Geen best jaar voor bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland Twee studenten in Bouwkunde exposeren in het Gravensteen cmc Amerikaans vliegverbod F16 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Enquête Kamer van Koophandel Ook in 1979 geen wending ten goede kamerbreed tapijt kamerhoge overgordijnen kamerhoge vitrages TUINMAN Sta-caravans voor studenten Brandpunt over vertrek Vorrink 1STA - OOSTERLAND Vanaf maandag 27 augustus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 augustus 1979 135slc jaargang Nr. 22557 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIEE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling l 24,95. per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Afscheid bij Gemeentewerken Zierikzee ZIEKIKZEE 17-8. Het jaar 1978 kan voor hel Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijfsleven geen al te goed jaar worden genoemd. Dat blijkt uit een uitvoerige enquê te, die de Kamer van Koophandel voor de vierde ach tereenvolgende keer heeft gehouden ditmaal in de maanden september en oktober 1978. Het doel hiervan is informatie te verzamelen over de ontwikkelingen van het regionale bedrijfsleven in het betreffende jaar en de visie van de ondernemers te vernemen om trent hetgeen voor het komende jaar wordt verwacht. In het kader van E.R.B.O.-1978 werden in Midden- en Noord-Zee land 1609 kleine (bedrijven met een totaal geïnvesteerd kapitaal van minder dan f 1.000.000,en 169 grote bedrijven (bedrijven met een totaal geïnvesteerd kapitaal van meer dan f 1.000.000,geënquê teerd, waarvan door respectievelijk 75 procent en 79 procent het en quêteformulier aan de Kamer inge vuld werd geretourneerd. Bij de responderende bedrijven werden 17.305 arbeidsplaatsen geteld. De geldomzetten zijn in 1978 ten opzichte van 1977 slechts bij 27 pro cent van de bedrijven toegenomen met meer dan het inflatiepercenta ge. In 1977 was dit'eveneens het ge val in vergelijking met 1976. De ontwikkeling van de netto-be drijfsresultaten is een nog belang rijker indicator voor de ontwikke ling van de ondernemingen dan het omzetgegeven. Bij slechts 18 procent van de ondernemingen is het netto bedrijfsresultaat met meer dan hel inflatiepercentage in 1978 gestegen. De loonkostenstijging en de onvol doende toename van de omzetten zijn duidelijk aan deze ontwikkeling UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Auto Louis Goedbloed Noordwelle Telefoon (01116) 1245 Uit voorraad bij: INTERIEURVERZORGING debet. Voor een belangrijk deel van de ondernemingen (39 procent) wa ren de netto-bedrijfsresultaten niet voldoende om van een rendabele bedrijfsvoering te kunnen spreken. Bij 56van de bedryven werd in 1978 in het geheel niet geïnvesteerd. Van de bedryven die wel investeer den namen by 39 °/a de investeringen reëel toe. Ten opzichte van 1977 is hier sprake van een opvallende sty- ging toen by slechts 16 u/« van de be- dryven zich een reëele toename in de investeringen voordeed. Deze investeringen hadden hoofd zakelijk het karakter van vervan gingsinvesteringen. In het hiermee geschetste investeringspatroon van 1978 blijken met name de onzekere toekomstverwachtingen door te klinken. De gang van zaken bij het grote bedrijfsleven blijkt iets gun stiger te zijn geweest in 1978 dan de algehele bedrijfsontwikkeling in deze regio. Sectoren Bijzondere aandacht verdient nog de ontwikkeling in de onder scheiden sectoren., zoals de Agrari sche sector, de sector Industrie, de Groothandelsector, de Detailhandel- WAGENINGEN. 17-8. De Land bouw Hogeschool in Wageningen wil stacaravans plaatsen om de kamer- nood onder de aankomende studen ten te verlichten. De voorzitter van het college van bestuur van de land bouw hogeschool, Ir. P. van der Schans, heeft dat donderdagmiddag gezegd in een gesprek met de Wage- ningse Studenten Organisatie WSO. Volgens de WSO hebben minstens 3 a 4 honderd eerstejaarsstudenten in Wageningen nog geen kamer ge vonden. Enige honderden studenten demonstreerden donderdagmiddag voor een snelle oplossing van het huisvestingsprobleem. WASHINGTON. 