Vrouwelijke burgemeester voor gemeente Wester schouwen De heer J. van Bommel nieuwe burgemeester van Duiveland Storm haalde de voorspelde kracht niet, water wel hoger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer Landi den Hartog gasinstallaties AutoLouisGoedbloed Auto Louis Goedbloed Noordwelle Demonstratie met een daarvoor ingericht blusvliegtuig F.N.V. over sociale uitkeringen BEDDEN LEDIKANTEN TUINMAN ZIERIKZEESCHE Vrijdag 10 augustus 1979 135stc jaargang Nr. 22553 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. IN DIT NUMMER: Musea gebaat bij slecht weer Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WESTERSCHOUWEN, 9-8. Per 16 september krijgt Westerschouwen zijn nieuwe burgemeester, een pri meur voor Zeeland, de eerste vouwelijke in deze pro vincie. Het is mevrouw Johanna Lonwerina Niemants verdriet-Leenheer, thans acht jaar wethouder van Ro zenburg. Zy werd op 1 april 1926 geboren in Roterdam, maar Zeeland en met na me Schouvvcn-Duiveland. zijn haar geenszins onbekend. Eigenlijk is zij „een halve Zeeuw se", want haar moeder stamt uit Advertentie inbouw overbouw en onderdelen reparaties voor alle merken automo bielen Zierikzee Tel. 4951 NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Off.dealer van Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1245 uitje". Daar woont bovendien haar tandarts Voor haar echtgenoot vormt de verhuizing naar Westerschouwen geen probleem. Hy is distriktsadmi- nistrateur van het rekreatiescliap „Brielse Maas", waarheen de afstand goed te overbruggen is. De twintigjarige zoon van het echtpaar bezoekt- hij is in zijn laat ste jaar - de Middelbare Landbouw school in De Lier. Hij zal waar schijnlijk op kamers gaan, hoewel mevrouw Niemantsverdriet ver moedt dat hij 's zomers wel heen en weer zal reizen. De nieuwe burgemeester - de ne gende vrouwelijke in den lande - van Westerschouwen is Nederlands Her vormd en sinds 1969 lid van de VVD. Zy volgde na het behalen van haar Mulo A en B diploma's een opleiding voor huishoudkundige voor inrich tingen. Haar vroegere funkties waren di- rektie-sekretaresse en bankemployé. Behalve haar tegenwoordige wet houder- en loco-burgemeesterschap heeft mevrouw Niemantsverdriet een groot aantal nevenfunkties. Ncvenfuiikties Zo is zij lid van het dagelijks be stuur van het sociaal werkvóorzie- ningsschap „De Weiplaat" de Spij- kenisse, voorzitter van de Stichting Bejaardencentrum „Het Baken" te Rozenburg, penningmeester van het Dienstencentrum voor Bejaarden, lid van het algemeen bestuur van het Sociaal Cultureel Centrum „De Nieuwe Schans", lid van het alge meen bestuur van de Schoolartsen- dienst en van de Schooltandartsen dienst te Maassluis en penningmees ter van de VVD afdeling Rozenburg. De eerste reaktic van burgemeester II. P. Everwjjn, op de hoogte van bo venstaande opsomming: „Die kent bestuurlijk het klappen van de zweep zeker met de gedachte aan het wet houder- en loco-burgemeesterschap in een gemeente met 15.000 inwoners. Volste vertrouwen Ik durf te zeggen: ik ben blij met deze benoeming, ik heb er het volste vertrouwen in dat het goed gaat." En over het feit, dat zijn opvolger een vrouw is: „We leven nu een- De Duivelandse brandweer geeft in samen werking met vliegbedrijf Prince, een de monstratie brandblussen bij Camping „Hoge- zand" te Sirjansland. Zaterdagavond 11 aug. aanvang 20.00 uur de cmdt. L. A. ISTA Vrouw zijn is ontzettend moei lijk, want het bestaat voorna melijk uit het omgaan met mannen. Joseph Conrad maal in een wereld van emancipa tie." Heel belangrijk en nuttig vond