SLECHTE WEER „DUWT" TOERISTEN DE ZIERIKZEESE MUSEA IN Cijfers Jaarrekeningen Schouwen-Duiveland van de Reinigingsdienst Zanggroep Cellar Gospel Seventy treedt zaterdag op in Brouwershaven Concert vokaal ensemble „Ars Musica" in Hervormde kerk Ouwerkerk Amerikaanse Phantom verwoest half dorp Hoofdbestuur ZLM maakt bezwaar tegen bepalingen vervoer van gewasbeschermingsmiddelen Meeste bezoekers op toeristendagen STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS 3 ZIEKIKZEE, 9-a. WV-hiformatrice Toos van Bladel wordt mistroostig van alle loeristen die liaar naar de weersvoorspellingen vragen, vooral nu zij donderdag radio-man Pelleboer de dag hoorde omschrijven als „een dieptepunt in deze zomer". De konsckwcntie van die onzalige aanhoudende druilregen van de afge lopen dagen is duidelijk merkbaar op het Zierikzeese VVV-kantoor. Talloze toeristen vragen naar over kapte bezienswaardigheden en ver laten daarbij vaak Schouwen-Duive. land om de gehele provincie Zeeland te doorkruisen. Voor de musea in Zierikzee be paald geen dieptepunt. Die ontvan- Nieuwe wegwijzer voor Zierikzee De informatiefolder Wegwij zer voor Zierikzee is „uitge groeid" tot een prachtig boek werkje. Sinds kort ligt deze prachtige, kleurrijke en kom- plete uitgave op de toonbank bij de Zierikzeese VVV, niet alleen aardig voor toeristen, maar ook voor „nieuwkomers" of andere geïnteresseerden. Voorop deze Wegwijzer staat de prachtige overzichtsdia, die Kodak op reuzen-for maat van Zierikzee maakte. De foto's van het binnenwerk zijn van Johan D. C. Berrevoets en me vrouw Lokker. Doordat er meer ruimte be schikbaar was, is ook de in formatie uit geb eider. Met na me wordt de historie behan deld (door W. H. Keikesen is er ruime aandacht besteed aan de musea (door E. W. Smit). Andere hoofdstukken zijn de Zeelandbrug, de Sint Lievens- monstertoren, het Deltaplan, watersport, jachthavens, sport- visserij, duiksport, mosselkui tuur, aandacht voor fietstoch ten, toeristische routes en eve nementen, en natuuren land schap, onder andere bijdragen van betreffende instellingen of verenigingen. Ook de omgeving, steden en dorpen op Schouwen-Duive- land, worden (met foto's) be handeld. Van zowel Zierikzee als Schouwen-Duiveland is er een kaartje in het boekje op genomen. Kerken, artsen, zie kenhuizen, hotels, café's en restaurants staan overzichte lijk weergegeven. Er zijn er al erg veel van verkocht! gen grotere aantallen bezoekers, veelal getipt door de VVV, binnen hun muren. In de auto is het ook nog uit te houden, vandaar dat de Schou- wen-Duivelandroute dezer dagen veel belangstelling trekt, evenals het museumschip Viera Y Clavijo aan De Val. De folders van het werkciland Neeltje Jans, die de VVV sinds kort verstrekt, zyn al op en in herdruk. Markten „Zelfs mensen met kleine kinderen gaan daar nu heen", verbaast Toos zich. De toeristen gaan ook veel markten af. „De middenstanders zit ten goed", is haar mening. In Zierik zee is het dagelijks erg druk, zo te gen twaalven stromen toeristen uit alle delen van Schouwen-Duiveland de stad binnen. Ook op woensdag - geen toeristen- of marktdag. Toch is het al merkbaar, dat het toeristenseizoen wat gaat aflopen. Straks komen de meer gerichte be zoekers, publiek dat speciaal afkomt op de bezienswaardigheden, die Zie rikzee te bieden heeft. Die zijn er nu ook wel, met name veel buitenlanders, die een dag of enkele dagen in Zierikzee vertoeven. Een veelgehoorde klacht is nog al tijd, dat zij de prijzen die betaald moeten worden voor overnachtingen te hoog vinden, vooral in vergelijking tot die in Frankrijk, Engeland en Duitsland. Hier ter plaatse wordt twintig tot dertig gulden per overnachting ge vraagd, in de andere landen wordt daarvoor zo'n elf/twaalf gulden neer geteld. Eén