Minieme belangstelling van stedelingen voor platteland STREEKNIEUWS r- Orgelconcert Bram Beekman 3 „De Boer Op" geen sukses Fokker ontdekt gebreken in aluminium ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 augustus 1979 Nr. 22552 Advertentie ZONNEMA1RE NIEUWERKERK, 8-8. Stil en veria- ten liggen in de Sehonwse- en Duivelandse polders drie akkerbouwbedrijven. Tezelfdertijd stelt liet mistroos tige weer een deel van de talrijke toeristen teleur op bun vakantie, zich niet realiserend dat zij juist op deze boerderijen van harte welkom zijn. De eigenaars daarvan hebben zich namelijk al sinds jaren beschikbaar gesteld voor de aktiviteit „De Boer Op" van de Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw. Het doel van deze stichting is het slaan van een brug tussen stad en platteland. Belangstellenden zijn in de gele genheid een rondleiding over de ak kerbouwbedrijven te maken en zo doende meer te weten te komen over het reilen en zeilen op een boerderij. Ondanks het slechte weer is er hie- mand van de badgasten, die een kijk je komt nemen. De belangstelling is minimaal. Tien mensen in vier jaar De hter J. K. Goemans uit Zonne- rnaire heeft een akkerbouwbedrijf Voor 25 jaar.. ZIERIKZEE. Dinsdagmorgen had de automobilist L. het ongeluk het knaapje T. P. aan te rijden in het Vrije. De jeugdige wielrijder reed door het Vrij poort je. terwijl de automobilist het Vrije in wilde draaien, komende uit de Hoge Mo lenstraat. De auto tipte de fietser juist aan de achterzijdewaardoor het knaapje tegen het muurtje bij het Badhuis werd gedrukt. Met ontvellingen, een gescheurde nagel en heel veel schrik liep hel onge lukje toch nog goed af. i ADVERTENTIE. Verpleegster- schorten, aan beide kanten een zak, dus aan twee kanten te dragen. Keurig model en weinig opgemaakt. Opruimingsprys voor deze mooie schort 3,OU. ZIERIKZEE. Naar wij van de zijde van het bestuur van het Wa terschap Schouwenvernemen is thans definitief beslist, dat het toe komstige Prommelgemaal een die selgemaal zal worden en het gemaal in Den Osse een electrisch gemaal. BROUWERSHAVEN. Uit deze ge meente zijn vorige week een zeven tiental dienstplichtigen van de Zich - tingegn 1054 en 1955 teBreda ge keurd. Van deze jongelui werden er tien goedgekeurd, vijf moeten er nog voor de herkeuring verschijnen en twee werden defintief afgekeurd. ADVERTENTIE. Dinky Toys, het ideale speelgoed voor jongens, voor de regenachtige zomerse dagen. In vele modellen voorradig. Dinsdag 7 augustus was Bram Beekman de gastoi'ganist in de St- Nicolaaskcrk te Brouwershaven. Het bezoekersaantal was weer erg hoog: 150 personen. De naam Bram Beek man is natuurlijk goed bekend in Zeeland, en ook deze avond heeft geen afbreuk gedaan aan zijn repu tatie. Het programma was gezellig en niet te zwaar. Alleen Swcelinck is misschien iets moeilijker te begrij pen voor de leek. Dit stuk. Ricerear. werd erg gaaf gespeeld, maar aan het eind kwam de klank een beetje dik over. Het tweede stuk. Choral mit vier Variationen ..Werde munter, mein Gemijte" van .1. Pachelbel werd leuk geregistreerd, evenals het volgende: ..Thema met variaties" van C. Ph. E. Bach. Technisch erg knap ge speeld. terwijl het speels, vrolijk en eenvoudig overkwam. Voor de derde keer dit seizoen weerklonk .Andante in F. van Mo zart. Het is bijzonder interessant om de verschillende opvattingen van di verse organisten te beluisteren. Ook in registratie komen de verschillen tot uiting. Het tempo was aan de hoge kant. maai- daar stond tegenover dat de klankkleuren er goed bij pasten. Ook Beethoven was vertegenwoor digd. met dc .Suite Tür eine mechani sche Orgel. De drie delen van deze suite zijn: Adagio, wat pianoachtig aandoet. Sherzo. geregistreerd met alleen een fluitje, en Allegro. Als