H.G.Freriksbv 01114-1710 I HONDERDEN GEWONDEN BIJ STRAAT GEVECHTEN ZONDAG IN TEHERAN Muzorewa en Smith wijzigen standpunt Hoorzitting vliegramp Chicago beëindigd Japan wil veel olie in Mexico kopen Airconditioning nodig? Italiaanse senaat geeft vertrouwen aan Cossiga Brits kahinel akkoord niet Rhodesië-plan Diplomatiek incident Marokko- Mauretanië Staking Spaanse pomphouders Israël erkent Nicaragua Beloning voor aanhouding Josef Mengele Demonstratie voor persvrijheid AGENDA Dagelijks TEHERAN 12-8. Een demonstratie van verschillende tienduizenden mensen voor de persvrijheid in Iran, is zondag in Teheran ontaard in regelrechte straatge vechten. De demonstranten werden door fanatieke groepen moslems met messen, stokken en knotsen aange vallen en met straatstenen bekogeld. SALISBURY, 13-8. Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië heeft verklaard optimistisch te zyn over de vooruitzichten van het nieu we Britse vredesplan voor zijn land. Ook zijn voorganger, de nog steeds invloedrijke blanke leider Ian Smith, gaf als zijn mening dat het plan hoop biedt. Tot dusver hadden beiden zich kri tisch uitgelaten over het Britse pro gram, dat voorziet in nieuwe ver kiezingen, ditmaal onder Brits toe zicht, en een conferentie in Londen waaraan alle partijen moeten mee doen. Ook voorziet het plan in een bestand tussen de regeringstroepen en de guerilleros van het patriottisch front. Waarom Muzorewa en Smith het afgelopen weekeind hun stand punt hebben gewijzigd, is niet be kend. CHICAGO, Illinois, 11-8. De open bare hoorzitting van de federale kommissie van onderzoek naar het ongeluk op 25 mei met een DC-10 van American Airlines bij Chicago is geëindigd zonder dat het mogelijk was duidelyk de verantwoordelijk- heden voor de grootste luchtramp inj de V.S. vast te stellen. De onderzoekers gaven zaterdag tel kennen dat zij nog zeker drie maan-J den nodig zouden hebben alvorens del „vermoedelijke oorzaak" vast te| kunnen stellen van de ramp die 273| mensenlevens eiste. Kr vielen enkele honderden gewon den. Krachtens re zondag in werking getreden nieuwe perswet kunnen journalisten die beledigingen tegen de leiders van de officiële godsdien sten in Iran publiceren, tot drie jaar gevangenisstraf krijgen. „Vrijheid waarborgen'' Minister Nasser Minachi van na tionale leiding verklaarde tegenover verslaggevers dat de nieuwe wet be doeld is „om vrijheid te waarborgen voor de serieuze en gewetensvolle schrijvers en publicaties en niet voor hen die de (Islamitische) revo lutie willen schaden". Minachi sprak tot Iraanse en buitenlandse journa listen nadat de Islamitische revolu tionaire raad, het hoogste wetge vend en uitvoerend orgaan van Iran, de betwiste wet had goedge keurd. De demonstranten voor de pers vrijheid, die hadden gereageerd op een oproep van tien politieke organi saties, riepen steeds weer „dood of vrijheid", „Dood aan de reaktie" en „Dood aan het fascisme". Op span doeken viel te lezen „Censuuh en re- MEXICOSTAD, 11-8. Japan zal Mexico vragen te voorzien in 50 procent van zijn oliebehoeften die 5,4 miljoen vaten (van 159 liter) per dag bedragen. Het zal dat zo spoe dig mogelijk doen. Dit heeft de Ja panse minister van buitenlandse handel en industrie, esaki Mazoemi, zaterdag in Mexicostad bekendge maakt. Japan voert 78 procent van zijn olie in uit het Midden-Oosten. Advertentie Bel de vakkundige Carrier dealer^ snelle levering vakkundig advies gunstige prijs ruim assortiment vrijblijvend begroting Van den Abeelestraat 7,4307 BM Oosterland (2) aktie in de regering-Bazargan" en „In de lente van de vryheid is geen plaats voor reaktie". De militante Moslems, van wie sommigen