augustus en de laatste dag van juli volgen daar vlak onder met 3(34 en 336. Vier augustus was een dag om te zonnebaden op het strand. Dat was ook direkt te merken in het museum, slechts tweeentwintig men sen kwamen een kijkje nemen. In vergelijking met voorgaande jaren is het aantal toeristenkuit Gelderland behoorlijk toegenomen. Zuid-Holland levert de meeste geïnteresseerden aan het Maritiemmuseum af. Ver schillende nationaliteiten hebben al een kijkje genomen, onder wie vier Australiërs, twee Portugezen, twee bezoekers uit Frans Guyana en twee uit Saoedie-Arabië. WESTERSCHOUWEN Storm viel mee Met de voorspelde storm is het al lemaal nogal meegevallen. Gister avond tot middernacht was het windkracht zeven. Na middernacht is de harde wind echter geleidelijk aan afgenomen tot windkracht vier. Het water was een halve meter ver hoogd, wat normaal is voor springtij. Bij Westenschouwen stond het water tot aan de trap. De strandtenten heb ben geen schade ondervonden van de enorme toeloop bij het strand van de wind en het water. Wel was er een enorme toeloop van mensen die naar de zee kwamen kijken. HAAMSTEDE Bootje aangespoeld Gisteren is tussen het vuurtoren- strand en duinovergang „De Duin hoeve" een bootje aangespoeld. De naam is „Grashopper" en de boot is van onderen beige en van boven oranje gekleurd. De eigenaar is on bekend, de boot is zwaar bescha digd. ZIERIKZEE Handtas gestolen In een winkel in Zierikzee is don derdag een handtas gestolen. J. A. V. uit Scharendijke. werkzaam in de winkel kwam 's ochtends binnen en legde haar tas op de toonbank, 's Avonds was de tas verdwenen met een inhoud van f 150, Banden doorgesneden Afgelopen nacht zijn aan gepar keerde auto's bij de jachthaven ver nielingen aangericht. Van tien auto's werden twintig banden doorgesne den. De politie vraagt of getuigen zich willen vervoegen bij het groeps- bureau. Bijeenkomst voor afscheid In de trouwzaal van het stadhuis wordt donderdag 16 augustus een bijeenkomst belegd over het afscheid van de heer C. J. Krijger. Hij is chauffeur in algemene dienst van de dienst gemeentewerken en stopt we gens gezondheidsredenen met zijn werk. Voor tijd: zie agenda. Vergadering vaste kommissies De vaste kommissies van advies en bijstand voor Publieke Werken en Financiën vergaderen op dinsdag 14 augustus in een gezamenlijke ver gadering in de raadszaal van het stadhuis. De vergadering is voor ie dereen vrij toegankelijk. Op de agenda staat onder meer: Verkeers technische begeleiding van de aan leg van een fietspad langs de Laan van Sint Hilaire en aanvullend kre diet voor de verbouw van de schuur Julianastraat 46 tot jeugdgebouw. Voor tijd: zie agenda. Mutatie werkgroep Z.V.ii. Doordat de heer P. de Moor te Schuddebeurs per 1 juli jl. uit het bestuur is getreden, is het sekreta- riaat thans in handen van de heer J. van Dijk. Zandkrcekstraat 7, Zie rikzee. Fiefsen ingesmeerd In de fietsenstalling van het ver plegend personeel van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis zijn vernielin gen aangericht. De zadels zijn van de fietsen afgehaald en de fietsen zelf zijn met een bruine substantie, vermoedelijk verf of pudding, inge smeerd. De politie stelt een onder zoek in. Haastige spoed op een natte Zierikzeese markt. De verregende donderdag was voor zeker.de helft van de kooplui aanleiding om maar thuis te blijven (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Toerisme in de zomer van 1979. dracht. Plastic jassen en laarzen zijn de ideale (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Naar Frankrijk Vandaar ook dat het voor drie meisjes, die zich donderdag aan het loket vervoegden, financiëel geen probleem was om hun misgelopen fietsvakantie door Nederland radi- kaal om te zetten in een