burgemeester Everwijn, dat er op zo korte termijn een opvolger is be noemd. „Het duurt vaak zo lang eer een vakature wordt vervuld. Mijn stelregel is dat dit vooral bij een pensioenering niet nodig is." De burgemeester heeft mevrouw Nie mantsverdriet wel eens ontmoet bij vergaderingen, maar hij kent haar niet. Bezoek Dat persoonlijke kontakt vond vanmiddag plaats, toen hij met zijn wethouders en gemeenteselcretaris een bezoek bracht ten huize van zijn opvolgster. Deze kennismaking zal resulteren in een tegenbezoek, vens een gelegenheid voor het gezin Niemantsverdriet om de ambtswo ning te bezichtigen. Daar is me vrouw Niemantsverdriet erg be nieuwd naar, want haar tegenwoor dige bungalow bevalt haar zo goed „dat ze die wel op wieltjes mee zou willen nemen Per 1 september Burgemeester H. P. Everwijn: Me vrouw Niemantsverdriet kent het bestuurlijk klappen van de zweep (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vlissingen. Het Schouwse, dat zij vaak bezoekt, spreekt haar bijzon der aan. Vooral het duingebied boeit haar uitermate: „Je kunt er de hond zo heerlijk laten draven!" En een dagje Zierikzee bijvoor beeld, beschouwt zij altijd „als een NIEUWERKERK, 9-8. De gemeente Duiveland krijgt per 1 september een nieuwe burgemeester. Het is de vijf-en-veertig-jarige heer Jan van Bommel uit Dor drecht. Dc heer Van Bommel is lid van het CDA en voor het samengaan van dc christelijke partyen van de CHU. Hy is tlians nog w erkzaam als referenda- ris-A op dc afdeling financiën op het gemeentehuis in Dordrecht. „Ik wilde graag burgemeester worden en ik ben blij met mijn be noeming in de gemeente Duiveland", liet dc heer Van, Bommel desge vraagd weten direkt na de medede ling van zijn benoeming door de waarnemend kommissaris in Zee land, dc heer J. P. Bocrsma. Duivelands nieuwe burgemeester werd op 13 maart 1934 in 's Gra vendeel (Hoekse Waard) geboren als zoon van een kleine middenstander. Zijn echtgenote, mevrouw M. J. van Bommel-den Hartog is eveneens af komstig uit 's Gravendeel. Het echt paar heeft drie kinderen: Een meis je van 16, een jongen van 14 en een jongen van 12 jaar. In Maasilam begonnen Jan van Bommel begon zijn amb telijke loopbaan op het sckrctarie in Maasdam. Het toeval wil dat hij daar werkte onder direkt „gezag" van de heer J. D. dc Kam. die hij nu als burgemeester in de gemeente Duiveland gaat opvolgen. De heer Van Bommel was vervol gens werkzaam op het sekretarie in dc gemeenten: Strijen, Sliedrecht, Put tershock. Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland en tenslotte Dor drecht. Hy is vanaf 1965 akticf bezig in dc politiek, een aktiviteit die hij als hobby bedreef. Aanvankelijk was hij bestuurslid van dc Statenkring Dor drecht voor de CHU. waarvan hij thans voorzitter is. Verder is hfj lid van de Kamerkring Dordrecht CHU en penningmeester van het CDA in Zuid-Holland. Naast zijn politieke aktiviteiten is hij tevens lid van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening en tweede voorzitter van de Dordtsc woningbouwvereniging „Ons Huis". Wat deze laatste funktie betreft, deelt hij mede zich altijd aangetrok ken te hebben gevoeld tot de stimu lering van sociale woningbouw. Ook is hij nauw betrokken bij de demo- Duivelands nieuwe burgemeester de heer J. van Bommel. kratisering van deze in 1919 opge richte woningbouwvereniging. In dit verband komt ook de woningbouw in de gemeente Duiveland ter spra ke en de druk, die hier wordt ge voeld van de Nota Bewoningspa- troon. Strenge bepalingen Hij is op de hoogte van de strenge bepalingen en zegt: „Ik