modern tintje klonken Drei Spielstücke van H. Distier. en eigen variaties over Est-ce mars. het Ne derlandse volksliedje ..Wie gaat er mee over zee". Het thema kwam af wisselend in de sopraan of in de bas voor. De laatste variatie was met vol orgel, wat meestal gebeurt als afsluiting van een concert. WILLIE BIL van ongeveer veertig ha. Een jaar of vier terug heeft hij zich opgegeven bij de Stichting en de mogelijkheid geboden mensen het een en ander over zijn bedrijf te vertellen. „In die jaren zijn er misschien tien mensen geweest, die via de Stichting aan ons adres gekomen zijn. Dat de belang stelling zo slecht zou zijn had ik niet verwacht. Ik had gehoopt, dat er meer mensen zouden komen. Wel zijn er groepen Belgen, ook boeren, ge weest, maar dat was op initiatief van de Landbouwvoorlichtingsdienst. Die maakten met veertig a vijftig manr een tocht door Nederland en deden ook mijn bedrijf aan. Tijdens dc rondleiding over het j bedryf vertel ik hoe alles hier in zijni werk gaat. Dan merk je. dat by dc* stedelingen toch veel onwetendheid over de landbouw heerst. De slechte" opkomst heeft me teleurgesteld, ik vind het nuttig dat mensen er meer vanaf weten," aldus de heer Goe- Hij runt het bedrijf zelf, alleen zijn vader helpt wat mee. Momen teel is de heer Goemans bezig met het bouwen van een nieuwe «schuur. Van de winter gaat hij daarin met witlof beginnen. Dat kost veel tijd. De oogst is dit jaar wat laat, met het gevolg dat straks aan alle produkten tegelijkertijd gewerkt moet worden. Hij heeft het dus druk genoeg, maar desondanks zou de heer Goemans graag tijd over hebben voor meer belangstellenden, die de boerderij willen zien. Ontwikkeling toerisme „Het Huygens Lyceum in Voor burg had jaren geleden werkweken voor zijn klassen over de landbouw. Toen is eigenlijk de gedachte ont staan dat het misschien wel leuk zou zijn stadsmensen meer van het boerenbedrijf te laten zien," aldus de heer R. J. Visser uit Nieuwer- kerk, bezitter van bijna vijftig ha akkerbouwgrond. „Er is destijds kontakt opgenomen met de Stich ting Public Relations. Het toerisme begon zich in die tijd meer te ont wikkelen op Schouwen-Duiveland en we dachten dat het wel goed zou zijn als wij daarop inspeelden. Be halve het strand was er helemaal geen vorm van vermaak en we wil den een paar keer een excursie voor badgasten organiseren." Rondritten Er zijn rondritten over het eiland gemaakt in het begin van de zesti ger jaren, er werd verteld over het gebied, over het landschap en over wal je als boer en burger met het waterschap te maken hebt. De ex cursies voor de badgasten was op initiatief van de Kring van de ZLM. Bij voorkeur werd een bcdryf be zocht met wat aktiviteit. Als het kon liefst een akkerbouw- en veeteeltbe drijf. »De mensen werden geïnfor meerd over dc landbouw. Vaak bleek dat men een heel verkèerdc voor stelling van dc gang van zaken had. Dc interesse van de toeristen be perkte zich tot momenten, waarop het slecht weer was. Bij goed weel was er weinig of geen belangstelling. Na het toeristenseizoen kwam er een stille periode. „Dit jaar kregen we voor hel eerst sinds lange tijd mensen op dc boerderij. We kregen bezoek van een middelbare school uit Amsterdam en deze week van een echtpaar uit Zierikzee. Jammer dat er zo betrekkelijk weinig be langstelling is. dat de mensen er niet meer van willen weten. Ik vind het prettig, dat ik kan inspelen op vragen: hoe de produkten opge schept worden, hoe het vefvoer naar het sorteerbeclrijf. hoe de verwer king in de industrie in zijn werk gaat. Daarnaast hebben we het ook over dc landbouwpolitiek gehad. Mijn doel van dc bezoeken is een wat recler beeld van de landbouw te geven. En hoe je als boer je taak en je plaats in het milieu ziet, Ik heb weieens het