Gemeente Duiveland neemt na tien jaar afscheid van haar burgemeester J. D. de Kam Tienduizendste bezoeker aan informatiecentrum Neeltje Jans Ó\G\ê t^1-! C- zeel^: DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dankwoorden en tikkeltje weemoed Reeds na negentien dagen pït WUÜOtV^ 4^2.4 lO, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag '1 augustus 1979 135ste jaargang Nr. 22548 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zit* pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M, J. Bij de Vaate Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 430* HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse emmers 55 cern - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Problemen rond erf bebouwing NIEUWER KERK, 31-7. Dankwoorden, terugblik ken, goede wensen voor de toekomst en een beetje wee moed vormden dinsdagmiddag in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk de ingrediënten van de afscheidsbijeen komst voor de burgemeester J. D. de Kam van de ge- te Duiveland. Gedurende tien jaar droeg de heer De Kam de ambtsketen van deze ge meente. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd viel op dinsdag 31 juli 1979 voor hem het doek over het ambt van burgemees terschap. Met het overdragen van de voorzittershamer en het omhangen van de ambtsketen droeg de heer De Kam zijn funktie over aan loko-bur- gemeester A. L. Bakker, die voor korte tijd deze taak zal vervullen. Tijdens de buitengewone raads vergadering, die door zeer veel ge nodigden werd bijgewoond, blikte de heer De Kam terug op zijn tienjari ge ambtsperiode, op de zaken, die in die tijd tot stand kwamen en op het beleid, dat in goed overleg en met respekt voor elkaar gevoerd kon worden. Viele zaken zaten hem tij dens zijn burgemeesterschap duide lijk „aan het hart. gebakken". In een vraaggesprek met hem enkele weken geleden in deze krant kwamen deze zaken reeds uitgebreid aan de orde. Dinsdagmiddag passeerden ze uiter aard weer de revue. Herbouwde toren Burgemeester De Kam en zijn echtgenote mevrouw L. M. de Kam- Van Willigen blijven in Nieuwer kerk wonen. Hij zal derhalve dage lijks zicht hebben op de fraai her bouwde toren aldaar, een objekt waarvoor hij zich bijzonder heeft in gespannen. Het was echter beslist niet alleen de toren van Nieuwer kerk. die onder het „bewind-De Kam" gerealiseerd werd, er waren ook: de rekonstruktie van de Markt in Oosterland, de scholenbouw in diverse kernen, uitbreiding van de sportakkommodaties, het nieuwe dorpshuis in Oosterland, de woning bouw in alle kernen en de daarmee samenhangende bevolkingsaanwas van ruim 25%, de renovatie van de brandweerkazerne in Oosterland en een verantwoord beleid bij de re- kreatieve ontwikkelingen in Ouwer- kerk en Sirjansland. De burgemeester heeft verder in zeer belangrijke mate bijgedragen aan de tot standkoming van de ge meenschappelijke bibliotheekvoor ziening. In dit verband wees hü op het belang van gemeenschappelijke regelingen, die voortvloeien uit het overleg van de vereniging van b.w. en s. op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Hij noemde de Intergemeenschap- pelijk Sociale Dienst en de Reini gingsdienst, organisaties, die alleen in gemeenschappelijk verband tot stand konden komen. „Ik hoop dan ook dat de vereniging van b.w. en s. in de toekomst effektief zal blijven werken, zoals dit tot nu toe het ge val is", aldus de heer De Kam. Bcrsoonlijk vriendschap ner datgene te geven wat hij of zij wenste te ontvangen. Onmogelijlk is het voor een gemeentebestuur el ke wens in te willigen en ik hoop dat, dat goed begrepen werd al kan he laas niet iedereen dat aanvaarden". Vervolgens droeg hij „de macht" over aan loko-burgemeester de heer Bakker, die hij oprecht het beste toewenste. „Geeft u hem allën uw vertrouwen evenals ik het altijd heb mogen ervaren". De heer Bakker blikte vervolgens terug op de instal latie van burgemeester De Kam thans tien jaar geleden. „Bij uw in stallatie hebt u opgemerkt; „Ik kan u alleen maar zeggen en