met ontbloot bovenli chaam, mengden zich onder de de- monstranten „Weg met het commu nisme". Volgens ooggetuigen sloe gen zij ook in op vrouwen en kin deren. Hier en daar werd in de lucht ge schoten. Voortdurend probeerden ziekenauto's met loeiende sirene door de massa's te komen, om de gewonden naar ziekenhuizen over te brengen. Flitsen9' uit het buitenland HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich mo menteel in zeer vochtige en tamelijk zachte lucht. In deze lucht komt op grote schaal mist en laaghangende bewolking voor, waar de zon nogal moeite mee heeft om die te laten verdwijnen. In gebieden waar het opklaart kan het overigens gemak kelijk een graad of tweeentwintig worden. Op de Atlantische Oceaan begin nen zich weersontwikkelingen af te spelen die weinig hoopgevend zijn voor het weer van de komende da gen. Het ziet er naar uit, dat west- Europa weer geheel open komt te liggen voor de slechtweergebieden van oceaandepressies. WASHINGTON. De Amerikaanse regering hééft een onderzoek aan gekondigd naar het uitlekken van een geheim senaatsrapport over de systematische intimidatie door spionnen uit vijf landen van politie- tke tegenstanders in de Verenigde fStaten. PRAAG. Toeristen uit Tjsecho- ■slowakije krijgen in Roemenië nog Jtot eind augustus benzinebonnen ■voor Roemeens geld, zo zijn de ■twee landen volgens het Tsjecho- Jslowaakse ministerie voor toerisme ■overeengekomen. ROME, 12-8. Nadat het Huis van Afgevaardigden dat zaterdag al had gedaan, heeft zondag de Italiaanse Senaat de regering van de christen- demokratische leider Francisco Dossiga het vertrouwen gegeven. Hiermee is definitief een einde gekomen aan een regeringskrisis van bijna zevert maanden. Hiermee is definitief een einde gé- komen aan een regeringscrisis van bijna zeven maanden. In de senaat stemden 153 leden voor het regeringsprogramma en 118 tegen. In het huis was de uitslag 287 voor en 242 tegen. Cossiga's regering zit echter niet vast in het zadel. Hij kon er slechts komen dank zij de stemonthouding van de socialisten en de rebublikei- nen. De oppositie bestaat uit com munisten, radicalen, kleine ultra linkse groeperingen en de neo-fas- cisten. Volgens waarnemers geldt het een overgangsregering. Aan de politieke wapenstilstand kan al aan het eind van het jaar een einde komen na de partijdag van de christen-democra ten. Dan kunnen er nieuwe coalitie mogelijkheden ontstaan. Bij de stemming van zondag in de senaat waren er geen onthoudingen. Dat is niet toegesaan en daarom lie pen de socialistische en republikein se senatoren weg voordat de stem ming begon. SANTIAGO. De sinds zes jaar in Chili aan de macht zijn de militaire regering is niet van plan de koper mijnen weer in partikuliere handen te brengen. Deze waren onder de democratisch gekozen en later ge welddadig afgezette socialistische president Salvador Allende genatio naliseerd. WASHINGTON. De Verenigde Staten staken hun hulpprogramma aan het Centraal Afrikaanse kei zerrijk omdat daar de mensenrech ten wroden geschonden. Internatio nale ontwikkelingsleningen voor hel land in de toekomst „zullen kritisch bekeken" worden. