Staatsloten? een heel lot U kunt ze nu kopen. ROMMELMARKT OP DORPSPLEIN IN SEROOSKERKE WERD GROOT SUKSES Wordt de strijd in Baskenland een soort Ulster in kwadraat? Vrouwen demonstreren in Den Haag tegen kernbewapening Opbrengst f 12.046,55 Pleidooi voor Waterlooplein Advertenties plavuizen misleidend LAC vraagt onderzoek naar scheepsdok Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Koe neem t oud-agent op de hoorns BLIK DOOR HET WERELD Regelement voor oorlogs documentatie 4 SEROOSKERKE, 6-8. De rommelmarkt op het Dorps plein te Serooskerke heeft zaterdag een bedrag van f 12.046,55 opgebracht. Deze opbrengst zal bestemd zijn voor een bijdrage aan de houw van een nieuw dorpshuis. Het huidige dorpshuis in Seroos kerke is inmiddels te klein geworden. De rommelmarkt zou zaterdagmor gen omstreeks tien uur beginnen, maar reeds vroeg in de morgen ver drongen zich vele mensen voor de talrijke kramen. Vooral de antiek- kraam trok veel belangstelling. De Dorpsring was geheel voor het verkeer afgesloten, zodat iedereen ongestoord kon rondlopen. Met het doorknippen van een lint en een kort welkomstwoord tot de mede werkers en aanwezigen werd door de voorzitter van de Dorpsgemeen schap, mevrouw B. Meier de markt geopend. De verkoopkramen kregen vele kijkers en kopers en SCHEEPVAART Acila, 4-8 375 noord oost Gran Cana da naar Accra. Diloma, 4-8 van Flotta naar Ham burg. Mercurius, 4-8 van Amsterdam naar Suriname. Onoba, 5-8 van Esméraldas naar Bal- bao. AMSTERDAM, 7-8. Omwonenden van het Waterlooplein in Amster dam willen dat het gemeentebestuur een voorbereidingsbesluit neemt ter wijziging van het uit 1955 dateren de bestemmingsplan voor het Wa- terloopleingebied. Het stadsbestuur zou voorts openlijk moeten erken nen dat er zowel technisch als juri disch een situatie is onstaan die het onmogelijk maakt in de eerstko mende jaren met definitieve bouw plannen voor het plein (stadhuis) te beginnen. Een e-i ander staat in een nota, getite-'1 „Van Waterlooplein naar plein voor volksvlijt", die deze week aan L>. en w. en de gemeenteraad wordt aangeboden. Opstellers zijn ondermeer het wijkcentrum d'Oude Stadt, Buurtcentrum de Boomspij ker en enkele bewonersgroepen. AMSTERDAM, 7-8. De Reclame Code Commissie acht het onjuist dat Kerkdriel Keramiek BV in adver tenties zijn plavuizen als „echt handgevormd" heeft aangeprezen. In een uitspraak beveelt de commis sie het bedrijf aan zich in het ver volg van het gebruik van het woord „handgevormd" voor zijn plavuizen te onthouden. De Reclame Code Corhmissie acht een klacht over deze advertenties gegrond, omdat voor de gemiddelde consument het woord „handge vormd" de betekenis heeft van „handgemaakt". Kerkdriel Kera miek BV heeft ten onrechte een soort ambachtelijk karakter aan de geadverteerde plavuizen verleend, terwijl de plavuizen mechanisch vervaardigd worden, aldus de Code Commissie. vooral de pannekoekenbaksters had den handen vol werk. Oude ambachten Veel belangstelling genoten ook de spinster mevrouw Bakker-Krij ger en de stoelenmatter de heer C. de Rijke. Eveneens trok de nieuwe brandweerauto van de gemeente WestetschoUwen veel belangstellen den. Door middel van een filmpje werd het publiek voorgelicht hoe brand te voorkomen. De gehele dag heerste er een ge zellige drukte. Omstreeks vier uur werd de verkoop gestaakt en de nog overgebleven goederen afgevoerd. Daarna werd tijdens een gezellig sa menzijn in het dorpshuis door mede werkers en belangstellenden de be kendmaking van het eindbedrag af gewacht. Door .mevrouw Meier werd ten slotte een dankwoord gesproken tot initiatiefnemers en medewerkers. De heer F. Pelt won een prijs met KERKNIEUWS Gezamenlijke