H.G.Freriksbv Gemenebestkonferentie bereikt een akkoord over Rhodesië 01114-17101 Scheiding der seksen V.S. bereid voor wapenlevering Engeland vraagt ongedaan- making B.P. Lavastroom uit Etna vertraagd Onderminister Guatemala vrijgelaten Airconditioning nodig? Benzine in Italië weer verkrijgbaar Nieuwe Italiaanse regering Strijd in Kaboel Problemen met kerncentrale in Doel Staking tankwagen maatschappijen opgeheven Sadat sarcastisch Britse houding veranderd Melfabriek in Numansdorp uitgebrand ETA-PM STAAKT AANSLAGEN AGENDA LOESAKA, 5-8. De topkonferentie van het Gemene best heeft zondagavond een nieuw vredesplan inzake Rhodesië goedgekeurd. Het uit negen punten bestaande stuk spreekt zieh uit voor een nieuwe grondwet, met garanties voor de blanke minderheid, nieuwe verkie zingen, een staakt het vuren en beëindiging van de sankties. De overeenstemming werd met al gemene stemmen bereikt tijdens een onverwachte avondzitting, die was beperkt tot de staatshoofden van de Gemenebestlanden op de topkonfe rentie. Eerder was bekendgemaakt dat Engeland bereid was een nieuwe grondwet voor zijn eenzijdig afge scheiden kolonie op te stellen. Het heeft aangeboden toezicht te hou den op nieuwe verkiezingen na op stelling van een nieuwe grondwet en een conferentie over de toekomst TEHERAN, 3-8. In Teheran is het verboden dat vrouwen door mannen en mannen door vrouwen worden ge kapt. Het stadsgilde heeft dat tegen de Islam verklaard en gedreigd kap perszaken in overtreding te zullen sluiten. De kappersbond heeft bij premier Bazargan tegen het verbod gepro testeerd omdat het werkloosheid in de hand zou werken. MANAGUA. 2-8. De Verenigde Staten hebben inprincipe erin toege stemd wapens en ander materieel te leveren aan het nieuwe leger van het Sandinistische nationale bevrij dingsfront in Nicaragua. Dit heeft een lid van de revolutionaire rege ring in Managua aangekondigd. Minister Daniel Ortega zei tijdens een perskonferentie dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn ambassade in Managua van het besluit op de hoogte heeft gesteld. Hij voegde eraan toe dat het ministerie er wel bij zei dat de Ame rikaanse regering de voedsel- en ekonomische hulp op de eerste plaats stelt. De ambassade van de Verenig de Staten heeft nog geen kommen- taar geleverd op de verklaring van Ortega. LONDEN, 2-8. De Britse regering heeft de Nigeriaanse regering for meel verzocht haar besluit omtrent de naasting van de bezittingen van British Petroleum in Nigeria terug te draaien, zo heeft het Britse minis terie van buitenlandse zaken don derdag meegedeeld. Het verzoek is woensdagavond gedaan tijdens een bezoek van de Britse hoge kommis- saris in Lagos, Frank Kennedy, aan de stafchef van het Nigeriaanse le ger, generaal-majoor Shehu Yar'a- dua. Kennedy heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om de Nigeriaanse autoriteiten een nota te overhandi gen waarin de Britse regering ont kent dat olie uit de bodem van de Noordzee door Britse maatschappij en aan Zuid-Afrika is gelevrd of dat Britse maatschappijen Nigeriaanse olie naar Zuid-Afrika exporteren. van Rhodesië met deelneming van alle betrokken partijen te beleggen. Hoofdpunten Hoofdpunten van het document zijn: Engeland heeft de wettige ver antwoordelijkheid Zimbabwe Rho desië onafhankelijkheid te verlenen op basis van een zwart meerder- heidsbestuur. Alle bij het konflikt betrokken partijen moeten aan een regeling deelnemen. Een regeling moet een demo- kratische grondwet inhouden, ga ranties voor de minderheden inbe grepen. De op basis van een dergelijke grondwet gevormde regering moet gekozen worden via vrije en eerlijke verkiezingen, onder toezicht van Engeland en met waarnemers van het Gemenebest. NUMANSDORP, 5-8. De melkfa briek in het Zuidhollandse Numans dorp is in de nacht van zaterdag op zondag nagenoeg geheel uitgebrand. De brand ontstond rond elf uur za terdagavond. De brandweerkorpsen van Nu mansdorp, Klaaswaal, Heinenoord en Zuid-Beijerland bestreden de brand met twintig spuiten, terwijl ook de Dordrechtse brandweer nog assisten tie verleende. Na enen was het