Katten en gekookte poters op het Zierikzeese menu ton kerstboter in hele EEG Podium BruPop staat er nog 4 ^Armoebeeld uit midden negentiende eeuw INGEZONDEN STUKKEN Ondenemingsraad Luycks ontsteld Minister Gardeniers verrast door sluikreklame Auto tegen trein: een dode Amnesty komt op voor dienstweigeraars KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEE 8-8. Ht-i is zeker niei louter opwekkend oude armoede-verhalen uit de sladshistorie op te ha len, maar wié de,goede, oude tijd" wil preciseren in zijn werkelijk vaak uiterst schamele gedaante kan er niet onderuit. Illustratief in dit verhand waren de veertiger jaren van de vorige eeuw. Het was de tijd waarin de Z.N. voor het eerst verscheen. Nog een won der, dat zó iets kon. Hoeveel fantasie men ook in voorraad mag hebben, hel is vrijwel ondoen lijk zich een duidelijk beeld te vormen van de allerbedroevendste toestanden in de veertiger jaren van de 19e eeuw. Verhalen over die barre tijd kunnen thans slechts meer uit de derde hand tot ons komen, maar een en ander is in de loop der jaren ook op schrift gesteld, -zodat er toch een zekere mate van beeldvorming mogelijk is van die, zeker niet opbeurende, tijd. Typisch voor die tijd was een uit zonderlijke armoede. Zierikzee (wel ke plaats trouwens niet), heeft tij den van op en neergang gekend, maar de veertiger jaren van de vo rige eeuw staan als „berucht" in de analen opgetekend. Twee oorzaken waren voor de ar moede aan te wijzen; financieel wan beheer van de overheid en het in successie mislukken van de aardap peloogsten. In di etijd immers was een volle of lege maag nog rechtstreeks afhan kelijk van hetgeen de natuur vlak bij huis aan oogsten opleverde. Nu de vakanties bijna voorbij zijn, is het misschien wel goed eens aan het volgende seizoen te denken. Waarom gaat de langè winter maanden niet gebruiken om uw ken nis op te halen of uit te breiden? De Zeeuwse Dag/Avondscholengemeen schap biedt u vele studiemogelijkhe den. Op de Opstapcursus (één morgen per week) kunt u uw lagere-school- kennis weer wat ophalen, u krijgt er studielessen en u leert hoe u moet leren. Mocht u besluiten volgend jaar de dag- of avondmavo te gaan volgen, dan krijgt u uitvoerige voor lichting over de mavo-vakken, (de zg. moedermavo, waar ook man- Op de Dagmavo voor Volwassenen nen welkom zijn) en op de Avond mavo wordt u in drie jaar opgeleid voor het diploma Mavo-4. U kunt ook per vak studeren; na het exa men ontvangt u dan een deelcertifi caat dat onbeperkt geldig blijft. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen of schrijven naa rde ZDASG, Marconi- weg 1, Vlissingen, tel. 01184-66186 of naar mevr. Weekhout, Slabberswerf 21, Zierikzee, tel. 01110-3474. Zeeuwse Avondscholengemeenschap Vlissingen KERKNIEUWS Roomskatholiekc Kerk Haamstede Woensdag 15 augustus, Maria ten Hemel Opneming, 10.00 uur. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zaamslag: P. Beek huis, Noordeloos. OVERDENKING Alzó lief heeft God de wereld gehad. Johannes 3 15 De woorden „God is liefde" zijn op z'n minst onvolledig. Ze zijn wel er gens in de bijbel te vinden maar zo apart gesteld en op een versierd bordje aan de muur geprikt, wekken ze zelfs weerstand. Terecht. De lief de van God is niet een axioma, een stelling, een statisch gegeven. Liefde is dat trouwens nooit. Liefde is een beweeglijk woord. Daar raakt Pau- lus in 1 Cor. 13 niet over uitgepraat. Liefde is niet een toestand maar een beweging. De liefde van God is er op een be paalde manier, zegt Johannes. Zó is de liefde van God, op de volgende manier, alzó, op de manier van het offer van zijn zoon. Zó is de liefde van God er, dat Hij zijn zoon gege ven heeft. Dat zijn zijn maniern. Niet op de manier van „voor wat hoort wat": als jij mij liefhebt, zal ik jou liefhebben. Maar op de ma nier van: zich gevn, zich opofferen in de plaats van ccn ander. Zo is dat woord liefde geladen met pijn, met. lijden, mot het zoeken en vinden van de ander door de nood en zelfs door de uood heen. Voor mensen is dit schier onavolgbaar. Gelukkig dat mensen de Here God ook niet hoevn te imiteren. Toch zal de inhoud van deze bijbelse liefde het gedragspatroon van mensen moeten bepalen, wil er leven en sa menleven mogeiijk blijven. Er zal ergens een' schaduw van de liefde van God moeten opduiken, willen mensen met mensen kunnen omgaan. De ander is niet een voorwerp om zoveel mogelijk aan te kunnen ver- dienn; de ander is een