gevoel dat er te gemakkelijk over ons gedacht wordt," aldus dc heer Visser. geus tjjclgebrek heb ik de veeteelt moeten laten vallen: vee is aan een bepaalde regelmaat gebonden. De akkerbouw Is wat dat betreft aan trekkelijker". In het voormalig ziekenhuis in Noordgouwe, daarna het Mr. De Rooshuis, logeerden vijlde en zesde klassen van lagere scholen uit den lande. Zevt'ii weken De leerlingen daarvan zijn veel bij dc heer Van Klinken geweest. Drie a vier jaar terug had hij zeven we ken achter elkaar elke week een an dere klas. Veel anderen dan school jeugd zijn er niet op zijn bedrijf ge weest. Een enkele keer. als het re gende kwam weieens een echtpaar kijken. „Ik vertel over de gang van zaken. De kinderen uit de stad kennen niets van het buitenleven. Als je over hon derd ton aardappelen praat, denkt de jeugd dat heel dc wereld daarvan kan eten. De grondgedachte van mensen uit de stad is dat een boer hard en lang werkt. Die zien een boer nog op klompen en met een pet In de gedachten van de volwas senen leeft helaas nog vaak dat een boer steenrijk is," vertelt de heer Van Klinken. Toch vindt hij bezoek van volwassenen wat interessanter dan van de jeugd. „Zij doen in één week al zoveel indrukken op, het is dan erg moeilijk om het allemaal aan hun duidelijk te maken." Zo zachtjes aan wil de heer Van Klin ken wel stoppen met de rondleidin gen. Interesse daarvoor is er de laatste tijd nauwelijks en een land zonder vee slaat toch niet zo bij de mensen aan. "Een kind is vertederd door een lammetje en niet door een ha tarwe," is zijn mening. SCHIPHOL. 19-8. Na eerst nu pas bekend geworden is zijn door de kwaliteitscontroledienst van Fokkér op Schiphol-oost gebreken ontdekt in aluminiumplaten van Amerikaans fabrikaat, bestemd vóór de bouw van de F-16. De ontdekking werd reeds in mei j,l. gedaan en heeft inmiddels tot akties in do Verenigde Staten ge leid. Volgens een woordvoerder van Fokker zijn tijdens een chemische test door de kwaliteitscontrolcdienst zwakke plekken in hetaluminium ontdekt. Ongeveer 40. platen van dé enke|e honderden, waaruit dé zen ding aan Fokker bestond, zijn. door Fokker verdacht verklaard. Eenzaam in de polders ligt het akkerbouwbedrijf van de heer Goemans.uit Zonnemaire. Alleen de bomen rond het huis verbreken de lange uitgestrekte vlakte van hel bedrijf. De boerderij van de heer Visser. Links op de voorgrond (le hoofdschuur. vlak na de ramp gcbouu'd. Kleinste oppervlakte De heer A. van Klinken uit Nieu- werkerk heeft het kleinste akker bouwbedrijf van de drie boeren. Zijn oppervlakte is twaalf ha. Hij heeft zich ongeveer tien jaar gele den opgegeven bij de Stichting, na dat hij een formuliertje in het blad „De Boerderij had ingevuld. ..Het sprak me wel aan. dc stad en het platteland wat nader bijeen te bren gen. Ik heb wat familie in de stad wonen en dan merk ik weieens dat de afstand (wat de kennis betreft) ontzettend groot is." aldus dc heer Van Klinken. „Tien jaar grledcn had ik nog een gemengd bedrijf, zowel akkerbouw als veeteelt en nog wat bloembollen. Voor de bezoekers was het toen inte ressanter dan nu. Sinds zes jaar be drijf 'k uitsluitend akkerbouw. Wc- ZIEKIKZEE Doorgereden na ongeval Dinsdagmiddag omstreeks 14.30 uur werd het 6-Jarig jongetje V. S. uit Zierikzee op de Ca landweg door een auto aangereden. De automobi list is na dit ongeval hard weggere den. Het slachLofferlje werd aller eerst met spoed naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis gebracht, waarna hij nadat een ernstig her senletsel was vastgesteld, werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis „Dijkzigt" te Rotterdam. Het enige gegeven dat bekend is van de betrokken wagen is dat het handelt om een niet nieuwe grote witte personenauto. De groep Schouwen-Duiveland van de Rijks politie roept eventuele getuigen op die meer gegevens omtrent het on geval kunnen verstrekken. (Telefoon '(01110) 4055. Beroofd Dinsdag werd E. P. K.