vuur zover onder controle dat met nablus sen kon worden begonnen. In de loop van de zondag was het volgens de rijkspolitie te Numans dorp nog niet mogelijk iets te zeggen over de oorzaak van de brand in de melkfabriek of over de omvang van de schade. CANTANIA, 6-8. De drie stromen lava die sinds vrijdag uit de vulkaan de Etna op Sicilië naar beneden ko men, zijn zondag in snelheid afgeno men tot een meter per uur. Aanvan kelijk bedroeg de snelheid circa 15 meter per uur. Volgens deskundigen is het gevaar voor twee dorpen op de oostelijke helling van de 3.263 meter hoge berg nu geweken. Zaterdag vluchtten de bewoners van Fornazzo met al hun hebben en houden, terwijl de 2.000 inwoners van het nabijgelegen Milo de raad kregen, zich paraat te houden voor evacuatie. Het is de hevigste uitbars ting van de Etna sinds 20 jaar. Met het oog op de zware rookwolken werd het vliegveld van Catania ge sloten. Zaterdag klaarde het zicht zover op dat het vliegverkeer kon worden hervat. Halfweg de oostelijke helling is een nieuwe krater ontstaan. De uit stromende lava heeft al 50 hectare appel- en notenbomen vernield. GUATEMALA, 5-8. Na hem 21 da gen te hebben vastgehouden hebben linkse guerillastrijders de Guatema- laanse onderminister van buiten landse zaken, Alfonso Alonzolima vrijgelaten. Advertentie j nr 1 ter wereld Bel de vakkundige Carrier dealer snelle levering vakkundig advies gunstige prijs ruim assortiment vrijblijvend begroting Het Gemenebest begroet de bereidheid van Engeland besprekin gen met alle partijen te organiseren. Een belangrijk doel van de re geling moet zyn het tot stand bren gen van een stopzetting van de vij andelijkheden en beëindiging van de sankties als onderdeel van het proces van een duurzame regeling. ROME, 5-8. Sinds zondag kunnen autorijders in Italië weer op weg gaan zonder het risico onderweg met een lege tank te blijven staan. Alleen de levering van dieselolie is nog niet geheel op gang gekomen. Volgens de Italiaanse automobiel club was zondag slechts bij 20 pro cent van de pompstations dieselolie verkrijgbaar. Vrijdag kwam er een einde aan de staking van tankautorijders, die er voor gezorgd had dat er geen benzi ne meer te krijgen was. Zaterdag waren de meeste stations open maar de brandstof was snel uitver kocht. Zondag stonden er weliswaar lange rijen wachtende auto's bij de pompstations maar er was voldoen de benzine. Zelfs op de autosnelweg over de Brennerpas kon weer nor maal benzine worden verstrekt. Van den Abeelestraat 7,4307 BM Oosterland (Z) ANTWERPEN, 5-8. De kerncen trale in Doel. bij Antwerpen, is zon dagavond stilgelegd na een technisch mankement in het koelsysteem. Door een bfeuk in de pijpleiding van het koelwater is de machineka mer van de cenrale onder water ko men te staan. Het herstel zal enkele dagen in beslag nemen. Het gaat om twee kernreactors, die beide buiten bedrijf zijn gesteld. Zij voorzien in ongeveer vijf procent van de elektriciteitsvoorziening. Volgens de woordvoerder zijn de plaaselijke brandweer en eenheden van de Bescherming Burgerbevol king opgeroepen. Er bestaat echter geen gevaar voor ontsnapping van radioactiviteit, aangezien de breuk zich niet dicht in de buurt van het radioakieve centrum van de reac tors bevindt zei hij. ZON-EN MAANSTANDEN Cadeautje ROME, 5-8. Ex-minister van bin nenlandse zaken Francesco Cossiga heeft een nieuwe Italiaanse regering gevormd. Hij heeft de lijst met mi nisters voorgelegd aan president San- dro Pertini. Met de vorming van een nieuwe regering is een einde gekomen aan een Regeringscrisis van zes Jmaanden. In die periode zijn zes vergeefse po gingen gedaan Italië een nieuwe re gering te geven. Het nieuwe kabinet teLt 24 leden en wel 16 christen-democraten, vier sociaal-democraten, twee liberalen en twee onafhankelijken. Het merendeel van de belangrijkste partefeuilles is in handen gekomen van christen-democraten. ISLAMABAD, 5-8. In Kaboel zijn zondag hevige gevechten uitgebro ken tussen moslems en regerings troepen. De gevechten braken 's middags ui t in het centrum van Ka boel, maar verspreidden zich al gauw naar