ben voor stander van sociale woningbouw, maar ook als er geen woningen ge bouwd kunnen worden, zal ik het wel naar mijn zin hebben". Overi gens is hij van mening, dat ook dc bouw van duurdere premiewoningen enige aandacht moet hebben. Waarom solliciteerde h\j naar dc funktie van burgemeester in dc ge meente Duiveland? „Ik heb natuurlijk niet jaren zitten wachten tot Duive land vakant werd. Ik wilde graag burgemeseter worden en vooral Zee land trekt ons erg aan", antwoordt hij- De „Van Bommels' zijn „wild" op dc watersport en brachten vorig UTRECHT, 9-8. De Federatie Ne derlandse Vakbeweging heeft don derdag „met klem" verklaard, dat haar beleid inzake de sociale uitke ringen niet is gewijzigd. Aanleiding tot deze verklaring zijn publikaties over een nog 'niet openbaar concept rapport van de werkgroep „Knel punten arbeidsmai'ktbeleid" die melden dat er in dit rapport staat dat werkloosheidsuitkeringen die rond het minimumloon liggen moe ten worden verlaagd teneinde de werklozen te stimuleren, om weer aan het werk te gaan. Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en maar een kleine kans op regen; min. temperaturen circa 10 graden; met mistbankenmiddagt emperaturen van 17 graden op de Wadden tot 21 graden in Brabant en Limburg; zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. te- aamaaaamaaaamaaaaaaamaaamaaammaamama Kans op een droge periode van min- - stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperauren geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Vertrouwen NIEUWERKERK, 9-8. Ex- burgemeester J. D. de Kam van de gemeente Duiveland liet donderdag desgevraagd weten bijzonder verheugd te zijn met de benoeming van de heer J. van Bommel als nieu we burgemeester. De heer De Kam kent de heer Van Bom mel uil de beginperiode van diens ambtelijke loopbaan op het sekretarie in Maasdam. Later gingen de kontakten wat verloren, maar toch heeft de voormalige burgemeester van Duiveland het volste vertrou wen in zijn opvolger. Advertentie jaar hun vakantie dan ook door op het Veerse Meer en het Grevelin- genmeer. Een gemeente als Duive land, kleinschalig, agrarisch en een bescheiden rekreatie trekt hem wel. Profielschets Herkent Jan van Bommel zichzelf in de profielschets, die de gemeente Duiveland enkele maanden geleden op tafel legde als eisenpakket voor een nieuwe burgemeester? Zoals bekend kwamen de vier raadsfrak- ties destijds met vier verschillende profielschetsen, die overeenkomsten vertoonden, maar toch te ver uit el kaar lagen om met een eensluiden de wens naar buiten te kunnen tre den. De heer Van Bommel: „Ik heb op grond van die profielschets geen aanleiding gevonden om mijn solli citatie terug te trekken". Dc VVD-fraktic rondde haar wen senpakket destyds af met het ver zoek een eerste burger met een „sprankelend gevoel voor humor" te benoemen. Bezit Jan van Bommel toevallig dat spankelcndc gevoel voor humor? „Nou dat wordt mc eerlyk gezegd wcJecns verweten. Als de problemen erg grimmig dreigen tc worden ga ik meestal relativeren". Verwacht mag worden dat men in de gemeehte Duiveland van deze eigenschap niet vreemd op zal kij ken, gezien de ervaringen in de laatste tien jaar. Dc heer Van Bommel neemt in Dordrecht ook deel aan het Her vormd Kerkkoor. Zijn vrouw is zeer aktief in het kerkelijk werk. Dit ge voegd bij het voorgaande vormt de konklusie dat de familie Van Bom mel in het Dordtse heel wat banden moet doorknippen nu dc verhuizing naar Nieuwcrkerk zich aankondigt. „We wonen inderdaad al vrij lang in Dordrecht en raakten er aardig in gekapseld. Juist