mens om zo veel mogelijk te dienen. Verdienen hoeft geen vies woord te zijn. Maar dienen wordt in onze wereld een ver goten woord. Dienen heeft met lief de te maken en liefde met hel offer. Laat de krk er zich op toeleggen echte liefde en echt dienstbetoon in ere te houden; het offer moet er blijven en het zichzelf wegcijferen. Als we in de kerk blijven verstaan. wat liefde is, kunnen we (misschien) in de wreld er wat van terebt bren gen. de W. Als gezegd intussen was ook wan beheer een faktor van de trieste le vensomstandigheden voor de bevol king. In de Z.N. van 1846 bijvoor beeld, komen talrijke berichten voor over de kwalijke binnenlandse toe standen. Felle realities Het is nog altijd opmerkelijk tot in deze tijd, hoe fel men in door gaans kleine kranten, tegen het ge zag tekeer durfde te gaan. Als de huidige, pers op een dag als vandaag zich een tiende zou permitteren aan beschuldigingen, schimpdichten en insinuaties van hetgeen toen het pu bliek werd voorgezet, dan had men dagelijks de politie aan de deur. De interpretatie van liet begrip vrijheid van drukpers, kreeg in die tijd een zo ruime, jas aan, die zich thans niet meer denken laat. Soms waren de reakties allerbe- denkelijkst, maar de omstandighe den in het land waren er ook vaak naar. In de persartikelen van toen en in de „ingezonden stukken" staan vele toespelingen op personen en zaken, die voor de huidige lezer gewoon Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 en 19.00 uur ds. Schaap; 11.00 uur ds. Assen dorp. Kerkwerve: 9.30 uur eerw. heer v. d. Ploeg. Serooskerke: 10.00 uur ds. Baks. Burgh: 9.30 uur vicaris A. Zegwaard, Oud-Beijerland. Haamstede: 9.30 en 19.00 uur ds. Smits. Renesse: 9.00 en 10.30 uur ds. J. P. v. d. Waal; 19.00 uur ds. Koppe; 20.15 uur Deutsche Evangelische Gottesdienst. Noordwelle:, 10.15 uur dhr. M. Malipaard. Scliarendüke: 11.00 uur dhr. A. v. d. Ploeg. Brou wershaven: 10.00 uur gez. dienst met Geref. en Herv. kerk Brou/Zonne- maaire, ds. Seeleman en ds. Koppe m.m.v. zanggroep Cellar Gospel Se venty-Zonnemaire: zie Brouwersha ven. Noordgouwe; 9.30 uur dhr. A. de Bruin, Dubbeldam. Dreischor: 11.00 uur dhr. A. de Bruin, Dubbel dam. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. M. G. Westerhof (H.A.). Oosterland: 10.00 en 18.00 uur ds. Plante. Sir- jansland: 10.00 (H.A.) en 18.30 uur ds. Van der Valk (dankzegging H.A.). Bruinissc: 10.00 en 17.00 uur ds. De Jonge. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. E. J. Nijhuis, Breda; 17.00 uur (gewijzigd) ds. I. J. van Loo, Den Boer. Haamstede: 9.00, 10.15 en 19.00 uur ds. P. Boomsma. Scharendijke: 9.00 uur ds. T. J. van Loo, Den Boer; 19.00 uur ds. Koppe. Brouwershaven: IO.Q0 pur gez. dienst iin Herv. kerk. Zonnemaire: 15.00 uur ds. T. J. van Loo, Den Boer. Nieuwerkerk: 10.30 en 17.00 uur kand A. A. R, Kamermans, Kamperland. Bruinissc: 9.00 uur kand. A. A. R. Kamermans, Kamperland; 17.00 uur dhr. K. Baas, Oollgensplaat. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Moes. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graal. kerkwerve: 10.00 en 17.00 uur ds. V. d. Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. Oosterbroek. Renes se (in het dorpshuis): 9.30 uur ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. J. W. Verweij, Hendrik Ido Ambacht. Nieuwerkerk: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Oosterland: 10.00 en 14-30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. J. W. Vcr- wey, H. I. Ambacht. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. A. D. de Jonge, Gouda. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. onbegrijpelijk zijn. Een volledige studio van de politieke binnenlandse struktuur zou nodig zijn, om hc-1 al lemaal te kunnen begrijpen en het enigermate objektief te kunnen be oordelen. In het kader van een his torisch schetsje kunnen trouwens al die bijzonderheden onbesproken blij ven. Te wijzen vaR slechts op de al- lernijpendste nood, waarin do bevol king verkeerds. Emigratie Geen wonder dat velen uitzagen naar een oplossing en vaak werd die gezocht in de emigratie. Aan de overkant van de oceaan lag Ameri ka, rijk aan natuurlijke grondstoffen en het was bereid hardwerkende pioniers toe te laten. Heel vaak drong alcute nood tot deze ingrijpende oplossingen, want talrijk waren in dit land gevallen van hongerdood. Het dagelijks menu was verschraald tot het allerlaagste minimum en voor velen ontbrak dat zelfs. In de