andere delen van de Afghaanse hoofdstad, zo hebben diplomatieke bronnen gemeld. Het hevigste wordt gevochten in het deel van de stad waar het hoofdkwartier van de chef van de generale staf is gevestigd. Hoewel Radio-Kaboel meldde dat de regeringstroepen na vier uur de situatie meester waren en de rust in de stad was weergekeerd, gaat vol gens andere berichten uit de stad de srijd door. Volgens opstandelingen bronnen in Pesjawar, 200 kilometer ten noordwesten van Islamabad, zijn 2.000 leden van het Nationale Isla mitische bevrijdingsfront Kaboel binnengedrongen en worden er nog meer verwacht. Dit kon nog niet van onpartijdige zijde worden be vestigd. Volgens sommige berichten zijn er ook eenheden van het leger betrok ken bij de strijd tegen de regerings troepen. NEW YORK, ü-8. De schat- rijke Amerikaan Enrico de Portanova heeft voor 10 mil joen dollar aandelen gekocht in „21", één van de beroemd ste en elegantste restaurants in New York, om ze aan té bieden aan zijn vrouw Alcs- sandra, zo is in New York ver nomen. Portanova, baron en olieba ron, zal het cadeautje zaterdag inhotel De Paris in Monte Carlo aan zijn echtgenote aan bieden. Voor twee miljoen dollar heeft de Portanova er meteen maar de belendende percelen bij gekocht. „21" ligt op een paar passen van Fifth Aiienue in het hart van Manhattan. Zijn huidige eigenaars, Peter Kriendler, Je rome Berns en Sheldon Tan- nenblijven de directie van het restaurant voeren. ROME, 4-8.. Na twee dagen hebben de Italiaanse tankwagenmaatschap pijen hun staking beëindigd. Door bemiddeling van de regering is er overeenstemming bereikt tussen de tankwagenmaatschappijen en de oliemaatschappijen. De staking heeft voor grote pro blemen gezorgd in de benzinetoevoer. Benzinepompen kwamen droog te staan. Overal in Italië vormden zich lange rijen voor de pompen die nog open waren en herhaaldelijk kwam het tot vechtpartijen tussen automo bilisten. BAYONNE, 3-8. De zogenoemde politiek-militaire vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft aangekondigd de gewapende campagne voor bevrijding van 1 ïas- kische gevangenen te staken. In een communiqué aan het Fran se persbureau AFP in Bayonne slaat voorts dat de ETA-PM de doden en gewonden van de aanslagen van zon_ dag 29 juli ten diepste te betreuren. Als verklaring voor het jongste besluit wordt gezegd dat de begin van de zomer begonnen campagne „met het autonomie-statuut de ge vangenen uit de gevangenissen" wordt, beëindigd omdat de Spaanse regering „met de door de ETA ge legde bommen kan spelen". „Nu, noch in de toekomst zullen wij itegen het Spaanse volk strijden, waarmee wij een bondgenootschap willen ter vernietiging van de ge meenschappelijke vijand: de centra listische oligarchie van de Spaanse staat". Ongeivenste huisgenoot NEW YORK, 3-8. Voor onge veer anderhalf miljoen gidden heeft ex-president Nixon van de Verenigde Staten een riante 9-kamerwoning aan de 72th Street in New York willen ko pen. Veertien huurders van het pand in kwestie spraken zich in een brief aan de huis eigenaar echter uit tegen Nixon als medebewoner. Voor deze druk bezweek de man, die na een presidentschap van zes jaar door een „impeachment"- procedure ten val werd ge bracht in verband met het Wa- tergate-schandaal en zich in Californië teruggetrokken had: hjj trok zijn bod in. CAIRO, 3-8. President Sadat van Egypte heeft in een rede ter gelegen heid van 'de eerste verjaardag van zijn Nationaal Dcmokratischr Party dc Arabische landen gehekeld die te gen zijn vredesverdrag met Israël zyn. Egypte zal volgens hem nooit ver geten noch vergeven dat zeventien Ai*abische landen de „historische vergissing" begingen hun diploma tieke en ekonomische betrekkingen met Cairo te verbreken ma de tot standkoming van het vredesverdrag tussen Egypte en Israël. ..De berg baarde een muis", merk te Sadat sarcastisch op. „Wij en de héle wereld wachtten op hetgeen de berg zou voortbrengen. Het bleek dat het een gang naar de Veiligheids raad van de Verenigde Naties is om een resolutie aangenomen te krijgen die het gezicht moet redden van de Arabieren die Egypte veroordeelden. 