daarom kan het geen kwaad om opnieuw te begin nen", luidt dc mening van de kers verse burgemeester. Kontraste» Hij is zich ervan bewust, dat principes cn meningen in de Duive landse gemeenteraad ver uit elkaar kunnen liggen. Daar ziet hij niet te genop: „Als de mensen redelijk zijn, is er altijd te praten. Misschien gaat het soms wat feller, maar als men niet gaat scherpslijpen, moet men tot elkaar kunnen komen", zegt de heer Van Bommel, die vol goede moed en zeer enthousiast zijn intrek in Duiveland gaat nemen. U koopt en ligt met pleziei op en INTERIEURVERZORGING ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 6.16, onder 21.13 Maan op. 22.58, onder 10.34 12 aug. Zon op 6.18, onder 21.11 Maan op 23.26, onder 11.53 13 aug. Zon op 6.19. onder 21.09 Maan op 23.55, onder 13.09 Laatste kwartier: 14 aug. (20.57) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 11 aug. 6.32 18.47 11.47 12 aug. 7.15 19.28 0.23 11.47 13 aug. 7.59 20.13 1.07 13.21 Springtij: 10 aug. Temperatuur zeewater te Vlissingen 18,3 C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-8. Het KNMI deelt mede: Een storing die van Ierland naar West-Europa trekt, bepaalt za terdag ook in Nederland het weer. Er zal dan veel bewolking zijn waaruit mogelijk wat regen valt. Het ziet er echter niet naar uit dat de regenhoeveeiheden groot zullen zijn. Een depressie die donderdag avond over Nederland naar Duits land trok bracht alleen in de Zeeuw se wateren tijdelijk een stormachti ge wind. In Vlissingen gaf dat een verhoging van 48 cm boven het springtij. Het water kwam er drie meter en drie centimeter boven het NAP. Aan de kust van Noord- cn Zuid-Holland bleef de verhoging beperkt tot 30 cm. Niet alleen in Nederland is donderdag veel regen gevallen. Ook in België en Noord- Frankrijk viel op veel plaatsen meer dan 10 mm. „Op Zeeuwse wateren gespookt" DEN nAAG. 10-8. Dc storm die de Engelse kust in dc nacht van donder dag op vrydag teisterde heeft aan do Nederlandse kust niet de voorspelde sterkte bereikt. Alleen in dc Zeeuwse wateren heeft het behoorlijk ge spookt. Volgens een woordvoerder van het KNMI in Dc Bilt zouden heel wat Zeeuwse strandtenthouders hun bezit hebben verloren indien zc niet tijdig maatregelen hadden genomen. Weliswaar is de voorspelde wind kracht 8-9 voor onze kust uitgeble ven (alleen in Zeeland werd kracht 8 gemeten) maar de voorspelde verho ging van een halve meter bovenop de springvloed is in Zeeland op twee centimeter na gehaald. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat kwam het peil net iets tekort om be perkte dijkbewaking in te stellen „Sterke Ycrke" schuilt In Zuid-Holland, waar het oceaan vlot „Sterke Yerke" in Hoek van Holland voor dc storm schuilt, is dc verhoging bij 30 centimeter geble ven. De depressiebaan is vannacht dwars over ons land gelrokken, over dc grote rivieren. Dc wind die vóór dc depressiebaan woei kwam uit zuid oostelijke ricthing. In de loop van de nacht is de wind uit het noordwesten tot het noorden gaan waaien. Die draai gaat vrij snel. aldus het KNMI Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat is de snelheid van zo'n draai van belang voor de mate waarin de kust wordt bedreigd. In de Ierse Zee en Hel Kanaal zijn donderdag talrijke schepen, meestal pleziervaartuigen, in moeilijkheden geraakt door een zware storm. Red dingboten moesten voortdurend uit varen om opvarenden van gekapseis de zeilboten cn gestrande jachten hulp te bieden. Er is tol dusver geen melding gemaakt van slachtoffers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1