V.N.G. positief over concept gemeenschappelijke regelingen Vijf miljard voor ruimtevaart Kerncentrale bij Doel weer in gebruik Ontvoering in Ei Salvador Carter tegen onafhankelijke Palestijnse staat FNV: Dagelijks schijnhuwelijken van illegale gastarbeiders Ook Zelfstandigen krijgen recht op de kinderbijslag Ontslagen onderwijsgevenden kunnen weer aan de slag Niet eens met grotere macht provincie ELEKTRO LIEVENSE Uitstel jacht op eenden gevraagd AGENDA DEN HAAG, 9-8. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is verheugd dat in liet koncept voor een nieu we wet gemeenschappelijke regelingen is vastgelegd, dat de bestuursleden van een gemeenschappelijke re geling uit en door de gemeenteraden worden gekozen. WASHINGTON, 10-8. President Carter heeft een wetsontwerp gete kend dat vijf miljard dollar be schikbaar stelt voor Amerikaanse ruimtevaartprogramma's en voor het verzekeren van de wettelijke aansprakelijkheid van ruimtevaart reizigers. UTRECHT, 9-8. In Nederland wor den op grote schaal tegen betaling schijnhuwelijken gesloten om illegale Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Enige journalisten van het woensdag gesloten voor aanstaande onafhankelijke Iraanse dagblad Ayandegan zullen als „Con trarevolutionairen" worden ver volgd. Dit heeft een woox'dvoerder van de procureur-generaal in Tehe ran bekendgemaakt. KOEWEIT. Volgens de verkoop- directeur van het ministex'ie van olie van Koeweit, sjeik Ali Jaber Al- Sabach, is het niet' waar dat Koe weit de levering van ruwe olie aan de Koninklijke Shell groep wil be perken. In 'oliemarkt kringen in Dondert werd. dit. dinsdag beweerd. WEST-BERLIJN. De deelnemers San', dè fietstocht Brussel-Warschau is woensdag de toegang geweigerd tot Oost-Berlijn. De westelijke ge- aillieerden hielden de acht fietsers, onder wie Nederlanders, tegen bij „Checkpoint Chralie", de grensover gang voor buitenlandei's tussen West- en Oost-Berlijn. PEKING. Het persbureau Nieuw China heeft dondei'dag gemeld, dat de vier top-figuren in China een banket hebben gegeven ter ere van Hoang van Hoan, vice-voorzitter van de Vietnamese nationale verga dering, die naar China is uitgewe ken. PARIJS. Het deel van de wereld vraag naar energie waaraan niet kan worden voldaan zou tot het einde van de eeuw wel eens aan zienlijk kunnen toenemen, ook al verloopt de economische groei lang zaam en neemt het aanbod van an dere energiebronnen dan olie toe. Dit schrijft Ulf Lantzke, direkteur van het Internationale Energiebu reau (IEA) van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (OESO), in het tijdschrift van de organisatie, Oecd Observer. ABERDEEN. Twee Amerikaanse duikers die zestien uur opgesloten hadden gezeten in een duikklok voor de kust van Schotland zijn woensdagavond dood aan de opper vlakte gebracht. Zij werkten voor een Britse maatschappij die naar olie in de zeebodem zoekt. Sinds het begin van het exploreren van olie in de Noordzee in 1971 zijn 29 dui kers bij diverse ongevallen om het leven gekomen. HA^OI. Twee Vietnamezen, die beschuldigd worden van moorden, afpersing en pogingen tot illegale emigratie zijn door de volksrecht- bank van de provincie Hau Giang ter dood veroordeeld, zo meldt don derdag het Vietnamese persbureau VNA. Sinds het eind van de Geneef- se conferentie over bootvluchtelin gen in juli, bedraagt het aantal ter doodveroordelingen geveld tegen il legale emigranten of organisators van klandestiene emigratie acht. BRUSSEL, 9-8. De kerncentrale bij het Belgische Doel. onder de rook van Antwerpen, is donderdag weer gedeeltelijk gaan draaien. Dit is in Brussel bekendgemaakt. Aanvanke lijk had men gedacht dat het tech nisch mankement in het koelsysteem, dat tot stillegging van