decembermaanden van 1846 werden te Zierikzee katten gevan gen, gebraden en opgepeuzeld. An der voedsel bestond uit gekookte po ters. De sociale tegenstellingen wa ren erbarmelijk en de rijken ston den natuurlijk bloot aan een on barmhartige kritiek. In een ingezon den stuk doet een huisdokter zijn beklag over een meisje, dat thuis ei*g was geslagen, omdat zij thuis voor tijdig een boterham had genomen te gen de honger. Weverij In de- weverij te Zierikzee, ver diende een goed werkman met stuk werk f 4 per week en de man was wel buitengewoon gelukkig, als hij ook 's vvinters kon blijven werken. De bovenverdieping van de weverij waar gewerkt werd, bestond uit een pannendak; gevolg gloeiende hitte in dc zomer en bittere koude in de win ter. Tochwerd nog in een artikel ge schreven: „Intussen mag Zierikzee zich gelukkig wensen, dat het. nog zulk; een toevluchtsoord bezit". In de sfeer van armoede en aftakeling kon de kunst ook maar moeilijk gedijen. Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: za. 19.00 uur, zo. 10.00 en 11.30 uur. Renesse: za. 19.00 uur; zo. 9.30 en 11.00 uur. Jehova's Getuigen Kerkhof N.Z. nr. 16, Zierikzee Zierikzee: zondag 10.00 uur open bare lezing, 11.00 uur Wachttoren bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school 19.30-20.30 uur, dienst- vergadering 20.30-21.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. Te Zierikzee was al jaren de schouwburg in een koestal herscha pen. In 1846 kwam toch nog een gezel schap kunstenaars naar Zierikzee, maar het publiek bestond uit een zes tal dames. De recensent in de krant vroeg zich in vertwijfeling af, of ook de concertzaal in een koestal veran derd zal moeten worden. Wethouder Vanzelfsprekend zat de festival organisatie flink in haar rats. Be sloten werd de nacht in de kantine op het terrein door te brengen en gedurende de gehele nacht is er' wacht gelopen. Ook de gemeente Bruinisse was er niet gerust op, dat het festival zou doorgaan. Bij mon de van wethouder C. Jumelet zegde zij de nodige hulp toe aan de orga nisatie, als men op het. sportterrein die nacht in moeilijkheden mocht, geraken. Noodmaatregelen hoefden dus echter niet getroffen te worden, want zelfs de overkapping hield het Foto van de Godskamers in Zierik zee, een rij zeer karakteristieke huisjes aan het begin van het Slin- gerbos, ter hoogte van het Hoffer- plein. De huisjes werden na de ramp afgebroken. De bewoners van de Godskamers zullen ongetivijfeld de zware armoede zeer duidelijk aan den lijve ondervonden hebben. BRUSSEL, 9-8. De Europese Commissie heeft besloten dat de vijf EEG-landen die deelnemen aan de kerstboteraktie dit jaar in totaal 150.000 ton boter tegen lagere prij zen mogen verkopen. Over enkele dagen zal deze marktverordening worden gepubliceerd. Aan West-Duilsland is een con tingent van 70.000 ton kerstboter toegewezen, waarvoor een subsidie van 90 ecu per 100 kg wordt vbr- strekt. Een ecu komt overeen met circa 2,53 mark. De prijsverlaging voor de consument komt neer op maximaal twintig procent. UTRECHT, 9-8. Dc ondernemings raad van Luycks heeft donderdag laten weten, dat hij geen vertrouwen meer heeft in het doen en laten van de raad van bestuur van Nutricia. het: concern waarvan Luycks <lecl uitmaakt. In zijn verklaring zegt de o.r., met. onstellenis te hebben vernomen dat de raad van bestuur zijn reorganisa tieplannen uitvoert, hoewel er geen overeenstemming over bestaat met de vakbonden en met de centrale ondernemingsraad van Nutricia. ARNHEM, 9-8. Hoe moeilijk het is sluikreklame in de televisie uit te bannen heeft minister Gardeniers van c.r.m. donderdag aan den lijve ondervonden. Toen haar namelijk tijdens de opnamen in Sonsbeek by Arnhem van de sterrenslag van dc Avro, waarbij zy als captain van de ploeg politici optreedt, door oen om- stander bij het losbarsten van de re gen een paraplu werd toegestoken accepteerde zij deze beschut! ing dankbaar. UTRECHT, 9-8. Op het traject Den Bosch-Nijmegen ter hoogte van Ros malen is donderdagmorgen op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg een personenauto tegen een trein gebotst. De 22-jarige bestuurder H. F. H. M. Kouwenberg kwam daarbij om het leven. Volgens N.S. zaten er geen andere mensen in de auto. DEN HAAG, 10-8. Amnesty Inter national start (heden vrijdag een ak~ tie om verbetering te verkrijgen in de behandeling van gevangenzitten- de dienstweigeraars in West-Europa. Als onderdeel van de