Kaartjes bij Philips uit computer Reclamestunt kwalijke zaak UITGEBREIDE VERZAMELING SCHELPEN IN OUDHEIDSKAMER BRUINISSE executies onjuist BEDRIJFSLEVEN WEST-BRABANT WIL GROTERE SLUIS IN OOSTERSCHELDE Met het oog op de toekomst STREEKNIEUWS Berichten Protest tegen radio-uitzendingen „Borsele" tijdelijk uit bedrijf Bestemd voor Visserijmuseum STREEKNIEUWS AGENDA 2 BERGEN OP ZOOM, 6-8. De beslissing van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat 0111 in de Oester- dam in de Oostersclielde een kleine schutsluis te laten bouwen is oanaanvaardbaar en fnuikend voor de be staande bedrijven in dat gebied, de scheepvaart en een gezonde sociaal-ekonomische ontwikkeling van West- Brabant in de toekomst. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor West-Brabant heeft dat geschreven in een brief aan de mi nister, naar aanleiding van zijn be sluit een kleinere sluis te laten leg gen (14 bij 100 meter met een diepte van 5,5 meter), dan het advies van EINDHOVEN, 7-8. De kaartjes voor de theater- en filmvoorstellin gen in het Philips ontspanningscen trum in Eindhoven komen voortaan uit een computer. Met ingang van het nieuwe seizoen wordt gebruik gemaakt van een zogeheten P-7000 computersysteem, dat niet alleen de theaterreserveringen regelt maar ook de zalenverhuur en het reilen en zeilen in de restaurants van het ont spanningscentrum. Met de invoering van dit geheel nieuwe ontspannings systeem is een voorbereidingstijd van anderhalf jaar gemoeid geweest. DEN HAAG, 7-8. Het P.v.d.A.-ka- merlid Knol wil dat minister van der Klaauw van buitenlandse zaken protest aantekent tegen buitenlandse radio-uitzendingen waarin Vietna- mezen en Cambodjanen aangespoord worden het land te ontvluchten. Vol gens berichten in de pers zouden buitenlandse zenders, waaronder de B.B.C., The Voice of America en de Australische radio-omroep in hun uitzendingen in de Vietnamese en Cambodjaanse taal dergelijke sug gesties hebben gedaan. Knol vindt dat van der Klaauw zijn collega's moet laten weten der gelijke radio-uitzendingen in hoge! mate te betreuren en alles in hetl werk moet stellen om dat soort pro-j gramma's in de toekomst te voorko men. 1 de kamer. Die had een sluis in het hoofd van 16 bij 140 meter met een diepte van 8 meter. Een enquête onder het bedrijfsle ven heeft volgens de kamer uitge wezen dat men unaniem pleit voor een grote sluis. Werkgelegenheid Die is nodig met het oog op de groter te bouwen schepen in de toe komst. Met de kleine sluis ontstaan er onaanvaardbaar lange wachttij- den. Tevens komt de werkgelegen heid ernstig in gevaar, omdat de kans bestaat dat bij de bouw van een kleine sluis het geplande haven complex Princesseplaat niet door gaat. En dat zal weer nadelig werken op de noodzakelijke groei van het aan tal arbeidsplaatsen in West-Brabant. De door het Rijk noodzakelijk geach te overloop van de zuidelijke rand stad naar West-Brabant valt of staat met het gelijk optrekken van het aantal arbeidsplaatsen, aldus de Ka mer van Koophandel in de brief aan de minister. HILVERSUM, 6-8. De NOS noemt het een „kwalijke zaak" dat een aan tal medewerkers aan de radiorepor tages van de Ronde van Frankrijk heeft geposeerd voor een foto, waar op reclame wordt gemaakt voor een auto-verhuurbedrijf. De foto, waarop onder meer verslaggever Theo Koo- men. en producer George Thor staan, is enkele malen in de pers als adver tentie verschenen. De commissaris radio van de NOS Tom Nieuwenhuijsen, zei maandag dat de Rad van Beheer (het dagelijks bestuur van het overkoepelende om- roeporgaan) zal onderzoeken hoe de foto tot stand is gekomen en daarna eventueel maatregelen zal nemen, ga-naw, hijAcentrum OOSTERLAND Afscheid burgemeester De Kam Donderdag 16 augustus wordt in dorpshuis „Oosterhof" een af scheidsbijeenkomst