HET VUURWERKDRAMA Zeeland wil einde maken aan de grote stroom immigranten Verenigingen en burgerij namen afscheid van burgemeester J. D. de Kam Uitspraak raad luchtvaart vliegramp Tenerife Oorlogsmisdadiger Joseph Kotiilla overleden 'n Ei hoort erbij 4 PROVINCIALE BEGROTING Dienstweigeraars gaan week „vredeswerk" doen Dr. W.J. de Gruyter overleden Rapport geestelijke gesteldheid Pieter Menten Wiegel bezorgd over vij f ploegendienst Advertentie MIDDELBURG, 31-7. Het ziet er naar nit dat de pro vincie Zeeland een stringent vestigingsbeleid gaat in voeren. Dit staat in de provinciale begroting 1979. Zeeland biykt erg in trek als woon. en leefprovincie. Het aantal mensen dat in Zeeland komt wonen •/onder er werk te hebben of ^aders- zins economisch gebonden te zijn aan „Flitsen" uit het buitenland PEKING. Gealarmeerd door het stijgende aantal aan roken toege schreven sterfgevallen als gevolg van kanker, heeft China het roken door scholieren verboden en stappen genomen om het roken in het open baar, te verbieden. CAIRO. Het Egyptische persbu reau Mena heeft dinsdag gemeld dat uit een onderzoek is gebleken dat Libië en Syrië de hand hadden in de samenzwering tegen het re giem van de president van Irak, Saddam Hoessein. LUIK. Het „Front Anarchiste Liegeois" (F.A.L.) heeft dinsdag in Luik de verantwoordelijkheid opge ëist voor de aanslag in Cannes. Zuid-Frankrijk, op een PLO-leider, Zoehair Mohsen. In een communi qué maakte het F.A.L. bekend dat de aanslag werd uitgevoerd door de „Regionale anarchistische Libanese afdeling in Marseille". LUSAKA. President Kaunda van Zambia heeft dinsdag verklaard dat de Gemenebest niet uiteen mag valLen, zelfs wanneer Engeland vast blijft houden aan zijn onverzoenlij ke standpunt over Rhodesië. Kaun da liet blijken niet te geloven dat de conferentie overeenstemming zal bereiken over de kwestie Rhodesië. SAN SALVADOR. Tegenstanders van het militaire bewind in El Sal vador hebben de kathedraals van San Salvador en van San Miguel bezet. De bezetters zijn leden van het revolutionaire volksblok (BPR). De kathedraal van de hoofdstad San Salvador is ook in mei bezet ge weest door leden van het BPR. BRUSSEL. Na Engeland met zijn groene vliegjes is thans België aan de beurt met bladluizen. Volgens het landbouwkundig instituut van Gem- bloux, bij Namen, vernietigen de luizen landbouwgewassen in Wallo nië enriiemen ook bezit van bomen. Bovendien hebben zij hulp van bondgenoten, te weten mieren, die hen op hun ruggen vervoeren en spreeuwen, die hun voornaamste vijand, het onze-lieveheersbeestje, verslinden. BILBAO. De Consejo General voor Baskenland heeft een van de eerste dagen van oktober vastge steld als datum waarop de volks raadpleging zal plaatshebben over het „Statuut van Guernica" dat de Basken vergaande autonomie ver leent. De verkiezingen voor het Bas- kische parlement zullen volgen in januari van het volgend jaar. TEHERAN. Een van de belang rijkste religieuze leiders van Iran, ayatollah Chariat-Madari, heeft de V.S. er voor gewaarschuwd dat het Iraanse leger de olievelden in Iran zaj verdedigen tegen iedere Ameri kaanse poging zich er met geweld meester van te maken. In een inter view met het officiële persbureau Pars deed de ayatollah een beroep op de V.S. „verstandig genoeg te zijn om een tweede Vietnam te ver mijden". DUBLIN. In de Ierse hoofdstad Dublin verluidde dat het Ierse epis copaat een herderlijke brief over het aanstaande bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan de Ierse re publiek opstelt, waarin het er bij de gelovigen op zal aandringen dat zij zich meer zullen beperken tot zaken van de geest dan tot geestrijk vocht tijdens hel bezoek. Paus Johannes Paulus wordt op 29 september, op weg naar de Verenigde Naties in New York, in Dublin verwacht. KHARTOEM. Guerrillastrijders in Eritrea hebben verklaard dat zij het offensief van de Ethiopische troepen die moeten proberen het Ethiopische gezag in Eritrea weer te vestigen, hebben gebroken. In. een