beloven dat ik mijn uiterste best zal doen uw verwachtingen niet te beschamen". Welnu, wij kunnen thans zeggen dat u uw belofte hebt gehouden", aldus de loko-burgemeester, die eveneens uitgebreid inging op de zaken, die in de afgelopen tien jaar tot stand lv wamen. Rampenplan De heer Bakker vulde de reeds ge noemde lijst aan met het tot stand komen van een rampenplan. „Dank zij uw initiatief hadden wij als eer ste gemeente in Zeeland dit waar schuwingssysteem", met het werk van de heer De Kam in de welzijns- sektor en de bejaardenzorg en met het door de burgemeester verrichte werk voor verenigingsleven en brandweer. „Wat de financiële kant betreft had u de tijd mee", zei de heer Bakker, die verder opmerkte dat de subsidie-tijd nu wel achter de rug is en het er voor de gemeente weer wat zorgelijker gaat uitzien. Ook de loko-burgemeester sprak een dankwoord tot mevrouw De Kam voor haar gastvrijheid en voor haar optreden als stimulans op de achtergrond. De beer Bakker onder streepte zijn dankwoorden tot het ZIERIKZEE, 1-8. Woensdagmiddag te 13.00 uur kon de flirekteur vau de vervoersmaatschappij Z.W.N. de lieer J. Deist en ing. H. Bij] van de afdeling voorlich ting van Rijkswaterstaat in het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans de tienduizendste bezoe ker verwelkomen. Het was de heer J, M. Janse uit het Brabantse Putte die met nog vier gezinsleden een bezoek aan het in formatiecentrum over de werkzaam heden aan de pylerdam in de mon ding van de Oosterschelde kwam brengen. De heer J. M. Janse uit Putte, de tienduizendste bezoeker van het in formatiecentrum op Neeltje Jans werd toegesproken door de heer H. Bijl van Rijkswatrstaat en de heer J. Deïst, dirèkteur van de vervoers- maatchappy Zuid-West-Nederland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het informatiecentrum mocht de heer Janse zowel van de ver voersmaatschappij als van Rijks waterstaat als tienduizendste bezoe ker een aandenking in ontvangst nemen. Na negentien dagen De heer Deïst wees hierbij op het feit dat reeds na negentien dagen nadat het centrum is opengesteld de tienduizendste bezoeker kon worden genoteerd, waarmee de verwachtin gen die men had. zijn overtroffen. Voor de lijndiensten welke door de vervoersmaatschappij Zuid-West- Nederland vanaf de damaanzet naar het. werkeiland Neeltje Jans dage lijks worden uitgevoerd betekent dit dat men een gemiddelde bezetting van 90 procent heeft. Dit is bijzonder hoog als men ziet dat landelijk maar een bezetting van tussen de 30- en 40 procent wordt gehaald door de vervoersmaatschap pijen. Dinsdag jl. werd een rekord aan tal bezoekers van 879 gehaald. Voor al bij minder gunstig strandweer is cle belangstelling voor een bezoek aan het informatiecentrum bijzon der groot. Ing. H. Bijl wees op de kennis wel ke opgedaan wordt bij de Deltawer ken die zowel nationaal als interna tionaal van groot belang zijn. Werkgelegenheid Deze zullen na een aantal jaren de werkgelegenheid voor ons in het bui tenland kunnen uitbreiden. Namens Rijkswaterstaat bood de heer Bijl de heer Janse een informa tiemap en het boek „Op de grens van Zoet en Zout" aan. Vervolgens trok hij alle registers open bij het bedanken van de men sen met wie hij in zijn ambtsperiode te maken heeft gehad. Met veel na druk dankte hij herhaalde malen zijn beide wethouders en de raadsle den voor de goede sfeer, waarin be luiten genomen konden worden en voor de persoonlijke vriendschap, die hij van hen mocht ondervinden. Verder betrok hij in zijn dankwoor den 't waterschap Schouwen-Duive land. alle medewerkers in en buiten het gemeentehuis, de kollega-burge- meeslvrs, de Rijkspolitie, hoofd ge meentewerken de heer Schuilingh en zijn gemeentesekretaris de heer J. v. d. Maas, dankzij wiens scherp zinnigheid bij het formuleren van raadsvoorstellen hem vele diskussies gespaard waren gebleven. De af scheidnemende burgemeester ver zuimde niet ook zijn echtgenote in zijn woorden te betrekken. Hij zei haar zeer dankbaar te zijn voor haar steun en