de centrale leidde, pas na een week verholpen zou kunnen zijn. De centrale van Doel was buiten bedrijf gesteld doordat de machine kamer onder water was komen te staan als gevolg van een breuk in de pijpleiding van het koelwater. Dit deelde de VNG donderdag mee als reaktie op het concept, waarin de samenwerkingsvormen tussen ge meenten worden geregeld. De VNG onderschrijft tevens dat er geen hiëi'archischc verhoudingen ontstaan tussen een gemeenschappe lijke regeling en een gemeente, en bovendien dat de begroting van een gemeenschappelijke regeling tevoren wordt voorgelegd aan de gemeente raden. Ook vragen In het concept van minister Wie gel en staatssekretaris Koning van buitenlanders aan een verblijfsver gunning te helpen. De FNV heeft aan de hand van gegevens van d£ afdelingen huwe lijkszaken van de gemeenten Am sterdam en Rotterdam berekend, dat er iedere week minstens tien tot twintig van deze huwelijken voor komen. De vrouwen (en in mindere mate ook mannen) die daaraan mee werken „verdienen" gemiddeld 6500 gulden. Het is de bedoeling, dat de huwe lijken weer snel worden ontbonden, maar volgens de vakbondskrant van de FNV is het al voorgekomen dat betaalde huwelijkspartners ook voor de scheiding weer geld eisen. Moeilijk bewijs Als het bewijs van opzettelijk be drog niet kan worden geleverd, moeten de ambtenaren de huwelij ken voltrekken, ook al vermoeden zij dat er een luchtje aan zit. Be drog is erg moeilijk te bewijzen. De vi-eemdelingenpolitie kan bijvoor beeld onmogelijk kontroleren of dergelijke huwelijkspartnei's inder daad gaan samenwonen. SAN SALVADOR, 10-8. Zes gewa pende manen nhebben donderdag in San Salvador, de hoofdstad van de middenamcrikaanse staat El Salva dor, een Spaanse zakenman ontvoerd. Het slachtoffer is de 45-jarige Jaime Conde Feijoo, die verscheide ne Spaanse en Amei'ikaanse onder nemingen vertegenwoordigt en die een groot kantoorpand in de hoofd stad bezit. Ooggetuigen zeiden dat Feijoo en zijn vrouw werden overvallen toen zij in het noorden van de stad hun auto hadden geparkeex-d. De over vallers duwden Feijoo in een ge reedstaande auto, die vervolgens met grote snelheid verdween. Zijn vrouw werd achtergelaten. BRUINISSE. De poppenkastvoor stelling van „Robhetty" verzorgde deze iveek voor de tweede maal een optreden in Bruinisse. Het jeugdige publiek leefde enthousiast mee met de lotgevallen van de hoofdpersonen in deze poppenkast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) binnenlandse zaken zitten evenwel ook een aantal elementen die bij de VNG vragen oproepen. De vereniging kijkt vooral vreemd aan tegen de versterking van de planende rol van de provincie ten opzichte van de ge meenten en tegen de verruiming van de mogelijkheden van de provincie om gemeenten tot samenwerking te dwingen. Sterke vereenvoudiging DEN HAAG, 9-8. Minister Albeda van sociale zaken heeft vrijdag by de kamer een wetsontwerp ingediend dat de kinderbijslagregc'.Ing sterk moet vereenvoudigen. Iedereen krijgt voortaan recht op kinderbysdag on geacht of hij werknemer is of zelf standige. Het recht op kinderbijslag gaat gelden vanaf het eerste kind, dat is vooral van belang voor zelfstandigen omdat die daar tot nu toe pas vanaf het dei'de kind aanspi'aak op konden maken. Vplgens Albeda betekent dit voor die groep dan ook een toene ming van het inkomen. Het nu ingediende wetsvoorstel is de derde fase in het pakket dat voor ziet in een volksverzekering voor de kinderbijslag. Aanzienlijke verhoging De aanzienlijke verhoging van de premie die zelfstandigen zullen moe ten opbrengen, zoals voorzien in het wetsontwerp kinderbijslag dat vrij dag door minister Albeda bij de Tweede Kamer is ingediend, weegt niet op tegen de