gehouden voor burgemeester J. D. de Kam. Daar worden alle leerlingen van peuter, kleuter- en basisscholen verwacht, ze zullen daar een traktatie ontvangen. Vervolgens bestaat er dan ook gele genheid voor de ingezetenen afscheid te nemen van het burgemeesterspaar onder het genot van een kopje koffie en/of aperitief. De Oranjevereniging uit Oosterland, die deze avond heeft georganiseerd, hoopt op een grote belangstelling van de inwoners van het dorp. Een desbetreffende folder zal eerstdaags in alle biievenbussen verschijnen. BORSSELE, 6-8. Maandag is de kernenergiecentrale van de P.Z.E.M. in Borssele voor de duur van naar schatting tien dagen uit bedrijf ge nomen. Di theeft de P.Z.E.M. mede gedeeld. De stopzetting houdt verband met een reparatie in het turbinegebouw in het niet-nucleaire gedeelte van de centrale. Gebleken i^, dat een stoom- balg die zich onder de turbine be vindt, kapot is gegaan. Het defect heeft volgens de P.Z.E.M. geen in vloed op het funktioneren van de kernreaktor. Medio april heeft zich een soortgelijk defect voorgedaan, dat toen in twee weken tijd verhol pen is, aldus de P.Z.E.M. BRUINISSE, 7-8. Hoeveel schelpdieren zullen er wel in de Zeeuwse stromen voorkomen! De heer A. Moe- lijker te Bruinisse weet ze in ieder geval te vinden! Hij is geboren en getogen (e Bruinisse en ontpopte zich al op jeugdige leeftijd als iemand die zich bijzonder in teresseert voor de natuur. Als leraar verbonden aan een middelbare school in Tholen stelde hij voor zichzelf een schelpenverza meling samen, die hij bij zijn ver trek uit dat eiland schonk aan de gemeente Tholen. Gevestigd te Bruinisse, leraar aan een school in Middelharnis en Rot terdam, gaf hij graag gehoor aan het verzoek om voor het te stichten visserijmuseum eveneens een ver zameling samen te stellen. Nu het vaststaat dat het visserijmuseum in 1980 zijn poorten zal openen, begon hij alvast met de voorbereidingen. |Wat hij verzamelde, en dat is on- Jvoorstelbaar veel, ligt nu tentoon- jgesteld in de keuken van de Oud- Iheidskamer, waar nog veel meer Ide visserij betreffende, te zien is. De heer Moelijken verdeelde zijn opgezette verzameling in drieën: de schelpen van de slikken, de schelpen van het Noordzeestrand en de schel pen van de steenglooing. De schelpdierenpopulatie van de rotsige kusten van Bretagne houdt noodgedwongen op wanneer in Vlaanderen de kust een duinkust wordt. Diezelfde populatie wordt dan weer gevonden, waar de duinen ophouden en de verdediging tegen de zee begint: dijken, bekleed met. Vilvoordse steen en basalt. ZIERIKZEE, 6-H. Maandagmorgen omstreeks 09.00 uur zag een wandelaar bij De Val in de buurt van de Zeelandbrug langs de waterkant, een zee- hond-baby liggen. De wandelaar repte zich naar restaurant „De Val", waar hij zich in verbinding stelde met Dolfirodam te Scharendijke. Deze stuurde direkl een hulpploeg en het zeehondje werd per auto overgebracht naar Scharendijke. Dolfirodam had inmiddels konlakt opgenomen met hel zee hondenopvangcentrum van Leny 't Hart in het Groningse Pieterburen. Leny 't Hart bemiddelde by het sturen van een helikopter van de Koninklijke Marine Luchtvaartdienst, die vanaf vliegveld Valkenburg direkt naar Sclia- rendijke vloog. Het zeehondje werd ingeladen en overgevlogen naar het zee hondenopvangcentrum waar het direkt na aankomst overleden is. Het twee weken oude zeehondje had verwondingen aan de kaken, infekties en bloed vergiftiging. Op de foto het moment dat de zeehond werd ingeladen in de helikopter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Krukels En juist daar huizen de slakken, die wij krukels of alikruiken noe men. Die alikruiken kan men in drie soorten onderscheiden: onder aan de stenen komt men de stompe alikrui ken tegen, dan volgen de „gewone" en vervolgens