-V. die zich in een zaak bevond te Zierikzee van de handtas beroofd, inhoudende eén portemonnee, bankebeues en derge lijke, ter waarde van f 200, Diefstal Dinsdag werden vanuit een eta lagevitrine van een antiekwinkel op het Havenplein te Zierikzee twee- bloedkoralen halssnoeren ter waar de van f 1300,gestolen. De diefstal werd vermoedelijk door twee vrou wen gepleegd. Jongeman aangehouden In de buurt van het verkeersplein te Zierikzee werd door de Rijkspo litie een eenzame 17-jarige jongen J. P. A. d. H. uit Evergem (België) aangehouden. Het blpek, de jon gen van huis waswéggelopen. De Rijkspolitie verstrekte logies en lichtte de Rijkswacht te België in. die de jongen in de loop van woens dag hebben opgehaald. HAAMSTEDE Schilderkunst In de Westhoek begint op 21 augustus o.J.v.- mevrouw Van Maa- nen een kursus van Hindeloper - en QucJ - Noors schilderwerk. Mevrouw Van Maaiïen heeft 'reeds vele ltur- sussen .gegeven en. heeft zelf een kursus'gevolgd in'Noorwegen. Deze kursus wordt gegeven in de school aan het Duinwegje (bij de tennisba nen). Aanvang 21 augustus en de daarop volgende dinsdagen. Moch ten er dames of heren zijn die inte resse hebben, dan graag opgave voor 14 augustus bij mevrouw G. Behrend-Sevenhuijse», Weeldeweg 69, Burgh, telefoon (01115) 1704. De ze kursus gaat uit van de ai'd. Wes- terschouwen der Ned. Vereniging van Huisvrouwen. (Voor tijden: zie agenda.) woensdagmiddag een in het Neder lands gesproken film worden ge draaid met daarvoor een aantal te kenfilms. Alle kinderen zijn wel kom. In de pauze kunnen de kinde ren een traktatie in ontvangst ne men. De Werkgroep hoopt op het welslagen van deze dag. (Voor tij den: zie agenda.) BROUWERSHAVEN Dia-vertoning In tegenstelling tot een eerdere mededeling van de VVV Brouwers haven wordt thans* bekend gemaakt dat de dia-vertoning over Zeeuwse Klederdrachten niet plaats zal vin den op maandag 13 ma ar maar op woensdag 15 augustus. Voor tijd zie agenda. DREISCHOK Concert uitgesteld Het aangekondigde concert dat de harmonie „Nut en Uitspanning" uit Zonnepnaire zaterdagavond 11 augustus zou geven gaat niet door. Van bestuurszijde wordt getracht nu een gunstige datum in september te vinden, zodat het geplande con cert alsnog dit jaar door kan gaan. DUIVELAND Burgerlijke stand over juli Geboren 8. Helena Jozina Adrians, d.v. C. de Bruine, en van L. Otte: 9. Rob bert. z.v. W. T. van de Zande, en van H. J. Robijn (Nieuwerkerk) ge boren te-Dirksland; 10. Saskia Ca- rola Harriet, d.v: M. J. I-I. P. Pin kers, en van J. A. Dirks (Nieuwer - kerk) geboren te Rotterdam; 12. Si- mone Maria Johannis, d.v. J. M. G. N. Bours, en van A. A. M. Frederics (Nieuwerkerk); 13. Geurt Jan, z.v. G. Mol. en van M. van Lagen (Nieu werkerk); 16. Eveline Charlotte, d.v. C. W. A. Lely, en van H. M. Bot te- ma (Nieuwerkerk) geboren te Dirks land; 21. Suzanna Maria Janna, d.v. J. J. de Vlieger, en van M. P. Bak ker (Qosterland); 25. Wouter, z.v. J. de Jonge, en van J. Anthonise (Nieuwerkerk); 30. Hiske. d.v. F. S. Gercama, en van B. J. Broeders (Oosterland) geboren te Zie2-ikzee. Gehuwd 5. Willem Gerard Adriaan de Winter, 23 jr. (Goedercetje). en Wil- helmina van der Wielen, 22 jr. (Nieuwerkerk); 20. Louis Willem Alexander Voogt, 33 jr. (Rotterdam) en Sophia WiJhelmina Gardina van der Waal. 18- jr. (Ooserland): -27. Ja cob Kok, 21 jr. (Apeldoorn), en Da- vin a 'Geuze. 20 jr. (Nieuwerkerk). Overleden 2. van der Weele, Neeltje. wed. v. Hendrik Marinus Beije. 