kerkdienst Brouwershaven Zondag 12 augustus zal in de Grote of St. Nicolaaskerk te Brouwersha ven een gezamenlijke kerkdienst met de Hervormde kerk Zonnemaire en de Gereformeerde kerk Brouwers haven worden gehouden. Aan deze dienst zal de zanggroep „Cellar Gos pel Seventy" onder leiding van Bert Gebben uit Amersfoort medewer king verlenen. ROTTERDAM, 17-8. Het Lande lijk Comité Zuid-Molukken wil dat minister De Koning (ontwikkelings samenwerking) een onderzoek instelt naar het verdwijnen van een scheeps dok op de Molukken. Het gaal het LAC om hel Waiame- dok, dat in 1967 met een kredietga rantie van het toenmalige kabinet Biesheuvel gebouwd is bij Verolme Rozenburg. Het LAC zegt dat het nu twaalf jaar oude dok eind mei weggesleept is uit de baai bij de-stad Ambon, waar het gestationeerd was. Enkele honderden mensen zijn daardoor werkloos geworden. Wie het dok weggesleept heeft en waarom, is het comité „volslagen onduidelijk". Het LAC zal donderdag op het mi- nitserie van buitenlandse zaken in Den Haag een protestbrief afgeven, waarin gevraagd wordt om een on derzoek. Het dok was, aldus een woordvoerder, duidelijk bestemd voor de ekonomischeopbouw van de Molukken. Het comité haalt daarvoor uitla tingen aan van oud-gouverneur La- tumahina van de Molukken, die vol gens het LAC in '67 in Rozenburg verklaarde dat het dok een eerste stap was in de ontwikkeling van de Molukken. Het LAC vindt dat „de Nederlandse belastingbetaler recht, heeft om te weten wat er nu met het dok gebeurd is". Advertentie ticüaHgpÜBStaatsloterij" Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. raden van het aantal bruine bo nen in een pot. Het juiste aantal be droeg 3444. De heer Pelt zat er met zijn gokje van 3450 het dichtste bij. RRUINISSE Japan vraagt om garnalen In 1977 werden in de gehele we reld ongeveer een miljoen ton gar nalen gevangen, die na bewerkt te zijn 600.000 ton konsumabel produkl opleverden. Daarvan ging 130.000 ton naar Japan; 250.000 ton werd in Amerika verbruikt. Japan konsu- meert niet alleen zijn eigen visserij- produktie (35.000 ton), maar impor teert garnalen uit 55 landen. De vraag naar garnalen neemt in Japan nog hand over hand toe. OOSTERLAND Brandalarm De brandweer van Duiveland kreeg zondagavond een brandalarm binnen uit Ouwerkerk. Brand bleek te zijn ontstaan in een bejaardenwo ning in de Phoenixstraat, bewoond door B. Een aantal T-shirts die aan een lijn te drogen hingen hadden vlam gevat, maar deze werden geblust voordat de brandweer op de plaats van de brand arriveerde, zodat deze onder kommandant, H. M. Beije on- verrichterzake kon terugkeren. ARNHEM, 6-8. Een bij het slachthuis ontsnapte „dol ge worden" koe heeft maandag in de Arnhemse binnenstad voor de nodige konsternatie ge zorgd. Vele mensen konden 't beest ontwijken, maar een 65- jarige oud-agent was ne niet rap genoeg: hij werd door het beest op de hoorns genomen. De man werd in het zieken huis opgenomen, waar men een wervelfraktuur 'konstateerde. De koe werd na zijn tocht van drie kwartier door een schot uit een karabijn gedood. Het beest ontsnapte om kwart voor tien bij .liet slacht huis aan de Nieuwe Kade (bij de Rijn) en begon daarvandaan zijn tocht over de Amsterdam- seweg. Daarbij xoerden vele auto's beschadigd. Het publiek werd met luidsprekers van de politie aangeraden zich uit de voeten te maken. De politie onderzoekt hoe het dier bij het slachthuis heeft kunnen ontsnappen. Mét bomaanslagen op vliegvelden en stations - en dus toeristen als be langrijk doelwit - is een nieuwe fase van de Baskische terreur ingeluid. Het opmerkelijke hierbij is dat de aanslagen het werk zijn van de politiek-m'ili- taire