygië ne in beginsel medewerking zal ver lenen aan het plan voor het oprich ten van een centrum voor poliklini sche hartrevalidatie te Goes. Dit centrum zal gesitueerd worden in één gebouw tesamen met de afde ling, voor revalidatie-dagbchandeling van het ziekenhuis „de Bevelanden", waarvoor eveneens medewerking in beginsel werd verleend. Het plan is beide aktiviteiten onder te brengen in een tijdelijk gebouw op het ter rein van het gebouw Zuid van het hospitaal, het voormalige ziekenhuis „Joanna". Ieder met een eigen in gang en inwendig van elkaar ge scheiden. Deze tijdelijke oplossing is gekozen in afwachting van de grote verbouwing c.q. totale nieuwbouw van het streekziekenhuis. Voorlichting Sinds enige tijd geeft het buro een informatie bulletin uit, met allerhan de berichten die voor de lichamelijk en zintuigelij k gehandikapten in Zeeland van praktisch nut kunnen zijn. Tevens werd een lijst samenge- NEW YORK, 16-8. Ghancse mili tairen zulcn in de plaats komen van het Iraanse kontingent van de Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non. De Iraniërs trokken zich in janu ari uit de Unifil terug. Secretaris-generaal Kurt Wald- hcim van de V.N. heeft donderdag de Veiligheidsraad verzocht zijn besluit te bekrachtigen om het desbetref fende aanbod van de Ghanese rege ring aan te nemen. De unifil telt op het ogenblik 7.500 man. HELLEVOETSLUIS. De rijksooli- lie in Hellevoetsluis heeft in sa menwerking met de recherchegroep Dordrecht de afgelopen tien dagen twaalf inwoners uit hoofdzakelijk Hellevoetsluis aangehouden die \'cr- dacht worden van openlijke geweld pleging, terwijl ccn deel ook verdoen wordt van inbraak, diefstal en he ling. BREDA. De 23 burgemeesters va/v de Baronie van Breda zetten do no dige vraagtekens bij het ontwerp plan voor de samenwerking van ge meente- en rijkspolitic. De ministe.s Wiegel en De Ruiter hebben dit plan onlangs aan de gemeentebesturen en de provincies toegezonden. TERNEUZEN, 16-8. Twee werknemers van Broom Chemie in Terneuzen zijn in de nacht van woensdag op donderdag ernstig gewond door een ontploffing van fosforpoeder. De 21-jarige W. C. M. de Ruijs- scher uit Hoofdplaat liep zo ernstige brandwonden op dat hij moest wor den overgebracht naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam. De 34-ja- rige J. L. de Maat uit Philippine moest met tweedegraads brandwon den in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde in een van de fabriekshallen van Broom Che mie toen de twee een container met SOUTH PADRE ISLAND, 16-8. Boortechnici zqn er in geslaagd de druk te verminderen van de spuiten de oliebron in de Gol van Mexico door er stalen en loden kogels in te storten. Daardoor is de hoeveelheid aard olie die dagelijks in zee stroomt met. de helft (1.500 ton) verminderd. Ver der hebben deskundigen meegdeeld dat de bron in de eerste week van september gedicht kan worden. De kust van Texas is de afgelopen dagen regelmatig bevuild door uit lopers van het enorme olietapijt, dal van de Mexicaanse oliebron afkom stig is. Op het strand spoelen smalle stroken olie aan van 1,5 tot twee me ier breed en vijf centimeter dik. De- £e olie heeft zich inmiddels tot een kleverige, teerachtige brei verdikt. Berichten dat de olievlek Louisiana al bereikt heeft zijn tot dusver niet bevestigd. NEW DELHI. President Sandjiva Reddy van India heeft gezegd dat zijn land in een krisissituatie ver keert. Hij riep op tot nationale een heid. fosforpoeder aansloten op een con tainer met alcohol. Door nog niet opgehelderde oorzaak ontsnapte er fosforpoeder dat ontbrandde. De felle brand kon met de Sprinkler installatie en enkele brandslangen snel geblust worden. De Arbeidsinspectie stelt vrijdag .(vandaag) een onderzoek in. BRUSSEL, 17-8. De Internationale Federatie van Journalisten heeft een telegram gestuurd naar de Iraanse premier Zazargan om te protesteren tegen de sluiting van het dagblad Avandegan. Ook wordt protest aan getekend tegen de censuur, de aan houding van journalisten en de be perkingen die buitenlandse corres pondenten worden opgelegd. AMSTERDAM, 16-8. Dirk van den Broek heeft de skibaan „De Meer berg" bij Hoofddorp aangekocht. Het pas vorig jaar geopende skicomplex heeeft een oppervlakte van 6200 vier kante meter. Lagere toegangsprijzen en een be tere mogelijkheid voor iedereen om te gaan skiën zullen ervoor zorgen, dat dit project nieuw leven wordt ingeblazen, aldus Van den Broek. Onvoorziene aanloopkosten dwon gen de vorige eigenaar het complex te verkopen. De aankoop van de skipiste sluit aan bij de ontwikkeling door Van den Broek en het tot het concern be horende D-Tours van een winter sportcentrum in Italië. Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 2juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- steliing Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 39.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli Cot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" i4.