91 jr. (Oos terland) overleden te Zierikzee; 30. Heijboer Kornelis Guiliam. e.v. .Ta- coba Pieternella Peute, 76 jr. (Nieu werkerk). Het woonhuis en de schuur van landbouwer dc heer Van Ktinken. Van ge mengd bedrijf in de loop der jaren naar akkerbouwbedriji overgegaan. (Foto':s Zierikzeesche Nieuwsbode) BUKGHSLUIS Dtjkbrand - - Aan de zeedijk ter hoogte van hei qebouwenpark van Rijkswaterstaat en DOSbouw ontstond dinsdagmid dag brand. De grote rookontwikke ling was aanleiding om de brand weer te waarschuwen die weldra arriveerde waarna bijgestaan door waterstaatsmensen, het vuur werd gedoofd. De brand had niet veel om het lijf en slechts 100 ms dijkbe- groeiïng ging verloren. De brand weer uit Renesse kon, op pad naar Burghsluis terugkeren. Dit is al eni ge tijd mogelijk door middel van de onderlinge mobilofoon verbinding, waardoor bij overbodigheid van een der spuiten deze via de mobilofoon terug gestuurd kan worden. Om streeks 17.00 uur was Haamstede weer in de garage terug. Afscheid ir. F. Spaargaren Per l september zal ir. F. Spaar garen, thans hoofd van de afdeling Waterbouwkundige Werken West, de Deltadienst verlaten en in dienst tre den bij Koninklijke Volker-Stevin N.V. Op 31 augustus wordf 's mid dags afscheid van hem genomen in het direktiekantoor „Bouwput Schaar". Voor tijd: zie agenda. SEROOSKERKE Geen nieuw dorpshuis wel vernieuwingen Naar aanleiding van een verslag van 7 augustus over de rommel markt in Scrosokcrke deelt het be stuur van dc Dorpsgemeenschap mede. dat het niet gaat om een nieuw dorpshuis, maar dat er wel enige vernieuwingen, oftewel a,in passingen nodig zijn. ..Wij zijn veel •e blij. dat er een dorpshui.-", liét de voorzitter van de Dorpsgemeen schap mevrouw B A. Mever weten. K ER IO VERVE Enkele aktivlteilen voor de jeugd Volgende week woensdag 15 augustus, worden enkele aktivitei- ten voor de .ieugd georganiseerd door de Werkgroep Vakantie-ak.i- viteitcn. die onlangs de speehveck de mist in zag gaan. 's Morgens wordt er een viswedstrijd gehouden bij de l.lsbaan aan de Zandweg. Diegenen die hieraan mee willen doen worden om negen uur ver wacht. Ei worden twee prijzen uit - eHoofd. nl. één voor degene die dc langste vis vangt en één voor dege ne met dc. mcesie visjes. Do./c wor den 's middags in het Verenigings gebouw uitgedeeld. Daar zal op OOSTERLAND Concert Zaterdagavond zal muziekvereni ging „Nu met Hope" uit Bruinisse een concert geven op de mobiele tent aan het Koninginneplein. Ver zocht wordt of het publick de no dige stilte in acht zou willen nemen tijdens de uitvoering. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Burgerlijke stand over juli Geboren 22. Jantine Vonk (Rotterdam) d.v. W. F. M. Vonk en S. A. M. C. Kool: 31. Johannes Pieter Otte z.v. J. Ot te en A P. M. dc Leeuw. Gehuwd 18. Jan van dvr Velden. 52 jr.. en Jacoba Doetje Sjoukje Thea van Driol. 42 jr. Overleden 28. Jan Pieter Bolijn. 80 jr. Brandje Woensdagmiddag is in de machi nefabriek Padmos een begin van ccn brand ontstaan óp een in aanbouw zijnd schip. Dc brand ontstond in een tussenschot en werd mm »*igcn middelen geblust. Stichting Semovli benoemt direktcur-artt Met ingang van t november 1979 is dc heer J. H. Rijpkema (39) te Kapelle door het bestuur van de- Stichting Samivoz tc 's-Hcrtogcn- bosch benoemd tot direkleur-arts van de verpleeghuizen „De Werf- kampen' te Rilland-Bath en ..Maria Terweel" te Goes en van het be jaardentehuis ..St. Maarten in 4e Groe te Goes, welke instellingen een cluster van geriatrische voorzie ningen in Midden-Zeeland vormen VL1SSINGEN Tentoonstelling „Juliana" verlengd Wegen- de grote bclongslellint: de tentoonstelling „Mijn naam is Juliana" in het -Jedelijk museum Vlissingen verlengd tot en met 31 augustus. De tentoonstelling oim schilderijen, foto's, ceramiek en penningen. Voor openingsuren zie agenda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3