interview verklaarde de tweede secretaris-ge neraal van hel EPLF (volksbevrij dingsfront van Eritrea) dat door de Sowjet-Unie gesteunde Ethiopische troepen gefaald hebben in hun op- ciracht. In de laatste ronde van ge vechten zijn 15.000 Ethiopische sol daten gedood, gewond of gevangen genomen, aldus dc guerrillaleider, Aferwerki. Volgens hem is dc ba lans nu aan hel doorslaan in hel voordeel van de bevrijdingsbewe gingen. LISSABON. Mevrouw Maria Lour. des Pintasjlgo heeft de namen be kendgemaakt van dc ministers van haar interim-kabinet. Mevrouw Pin- tasilgo was door de president van Portugal aangewezen als premier van een door haar te vormen zaken kabinet. Vice-premier en minister van binnenlandse zaken wordt kolo nel Manuel da Costa Bras. Carlos Freitas Cru/, blijft minister van bui tenlandse zaken en ook de minister van defensie, kolonel Joso Loureiro dos Santos blijft op zijn post. Als de regering het vertrouwen van het parlement krijgt, wordt mevrouw Pintasllgo de eerste vrouwelijke pre mier van Portugal. deze provincie neemt steeds toe. Er bestaat dan ook een aanzienlijke ves tigingsoverschot. De meeste „buitenlanders" vesti gen zich in en rond de kleine kernen. Dat is volledig tegen de plannen die de provincie Zeeland, na overleg met allerlei instanties, heeft vastgesteld. In het zogenaamde bewoningspa- troon Zeeland heeft men namelijk regionale groeikernen aangewezen, maar die worden door de nieuwko mers gemeden. Ten koste van open ruimte Deze ontwikkeling gaat ten koste van de zogenaamde open ruimte en c'e landelijke gebieden die toch al sterk onder druk slaan door de toe nemende rekreatie. In diverse om liggende provincies bestaa1 sl een vestigingsbeleid waardoor Zeeland een soort vrijhaven dreigt te worden. Als de staten van Zeeland daar een stokje voor willen steken dan zal ook DEN HAAG, 2-8. Een aantal er kende dienstweigeraars zal hun ver vangende dienst tijdens de vredes- week gaan doen in een „vredesinstel- ling". En niet bij instellingen waar zij normaliter via het ministerie van sociale zaken te werk zijn gesteld. Dit heeft de Vereniging van Dienstweigeraars woensdag laten weten. De vereniging heeft grote bezwa ren tegen het tewerkstellingsbeleid van sociale zaken. Mocht een ge sprek tussen de Vereniging Dienst weigeraars en het ministerie op 7 september onvoldoende opleveren dan zal het niet bij die ene week blijven, aldus de vereniging. „Dan zullen de akties zich richten op het in eigen hand nemen van de tewerkstelling", aldus de vereniging. AMSTERDAM. Ruim tweederde van de Nederlanders is van mening dat de olieproduktie wordt beperkt om hogere prijzen te krijgen. Dit blijkt uit een vorige maand gehou den NIPO-enquête, die het NIPO woensdag heeft bekendgemaakt. in Zeeland spoedig aan de sterke stroom van economisch niet gebon den immigranten een einde komen, zo blykt uit de provinciale begroting. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De ANWB heeft geen bezwaar tegen het Belgische plan om buitenlanders die door dat, land rijden aan de grens één kee^ een bedrag voor gebruik van de autosnelwegen te laten betalen. De heffing moet dan vergeleken wor den met de tolheffing op Franse en Italiaanse autowegen. Dit heeft de direkteur Toerisme van de ANWB, drs. J. D. Engelen, desgevraagd ver klaard in een kommenlaar op het Belgische plan. DEN HAAG. De organisatie van Rand- en IJsselmeervissers OVRIJ gaat zaterdag 8 september in Volen- dam een grote manifestatie houden voor het open houden van de Mar kerwaard. De beroepsvissersorgani- satie krijgt daarbij steun van andere organisaties van water vrienden: Het Koninklijk Nederlands Watersport verbond de Vereniging Botterbe- houd, de Vereniging „Het zeilend bcdrijfsvaartuig" en de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer. SCHIPHOL. Met een Deense Charter zijn woensdagmorgen even na zes uur 150 Nederlandse Unifil- militairen naar Libanon vertrokken. Hetzelfde vliegtuig neemt later op de dag een evengroot aantal mili tairen mee terug naar Schiphol. Dit heeft een woordvoerster van Schip hol meegedeeld. Met het overvliegen van deze groep militairen zijn 300 Nederlandse Unifil-militairen afge lost. De eerste groep van 150 man vertrok vorige week woensdag. De afgeloste militairen hebben ruim vier maanden in Libanon gezeten. DEN HAAG. Ongeveer duizend onderwijzers en onderwijzeressen bij het kleuter- en lager onderwijs willen gebruik maken van de moge lijkheid om vervroegd uit te treden. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van onderwijs desge vraagd meegedeeld. DEN HAAG. De Nederlandse consumenten blijven pessimistisch gestemd ten aanzien van de diver se aspekten van de economische si tuatie. Dit blijkt uit de in de eerste helft van mei gehouden conjunc tuurenquête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Hun som bere verwachtingen, die bij de en quête van januari jl. werdén ge constateerd, zijn gebleven, zo lonen de antwoorden van de ongeveer tweeduizend ondervraagde consu menten aan. NIEUWERKERK. 1-8. Woensdag avond werd in dé grote zaal van „Ons Dorpshuis" té Nieuwerkerk af scheid genomen van burgemeester en mevrouw De Kam. Deze avond werd georganiseerd door de Vereni gingsraad, het overkoepelend orgaan van alle plaatselijke verenigingen. De bijeenkomst werd geopend door wethouder A. L. Bakker, waar na de voorzitter van de Verenigings raad de heer De Seriere du Bizour- net, de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester en mevrouw De Kam en alle vertegen woordigers van de plaatselijke vere nigingen. Na een toespraak over handigde dc voorzitter een volledige serie van de Winkler Prins Encyclo pedie aan de scheidende burgemees ter namens de burgerij. Mevrouw De Kam kreeg prachtige bloemen aan geboden. Bedrag Namens alle verenigingen werd een bedrag overhandigd, waarvan de grootte nog niet vastgesteld kon worden, omdat nog steeds giften binnenkwamen. Vervolgens sprak ds. J. W. Kolkert, Hervormd predikant, als vriend en namens genoemd kerkgenootschap mevrouw Lodewijk-de Witte sprak woorden van dank en waardering namens de wandelclub „De Vier Bannen". Gedurende de plechtigheid speelde de muziekvereniging „Oefe ning en Uitspanning" in samenwer king met de Bruse muziekvereniging „Nu met Hope" enkele marsen onder leiding van de heer A. Radewalt. Rond half negen was er gelegenheid voor de burgerij afscheid te nemen van de burgemeester en zijn vrouw. Door vele werd hiervan gebruik ge maakt. DEN HAAG, 31-7. Met het geven van een zevental algemene wensen, die. indien mngriyk tot voorschrif ten moeten worden, heeft dc Raad voor de Luchtvaart In het paleis van justitie te Den Haag uitspraak ge daan inzake de vliegramp op Tene rife. Bij deze ramp, die op 2 7 maart 1977 op het vliegveld Los Rodeos van het vnkantle-eiland plaatsvond, kwamen 574 mensen'om het leven. Een Boeing 747 van de KLM botste op de startbaan op eenzelfde toestel van de Amerikaanse luchtvaart schappij PANAM. Alle inzittenden van de KLM-Booing. PH-BUF (De Rijn) vonden in de vlammenzee, die direkt na de botsing ontstond, de dood. Van de zeven wensen die de raad als voorschrift ingevoerd zou willen zien hebben er vijf betrekking op de procedures die ervoor vertrek ge volgd zou moeten worden en op het taalgebruik dat daarbij in het radio verkeer tussen vliegers en verkeers leiders wordt gehanteerd. Niels waard De wensen en aanbevelingen zo- «ils de raad voor de luchtvaart die in zijn vonnis over de vliegramp op Tenerife heeft gedaan zijn niets waard. Alle punten zijn oude koek en cr zal in de praktijk niets mee wor den gedaan. Tot deze conklusie is de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers gekomen na een eerste bestudering van de dinsdag door de raad gedane uitspraak over de lering die uit de grootste ramp die uit de geschiede nis van de burgerluchtvaart kan worden getrokken vx AMSTERDAM, 1-8. In Amsterdam is op 79-jarige leeftijd overleden dr. W. Jos de Gruyter. Dr. De Gruyter was vele jaren kunstredakteur van Het Vaderland. Van 1955-1963 was hij direkteur van het Groninger Museum voor Stad en Lande en van 1963-1965 hoofdconser vator van het Haagse Gemeentemu seum. Dr, De Gruyter werd 28 augustus 1899 geboren in Singapore. Hij stu deerde beeldende kunst in Londen. Hij werd grafisch kunstenaar. Van 1927-1930 was hij kunstcriticus aan het Utrechts Stedelijk en Provinciaal Dagblad. In 1930 ging hij naar Het Vaderland. Daar bleef hij tot hij in 1955 direkteur van het museum in Groningen werd. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorgen van het protes tants verpleegtehuis Wendhorst te Heerde: J. W. de Bruijn, Harder wijk. Bedankt voor Amsterdam-West (nieuwe predikantsplaats) (toez.): drs. G. S. Alma, Soest. DEN HAAG. 31-7. Bij de rechtbank in Rotterdam is een rapport over de psychische gesteldheid van Pieter Menten gedeponeerd. In het rapport staat dat de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer geestelijk niet in staat is op 25 september voor de Bijzondere Strafkamer in de Maasstad te verschijnen. Het rapport, dat op verzoek van Mentens huisarts is opgesteld door de Leidse hoogleraar in de rechte lijke psychiatrie, prof. dr. M. Zee- gers, is bij de stukken gevoegd. Al dus woensdag een woordvoerster van het ministerie van justitie. De rechtbank zal zich binnenkort een oordeel vormen over de inhoud van het rapport. Op zichzelf kan het stuk van prof. Zeegers geen aanlei ding zijn het ^proces tegen Menten uit te stellen. s DEN HAAG, 31-7. De Duitse oor logsmisdadiger Joseph Kotalla is dinsdagavond op 71-jarige leel'tüd in de gevangenis van Breda overleden. Dit heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. De gezondheidstoe stand van Kotiilla -één van de „drie van Breda" - liet al geruime tqd te wensen over. Wegens zijn wreedheid als onder commandant van het concentratie kamp van Amersfoort kreeg de in 1908 in Silezie geboren Joseph Jo- hann Kotalla de bijnaam „de beul van Amersfoort". Voor moord op 77 mensen veroordeelde de Eerste Ka mer van, het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam de man, die voor de oorlog vertegenwoordiger was ge weest ter dood. In 1951 werd die straf wegens verminderde toereke ningsvatbaarheid veranderd in le venslang. Kotalla was van 1942 tot 1945 lid van de SS en ingedeeld bij de SD. Hij is meermalen samensteller en commandant van een executiepeleton geweest. In die hoedanigheid liet hij ook niet na, zelf mee te schieten. On der Kotalla's commando is een groep van negen vrijgelaten gevangenen buiten de poort bij de schietbanen in Leusden met nekschoten afge- maalct. Koepel in Breda Kotalla kwam terecht in De Koe pel in Breda, waar hij in 1966 trouw de met een vrouw uit zijn geboorte- plaast die hem enkele malen per jaar bezocht. De laatste jaren zou hij aan ader verkalking lijden. Verzoeken tot in vrijheidstelling zijn nooit ingewil ligd. Niet afwyzend In september 1970 liet minister van justitie Van Agt weten, dat hij uit humanitaire overwegingen niet af wijzend stond tegenover gratie voor de drie van Breda, Aus der Fünten, Kotalla en Fischer. Een jaar eerder hadden de drie daar weer om ge vraagd. De uitlating van de minister bracht een heftige emotionele reak- tie teweeg onder de Nederlandse be volking en in de Tweede Kamer. 29 februari 1972 kwam er een DEN HAAG, 31-7. Minister Wiegel van binnenlandse zaken is bezorgd over het bestaan van een vyfploe- gendienst, op basis van 33,6 uur per week, bü het Gemeenteiyk Energie bedrijf (GEB) in l^oterdam. De minister heeft b. en w. van Rotterdam dan ook gevraagd hem alle relevante besluiten, die tot deze maatregel per 1 januari 1979 hebben geleid, toe te sturen, dit „terwille van een zorgvuldige beoordeling" van de maatregel. Wiegel schrijft dit aan de werk geversbonden VNO en NCW, die hem over deze kwestie geschreven had den. Volgens de minister is in kran- tenpublikaties ten onrechte de in druk gewekt dat hij reeds langere tijd met de maatregel bij het GEB bekend zou zijn geweest. „Evenals u heb ik hiervan eerst kennis gekre gen door een publikatie in het Vrije Volk van 4 juli 1979", aldus Wiegel in zijn brief aan de werkgevers. tweede kamerdebat. Daar werd een gewijzigde motie-Voogd tegen vrij lating aangenomen met 85 stemmen vóór en 61 tegen. Het kabinet trok zich de motie aan en besloot op 4 maart de drie niet tegelijkertijd hun vrijheid te geven. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 3 AUGUSTUS NED. 1: Het bestuur van het ra diostation WKRP heeft een wed strijd gefinancierd. De winnaars mogen naar een concert van Linda Taylor en krijgen bovendien een etentje aangeboden samen met twee discjockeys van WKRP. On dertussen wordt Linda Tayl-or tij dens de persconferentie verliefd op een vriendje van vroeger. In de daaropvolgende aflevering van MASH wordt sergeant Ames wegens zwaarlijvigheid uil de militaire dienst ontslagen. Als Klinger dat verneemt, begint hij zich met eten vol te sloppen. Daarna de Franse te levisiefilm commissaris Moulin. In- spekteur Moulin gaat op vakantie naar een plaatsje waar hij als kind vaak kwam. Samen met een oude vriend gaat hij vissen en op een dag halen ze het lijk van een vrouw op. Moulin hoopt dat hij de zaak krijgt toegewezen, te meer omdat hij nogal intiem omgaat met een meisje uil de plaatselijke discotheek. Voorts Randy Edelman in Londen, hoogte punten van het concert dat zanger! pianist Randy Edelman in Londen ten beste gaf. Daarna de tioeede re portage van het Northsea Jazz Fes tival 1979 met onder andere een op treden van Count Basie. Tot slot de rubriek AVRO's Sportpanorama. NED. 2: Voor het nieuws van achten brengt de KRO weer de spelprogramma's Cijfers en letters en De Barry Hughes kwis. Daarna volgt de Amerikaanse speelfilm Elephant Walk met Elizabeth Tay lor en Peter Finch. John Wiley, een jonge theeplanter uit Ceylon, is voor familiebezoek in Engeland. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om een vrouw te vinden en trouwt met de mooie Ruth Lakin. Pas wan neer ze weer in Ceylon terug zijn, komt Ruth tot de ontdekking hoe ontzettend rijk haar man is. De rijkdom overweldigt haar zelfs. Bo vendien komt ze tot de beangstigen de slotsom, dat ze de enige blanke vrouw uit de wijde omgeving is. De aktualiteitenrübriek Brandpunt wordt gevolgd door de zevende af levering van Tocht door de middel- eeuwen. De contrasten in Europa nemen toe. Aan de ene kant heerst honger en pest, aan de andere kant rijzen overal paleizen uit de grond. Giotto, Martini en de Lorenzetti's zorgen voor een uemieuiBing in de schilderkunst. Voor deze editie werd gefilmd in Sienn, Florence, Assist, Doornik en Padua. VRIJDAG 3 AUGUSTUS NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 WKRP; 19.25 MASH; 19.50 Cominissaris Moulin; 21.10 Randy Edelman Ui Londen; 21.37 Journaal; 21.55 Northsea Jazz festival '79; 22.45 Sportpanorama; 23.20 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Cij fers en letters; 19.25 De Barry Hu ghes kwis; 20.00 Journaal; 20.27 De heerser van Ceylon; 22.10 Brand punt; 22.35 Tocht door de middel eeuwen; 23.20 Nieuws. Een tientje vooraf en een tientje daarna. Afgesproken? Vanmiddag om half drie. Twee tientjes beteken den voor mij een extra maandgeld, dus ik hapte toe. Ben aarzelde, maar Bram zei nog eens: Je hoeft enkel even haar armen vast te houden. Ze vindt het al gauw goed en dan gaan jullie er vandoor. Morgen krijgen jullie dan het andere tientje, ja? Toen accepteerde Ben eveneens, 's Middags, het was woensdag, dus hadden we geen school, stonden we gedrieën verscholen tussen de bo men bij de grote bocht in het Spar renlaantje. Een eindje buiten het dorp. Tot Nittcl zou komen en dat duurde maar enkele minuten. Ze kwam op haar fiets, helemaal ge kleed in tennistenue, het was een warme dag voor de tijd van het jaar. Bij de bocht gekomen, gal Bram een seintje. We kwamen te voorschijn. Bram greep haar fiets, zodat ze er afviel. Nittcl schrok en gaf een gil, maar