16-8. De Ameri kaanse luchmtacht heeft odndcrdag uit voorzorg een vliegverbod inge steld voor 48 gevechtsvliegtuigen van het type F-16 van wege de ontdek- waarmec de motor van een van de machines is bevestigd. Door het verbod maakt volgens dc mededeling onderzoek, tot het eind van de week. mogelijk. De Ameri kaanse luchtmacht heeft 1.338 F-16's bij General Dynamics, de fabrikant, besteld. België, Denemarken, Noor wegen en Nederland hebben 348 van deze vlegtuigen in bestelling. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft hot onderzoek niets te maken met ver ongelukken van een F-16 op dc luchtmachtbasis Hill in de staat Utah vorige week. Bij dit eerste on geluk met een toestel van dit type werd de piloot licht gewond. HILVERSUM. 17-8. Brandpunt, de actualiteitenrubriek van de KRO-te- levisie, besteedt vrijdagavond (22.10- 22.35 op Nederland 2) aandacht aan het vertrek van de Amsterdamse wethouder mevrouw Vorrink. Brand punt heeft daarover onder meer een vraaggesprek met burgemeester Po lak. Verder in Brandpunt een onder zoek naar alternatieve brandstoffen voor het wegverkeer. sector en de sector Dienstverlening. De gang van zaken in de Agrarische sector blijft achter bij de algemene bedrijfsontwikkeling in de regio. Ook ten opzichte van het landelijk beeld is er sprake van een afwijking in ongunstige zin. In de sector Industrie blijkt de gang van zaken in 1978 ongeveer gelijke tred te houden met de alge mene bedrijfsontwikkeling in dc regio. De resullatenontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf ligt zelfs even boven dat niveau. Wel blijft de ontwikkeling in deze sec tor achter bij de desbetreffende lan delijke ontwikkeling. Anders ligt dit in de Groot handelsector. Zowel de omzet als de resultatenontwikkeling blijft achter bij de algemene bedrijfsontwikke ling in de regio en de landelijke trend in deze sector. Voor de grote ondernemingen ligt een en ander fraktioneel gunstiger. Ondanks een gunstiger omzet ontwikkeling in de Detailhandel blijft het niveau van de bedrijfsre sultaten achter bij zowel het regio nale als het landelijke beeld. De grote bedrijven daarentegen' verto nen zowel kwa omzet als winstont wikkeling een beduidend gunstiger verloop. Ook het niveau van de bedrijfs resultaten in de sector Dienstverle ning blijkt, ondanks een achterblij ven van de omzetontwikkeling, uil te komen boven het algemene beeld in de regio, hoewel de landelijke ont wikkeling groter was. Opvallend is de bijzonder gunstige omzet en re sultatenontwikkeling bij de grote ondernemingen in deze sector ook in vergelijking met de vergelijkbare landelijke ontwikkeling. Minder arbeidsplaatsen Ten opzichte van 1977 is het aan tal arbeidsplaatsen bij het geënquê teerde bedrijfsleven met 67, 0,4 pro cent afgenomen. Ook dc vooruitzichten voor 1979 doen geen wending ten goede ver wachten. Veertien procent van de ge- enquêteerde ondernemingen voorziet een reële toename van het bedrijfs resultaat ten, opzichte van 1978. Ook dc investeringsgeneigdheid is van bescheiden omvang. Slechts 41 procent van de ondernemingen spreekt de verwachting uit dat er geïnvesteerd zal worden. Bij slechts 32 procent hiervan zullen de investe ringen- het inflatiepercentage te bo ven gaan. De investeringsgeneigdheid in 1979 van de grote ondernemingen zal naar verwacht wordt beduidend hoger lig- aen dan voor het Midden- en Noord- Zeeuwse bedrijfsleven in zijn totali teit. RENESSE. Kon vorige week dc Ringsteekwedslrijd in Renesse niet doorgaan wegens de slechte weers omstandigheden, gistermiddag vond dit folkloristisch evenement wel plaats aan de Laone. De weergoden waren nu veel gunstiger gestemd, hetgeen tot gevolg had dat het ring steken door veel toeschouwers werd bijgewoond. (Foto: Frouke Visser) uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - Sint Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat ZIERIKZEE, 17-8. Joliaii Kappctein uil Dreisclior en zijn vriend Gerl-Jan Willeinse uit Apeldoorn