7 aug. Zon op 6.09, onder 21.21 Maan op 20.46, onder 5.12 Volle maan: 8 aug. (5.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 aug. 3.19 15.3.9 8.56 21.29 Springtij: 10 aug. Temperatuur zeewater te Vlissingcn 18,6° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zomerweer wordt minder stabiel. Een aktieve depressie nabij Schotland breidt zijn invloed over West-Europa uit en de regenkansen nemen toe. In de westelijke oceaan stroming zullen de middagtempera- turen dinsdag wat lager zijn. Warm blijft het in Zuid-Europa. In het Spaanse binnenland stegen de tem peraturen zondagmiddag hier en daar tot 38 graden. Dezelfde hoge temperaturen werden ook op het eiland Sicilië en op plaatsen langs de oostkust van Griekenland geme ten. In Zuid-Frankrijk steeg het kwik tot iets boven de dertig gra den. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag - Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Br uinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Sehou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juii tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Tot september Zierikzee St. Lievensmonstcrloren; eenposities foto's van Leen Koper; ma t/m za van 10.00-17.00 uur. t/m vrijdag 17 augustus Zierikzee Galerie Nobel; expositie amateur- schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uur. Maandag 6 augustus Haamstede Geref. Kerk; „Maandagavondzang"; 20.00 uur. Oosterland Repetitie Chr. Gemengde Zangver. zaal dorpshuis „Oosterhof" 19.45 uur. Repetitie zangver. Laus Deo 20.00 uur Ger. kerk. 19.00 uur sportterrein Britse Boys repetitie Taptoe Bru. Dinsdag 7 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, 20.00 uur Orgelcon cert Herman van Vliet. Zierikzee Rode Kruisgebouw. verkoop Welfa re goederen. 10.30-16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk: Orgelconcert door Bram Beekman; 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Zierikzee Vliegerwedstrijden aan Grevelin- genpad 14.00 uur. Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Bruinisse 19.00 uur; optreden poppentheater Robhetty, muziektent Donderdag 9 augustus Zierikzee 13.30 uur Fietstocht naar Dreischor van de fietsclub U.V.V. Vertrek vanaf Grachtweg 4. Haamstede Geref. kerk, concert „Con Agitazio- ne" voor bewoners Duinoord en Borrendamme, 14.30 uur Hervormde kerk, concert voor belangstellenden, 19.30 uur. Renesse Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Ring, gelegenheid tot bezichtiging rijdend postkantoor, 13.30-14.45 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Stadhuis 17.00 uur Gemeenteraads vergadering Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Zaterdag 11 augustus Ouwerkerk Ring vanaf 14.00 uur Braderie en rommelmarkt SVOWK. Sirjansland Terrein fa. Van Dijke 19.00 uur, ra ce miniatuur auto's, brandweerde monstratie. Bruinisse 12.00 uur; BruPop-festival, sportveld Woensdag IS augustus Zierikzee 14.00 uur straattekeningen wedstrijd Wysantpad. Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkesl The Drifting Five, 22.00 uur. Kabbelaarsbank tentenkamp 10.00 uur. Renesse 20.00 uur, Vol Schouwse Hoop in Dorpshuis. Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur.. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Kerkwerve Muziektent, 20.00 uur zomeravond concert Oosterland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendemonstratie. Zaterdag 18 augustus Noordwelle Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Maandag 20 augustus Bruinisse Repetitie kinderkoor Halleluja 18.30 uur Ger. kerk. Vrijdag 24 augustus Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 19.00 uur. Zaterdag 25 augustus Bruinisse Grote bazar Ned. Herv. Verenigings gebouw 14.00 uur. 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur: Jaarlijke iampionoplocht, start muziektent, muzikale mede- „Oefening en Uitspanning", werking van „Nu met Hope" en Zaterdag 15 september Bruinisse Hengelconcours Grevclingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall iet Redaktie (01110) 4669. (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2