voordelen van de voorgestelde regeling. Dit is de me ning van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), waarbij veel middenstanders en klei ne bedi'ijven zijn aangesloten. Het KNOV betreurt het dat de re gering met dit wetsontwei-p afwijkt van een SER-advies terzake. Het verbond, is van mening dat er op dit De voortzetting van het dienstver band geldt voor onderwijzend per soneel dat in vaste dienst was aan gesteld en per 1 augustus vanwege dé opheffing van de betrekking ontslag was vei'leend, zo staat in een persbericht van het ministerie Voorrang Staatssekretaris Hermes vna o. en w. heeft de besturen van gemeenten en gesubsidi'eei-de bijzondere scho len er in een circulaire op gewezen dat inmiddels ontslagen përsoneel met een wachtgelduitkering bij voorrang moet woi'den benoemd. Dit in verband met de eventuele uit breiding" van de huidige personeels formatie door de gewijzigde leerlin- genschaal. Hij doet voorts een drin gend beroep op de besturen om, voor zover er nieuwe leerkrachten kunnen worden aangesteld, langdu rig werklozen de voorrang te geven. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video enz. 01114 - 1368 01119 - 634 moment andere prioriteiten zijn dan het verhogen van de sociale premies. JERUZALEM, 9-8. President Car ter heeft zich woensdag uitgesproken tegen de vorming van een onafhan kelijke Palestijnse staat en heeft ge zegd dat de meeste Arabische staats hoofden waarmee hy gesproken had, dezelfde mening waren toegedaan. Volgens kringen uit de omgeving van het -Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft het Ame rikaanse staatshoofd deze verkla ring afgelegd tegenover de Israëli sche ambassadeur in Washington, Ephraim Evi'on, tijdens hun onder houd op hét Witte Huis. President Carter zou volgens de zelfde kringen verklaard hebben hebben dat het hem zeer zou spijten als zich in Israël een vijandige stemming jegens hem zou ontwik kelen. Van groot belang daarvoor is over leg metx het Gewestelijk Arbeidsbu reau, zo meent de staatssekretaris. DEN HAAG, 9-8. De dierenbe scherming heeft minister Van dei- Stee van landbouw en visserij ge waagd de jacht op de wilde eenden, die op 24 juli is gestart, tot 1 sep tember te stoppen. Op deze wijze kan woi'den voorkomen dat kuikens te vroeg en inhumaan sterven en kan tevens botulisme worden tegenge gaan. Het jachtseizoen voor wilde eenden loopt tot 31 januari. Volgens de dierenbescherming is door het koude voorjaar de broed- periode verlaat. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzce Poststi-aat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duivcland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere dondei'dagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uux'. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beui-s; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli Coi eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" x4.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede 4 Korenmolen „De Graanhalm", be- i zichtignig, 10.00-17.Q0 uur. Tot en met 31 augustus Vlissingen Stedelijk Museum, tentoonstelling „Mijn naam is Juliana", werkdagen 10.00-17.00 uur, weekends 14.00-17.00 uur. t Tot september Zierikzee St. Lievensmonstertoi-en; eenposities foto's van Leen Koper; ma t/m za van 10.00-17.00 uur. t/m vrijdag 17 augustus Zierikzee Galerie Nobel; expositie amateur- schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uui\ Vrijdag 10 augustus Zierikzee Stadhuis 17.00 uur Gemeenteraads vergadering Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Zaterdag 11 augustus Zierikzee Concertzaal-bioskoop, 20.00 uur, „Konvooi van de angst". Brouwershaven St. Nicolaaskerk, zangavond Cellar Gospel Seventy. 