treinvakan- tie door Frankrijk. Wat betreft de verwachting voor volgend jaar is Toos net zo somber als het weer van het ogenblik: „Als het zo blijft, gaat straks iedereen naar het buitenland". Slechts degenen, die tijdens de bouwvakvakantie op Schouwen- Duiveland vertoefden waren best te vreden. Die hadden volgens hun zeg gen toch nog negen dagen strand weer gehad Monslertoren Het slechte weer heeft - zoals ge zegd - zijn invloed op het aantal be zoekers in de Zierikzeese musea en de St. Lievens Monstertoren. De laatstgenoemde komt er wat dat be treft het meest bekaaid van af. Over het algemeen bezoeken niet bijzonder veel toeristen de dikke to ren, waarin bovendien een Zierik zeese fotograaf exposeert. De vijf toeristendagen trokken zonder meer de meeste bezoekers naar de stad. De laatste toeristendag in Zierikzee zorgde ervoor dat de dikke toren on geveer vierhonderd mensen te ver werken kreeg, een absolute topper in deze zomer. RENESSE Takken afgewaaid Door de harde wind zijn gisteren aan de Korte en de Lange Reke tak ken van bomen gewaaid. Aan de Stoofweg is een kruin van een boom gewaaid. Gemeentewerken heeft al les opgeruimd. Slagboom vernield Aan de Hogenboomlaan zijn gis teren een aantal vernielingen ge pleegd. De heer G. J. J. J. uit Al phen a/d Rijn heeft in Renesse een tweede huis. Zijn slagboom en post bus waren totaal vernield. Het naambord van camping „De Prin senhoeve" is ook vernield. NOORDWELLE Aanrijding Gisteren vond een aanrijding op plaats. Op de Stoofweg reden twee de hoek Stoofweg-Kuierdamseweg auto's achter elkaar. J. H. S. L. D. uit Eindhoven wilde linksaf de Kui- erdamseweg inslaan. C. de W. uit Scharendijke zag dat te laat en reed achter op D. Beide voertuigen liepen materiële schade op. KERKWERVE, 9-8. De jaarreke ning van de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland over 1975 sloot met een batig exploitatiesaldo van t 13.768,88. De reinigingsrechten (af gerond op f 100) waren f 700.900, huur container f 2100, vergoeding verbruik stortplaats f 129.700, bjjdragcn ge meenten f 46.500, incidentele bate f 1600 en diverse opbrengsten f 6700. Hier tegenover staan kapitaalslas- ten f 228.900, personeelslasten f 446.700, kosten vervoermiddelen f 48.700, kosten vuil verwerk i n gs - plaats f 51.700, beheerskosten f 37.700 en reserveringen f 40.000. Over 1976 Het batig exploitatie voor 1976 be draagt f 7300, voor 1977 slechts f 4700 De reinigingsrechten over 1976 zijn f 895.400 en hebben in 1977 f 1.003.400 op gebracht, huur containers is f 5800 Gemeentemuseum Het gemeentemuseum draait heel erg goed, waarschijnlijk boven ver wachting. In de week voor de bouw vakvakantie is de grote drukte in het museum, gelegen in het stadhuis, begonnen. Het Maritiemmuseum, bijna aan de andere kant van Zierikzee, mag zich ook in een redelijke tot goede be langstelling verheugen. Negentien juli is het hoogste bezoekersaantal bereikt: 389. BROUWERSHAVEN, 9-8. De zang groep Cellar Gospel Seventy uit Amersfoort zal zaterdag 11 augustus een zangavond in de St. Nicolaaskcrk van Brouwershaven verzorgen. Dit koor, kortweg C.G.S. genoemd bestaat sinds 20 september 1970 en is opgericht door leden van de jonge- OUWERKERK. 10-8. Dinsdag 21 augustus wordt onder auspiciën van de VVV-Duivcland een concert gege ven door het vocaal ensemble „Ars Musica" met medewerking van de organist Aric Noordsjj in de Ncd. Hervormde kerk te Ouwerkerk. Ars Musica is een vocaal ensemble bestaande uit 15 leden, allen ama teurs. vooral afkomstig uit de Hoek- sche Waard. Na 9 jaar geleden als puur dames- ensemble te zijn gestart zijn er sinds 2 jaar drie heren opgenomen waar door meer afwisseling in het reper toire mogelijk werd. De organist Arie Noordsij die aan dit concert zijn medewerking ver leent