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. BOEDAPEST. In Hongarije zijn maatregelen genomen ter besparing van energie. De maximale snelheden worden m.i.v. 12 augustus 100 km voor autowegen en 80 km voor de overige snelwegen. Straat- en eta lageverlichting worden beperkt. WASHINGTON. Tijdens de laat ste drie jaren van zijn bewind dreigde de sjah van Iran agenten van de Amerikaanse geheime dienst C:I.A. het land uit te zétten als de Verenigde Staten iets zouden onder némen tegen Iraanse geheime agen ten die in Amerika opereerden, zo heeft de Amerikaanse krant „Wash ington Post gemeld. ESSEN. De energiecrisis heeft in de Bondsrepubliek tot gevolg, dat vele mensen weer de fiets pakken. Vooral de hoge benzineprijzen zijn debet aan deze ontwikkeling, die zelfs door de politie bevestigd wordt. Vorig jaar werden namelijk alleen al in de deelstaat Noordrijn- Westfalen ongeveer 160.000 fietsen gestolen. SEATTLE. Binnen een paar we ken hoopt Boeing haar 4000ste straalvliegtuig voor de burgerlucht vaart te verkopen en in Seattle in de Amerikaanse staat Washington, waar de fabriek gevestigd is, zijn de voorbereidingen voor de viering van het jubiléum al aan de gang. MADRID. De Spaanse regering heeft besloten dat de straatverlich ting in Spanje met ingang van za terdag op halve kracht moet werken. Op werkdagen zullen monumenten niet meer in de schijnwerpers wor den gezet. Dat mag alleen nog maar in het weekeinde en gedurende va kantieperioden, in de winter tot tien uur 's avonds én in de zomer tot middernacht. LONDEN. De Britse douaniers hebben besloten hun stiptheidsaktie te beëindigen,' nu de regering heeft toëgezegd het personeel minder te zullen inkrimpen. Dit is door de vak vereniging van douanebeambten in Londen meegedeeld. Volgend jaar zullen niet 6.000, maar 1.400 douanebeambten worden ontslagen. De 1.600 ontslagen die voor dit jaar voorzien zijn, gaan door. VERNON. De kerncentrale „Yan kee" bij Vernori in de Amerikaanse staat Vermont is uitgeschakeld in verband met het weglekken van ra- dioaktief koelwatér in de behuizing van de reactor, zo is in Vernon mee gedeeld. Een woordvoerder zei dat de centrale zeker vierentwintig uur buiten werking zal blijven om tech nici de gelegenheid te geven het lek op te sporen en te dichten. Er is geen radioactiviteit uit de centrale ont snapt. Het lek zit kennelijk in een buis die water voor het koelsysteem aanvoert. NEW DELHI. India heeft zijn eer ste viertrapsraket gelanceerd, maar naar het oordeel van ruimtevaart- slechts gedeeltelijk. De vierde trap autoriteiten slaagde het karwei kwam vijf minuten na de lancering vanaf het eiland Sriharikota ten oosten van India in de Golf van Bengalen, neer in de Indische Oce aan. zo meldde het Indiase persbu reau P.T.I. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft de Britse regering 45 da gen de tijd gegeven om de eenzijdig afgekondigde beschermende maatre gelen op het gebied van de visserij te wijzigen of te laten vervallen. Dit is vernomen in Europese kringen in Brussel. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is bereid garant te staan voor een krediet van vijfhonderd zevenhonderdvijftig miljoen dollar voor het automobielconcern Chrys ler, zo hebben regeringsvertegen woordigers vrijdag in Washington gezegd. Vijfhonderd miljoen dollar wordt al§ een absoluut minimum be schouwd door financiële deskundi gen. Wil Chrysler een „overlevings kans" hebben dan moet het concern 7.5 miljard dollar investeren voor modernisering. Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tol 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september N Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraab 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli Cot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Tot en met 31 augustus Vlissingen Stedelijk Museum, tentoonstelling „Mijn naam is Juliana", werkdagen 10.00-17.00 uur, weekends 14.00-17.00 uur. Tot september Zierikzee St. Lievensmonstertoren; eenposities foto's van Leen Koper; ma t/m za van 10.00-17.00 uur. t/m vrijdag 17 augustus Zierikzee Galerie Nobel; expositie amateur schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uur. 18 augustus t/m 17 september Middelburg Zeeuws Kunstenaarscentrum: Ten toonstelling Kees Hermans. Ope ningstijden: di t/m vrij 10.00-12.00 uur, 14.00-17.30 uur; wo en vrij 19.00- 21.30 uur; za 9.00-12.30 uur, 14.00- 16.00 uur. Dinsdag 14 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, orgelkoncert. Zierikzee Raadzaal stadhuis, vergadering com missie van advies en bijstand voor publieke werken en financiën, 16.30 uur. Woensdag 1S augustus Zierikzee Wijsantpad; straattekenwedstrijden; 14.00 uur. Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Kerkwerve Ijsbaan, grote viswedstrijd 9.00 uur. Verenigingsgebouw. filmvoorstél - ling, 14.00 uur. Brouwershaven Herv. Jeugdgebouw: Dia vertoning over Zeeuwse klederdrachten door mevrouw M. E. Jansen-Glas; 20.00 uur. Belg bewoont familiegraf GENT, 10-8. Toen arbeiders in de Belgische stad Gent een familiegraf in orde wilden brengen voor een ko mende begrafenis, kwamen zij tot de ontdekking dat een zwerver daar een tamelijk gerieflijke woning van gemaakt had. De politie die de 47-jarige Jules Rocts weghaalde, trof in het mau soleum een volledig ingerichte „drie kamer-flat" aan. Er bevonden zich een gasstel en gestolen auto-accu's, die de ruimte van licht voorzagen. Daarnaast vond men er o.a. een naaimachine, een radio, slaapzakken, boeken en een geweer. Een grafsteen deed dienst als voordeur. Donderdag 16 augustus Zierikzee Bijeenkomst voor afscheid chauffeur 16.30 uur. De Zeeuwse Herberghe, 20.00 uur, algemene vergadering zaalvoetbal Schouwen-Dui veland. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswedstrij- den, 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof", 19.30 uur, af scheidsbijeenkomst voor burgemees ter J. D. de Kam. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkesi The Drifting Five, 22.00 uur. Kabbelaarsbank tentenkamp 10.00 uur. Grevelingenpad (Pootambac-ht) wedstrijd met eigengemaakte vlie- gers( i.p.v. poppenkast); 14.30 uur. Renesse 20.00 uur, Vol Schouwse Hoop in Dorpshuis. Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tclefoonnrs. na half zei Redaktie (01110) 4669. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 LONDEN, 10-8, Het Britse kabirtl is vrijdag tijdens een bijzondere zi ting akkoord gegaan met de plannc» van premier Margaret Thatcher voo- een regeling van het 14 jaar oud* konflikt in Rhodesië. Deze weke zullen alle betrokken partijen worden uilgenodigd voor een konstitutionele konferenlie, die half september onder voorzitterschap van de Britse minister van buiten landse zaken Lord Carringlon in Londen moet worden gehouden. Voor het begin van de konferentie zal aan de deelnemers een ontwerp- giondwet voor Rhodesië worden voorgelegd. In Londen is niet be kendgemaakt welke leiders zullen worden uitgenodigd, maar wel is meegedeeld dat geen vertegenwoor digers van andere Gemenebestlanden aan de onderhandelingen zullen deel nemen. Over het nieuwe Britse Rho- desiëplan is vorig weekend over eenstemming bereikt op de topkonfe- rentie van het Gemenebest in Lu saka, Zambia. Muziektent, 20.00 uur zomeravond concert Zaterdag 18 augustus Noorclwelle Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Maandag 20 augustus Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, repetitie „De Lofstem", 20.00 uur. Stadhuis: Vergadering gemeenteraad; 20.00 uur. Bruinisse 'Repetitie kinderkoor Halleluja 18.30 uur Ger. kerk. Dinsdag 21 augustus Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, zomer avond bridge-drive. Haamstede School aan het Duinweegje, schil dercursus, 14.00-16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, 20.00 uur, concert Kunst en