ETA, die doorgaans eèn. minder bloeddorstige, aktiviteit ontwikkelt dan de andere ÉTA, de militaire. ÈTA-politicomriitar bijvoorbèefd heeft zich wel kunnen verenigen met de grote lijnen van het statuut voor zelfbestuur dat de regering in Madrid aan de Basken heetf aangeboden. Dat statuut is inderdaad niet al te hekrompen van opzet en voorziet erin dat de Baskèn hun eigen zaken zelf kunnen regelen. - Het is net geen volkomen zelf standigheid, maar wat de laaibe- treft en het bewaren van de' or.de hoeven de Basken weinig grieven meer te koesteren. Uit de bomaan slagen van nu zou men kunnen op maken dat de ETA-politicomilitarbij nader inzien toch meent wat te ver gegaan te zijn met het ja-zeggen. Er wordt als motief, voor de terreur aangevoerd dat ae Spaanse regering geen woord gehouden zou hebben op hei punt van de Baskische ge vangenen. Die zouden ook naar Bas kenland overgebracht worden, zou die belofte zijn geweest. Dat is een beetje overdreven geformuleerd: het xvas een eis maar met het inwilligen daarvan wilde Madrid eerst afwach ten of deze overbrenging wel ver antwoord was - overvallen op ge vangenissen om collega's terroristen te bevrijden was niet de bedoeling. DEN HAAG, 6-8. Vrouwen uit Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Neder land van de internationale beweging „Vrouwen voor vrede", alsmede enkele Japanse monniken, z\jn maandagmorgen voor het gebouw van het Interna tionaal Gerechtshof, het Vredespaleis, in Den Haag begonnen aan een drie dagen durende protestaktie tegen de atoombewapening en de produktie van kernwapens. Via deze aktie willen de demon stranten het internationaal gerechts hof ertoe bewegen de wettelijke toe laatbaarheid van kernwapens en ra- dio-aktievestraling internationaal aan de orde te stellen. In een petitie, die in de loop van de dag aan een funktionaris van het Internationaal Gerechtshof zal worden aangeboden, eisen zij het onmiddellijk stopzetten van atoomproevcn en een algemene kernontwapening. „De verklaring van de rechten van de mens blijft maar papier zolang een kernoorlog een bedreiging kan vormen voor al le menselijke leven op aarde", aldus de nktievoerders. Do aktie is tevens een poging om meer Nederlandse vrouwen te inte resseren voor „Vrouwen voor vre de een interantionale vrouwenorga nisatie tegen kernbewapening, aldus een woordvoerster. KERKNIEUWS Oud Gcrcf. Gemeente Bruinissc BRUINISSE. Woensdag 8 augus tus: 19.30 uur ds. Joh. v. d. Poel, Ede (levens H.D.). KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Giessendam-Neder- hardinxveld: D. van Vliet, Papen- drecht; te Elburg: E. Bouman, Heerde; te Ridderkerk, wijkgcmecn- to Slikkerveer: E. F. Vcrgunst, Mid- delharnis, die dit beroep heeft aan genomen; te Scharendijke/Kerkwer- ve; (toe/,.): J. B. Dük, Hoogezand- Sappemeer. Aangenomen naar Nieuwleuscn (voor de evangelisatie): J. D. Hei kamp. hulpprediker te Driedorp. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (USA): drs. A. Vcrgunst. Veen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Terneuzen: F Mal- lan. Rhenen. Oud Gercf. Gemeente Oosterland Woensdag 8 augustus: t9.30 uur M. Pronk, Dordrecht. DEN HAAG. 6-8. Minister Pais van onderwijs en wetenschappen heeft het reglement voor het Rijksinstituut voor Oorlogsdokunientatic (RIOD) vastgesteld. In het uitgewerkte reglement is onder meer de verantwoordelijkheid voor de openbaarmaking van de door het RIOD verzamelde gegevens vast gelegd, zo heeft het ministerie van onderwijs maandag gemeld. Aan de opstelling van een regle ment voor het RIOD bleek het parle ment behoefte te hebben nadat RIOD-direkteur prof. dr. L. de Jong begin november vorig jaar een rap port over