heel hoog in de steen- glooiïng de ruwe bontgekleurde. Maar naast de bekende slakken die iedereen kent en die rechtgeaarde Zeeuwen als een delicatesse eten (de genoemde alikruik en de ulk) blij ken nog talrijke andere slakken in deze omgeving voor te komen, som mige groot, andere minuscuul klein. Een klein slakje dat in brak water binnen de dijk te vinden is, is, het Wadslakje, dat in Bruinisse in bin- nendjjkse sloten te vinden is. Daarnaast zijn er nog vele andere. De tuithoorn en de tepelhoorn zijn beide roofslakken, die een gaatje BRUINISSE Geen waardering voor strand-circus Hel anders zo drukbezochte strandje bij de voormalige werkha- ven aan de Grevelingen te Bruinisse was vrijdag en zaterdag niet voor strandliefhebbers bereikbaar, omdat dat daar een grote viermasl-tent van circus Quaisev uit Bremen stond opgesteld. Het circus trok veel minder be langstelling, dan het strandje bij deze mooie weersomstandigheden zou hebben gedaan. De jeugd van Bru uitte zijn onge- noegei door tegen de aanvangstijd van de voorstelling te protesteren met luid-knetterende brommers. Dat daarbij het nog beschikbare strandgedeelte werd gebruikt als cross-terrein, wekte weer ongenoe gen bij de nog enkele strandbezoo- kers. DEN HAAG, 6-8. „Alle berichten over executies zijn onjuist en on waar. De rechtbank heeft haar werk nog niet beëindigd en tol nog toe zijn er geen vonnissen uitge- psroken". Dit zegt de ambassade van Irak in Nederland maandag in een verklaring. Volgens deze verklaring hebben „internationale persmedia" berichten over een mislukte staats greep in Irak met „onvoorstelbaar boren in de schelpen van andere dieren en zo de schelp leeg zuigen. Kleintjes Bijzonder klein is ook de oublie hoorn, met nog vele andere soortge noten. Uit de pruperslak die even eens present is, .maakten onze voor ouders vroeger een verfstof, die qaast de meekrap gebruikt werd om laken te veryen. Méékrap was rood, de verfstof uit de purperslag, ja - purper. Bijzonder mooie en tere strand- schelpjes zijn in de verzameling te zien, waaronder ook het enigszins bekende fraaie wenteltrapje. Een verzameling schelpen zonder de mossel en de oester zou onvolle dig zijn. Maar ook de boormossel is er in soorten naast schelpen van slakjes die in het veen (derrie) hui zen en die aan het zeegras vastkle ven. De tafelmesheft, een schelp die aan het strand te vinden is, kwam in, 1920 voor het eerst voor in deze omgeving. De iets krommere zwaardschede was al veel vroeger bekend. De tuithoorn was hier tot voor kort een zeldzaamheid. In het water van het afgesloten Grevelin- genmeer blijkt het beestje best te aarden. Zo ging het met de slipper, of het watermuilje, zoals die op Yerseke wel genoemd werd. Ouderen weten nog goed dat deze voor het eerst in 1924 in Zeeland ge signaleerde slipper, een plaag werd, die in de dertiger jaren bijna de ge hele oesterkuituur in Zeeland vernie tigde. De natuur had er enkele jaren voor nodig om zich aan te passen en met steun van de regering werden indertijd de oesterpercelen van slip pers gezuiverd door ze op te vissen. Onze zuiderburen schijnen ze wel tc eten, maar als zodanig komt hij in Zeeland nooit op tafel. Curieus is, dat de slipper als man nelijk ter wereld komt en nader hand verandert in oen vrouwtje! Portugese oester De Portugese oester was onbe kend in de Zeeuwse wateren tot een Zcouwse oesterkweker op de onza lige gedachte kwam, de Portugese oerters te importeren en die op de Oude Tongse Bank uit te zaaien. Nu zit op bijna iedere steen Portugese oc leraanslag. Wie dc tentoonstelling bezoekt mag de geëxposeerde verzameling niet aanraken, maar hij mag wel een schelp meenemen uit een bak met „souveniers". Ook dat kan een heel mooie of zeldzame schelp zijn! Als het Visscrymuseum eenmaal klaar is, zal men al deze schelpen en nog veel meer, terugvinden in hun „natuur lijke omgeving". Maar reeds nu is het verrijking van de Oudheidkamer van Bruinisse. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15,30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag f in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be zichtiging, 10.00-17.00 uur. Tot september Zierikzee St. Lievensmonstertoren; eenposities foto's van Leen Koper; ma t/m za van 10.00-17.00 uur. 1/m vrijdag 17 augustus Zierikzee .Galerie Nobel; expositie amateur schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uur. Maandag 6 augustus Haamstede Geref. Kerk; „Maandagavondzang"; 20.00 uur. Repetitie Chr. Gemengde Zangver. zaal dorpshuis „Oosterhof" 19.45 uur. Bruinisse Repetitie zangver. Laus Deo 20.0C uur Ger. kerk. 19.00 uur sportterrein Bruse Boys repetitie Taptoe Bru. Dinsdag 7 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, 20.00 uur Orgelcon cert Herman van Vliet. Zierikzee Rode Kruisgcbouw, verkoop Welfa re goederen, 10.30-16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk: Orgelconcert door Bram Beekman; 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Zierikzee Vliegerwedstrijden aan Grevelin- genpad 14.00 uur. Haamstede Geref. kerk, concert „Con Agilazio- ne" voor bewoners Duinoord en Borrendamme, 14.30 uur Hervormde kerk, concert voor belangstellenden, 19.30 uur. Renesse Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Kerkwerve Ring, gelegenheid tot bezichtiging rijdend postkantoor, 13.30-14.45 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Stadhuis 17,0p uur Gemeenteraads vergadering Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Zaterdag 11 augustus Dreischor Mobiele tent, concert Nut en Uit spanning, 20.00 uur. Ouwerkerk Ring vanaf 14.00 uur Braderie en rommelmarkt SVOWK. Sirjansland Terrein fa. Van Dijke 19.00 uur, ra ce miniatuur auto's, brandweerde monstratie. Bruinisse 12.00 uur; BruPop-festival, sportveld Maandag 13 augustus Brouwershaven Herv. JeugdgebouwDiavertoning over Zeeuwse klederdrachten door mevrouw M. E. Jansen-Glas; 20.00 uur. Woensdag 15 augustus Zierikzee 14.00 uur straattekeningen wedstrijd Wysantpad. Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Donderdag 16 augustus Oosterland Dorpshuis „Oosterhof", 19.30 uur, af scheidsbijeenkomst voor burgemees ter J. D. de Kam. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkest The Drifting Five, 22.00 uur. Kabbelaarsbank tentenkamp 10.00 uur. Renesse 20.00 uur, Vol Schouwse Hoop in Dorpshuis. Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Kerkwerve Muziektent, 20.00 uur zomeravond concert Oosterland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendemonstratie. Zaterdag 18 augustus Noordwelle Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Mini voetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Maandag 20 augustus Bruinisse Repetitie kinderkoor Halleluja 18.30 uur Ger. kerk. Vrijdag 24 augustus Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 19.00 uur. Zaterdag 25 augustus Dreischor Mobiele tent, concert brassband „Wilhelmina", 20.00 uur. Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 14.00 uur. 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijke lampionoptocht, start muziektent, muzikale mede- oefening en Uitspanning", werking van „Nu met Hope" en Zaterdag 15 september Bruinisse Hengelconcours Grevelingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. 19.00 uur; optreden poppentheater Robhetty, muziektent Donderdag 9 augustus Zierikzee 13.30 uur Fietstochl naar Dreischor van de fietsclub U.V.V. Vertrek vanaf Grachtweg 4. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tclefoonnrt. n» hall zat Redaktie (01110) 4669. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2