gaan van af maandag 27 augustus, gedurende drie weken expo seren in hel Gravensteen. Johan en Gcrt-Jan zyn beiden stu dent aan dc T.H. in Eindhoven, afde ling Bouwkunde en hun studie heeft alles te maken met dc tentoonstelling die ze gaan houden. Deze expositie moet een beeld ge ven van hun opvatting en voorkeur voor archftektuur. .Ze zuilen dit doen door middel van maquettes, tekenin gen en foto-collages. Johan cn Gerl-Jan studeren reeds vijf jaar in Eindhoven en hebben nog ruim een jaar ..te gaan". Ze willen nu reeds met deze tentoonstelling het Johan Kappetei) publiek een indruk van hun kunnen geven. Galerie Nobel Nadat hun expositie-plan was ge boren. namen ze kontakt op met Ga lerie Nobel in Zierikzee. Deze ruimte bleek voor het doel. dat de /ongens voor ogen stond, echter te klein. Ga leriehouder Kees v. d Wetering gaf hen de raad eens kontakt op te ne men met het Zierikzeese gemeente bestuur betreffende het Graven steen. Dc toekomstige archilcktcn ontvin gen van het gemeentebestuur alle medewerking cn kregen dc medede ling in het Gravensteen te mogen ex poseren. zodra dc thans nog lopende tentoonstelling van dc Zeeuwse Kunstkring wordt beëindigd. De beide jongens zullen de inrich ting geheel zelf verzorgen cn zijn ook tijdens de expositiedagen steeds aan wezig voor uitleg en toelichting. Jo han Kappetein zegt. dat men direkt voor Zierikzee heeft gekozen om hun werk tc tonen, gezien het gemêleerde gezelschap, dat men in het toeristen seizoen in deze streek aantreft. Afgestemd op publiek Hij vertelt, dat Gert-Jan en hij zich ook bezig houden met ontwer pen van grotere gebouwen, maar dat het werk. dat tentoongesteld zal wor den duidelijk op de belangstelling van het publiek wordt afgestemd. De jongens beperken zich dan ook tol het tonen van archilckluurstadia van drie woonhuizen. liet zyn ontwerpen voor een soort rckreatichuizen, staande in een vrij stuk land. ..Het zyn cleane witte hui zen met een aparte stijl, die echter ook invloeden vertonen van de archi- lektuur uit de jaren 1920-1930, die onze belangstelling heeft", aldus Jo han. Op de tentoonstelling wordt verder doorlopend een grote dia-seric ver toond. die door Gert-Jan en Johan werd samengesteld van opnamen ge maakt tijdens hun vakantie in Italië en Engeland. Deze dia's tonen vele verschillende vormen van architek- tuur. Johan en Gert-Jan gaan met veel enthousiasme aan dc voorbereiding van hun tentoonstelilng beginnen en zijn zeer tevreden met de fraaie ruimte van het Gravensteen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Teleurstellingen zijn cle jaar ringen des levens. W. C. Capel j t Gert-Jan Wilh Verwachting lot zaterdagavond: Een regen of onweersbui Veranderlijke bewolking met een en kele regen- of onweersbui; mini mumtemperaturen rond 13 graden; middagtemperaturen van 18 tot 23 graden: matige wind draaiend naar richtingen tussen «noordwest en noordoost. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 aug. Zon op 6.28. onder 20.59 Maan op 2.26. onder 18.20 19 aug. Zon op 6.29. onder 20.57 Maan op 3.17. onder 19.04 20 aug. 2.46 15.05 8.37 21.06 Maan op 4.13, onder 19.40 Nieuwe maan: 22 aug. (19.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 aug. 0.23 13.07 6.36 19.20 19 aug. 1.42 14.13 7.47 20.20 20 aug. 2.46 13.05 8.37 21.06 Springtij: 25 aug. Temperatuur zeewater tc Vlfesingcn 18,5 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie met slecht weer die vrijdagmorgen in de omgeving van Manchester lag. trekt dc komen de vierentwintig uur langzaam over of dicht langs ons land naar het zuid oosten weg. In de provincie Zeeland regende het vrijdagmorgen al flink maar naar het noodoosten toe werd het weer steeds beter en in de provincies langs onze oostgrens was het zelfs zonnig. Komende zaterdag moet beschouwd worden als een overgangsdag naar ccn periode met droog, overwegend zonnig cn warmer weer. die zondag zal inzetten en daarna mogelijk de eerste helft van de volgende week zal voortduren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1