N.V. PZEM gaat brochure over energie-besparing uitgeven STREEKNIEUWS ZEEUWSE PERCELEN ONDER RUIME AANVOER MOSSELEN Fietstocht door de kernen van de gemeente Brouwershaven BADKUIPRACE IN HET WATER GEVALLEN 3 „Een appeltje voor de dorst" STREEKNIEUWS Mosseldag in Yerseke Op zaterdag 25 augustus is het in Yerseke weer mosseidag. De organi satoren van deze dag komen op hun begroting f 10.000 te kort waaronder t 5000, die het gratis mosseleten op d.e haven meebrengt. Aan het pro- duktschap voor Vis- en Visproduk- ten wordt om een bijdrage verzocht om dat tekort weg te werken. Bij dat verzoek wordt gewezen op de grote propagandistische waarde van deze mosseldag te Yerseke. ZIERIKZEE Aanrijding Maandag vond op de kruising Mu- lockstraat en Maltastraat een aanrij- rijding tussen twee auto's plaats. A. M. v. d. B. uit Zierikzee wilde de Mulockstraat in slaan toen H. J. W. uit Zierikzee deze straat tegelijker tijd uit kwam rijden, waardoor een botsing ontstond. Beide voertuigen liepen lichte schade op. HAAMSTEDE Excursie Natuur- en Vogelwacht Zaterdag 11 augustus organiseert de Natuur- en Vogelwacht een bij zondere vogelexkursie naar de Hogcj Plaat, een grote zandbank in de Wes-J terschclde. Er wordt vanuit Breskens met een boot naar deze plaat geva ren. Er is nog een beperkte deelna me mogelijk, ook voor niet leden. Het gczamelijk vertrek, met eigen auto vindt plaats om kwart over zeven vanaf parkeerterrein „De Val". In lichtingen en opgave voor deelname bij de heer F. Sehoonalcker, telefoon (01110) 2635. Zie ook de advertentie in dit nummer. RENESSE Geslaagde speelweek Van maandag 30 juli tot en met vrijdag 3 augustus werd op het the ma 't Glurpendurp een speelweek voor de kinderen van de lagere school te Renesse gehouden. 't Glurpendurp was een fantasie dorp, waar onenigheid heerste over de vraag of er wel of geen muziek gemaakt mocht worden. De speel week stond dan ook in het teken van veel muzikale aktiviteiten. 's Och tends was het de beurt aan de kin deren van 9 tot 12 jaar en 's middags was de jeugd van 6 tot en met 8 jaar van de partij. In totaal namen zo'n vijftig kinderen deel aan de aktivi teiten. Vrijdag werd de speelweek afgesloten met een gezamenlijke pannekoekmaaltijd. Hierna voerden de kinderen van de oudste groep een showtje op voor de jongeren. Dit kwerd 's avonds op het dorp herhaald ter afsluiting van een optocht die de deelnemers maakten, gekleed in zelf gemaakte kreaties. Zaterdag 11 augustus BROUWERSHAVEN, 7-8. Zater dag 11 augustus organiseert de VVV Brouwershaven in samenwerking met de Dorpsraad Noord gouwe een fietstocht door de gemeente Brou wershaven. De tocht heeft een leeng- te van ca. 25 km en voert door alle plaatsen welke gezamcl\jk de ge meente Brouwershaven vormen. De tocht kan zowel individucel als it) groepsverband worden gereden. Voor deze tocht kan men vanaf half twee starten bij één van de vijf stempeladresscn. De finish is in No. .rdgouwe, waar men vanaf vijf uur het afgestempelde deelnemers- formulier kan> inwisselen voor een medaille. De deelnemersformulieren zijn verkrijgbaar bij de start;stempel- ao'resscn. De route naar de stempel- adressen mag men zelf bepalen. Maar er wordt een routebeschrijving verstrekt voor degenen die mindcr bekend zijn in het gebied. Met deze route wordt zo min mogelijk gebruik gemaakt van druk door auto's bere den wegen. De startadressen (tevens voorver koop) *(jn: Hosstellerie „Schuddc- beurs: VVV Brouwershaven. Haven N.Z. 1, Brouwershaven: Paauwe B.V. Zuid weg 22, Zonnemaire; Vogelmu seum ..Grcvelingen". Wellrweg II. Drcisrhor; Fa. v. d. Kasterlr. Heere- weg 