het oorlogsverleden van oud-CDA-frakticleider Aantjes open" baar had gemaakt en de manier waarop hij dat deed tot diskussie leidde. Bij koninklijk besluit van 28 juli is bepaald dat de minister van onder wijs en wetenschappen geen inhou delijke bemoeienis heeft met het we tenschappelijk onderzoek van hel RIOD in Amsterdam. Wel moet de minister een reglement opstellen waarin de taken bevoegdheden en werkwijze van het bestuur van het instituut, de direkteur en de mede werkers nader worden geregeld. Zo lang de vonnissen van kracht 'zijn' 'behoort een 'rechtsstaat' .zeook uit te voeren; gratie verlenen is:een saak van later orde. Overeenkomst met Noord-Ierland De Baskische terreur lijkt-in vele opzichten sprekend op die van Noord-Ierland. Het gevaar bestaat, dat de overeenkomst nog groter gaat worden als een deel der Basl&en'wel akkoord gaat met. hel aangeboden 'zelfbestuur en anderen doorgaan te strijden voor het herstel van de on7 afhankelijkheid. Zonoemt de ETA- militar het bijvoorbeeld 7,eenbeetje overdreven als men in aanmerking neemt dat de volkomen.' onafhanke lijkheid van het Baskenland óóit maar een korte tijd geduurd heeft, minder dan een jaar. Een echte Bas- kenstaai, zoals deze fanatieke ETA die wil herstellen, heeft amper be staan. De nuchterder nationalisten in Baskenland, zullen zich ook wel beioust zijn dat de volkomen zelf standigheid ook weinig zin heeft in het Europa van nu dat immers aan koerst op een grote integratie bin nen de EEG waarvan ook Spanje binnenkort lid hoopt te worden. In economisch opzicht en in zaken van landsverdediging maar ook wat de sociale wetgeving betreft is het vrijwel onmogelijk voor Baskenland, een andere koers te gaan dan Span je en dan heeft het voordeel om in Madrid een vinger in de pap te heb ben boven een positie als volkomen buitenstaander. Dat zou ook beteke nen dat de buitenlandse politiek aan Spanje ivordt overgelaten waarbij voor de Basken het interessantst is hoe Spanje en Frankrijk tegenover de Basken staan. Als deel van Spanje met invloed op hel Spaanse regeringsbeleid staan de Basken dan sterker dan als dwergstaat. Het eni ge wat aantrekkelijk zou ktinnen zijn bij onafhankelijkheid is het stichten van een enorme tax free shop in concurrentie met Andorra dat op die manier aardig verdient. Maar dat kan alleen bij de gratie van de buren uiteraard en in dit op zicht hoeft een onafhankelijk Bas kenland weinig medewerking le verwachten als het zowel Frankrijk als Spanje tergt. Daarom lijkt het statuut voor zelfbestuur een zeer redelijk uitgangspunt. In principe en op papier Zoals in principe en op papier in Noord-Ierland eveneens in zelfbe stuur dc problemen onderling opge lost hadden kunnen worden. In die streek echter zijn dc zelfbesturendc Ieren elkaar gaan bevechten en ver volgens samen de Britten toen die de orde probeerden te herstellen. Zo'n situatie dreigt nu ook in Bas kenland als de Baskische voor- en tegenstanders elkaar bevechten en beide ook weer de Spanjaarden. Vanuit Londen waar men zich vaak heeft mogen ergeren over Europese kritiek dat ze de zaak-Ulster maar niet opgelost konden krijgen, is dal een boeiend schouwspel: de Span jaarden mogen best voordoen hoe men zoiets wel oplost. Maar de kans dat er een leerzame les komt lijkt voorlopig kleiner dan die op een soort Ulster in het kwadraat ROME. China heeft voor hel eerst, sinds het aan de macht komen van de communisten in 1949 een uit China afkomstige Jez.uïet toestem ming gegeven voor een bezoek aan zijn land. Dit hebben functionaris sen van de orde maandag in Rome meegedeeld. Dit bezoek van pater Michael Tsjoe wordt beschouwd als een nieuwe aanwijzing dat de auto