aktie ver zoekt Amnesty aan de Raad van Europa om in het Europese verdrag ter bescherming van de rechten van de mens een artikel op te nemen over het recht op dienstweigering. De aktie is met name gericht op de situatie van dienstweigeraars in Frankrijk, Griekenland en Zwitser land. In een publikatie, waarmee de aktie wordt aangekondigd, zegt Am nesty dat initiatieven in de Raad van Europa om het recht op dienst weigering op Europees niveau er kend te krijgen tot nu toe weinig succes hebben opgeleverd. Zo heeft de assemblee van de Raad er, via een resolutie en twee aanbevelingen, bij het comité van ministers op aan gedrongen het recht op dienstweige ring op te nemen in het Europese verdrag ter bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden. Maar het comité van ministers liet in 1977 weten „niet in slaat te zijn overeenkomstig deze aanbeveling te handelen". WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 11 en zondag 12 augustus Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)—480, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondag morgen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Ren esse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L: Flach, Re nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Brucl, Brouwershaven, lel. (01119) 280. Dokter M. M. van den Berg, Nieu werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterwcg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinissc cn Zierikzee. Zuster v. d. Schelde, Noorddyk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254). heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. Maatschappelykc dienstverlening lel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van en maatschappeiyk werker door. Bel voor noodgevallen aUrmcentrum Noord, en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. OOSTERLAND, 9-8Het Oosterlandse echtpaar de heer P. van der Zande en mevrouw J. van der Zande-de Bruine vierde donderdag 9 augustus hun 50-jarige echtvereniging. De bruid aanschouwde het eerste levenslicht op 10 oktober 1910, dc bruidegom op 13 juli 1905. Dc echtelieden genieten beiden nog van een goede gezondheid. Ze kregen twee zonen en hebben in totaal vier kleinkinderen. Heel hun leven woonden ze in Oosterland, met uitzonde ring van de periode 1934-1947 toen zij te Noordwelle woonachtig waren. De heer Van der Zande is het merendeel van zijn leven in de agrarische sektor werkzaam geweest. Het echtpaar herdacht hun gouden bruiloft te samen met hun kinderen, kleinkinderen, familie, vrienden en bekenden in het dorpshuis de „Ooster hof", waar zij 's avonds nog vele gchikicenscn. kado's en bloemen in ont vangst mochten nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De minister, die straks in oktober na de televisie-uitzending voor de kijkers volgens de naam op haar trainingspak wel ..Til" zal blijven heten, had niet in de gaten, dat dit regenscherm, verstrekt door een ver tegenwoordiger van een grote fa briek van sportartikelen, aan de bui tenkant duidelijk een merkteken droeg. Bob Bremer, chef sport van de Avro-tclcvisie, had het echter wel in de gaten en plakte snel het merk over met stickers van zijn omroep. Ned. Herv. Kerk Rooms-Katholieke Kerk BRUINISSE, 10-8. De storm die met gemak. Want behalve dat de voor vanancht verwacht werd bleek storm uitbleef, werd de (ongevaar- er een als in het spreekwoordelijk lijke) bries gebroken door de po- glas vvater. Erg hard heeft het niet pulieren om het terrein en de ach- gewaaid en het zeewater kwam (in ter het podium liggende kantine. Renesse) niet verder dan de duin- overgang. Maar gisteren lagen de popspektakel kan doorgaan, verwachtingen dus anders en in het Door de huidige weersomstandighe- bijzonder in Bruinisse vroeg men ^en organisatie de verwach- zich af of het verleden week opge- *e opkomst niet beïnvloed; „het is stelde podium van „BruPop" het wel geen strandweer en niet koud, als zou houden. we droog houden is er niets aan de hand. Vorig jaar hadden we ook Als daar iets mee gebeurd was, zulk weer," aldus BruPops Pieter had het grootste popfestival in de v. d. Graaf, provincie en daarbuiten op het Afwachten maar laatste nippertje afgelast moeten worden. Het podium zou immers eerst afgebroken moeten worden - wat een halve dag kost - voor het weer opgebouwd zou kunnen wor- "1"^ 1 f A dag3nMIemoaeidOPbOUWen Klllïïï 15Ö.UUU

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4