Bram liet de fiets los, boog zich over haar en hield zijn hand voor haar mond. Meteen keek hij naar ons omhoog en zei: Toe dan, idioten, sta daar niet te kij ken! Houd haar armen beet! We waren ook geschrokken, toen Nil tel op de grond gevallen was; daar had den we niet op gerekend. Dus we knielden neer een grepen haar ar men beet, neerdrukkend op de grond. Bram zoende haar op de mond, maar ze beet hem en hij vloekte. Ze schold: Zwijn, ga van me af. Toen keek ze ons aan. Woest was ze. Zc zei: Laat me los, jullie zal ik ook krijgen, reken maar. In tussen zat Bram aan haar kleren te frunnike. Opeens viel hij plat boven op haar. Pas toen realiseerde ik me. wat Bram eigenlijk van plan was. Nittel gilde nog een keer. maar toen sloeg Bram haar hard in het gezicht. Hij zei: Houd je bek. anders ver moord ik je ook nog. Nu zul je er aan geloven, helemaal. Ben en ik keken elkaar aan en meteen lieten wij haar armen los. Ik weet nog, dat we overeind kwamen. Ben riep: Bram, hou' op, dat kun je niet doen! Maar Bram siste ons toe: Donder op, ik kan 't nu alleen wel af. Ik denk, dat we toen in paniek geraakt zijn, want we renden weg. Terug naar het dorp. Nog diezelfde avond haal de de politie ons op. Nittel zat met haar moeder in het politiebureau. Toen ik binnenkwam, keek ze me met een van haat vertrokken ge zicht aan en zei: Ja, hij is één van ben: Ruud Benninger. De held! Met z'n drieën durfden ze Toen be gon ze te huilen en werd ik wegge bracht. Naar een cel Jaap Boelaan stak een sigaret op en dronk van de koffie, die een jon gen had gebracht. Hij nam het tweede verbaal, dat over Ben Ver hoen ging en las ook dit door. In het algemeen was het relaas vrij analoog met dat van nummer één. Toen legde hij dc bladen terug in dc map en dronk zijn kopje leeg. 'l Lijkt wel een sexverhaal, dacht hij. Dat die stommelingen niet meteen door hadden, wat die Bram Pools in werkelijkheid met Nittel wilde uit halen. Een zoentje en wat stre len Ben je op vijftien-, zestien jarige leeftijd zo naïef, dat je daar intrapt? Hoe was ik eigenlijk op die leeftijd? Ik weet 't niet. want de meisjes interesseerden me toen in het geheel nog niet. Ik had mijn hobby's en natuurlijk de school. Voor andere dingen had ik immers geen tijd! Het rapport van dé ambtenaar van het gesticht was moedgevend. Een incident, weliswaar een ernstig vergrijp - medeplichtig aan ver krachting van een minderjarige - maar toch niet iets om beiden daar- Door F. VAN FALCKENOORT mee voor de rest van hun leven te stempelen. Als ze hun straf achter de rug hebben, moeten ze weer nor male jonge mensen door het leven kunnen gaan. Voor alle zekerheid nog een paar jaren begeleid door de reclassering, maar een tweede mis stap zit er vermoedelijk niet in. Geen enkele psychische afwijking geconstateerd. Boelaan ging achterover zitten en dach na. We zijn nu elf jaar verder. De een is vertegenwoordiger en woont in Holten; de ander heeft een fabriekje en is in Delden woonach tig. Niet eens zo gek ver van elkaar. Voorts is er de ex-echtgenoot in Boxmeer. Ze geven allo drie een ali bi op, maar waterdicht is er geen. Terug in Dorringen vertelde hij aan Hoolwerf, wat hij in het Opvoe dingsgesticht ovër Verhoen en Ben ninger te weten was gekomen. „Zo heel veel wijzer werd ik er niel van, meneer." „Wel. Jaap. dan heb ik wat meer geluk gehad. Die vroegere man van Nittel, die Van Duftcn, had het im mers over een Geert-Jan?" „Inderdaad." „We hebben in ons dorp een Geert-Jan gevonden. Het is de laat ste baas van Nittel, in casu de di recteur van de Boerenbond, bij wie Nittel ongeveer tien maanden heeft gewerkt. Dat is één. En jij had het over een bankboekje, dat Nittel vol gens haar vriendin had, nietwaar? Een boekje van de Boerenleenbank met een bedrag van vijf cijfers?" „Klopt." „Ik heb die meneer Blansjaar ge beld cn hij zou het onderzoeken, maar Nittel had bij de Boerenleen bank geen rekening of Spaarboekje. Ook geen tegoed (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4