riteiten in Peking wellicht de Jezu ïeten weer zullen toestaan in China werken. ZONNEMAIRE, 6-8. Maandagmor gen om 10.15 uur vond op de krui sing Zuidweg-Kruisweg-Slaepelsweg een aanrijding tussen twee auto's plaats, waar twee personen bij ge wond werden. Een auto bestuurd door A. d. J. uit Sirjansland reed met zijn wagen over de kruising en wildé de Staepelsioeg indraaien en zou geen voorrang hebben verleend aan C. P. v. d. M. uit Zierikzee die uitde richting Zonnemaire aan kwam rijden. Beide voertuigen wer den totaal vernield. De medepassa gier uit de wagen van d J., M:S. uit Rotterdam.en de .mede-inzittende uit de andere wagen J. M. v. d. M. wer den béiden gewond. De aanhangwagen aan de auto van d. J. uit Sirjansland kantelde eh de ladingviel over het wegdek. De aanhangwagen deed, volgens een woordvoerder, van de Rijkspolitie, niet aan de technische eisen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Amsterdamse vestiging van Batco, het Brits-Ame rikaanse tabaks concern, moet dicht. De directie heeft dit opnieuw ge steld in een nota, die aan de onder nemingsraad en de voedingsbonden 'is gestuurd. Het bedrijf moet wor den verplaatst naar Brussel: 230 Amsterdamse werknemers moeten afvloeien, aldus de nota. DEN HAAG. De Haagse politie heeft zondag een 16-jarige jongen zonder beroep gearresteerd, die er van wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de brandstichting in de Zuiderkerk aan de Hoefkade in Den Haag. Hel gebouw werd vrij dagavond door brand volledig ver woest. ARNHEM. Een delegatie van de Zuidafrikaanse invalidensportbond wil de komende dagen in ons land sympathie winnen voor de deelname van een Zuidafrikaanse ploeg aan de volgend jaar zomer in Arnhem te houden Olympische Spelen voor gehandicapten. Voorzitter Menzo Barrich van de Zuidafrikaanse bond zei dit maandag na afloop van een onderhoud met b. en w. van Arn hem. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag vier jongens in de leeftijd van 15 tot 16 jaar aangehouden, die hebben bekend de afgelopen drie maanden in Den Haag 150 fietsen te hebben gestolen. Verder bekenden zij een tiental diefstallen uit auto's. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft zondag de 30-jarige in het Floraparkbad in Amsterdam- Noord werkende badmeester J. H. F. uit. Zaanstad aangehouden, die in middels heeft bekend vele malen ontucht te hebben "gepleegd met minderjarigen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft het afgelopen weekeinde na tips uit de buurt, twee Hagenaars en een Leidschendammer aangehouden, die inmiddels hebben bekend be trokken te zijn geweest bij de brandstichtingen in de Haagse Jan van Goyenstraat. In de Jan van Goyenstraat werden ruim een wéék geleden verscheidene panden, waar onder de moskee van de Turks-Is- lamiische vereniging, door brand verwoest. AMSTERDAM. Bij een inbraak in de bank van lening aan de Leidsé- kruisstraat in Amsterdam zijn zon dag oen aanzienlijke hoeveelheid juwelen en een cassette met een be drag van 35,000 gulden gestolen. Dc politie vermoedt dat de daders met gestolen sleutel zijn binnengekomen. De waarde van de juwelen heeft men nog niet kunnen vaststellen. UTRECHT. De Voedingsbonden FNV hebben de directie van Vcrka- dc om opheldering gevraagd over het ontslag van president-direcleur T. Wïersma. Dc heer Wiersma nam op 31 juli Jl. ontslag na een diep gaand meningsverschil in de Verka- detop. AMSTERDAM. Twee Colombia- nen zijn zondagmiddag aangehouden nadat zij afzonderlijk van elkaar hadden geprobeerd in twee Amster damse hotels valse reiseheques te verzilveren, aldus de Amsterdamse politie maandag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4