haar bereidheid vaak als klankbord te willen fungeren. Dc heer De Kam merkte verder op: „Ik ben my ervan bewust, dat het niet mogeljjk Is geweest elke Inwo- burgemeestersechtpaar met de aan bieding van een enveloppe met in houd. Namens de Duivelandse gemeen teraad sprak de heer A. van Klinken. „We menen te kunnen stellen dat u uw beloften hebt waar gemaakt, met de gaven u geschonken, hebt u uw best gedaan en op velerlei terrein, steeds op de u eigen wijze, de be langen der gemeente gediend. De raadswoordvoerder noemde verder enkele hoogtepunten uiit het per soonlijk leven van de heer De Kam: de herbouw van de toren in Nieu werkerk, cje benoeming tot Ridder in dë Orde van Oranje Nassau en het 40-jarig jubileum in overheids dienst. Vooraan in de rij „Memoreren we verder nog dat in uw ambtsperiode veel tot stand ge komen is, met rijkssubsidies of in D.A.C.W.-verband, waarbij wij aan tekenen dat u, waar er subsidies of bijdragen, in welke vorm dan ook. te verdelen waren, meestal vooraan in de rij stond en zelden met lege handen thuis kwam. Ook hiervoor hartelijk dank", aldus de lieer Van Klinken. Hij deelde de burgemeester mede, dat hem namens de raad een fotoreportage - door Joh. D. C. Berrevoets - van dit afscheidsge- beuren zal worden aangeboden. Gemeentesekretaris de heer J. v. d. Maas sprak namens het personeel van de sekretarie, de dienst gemeen tewerken en het zwembad. Dc se- kretaris liet weten dat men dc per soonskaart van de heer De Ivam er op had nagekeken omdat men zich had afgevraagd: „Is deze man wel aan pensionering toe?". „Maar in derdaad, alles klopte", aldus de heer Van der Maas. Hij zei dat men aan het doen en laten van de heer De Kam nooit had kunnen merken, dat hij aan pensionering toe was. „U pakte nog zaken aan, waarvan u wist dat u ze niet meer kon voltooien." De sekre- taris herinnerde ook aan de „kleine driftjes", die de burgemeester», wei eens overvielen. „Wat u vandaag bedacht, had u liever gisteren weg gewerkt. Het nadeel van iemand die veel van stal haalt is, dat er daarna ook veel werk moet worden verzet". Beperkte m oge I ijkheden De heer Van der Maas zei tc waarderen dat de heer De Kam al tijd de beperkte mogelijkheden van het ambtelijk apparaat in ogen schouw had genomen. Hij liet na mens het personeel weten blij te zijn dat men mocht helpen een aan- tal zaken tot stand te brengen of in stand te houden. De heer Van der Maas sprak een persoonlijk dank woord voor de goede opvang, die hij zes jaar geleden bij het aanvaarden van zijn huidige funktie mocht ont vangen. In een terugblik op de gesprekken, die hij met de burgemeester voerde, vergeleek h\j de eerste burger met een gaspedaal en zichzelf met een rem. Verder wenste hij dc heer D«* Kam veel sukses niet zijn nieuwe funktie als voorzitter van het Zeeuw se Kruis. De sekretaris noemde mevrouw De Kam een goede souffleuze, die al fluisterend vaak de goede richtin aangaf. Hij onderstreepte zijn dank woorden met de aanbieding van een afbeelding van de herbouwde foren in Nieuwerkerk en een fraaie plant. Hierna werd deze buitengewone Vervolg op pag. 3 Burgemeester J. D. de Kam draagt de ambtsketen over aan loko-burge meester .4. L. Bakker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking Verwachting tot vrijdagavond: Geleidelijk meer zon Eerst nog enkele buien." morgen overdag geleidelijk meer zon; mati ge, aan de kust krachtige wind, draaiend naar west tot noordwest en later afnemend; minimumtempera turen ongeveer 11 graden: middag- temperaturen omstreeks l'.i graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tol 11. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen r.ldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven \\n..rcim. ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 6.03, ondc-r 21.28 Maan op 10.59, onder 01.33 HOOG- EN LAAGWATER Laagwater 4.39 17 27 Hoogwater 3 aug. 11.12 23.47 Doodtij: 3 aug. Temperatuur zeewater te Vlissingen 18.6° C. Advertentie l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1