1. Nonrdgonwe. ZIERIKZEE, 7-8. De Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij gaat een brochure verspreiden met het doel de verbruikers tot energiebesparing te motiveren. De brochure is getiteld: „Een appeltje voor de dorst". De meeste besparingstips in deze brochure hebben betrekking op aard gas. Bijna iedereen kan inzien dat aardgas een energiedrager voor het huishouden is, zoals benzine dat is voor een auto en dat je energie be spaart door verstandig met aardgas om te gaan. Overigens wie zijn wo ning met een andere brandstof dan aardgas verwarmt, kan eveneens van vele tips uit deze brochure profite ren. Elektriciteit „Een appeltje voor de dorst" is in gedeeld in drie hoofdstukken, te we ten: „Energie sparen zonder kosten": „Energie sparen voor een. beetje" en „Wat weet u van warmte?" In het eerste hoofdstuk worden vele tips ge geven hoe in het huishouden op ener gie bespaard kan worden. Zo wordt medegedeeld dat alle Zeeuwse gebruikers tezamen onge veer tien miljoen m3 aardgas per jaar kunnen verdienen als ze verstandig omgaan met de waakvlammen van keukentoestellen. Een inmiddels be kende raadgeving is de thermome ter op 20 graden in te stellen en een uur vóór het naar bed gaan deze te rug te draaien naar 15 graden. den. „Elke keer als de voordeur opengaat, rijdt er een hele energie- trein naar buiten". Gordijnen Verder wordt erop gewezen dat een juiste hantering van de gordijnen een besparing van 1" 120,per stooksei- zoen kan opleveren. „Als de zon op een koude dag in de kamer schijnt, laat hem dan schijnen. De zon levert u, behalve een plezierig levensgevoel, ook een forse dosis gratis energie" zegt de PZEM. Ook wordt gewezen op de besparingsmogelijkheden met gasboilers. De brochure vermeldt dat men on der een douche net zo schoon wordt als in een ligbad, maar tegen een derde van de energiekosten, om van de waterbesparing maar te zwijgen, waterbcsparing maar te zwijgen. Een belangrijke raadgeving is: Gebruik bij het koken de juiste pannen. De vlam nooit „om de pan laten spelen". Dat kost nodeloos energie en uw eten wordt er toch niet eerder gaar door. De extra warmte gaat namelijk ongebruikt langs de pan omhoog. Kookt u elek trisch zorg dan voor pannen met vlakke afgedraaide bodems, op de juiste maat voor de diverse kook platen. Dat wil zeggen dat de pan bodem altijd groter moet zijn dan de kookplaat. Snelkookpannen en fluitketels zijn energievriendelijk". Cv-ketels De lezers worden verder uitge- „Luat de vlam nooit om de pan spe lenen by elektrisch koken: Zorg voor pannen met vlakke afgedraai de bodems, op de juiste maat voor de diverse kookplaten." breid op de hoogte gesteld over het bedieningspaneel van één van de meest voorkomende CV-ketels. Ook wordt aangedrongen op het gebruik van TL-verlichting. Aangeraden wordt een koelkast niet vlak bij een verwarmingstoestel te plaatsen of op een plek, waar hij door de zon wordt beschenen. Met betrekking tot invriezen wordt de raad gege ven: „Per honderd liter diepvries ruimte kunt u 7 a 10 kg vl,ees, groenten e.d. tegelijk invriezen. Maak van het in te vriezen voedsel zogenaatnde dagporties. Daarmee voorkomt u kliekjesvorming en energieverlies." Naast al deze huishoudelijke tips bevat „Appeltje voor de dorst" be langrijke informatie over warmte sparende apparaten en over het be grip warmte. Al met al een brochu re, die de gebruikers kan motiveren tot daadwerkelijke energiebesparing. BRUINISSE, 7-8. Er was vorige week een zeer ruiine aanvoer van mosselen, die al direkt begon met die van de Zeeuwse percelen, die geleverd konden worden nu het