Eer. Ouwerkerk Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, concert vocaal ensemble „Ars Musi- ca", m.m.v. organist Arie Noordsij. Woensdag 22 augustus Zierikzee Zaal Geref. kerk, repetitie Sjaloom, 20.00 uur. Vrijdag 24 augustus Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raadsvergadering Middenschouwen. RABAT, 11-8. In de Marokkaanse hoofdstad Rabat is de oprichting aangekondigd van een „Comité van vrije officieren voor de verdediging van het Mauretaans vaderland". De aankondiging werd uiterst slecht ontvangen door een officiële Maure- taanse delegatie,, onder leiding van premier Haidala, die vrijdagochtend in Rabat was aangekomen. Ze leid de tot een diplomatiek incident, dat de toch al gespannen relatie tussen Marokko en Mauretanië bepaald geen goed zal doen. „Van de zijde van de Marokkanen betreft het hier een duidelijke pro vocatie, bedoeld om onze pogingen te saboteren om met hen tot een vergelijk te komen", zo werd vrij dagmiddag binnen de Mauretaansc delegatie gezegd. Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 19.00 uur. Zaterdag 25 augustus Dreischor Mobiele tent, concert brassband „Wilhelmina", 20.00 uur. Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 14.00 uur. 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zondag 26 augustus Sportpark „De Mol", 9.00 uur, dor- pentocht Schouwen-Duiveland, 80 km, RTC Schouwen-Duiveland. Vrijdag 31 augustus Burghsluis Direktiekanloor „Bouwput Schaar", afscheid ir. F. Spaargaren. 15.00- 17.00 uur. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijke lampionoptocht, start muziektent, muzikale mede- „Oefening en Uitspanning", werking van „Nu met Hope" en Zaterdag 15 september Bruinisse Hengelconcours Grevelingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis MADRID, 11-8. De „arbeiders- commissies", de door communisten geleide Spaanse vakbond, heeft dc benzinepomphouders in Spanje op geroepen deze week van maandag tot donderdag, het eind van de maand en half september in staking te gaan. Tot dusver zijn vakbonden en werkgevers het niet eens kunnen worden over de door de bonden ge- eiste hogere lonen en vrije tijd. De staking zal Spanje treffen in een periode waarin de thuisreis van de vakantiegangers in volle gang is. CARACAS, 11-8. Israël heeft het nieuwe bewind in Nicaragua er kend. Dit. heeft de direkleur-gene- raal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken Yosef Che- chanover, zaterdag in Caracas mee gedeeld. De leiders van het Sandinistische bevrijdingsfront dat het regiem van Anastasio Somodza vorige maand omverwierp, beschuldigde Israël in het verleden van het leveren van wapens aan dc nationale garde van president Somoza. WENEN, 10-8. Het „Joods Docu- menattie centrum" in Wenen heeft 50.000 dollar uitgeloofd voor inlich tingen die tot dc arrestatie leiden van dc nazi-misdadiger Josef Men gele. Simon Wiescnthal, direkteur van het centrum, verklaarde boven dien 10.000 dollar zal worden gestort in een sociaal fonds van de politie van het land. waarin Mengele zal worden aangehouden. Josef Mengele. voormalig kamp arts in Auschwitz, wordt verant woordelijk geacht voor de dood van duizenden mensen. Afgelopen woens dag heeft het hooggerechtshof van Paraeguay Mengele vervallen ver klaard van zijn Paraguvaanse natio naliteit. die hij sinds 1959 bezat. Na het ontnemen van het staats burgerschap aan de nazi-oorlogsmis- ^adiger Josef Mengele heeft Para guay te kennen gegeven dat het een arrestatiebevel tegen hem zal uit vaardigen. Dit heeft het Amerikaan se Congreslid Matthew McHugh. de- mokraat uit New York, meegedeeld. 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2