20.00 uur. Zonnemaire 19.00 uur: muziekkapel „De Grutte- pikkers", schoolplein. Ouwcrkerk Ring vanaf 14.00 uur Braderie en rommelmarkt SVOWK. Ocsterland Mobiele tont, concert „Nu met Ho pe", 20.00 uur. Sirjansland Terrein fa. Van Dijke 19.00 uur, ra ce miniatuur auto's, brandweerde- monstratie. Bruinisse 12.00 uur; BruPop-festival, sportveld Zondag 12 augustus Zierikzee Concertzaal-bioskoop. 20.00 uur, ..Konvooi van de angst". Renesse ..De Wig", 9.00 uur, Klubtocht RTC Schouwen-Duiveland. Briolscmoer, plm. 125 km. Dinsdag 14 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, orgelkoncert. Zierikzee Raadzaal stadhuis, vergadering com missie van advies en bijstand voor publieke werken en financiën. 16.30 uur. Woensdag 15 augustus Zierikzee 14.00 uur straattekeningen wedstrijd Wysantpad. Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Kerkwerve Ijsbaan, grote viswedstrijd 9.00 uur. Verenigingsgebouw, filmvoorstel ling, 14.00 uur. Brouwershaven Herv. Jeugdgebouw: Diavei'toning over Zeeuwse klederdrachten door mevrouw M. E. Jansen-Glas; 20.00 uur. Donderdag 16 augustus Zierikzee De Zeeuwse Herbei-ghe, 20.00 uur, algemene vergadering zaalvoetbal Schouwen-Duiveland. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswedstrij- den, 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof", 19.30 uur, af scheidsbijeenkomst voor burgemees ter J. D. de Kam. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkest The Drifting Five, 22.00 uux*. Kabbelaarsbank tentenkamp 10.00 uur. Renesse 20.00 uur, Vol Schouwse Hoop in Dorpshuis. Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Kerkwerve Muziektent, 20.00 uur zomeravond concert Zaterdag 18 augustus Noordwelle Rommelmax'kt en Bx'aderie 14.00 uur. Bruinisse 1 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Maandag 20 augustus Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, repetitie „De Lofstem", 20.00 uur. Bruinisse Repetitie kinderkoor Halleluja 18.30 uur Ger. kerk. Dinsdag 21 augustus Zierikzee Huis van Nassau. 19.30 uur. zomer avond bridge-dx'ive. s Haamstede School aan het Duinweegje, schil dercursus, 14.00-16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskexic, 20.00 uur, concert Kunst en Eer. Ouwerkerk Ned. Hex'vox'mde Kerk, 20.00 uur. concert vocaal ensemble „Ars Musi- ca", m.m.v. organist Arie Noordsij. Woensdag 22 augustus Zierikzee Zaal Geref. kerk, repetitie Sjaloom, 20.00 uur. Vrijdag 24 augustus Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raadsvergadering Middenschouwen. Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 19.00 uur. Zaterdag 25 augustus Dreischor Mobiele tent, concert brassband „Wilhelmina", 20.00 uur. Bruinisse Gi'ote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 14.00 uur. 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zondag 26 augustus Dreischor Sportpark „De Mol", 9.00 uur, dor- pentocht Schouwen-Duiveland, 80 km, RTC Schouwen-Duiveland. Vrijdag 31 augustus Burghsluis Direktiekantoor „Bouwput Schaar", afscheid ir. F. Spaargaren, 15.00- 17.00 uur. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijke lampionoptocht, start muziektent, muzikale mede- „Oefening en Uitspanning", werking van „Nu met Hope" en (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na half zei Redaktie 01110) 4669. (01110) 6415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 DEN HAAG, 9-8. Reeds ontslagen onderwijsgevenden in het kleuter- en gewoon lager onderwijs kunnen, door verlaging van de leerlingenschaal van 31 naar 30, in bepaalde gevallen weer aan de slag. Dit is een uitvloeisel van het onlangs openbaar gemaakte aktieplan 1979 van minister Pais van onderwijs en wetenschappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2