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Gi-ftanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Tot en met 31 augustus Vlissingen Stedelijk Museum, tentoonstelling „Mijn naam is Juliana", werkdagen 10.00-17.00 uur, weekends 14.00-17.00 uur. Tot september Zierikzee St. Lievensmonstertoren; eenposities foto's van Leen Koper; ma t/m za van 10.00-17.0d uur. t/m vrijdag 17 augustus Zierikzee Galerie Nobel; expositie amateur schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uur. 18 augustus t/m 17 september Middelburg Zeeuws Kunstenaarscentrum: Ten toonstelling Kees Hermans. Ope ningstijden: di t/m vrij 10.00-12.00 uur, 14.00-17.30 uur; wo en vrij 19.00- 21.30 uur; za 9.00-12.30 uur, 14.00- 16.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showerkest The Drifting Five, 22.00 uur. Kabbelaarsbank tentenkamp 10.00 uur. G revel ingenpad (Pootambacht) wedstrijd met eigengemaakte vlie ger.^ i.p.v. poppenkast); 14.30 uur. Renesse 20.00 uur, Vol Schouwse Hoop in Dorpshuis. Lampionoptochl vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Kcrkwerve Muziektent, 20.00 uur zomeravond concert Zierikzee: Donderdag vertoejde de bekende opercttezanger Marco Bakker in Zierikzee roor opnamen voor het T.V.-programma: ..Muziek uit Duizenden". Het programma zal bestaan uit opnamen in Middelburg en in Zierikzee. Het wordt eind november door dc Tros televisie uitgezonden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT. Hel overleg over tus sentijdse wijziging van de cao voor de vleeswaren industrie (twaalfdui zend werknemers) is mislukt. Do voedingsbonden en werkgevers zijn na vijf uur onderhandelen uit elkaar gegaan zonder dat overeenstemmieg is bereikt. DEN HAAG. Het Comité Zuidelijk Afrika heeft bij dc regering gepro testeerd tegen het foil dat een ver tegenwoordiger van Nederland in Salisbury, H. W. van der Rest, con sulaire handelingen verricht. Vol gens het comité schendt Nederland d; armee de resolutie die de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties op 18 maart 1970 hoeft aangenomen. ROTTERDAM. De Chinese haven stad Shanghai zal een zustérstadrela- tio aangaan met Rotterdam. Burge meester André van der Louw van dc Maasstad deelde dat mee tijdens een ontvangst op het stadhuis van de ..Peking-Opera-Groep". Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur buitengewone ledenvergadering vereniging „Philatelica". Zaterdag 18 augustus Noordwelle Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Maandag 20 augustus Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, repetitie „De Lofstem", 20.00 uur. Stadhuis: Vergadering gemeenteraad; 20.00 uur. Bovenzaal „Huis van Nassau", 20.00 uur: Vergadering „Philatelica". Bruinisse Repetitie kinderkoor Halleluja 18.30 uur Ger. kerk. Dinsdag 2f augustus Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, zomer avond bridge-drive. Haamstede School aan het Duinweegje, schil dercursus, 14.00-16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, 20.00 uur, concert Kunst en Eer. Dreischor Ring, vertrek excursie Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noordgouwe, 13.00 uur. Ouwerkerk Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, concert vocaal ensemble „Ars Musi- ca", m.m.v. organist Arie Noordsij. Middelburg Nieuwe Kerk, concert Feike Asma. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 22 augustus Zierikzee Fietstocht, vertrek 13.30 uur vanaf Grachtweg 4. Zaal Geref. kerk, repetitie Sjaloom, 20.00 uur. Brouwershaven Molen „De Graanhalm": N.B.v.P. vertrek vanaf de Markt 14.00 uur. Tonnenmagazijn, 19.30 uur, hervat ting repetities Smalstads Gemengd Koor. Vrijdag 24 augustus Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raadsvergadering Middenschouwen. Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 19.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 25 augustus Zierikzee Verenigingsgebouw, 16.30-18.00 uur, receptie t.g.v. zestigjarig bestaan „Zierikzee". Dreischor Mobiele tent, concert brassband „Wilhelmina", 20.00 uur. Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 14.00 uur. 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zondag 26 augustus Dreischor Sportpark „De Mol", 9.00 uur. dor- pentocht Schouwen-Duiveland, 80 km, RTC Schouwen-Duiveland. Maandag 27 augustus Zierikzee „Huis van Nassau'', 20.00 uur. Le denvergadering Zierikzeesche On dernemers Centrale. Brouwershaven Stadhuis, vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Zeeuwscho Herberghe, ledenverga dering PvdA, 20.00 uur. Viijdag 31 augustus Burghsluis Direktiekantoor „Bouwput Schaar", afscheid ir. F. Spaargaren, 15.00- 17.00 uur. Renesse Buitengewone openbare vergadering. De Ark, 14.30 uur. Noordgouwe Driekoningenkerk, concert Art de Jonge en Anton den Boer. Aanvang 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half ics Redaktie (01110) 4669. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2