minimum-visgewicht beneden 20 kg inocht zijn. Het stukstal, een ander gegeven om de minimumkwaliteit vast te stellen,] mocht stijgen tot 200, maar partijen] met een stukstal van 157 was afge-] lopen week het hoogste dat werd ge-] noteerd. Hoe lager het stukstal, hoe] groter de mossel en voor grotere] mosselen kan men ook een duurdere] prijs bedingen. Vorige week waren] er in de aangevoerde partijen nogalj wat mosselen die de reis van de; Waddenzee naar Yerseke niet over leefden. Daardoor wordt dan in de week na de levering (dus in de nu afgelopen week) een korting op de prijs toegepast, hetgeen tevens een gevolg is van de warme zomerdagen in de week van 23 tot 27 juli. De ruime aanvoer van mosselen uit de Waddenzee had een nadelige invloed op de aangevoerde partijen in Zeeland, maar over het algemeen worden de mosselen zeer goed be taald. Zeesterreu Enkele kwekers konstateerden een groot aantal jonge zeesterren op hun Waddenzee-percelen, een euvel dat nu met gejuich wordt begroet, ter wijl men in normale jaren de wenk- brouwen fronst en op maatregelen zint om ze te verwijderen. Nu wordt igehoopt, dat de zeesterrenplaag die [thans geen plaag maar een uitkomst bs voor degenen die zaadval in hun [mosselen opmerkten, zich over het [gehele Wad zal voortzetten. I Als het mosselzaad is opgegeten, [kan men dan weer maatregelen ne- [men om de zeesterren te verwijde- fren. Dat geeft wel extra werk, maar 'de zeesterren zijn met de krabben; de enige manier om het mosselzaak uit de konsumptiemosselen te krij gen. Poging lot afpersing Echtpaar R. uit Heinenoord, loge rend op een bungalowpark te Re- nesse, wandelde op de Hoogenboom- laan. Terwijl het echtpaar later even op een bankje zat uit te rusten, wer den zij beiden door twee donker uit ziende jongelui bij de keel gegrepen en met een mes bedreigd. De jonge lui eiste geld, het echtpaar kon aan tonen geen geld op zak te hebben. Hierna liepen de jongemannen hard weg in de richting van de Molen hoeve, vanaf dit moment ontbreekt ieder spoor van het tweetal. De po litie zet het onderzoek voort. Auto ontvreemd Heden (dinsdagmorgen) 04.15 uur werd van S. uit Harmeien en loge rende in de buurt van het Watergat te Renesse een VW Golf ontvreemd. De wagen stond achter het huis ge parkeerd met de kontaktsleutels er op. Omstreeks negen uur werd de auto tetuggevonden op de Molen hoeve. SCHARENDIJKE Rommelmarkt Vrijdag 27 en zaterdag 28 juli werd op het sportveld van ZSC '62 te Scharendijke een rommelmarkt en bazar ten bate van de bas van deze sportklub gehouden, die mede dank zij het fraaie zomerse weer een groot sukses is geworden. Door zeker der tig personen werd deze dagen kei hard gewerkt van "s ochtend vroeg tot 's avonds laat en tijdens de rom melmarkt kwamen de verkopers soms handen te kort. Doordat maan den tevoren een goed draaiboek in elkaar was gezet, liep ook de organi satie op rolletjes. Een fraai resultaat werd bereikt met de netto opbrengst van ruim f 11.000, Het bestuur van de sportvereni ging bedankt iedereen voor dit re sultaat die hiervoor op wat voor ma nier dan ook hun steentje hebben bij gedragen. KERKWERVE Boring Maandag jongstleden vond er een botsing plaats tussen een vracht auto en een personenwagen op de Provinciale weg Zierikzee-Haamste- cn het Pikgat. De vrachtwagen werd bestuurd door C. J. v. B. uit Yerseke en de personenauto door 1. I. uit Krabbendijke. B. wilde linksaf slaan en stond voorgesorteerd om de zij weg in te slaan, op dit moment pas seerde I. de vrachtwagen waardoor een botsing ontstond. De mede-inzit tende van de vrachtauto, M. C. werd hierbij Jicht