was organist in de N.H. kerk te Spijkenisse. Zijn belangstelling gaat uit naar zeer oude muziek waarvoor hij o.a. studeerde bij Koos Bons. Dit concert zal worden uitgevoerd door zowel het vrouwen ensemble als het gehele koor, afgewisseld met solozang en orgel. Trogramma Op het programma staan werken van Josquin Desprcz. Kassier, Dow- land. Sweelinck, Brahms, Bach. Dvorak, Hindemith, Fauré, e.a. Van een der uit te voeren zangso lo's van H. Purcell luidt de tekst ..Indien muziek het voedsel van dc liefde is, zing dan tot ik vol van vreugde ben", een voor zichzelf sprekende tekst die een goede op wekking mag zijn dit conceit bij te wonen. Kaarten voor het concert kunnen besteld en afgehaald worden bij ..La Butte". Ring, Ouwerkerk. tel. (01114) 1241 en 's avonds vanaf 19.00 uur aan de kerk. rensociëteit „Ad Fundum" eveneens te Amersfoort. Het initiatief tot het oprichten van een zangkoor ont stond, doordat enkele leden van de jeugdsoos het evangelie op muzikale wijze, bij een zo breed mogelijk pu bliek wilden brengen. Het zestig le den tellende koor staat van het begin af aan onder leiding van Bert Geb- ben. Repertoire Het repertoire bestond in het be-% gin hoofdzakelijk uit traditionele gospelsongs, hierna ging Bert Geb- ben er toe over zelf liederen te schrijven, waardoor het programma werd uitgebreid met a capella. Een geheel nieuwe mogelijkheid deed zich voor toen het ..Springlake High- school choir" tijdens een toernee in Nederland een bezoek aan Amers foort bracht en de groep de beschik king kreeg over een uitgebreid Ame rikaans repertoire. Veel van deze liederen werden be werkt door Bert Gcbben en zjjn tc beluisteren op de eerste langspeel plaat die in 1976 onder dc titel „Trust in Trinityuit kwam. Bij een tegenbezoek aan Amerika bracht het Amersfoortse koor oude zondagsschoolliedjes ten gehore, die zo goed bleken aan te slaan, dat zij bij het bestaande programma wer den toegevoegd. Voor aanvangstijd van de zang avond zie de agenda. Cellar Gospel Seventy zal ook zondag tijdens de gezamenlijke dienst van de Her vormde en Gereformeerde kerken van Brouwershaven Zonnemaire haar medewerking verlenen. en f 9100, vergoeding stortplaats f 178.900. De bijdragen van de ge meenten f 52.900 en f 59.100, de ove rige baten f 99.400 en f 114.900. In deze post wordt boekhoudkundig het kosten van het straatvegen verwerkt resp. 1976 f 86.600 en f 94.700. De personeelslasten waren in 1976: f 596.500 en in 1977 f 736.700, de ka- pitaalslasten f ■331.300 en f 327.800 (het voordelig verschil ten opzichte van het vorige jaar zit voor het me rendeel in de afschrijvingen). De be heerskosten waren resp. f 45.700 en f 52.4000. De onderhoudskosten f 122.300 en f 112.700. Brandstoffen en smeer middelen f 27.100 en f 28.500. Onder overige lasten vindt men onder meer weer de straatveegkosten terwijl in 1977, naast de post reserve afvalwa ter die ook in 1976 voorkwam nog f 22.000. reserve elektriciteitsaanslui ting, f 20.00 reserve autolaadkraan en f 20.00 reserve terreinafwerking, hiermee wordt dan tevens verklaard, waarom het batig saldo over 1977, maar matig is. Balanswaardc De balanswaardc van de vaste ak- tiva was per 31 dec. 1977 f 956.090,21. Afgeschreven werd in dat jaar 1 245.974,33, maar geïnvesteerd werd aan kantoorinrichting f 36,143,46. een koffiezetautomaat f 5021,67, ge reedschappen f 10.418.99. een ver dichtingsmachine f 242..990, contai ners f 1199,01 en een nieuwe huis- vuilwagen f 121.888.21. Onder de stortgelden in 1978 is on der meer verantwoord 264 m3 uien a f 4,50, een zin die voor zichzelf spreekt. BROUWERSHAVEN Concert „Kunst en Eer" Dinsdag 21 augustus geeft de Ko ninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een concert in de St. Nicolaaskerk. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Muziekprogramma Muziekkapel „De Gruttepikkers" brengt zaterdagavond een uitgebreid muziekprogramma op het school plein ten gehore. De kapel speelt on der meer; „Spanish Eyes", „A Swin ging Safari", „Die Alte Heimat" en „Baby Face". BRUINISSE Cijfers Crevelingensluis Dat het de maand juli weer druk was door de Grevelingendamsluis te Bruinisse met de pleziervaart, bewij zen de volgende cijfers. Er werden in juli 13.825 vaartuigen geschut, wat 1652 meer is dan in juli 1978. MIDDELBURG Zome ravondkoncerten In de serie zomeravondconcerten, die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vindt, wordt op dinsdag 14 augustus het elfde con cert gegeven door de organist Klaas J. Mulder. Het programma dat door deze be kende musicus uit Kampen zal wor den uitgevoerd is als volgt samenge steld: Toccata, G. Frescobaldi; Preludi um, Fuga en Ciaconna, D. Buxtehude en Fuga in C, eveneens van Buxte hude; Twee koraalvorspiele van J. S. Bach; Sonate no. 5, F. Mendelssohn; Thema met variaties, E. Bos. Besloten wordt met Meditation en Finale uit symph. I, L. Vierne. Aan vang 20.00 uur. Tentoonstelling in Zeeuws Kunstenaarscentrum Van de Brabantse kunstenaar Kees Hermans zal er vanaf zaterdag 18 augustus in het Zeeuws Kunste naarscentrum een tentoonstelling te bezichtigen zijn. Hij kreeg zijn oplei ding in Eindhoven, waar hij lessen volgde aan de Akademie voor Indu striële Vormgeving. Kees Hermans probeert in zijn werk de menselijke figuur in het landschap als een soort eenheid samen te brengen. Naar aan leiding van een expositie in „'t Mees terteken" te Oirschot besteedde het NOS-programma „Kortweg" aan dacht aan het werk uit 1978. Voor tijd: zie agenda. SAARBRÜCKEN, 9-8. Een neer stortende Amerikaanse straaljager van het type Phantom heeft don derdagmorgen een groot deel van het dorpej Lcbach-Thalexweiler. in het Westduitse Saarland, verwoest. Meer dan 40 huizen van het gehucht raakten min of meer zwaar bescha digd en 14 personen liepen verwon dingen op. Geen van hen zou er ernstig aan toe zijn. De twee inzittenden van het toe stel konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. De wrak stukken van de Phantom lagen over vele honderden meters verspreid. Dc oorzaak van het ongeluk is niet bekend. BERGEN Or ZOOM, 9-8. Het hoofdbestuur van dc ZLM besloot in de deze weck gehouden vergadering bezwaar aan tc tekenen tegen het voornemen van dc minister van verkeer en waterstaat om het vervoer van bepaalde ge wasbeschermingsmiddelen via dc veerponten over dc VVesterscheldc drastisch aan banden tc leggen. Voor sommige middelen betekent dit voornemen zelfs een algeheel verbod. Voor landbouwend Zeeuws-Vlaanderen zal dit zonder meer problemen opleveren. Naar aanleiding van een rapport van Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland over de moge lij kcjvestiging van een lagere agra rische schooi in West Zeeuws- Vlaanderen werd besloten eerst meer konkrete gegevens af tc wach ten alvorens een beslissing over die vestiging te nemen. Ten aanzien van het in de vorige vergadering ingenomen standpunt dat ook de handel verplicht zou moeten worden een zeker quantum aan het Centraal Bureau voor Tuin- bouwveilingen-2 te leveren werd be sloten een en ander door de tuin- bouwkommissic nader tc laten con cretiseren. Voorlichting Inzake de voorlichting in dc land en tuinbouw sprak het Hoofdbe stuur zijn bezorgdheid uil over de beperkte financiële ruimte dien aangaande. ,.De voorstellen van de minister zullen door onze zeer kri tisch worden beoordeeld," aldus het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur besloot ten slotte ir. D. Luteijn voor te dragen voor herverkiezing als voorzitter van he K.N.L.C.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3