gewond. Beide voertui gen werden beschadigd. BROUWERSHAVEN Diefstal Tussen vrijdag en zondag werd uil de slaapkamer van L. v. d. W. tc Brouwershaven f 1071,ontvreemd, terwijl deze moest assisteren bij de verkoop van groenten. Het geld lag gedeponeerd in een plastik bakje in dit vertrek. DREISCUOR Concert Zaterdagavond 1 1 augustus zal de harmonie „Nut en Uitspanning" uit Zonemairc een concert ten beste ge ven op de mobiele tent aan de Ring. Het muziekkorps slaat onder leiding van de heer E. A. de Looff. Aan het concert vooraf zal dc harmonie een korte mars door Dreischor houden. Tijdens het musiceren zal een gedeel te van de dorpsring afgesloten wor den voor het gemotoriseerde ver- beer. Voor tijd zie agenda. OOSTERLAND Hcrbestrxting Nu dc bouwvakvakantir weer ten einde is, zijn de bouv. aktiviteiten overal weer hervat. Het slraatma- kersbedrijf fa. L. C. van der Cingel uit Nieuwerkerk, is momenteel be gonnen - in het kader van het her- besratingsplan van de gemeente - met de herbestrating van de Noord en Ooststraat te Oosterland. Dit zal voor dc bewoners een flinke verbetering betekenen, omdat ne veel regenval in deze straten grote plas sen water kwamen tc staan, die het lopen bemoeilijkte. De folder wordt in dc maand sep tember huis-aan-huis bezorgd in ge heel Zeeland. Verspreiding van dit nieuwe informatiemateriaal zal ook geschieden via dc balies van de kan toren alsmede in een PZEM-tentoon- stellinggsstand, waarin eveneens op het thema „energiebesparing" wordt getamboereerd. Deze stand wordt op de Scheldcpoort-manifcstatic, van 18 t/m 24 augustus te Vlissingen, voor het eerst aan het publiek getoond. Daarna gaat hy op toernee door de. provincie Zeeland. „Als u een diepvriesapparaat bezit, wees dan niet karig als u gaat bij vullen". Om een of andere reden wordt elektriciteit minder direkt met ener gie in verband gebracht. De PZEM zegt dat te betreuren, want wie kans ziet op elektriciteit te besparen, le vert feitelijk een drievoudige bijdrage aan het vormen van een energie spaarpot. „Als de zon op een koude dag in de kamer schijnt, laai hem dan schij nen". „Maak die nare tochtkieren toch dicht. Ze bezorgen u koude voeten en kosten bovendien energie", aldus de folder. Een volgende raad is de ves tibuledeuren 's winters dicht te hou- OUWERKEKK, 4-8. Zaterdagmid dag en zaterdagavond konden de kreken van Ouwcrkerk zich in een sportieve belangstelling verheugen. 's Middags waren er surf wedstrijden. Rond een uur of zeven 's avonds zou het grote spektakel, de badkuiprace beginnen. Ongeveer twaalfhonderd mensen stonden vol verwachting langs dc kant te wachten op wat ko men zou. En er kwam niets Tien over acht kon de race .pas van start gaan. Organisatorisch zat het in de knoop, dat was wél duide lijk. Slechts negen deelnemers kon den, verdeeld over drie groepen, vertrekken. Het overgrote deel van het publiek was het al lang zat cn was verdwenen. Tijdens dc uiteinde lijke race was het aantal toeschou wers dan ook teleurstellend. De prij zen werden niet naar de technische kant, maar naar de originaliteit be oordeeld. De winnaar mocht een surfplank in ontvangst nemen. Dc eerste prijs was voor Hans Nelissc uit Schuddebeurs. Zijn badkuip was veranderd in een grote tobbe met zeep en borstel. De tweede prijs was voor Ad-Jan van der Sloot ut Ou- werkerk. Zijn bad was een Green- peace-walvis geworden. De derde prijs werd voor een tonnenboot uit gereikt, de vierde prijs voor Stefan Nelisse met „Luetor et Emergo" en de.vijfde prijs was voor Van Grieken met „Maatje wou niet meer".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3